Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 107
  1. #21
    carpe diem Maska e drini_në_TR
    Anëtarësuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, AL
    Postime
    1,585
    Shpresoj që ky materjal t'u ketë hyrë në punë. Kërkoj ndjesë nëse pjesë të tij janë të vjetërsuar. Dëshiroj që nëse mund të keni ndonjë materjal që i është shtuar ose rinovuar kushtetutës, ta postoni në ktë temë.

    Nderimet e mija, dhe "RROFTË DREJTËSIA"
    drini.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    Ke bere nje pune te admirueshme, Drini.
    Sikur keto qe jane shkruar te zbatoheshin nga te gjithe+permiresimet e vazhdueshme qe i behen ketij dokumenti,kushedi se si do te ishim ne dhe vendi yne.

    sinqerisht
    hope31
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-04-2003
    Postime
    197
    me ne fund mbaroi.nuk na hyn ne pune ne kushtetuta o drini sepse asnjeri nuk i zbaton dhe i respekton ligjet e saj,fus ketu te gjithe politikanet.

  4. #24
    carpe diem Maska e drini_në_TR
    Anëtarësuar
    28-09-2002
    Vendndodhja
    Tiranë, AL
    Postime
    1,585
    Olsen, ata që duan të ngelen injorant le të ngelen. Nëse e shohim shishen gjysëm të zbrazët at'herë s'do ta mboshim dot sepse do t'na duket i kot mundimi. Por po ta shohim gjysëm të mbushur na jep më shumë shpresë për të bërë ndryshime, dhe për të ndihmuar në çdo anë që ligjen të zbatohen dhe të respektohen. Çdokush po të shohi shishen gjysëm të mbushur at'herë do të di se me pak mundim dhe vullnet shishja mund të mbushet. Psh unë u mundova dhe e postova kushtetutën gati të plotë, sepse kjo e mësipërmja nuk përmban ndryshimet, por ama ata që duan ta dinë mund të informohen dhe të gjykojnë politikanët kur i shkelin ligjet.

    Varet gjithnjë nga vullneti qytetarë i qytetarëve në rradhë të parë për të respekutar ligjet, dhe më pas ajo e politikanëve. Psh Shqipëria është vëndi në Evropë me më pak punësi, ndërsa është poprap vëndi në Evropë me më pak protestash sindakale në Evropë. Gjykoje vetë Olsen.

    Çelsi i ndryshimit varet gjithnjë në zgjidhjet e qytetarëve, sesa më shumë e politikanëve, sepse po të ishim të gjithë të ndërgjegjshëm Shqipëria do të rregullohesh më shpejt, por edhe Bashkimi do të ishte më afër. Por ja që shumë qytetarë shqiptarë ja lënë në dorë politikanëve fatin, dhe ja heqin të drejtën vetes në shumë raste për të patur pëgjegjësi.

    Gjithësesi, mendoj se çdokush duhet ta di Kushtetutën, të paktën gjërat themelore të saj.

    Përshëndetje
    drini.

  5. #25
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    O Drin, po karakteristkat kulturore (kombet, fete, gjuhet) e Shqiperise te kush nen permenden? Po minoritetet?

    Urime per temen!

  6. #26
    e panjohura Maska e *Ema*
    Anëtarësuar
    17-08-2003
    Vendndodhja
    rruga e pyllit
    Postime
    111
    Per fene ke tek parimet themelore, Neni 3 dhe 10. Aty duhet te gjesh edhe karakteristikat e tjera.

    Neni 10
    1. Në Republikën e Shqipërisë nuk ka fe zyrtare.
    2. Shteti është asnjanës në çështjet e besimit e të ndërgjegjes dhe garanton lirinë e shprehjes së tyre në jetën publike.
    3. Shteti njeh barazinë e bashkësive fetare.
    4. Shteti dhe bashkësitë fetare respektojnë në mënyrë të ndërsjelltë pavarësinë e njëri-tjetrit dhe bashkëpunojnë në të mirë të secilit dhe të të gjithëve.
    5. Marrëdhëniet ndërmjet shtetit dhe bashkësive fetare rregullohen mbi bazën e marrëveshjeve të lidhura ndërmjet përfaqësuesve të tyre dhe Këshillit të Ministrave. Këto marrëveshje ratifikohen në Kuvend.
    6. Bashkësitë fetare janë persona juridikë. Ato kanë pavarësi në administrimin e pasurive të tyre sipas parimeve, rregullave dhe kanoneve të tyre, për sa nuk cenohen interesat e të tretëve.

    *****~*****~*****~*****~*****~*****~******~*****

    Une i dhash nje sy gjithe dokumentit por nuk gjej dicka, ka ndogje te dhene per organizatat jo qeveritare?

    thanx
    Encompassed in a love so profound,
    incomparable to all he has known.
    Propelled into this wondrous whirlwind,
    his heart understands she is his alone.

  7. #27
    Shife icik ket..timin Maska e miko
    Anëtarësuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Në botën e çudirave
    Postime
    755
    kjo kushtetute do te mbetet ne historine shqiptare si kushtetuta e pare demokratike e republikes se Shqiperise.urime te gjitheve atyre qe kane punuar mbi ndertimin e ketij projekti kaq te rendesishem per kombin shqiptar
    .........................

  8. #28
    Kushtetuta shqiptare eshte me te vertet moderne dhe aktuale. Nese nuk gabohem, eshte shkruar nga nje grup ekspertesh nderkombetar dhe, nese respektohet, atehere demokracia e shteti, mund te ket nje dinjitet me te vertet te larte.
    Por jam teper skeptik mbi kulturen demokratike te politikaneve aktual. Me ngjajne si fantazma te nje kohe te vjeter qe po heqin oksigjenin popullit. Kemi nevoje per te rinj, per modernitet, per nje ere te re, qe, sipas mendimit tim, mund te vije vetem nga jashte. Nuk kam paragjykime per intelektualet e rinj te forumar ne universitetin shqiptar, por kam dyshimin qe niveli i tyre eshte me do e mos influencuar nga "fantazmat te pavdekshem" te politikes aktuale.
    "Pushtimi fillon nga syte." I. Kadare.

  9. #29
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anëtarësuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Smile

    Kjo kushtetute eshte aq moderne saqe edhe populli nuk arrin dot t'a zbatoje...mund te futet ne librin e rekordeve boterore per nga shumica e rasteve qe eshte shkelur.
    As qe du me dit!

  10. #30
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Citim Postuar më parë nga miko
    kjo kushtetute do te mbetet ne historine shqiptare si kushtetuta e pare demokratike e republikes se Shqiperise.urime te gjitheve atyre qe kane punuar mbi ndertimin e ketij projekti kaq te rendesishem per kombin shqiptar
    Kushtetutat e zogut ne leter ishin po aq demokratike sa kjo Italiania qe kemi adoptuar ne pa i levizur presjen,nga baballaret e kushtetutes Arben Imami dhe Sabri Godo,te cilet per fat te keq s'ishin bere as nje liberth jurisprudence apo qofte politik...

    Fatkeqesia eshte se kjo kushtetute eshte e semure dhe jashte cdo lloj pershtatjeje ndaj historise dhe kultures shqiptare sidomos tek pjesa instituzionale se te drejtat e njeriut i ka pasur pjeserisht edhe kanuni pa llogaritur qe i ka pasur ne leter edhe e Enver Hoxhes...
    Kushtetuta eshte per popullin dhe jo jashte popullit...propagandimi i te drejtave te njeriut nuk eshte pjesa thelbesore e kushtetave moderne,por pjesa institucionale...

    Republike parlamentare per nje popull si shqiptaret e ne momentin historik kur bashkimi eshte imperativi kategorik do te thote injorance totale...U mor nga Italia ku ne itali diskutohej dhe diskutohet edhe tani per ndryshime thelbesore...

    Momenti historik kerkon nje kushtetute te forte me ndarje te prera te pushteteve,stili amerikan apo francez i De Golit..Dora e forte edhe ne ekonomi eshte e domosdoshme per ringritje te shpejte ekonomike,e ka treguar gjeresisht historia, laisez-fair(shpresoj te mos e kem shtremberuar shume) i sotem eshte paradoksal dhe deri diku antiprodhues si ne kenveshtrimin afatshkurter edhe ne ate afatgjate,funksionon vetem ne kendveshtrimin superafatgjate ..dhe kete e kemi perpara syve te gjithe,16 vjet e pa uje e drita,si dhe te varur plotesisht nga emigracioni...nje gje e papare ne analet historike,do hyjme ne Guiness me siguri...
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  11. #31
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Kemi nevoje per te rinj, per modernitet, per nje ere te re,

    Megjithese po dal cik jashte teme,per ke te rinj e ke fjalen,basha,ina,meta etj si keta?
    apo per nje prej 2 baballareve te kushtetutes ?

    Moderniteti vjen nga fjala mode e kjo fjale me tingellon si rruga drejt siperfaqesores...

    Era e re mund te jete e rrezikshme...revolucioni eshte shpikja me e keqe e njeriut...natyra ka krijuar evolucionin....
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  12. #32
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    14-11-2007
    Vendndodhja
    ne kabul tu bo plazh
    Postime
    784
    me vjen keq qe je lodh kot.kur kjo kushtetut shkelet nga pushtetaret per ca na hy ne pun ne?

  13. #33
    el kafirun Maska e chino
    Anëtarësuar
    04-02-2008
    Postime
    4,952
    Citim Postuar më parë nga offspring Lexo Postimin
    me vjen keq qe je lodh kot.kur kjo kushtetut shkelet nga pushtetaret per ca na hy ne pun ne?
    Deri sot kam jetuar ne tri shoqeri (jo-shqiptare), dhe ne secilen nga keto shoqeri kam takuar njerez qe kan bindjen se qeveritaret e tyre shperfillin kushtetuten.
    Pse e tregoj une kete llaf? Per te shprehur mendimin tim se nje vleresim i pa arsyetuar eshte thjeshte jo relevant. Jane arsyetimet ato qe bejne nje mendim te sakte, bindes, dhe si te tille interesant per bisede..

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2009
    Postime
    131

    Kushtetuta e shtetit Shqiptar

    Para disa ditesh po lexoja librin HISTORI E sHQIPERISE e botuar nga akadenia e shkencave shqipatare.
    Ne kete liber pashe qe Shqiperia pervec statuteve te lyushnjes asnjehere nuk ka patur dhe nuk ka nje kushtetute te miratuar nga populli shqiptar.
    Shteti shqiptar pati nje kushtetute ne 1925 ,e cila u vendos me dhune nga Zogu.Kjo kushtetute u nderrua sipas qejfeve te tij sipas deshires.Kjo eshte normale sepse populli e pranoi ate kushtetute, edhe pse popullin nuk e pyeti njeri as per osh e as per balosh.Mos te flasim pastaj per ato kushtetuta qe na i bene sllavet e kinezet ne kohen e komunizmit.
    Kjo e sotcmja eshte qoja miratuar ne 1998n nga populli.Por dihet se kryetar komisioni ishte Zani Qaushi i vlores .NUk kam degjuar ne Europe qe te nderrohet kushtetuta me votat deputeteve sic ndolll sot ne Shqiperi,pa referendum popullor.Nuk di se sa here eshte modifikuar kjo kushtetuta e sotcme pa refendum deri sot
    Kam lexuar nje artikull te at Zefit tek ylli i drites .
    At zefi thoshte se te drejten per te bere kushtetute ne Shqiperi nuk e ka asnje njeri tjeter pervec populli shqiptar me anen e nje senati te zgjedhur nga populli.
    E pra kjo nuk ka ndollur, dhe me duket se nuk ka ndermend te ndolle ne Shqiperi.
    Kushtetuten e sotcme e kane bere mbreterit e sotcem Berisha dhe Nano.
    Duket carte qe eshte bere per te sunduar kete popull dhe jo per ta qeverisur.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    me thuaj çfare ka qe nuk shkon kushtetuta shqiptare?

  16. #36
    Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
    Anëtarësuar
    03-03-2009
    Vendndodhja
    Gramsh, Qarku Elbasan
    Postime
    514
    Citim Postuar më parë nga Adavid Lexo Postimin
    Para disa ditesh po lexoja librin HISTORI E sHQIPERISE e botuar nga akadenia e shkencave shqipatare.
    Ne kete liber pashe qe Shqiperia pervec statuteve te lyushnjes asnjehere nuk ka patur dhe nuk ka nje kushtetute te miratuar nga populli shqiptar.
    Shteti shqiptar pati nje kushtetute ne 1925 ,e cila u vendos me dhune nga Zogu.Kjo kushtetute u nderrua sipas qejfeve te tij sipas deshires.Kjo eshte normale sepse populli e pranoi ate kushtetute, edhe pse popullin nuk e pyeti njeri as per osh e as per balosh.Mos te flasim pastaj per ato kushtetuta qe na i bene sllavet e kinezet ne kohen e komunizmit.
    Kjo e sotcmja eshte qoja miratuar ne 1998n nga populli.Por dihet se kryetar komisioni ishte Zani Qaushi i vlores .NUk kam degjuar ne Europe qe te nderrohet kushtetuta me votat deputeteve sic ndolll sot ne Shqiperi,pa referendum popullor.Nuk di se sa here eshte modifikuar kjo kushtetuta e sotcme pa refendum deri sot
    Kam lexuar nje artikull te at Zefit tek ylli i drites .
    At zefi thoshte se te drejten per te bere kushtetute ne Shqiperi nuk e ka asnje njeri tjeter pervec populli shqiptar me anen e nje senati te zgjedhur nga populli.
    E pra kjo nuk ka ndollur, dhe me duket se nuk ka ndermend te ndolle ne Shqiperi.
    Kushtetuten e sotcme e kane bere mbreterit e sotcem Berisha dhe Nano.
    Duket carte qe eshte bere per te sunduar kete popull dhe jo per ta qeverisur.
    Urime, per temen!

    Me pak arsye njerezore, sot kushdo e sheh dhe prek anarshine institucionale dhe kaosin deri ne absurd. Pikesepari, gjithe kjo qendron tek guri i pare ne themelet e ketij shteti, Kushtetuta. Siç e keni trajtuar ju ne teme, aty here pas here, kane futur duart njerez te pangopur per pasuri e sundim. Por edhe per t'iu shmangur ketij gjenocidi shpiteror, kesaj nervaprishjeje dhe turullosjeje mbare shoqerore dhe abuzimit ne vijimesi.
    Me nje fjale: KUSHTETUTA ESHTE BERE "KUSH-TA-FUTA"!

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2009
    Postime
    131
    Nuk eshte miratuar nga populli.
    Nuk ka qene nje senat qe ta kete miratuar ate kushtetute.Njerezit qe kane bere ate kushtetute jane vasalete e Berishes dhe te Nanos.Dhe nuk dihet nese eshte miratuar me vote apo jo.Sepse dihet se si jane zhvilluar zgjedhje t e vitit 1998.
    Kushtetuta amerikane nuk ka ndryshuar asnje germe qe nga koha qe eshte miratuar .Kushtetutat europiane qe jane ne fuqi,nuk mund te ndryshojne as nje presje pa referendum popullor .Dhe nje problem tjeter. numri i deputeteve eshte nje skandal.Nuk mund te paguajne shqiptaret 140 cope,kur ne spanje jane 450 me nje popullsi prej 46 milione.

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Adavid Lexo Postimin
    Nuk eshte miratuar nga populli.
    Nuk ka qene nje senat qe ta kete miratuar ate kushtetute.Njerezit qe kane bere ate kushtetute jane vasalete e Berishes dhe te Nanos.Dhe nuk dihet nese eshte miratuar me vote apo jo.Sepse dihet se si jane zhvilluar zgjedhje t e vitit 1998.
    Kushtetuta amerikane nuk ka ndryshuar asnje germe qe nga koha qe eshte miratuar .Kushtetutat europiane qe jane ne fuqi,nuk mund te ndryshojne as nje presje pa referendum popullor .Dhe nje problem tjeter. numri i deputeteve eshte nje skandal.Nuk mund te paguajne shqiptaret 140 cope,kur ne spanje jane 450 me nje popullsi prej 46 milione.
    ne shqiperi nuk ka senat, ka parlament,
    por me thuaj çfare ka qe nuk shkon tek kushtetuta jone?

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2009
    Postime
    131
    Faleminderit zoti kosturi.
    Te sugjeroj te lexoNI librin e at Zefit HISTORI KURRE E SHKRUAJTUR .Aty jane te botuar dy artikuj Fantastik.
    Lamshi i pazgjidhur i politikes Shqiptare dhe Nje kontribut per kushtetuten e Shqiperise.

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-04-2009
    Postime
    131
    Te gjitha
    Qe nga numri i deputeteve
    dhe deri tek menyra se si funksionojne instituzionet.Dhe me e madhje sepse mund te ndryshoje pa referendum popullor.

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Video e ushtarëve grekë në Internet indinjon shqiptarët
    Nga Ingenuous në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  2. Historia politike e Shqipërisë në tre vjet
    Nga no name në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-03-2007, 19:49
  3. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  4. Janullatos: Nuk ka përparim me djegien e kishave dhe xhamive
    Nga Jesushaus në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 157
    Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40
  5. Cili është synimi i AKSH-së?
    Nga Faik në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •