Close
Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 159

Tema: Pirro ako

 1. #1

  Pirro ako

  Kjo eshte nje nga duetet e albumit te Piro Cakos dhe Inva Mules. Cili eshte mendimi juaj per kenget e Piro Cakos?

  YLLI IM

  Koha iken shpejt, sa shpejt,
  E skthehet me
  Endrrat tona mbeten pas,
  Pergjithmone
  Te nje yll lart ne qiell,
  Une ty te pres
  Kur nata gjithesine mbulon
  Si nje enderr e pafund eshte dashuria
  Ne erresiren pa mbarim,
  Ku dal te gjej o ylli im
  Pertej kufijsh ne largesi,
  Kur syri smbrin
  Syri smbrin
  Sa here u ngrita une ne re
  Kerkoj ne terr, por dot ste gjej
  Ne mos me shume
  Nje rreze con
  O ylli im, ylli im

  Qielli erret krejt nga rete,
  Kur ty ste shoh
  Ankthi me pushton ne shpirt,
  Me mundon
  Une jam yll qe ndricoj vetem per ty
  Kur nata gjithesine mbulon
  Si nje enderr e pafund eshte dashuria
  Pertej kesaj jete do te mbrrij
  Ky malli im, kjo nostalgji
  Me vite drit, le pas nje yll
  Dhe po u fik
  Po u fik
  Se koha vitet qe jetojme
  Jane vec nje cast ne dashuri
  Ne mos me shume
  Nje rreze con
  O ylli im, ylli im

  Mund ta degjoni duke klikuar ketu
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 11-08-2003 m 15:38

 2. #2
  one in a million Maska e ^VJOSA^
  Antarsuar
  11-05-2002
  Vendndodhja
  OLIMP
  Postime
  323
  Se koha vitet qe jetojme
  Jane vec nje cast ne dashuri
  Ne mos me shume
  Nje rreze con
  O ylli im, ylli im


  sa tekst i bukur shigjeta ma ha mendja dhe melodin duhet ta ket te persosur...eshte ne internet?
  LuM i RrEmByEr

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Lek Rezniqi
  Antarsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  35
  Postime
  240
  Rrnqethem kur e dgjoj kt kng...
  T falemnderit shum Shqigjeta pr temn dhe tekstin e kngs...

  N errsirn pa mbarim,
  Ku dal t gjej o ylli im...

  Vargje t mrekullueshme!

  Leka nga Prishtina
  Ti Shqipri m jep nder m jep emrin Shqiptar.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e As^Dibrane
  Antarsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  e humbur diku
  Mosha
  40
  Postime
  209
  Te dyja kete kenge jane me te vertet te bukura sidomos "Per nje cast..." e cila per gjate kohe vjet ishte ne te gjitha top listat. Eshte nje bashkepunim i mrekullueshem
  Zot me shpeto nga miqte, une mund te mbrohem vete na armiqte

 5. #5
  Ky eshte dueti qe Pirro Cako kendon me te jatin Gaqo Cakon. Duke qene se e kendon me te jatin dhe jane te dy te njohur ne fushen e muzikes, te ngjall me shume emocion kur e degjon kengen (tekstin)

  Romance

  Mbeta me zerin e tij, si ne enderr
  Enderr e tij, zeri im
  Piano e vjeter ku rrinim bashk
  Priste perseri

  Ti dashuron boten tende
  Ti i mungon botes sime
  Mbi nje rreze do te vish, e di
  Bashke me diellin
  Si nje rreze eja...

  Ref

  Une do te vij
  Do vij patjeter
  Me zerat tend do zgjoj kengen
  Dhe shpresen
  Do vish ti prap (une do te vij)
  Do vish patjeter
  Mbi pianon tone
  Do ngjallim jeten

  Mall

  Ca pika shiu rrane mbi qelq
  befas per ty une ndjeva mall
  jetojme te dy ne nje qytet
  dhe rralle shihemi sa rralle

  Dhe m'u duk pak e cuditshme
  si erdh kjo vjeshte dhe ky mengjes
  qiejt e ngrysur pa lejlek
  dhe shirat pa ylber ne mes

  Ne c'enderr kemi rene kaq keq
  qe dot s'po zgjohemi ne valle
  ca pika shiu rane mbi qelq
  befas per ty une ndjeva mall

  Kete kenge dhe kenge te tjera te ketij albumi "Ylli Im", tani mund t'i degjoni tek faqja e muzikes Albasoul.
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 06-04-2006 m 21:48
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 6. #6
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394

  Pirro ako

  Tregut muzikor do ti shtohet edhe albumi i kantautorit Pirro ako, Hert a von. Nj prmbledhje prej 15 kngsh, ku 11 jan krijime t reja, mbshtetur n poezi t Teodor Kekos e Timo Fllokos

  Pirro ako, Hert a von nj album zemre


  Alma Mile

  Esht i bindur q ndoshta n kt album, ka shum gjra pr tu ndrequr, ndoshta nuk do t pritet si duhet, megjithat pr t do t jet i paprsritshm. Ky sht albumi im i zemrs. Aty kam thn shum fjal, q ndoshta nuk do ti them m kurr, - thot kantautori Pirro ako, i cili s shpejti do t nxjerr albumin e tij t par, Hert a von. Ndoshta do ti kishte ardhur m pr shtat titulli m mir von se kurr, megjithat ai ka preferuar q albumit t tij, ti vendos emrin e nj knge. N t vrtet sht nj kng dashurie, por q i prshtatet gjith filozofis q prcjell kjo prmbledhje, por mbi t gjitha, rikthimit ndryshe t akos, nga kompozitor n kantautor. Karriera e tij si krijues ka nisur hert. Ka fituar mimin e par n Festivalin e 27-t t Kngs n Radio Televizionin Publik Shqiptar, n vitin 1988, me nj kng t knduar nga Parashqevi Simaku dhe sht rikthyer si fitues i Festivalit Knga Magjike n vitin 2001. Ky rrugtim shpjegon me pak fjal deri-diku hapsirn q prfshihet n titullin Hert a von.
  N kt album jan prmbledhur 15 kng, ndr t cilat 11 jan krijime t reja, ndrsa 4 jan kng tashm t njohura, si duetet me Rovena Dilon, Redon Makashin, knga e knduar s fundmi tek Knga magjike, Un, ti, ai, ajo, si dhe nj duet me bashkshorten e tij, Inva Mula. Pr nj album jan m se t mjaftueshme 11 krijime, megjithat un mendova t prfshija edhe kto 4 kng, me qllim q n kt prmbledhje t prfshihen krijimet e mia m t mira,- thot ako. Prsa i prket teksteve t kngve, ai ka preferuar t bashkpunoj me artistin Timo Flloko, por ka shfrytzuar edhe disa poezi t Teodor Kekos, ndrkoh q n fillimet e tij si krijues ka bashkpunuar me poetin Agim Doi. Ekzistojn dy teknika pr krijimin e nj knge, ajo e krijimit t muziks mbi nj poezi dhe e anasjellta, e tekstit mbi muzikn. ǒsht e vreta, teknika e dyt prdoret m shpesh, sepse sht edhe m e favorshme, kjo pr faktin se nuk gjenden shum poezi t bukura, t cilat mund t bhen kng. Jeta sht n lvizje t vazhdueshme, krijohen raporte t reja, madje edhe terminologjia ndryshon me kalimin e viteve, ndryshojn emrat e bareve ku t rinjt mund t takohen, kshtu q sht e nevojshme q kngt t jen sa m aktuale dhe t plqehen nga nj mas sa m e madhe njerzish, - thot ako, duke shtuar se n kt teknik ekziston edhe mundsia e krijimit t nj teksti mbi nj skenar, apo nj episodi q t ka ndodhur n jet, si n rastin e kngs s par t albumit, e cila sht frymzuar prej nj mbrmjeje von n nj pub, diku jasht. Por ka edhe poezi q i qndrojn t gjitha kohrave, q jan n mod, si n rastin e tekstit t kngs Un, ti, ai, ajo, i krijuar n vitin 1983 nga Teodor Keko. Bhet fjal pr dy t rinj q prishen pr hi mos gj, por q mbeten miq dhe nuk i mbajn mri njri-tjetrit. E n t vrtet kjo sht nj fabul q ndodh gjithmon,- shton ai. Shumica e krijimeve t reja jan t tipit balad, t cilat jan m t preferuarat pr kantautorin, por ka edhe 2-3 kng tregu, si i quan ako, apo kng komerciale, t cilat mund t kapen m leht prej dgjuesit. Mes tyre sht edhe nj tjetr duet, i knduar me Mariza Ikonomin, e titulluar Fajtori.com, q e ka zanafilln tek bisedat on line n internet. Gjithashtu, ako ka menduar q t realizoj edhe dy videoklipe, q sipas tij tashm jan krkes e kohs dhe q plotson iden e autorit pr kngn. Megjithat mendoj se suksesi qndron tek vet knga, e jo tek videoklipi,- thot ai. Menjher sapo t hedh n treg kt album, ai do t nis punn pr albumin tjetr. Tashm kam n duar shum materiale dhe dshiroj q me albumin e ri, ti kundrvihem ktij t parit. Prvese ka gjra q duhen prmirsuar, mendoj q me albumin e dyt, t zbres sa m shum tek njerzit, t prfshij nj mas m t gjer,- thot ako, duke shtuar se sht e nevojshme ti prshtatesh tregut dhe preferencave t dgjuesve, por pa dal asnjher nga vetja.
  Kantautor, dikur nj shfaqje e huaj
  Kur kam filluar t shfaqem si krijues, t ishe kantautor, ishte nj shfaqje e huaj dhe n mendjen time nuk lvizte kurrkund ideja q t kndoja kngt e mia. Dhe deri n vitin 1992, nuk kishte as albume dhe as kantautor,- thot Pirro ako, pr t shpjeguar se prse u shfaq von edhe si kngtar. Pas 7 vjet largimi nga Shqipria, rikthehem dhe gjej nj tjetr klim, q t paktn teorikisht ishte ajo q duhej. N vitin 1999, m bhet nj ftes nga Ardit Gjebrea, q t kndoj nj duet me babain tim, n edicionin e par t Kngs Magjike dhe un pranova. Pikrisht ktu nis kthesa. Jo sepse un kam knduar bukur, prkundrazi, vura re q dika kisha trashguar prej prindrve t mi. Por mbi t gjitha kjo ka t bj me pranimin psikologjik nga ana ime, si dhe me pranimin e publikut, i cili m mirpriti. Ather un thash Pse jo?. Tashm kan kaluar 5 vjet q ather dhe un dal me albumin tim t par, - thot Pirro ako, me shpresn q njerzit ta plqejn albumin e tij t zemrs.

  Jeta sht n lvizje t vazhdueshme, krijohen raporte t reja, madje edhe terminologjia ndryshon me kalimin e viteve, ndryshojn emrat e bareve ku t rinjt mund t takohen, kshtu q sht e nevojshme q kngt t jen sa m aktuale dhe t plqehen nga nj mas sa m e madhe njerzish  22/06/2004

  Poashtu lexova diku se klipin e kngs promovuese t albumit do ta bj n Prishtin.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 7. #7
  Keto dite mora CD e fundit te Pirro akos. Me pelqyen disa kenge te ketij albumi si edhe lirikat nga Teodor Keko dhe Timo Flloko. Me poshte po vendos tekstin e kenges "Heret a vone", titullin e se ciles mban edhe albumi.

  Hert a von

  muzika - Pirro ako
  teksti - Timo Flloko


  Me flokt e tu kur era loz, bhem xheloz,
  parfumi q leshon, m deh, m turbullon...
  Shtiza jan vshtrimet e tua,
  finte e llastime pr mua.
  ndrra me sy hapur pafund nis e fantazoj:
  Trupin tnd t brisht femror kur ledhatoj

  Ti me zigzaget e tua gracka me ngre,
  mister dhe djallzi ke n shpirt, por magjike je...
  Ndalem t puth hapat e tua,
  sa shum t marroska nj grua (!)
  Vetm qnia jote si rob m gjunjzon,
  syt nga un ti do ti kthesh, hert a von!

  Ref.
  Hert ose von, un e di,
  ti n kurth do biesh,
  pre nga dashuria...
  Hert ose von, un e di,
  ti do t dorzohesh.
  N nj shtrat ne,
  etjen do ta shuajm...
  Hert ose von, un e di,
  do t robrohesh,
  ti nga xhelozia...
  Hert ose von, un e di,
  ti do t jesh e imja!...

  Ti me kapriciot e tua, sa m tundon,
  ajri q ti prek prreth... elektrizon...
  Un i humbur jam pa ty,
  e humbur je dhe ti pa mua
  Fjalt i merr era, m kot veten mundon,
  kokn do ta vesh tek un... hert a von!

  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 8. #8
  i/e larguar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  47
  Postime
  189
  Pirro ka nxjerre edhe klipin e kenges "Heret a vone", kenga eshte e bukur ashtu sic eshte i gjithe albumi, vetem se klipi eshte i tmerrshem. Per mendimin tim ai klip nuk duhet te transmetohet, aty Pirro del si debil.... megjithese ne fakt eshte shume simpatik.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Agim Doi
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  Pirro ako sht nj kompozitor me ndjenj dhe me krijimtari t sakt. Kam patur bashkpunim n hapat e para t Pirros, duke shkruar tekste q arritn t bhen Hite shqiptare dhe q ishin Caku i Suksesit t Pirros. Asokohe kur shkrova kngn "E DUAM LUMTURIN" q e interpetoj mrekullisht parashqevi Simaku nj Yll i Kngs Shqiptare, Pirro ngulmoj t bashkpunim dhe un kisha knaqsi t punoja me t. Bm sbashku edhe 5 kng t tjera - q FITUAN mime t pesta n Festivalet e Kngs n Radio televizion. Kujtoj mimet me Morena Rekn (dy her ku morrn pjes t talentuarit Redo Makashi dhe Bledar Sejko), me Irma Libohovn, me Manjola Nallbanin etj.
  Sot Pirro del me albumin e ri "hert a von" me dy autor t tjer Kekon dhe Fllokon. Albumin e kam dgjuar por dueti i mrekullueshm me Rovena Dilon "Pr nj ast m ndali zemra!..." them se sht nj nga perlat e frymzuara t Pirros.
  Tani nuk bashkpunojm m bashk, sepse jemi larg n mendim dhe frymzim...Un kam vazhduar t bashkpunoj me Edmond Zhulalin dhe sbashku me Anjeze Shahinin prfaqsuam Shqiprin n EUROSONG. Sivjet po me Zhulalin kemi n Festival nj kng q do e interpretoj e mrekullueshmja Mariza Ikoni - aktualisht nj ndr Yjet e Kengs son. Mariza prve vokalit instrument q ka, zotron nj interreptim mjeshtror.
  Pirro me gjith zemr i uroj sukses dhe miqsisht i kshilloj t zbaotj premtimin q do futet m shum midis njerzve dhe dashamirsve t kngs. ai i ka t gjitha standartet e nj kompozitori t talentuar.
  Urime ako i vogl - pinjoll i akos s Madh profesor Gaqos dhe zonjs Luiza.
  Agimi

 10. #10
  Ndjenj e pathn

  Teksti - Teodor Keko

  M mundon kjo ndjenj e pathn,
  fjalt t'i mi ktheve n harrim.
  N qiell sht Hna, s'i them dot Hn,
  s't flas dot pr mjegulln n agim.
  M mundon kjo ndjenj e pathn,
  n gjoks ti vr do fjal n vend t saj.
  Pastaj do t prkund n nj djep-kng,
  me Hnn flokve si karfic e bardh.

  Ref.
  Dhe nse rrugt pr n zemr dot s'i gjen,
  m thuaj t t'i zgjas gishtrinjt e mi.
  Mbi ta mbshtete kokn,
  dhe pr nj ast ti pend do t kthehesh,
  brnda meje do t vrtitesh, shpirt!

  M mundon kjo ndjenja e pathn,
  Kur ti je kaq pran dhe kaq e thjesht.
  U kput nj gjethe nga nj pem,
  e verdh si harresa... ishte vjesht.
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 11. #11
  E Lir! Maska e KaLTerSi
  Antarsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Absolutisht e obsesionuar me albumin e Pirro Cakos.

  E dashur erdha me tekst te Teodor Kekos.


  E dashur, erdha! Pse vrenjtesh kot?
  Ti po m prisje prsri,
  mos u cudit, un jam nj zog.

  Kur dashuroj bhem si ajri,
  E ngre folen aty ku dua!
  Do, sdo, t futem n kraharor,
  t pushtoj si i marri.
  Po e mbylle ti dern,
  une me forc do ta hap,
  do ta coptoj!

  Do bsh sikur m ke inat.
  Ndodhi e vjetr, un e di!
  Sjam buzqumsht, por esnaf,
  pr dashuri di plot dredhi!
  Un do t puth, do t pushtoj n gji,
  dhe po ma mbylle deren ti.

  E dashur, erdha,n prag ke dal,
  ke hapur portn dhe qesh nn hund.
  Sa prbetohesh me qindra fjal,
  m mire, eja, me puth!
  Kur dashuroj behem si ajri,
  e ngre folene aty ku dua!
  Do, sdo, t futem n kraharor,
  T pushtoj si i marri.
  Po e mbylle ti dern,
  un me forc do ta hap,
  do ta coptoj!

  E dashur, erdha! Pse vrenjtesh kot?
  Ti po m prisje prsri,
  Mos u cudit! Un jam nj zog.
  Po e mbylle ti dern,
  un me forc do ta hap,
  do ta coptoj
  !


  Pa qene plotesisht ne dijeni nga kush ishte teksti kisha nje bindje qe ishte i Teodor Kekos. Karakteristike e shkrimeve te tij shpalosja e aftesive se miklimit.
  Toleranca, eleksiri i liris.

 12. #12
  E Lir! Maska e KaLTerSi
  Antarsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Un "Ai", ti "Ajo" tekst te Teodor Kekos

  Ja, ra mbrmja. Ti s'je m.
  Ku ke shkuar? Un s'e di.
  Ne u prishm pr higj,
  edhe gjat do mbajm mri.

  Do harrohen telefonat,
  npr pellgje syt do na thahen.
  Si prelud do bjer nga qielli,
  nj dbor... kristal i bardh.

  Dhe kshtu, gjersa nj dit,
  t na thot jeta ne: Harro!
  Do t mbesim anonim,
  do t jemi ne premra,
  Un "Ai" dhe ti "Ajo".

  Mbi ne ra ndarja si nj dbor,
  mbuloi gjithka: puthjet dhe fjalt.
  Dhe vitet shkuan dalngadal,
  ujrat u ndott, lumejt u than.

  Por, qaraman, jo, s'do t bhemi,
  se na u thye ndrra ty dhe mua.
  Ndonj dit npr bot,
  syt tan kur t takohen,
  s'do t ket urrejtje brenda
  .
  Toleranca, eleksiri i liris.

 13. #13
  E Lir! Maska e KaLTerSi
  Antarsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Kuturu tekst i Timo Fllokos... mgjth duhet te them qe kjo kenge i shkon shume me teper A.Gjokes.

  Eci rrugs kot, kutur,
  dhe s'di ku shkoj...
  Xurxull jam prap un... se ajo,
  nj bohem nuk e do.
  Sa t desha, shpirt,
  s'mund ta dish.
  T vodhn ty pabesisht,
  me pije mbys dhimbjen pa fund.

  Sa e lumtur je, un s'e di,
  me at q jeton.
  Mund ta blej ai pr ty dhe botn,
  vetm zemrn, jo!
  Mbeti shkret tani streha jon,
  n luks je ngrir... n ky, trishton,
  si n muze... si nj Xhokond.

  Ref.
  Un n jet i pasur s'jam vrtet,
  por n ndrr e shoh veten mbret (!)
  Npr pub-e tok me miqt harxhoj,
  un Hnn si monedh.
  Ti po fle tani, Xhokonda ime,
  shiu si det mbi mua zbrazet,
  as rrufet s'm ngasin dot,
  sa ka nj Zot...!

  Eci rrugve kot, mori fund,
  ky fati im - kutur.
  Ty s't kam tani dhe n shi,
  dehja po m shkund.
  Se n dashuri, kur t dhemb,
  jo dehja s'del dhe aq leht.T desha, Xhokond, ty... nj bohem...!


  Teper ritmike si kenge!
  Ndryshuar pr her t fundit nga KaLTerSi : 29-10-2004 m 14:58
  Toleranca, eleksiri i liris.

 14. #14
  Citim Postuar m par nga KaLTerSi
  Kuturu tekst i Timo Fllokos... mgjth duhet te them qe kjo kenge i shkon shume me teper A.Gjokes.
  Edhe mua me pelqen me shume ne interpretimin e Aleksander Gjokes, por nuk e di nese kjo eshte sepse A. Gjoka e kendon me mire, apo sepse e degjova kengen per here te pare nga ai
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 15. #15
  E Lir! Maska e KaLTerSi
  Antarsuar
  27-10-2003
  Vendndodhja
  NYC.
  Postime
  852
  Taka Krak tekst i Timo Fllokos.

  S'm merr gjumi...
  Prej s largu
  vjen e shuhet ritmi i kngs "Bailamos".
  Me syt mbyllur si somnambul,
  hapat pak nga pak atje m ojn

  Hyra brenda, syve s'ju besova,
  t kish sjell ty Zoti sonte ve pr mua?
  Mikja ime, sa shum t kam krkuar,
  e vogl sht kjo bot pr tu takuar.

  Ref.
  Kur ajo m pa taka "krak", iu thye edhe ra,
  dhe ashtu e zbathur mu afrua.
  Sysh m more! - tha...
  Un n gjum rash. M jep frym i thash,
  se jeta sht vetm nj ast....
  Sikur t ma falsh trupin tnd kt nat,
  ti s'bn mkat!

  Dot nuk pritm,
  dritn fikm,
  ishim dy t dashuruar, jo fajtor...
  Rastsi... je mbret i bots,
  vjen nj her dhe ikn prgjithmon.

  Gjith pasion m'u dha kur e pushtova,
  afshi i saj n Qiell t Shtat m ngjiti mua...
  Mikja ime, ti frym m dhe nga vetja,
  n kt bot m mbyt pa fund vetmia
  .


  Shigjeta - ne fakt une nga Cako e degjova per here te pare por Sandrit i shkon me teper me karakterin qe ka dhe zerin e tij natyrisht.
  Toleranca, eleksiri i liris.

 16. #16
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,750

  Pirro Cako

  Pirro ako lindi n Tiran n nj familje artistsh. T dy prindrit e tij ishin kngtar, Gaqo dhe Luiza ako, njri tenor dhe tjetra soprano. Ambjenti artistik familjar krioji traditn q ndoqi m pas dhe Pirro... Por ai kish vendosur ndryshe, ndrra e tij ish t bhej kompozitor e t shkruante muzik pr t prekur zemrat e mijra njerzve, ti bnte ata t gjenin n kt muzik nj ngjarje apo episod t jets. Njohurit e para muzikore i merr n moshen 6-vjecare, duke ndjekur degn e pianos pran shkolls "Kongresi i Prmetit", me mesuese Lali Gabecin. N moshn 9 vjeare ndjek kursin e par t kompozicionit q u hap n Pallatin e Pionerve ne Tiran, me inisiativen e kritikut t njohur t muziks Spiro Kalemi. Me prfundimin e shkolls 8 vjeare n degn e pianos Pirro vazhdon studimet n liceun artistik "Jordan Misja" n Tiran, n degn e kantos, pasi prindrit aspironin q t bhej nj pasardhs i tyre n kt fush. Studimet n lice, t cilat zgjatn 4 vjet, ridimensionuan formimin e tij artistik t deri athershm.

  Pas nj prgatitje dy vjecare me kompozitorin Aritistin e Popullit esk Zadeja pr degn e kompozicionit dhe nga ana tjetr me Artistin e Popullit dirigjentin Rifat Tejqa n degn e dirigjimit, ju dha e drejta pr t ndjekur Akademin e Arteve n degn e dirigjimit, t ciln Pirro e kreu me sukses. Me mbarimin e studimeve t larta emrohet n Radio Tirana, ku pr 5 vjet me rradh punon si redaktor muzike n programin e dyt. Por ndrra e tij ishte t shkruante muzik, prandaj, duke prfituar edhe nga pozicioni i favorshm ku punonte, fillon t shkruaj kngt e para n anketat muzikore t festivaleve pr pionier. Puna e tij krijuese jep frytet e saj hap pas hapi derisa n vitin 88 Pirro ako merr pjes pr her t par n Festivalin e Kngs n RTSH dhe sht fitues me kngn "E duam lumturin". Do t pasojn me rradh Fest 89 me kngn "Jemi zemrat e do moshe", si fitues i mimit t dyt; Fest 90 me kngn "Ve nj her jetojm", fituese e mimit t tret dhe Fest 91 me kngn "Horoskop 92", gjithashtu fituese e mimit t tret.

  Karriera e tij premtuese ndrpritet nga errerat e forta t tranzicionit dhe ai, si mijra bashkatdhetar, largohet nga Shqipria drejt perndimit, pr nj jet aq t ndrruar dhe t panjohur, pr tu vendosur n Paris. Me kalimin e viteve fillon t ndjej mungesn e publikut shqiptar dhe bn nj tentativ t par pr tu rikthyer n Dhjetorin e vitin 94 ku merr pjes n Festivalin e RTSH me kngn "Nj tren drejt lindjes". Por situata n Shqipri nuk premtonte, kshtu q, me prmbushjen e ksaj dshire q kish munguar prej kohsh, rikthehet n Paris pa ndonj ide t qart mbi t ardhmen.

  Viti 95 pr Pirron nuk ishte si gjith t tjert. Pr her t par bhet baba dhe dshira pr ti qndruar afr t birit, Anthony, dhe Invs, e cila ndrkohe kishte filluar t hidhte hapa gjigand ne karriern e saj, e detyrojn pr disa vite t qendroj larg jets artistike shqiptare. Gjat ksaj kohe njihet m mir me muzikn variete franceze dhe e finalizon at me marrjen e diploms n "Ecole Normale de Musique de Paris / Alfred Cortot" n degn e kompozicionit pr muzik filmi. Kjo kurorzon dhe pasionin e tij pr kompozicionin.

  Ana tjetr e pasionit mbetej muzika e bukur dhe publiku q i mungonte gjithnj e m shum. Pas nj periudhe 7 vjeare, Pirro vendos t rikthehet jo si turist, por ksaj rradhe si kantautor, ndrra q e kishte tunduar gjat gjith jets. Ideja se ishte djali i nj kngtari t madh dhe bashkshorti i nj sopranoje po aq t talentuar e kishin vn prpara nj prgjegjsie artistike. Do t shfaqej dhe ai si kngtar nj dit vall?. ndrra u b realitet n Tetor t vitit 2000, kur Pirro ako bashk me Rovena Dilon fitojn mimin e par n Festivalin e Knges Magjike n interpretimin e kngs "Pr nj ast m ndali zemra". Kjo i dha besimin n vetvete dhe hapi portat pr t vazhduar karriern si kantautor. Po at vit ai fiton mimin e tret n Festivalin e 40 n RTSH me kngn "Antinostradamus", por ksaj rradhe vetm si kompozitor.

  Nj vit m von s bashku me Redon Makashin sht fitues i mimit t tret me kngn "Falja njrit dashurin" n Festivalin e Knges Magjike, ndersa n vitin 2003 knga "Un ai, Ti ajo" fiton mimin e kantautorit m t mir po n kt festival.

  N Qershor 2004 publikon albumin e tij t par t titulluar "Hert a von". Brenda tij gjenden 15 kngt m t mira q ka kompozuar e knduar q nga pranvera e vitit 2000, ku pjesa m e madhe e tyre do t dgjohen pr her t par nga publiku shqiptar. N projektet e tij pas albumit z vend kompozimi i nj komedie muzikale q do t ishte nj eksperienc e re si pr autorin ashtu edhe per auditorin shqiptar.

 17. #17
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,750
  keto vitet e fundit jam njofte me shume me kenget e tija, dhe te them te drejten
  eshte nder te preferuarit e muzikes shqiptare per mua.
  Gjithe kenget e tija si ne tekst dhe muzike jane te plota dhe mjaft tingelluese.
  Nder kenget me te bukura per mua jane :

  Taka Krak
  Falja njerit dashurine
  Per nje cast me ndali zemra
  Kuturu
  Heret a vone....
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 18. #18
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,750
  Falja njrit dashurin
  Timo Flloko - P. ako

  Un pr ty i brodha rrugt,
  pa fund n Tiran...
  Kujt ia fal, ti, prkdheljet,
  dhe puthjet kt nat?!
  Dalngadal po shuhen dritat,
  n bulevard...
  Shirat nisn prap... zogjt po ikin...
  dhe un mbeta,
  si nj endacak!

  Sa udi kur ti m thua:
  N zemr t kam...
  Un e ndjej, ti e bn enkas,
  me shpres kot m mban.
  Dhe pastaj srisht largohesh,
  nga syte m humb,
  mallin t ma shtosh.
  Pa ty, mbyllem thell n vete,
  Qytetit s'dal dot.

  Mos na bj aq shum t vuajm,
  hape zemrn dhe na thuaj:
  Cilin do m shum nga ne?
  Me pang n shpirt, ti, mos na lr!
  Falja njrit dashurin,
  kurse tjetrit dshprimin...
  Dhimbjen kush nuk e provon, zemra ime,
  n kt bot!

  U bn net q s'po t shohim,
  dhe blirt jan thar.
  Piano-baret, bulevardet,
  pa ty heshtin, qajn...
  I mungon ti ktij qyteti,
  n do skaj, n do sekond...
  Hyri dimri prsri,
  dhe zemra tu ftoh?!

  Pr nj ast m ndali zemra
  Timo Flloko - P. ako

  Pr nj ast m ndali zemra, s'ishe ti,
  shpirtin sonte ma trazove prsri.
  M kujtohet sa shum prisja,
  q t ndjeja ern tnde.
  Kthehu! Dhe njher un t T shihja.

  ndrra gjumin ma kputi, e m zgjoi,
  mbi nnkres t ndjeva frymn, ku je ti?
  Puthjet ende jan nxehta,
  s'na i ftoh dot largsia.
  Eja, mos u fshih vetm n ndrra!

  Ref.
  Un dhe ti,
  lusnim natn q dhe pak t zgjaste,
  t mos kish agim.
  Edhe dielli fare t mos lindte.
  Vetm un dhe ti,
  lusnim natn q pafund t zgjaste,
  t mos kish mbarim.
  Edhe dielli at dit t shuhej,
  ndarje t mos kish.
  Nse mijra kilometra sot na ndajn,
  mos m thuaj, humbi dashuria,
  m t madhe e bn largsia.
  Eja, zemr, nett t'i prcjellim si dikur.

  Dashuria nis me ty, mee ty mbaron.
  Je kuptimi q merr dita sa fillon.
  Puthjet ende jan t nxehta,
  s'na i ftoh dot largsia.
  Eja, mos u fshih vetm n ndrra!

  Eklipsi i dashuris
  Timo Flloko - P. ako

  N Paris edhe pak po zbardh,
  n New York mesnata bie...
  Dita mua syt mi zgjon,
  nata ty qerpikt t'i mbulon...

  Flett gris n kalendar,
  ditt, nett, rrokullisen.
  Gjith ky mall q na mundon,
  pa mbarim e bn kt pritjen ton...

  Sa her shohim lart n qiell,
  vezullon pr ne Ylli i Mngjesit.
  Ve ai na sheh t dy kur lind,
  sht i fundit yll atje q shuhet...!

  Pa ty nata sht e gjat,
  pa ty dit nuk ka.
  Kur dielli lind tek un,
  atje tek ty fillon t perndoj...
  Na ndan nj oqean.
  Sa larg... dhe pran...

  Ky eklips dhe pak do zgjas,
  kur errsira t largohet.
  Syt e tu dhe syt e mi,
  hnn, diellin pran do ti afrojn...
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 06-04-2006 m 21:47 Arsyeja: bashkim postimesh

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Te lumte Lonce...

  tash ke reputacione nga kushuriri i Piros Berti qe osht ne Amerike...LOL

  Pershendetje Berto...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 20. #20
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,750
  Lol Xhuxho ta dinte Pirroja vete sa here degjohet ai ne shpine tone,
  do habitej dhe ai vete...

Faqja 0 prej 8 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •