Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  40
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Gervishtjet e nje kohe te marre.

  PARATHENIE
  Duke rremuar neper sirtaret mbushur plot shkresurina te mbledhura vitesh, duart me zune nje fletore te vogel te cilen kisha mbi pese vjet pa e pare. Nuk e di si u ndodh aty, por ja qe u ndodh. Ishte nje fletore me poezi e dhuruar nga nje shoqja ime e ngushte, ne pamundesi per te me dhuruar nje liber. Poezite jane te shkruara nga fundi i viteve '90 dhe titulli i shkruar mbi kete fletore thoshte: "Gervishtjet e nje kohe te marre". Si per ironi te fatit nje muaj pasi kjo fletore mu dhurua mua, une i humba kontaktet me autoren per te mos u pare me qysh atehere. Po i botoj ketu poezite qe jane shkruar aty me shpresen se syri i saj do t'i lexoje dikur e do te mund te takohemi serish. Gjithashtu jeni te mirepritur te jepni mendimet tuaja nese ju pelqejne apo jo ato cfare jane shkruar.
  Faleminderit


  Te dish te harrosh

  Eshte koha kur
  buzeqeshja me ka merguar
  diku prane nje prendim dielli
  kur mendimet mundohen
  te shqyejne njera-tjetren.
  Eshte koha kur
  hici duket me teper se asgje.
  Eshte koha kur
  koha s'ekziston.
  Eshte koha kur
  njeriu duhet te dije te harroje!

  Pjeseza pa titull

  ****
  Me duar shtyj kembet
  te ikin,zvarriten tutje
  aty ku kafja e erret te shkrihet
  me blune e larget
  derisa te formohet peltja e ngrire
  e akullt gjer ne dhembje.

  ****
  Me mungon e dashur
  si jeta jetes
  ofshama shpirtit
  me mungon aq shume
  brenda mungese absurde
  Me mungon si gjithnje
  kur je teper gri.

  ****
  Iken te gjithe
  edhe ti
  ne nje pjese te vdekur te trurit
  mundohem te te riperterij!

  ****
  Me vjen ere kalbesire
  ketu,atje,nje hap me tej
  anash, shikoj si e marre
  kjo ere frymen po ma merr
  Ah, po kalbet njerezimi
  njerezimi po mban ere!

  ****
  Dje gabove perseri.
  Po sot?
  Ah, ate do ta gjykoj neser.
  Po neser?
  Te lutem...jeto deri neser.

  ****
  Fryn ere
  koha ne xhama vjell
  une rri me sy te vrare
  nuk mundem te mbledh
  te vjellat e kohes se marre.


  Per veten

  Po iki,
  e humbur mes lotesh
  mes mallit qe s'u shlye.
  Po iki,
  zvogeluar,
  mbledhur sa nje grusht.
  Po iki,
  me enderr te vrare,
  nga nje deshire qe s'u permbush.
  Po iki,
  me duar te leshuara,
  qe rendojne prej vetes se vet.
  Po iki,
  me syte e zgurdulluar,
  a thua kane pare ndonje lanet.
  Po iki,
  me floke te pakrehe,
  qe si ferra nde lekure me jane mbeshtjelle.
  Po iki,
  pa bere ze, pa kundershtim,
  vetveten s'po e nxjerr dot nga vedi im.
  Po iki,
  me kembe te ngrira, te bera dru,
  a thua s'jane njeriu, po klloun.
  Po iki,
  me t'vetmen gje te gjalle,
  me nje te shqyer kujtese.
  Po iki,
  e le pas shejtan e dreq,
  per mire e per keq.
  Po iki,
  ikone e lodhur, e zhytur,
  ne te erretin zhgenjim.
  Po iki,
  me shpirt te cjerre,
  nga thonjte e kohes se mjere.
  Po iki,
  e vala e bregut do t'me dhembe.
  Po iki,
  me do guraleca ne xhep.
  Po iki,
  me heshtjen mbi supe,
  te vetmin pushtetar.
  Po iki,
  me ndjenjen e kryqezuar,
  ne te fundmin perendim.
  Po iki,
  e kengen e laureshes,
  e le ne vajtim.
  Po iki,
  besimin po ua le,
  relike te cmuar.
  Po iki,
  me marrezine e fshikulluar.
  Po iki,
  e ftohte,
  me fjale teke hena.
  Po iki,
  ngjyra gri,
  me gerryen perbrenda.
  Po iki,
  mengjeset,
  jane shperfytyruar krejtesisht.
  Po iki,
  me hapin ,
  e tradhetuar pabesisht.
  Po iki,
  koha me rreh pas si xhandar.
  Po iki,
  me veshtrimin tim mekatar.
  Po iki,
  aty ku s'e di,
  ku s'me pret njeri.
  Po iki,
  e le pas nje mal te thate.
  Po iki,
  dhe le nje material te ri,
  per thashethemexhinjte e vjeter, per thashethemexhinjte e rinj.
  Po iki,
  rruget me kryqezohen per ne diell.
  Po iki,
  ditet ka filluar,
  t'i zere skleroza.
  Po iki,
  indiferenca rritet,
  per gjurmet qe le koha.
  Po iki,
  sekondat jane me shume se ferr.
  Po iki,
  buzeqeshja,
  terthoraz eshte prere.
  Po iki,
  lamtumira u var ne gryke.
  Po iki,
  nete e trishta,
  si ogur i bardhe.
  Po iki,
  duar te shtrira,
  mbajne radhe.
  Po iki,
  zbathur,
  me thembra te cara.
  Po iki,
  moti i ashper,
  vite te marra.
  Po iki,
  inkoshienca,
  ka arritur kulmin.
  Po iki,
  fundshekulli,
  po bie fundin.
  Po iki,
  si dikur,
  si atehere.
  Po iki,
  si nje topth i leshuar ne terr.
  Po iki,
  dashuria vdiq gjate lindjes.
  Po iki,
  njerezit i binden,
  antibindjes.
  Po iki,
  me brenge te brengosur.
  Po iki,
  ne skajet,
  e nje bote irreale.
  Po iki,
  e ta dini,
  se iki pa deshire fare.

  -Ina-

  to be continued....
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 2. #2
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Anėtarėsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  To be continued...e ke fjalen per ate PO IKI....apo do sjellesh poezi te tjera...

  po me terheqin urime asaj goces...
  LuM i RrEmByEr

 3. #3
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  40
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Vazhdimi

  VJOSA. e kisha fjalen per poezite, dhe ja ku po vazhdoj tani. Keto poezi jane nga cikli "Kambanat e zgjimit" i te njejtes autore.

  Kontur

  Ekziston edhe per mua dicka
  ekziston nje meter ngjyre shprese,
  ku mund te shkruaj,
  te qaj dhe te qesh.
  Ekziston edhe per mua dicka,
  e, kur shkrihem me te, jam brenda saj.
  Bote shkatarraqe,
  kur rastesisht gjendem jashte orbites,
  karbonizohem,
  shkermoqem
  e vdes.
  Me zonjen me djallezore ne bote,
  me ironine e fatit
  serisht qaj dhe qesh.

  Viktime e vetvetes

  Buzembremje
  Koha u therr.
  Damaret e gjakut rubin
  rreshqasin mbi xham,
  koha ngriu
  mes nje gote bosh
  ne nje moshe brilante.

  Optimizem i heshtur

  Ne erresiren e bardhe
  lundron optimizmi i shpirtit tim.
  Atje tej.
  Aty perballe.
  Mosperfilles ne madhestine e tij,
  lufton,
  humbet,
  FENIKS qe ringjallet prape
  nga hiri i vet.


  Ti, bota ime

  Ah, ti bota ime.
  Ah, ti gogel e vogel
  qe digjesh ne cibukun mitik qe
  thithin perendite.
  Ah, ti planet i gjere lotesh,
  ti ritem i ngadalte dhimbjesh,
  ti glob i genjeshtert,
  ku genjeshtra me e madhe
  jane njerezit e tu te perbaltur.

  Pertej qelqeve

  Qelqet u thyen.
  Zhurma e thyerjes se tyre u ndie kudo.
  Ajo tringellin dhe beri jehone.
  Tashme pas ketyre qelqeve nuk fshihet
  me e verteta,
  ajo duket e paster tashme,
  duket si nje kristal i rene nga keto qelqe.
  Qelqet e thyera tani treguan
  kaltersine qe ndodhej pas tyre.
  Pertej qelqeve te thyera
  endrra e parealizuar u be realitet,
  pertej qelqeve te thyera...

  Ankth

  Dritat e nates
  duken si yje te vegjel
  mes qiellit te ngrysur.
  Fryma xhamin vesh
  dhe ne bardhesine e qelqte
  shkruhen dhe fshihen
  dy emra me shpejtesi.
  Gishterinjte dridhen
  dhe gjuha troket lehte,
  pastaj peshperit lutjen:
  "Falme dashuri".

  Lamtumire

  Ika, ashtu heshtur,
  kur agu ende s'kish dale.
  Me supet rrudhur,
  me koken ulur,
  a thua kisha bere krim,
  a thua kisha bere faj.
  Ika. Me syte e ngrire ne horizont,
  me ngjyren pa jete,
  kur ne thundra mamuthesh
  shkermoqej shteti...

  E pakapshme

  U mundova perseri
  te kapja buzeqeshjen tende
  ne venitjen e endrrave te mia.

  Por sa keq.
  Ajo u zhduk
  si konturet e sendeve
  kur mbi to bie hija.

  ******

  Ngushellohem
  se iku dita

  Me vret mendimi

  se iku jeta.


  --------O-----------
  Kaq per sonte.Vazhdimi nje here tjeter...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jonian : 14-05-2003 mė 22:55
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Jonush djali...


  Mirseerdhe vet i dyte..

  Poetja qe ke sjelle eshte vertet e mrekullueshme..

  Urime asaj ne POEZI dhe juve ne miqesine tuaj me ate..

  Shume bukur..

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e As^Dibrane
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  e humbur diku
  Mosha
  38
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Urime autores vecaneisht me pelqeu poezia KONTUR
  Zot me shpeto nga miqte, une mund te mbrohem vete na armiqte

 6. #6
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  40
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Vazhdimi

  OK, provimet i mbarova keshtu qe tani kam kohe te mbaroj ate qe nisa. Po vazhdoj me ca poezi te tjera:

  Iluzion 2000

  Pema i dha lamtumiren gjethit
  dhe e dergoi te puthe rete,
  ndersa ne litaret e kullt te shiut
  njerez zvarriten per te kapur qiejt.

  Kur tymi mori kthesen per ne toke,
  hijet u mbyten ne oqean
  ndersa demonet e ngritur nga varri,
  -Jemi te gjithepushtetshem!-thane.

  Pas nje jave

  I njejti minute
  e njejta ore
  e njejta dite.
  Te njejtat fytyra,
  i njejti vend,
  i njejti pozicion;
  gjithcka si nje jave me pare.
  me te vetmin ndryshim:
  Kesaj radhe per t'u ndare.

  UNE
  Limanet e shpirtit jane bosh

  anijet kane shtegtuar diku larg.

  Hija bredh e vetmuar

  brigjet

  PRITJA i lag.

  Kristal dashurie
  Ngrica e eger e vetmise
  ka kthyer ne akull
  gjithe qenien time:
  dhe syte
  dhe buzet,
  dhe duart.
  Kam frike...
  kam frike se mos rrezohem dhe thyhem.

  Vetem per ty
  Sonte dua te mendoj vetem per ty,
  per buzet e tua,
  per buzet ,
  per puthjen qe kaq kohe me ka munguar
  si dritehena
  qiellit te trishtuar.

  E padobishme
  Kur dita te veteshqyhet nga uria
  e deti te kerkoje malit uje,
  e mali t'i kerkje qiellit kaltersi,
  e kaltersia t'i kerkoje shpirtit pafajesi,
  atehere do te vraposh drejt faljes,
  por dielli do te jete ne perendim.

  Dialog
  Nata: - Une i bej te lumtur njerezit

  Dita: - Sa keq. Tek une gjejne vec zhgenjim.

  Nata: - Ne endrrat e mia ata realizoojne gjithcka.

  Dita: - Ah. Ti qenke rrenja e zhgenjimit.

  Romance trishtimi

  Peme e lotit jetonte buze detit,
  kenaqej vec nga nje puthje e eger,
  por ne qelizat e brishta te saj,
  e ardhmja ishte krejt tjeter.

  Nje dite deti u tregua i pabese,
  se gjethet e kaltra ia rrembeu.Dhe pastaj
  trungun ia hodhi teja pa meshire...
  sic duket s'e preknin me lotet e saj.
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 7. #7
  ~* rrapatushja *~ Maska e Pretty Devil
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Londer, Angli
  Mosha
  37
  Postime
  61
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  me eplqyen shum eketo poezi. Uroj qe autorja e tyre te jete sa mire dhe ti kete shku sa ma mbare ne jeten e saj

  me respekt x
  [size=0.5]You may shoot me with your words,
  You may cut me with your eyes,
  You may kill me with your hatefulness,
  But still, like air, I`ll rise.

  Leaving behind nights of terror and fear --- I rise
  Into a daybreak that`s wondrously clear --- I rise
  Bringing the gifts that my ancestors gave,
  I am the dream and the hope of the slave.[/size]

 8. #8
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  40
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kembanat e zgjimit

  Ne qelizat e qenies sime
  degjoj kembanat e zgjimit,
  bien me force,
  me force.

  Kembanat e zgjimit
  shkundin vetveten dhe rrenojat
  e gjumit gjysmeshekullor,
  mberthyer ne ritmin e harrimit.

  Gjithe kurmi im gjemon
  prej kembanave te zgjimit.


  Te gjithe, po une?

  Ne syte e tu pashe gjithcka:
  Pashe detin blu dhe qiellin e kalter,
  pashe njerez te zvogeluar sa me s'ka,
  pashe diellin qe shkelqente sa desh
  me verboi,
  pashe planetet, galaktikat...
  pashe kohet moderne te aferta shume,
  pashe kohet e lashta te largeta shume,
  pashe gjithcka ne syte e tu, gjithcka,
  vetem dicka s'pashe:
  Une,
  ku isha Une???


  Ndjenje

  Kur gishtat humbasin ne floke
  dhe syte treten ne veshtrim,
  gjaku me vershon ne buze,
  ne castin me intim.

  Dhe s'dua qe era te hyje mes nesh,
  kam frike nga shtjella e fjaleve-ciklon,
  dua qe nata te bjere sa me shpejt,
  se dita, oh dita
  buzet ndeshkon.

  Akuze e drejtperdrejte

  Imorale.
  Dje ne oren 10 e 25 minuta ishe duke qeshur.
  Per c'arsye?
  Me ke?
  Perse?
  Imorale
  Dje mbasdite me nje djale dole.
  Kush ishte?
  C'e kishe?
  Leje a more?
  Imorale
  Pardje syte dhe buzet kishe lyer:
  Per ke?
  Me se?
  Perse je ngjyer?
  Imorale.
  Dje,
  sot,
  dhe neser,
  perjete.
  Imorale.
  C'me vjen te qesh
  me fosilet e moralit te shkrete.

  Urdhri

  Mos qeshni,
  dhe ngerdheshja e tyre e neveritshme
  jehon nga cdo ane.
  Mos kendoni,
  dhe muzika e tyre mortore rruget shurdhon.
  Mos dilni,
  dhe per vete kilometrat si krimbat pershkojne.
  Mos dashuroni,
  dhe seksi i tyre i lakuriqte
  neverine tmerron.

  Parathenie e nje viti

  Tre akrepat bashkohen
  dy gota perplasen nje moment
  dhe gezuar thuhet mekanikisht nga buzet
  e yndyrta;
  ndersa une,
  une jam mbytur ne kete gote vere
  dhe kam frike te dal prej saj,
  kam frike se do te kem nje rrudhe me teper,
  jeta do te me jape nje shuplake me te forte
  kam frike se kur te dal
  fytyra ime do te jete e pergjakur,
  kam frike se mos i tremb njerezit
  me paratheniet e mia te zymta.
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 9. #9
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  41
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Keto poezi qenkan madheshtore.
  "Ikja" me pelqeu me teper, por qe te gjitha jane kryevepra.

 10. #10
  rrotull asgjekundi
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Mosha
  37
  Postime
  61
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ajo eshte e bukur
  eshte teper e vertete
  dhe tmerresisht e thjeshte

  ehhh. Gabim qe kto poezi jane ketu. ne nuk jemi te denje per to

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  cruel gabon qe mendon ashtu.
  ajo per njerzit i ka bere poezite.

  shume mire qe joniani na dha rast te lexojme poezite e asaj ketu se neper librari spo shkon me njeri.

 12. #12
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  50 falenderime nė 46 postime
  Jonian,

  eshte gjynah qe ti nuk tregon emrin e shoqes tende, shpirtit qe ka shkruar keto mrekulli.
  Nese ajo i ka botuar keto poezi ne nje vellim, te lutem sille ketu titullin e tij.  Vecoj DIALOG, se me preku me permendjen e DITEs


  Dialog
  Nata: - Une i bej te lumtur njerezit

  Dita: - Sa keq. Tek une gjejne vec zhgenjim.

  Nata: - Ne endrrat e mia ata realizoojne gjithcka.

  Dita: - Ah. Ti qenke rrenja e zhgenjimit

 13. #13
  rrotull asgjekundi
  Anėtarėsuar
  11-04-2003
  Mosha
  37
  Postime
  61
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Oh jo Brar, vetem kjo goce qe nuk shkruan per njerezit. Poezite behen per tu lexuar, keto poezi jane per tu shikuar. E shikoj ate me tere lakuriqsine e saj dhe dua ti nxjerr syte e mij njesoj si Edipi
  Pse njerezit kujtojne se bukuria e tjetrit mund te jete dhe e tyrja. Epitet "e mrekullueshme, fantastike" jane thjesht primitive.

 14. #14
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  40
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  E kisha harruar kete teme fare. Megjithate tani qe e kujtova po vazhdoj me disa poezi te tjera. Fati e solli qe te bie prape ne kontakt me autoren para disa kohesh, megjithese jo nga forumi shqiptar. Emrin e ka Ina, dhe me sa di vazhdon te shkruaje akoma. Faleminderit te gjitheve per konsideratat si atyre qe i kane pelqyer poezite ashtu dhe atyre qe jane kritike ndaj tyre. Poezite qe jane shkruar ne postimin e pare jane marre nga nje fletore me poezi te cilen autorja ma kishte dhuruar para se te mbaronim shkollen e mesme. Ndersa poezite e tjera jane marre nga vellimi "Kembanat e zgjimit" i cili eshte pjese e librit "Diell Jonik", nje bashkepunim i fondacionit SOROS me shkollen e mesme ekonomike "Antoni Athanas" ne Sarande.

  Per antonimin e jetes sime
  Te shoh, por s'te ndiej.
  Te degjoj, por s'te flas.
  E di qe je kudo ku jam une:
  ne cdo rruge, ne cdo kthine,
  ne cdo rast te jetes sime,
  me ke paralajmeruar, me ke thene:
  Kujdes!
  Por une s'njoh frike,
  nese me do ne mbreterine tende
  merrme sa me pare,
  te iki nga kjo bote
  me engjej hipokrite;
  tek ti do te jem
  tek djalli real.


  *******

  Koha ime ka mbetur.
  Pranga te egra kujtimesh
  e kane zene robinje.
  E akuzojne per vrasje,
  per gjakra te nxehte,
  per gurre varresh te ftohte.

  Pse?
  Pse linda te jetoj ketu,
  ne kete bote mjerane,
  ku gjethi i trembet pemes,
  dhe loti rreshqet mbi faqe.
  Pse linda ketu?
  Ku me epsh te paturpshem
  njerezit te shohin ne sy,
  dhe kur syte s'ua kthen,
  te veshin mantelin e fjaleve,
  mantelin e zi.

  Dashuri ne infinit
  e shtriva dashurine ne nje drejtez
  deri ne infinit.
  Pastaj,
  Pastaj pluhuri i bardhe ra shtruar
  Ne dysheme,
  ne kujtim te saj.

  Ketu
  Une jetoj ketu
  ne qytetin e fjaleve.
  Here mbytem ne detin e tij
  e here permendem prej nje dallge.
  Une jetoj ketu,
  ne boten e MOS-it,
  ku njeriu vetekenaqet
  me moralin idiot
  prane pjates se kosit.

  Kontradikte me veten
  Zemra e degjoi dhe tha:
  "Erdhi".
  Syte e kerkuan dhe thane:
  "Ku eshte ai?".
  Truri urdheroi:
  "S'duhet ta shihni!".

  Do te jete...
  Do te jete e hene kur njerezit
  do te nisen per week-end.
  Do te jete muaji i trembedhjete i vitit,
  kur dielli te rrotullohet rreth tokes.
  Do te jete mesdita e mesnates,
  kur Antarktida do te shkrije me nje qiri.

  Dhe te gjitha keto do te ndodhin,
  kur bishen e urrejtjes
  te mos e ushqeje asnjeri.

  * * * * *

  Era e mori lotin e gjethit
  e shpuri kaltersive,

  vala e mori kujtimin e bregut
  e shpuri s'di se ku

  harresa e mori puthjen e fundit,
  e prishi folezen tek une.

  Enderr e perhumbur
  Fytyra jote,
  -hije qe lodron ne humnerat e syve te mi,
  e qeshura jote,
  -jehon ende ne labirinthet e shpirtit tim.
  Puthja jote,
  njom kujtesen mbi buzet e thara;
  ti, gjysme qiri i fikur shprese
  perbri trupit tim.

  Prag vjeshte
  Ne trotuarin e mendimeve te mia

  kujtimi yt si gjethe e zverdhur ra.

  Valle kujt i erdhi vjeshta,

  ty apo mua?

  * * * * *

  Dy sy.

  Nje e qeshur

  diku...

  ra termet ne germadhat


  e nje dashurie te vjeter.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jonian : 15-07-2003 mė 01:20
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 15. #15
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  40
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Atje
  Lotet e thare i lashe atje
  dhe ndjenjat e rreshkura prej kohes.
  Floket prere nxitimthi
  i lashe atje serish.
  Fjalet e lashta, te bukura,
  i varrosa pergjithnje,
  atje, ne token e bute,
  ku per mua kishin rilindur,
  ku per mua qajne pa ze.

  Do te te pres
  Do te te pres...
  derisa era te shkunde shpresen prej pemeve
  do te te pres...
  derisa vala te njesohet me bregun,
  do te te pres...
  derisa dielli te keputet si portokall
  i pjekur.

  E ndjej
  Do te mbytem ne detin e syve te tu,

  do te mbytem ne aromen e kraharorit tend,

  do te mbytem ne endrrat per veten dhe per ty,

  do te mbytem ende pa arritur tek ty.

  Miqve te mi
  Ju humbas te gjitheve,
  sic humbet dita
  oret pa kthim.

  Ju lashe aty,
  Ju lashe atje,
  mes gjuhezash te bardha flakesh,
  mes gezhoja akujsh,
  qe te vrasin ne shpirt.
  Ju humba.
  Sa do te doja te ishit me mua,
  sa do te doja te isha mes jush.

  * * * * *

  Kam ftohte
  Ndoshta nga nata e lagesht,
  nga ndjenja e harruar,
  se larg ju kam lene.
  Kam ftohte
  e hena e lakuriqte qesh me mua:
  "Ke ftohte ti,
  ti, veshur me gezof
  dhe dorashka ne duar?"

  Larg apo afer
  S'e di nese dua te me qendrosh larg
  a te me qendrosh afer, s'e di.

  Cmenduri te te kem larg
  te te kem prane- dyfish cmenduri.

  Kaq shpejt
  Qenkam plakur.
  Kaq shpejt, kaq pa kuptuar,
  megjithese syte i kam ende te bukur,
  por fatkeqesisht pa jete.
  Qenkam plakur.
  Kjo plakje me vret.
  Ndonese ondet ne floke
  ende s'jane shuar.
  Erdhi kjo e mallkuar pleqeri,
  kjo pleqeri e mallkuar.

  Oh jo, qenkam plake ne shpirt.
  Krisur, therrmuar...


  Dashuria ime
  Qerpiket puthen lehte,
  ti vjen e bukur,
  fluide si zane.
  Zgjas duart te te marr
  e brenda meje lekundem si vale.

  Por befas agimi ty te tremb,
  e ti shkrihesh, behesh lot;
  neper trup nis me rreshqet,
  rend te te kap e s'te kap dot.

  Kete nate
  Heshtja m'i ka vjedhur fjalet
  dhe, erresira syte m'i ka rrembyer,
  teksa nje vale me njom kembet nga pas
  dhe, heneza me pikon mbi floket e gjate.

  Sonte paskam shume shoqe e shoke,
  e mbyllur ne vetmine e shpirtit kerkoj,
  kerkoj persosmerine e yjeve,
  kur nje degez ulliri behet hi e lot.

  Vere e lagur
  Rete e kryqezuan diellin
  dhe ai filloi te qaje.
  Lotet e tij te kalter
  toka i piu egersisht
  dhe shtirej
  si femije i pafaj.

  Do te vij...
  E putha valen dhe e dergova tek ti,
  por s'arriti: U mbyt.
  E putha eren dhe e dergova tek ti.
  por s'arriti; U tret.
  E putha endrren dhe e dergova tek ti,
  por s'arriti; U be dite.
  Prandaj u nisa vete.
  Do te vij...
  Gjer ne zbardhje, me prit.

  --------------------------------------------------------------------------
  Keto ishin poezite e fundit te vellimit "Kembanat e zgjimit".
  Trimi i mirė me shoqe shumė

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •