Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 51
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet nė Bllog
    17

    Koha dhe njeriu

    Koha eshte nje prej dimensioneve te botes qe jetojme. Eshte etaloni qe mat gjithcka por ajo me e rendesishmja eshte matja e egzistences se secilit prej nesh mbi toke. Lindja dhe vdekja jane te dy pika ne dimensionin kohe dhe kjo perben jetegjatesine e njeriut. Por sa njerez kane jetuar me kohen?

    Cfare eshte per ju koha?
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-08-2002
    Vendndodhja
    NYC
    Postime
    80
    Koha ėshtė ajo qė na kufizon nė tė qėnurit njeri.
    Ē'ėshtė ajo pėr mua? Njė diēka qė e kam dhe s'e vlerėsoj; qė kėrkoj ta gllabėroj mė sė koti duke e ditur se une jam rob i saj.
    "Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom and in all your getting, get understanding." (Proverbs 4:7)

    "All behaviour is motivated." Sigmund Freud

  3. #3
    Vajza e Eres Maska e Puhiza
    Anėtarėsuar
    28-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    355
    Une nuk jam ne gjendje t'iu jap shpjegim shume gjerave edhe pse nuk mungojne persiatjet e mia intelektuale per te gjetur pergjigje te kenaqshme. nje nder keto eshte edhe koha, ajo lende e paprekshme para se ciles ndihem e vobekte dhe teresisht e pafuqishme. Koha eshte e vetmja gje qe une nuk e prek dot, me rreshket nga duart. Koha eshte vrasesja e deshirave te mia, vrasesja e qenies time. Kurre nuk me kane pelqyer kufijte, caqet, matjet. Asgje qe te mund te pengoje lirine. Koha eshte vrastare per jeten e nje njeriu dhe eshte "nene" per jeten e njerezimit. Koha eshte vete pavdekesia. Pasqyra e perjetshme e njerezise.
    Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
    perplasen nė detin e renkimit pamor,
    Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
    U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
    Heshtja ime u trishtua...

  4. #4
    Kureshtar Maska e DiamondRing
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Around the world
    Postime
    42
    Koha eshte relative..Sa me mire ta kalojme jeten aq me e shkurter do te na duket.Do preferoja te vdisja "neser"
    Nese per te jetuar te duhet te zvarritesh atehere ngrihu dhe vdis...
    VOX POPULI VOX DEUS

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    Drejtor,
    po te kthej nje pergjigje pak te cunguar se nuk do jap mendim personal, po mendim te nje gjeniu te prape:
    Hitleri ka thene ne librin e tij Mein Kampf (a dicka e tille)
    Vetem kur njeriu arrin moshen 30 vjecare atehere arrin ai te kuptoje ai te gjitha ceshtjet thelbesore qe kane te bejne me konfiguracionin e sistemit shoqeror, per kete arsye vetem ne ate moshe mund te futet dikush me sukses dhe ne politike.
    shpresoj ta kem shprehur sa me qarte me fjalet e mia, se kjo thenie e Hitlerit permban nje fjale ne gjuhen gjermane qe nuk perkthehet ne menyren e duhur pothuajse ne asnje gjuhe tjeter te botes. shpresoj te te pelqeje
    ReSpEkT
    MtrX ubicumque felix

  6. #6
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Koha nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė shpikje njerėzore. Koha ėshtė thjesht njė njėsi matėse pėr tė lehtėsuar mendimet e njeriut. Koha na jep numrat, njė tjetėr shpikje njerėzore.

    Fakti qė mat jetėn tonė na bėn ti kushtojmė mė shumė rėndėsi por nė tė vėrtetė nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė numėr.

    Bie dakort me pėrgjigjen e DiamondRing. Mė pėlqejnė tė gjitha.
    Edi

  7. #7
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Titulli eshte Mein Kampf (Lufta Ime).

    Koha... mesuesi me i mire qe fatkeqesisht i vret studentet me ne fund.

    E urrej kohen. Eshte nje tjeter kufize per njeriun qe nuk e di ku eshte fundi i gares.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  8. #8
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Koha eshte malli me i shtrenjte! Nese dime ta menaxhojme na tregon vleren.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  9. #9
    "KINGU-1"
    i/e ftuar
    ""Kush ka kohe dhe pret kohen kot humbet"

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e The Hobbit
    Anėtarėsuar
    27-08-2002
    Postime
    211
    Koha eshte "pasuria" qe eshte e ndare njelloj tek te gjithe njerzit, te pasur, te varfer, mbret, apo qytetar.
    Te jetosh me kohen dote thote te jetosh cdo moment te saj ne menyren me te dobishme per vehten dhe per te tjeret..
    Give light and the darkness will disappear of itself.
    Erasmus (d. 1536)

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e As^Dibrane
    Anėtarėsuar
    03-12-2002
    Vendndodhja
    e humbur diku
    Postime
    206
    Kohe eshte dicka qe me ka ikur aq shume e tashme as nuk lodhem ta ze, ndoshta me pelqen te jetoj ne te kaluaren, ndoshta i frigohem se ardhmes... nuk e dij... dij vec qe e urej kohen se gjithmon me mposht
    Zot me shpeto nga miqte, une mund te mbrohem vete na armiqte

  12. #12
    Sinqeritet.Korektesi.
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Selanik Greqi
    Postime
    366
    Hyne ne cdo veprimtari te jetes tone,cdo gje qe bejme eshte e lidhur me te.E bejme dhe na ben cte doje.
    Te vetemen gje qe nuk mund te bejme eshte ta ndalojme ate.
    Dashuria eshte si nje hekur flakerues, qe kur e kap te djeg, me kalimin e kohes plaget mbyllen por shenjat do te ngelen perjete.

    Liri ne mendim......Respekt per nje mendim te kundert

    Pergjigjia me e mire per nje njeri qe hiqet sikur i di te gjitha eshte heshtja.

  13. #13
    Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
    Anėtarėsuar
    20-09-2003
    Vendndodhja
    Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
    Postime
    323
    Nuk me magjeps koha me shume se c'me magjeps fiksimi ose mania qe kemi ne per te. Dhe me te drejte, nuk e kundershtoj kte mani, por desha te dija se c'fare eshte karburanti i ksaj manie. Me duket se vdekja. Nese eshte kshtu, atehere ne nuk jemi maniak aspak me kohen, por me kohen qe na ka ngelur. Pra jane dy tema te ndryshme. Dhe ne kte teme, c'fare po diskutojme? Kohen ne pergjithesi? Apo kohen qe na ka ngelur?

    Kjo e dyta me intereson pak. Kurse e para me shume. Kur jam duke shtypur nje dokument ne Microsoft Word, bej nje gabim dhe shpejt shkoj tek butoni 'back' dhe gjithcka eshte sic ishte. ka raste kur bej dicka gabim gjate dites, dhe mundohem te gjej ate butonin 'back' perseri. Kjo me magjeps se tepermi. Dmth te kesh mundesine te manipulosh kohen. Sidomos kur shikon fotografi disa muaj ose vite me pare. Ne koke te vijne kujtesat, dhe gjithcka te kujtohet aq mire sa te duket shume afer, sikur po ndodh ne ate moment, sikur je kthyer mbrapa ne kohe. Por ne fakt eshte shume larg, dhe eshte e bezdishme, ne mos e dhimbshme te kuptosh se c'fare shikon ne fotografi ka vdekur e nuk eshte e mundur te ngjallet perseri. Levizja nepermjet kohes ehste endra ime fantastike.
    Nga halli,
    derrit i thuhet dajo.

    Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
    Sa shumė vėllezėr paska patur!

  14. #14
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet nė Bllog
    17
    Aragorn, kur te vdesesh do te levizesh me kohen, do te shohesh filmin qe ka rregjistruar historine e jetes tuaj, qe fillon me lindjen e mbaron me vdekjen. Koha vete nuk shteron ashtu si nuk shteron uji i lumenjve apo oqeaneve.

    Koha as nuk manipulohet dot, ashtu si nuk mund te marresh dot mbrapsht fjalen qe sapo nxorre nga goja. KOHA dhe FJALA kane shume gjera te perbashketa ne fakt. Te dyja nuk mbarojne kurre. Te dyja njerezit i perdorin gjate gjithe jetes se tyre dhe kur ikin ua lene trashegimi pasardhesve te tyre. Ashtu si kohen e jetojme pa e kthyer dot mbrapsht, edhe fjalen e themi pa e kthyer dot mbrapsht. Nese limiti i kohes per njeriun eshte vdekja, limiti i fjales per njeriun eshte po vdekja. Nuk e di pse kam kete besimin se me vdekjen njerezit rreshtin se foluri e mesojne te degjojne.

    Albo
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Stresi
    Anėtarėsuar
    01-11-2003
    Vendndodhja
    Poli i veriut
    Postime
    60
    Koha nuk lind,nuk vdes,nuk shkon por koha vjen...
    :-g

  16. #16
    Authentic Maska e DeuS
    Anėtarėsuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Postuar nga Thjeshtesia
    Koha ėshtė ajo qė na kufizon nė tė qėnurit njeri.
    Ē'ėshtė ajo pėr mua? Njė diēka qė e kam dhe s'e vlerėsoj; qė kėrkoj ta gllabėroj mė sė koti duke e ditur se une jam rob i saj.

    Postuar nga Puhiza
    Koha eshte e vetmja gje qe une nuk e prek dot, me rreshket nga duart. Koha eshte vrasesja e deshirave te mia, vrasesja e qenies time. Pasqyra e perjetshme e njerezise.

    Postuar nga DiamondRing
    Koha eshte relative..Sa me mire ta kalojme jeten aq me e shkurter do te na duket.Do preferoja te vdisja "neser"...

    Postuar nga Leila
    Koha... mesuesi me i mire qe fatkeqesisht i vret studentet me ne fund.

    Postuar nga Aragorn
    Nuk me magjeps koha me shume se c'me magjeps fiksimi ose mania qe kemi ne per te. Dhe me te drejte, nuk e kundershtoj kte mani, por desha te dija se c'fare eshte karburanti i ksaj manie. Me duket se vdekja. Nese eshte kshtu, atehere ne nuk jemi maniak aspak me kohen, por mekohen qe na ka ngelur...

    Keto ishin postimet qe duhen vleresuar . Brravo !

    Koha lindi me NE . Koha jeton sepse jetojme NE . Koha vdes bashke me NE ! .........Ne jemi Padronet dhe Sklleverit e Saj ! ( NE = Une , ti , i gjithe ........ Njerezimi ) Koha eshte Gjykatesi me i drejte !

    Postuar nga Mina
    Koha eshte malli me i shtrenjte! Nese dime ta menaxhojme na tregon vleren.
    Me pelqeu shume citati i Mines.

    Kot nuk tha Naimi i madh : Koha eshte Flori !

  17. #17
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    me intrigon me shume aspekti filozofik i ceshtjes, dhe do te isha shume kurioz te di mendime te ndryshme lidhur me perceptimin e kohes si nje dimension tokesor.
    Nje filozof qe nuk me kujtohet spekulon qe (per kohen) nuk ka te ardhme dhe te shkuar, por vetem te tashme, pasi ceshte e ardhmja? Eshte cdo seconde qe vjen pas secondes qe jemi tani, pra e tashme; po ashtu dhe e shkuara eshte/perbehet nga secondat qe sapo kaluan, pra prap e tashmja.

    Te tjere spekullojne qe koha eshte thjesht nje dimension njerezor per te treguar progresin e jetes; pra ideja eshte qe koha eshte nje fare sinonim i hapesires.. nje gje e tille..

    E di qe mund te duken si mendime absurde, por me interesojne.
    Shume shkencetare dhe libra e shenjte flasin per kohen. Jam i sigurt qe koha eshte dicka shume me e komplikuar (ose mbase me e thjeshte) se c'e perceptojme ne.

    Cfare mendoni?

  18. #18
    Koha eshte si rruga kur je nisur per nje udhetim te gjate, do gjithmone ta kesh nen kontroll, sa ke ecur, dhe sa te ka mbetur dhe me e rendesishmja :ku je?
    Vetem koha eshte pike referimi dhe prova e vetme e vertetesise
    se vlerave njerezore dashurise , miqesise, besnikerise, kurajos.
    Vetem ne kohe mund ti gjejme pergjigjet.

  19. #19
    I shkreti Mahmut Jihadi Maska e LONDON-TIRONC
    Anėtarėsuar
    08-12-2002
    Postime
    279
    Evolucioni na ka predispozuar qe te lindim,jetojme edhe me pas fatkeqesisht te vdesim sepse,qe te jesh fitt ,eshte me shume e arritshme nepermjet riprodhimit me te shpeshte sesa me nje jete me e gjate.Bazuar ketu eshte teper e paarritshme qe te perjetojme ndonjehere pavdekshmeri biologjike edhe pse medikisht mundohemi te perfitojme sado pak ne lidhje me jetegjatesine.Por sidoqofte ne mund te perfitojme nga pavdekshmerija cybernetike qe do te thote pavdekshmeri e energjise sone mendore ,organizimit tone mendor edhe jo pavdekshmerija e trupit tone materialo-biologjik.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga LONDON-TIRONC : 17-12-2003 mė 00:44
    Kur ne niseshim per marrshim,zuzkat qanit me ngasherim.
    Ne Jarovesh ne po vemi,kush nuk beson borxh nuk ja kemi.

  20. #20
    Dakort me Naimin qe koha eshte flori, por duke ditur qe te gjithe njerzit kerkojne te jene te lumtur e qe egzistenca e floririt nuk implikon detyrimisht dhe egzistencen e lumturise sa na hyn ne pune?

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. "Vizitori" i befasishėm
    Nga biligoa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 11-06-2009, 15:23
  2. Balsami i lumturisė
    Nga E_LUMTURA nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 09-02-2007, 18:59
  3. Emrat Ilire
    Nga Leila nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 12-05-2006, 20:33
  4. A e shikon dot njeriu Zotin?
    Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-09-2005, 15:07
  5. Qėllimi dhe kuptimi i fesė - besimit
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 16:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •