Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4

Tema: Presheva

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e shendelli
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  hene
  Mosha
  40
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Presheva

  Arkelogjia e territorit tė komunės sė Preshevės
  Komuna e Preshevės shtrihet nė pjesėn qendrore tė Siujdhesės Ballkanike. Territori i komunės sė Preshevės shtrihet nė luginoren meridionale tė Moravė-Vardarit, e cila lidh pėrsėgjati kėtė siujdhesė mu nė pikėn ku takohen kėto dy lugina tė mėdha, kjo ėshtė kėrrusja e Preshevės. Nėpėr luginėn e Moravė-Vardarit qysh nga periudha parahistorike pandėrprerė kanė lėvizur kultura tė ndryshme nė drejtim jug-veri dhe anasjelltas. Pozitėn gjeografike tė komunės sė Preshevės e bėn tė rėndėsishme edhe shtrirja e saj nė udhėkryqin ku magjistralja e luginores sė Moravė Vardarit prehet nga njė udhė e tėrthortė ballkanike me rėndėsi tė veēantė, e cila shtrihet nė drejtim lindje-perendim dhe lidh Ballkanin lindor me atė perendimor. Edhe nė kėtė drejtim qysh nga parahistoria e kėndej kanė rrymuar kultura tė ndryshme. Kėshtu, pozita e jashtėrėndomtė gjeografike si dhe kushtet e pėrshtatshme natyrore qė ka komuna e Preshevės, kanė bėrė qė territori i saj tė banohet qysh nga periudha e neolitit, e qe vazhdon tė banohet edhe gjatė periudhave tė mėvonshme, te bronxit, tė hekurit e deri nė ditėt tona. Ėshtė e ditur se tėrė Ballkani perendimorė dhe pjesa mė e madhe qendrore e tij nė tė kaluarėn banohej nga fisi ilir daradan, nga rrėnja e pavenitur e tė cilėve padyshim janė shqiptarėt e sotėm. Kėtė e dėshmojnė tė dhėnat arkeologjike, antropologjike, kulturore-historike, gjuhesore, etnologjike etj.

  Nė territorin e komunės sė Preshevės deri mė sot janė bėrė hulumtime tė parėndėsishme arkeologjike. Kryesisht ėshtė bėrė rekognoscimi, ndėrsa gėrmime tė vogla dhe tė pjesshme sondazhi vetėm nė dy vende: nė Kėshtjellėn e Bushtranit (1977) dhe nė Kacipup tė Rahovicės (1977-78) nga arkeologėt serb. Ėshtė interesant tė pėrmendet se arkeologėt e Muzeut popullorė tė Vranjės numrin mė tė madh tė vendgjetjeve arkeologjike, siē thonė vetė, e kanė rradhitur jo nė bazė tė hulumtimeve nė terren, po nė bazė tė thėnieve nga populli.

  Vendgjetjet arkeologjike nė territorin e komunės sė Preshevės janė tė pėrhapura nė tre breze tė gropės sė Preshevės: nė fushėn e Preshevės, nė skajin e fushės (gėrykat e lumenjve nė fushė, brigjet, podet dhe tarracat) dhe nė brezin malor. Gjatė rekognoscimeve tė pjesėshme tė kėsaj treve janė evidencuar dhjetra vendbanime, varreza etj. qė nga periudha e neolitit tė hershėm e deri nė antikėn e vonshme. Rekognoscimi i tridhjetėegjashtė vendgjetjeve arkeologjike ėshtė bėrė nga autori i kėty rreshtave (nė Karadak tė gjitha vendgjetjet (19), nė Fushėn e Preshevės (6), nė skajin perendimor (9) dhe nė skajin lindor (2).

  Gjurmet mė tė vjetra tė kulturės lėndore nė territorin e komunės sė Preshevės datojnė qysh nga periudha e neolitit tė vjetėr. Mirėpo, ėshtė e mundshme qė kjo trevė (pėr shkak tė pozitės gjeografike shumė tė rėndėsishme dhe kushteve natyrore tė pėrshtatshme) tė jetė banuar edhe nė pėriudhėn e paleolitit, por ende nuk kemi zbulime lėndore tė kėsaj periudhe, qė do tė dėshmonte kėtė mundėsi.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e shendelli
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  hene
  Mosha
  40
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Vendgjetjet nga periudha parahistorike
  Guri i Gjatė nė bregun e majtė tė Rekės sė Zezė (Lumi i Tėrnavės), gjendet rreth 2 km nė perendim tė Tėrnavės. Ky ėshtė vendbanimi mė i vjetėr parahistorik i zbuluar deri mė sot nė territorin e komunės sė Preshevės.

  Kėshtjella e Bushtranit gjendet pėrmbi katundin Bushtran. Ky vendbanim zhvillohet nė periudhėn e hekurit tė vjetėr – mbarimi i shekullit VIII dhe fillimi i shekullit VII para erės sė re.

  Rahovicė vendbanimi dardan i tipit oppidum nė vendin e quajtur Kacipup, skaji perendimor i katundit Rahovicė. Ky vendbanim i fortifikuar dardan zhvillohet nga shekulli VII e deri nė shekullin II dhe I para erės sė re.

  Geraj vendgjetja nė verilindje tė katundit Geraj, bregu pėrmbi katund.

  Stanec tri vendgjetje: nė Livadhin e Deleve, 1 km ne veri tė katundit; nė kurrizin pėrmbi Lagjen e Dinarėve dhe lugun e quajtur Grykė, 2 km nė jug tė katundit.

  Buhiē vendgjetja 50 m nė verilindje tė shkollės.

  Ilincė vendgjetja nė bregun e djathė tė Lumit Stanec, pėrballė vendit tė quajtur Urat.

  Valė 2 km nė veriperendim tė Kėshtjellės sė Preshevės.

  Peēenė vendgjetja nė afėrsi tė katundit.

  Guri i Norēės pėrmbi Preshevė.

  Depcė Kėshtjella e Lagjės Xhinaj.

  Caravajkė Kėshtjella e Lagjės Iseukė.

  Sefer dy vendgjetje: Kėshtjella 1 km nė perendim, dhe Kėshtjella 2 km nė jug tė katundit.

  Miratoc vendgjetja nė bregun e djathtė tė lumit Banjka, ndėrmjet lumit dhe hekurudhės, rreth 150 m nė jug tė burimit kryesor tė Banjkės.

  Strezoc dy vendgjetje: rreth 200 m nė verilindje dhe 100 m nė lindje tė lagjės Cer.

  Tėrnavė vendgjetja rreth 100-150 m nė veriperendim tė Gurit tė Gjatė.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e shendelli
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  hene
  Mosha
  40
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Vendgjetja nga periudha antike
  Kėshtjella e Preshevės nė skajin perendimor tė qytetit. Ka gjasa se kjo kėshtjellė daton qyshė nga parahistoria, kurse mbi gėrmadhat e saj tė jenė ngritur fortesa tė periudhave tė mėvonshme. Gjetjet lėndore arkeologjike dėshmojnė se themelet e kėsaj kėshtjelle janė ngritur nga ilirėt, pėrkatėsisht nga dardanėt. Nė shekujt e parė tė erės sė re kjo kėshtjellė rindėrtohet dhe bėhet qendėr e rėndėsishme strategjike dhe kulturore romako-ilire (shqiptare).

  Rrėza lindore e Kėshtjellės sė Preshevės qendėr e rėndėsishme kulturore.

  Bregu i majtė i lumit tė Kurbalisė, rrėza jugore e Kėshtjellės sė Preshevės (vendbanim)

  Tarraca nė bregun e djathtė tė Lumit tė Kurbalisė nė juglindje tė kėshtjellės, pėrmbi dy mullinjtė (vendbanim).

  Bregu i majtė i Pėrroit tė Kėshtjellės sė Preshevės, pėrballė kėshtjellės (vendbanim dhe varreza).

  Vendi te ēezma e lugut tė Brinjės rreth 400 m nė veri tė Kėshtjellės sė Preshevės (vendbanim).

  Rrėza e Udhės sė Brinjės sė Preshevės 80-100 m nė veri tė Gurit tė Gjatė (vendbanim dhe varreza).

  Pėrzharė varrezė rumuli (varrezė ilire).

  Pėrkulja e Pėrzharit (varreza).

  Bukurocė tri vendgjetje pėrreth katundit.

  Zhunicė qendėr shumė e rendėsishme ekonomike dhe kulturore. Kėtė e dėshmojnė gjetjet lėndore sipėrfaqėsore (ujėsjellsi, lėnda ndėrtimore, dy objekte tė njėjta tė sakrificės (njėri mė i vjetėr, tjetri mė i ri) etj.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e shendelli
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  hene
  Mosha
  40
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Vendgjetja ndėrmjet Zhunicės dhe Leranit
  Kacipup, Kėshtjella e Rahovicės (vendbanimi i fortifikuar dhe varreza)

  Tarraca nė bregun e majtė tė Lumit tė Rahovicės, pėrballė xhamisė.

  Raincė tri vendgjetje (nė 2 dhe 2,4 km nė perendim dhe nė 88 m nė lindje tė katundit)

  Corroticė dy vendgjetje rreth 1 km nė jugperendim tė xhamisė dhe skajin verior tė katundit.

  Bėrēec nė 0,8 km deri 1 km nė verilindje tė katundit.

  Bushtran vendgjetja 200m nė perendim tė transformatorit.

  Golimidoli nė 1,5 deri 2 km ne perendim tė katundit.

  Leran pesė vendgjetje (nė lagjėn e epėrme tė katundit), vendbanim nė 55 m nė perendim tė katundit, nė 1km nė veri tė katundit, nė skajin jugor tė katundit dhe nė 500 m nė veri tė katundit.

  Norēė dy vendgjetje (nė 200-250 m nė juglindje tė katundit dhe nė skajin jugor tė katundit, te xhamia).

  Rrėza Lindore e Gurit tė Norēės (vendbanim).

  Strezoc nė lagjėn e Hashanėve 400-500 m nė lindje tė xhamisė dhe nė lagjen Cer 1 km nė veriperendim tė saj.

  Tėrnavė rreth 200m nė jugperendim tė lagjės Jaka, nė 1,5km nė lindje tė katundit nė 2 km nė verilindje dhe rreth, 1,8km nė lindje tė katundit (bregu i majtė i lumit tė Tėrnavės – vendbanim).

  Cakanoc rreth 200m nė jug tė katundit.

  Ēukarkė rreth 200m nė perendim tė katundit.

  Miratoc rreth 3km nė lindje tė katundit ( bregu i majtė i lumit Banjkė).

  Kurbali nė lagjėn e Nuhallarėve, rreth 50 m nė perendim tė ēezmės.

  Stanec Kėshtjella e Stanict, njė ndėr kėshtjellat mė tė rėndėsishme nė territorin e komunės sė Preshevės. Pozita gjeografike dhe topografike le tė kuptohet se kjo kėshtjellė dikur ka paraqitur qendėr tė rėndėsishme strategjike pėr tė gjithė Karadakun. Edhe sot qendrojnė muri dhe kanali mbrojtės tė saj. Pėr kėtė kėshtjellė ekzistojnė legjenda mbi luftėrat sakrificore tė tė parėve tanė - Ilirėve. Ėshtė e besueshme se kjo kėshtellė ka zanafillėn qė nga parahistoria, ndėrkaq nė periudhat e mėvonshme nga rrėnojat e saj do tė ngrihet fortifikata tė reja; vendgjetja 1km nė veri tė katundit, nė vendin e quajtur Ara e ēafės dhe nė 1,2km nė verilindje tė katundit, nė vendin e quajtur Rrafsh i Muslisė (tė gjitha vendbanime).

  Caravajkė nė shtratin e lumit tė Stanecit ndėrmjet vendit tė quajtur Urat dhe shkollės sė re tė Caravajkės (vendbanim).

  Ilincė nė skajin lindor tė katundit (vendbanim).

  Livadhi i Sheit nė fund tė livadhit, ku ndan udha pėr nė Buhiē (vendbanim).

  Mali Ostrovicė nė majėn e saj (1168m), kėshtjellė.

  Kėto janė vendgjetjet e derisotme arkeologjike nė territorin e komunės se Preshevės, por s`ka dyshim, numri i vendbanimeve, i varrezave e tjera, arkeologjike nė komunėn tonė ėshtė edhe mė i madh. Mirėpo, nevojiten hulumtime arkeologjike nė terren. Duke pasur parasysh rėndėsinė kulturore dhe historike tė arkeologjisė, jėmi tė mendimit qė nė kėto hulumtime patjetėr tė kyēen dhe arkeologėt shqiptarė, mbasi treva e komunės sė Preshevės paraqet njė pjesė tė trungut etnik shqiptar.

  Pėr shkak tė rėndėsisė tė veēantė kulturore dhe historike qė kan objketet arkeologjike, nga njė anė, dhe shkatėrrimit tė tyre nėn ndikimin e dhėmbit tė kohės, por mjerisht edhe nga dora e papėrgjegjshme e njeriut, nga ana tjetėr parapėlqejmė qė objektet mė tė rėndėsishmė arkeologjike nė territorin e komunės sė Preshevės tė vihen nėn mbrojtjen e qeverisė vendore. Objektet mė tė rėndėsishme arkeologjike tė cilat meritojnė mbrojtjen e komunės janė katėr kėshtjellat: Kėshtjella e Preshevės, e Rahovicės, e Stanecit dhe e Bushtranit.

Tema tė Ngjashme

 1. Pamje nga Presheva
  Nga Lumnjani nė forumin Albumi fotografik
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 19-01-2010, 11:05
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-05-2005, 10:22
 3. In Memoriam: Hasan Kadriu - Presheva, menaxher shqiptar i FIFA-s. Mė
  Nga Irfan nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-02-2005, 14:12
 4. Lugina e Preshevės
  Nga Irfan nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-02-2005, 15:55
 5. Tung pershendetje nga Presheva ;-)
  Nga MaTr|xX nė forumin Prezantoni veten nė forum
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 28-09-2004, 15:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •