Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 107
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pra me pak fjale .
  Ketyre komunisteve kjo kushtetute ju lejon qe te sundojne kete popul dhe mos ti japin kerkujt llogari.

 2. #42
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Antarsuar
  08-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Per fat te keq nuk e kam lexu, nqoftese kush din se ku mund ta lezoj ketu ne internet ose me e ble ju lutem me kallzoni.

 3. #43
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,708
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Une nuk kam njohuri mjaft per kushtetuten e kohes midis dy Luftrave Boterore te shekullit te kaluar, por nje gje e di per kushtetutat pas Luftes se Dyte Boterore e deri me sot: ajo eshte ndryshuar sa here qe i eshte dashur enverit, ramizit, salis, fatosit, edverit per te ruajtur e avancuar axhendat e tyre personale, ruajtjen e sundimit me emertime socialiste, demokratike, popullore, etj ...

  Nje here tentoi salis te miratonte nje kushtetute me referendum (dajre me loder) - deshtoi edhe per shkak te ndihmeses te muar "opozitare" ...

  ai referendum i dha, ndermjet te tjerash, nje mesim aq praktit salis, fatos e te tjere eksponente te caktuar prej sigurim-nomenklatures: populli Shqiptar nuk eshte injorant ne ekstrem per tu dhene atyre pushtet te pakufizuar me ane te kushtetutes ...

  ndaj ata zgjodhen rrugen e marveshjes e te kompromisit te bandave mafioze ne pushtet e opozite: ndryshimet ne kushtetute jane ilustrimi me domethenes i prapaskenave qe kryejne ata ne interes te mbajtjes se regjimit ne dukje "demokratik", por qe ne thelb eshte zgjatim i regjimit punisto-nomenklaturist ...

  per te ndihmuar ne konceptimin me te drejte te kushtetutes dhe kushtetutshmerise, shihni http://www.wimp.com/thegovernment/

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Gjelosh PRekaj Lexo Postimin
  Per fat te keq nuk e kam lexu, nqoftese kush din se ku mund ta lezoj ketu ne internet ose me e ble ju lutem me kallzoni.
  Librin e ate zefit e kam qet tek kishat sepse quditerisht nuk i gjen neper librari(te pakten ne qytetin e lezhes)
  Aty dy artikuj jane te botuar edhe tek ylli i drites

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  A kane pasur ndonjeher kushtetute shqiptaret

  Te githe popujt e botes kane vecorite e tyre.Ashtu sikurse kane edhe shqiptaret vecurit e tyre.
  Kjo kushtetute qe kemi ne, nuk ka asgje shqiptare ne te.
  Duket sikur ka dale nga ndonje masoneri fashiste ose komuniste shqiptare.
  Une sot pyes veten?Si ka mundesi qe ne kanunin e lek dukaqinit jane te sanksionuara te drejtat e rrogtari ,kurse ne ligjet shqiptare te socme nuk thuhet asgje!
  Pyes veten edhe se si ka mundesi qe ne kanunin e Lekes por edhe ne te gjitha vendet Europiane dhe ne Amerike ka juri popullore qe vendosin ne gjykate dhe ne shqiperi nuk egzistojen.
  E shume te tjera si keto.
  Pra nga keto kuptohet qe ne shqiperi kane sunduar maskarenjt .
  At zefi tek ato artikujt thote
  Ne te gjitha rastet qe eshte ndryshuar kushtetuta, popullin nuk e ka pyetur njeri as per osh e es per balosh ,por populli perhere bertiti RRofte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Adavid : 27-04-2009 m 09:05 Arsyeja: nuk me perqen titulli i temes.

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Prandaj une mendoi qe shqiptaret duhet te degjojne keshillen e at zefit.
  Duhet te mendojne seriaozisht qe te dalin nga kjo katastrofe kujemi.
  Sepse me codin zgjedhor ku ju jepet e drejte kryetareve ete partive te vendosin se kush duhet te jete kandidat per deputet jemi kthyer ne komunizem.

 7. #47
  klejda79 Maska e klejda79
  Antarsuar
  20-04-2009
  Vendndodhja
  shqiperi/tirane
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  pershendetje! me lejo dhe mua te jap nje ide.une jam e fushes se miekesise dhe jo ne ate politike.ne gjithemone akuzojme politikanet per cdo gje qe ecen keq.por fajtoret e vertete jemi ne.nuk e di nese ne vendin tone do vij nje dite qe shqiptaret te ngrene koken per te drejtat e tyre per jeten e mbi te gjitha per femijet e tyre!me trishton pa mase pasioni verbues i shqiptareve ndaj politikaneve.ne jemi nje popull te pakten deri me sot qe nuk dime te luftojme per ate qe na takon me te drejte.kushtetuta shqiptare ka mangesi te tmerreshme...........por mua nuk me shqeteson se e vendosin kryetaret e partive apo jo kush do jete deputet fundi fundit politikane jane dhe ata .me shqeteson kodi penal i kushtetutes.nuk e di sa e njeh por eshte katastrofale krahasuar me vendet fqinje. politikanet qofte te djathte qofte te majte do vazhdojne te bejne si te duan me kushtetuten ,shqiperine dhe shqipetaret persa kohe ne do ulim kokat para tyre.

 8. #48
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime
  Citim Postuar m par nga Adavid Lexo Postimin
  Prandaj une mendoi qe shqiptaret duhet te degjojne keshillen e at zefit.
  Duhet te mendojne seriaozisht qe te dalin nga kjo katastrofe kujemi.
  Sepse me codin zgjedhor ku ju jepet e drejte kryetareve ete partive te vendosin se kush duhet te jete kandidat per deputet jemi kthyer ne komunizem.
  USA kushtetute duhet(ne leter e shkruar).Dy mandate dhe shfrytezohet Shqiperia per nje Dekade,dhe jo per tere jeten...nga Psikopatet apo Mafiozet(ne njejes)
  Shendet.

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime n 3 postime
  Zotnia qe ka hapur kete teme do t`ishte e udhes qe neve lexuesve te na thot pike s`pari se me cilat dispozita te kesaj Kushtetute nuk pajtohet dhe e dyta, te jep propozime konkrete per plotesim-ndryshim te saj e pastaj te kerkoje opinionet tona nese dijme dicka.
  Cvleresimi an-blok i nje akti te ketill kushtetues cfare ka sot Shqiperia mua me duket i pa vend dhe jo i arsyetuar ne menyren e duhur.
  Kjo Kushtetute,sanksionon nje epoke ndryshimi radikal te sistemit monist,diktatorial dhe krejte antihistorik,sfare ishte sistemi i definuar me Kushtetuten e 1976-tes.Perkunder verejtjeve qe mund t`i behen,varesisht nga kendi politik,ideologjik,social etj.,kushtetuta aktuale historikisht ka dhene provimin ne keto 10-11 vjete ekzistimi.
  Ka krijuar nje sistem demokratik funksional(qe manifestohet me nderrimin e pushteteve ne menyre paqesore),ka ndare pushtetet qarte (ekzekutivin,legjislativin e gjyqesorin),ka arritur te konsolidoje pushtetet e pavarura (KQZ, Banke Kombetare te pavarur nga Qeveria,Kontrolli i Larte i shtetit,angjenci e organe tjera antikorrupcion),ka sankcionuar marrdhenie ekonomike shume liberale me treg te lire,sistem antimonopol dhe rruge te shumta e lehtesi per integrime ekonomike me boten,ka percaktuar standarde shume te larta per te drejtat,lirite e detyrat e shtetasit dhe ka vendosur nje standard jashtzakonisht te larte te sistemit te drejtesise.
  Te metat aktuale qe jane verejtur e qe mund te verehen ne funksionimin e pushteteve aty-ketu,nuk mund t`i atribuohen Kushtetutes ne teresi.Ato me teper jane pasoje e e neglizhimit te zbatimit te saj,mungeses se shoqerise civile te mirefillt,nivelit pergjithesisht te ult te dijes se shqiptareve per procedurat ligjore dhe natyrisht zhvillimit te ult social-ekonomik te gjithe shoqerise shqiptare si pasoje e nje diktature shume te gjate e te pa skrupullt.

  Sa per fillim ....,

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Guri i Kuq Lexo Postimin
  Zotnia qe ka hapur kete teme do t`ishte e udhes qe neve lexuesve te na thot pike s`pari se me cilat dispozita te kesaj Kushtetute nuk pajtohet dhe e dyta, te jep propozime konkrete per plotesim-ndryshim te saj e pastaj te kerkoje opinionet tona nese dijme dicka.
  Cvleresimi an-blok i nje akti te ketill kushtetues cfare ka sot Shqiperia mua me duket i pa vend dhe jo i arsyetuar ne menyren e duhur.
  Kjo Kushtetute,sanksionon nje epoke ndryshimi radikal te sistemit monist,diktatorial dhe krejte antihistorik,sfare ishte sistemi i definuar me Kushtetuten e 1976-tes.Perkunder verejtjeve qe mund t`i behen,varesisht nga kendi politik,ideologjik,social etj.,kushtetuta aktuale historikisht ka dhene provimin ne keto 10-11 vjete ekzistimi.
  Ka krijuar nje sistem demokratik funksional(qe manifestohet me nderrimin e pushteteve ne menyre paqesore),ka ndare pushtetet qarte (ekzekutivin,legjislativin e gjyqesorin),ka arritur te konsolidoje pushtetet e pavarura (KQZ, Banke Kombetare te pavarur nga Qeveria,Kontrolli i Larte i shtetit,angjenci e organe tjera antikorrupcion),ka sankcionuar marrdhenie ekonomike shume liberale me treg te lire,sistem antimonopol dhe rruge te shumta e lehtesi per integrime ekonomike me boten,ka percaktuar standarde shume te larta per te drejtat,lirite e detyrat e shtetasit dhe ka vendosur nje standard jashtzakonisht te larte te sistemit te drejtesise.
  Te metat aktuale qe jane verejtur e qe mund te verehen ne funksionimin e pushteteve aty-ketu,nuk mund t`i atribuohen Kushtetutes ne teresi.Ato me teper jane pasoje e e neglizhimit te zbatimit te saj,mungeses se shoqerise civile te mirefillt,nivelit pergjithesisht te ult te dijes se shqiptareve per procedurat ligjore dhe natyrisht zhvillimit te ult social-ekonomik te gjithe shoqerise shqiptare si pasoje e nje diktature shume te gjate e te pa skrupullt.

  Sa per fillim ....,
  Zoteri
  Guri i themelit te nje shteti eshte kushtetuta.Nuk eshte e thene qe nje ligj qe i shkon pershtat nje populli sado i perkryer te jete ,ti shkoje pershtat nje populli tjeter.
  Pra kushtetuten duhet te beje vete populli.
  Ne shqiperi ka ndollur ndryshe.
  Sali berisha e pati rastin ti jape vertet shtetit nje kushtetute .por ai mendoi te behej mbret.
  Arsyeja se perse Shqiperia eshte ne kete gjendje eshte vetem fakti se ,kete kushtetute e kane bere keta njerez, dhe po vazhdoi keshtu komunizem do te jete shqiperia peher.
  Mjafton te shohesh problemin e Juris popullore.
  Egziston ne te gjithe vendet e zhvilluara ,Gjithashtu e gjejme edhe ne Kanunin e Lek Dukaqinit .
  Ne kushtetuten e shtetit shqiptar nuk flitet askund per juri popullore(pleqesi).Jam i sugurt qe po te vendosej juria (Pleqesia)sic eshte ne kanun ,sot nuk do te kishe qakmarrje , dhe shqiptaret do te kishin besim ne sistemin e drejtesise

 11. #51
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Pse ka kushtetut Shqiperia?...

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kete pyetje doja te beja me kete teme

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga klejda79 Lexo Postimin
  pershendetje! me lejo dhe mua te jap nje ide.une jam e fushes se miekesise dhe jo ne ate politike.ne gjithemone akuzojme politikanet per cdo gje qe ecen keq.por fajtoret e vertete jemi ne.nuk e di nese ne vendin tone do vij nje dite qe shqiptaret te ngrene koken per te drejtat e tyre per jeten e mbi te gjitha per femijet e tyre!me trishton pa mase pasioni verbues i shqiptareve ndaj politikaneve.ne jemi nje popull te pakten deri me sot qe nuk dime te luftojme per ate qe na takon me te drejte.kushtetuta shqiptare ka mangesi te tmerreshme...........por mua nuk me shqeteson se e vendosin kryetaret e partive apo jo kush do jete deputet fundi fundit politikane jane dhe ata .me shqeteson kodi penal i kushtetutes.nuk e di sa e njeh por eshte katastrofale krahasuar me vendet fqinje. politikanet qofte te djathte qofte te majte do vazhdojne te bejne si te duan me kushtetuten ,shqiperine dhe shqipetaret persa kohe ne do ulim kokat para tyre.
  Problemi me i malll sipas meje eshte se, Shqiptaret ngulen perpara televizionit ,dhe cfare te thuhet aty se tjeter nuk marrin vesh.Mediat jane bere armiku me i mall i ketij kombit.Por pak a shume edhe ne vendet e tjera eshte e njejta qe.
  Media kane arritur tu bejne shplarje truri shqiptareve .ashtu sicarriten te benin per 50 vjet.Shqiptaret kur i takon ne rruge te thone se jam i majte apo i djathte ,por nuk e din se cfare do te thote te jesh i majte apo i djathte.
  Sikur televizioni te mos egzistonte realiteti do te ishte tjeter.
  Fishta kur u be Shqiperia ne 1913 thoshte .TASHI QE U BE SHQIPERIA TASHI DUHEN BA SHQIPTARET.Me duket se shqiptaret nuk jane mire me mend te kokes akoma.

 14. #54
  klejda79 Maska e klejda79
  Antarsuar
  20-04-2009
  Vendndodhja
  shqiperi/tirane
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Adavid Lexo Postimin
  Problemi me i malll sipas meje eshte se, Shqiptaret ngulen perpara televizionit ,dhe cfare te thuhet aty se tjeter nuk marrin vesh.Mediat jane bere armiku me i mall i ketij kombit.Por pak a shume edhe ne vendet e tjera eshte e njejta qe.
  Media kane arritur tu bejne shplarje truri shqiptareve .ashtu sicarriten te benin per 50 vjet.Shqiptaret kur i takon ne rruge te thone se jam i majte apo i djathte ,por nuk e din se cfare do te thote te jesh i majte apo i djathte.
  Sikur televizioni te mos egzistonte realiteti do te ishte tjeter.
  Fishta kur u be Shqiperia ne 1913 thoshte .TASHI QE U BE SHQIPERIA TASHI DUHEN BA SHQIPTARET.Me duket se shqiptaret nuk jane mire me mend te kokes akoma.
  i dashur adavid.....politikanet qofte te djathte qofte te majte ,gjykatesit ,prokuroret jane nje gangrene per demokracine e vendit tone.do vazhdojne ta zhytin ne erresire ne dhe shqiperine per aq kohe sa ne do ja lejojme!je dakort?

 15. #55
  DR-GR Maska e oliver55
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga PON Lexo Postimin
  Pse ka kushtetut Shqiperia?...
  Deri sa ka akoma '' SHQIPTARE " qe e mohojen kushtetuten shqiptare?Me siguri per keta nuk ka,dhe as nuk do te kete.
  KUSHTETUTA E REPUBLIKS S SHQIPRIS
  Ne, Populli i Shqipris, krenar dhe t vetdijshm pr historin ton, me prgjegjsi pr t
  ardhmen, me besim te Zoti dhe/ose te vlera t tjera universale,
  me vendosmrin pr t ndrtuar nj shtet t s drejts, demokratik e social, pr t
  garantuar t drejtat dhe lirit themelore t njeriut,
  me frymn e tolerancs dhe t bashkjetess fetare,
  me zotimin pr mbrojtjen e dinjitetit dhe t personalitetit njerzor, si dhe pr prosperitetin
  e t gjith kombit, pr paqen, mirqenien, kulturn dhe solidaritetin shoqror,
  me aspiratn shekullore t popullit shqiptar pr identitetin dhe bashkimin kombtar,
  me bindjen e thell se drejtsia, paqja, harmonia dhe bashkpunimi ndrmjet kombeve jan
  ndr vlerat m t larta t njerzimit,
  Ndryshuar pr her t fundit nga oliver55 : 27-04-2009 m 17:50
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 16. #56
  klejda79 Maska e klejda79
  Antarsuar
  20-04-2009
  Vendndodhja
  shqiperi/tirane
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga oliver55 Lexo Postimin
  Deri sa ka akoma '' SHQIPTARE " qe e mohojen kushtetuten shqiptare?Me siguri per keta nuk ka,dhe as nuk do te kete.
  KUSHTETUTA E REPUBLIKS S SHQIPRIS
  Ne, Populli i Shqipris, krenar dhe t vetdijshm pr historin ton, me prgjegjsi pr t
  ardhmen, me besim te Zoti dhe/ose te vlera t tjera universale,
  me vendosmrin pr t ndrtuar nj shtet t s drejts, demokratik e social, pr t
  garantuar t drejtat dhe lirit themelore t njeriut,
  me frymn e tolerancs dhe t bashkjetess fetare,
  me zotimin pr mbrojtjen e dinjitetit dhe t personalitetit njerzor, si dhe pr prosperitetin
  e t gjith kombit, pr paqen, mirqenien, kulturn dhe solidaritetin shoqror,
  me aspiratn shekullore t popullit shqiptar pr identitetin dhe bashkimin kombtar,
  me bindjen e thell se drejtsia, paqja, harmonia dhe bashkpunimi ndrmjet kombeve jan
  ndr vlerat m t larta t njerzimit,
  1-ne kemi shtetin e te drejtes ?????
  2-ketu respektohen te drejtat e njeriut???????????
  me po ku jeton?!

 17. #57
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga Adavid Lexo Postimin
  ... NUk kam degjuar ne Europe qe te nderrohet kushtetuta me votat deputeteve sic ndolll sot ne Shqiperi,pa referendum popullor. Nuk di se sa here eshte modifikuar kjo kushtetuta e sotcme pa refendum deri sot.
  Jo vetem ne Europe, por me trego cilindo shtet te botes perendimore, dhe do te deshmoj se per ndryshimin e kushtetutes nuk parashihet referendumi, por thjesht (SI NE KUSHTETUTEN E SHQIPERISE) nje shumice e caktuar e deputeteve dhe nje proces i hartuar me ligj. Amerika ndryshimin e kushtetutes pa referendum e parasheh ne Artikullin 5 te kushtetutes se 1787. Nuk eshte ashtu sic thua se kushtetuta amerikane nuk eshte ndryshuar asnjehere deri sot. E njejta gje vlen per kushtetuten gjermane. Edhe kjo parasheh nje shumice prej 2/3 te kuvendoreve per te ndryshuar kushtetuten. Ndryshime te saj ka patur deri sot ndosha qindra here. Anglia nuk ka kushtetute te kodifikuar fare. Andaj cilit shtet i referohesh kur flet per "Europen"? Kaq persa i perket ceshtjes se ndryshimit te kushtetutes.

  Ndersa ne lidhje me brendine e dispozitave kushtetutore vleresimi im eshte se Kushtetuta Shqiptare eshte veper e mileniumit, per te cilen do te flasin qindra e mijera vite gjeneratat pas nesh. Pra jam shume i impresionuar nga kjo kushtetute. E pranoj, e kuptoj (perse vedose ashtu si vendose), dhe e barti qe nga dispozita e pare deri ne te fundit. Nuk ka shkronje ne te, e cila jep te dyshosh se eshte dora e kriminelit ne veper aty. E lere me ta quash "dore e mafiozeve/vazaleve te Nanos e Berishes". Kontrollo mendimet ne lidhje me kete pike, se s'jane gje me teper sesa paranoja. Paranoja mbeten edhe atehere, nese At Zefi apo si quhet ky njeri e ka pohuar kete gje.  *

 18. #58
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Citim Postuar m par nga klejda79 Lexo Postimin
  1-ne kemi shtetin e te drejtes ?????
  2-ketu respektohen te drejtat e njeriut???????????
  me po ku jeton?!
  Nese perdor te njejtat definicione per shtetin e se drejtes dhe per te drejtat e njeriut si ne shtetet tjera me pervoje demokratike dydekadeshe dhe nje te kaluar si Shqiperia, atehere kemi shtet te se drejtes dhe te drejta te njeriut.

  Perndryshe nuk ka shtet ne bote i cili ofron shtetin e se drejtes dhe te drejtat e njeriut ne nje shkalle te 100%-te. Nuk ka shtet ne bote, ne te cilin nuk thyhen keto parime. Here me pak, here me shume. Deshmi per keso thyerje jane thjesht qindra proceset gjyqesore brenda dites ne keto shtete. Nese definicionet per shtetin e se drejtes dhe te drejtat e njeriut i merr nga perrallat e enderrat iluzore, nuk eshte Preambula e Kushtetutes pergjegjese per kete.


  *

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Te them te drejten une jetoj ne itali ,dhe ne universitet ne Shqiperi ,por edhe ketu ne Itali kam studiar kimi dhe biologji.
  Per kushtetuten Gjermane dhe Amerikane nuk eshte se kam shume njohuri.
  Po shoh keto dite ketu ne Itali,se Lega po mundohet te beje ndryshime te kushtetutes .E pati bere te njejten qe me qeverine e berluskonit ne 2005.Ndryshimet qe propozoi arriti ti kalonte ne parlament dhe senat.Por kur u be referendumi popullor ,populli i holli poshte.Nuk e di se si do ti shkoje puna kesaj rralle.Ata qe bene kushtetuten italiane (De gasperi & co)ne vitet e paas luftes,e vendosen kete lloj parimi sepse italia sapo kishte dale nga nje diktature fashiste.Gjithashtu ne kushtetuten italiane eshte e ndaluar me ligj krijimi i nje partie fashiste.
  Tani gjykoni ju se ceshte kushtetuta e shqiperise dhe sidomos kohen ne te cilen qoja e ka votur populli.Ne kemi akoma parti komuniste ne shqiperi .Ne qofte se del ndonje Mauzedun neper bote qe te mbeshtese nje diktature si ajo e rrugaqit te Gjirokastre apo si ajo e aventurierit te Burrelit Shqiperia rreshket perseri ,dhe behet si ne komunizem.
  Jua thashe edhe me pare.Kryetar komisioni zgjjedhor ne ato zgjedhjet kur u miratua kjo kushtetute Ishte Zani Qaushi.
  Une nuk mendoi se kjo kushtetute duhet te hillet poshte .Por mendoj se duhet te kete nje debat dhe te niset seriozisht te mendohet per nje kushtetute qe te jete vertete e popullit .
  Presidentet Amerikan mund te qeverisin vetem per dymandate.Presidentin Truman kur e pyeten se a do ishe i gatshem te kandidoje per her te trete,tha .Pushteti i tepert i ben keq njeriut .E pra imagjinoni se cfare i ben shqiptarit pushteti i tepert.
  Nga keto qe thashe me siper ,une mendoj se kjo kushtetute eshte bere per te sunduar popullin dhe jo per ta qeverisur.Megjithese me hallet qe ka kaluar ku shtet eshte gjithesesi dicka pozitive qe kemi nje kushtetute.Por eshte thjesh per te mashtruar veten asgje me teper.

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-04-2009
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  E kam hapur kete teme ,duke u nisur nga ajo qe kam lexuar ne dy artikujt e at Zefit Pellumbit.
  Dhe jo sipas ideve te mija.

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 15:58
 2. Historia politike e Shqipris n tre vjet
  Nga no name n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-03-2007, 20:49
 3. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 15:44
 4. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 08:40
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •