Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 51
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime

  Koha dhe njeriu

  Koha eshte nje prej dimensioneve te botes qe jetojme. Eshte etaloni qe mat gjithcka por ajo me e rendesishmja eshte matja e egzistences se secilit prej nesh mbi toke. Lindja dhe vdekja jane te dy pika ne dimensionin kohe dhe kjo perben jetegjatesine e njeriut. Por sa njerez kane jetuar me kohen?

  Cfare eshte per ju koha?
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-08-2002
  Vendndodhja
  NYC
  Postime
  82
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Koha ėshtė ajo qė na kufizon nė tė qėnurit njeri.
  Ē'ėshtė ajo pėr mua? Njė diēka qė e kam dhe s'e vlerėsoj; qė kėrkoj ta gllabėroj mė sė koti duke e ditur se une jam rob i saj.
  "Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom and in all your getting, get understanding." (Proverbs 4:7)

  "All behaviour is motivated." Sigmund Freud

 3. #3
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  40
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Une nuk jam ne gjendje t'iu jap shpjegim shume gjerave edhe pse nuk mungojne persiatjet e mia intelektuale per te gjetur pergjigje te kenaqshme. nje nder keto eshte edhe koha, ajo lende e paprekshme para se ciles ndihem e vobekte dhe teresisht e pafuqishme. Koha eshte e vetmja gje qe une nuk e prek dot, me rreshket nga duart. Koha eshte vrasesja e deshirave te mia, vrasesja e qenies time. Kurre nuk me kane pelqyer kufijte, caqet, matjet. Asgje qe te mund te pengoje lirine. Koha eshte vrastare per jeten e nje njeriu dhe eshte "nene" per jeten e njerezimit. Koha eshte vete pavdekesia. Pasqyra e perjetshme e njerezise.
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 4. #4
  Kureshtar Maska e DiamondRing
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Around the world
  Mosha
  39
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Koha eshte relative..Sa me mire ta kalojme jeten aq me e shkurter do te na duket.Do preferoja te vdisja "neser"
  Nese per te jetuar te duhet te zvarritesh atehere ngrihu dhe vdis...
  VOX POPULI VOX DEUS

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e MtrX
  Anėtarėsuar
  29-11-2002
  Vendndodhja
  Korēė
  Mosha
  37
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Drejtor,
  po te kthej nje pergjigje pak te cunguar se nuk do jap mendim personal, po mendim te nje gjeniu te prape:
  Hitleri ka thene ne librin e tij Mein Kampf (a dicka e tille)
  Vetem kur njeriu arrin moshen 30 vjecare atehere arrin ai te kuptoje ai te gjitha ceshtjet thelbesore qe kane te bejne me konfiguracionin e sistemit shoqeror, per kete arsye vetem ne ate moshe mund te futet dikush me sukses dhe ne politike.
  shpresoj ta kem shprehur sa me qarte me fjalet e mia, se kjo thenie e Hitlerit permban nje fjale ne gjuhen gjermane qe nuk perkthehet ne menyren e duhur pothuajse ne asnje gjuhe tjeter te botes. shpresoj te te pelqeje
  ReSpEkT
  MtrX ubicumque felix

 6. #6
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Koha nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė shpikje njerėzore. Koha ėshtė thjesht njė njėsi matėse pėr tė lehtėsuar mendimet e njeriut. Koha na jep numrat, njė tjetėr shpikje njerėzore.

  Fakti qė mat jetėn tonė na bėn ti kushtojmė mė shumė rėndėsi por nė tė vėrtetė nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė numėr.

  Bie dakort me pėrgjigjen e DiamondRing. Mė pėlqejnė tė gjitha.
  Edi

 7. #7
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Titulli eshte Mein Kampf (Lufta Ime).

  Koha... mesuesi me i mire qe fatkeqesisht i vret studentet me ne fund.

  E urrej kohen. Eshte nje tjeter kufize per njeriun qe nuk e di ku eshte fundi i gares.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 8. #8
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Koha eshte malli me i shtrenjte! Nese dime ta menaxhojme na tregon vleren.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 9. #9
  "KINGU-1"
  i/e ftuar
  ""Kush ka kohe dhe pret kohen kot humbet"

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e The Hobbit
  Anėtarėsuar
  27-08-2002
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Koha eshte "pasuria" qe eshte e ndare njelloj tek te gjithe njerzit, te pasur, te varfer, mbret, apo qytetar.
  Te jetosh me kohen dote thote te jetosh cdo moment te saj ne menyren me te dobishme per vehten dhe per te tjeret..
  Give light and the darkness will disappear of itself.
  Erasmus (d. 1536)

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e As^Dibrane
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  e humbur diku
  Mosha
  39
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kohe eshte dicka qe me ka ikur aq shume e tashme as nuk lodhem ta ze, ndoshta me pelqen te jetoj ne te kaluaren, ndoshta i frigohem se ardhmes... nuk e dij... dij vec qe e urej kohen se gjithmon me mposht
  Zot me shpeto nga miqte, une mund te mbrohem vete na armiqte

 12. #12
  Sinqeritet.Korektesi.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Selanik Greqi
  Mosha
  50
  Postime
  367
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Hyne ne cdo veprimtari te jetes tone,cdo gje qe bejme eshte e lidhur me te.E bejme dhe na ben cte doje.
  Te vetemen gje qe nuk mund te bejme eshte ta ndalojme ate.
  Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

  Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

  Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

 13. #13
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  38
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Nuk me magjeps koha me shume se c'me magjeps fiksimi ose mania qe kemi ne per te. Dhe me te drejte, nuk e kundershtoj kte mani, por desha te dija se c'fare eshte karburanti i ksaj manie. Me duket se vdekja. Nese eshte kshtu, atehere ne nuk jemi maniak aspak me kohen, por me kohen qe na ka ngelur. Pra jane dy tema te ndryshme. Dhe ne kte teme, c'fare po diskutojme? Kohen ne pergjithesi? Apo kohen qe na ka ngelur?

  Kjo e dyta me intereson pak. Kurse e para me shume. Kur jam duke shtypur nje dokument ne Microsoft Word, bej nje gabim dhe shpejt shkoj tek butoni 'back' dhe gjithcka eshte sic ishte. ka raste kur bej dicka gabim gjate dites, dhe mundohem te gjej ate butonin 'back' perseri. Kjo me magjeps se tepermi. Dmth te kesh mundesine te manipulosh kohen. Sidomos kur shikon fotografi disa muaj ose vite me pare. Ne koke te vijne kujtesat, dhe gjithcka te kujtohet aq mire sa te duket shume afer, sikur po ndodh ne ate moment, sikur je kthyer mbrapa ne kohe. Por ne fakt eshte shume larg, dhe eshte e bezdishme, ne mos e dhimbshme te kuptosh se c'fare shikon ne fotografi ka vdekur e nuk eshte e mundur te ngjallet perseri. Levizja nepermjet kohes ehste endra ime fantastike.
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime nė 643 postime
  Aragorn, kur te vdesesh do te levizesh me kohen, do te shohesh filmin qe ka rregjistruar historine e jetes tuaj, qe fillon me lindjen e mbaron me vdekjen. Koha vete nuk shteron ashtu si nuk shteron uji i lumenjve apo oqeaneve.

  Koha as nuk manipulohet dot, ashtu si nuk mund te marresh dot mbrapsht fjalen qe sapo nxorre nga goja. KOHA dhe FJALA kane shume gjera te perbashketa ne fakt. Te dyja nuk mbarojne kurre. Te dyja njerezit i perdorin gjate gjithe jetes se tyre dhe kur ikin ua lene trashegimi pasardhesve te tyre. Ashtu si kohen e jetojme pa e kthyer dot mbrapsht, edhe fjalen e themi pa e kthyer dot mbrapsht. Nese limiti i kohes per njeriun eshte vdekja, limiti i fjales per njeriun eshte po vdekja. Nuk e di pse kam kete besimin se me vdekjen njerezit rreshtin se foluri e mesojne te degjojne.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Stresi
  Anėtarėsuar
  01-11-2003
  Vendndodhja
  Poli i veriut
  Postime
  60
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Koha nuk lind,nuk vdes,nuk shkon por koha vjen...
  :-g

 16. #16
  Authentic Maska e DeuS
  Anėtarėsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime nė 15 postime
  Postuar nga Thjeshtesia
  Koha ėshtė ajo qė na kufizon nė tė qėnurit njeri.
  Ē'ėshtė ajo pėr mua? Njė diēka qė e kam dhe s'e vlerėsoj; qė kėrkoj ta gllabėroj mė sė koti duke e ditur se une jam rob i saj.

  Postuar nga Puhiza
  Koha eshte e vetmja gje qe une nuk e prek dot, me rreshket nga duart. Koha eshte vrasesja e deshirave te mia, vrasesja e qenies time. Pasqyra e perjetshme e njerezise.

  Postuar nga DiamondRing
  Koha eshte relative..Sa me mire ta kalojme jeten aq me e shkurter do te na duket.Do preferoja te vdisja "neser"...

  Postuar nga Leila
  Koha... mesuesi me i mire qe fatkeqesisht i vret studentet me ne fund.

  Postuar nga Aragorn
  Nuk me magjeps koha me shume se c'me magjeps fiksimi ose mania qe kemi ne per te. Dhe me te drejte, nuk e kundershtoj kte mani, por desha te dija se c'fare eshte karburanti i ksaj manie. Me duket se vdekja. Nese eshte kshtu, atehere ne nuk jemi maniak aspak me kohen, por mekohen qe na ka ngelur...

  Keto ishin postimet qe duhen vleresuar . Brravo !

  Koha lindi me NE . Koha jeton sepse jetojme NE . Koha vdes bashke me NE ! .........Ne jemi Padronet dhe Sklleverit e Saj ! ( NE = Une , ti , i gjithe ........ Njerezimi ) Koha eshte Gjykatesi me i drejte !

  Postuar nga Mina
  Koha eshte malli me i shtrenjte! Nese dime ta menaxhojme na tregon vleren.
  Me pelqeu shume citati i Mines.

  Kot nuk tha Naimi i madh : Koha eshte Flori !

 17. #17
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,073
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  me intrigon me shume aspekti filozofik i ceshtjes, dhe do te isha shume kurioz te di mendime te ndryshme lidhur me perceptimin e kohes si nje dimension tokesor.
  Nje filozof qe nuk me kujtohet spekulon qe (per kohen) nuk ka te ardhme dhe te shkuar, por vetem te tashme, pasi ceshte e ardhmja? Eshte cdo seconde qe vjen pas secondes qe jemi tani, pra e tashme; po ashtu dhe e shkuara eshte/perbehet nga secondat qe sapo kaluan, pra prap e tashmja.

  Te tjere spekullojne qe koha eshte thjesht nje dimension njerezor per te treguar progresin e jetes; pra ideja eshte qe koha eshte nje fare sinonim i hapesires.. nje gje e tille..

  E di qe mund te duken si mendime absurde, por me interesojne.
  Shume shkencetare dhe libra e shenjte flasin per kohen. Jam i sigurt qe koha eshte dicka shume me e komplikuar (ose mbase me e thjeshte) se c'e perceptojme ne.

  Cfare mendoni?

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-11-2003
  Mosha
  39
  Postime
  51
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Koha eshte si rruga kur je nisur per nje udhetim te gjate, do gjithmone ta kesh nen kontroll, sa ke ecur, dhe sa te ka mbetur dhe me e rendesishmja :ku je?
  Vetem koha eshte pike referimi dhe prova e vetme e vertetesise
  se vlerave njerezore dashurise , miqesise, besnikerise, kurajos.
  Vetem ne kohe mund ti gjejme pergjigjet.

 19. #19
  I shkreti Mahmut Jihadi Maska e LONDON-TIRONC
  Anėtarėsuar
  08-12-2002
  Postime
  279
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Evolucioni na ka predispozuar qe te lindim,jetojme edhe me pas fatkeqesisht te vdesim sepse,qe te jesh fitt ,eshte me shume e arritshme nepermjet riprodhimit me te shpeshte sesa me nje jete me e gjate.Bazuar ketu eshte teper e paarritshme qe te perjetojme ndonjehere pavdekshmeri biologjike edhe pse medikisht mundohemi te perfitojme sado pak ne lidhje me jetegjatesine.Por sidoqofte ne mund te perfitojme nga pavdekshmerija cybernetike qe do te thote pavdekshmeri e energjise sone mendore ,organizimit tone mendor edhe jo pavdekshmerija e trupit tone materialo-biologjik.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga LONDON-TIRONC : 17-12-2003 mė 00:44
  Kur ne niseshim per marrshim,zuzkat qanit me ngasherim.
  Ne Jarovesh ne po vemi,kush nuk beson borxh nuk ja kemi.

 20. #20
  thinking Maska e Sokoli
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  929
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Dakort me Naimin qe koha eshte flori, por duke ditur qe te gjithe njerzit kerkojne te jene te lumtur e qe egzistenca e floririt nuk implikon detyrimisht dhe egzistencen e lumturise sa na hyn ne pune?

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. "Vizitori" i befasishėm
  Nga biligoa nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-06-2009, 16:23
 2. Balsami i lumturisė
  Nga E_LUMTURA nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2007, 18:59
 3. Emrat Ilire
  Nga Leila nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 12-05-2006, 21:33
 4. A e shikon dot njeriu Zotin?
  Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-09-2005, 16:07
 5. Qėllimi dhe kuptimi i fesė - besimit
  Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-12-2004, 16:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •