Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 159

Tema: Pirro ako

Pirro ako

Kjo eshte nje nga duetet e albumit te Piro Cakos dhe Inva Mules. Cili eshte mendimi juaj per kenget e Piro Cakos?

YLLI IM

Koha iken shpejt, sa shpejt,
    E skthehet me
    Endrrat tona mbeten pas,
    Pergjithmone
    Te nje yll lart ne qiell,
    Une ty te pres
    Kur nata gjithesine mbulon
    Si nje enderr e pafund eshte dashuria
    Ne erresiren pa mbarim,
    Ku dal te gjej o ylli im
    Pertej kufijsh ne largesi,
    Kur syri smbrin
    Syri smbrin
    Sa here u ngrita une ne re
    Kerkoj ne terr, por dot ste gjej
    Ne mos me shume
    Nje rreze con
    O ylli im, ylli im

Qielli erret krejt nga rete,
    Kur ty ste shoh
    Ankthi me pushton ne shpirt,
    Me mundon
    Une jam yll qe ndricoj vetem per ty
    Kur nata gjithesine mbulon
    Si nje enderr e pafund eshte dashuria
    Pertej kesaj jete do te mbrrij
    Ky malli im, kjo nostalgji
    Me vite drit, le pas nje yll
    Dhe po u fik
    Po u fik
    Se koha vitet qe jetojme
    Jane vec nje cast ne dashuri
    Ne mos me shume
    Nje rreze con
    O ylli im, ylli im

Mund ta degjoni duke klikuar ketu
    Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 11-08-2003 m 15:38

one in a million Maska e ^VJOSA^
    Antarsuar
    11-05-2002
    Vendndodhja
    OLIMP
    Postime
    323
    Se koha vitet qe jetojme
    Jane vec nje cast ne dashuri
    Ne mos me shume
    Nje rreze con
    O ylli im, ylli im

sa tekst i bukur shigjeta ma ha mendja dhe melodin duhet ta ket te persosur...eshte ne internet?
    LuM i RrEmByEr

i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
    Antarsuar
    06-06-2002
    Vendndodhja
    Prishtin
    Mosha
    35
    Postime
    240
    Rrnqethem kur e dgjoj kt kng...
    T falemnderit shum Shqigjeta pr temn dhe tekstin e kngs...

N errsirn pa mbarim,
    Ku dal t gjej o ylli im...

Vargje t mrekullueshme!

Leka nga Prishtina
    Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

i/e regjistruar Maska e As^Dibrane
    Antarsuar
    03-12-2002
    Vendndodhja
    e humbur diku
    Mosha
    40
    Postime
    209
    Te dyja kete kenge jane me te vertet te bukura sidomos "Per nje cast..." e cila per gjate kohe vjet ishte ne te gjitha top listat. Eshte nje bashkepunim i mrekullueshem
    Zot me shpeto nga miqte, une mund te mbrohem vete na armiqte

Ky eshte dueti qe Pirro Cako kendon me te jatin Gaqo Cakon. Duke qene se e kendon me te jatin dhe jane te dy te njohur ne fushen e muzikes, te ngjall me shume emocion kur e degjon kengen (tekstin)

Romance

Mbeta me zerin e tij, si ne enderr
    Enderr e tij, zeri im
    Piano e vjeter ku rrinim bashk
    Priste perseri

Ti dashuron boten tende
    Ti i mungon botes sime
    Mbi nje rreze do te vish, e di
    Bashke me diellin
    Si nje rreze eja...

Ref

Une do te vij
    Do vij patjeter
    Me zerat tend do zgjoj kengen
    Dhe shpresen
    Do vish ti prap (une do te vij)
    Do vish patjeter
    Mbi pianon tone
    Do ngjallim jeten

Mall

Ca pika shiu rrane mbi qelq
    befas per ty une ndjeva mall
    jetojme te dy ne nje qytet
    dhe rralle shihemi sa rralle

Dhe m'u duk pak e cuditshme
    si erdh kjo vjeshte dhe ky mengjes
    qiejt e ngrysur pa lejlek
    dhe shirat pa ylber ne mes

Ne c'enderr kemi rene kaq keq
    qe dot s'po zgjohemi ne valle
    ca pika shiu rane mbi qelq
    befas per ty une ndjeva mall

Kete kenge dhe kenge te tjera te ketij albumi "Ylli Im", tani mund t'i degjoni tek faqja e muzikes Albasoul.
    Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 06-04-2006 m 21:48
    Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
    Antarsuar
    07-11-2002
    Mosha
    45
    Postime
    3,394

Pirro ako

Tregut muzikor do ti shtohet edhe albumi i kantautorit Pirro ako, Hert a von. Nj prmbledhje prej 15 kngsh, ku 11 jan krijime t reja, mbshtetur n poezi t Teodor Kekos e Timo Fllokos

Pirro ako, Hert a von nj album zemre

Alma Mile

Esht i bindur q ndoshta n kt album, ka shum gjra pr tu ndrequr, ndoshta nuk do t pritet si duhet, megjithat pr t do t jet i paprsritshm. Ky sht albumi im i zemrs. Aty kam thn shum fjal, q ndoshta nuk do ti them m kurr, - thot kantautori Pirro ako, i cili s shpejti do t nxjerr albumin e tij t par, Hert a von. Ndoshta do ti kishte ardhur m pr shtat titulli m mir von se kurr, megjithat ai ka preferuar q albumit t tij, ti vendos emrin e nj knge. N t vrtet sht nj kng dashurie, por q i prshtatet gjith filozofis q prcjell kjo prmbledhje, por mbi t gjitha, rikthimit ndryshe t akos, nga kompozitor n kantautor. Karriera e tij si krijues ka nisur hert. Ka fituar mimin e par n Festivalin e 27-t t Kngs n Radio Televizionin Publik Shqiptar, n vitin 1988, me nj kng t knduar nga Parashqevi Simaku dhe sht rikthyer si fitues i Festivalit Knga Magjike n vitin 2001. Ky rrugtim shpjegon me pak fjal deri-diku hapsirn q prfshihet n titullin Hert a von.
    N kt album jan prmbledhur 15 kng, ndr t cilat 11 jan krijime t reja, ndrsa 4 jan kng tashm t njohura, si duetet me Rovena Dilon, Redon Makashin, knga e knduar s fundmi tek Knga magjike, Un, ti, ai, ajo, si dhe nj duet me bashkshorten e tij, Inva Mula. Pr nj album jan m se t mjaftueshme 11 krijime, megjithat un mendova t prfshija edhe kto 4 kng, me qllim q n kt prmbledhje t prfshihen krijimet e mia m t mira,- thot ako. Prsa i prket teksteve t kngve, ai ka preferuar t bashkpunoj me artistin Timo Flloko, por ka shfrytzuar edhe disa poezi t Teodor Kekos, ndrkoh q n fillimet e tij si krijues ka bashkpunuar me poetin Agim Doi. Ekzistojn dy teknika pr krijimin e nj knge, ajo e krijimit t muziks mbi nj poezi dhe e anasjellta, e tekstit mbi muzikn. ǒsht e vreta, teknika e dyt prdoret m shpesh, sepse sht edhe m e favorshme, kjo pr faktin se nuk gjenden shum poezi t bukura, t cilat mund t bhen kng. Jeta sht n lvizje t vazhdueshme, krijohen raporte t reja, madje edhe terminologjia ndryshon me kalimin e viteve, ndryshojn emrat e bareve ku t rinjt mund t takohen, kshtu q sht e nevojshme q kngt t jen sa m aktuale dhe t plqehen nga nj mas sa m e madhe njerzish, - thot ako, duke shtuar se n kt teknik ekziston edhe mundsia e krijimit t nj teksti mbi nj skenar, apo nj episodi q t ka ndodhur n jet, si n rastin e kngs s par t albumit, e cila sht frymzuar prej nj mbrmjeje von n nj pub, diku jasht. Por ka edhe poezi q i qndrojn t gjitha kohrave, q jan n mod, si n rastin e tekstit t kngs Un, ti, ai, ajo, i krijuar n vitin 1983 nga Teodor Keko. Bhet fjal pr dy t rinj q prishen pr hi mos gj, por q mbeten miq dhe nuk i mbajn mri njri-tjetrit. E n t vrtet kjo sht nj fabul q ndodh gjithmon,- shton ai. Shumica e krijimeve t reja jan t tipit balad, t cilat jan m t preferuarat pr kantautorin, por ka edhe 2-3 kng tregu, si i quan ako, apo kng komerciale, t cilat mund t kapen m leht prej dgjuesit. Mes tyre sht edhe nj tjetr duet, i knduar me Mariza Ikonomin, e titulluar Fajtori.com, q e ka zanafilln tek bisedat on line n internet. Gjithashtu, ako ka menduar q t realizoj edhe dy videoklipe, q sipas tij tashm jan krkes e kohs dhe q plotson iden e autorit pr kngn. Megjithat mendoj se suksesi qndron tek vet knga, e jo tek videoklipi,- thot ai. Menjher sapo t hedh n treg kt album, ai do t nis punn pr albumin tjetr. Tashm kam n duar shum materiale dhe dshiroj q me albumin e ri, ti kundrvihem ktij t parit. Prvese ka gjra q duhen prmirsuar, mendoj q me albumin e dyt, t zbres sa m shum tek njerzit, t prfshij nj mas m t gjer,- thot ako, duke shtuar se sht e nevojshme ti prshtatesh tregut dhe preferencave t dgjuesve, por pa dal asnjher nga vetja.
    Kantautor, dikur nj shfaqje e huaj
    Kur kam filluar t shfaqem si krijues, t ishe kantautor, ishte nj shfaqje e huaj dhe n mendjen time nuk lvizte kurrkund ideja q t kndoja kngt e mia. Dhe deri n vitin 1992, nuk kishte as albume dhe as kantautor,- thot Pirro ako, pr t shpjeguar se prse u shfaq von edhe si kngtar. Pas 7 vjet largimi nga Shqipria, rikthehem dhe gjej nj tjetr klim, q t paktn teorikisht ishte ajo q duhej. N vitin 1999, m bhet nj ftes nga Ardit Gjebrea, q t kndoj nj duet me babain tim, n edicionin e par t Kngs Magjike dhe un pranova. Pikrisht ktu nis kthesa. Jo sepse un kam knduar bukur, prkundrazi, vura re q dika kisha trashguar prej prindrve t mi. Por mbi t gjitha kjo ka t bj me pranimin psikologjik nga ana ime, si dhe me pranimin e publikut, i cili m mirpriti. Ather un thash Pse jo?. Tashm kan kaluar 5 vjet q ather dhe un dal me albumin tim t par, - thot Pirro ako, me shpresn q njerzit ta plqejn albumin e tij t zemrs.

Jeta sht n lvizje t vazhdueshme, krijohen raporte t reja, madje edhe terminologjia ndryshon me kalimin e viteve, ndryshojn emrat e bareve ku t rinjt mund t takohen, kshtu q sht e nevojshme q kngt t jen sa m aktuale dhe t plqehen nga nj mas sa m e madhe njerzish

22/06/2004

Poashtu lexova diku se klipin e kngs promovuese t albumit do ta bj n Prishtin.
    Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

Rrofte Shqiperia Etnike

Keto dite mora CD e fundit te Pirro akos. Me pelqyen disa kenge te ketij albumi si edhe lirikat nga Teodor Keko dhe Timo Flloko. Me poshte po vendos tekstin e kenges "Heret a vone", titullin e se ciles mban edhe albumi.

Hert a von

muzika - Pirro ako
    teksti - Timo Flloko

Me flokt e tu kur era loz, bhem xheloz,
    parfumi q leshon, m deh, m turbullon...
    Shtiza jan vshtrimet e tua,
    finte e llastime pr mua.
    ndrra me sy hapur pafund nis e fantazoj:
    Trupin tnd t brisht femror kur ledhatoj

Ti me zigzaget e tua gracka me ngre,
    mister dhe djallzi ke n shpirt, por magjike je...
    Ndalem t puth hapat e tua,
    sa shum t marroska nj grua (!)
    Vetm qnia jote si rob m gjunjzon,
    syt nga un ti do ti kthesh, hert a von!

Ref.
    Hert ose von, un e di,
    ti n kurth do biesh,
    pre nga dashuria...
    Hert ose von, un e di,
    ti do t dorzohesh.
    N nj shtrat ne,
    etjen do ta shuajm...
    Hert ose von, un e di,
    do t robrohesh,
    ti nga xhelozia...
    Hert ose von, un e di,
    ti do t jesh e imja!...

Ti me kapriciot e tua, sa m tundon,
    ajri q ti prek prreth... elektrizon...
    Un i humbur jam pa ty,
    e humbur je dhe ti pa mua
    Fjalt i merr era, m kot veten mundon,
    kokn do ta vesh tek un... hert a von!

Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

i/e larguar
    Antarsuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Mosha
    47
    Postime
    189
    Pirro ka nxjerre edhe klipin e kenges "Heret a vone", kenga eshte e bukur ashtu sic eshte i gjithe albumi, vetem se klipi eshte i tmerrshem. Per mendimin tim ai klip nuk duhet te transmetohet, aty Pirro del si debil.... megjithese ne fakt eshte shume simpatik.

i/e regjistruar Maska e Agim Doi
    Antarsuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    Tiran, Ministria e Mbrojtjes
    Mosha
    73
    Postime
    2,799
    Pirro ako sht nj kompozitor me ndjenj dhe me krijimtari t sakt. Kam patur bashkpunim n hapat e para t Pirros, duke shkruar tekste q arritn t bhen Hite shqiptare dhe q ishin Caku i Suksesit t Pirros. Asokohe kur shkrova kngn "E DUAM LUMTURIN" q e interpetoj mrekullisht parashqevi Simaku nj Yll i Kngs Shqiptare, Pirro ngulmoj t bashkpunim dhe un kisha knaqsi t punoja me t. Bm sbashku edhe 5 kng t tjera - q FITUAN mime t pesta n Festivalet e Kngs n Radio televizion. Kujtoj mimet me Morena Rekn (dy her ku morrn pjes t talentuarit Redo Makashi dhe Bledar Sejko), me Irma Libohovn, me Manjola Nallbanin etj.
    Sot Pirro del me albumin e ri "hert a von" me dy autor t tjer Kekon dhe Fllokon. Albumin e kam dgjuar por dueti i mrekullueshm me Rovena Dilon "Pr nj ast m ndali zemra!..." them se sht nj nga perlat e frymzuara t Pirros.
    Tani nuk bashkpunojm m bashk, sepse jemi larg n mendim dhe frymzim...Un kam vazhduar t bashkpunoj me Edmond Zhulalin dhe sbashku me Anjeze Shahinin prfaqsuam Shqiprin n EUROSONG. Sivjet po me Zhulalin kemi n Festival nj kng q do e interpretoj e mrekullueshmja Mariza Ikoni - aktualisht nj ndr Yjet e Kengs son. Mariza prve vokalit instrument q ka, zotron nj interreptim mjeshtror.
    Pirro me gjith zemr i uroj sukses dhe miqsisht i kshilloj t zbaotj premtimin q do futet m shum midis njerzve dhe dashamirsve t kngs. ai i ka t gjitha standartet e nj kompozitori t talentuar.
    Urime ako i vogl - pinjoll i akos s Madh profesor Gaqos dhe zonjs Luiza.
    Agimi

Ndjenj e pathn

Teksti - Teodor Keko

M mundon kjo ndjenj e pathn,
    fjalt t'i mi ktheve n harrim.
    N qiell sht Hna, s'i them dot Hn,
    s't flas dot pr mjegulln n agim.
    M mundon kjo ndjenj e pathn,
    n gjoks ti vr do fjal n vend t saj.
    Pastaj do t prkund n nj djep-kng,
    me Hnn flokve si karfic e bardh.

Ref.
    Dhe nse rrugt pr n zemr dot s'i gjen,
    m thuaj t t'i zgjas gishtrinjt e mi.
    Mbi ta mbshtete kokn,
    dhe pr nj ast ti pend do t kthehesh,
    brnda meje do t vrtitesh, shpirt!

M mundon kjo ndjenja e pathn,
    Kur ti je kaq pran dhe kaq e thjesht.
    U kput nj gjethe nga nj pem,
    e verdh si harresa... ishte vjesht.

E Lir! Maska e KaLTerSi
    Antarsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    852
    Absolutisht e obsesionuar me albumin e Pirro Cakos.

E dashur erdha me tekst te Teodor Kekos.

E dashur, erdha! Pse vrenjtesh kot?
    Ti po m prisje prsri,
    mos u cudit, un jam nj zog.

Kur dashuroj bhem si ajri,
    E ngre folen aty ku dua!
    Do, sdo, t futem n kraharor,
    t pushtoj si i marri.
    Po e mbylle ti dern,
    une me forc do ta hap,
    do ta coptoj!

Do bsh sikur m ke inat.
    Ndodhi e vjetr, un e di!
    Sjam buzqumsht, por esnaf,
    pr dashuri di plot dredhi!
    Un do t puth, do t pushtoj n gji,
    dhe po ma mbylle deren ti.

E dashur, erdha,n prag ke dal,
    ke hapur portn dhe qesh nn hund.
    Sa prbetohesh me qindra fjal,
    m mire, eja, me puth!
    Kur dashuroj behem si ajri,
    e ngre folene aty ku dua!
    Do, sdo, t futem n kraharor,
    T pushtoj si i marri.
    Po e mbylle ti dern,
    un me forc do ta hap,
    do ta coptoj!

E dashur, erdha! Pse vrenjtesh kot?
    Ti po m prisje prsri,
    Mos u cudit! Un jam nj zog.
    Po e mbylle ti dern,
    un me forc do ta hap,
    do ta coptoj
    !

Pa qene plotesisht ne dijeni nga kush ishte teksti kisha nje bindje qe ishte i Teodor Kekos. Karakteristike e shkrimeve te tij shpalosja e aftesive se miklimit.
    Toleranca, eleksiri i liris.

E Lir! Maska e KaLTerSi
    Antarsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    852
    Un "Ai", ti "Ajo" tekst te Teodor Kekos

Ja, ra mbrmja. Ti s'je m.
    Ku ke shkuar? Un s'e di.
    Ne u prishm pr higj,
    edhe gjat do mbajm mri.

Do harrohen telefonat,
    npr pellgje syt do na thahen.
    Si prelud do bjer nga qielli,
    nj dbor... kristal i bardh.

Dhe kshtu, gjersa nj dit,
    t na thot jeta ne: Harro!
    Do t mbesim anonim,
    do t jemi ne premra,
    Un "Ai" dhe ti "Ajo".

Mbi ne ra ndarja si nj dbor,
    mbuloi gjithka: puthjet dhe fjalt.
    Dhe vitet shkuan dalngadal,
    ujrat u ndott, lumejt u than.

Por, qaraman, jo, s'do t bhemi,
    se na u thye ndrra ty dhe mua.
    Ndonj dit npr bot,
    syt tan kur t takohen,
    s'do t ket urrejtje brenda
    .

E Lir! Maska e KaLTerSi
    Antarsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    852
    Kuturu tekst i Timo Fllokos... mgjth duhet te them qe kjo kenge i shkon shume me teper A.Gjokes.

Eci rrugs kot, kutur,
    dhe s'di ku shkoj...
    Xurxull jam prap un... se ajo,
    nj bohem nuk e do.
    Sa t desha, shpirt,
    s'mund ta dish.
    T vodhn ty pabesisht,
    me pije mbys dhimbjen pa fund.

Sa e lumtur je, un s'e di,
    me at q jeton.
    Mund ta blej ai pr ty dhe botn,
    vetm zemrn, jo!
    Mbeti shkret tani streha jon,
    n luks je ngrir... n ky, trishton,
    si n muze... si nj Xhokond.

Ref.
    Un n jet i pasur s'jam vrtet,
    por n ndrr e shoh veten mbret (!)
    Npr pub-e tok me miqt harxhoj,
    un Hnn si monedh.
    Ti po fle tani, Xhokonda ime,
    shiu si det mbi mua zbrazet,
    as rrufet s'm ngasin dot,
    sa ka nj Zot...!

Eci rrugve kot, mori fund,
    ky fati im - kutur.
    Ty s't kam tani dhe n shi,
    dehja po m shkund.
    Se n dashuri, kur t dhemb,
    jo dehja s'del dhe aq leht.T desha, Xhokond, ty... nj bohem...!

Teper ritmike si kenge!
    Ndryshuar pr her t fundit nga KaLTerSi : 29-10-2004 m 14:58

Citim Postuar m par nga KaLTerSi
    Kuturu tekst i Timo Fllokos... mgjth duhet te them qe kjo kenge i shkon shume me teper A.Gjokes.
    Edhe mua me pelqen me shume ne interpretimin e Aleksander Gjokes, por nuk e di nese kjo eshte sepse A. Gjoka e kendon me mire, apo sepse e degjova kengen per here te pare nga ai

E Lir! Maska e KaLTerSi
    Antarsuar
    27-10-2003
    Vendndodhja
    NYC.
    Postime
    852
    Taka Krak tekst i Timo Fllokos.

S'm merr gjumi...
    Prej s largu
    vjen e shuhet ritmi i kngs "Bailamos".
    Me syt mbyllur si somnambul,
    hapat pak nga pak atje m ojn

Hyra brenda, syve s'ju besova,
    t kish sjell ty Zoti sonte ve pr mua?
    Mikja ime, sa shum t kam krkuar,
    e vogl sht kjo bot pr tu takuar.

Ref.
    Kur ajo m pa taka "krak", iu thye edhe ra,
    dhe ashtu e zbathur mu afrua.
    Sysh m more! - tha...
    Un n gjum rash. M jep frym i thash,
    se jeta sht vetm nj ast....
    Sikur t ma falsh trupin tnd kt nat,
    ti s'bn mkat!

Dot nuk pritm,
    dritn fikm,
    ishim dy t dashuruar, jo fajtor...
    Rastsi... je mbret i bots,
    vjen nj her dhe ikn prgjithmon.

Gjith pasion m'u dha kur e pushtova,
    afshi i saj n Qiell t Shtat m ngjiti mua...
    Mikja ime, ti frym m dhe nga vetja,
    n kt bot m mbyt pa fund vetmia
    .

Shigjeta - ne fakt une nga Cako e degjova per here te pare por Sandrit i shkon me teper me karakterin qe ka dhe zerin e tij natyrisht.

Perjashtuar Maska e shkodrane82
    Antarsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750

Pirro Cako

Pirro ako lindi n Tiran n nj familje artistsh. T dy prindrit e tij ishin kngtar, Gaqo dhe Luiza ako, njri tenor dhe tjetra soprano. Ambjenti artistik familjar krioji traditn q ndoqi m pas dhe Pirro... Por ai kish vendosur ndryshe, ndrra e tij ish t bhej kompozitor e t shkruante muzik pr t prekur zemrat e mijra njerzve, ti bnte ata t gjenin n kt muzik nj ngjarje apo episod t jets. Njohurit e para muzikore i merr n moshen 6-vjecare, duke ndjekur degn e pianos pran shkolls "Kongresi i Prmetit", me mesuese Lali Gabecin. N moshn 9 vjeare ndjek kursin e par t kompozicionit q u hap n Pallatin e Pionerve ne Tiran, me inisiativen e kritikut t njohur t muziks Spiro Kalemi. Me prfundimin e shkolls 8 vjeare n degn e pianos Pirro vazhdon studimet n liceun artistik "Jordan Misja" n Tiran, n degn e kantos, pasi prindrit aspironin q t bhej nj pasardhs i tyre n kt fush. Studimet n lice, t cilat zgjatn 4 vjet, ridimensionuan formimin e tij artistik t deri athershm.

Pas nj prgatitje dy vjecare me kompozitorin Aritistin e Popullit esk Zadeja pr degn e kompozicionit dhe nga ana tjetr me Artistin e Popullit dirigjentin Rifat Tejqa n degn e dirigjimit, ju dha e drejta pr t ndjekur Akademin e Arteve n degn e dirigjimit, t ciln Pirro e kreu me sukses. Me mbarimin e studimeve t larta emrohet n Radio Tirana, ku pr 5 vjet me rradh punon si redaktor muzike n programin e dyt. Por ndrra e tij ishte t shkruante muzik, prandaj, duke prfituar edhe nga pozicioni i favorshm ku punonte, fillon t shkruaj kngt e para n anketat muzikore t festivaleve pr pionier. Puna e tij krijuese jep frytet e saj hap pas hapi derisa n vitin 88 Pirro ako merr pjes pr her t par n Festivalin e Kngs n RTSH dhe sht fitues me kngn "E duam lumturin". Do t pasojn me rradh Fest 89 me kngn "Jemi zemrat e do moshe", si fitues i mimit t dyt; Fest 90 me kngn "Ve nj her jetojm", fituese e mimit t tret dhe Fest 91 me kngn "Horoskop 92", gjithashtu fituese e mimit t tret.

Karriera e tij premtuese ndrpritet nga errerat e forta t tranzicionit dhe ai, si mijra bashkatdhetar, largohet nga Shqipria drejt perndimit, pr nj jet aq t ndrruar dhe t panjohur, pr tu vendosur n Paris. Me kalimin e viteve fillon t ndjej mungesn e publikut shqiptar dhe bn nj tentativ t par pr tu rikthyer n Dhjetorin e vitin 94 ku merr pjes n Festivalin e RTSH me kngn "Nj tren drejt lindjes". Por situata n Shqipri nuk premtonte, kshtu q, me prmbushjen e ksaj dshire q kish munguar prej kohsh, rikthehet n Paris pa ndonj ide t qart mbi t ardhmen.

Viti 95 pr Pirron nuk ishte si gjith t tjert. Pr her t par bhet baba dhe dshira pr ti qndruar afr t birit, Anthony, dhe Invs, e cila ndrkohe kishte filluar t hidhte hapa gjigand ne karriern e saj, e detyrojn pr disa vite t qendroj larg jets artistike shqiptare. Gjat ksaj kohe njihet m mir me muzikn variete franceze dhe e finalizon at me marrjen e diploms n "Ecole Normale de Musique de Paris / Alfred Cortot" n degn e kompozicionit pr muzik filmi. Kjo kurorzon dhe pasionin e tij pr kompozicionin.

Ana tjetr e pasionit mbetej muzika e bukur dhe publiku q i mungonte gjithnj e m shum. Pas nj periudhe 7 vjeare, Pirro vendos t rikthehet jo si turist, por ksaj rradhe si kantautor, ndrra q e kishte tunduar gjat gjith jets. Ideja se ishte djali i nj kngtari t madh dhe bashkshorti i nj sopranoje po aq t talentuar e kishin vn prpara nj prgjegjsie artistike. Do t shfaqej dhe ai si kngtar nj dit vall?. ndrra u b realitet n Tetor t vitit 2000, kur Pirro ako bashk me Rovena Dilon fitojn mimin e par n Festivalin e Knges Magjike n interpretimin e kngs "Pr nj ast m ndali zemra". Kjo i dha besimin n vetvete dhe hapi portat pr t vazhduar karriern si kantautor. Po at vit ai fiton mimin e tret n Festivalin e 40 n RTSH me kngn "Antinostradamus", por ksaj rradhe vetm si kompozitor.

Nj vit m von s bashku me Redon Makashin sht fitues i mimit t tret me kngn "Falja njrit dashurin" n Festivalin e Knges Magjike, ndersa n vitin 2003 knga "Un ai, Ti ajo" fiton mimin e kantautorit m t mir po n kt festival.

N Qershor 2004 publikon albumin e tij t par t titulluar "Hert a von". Brenda tij gjenden 15 kngt m t mira q ka kompozuar e knduar q nga pranvera e vitit 2000, ku pjesa m e madhe e tyre do t dgjohen pr her t par nga publiku shqiptar. N projektet e tij pas albumit z vend kompozimi i nj komedie muzikale q do t ishte nj eksperienc e re si pr autorin ashtu edhe per auditorin shqiptar.

Antarsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    keto vitet e fundit jam njofte me shume me kenget e tija, dhe te them te drejten
    eshte nder te preferuarit e muzikes shqiptare per mua.
    Gjithe kenget e tija si ne tekst dhe muzike jane te plota dhe mjaft tingelluese.
    Nder kenget me te bukura per mua jane :

Taka Krak
    Falja njerit dashurine
    Per nje cast me ndali zemra
    Kuturu
    Heret a vone....
    Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Antarsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Falja njrit dashurin
    Timo Flloko - P. ako

Un pr ty i brodha rrugt,
    pa fund n Tiran...
    Kujt ia fal, ti, prkdheljet,
    dhe puthjet kt nat?!
    Dalngadal po shuhen dritat,
    n bulevard...
    Shirat nisn prap... zogjt po ikin...
    dhe un mbeta,
    si nj endacak!

Sa udi kur ti m thua:
    N zemr t kam...
    Un e ndjej, ti e bn enkas,
    me shpres kot m mban.
    Dhe pastaj srisht largohesh,
    nga syte m humb,
    mallin t ma shtosh.
    Pa ty, mbyllem thell n vete,
    Qytetit s'dal dot.

Mos na bj aq shum t vuajm,
    hape zemrn dhe na thuaj:
    Cilin do m shum nga ne?
    Me pang n shpirt, ti, mos na lr!
    Falja njrit dashurin,
    kurse tjetrit dshprimin...
    Dhimbjen kush nuk e provon, zemra ime,
    n kt bot!

U bn net q s'po t shohim,
    dhe blirt jan thar.
    Piano-baret, bulevardet,
    pa ty heshtin, qajn...
    I mungon ti ktij qyteti,
    n do skaj, n do sekond...
    Hyri dimri prsri,
    dhe zemra tu ftoh?!

Pr nj ast m ndali zemra
    Timo Flloko - P. ako

Pr nj ast m ndali zemra, s'ishe ti,
    shpirtin sonte ma trazove prsri.
    M kujtohet sa shum prisja,
    q t ndjeja ern tnde.
    Kthehu! Dhe njher un t T shihja.

ndrra gjumin ma kputi, e m zgjoi,
    mbi nnkres t ndjeva frymn, ku je ti?
    Puthjet ende jan nxehta,
    s'na i ftoh dot largsia.
    Eja, mos u fshih vetm n ndrra!

Ref.
    Un dhe ti,
    lusnim natn q dhe pak t zgjaste,
    t mos kish agim.
    Edhe dielli fare t mos lindte.
    Vetm un dhe ti,
    lusnim natn q pafund t zgjaste,
    t mos kish mbarim.
    Edhe dielli at dit t shuhej,
    ndarje t mos kish.
    Nse mijra kilometra sot na ndajn,
    mos m thuaj, humbi dashuria,
    m t madhe e bn largsia.
    Eja, zemr, nett t'i prcjellim si dikur.

Dashuria nis me ty, mee ty mbaron.
    Je kuptimi q merr dita sa fillon.
    Puthjet ende jan t nxehta,
    s'na i ftoh dot largsia.
    Eja, mos u fshih vetm n ndrra!

Eklipsi i dashuris
    Timo Flloko - P. ako

N Paris edhe pak po zbardh,
    n New York mesnata bie...
    Dita mua syt mi zgjon,
    nata ty qerpikt t'i mbulon...

Flett gris n kalendar,
    ditt, nett, rrokullisen.
    Gjith ky mall q na mundon,
    pa mbarim e bn kt pritjen ton...

Sa her shohim lart n qiell,
    vezullon pr ne Ylli i Mngjesit.
    Ve ai na sheh t dy kur lind,
    sht i fundit yll atje q shuhet...!

Pa ty nata sht e gjat,
    pa ty dit nuk ka.
    Kur dielli lind tek un,
    atje tek ty fillon t perndoj...
    Na ndan nj oqean.
    Sa larg... dhe pran...

Ky eklips dhe pak do zgjas,
    kur errsira t largohet.
    Syt e tu dhe syt e mi,
    hnn, diellin pran do ti afrojn...
    Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 06-04-2006 m 21:47 Arsyeja: bashkim postimesh

i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Antarsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,380
    Te lumte Lonce...

tash ke reputacione nga kushuriri i Piros Berti qe osht ne Amerike...LOL

Pershendetje Berto...
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

---voudou.. ---

Antarsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    Sunshine State
    Postime
    1,750
    Lol Xhuxho ta dinte Pirroja vete sa here degjohet ai ne shpine tone,
    do habitej dhe ai vete...

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •