Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 47
 1. #1
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime

  projekt pr nj ristaurim ndrtese

  Mendova t postoj projektin n t cilin po punoj tani para se t jet prfunduar. Meq tani jemi disa q merremi me Arkitektur (un, DonAlda, Kaaku1, dhe Kaaku Basket) mendova q do t ishte interesant t shihja edhe mendimet tuaja, por edhe t kujt sht i interesuar, gjat zhvillimit t projektit. Ky sht edhe shpjegimi:

  The Bughouse - Pr t Strehuar Artet

  Qyteti i Pico Rivera sht duke menduar q t zhvendos qndrn e tyre pr Artet n nj vnd t ri t ashtu quajtur "Bughouse" (shtpia e instekteve). Bughouse sht nj ndrtes komeriale e ln pas dore q njher e nj koh funksiononte si nj ndrtes pr Agrikultur pr rajonin q 90-70 vjet m par ishte i pazhvilluar i Pico Riveras. Kshtu q projekti konsiston n ristaurimin e ksaj ndrtese dhe n rikthimin e saj si nj qndr Arti pr kt qytet.

  Ndrsa sht shum e rndsishme q t streohet "programi", kryebashkiaku ka pyetur prpikmrisht q ky projekt jo vetm t trheq vizitues lokal, por edhe banor t komunitetit t madh t Los Angeles-it. At'her dizajnimi duhet t jet bashkohor por n t njjtn koh t ruaj atributet historike t ndrtess.

  Nga ndrtesa mund t bhen shum ndryshime, por struktura baz duhet t ruhet e pa prekur, kjo nnkupton: kollonat mbajtse, "rafters" (s'e di sesi thuhet n Shqip :() t atis, dhe pjes t fasadave. Mund t bhen ndrhyrje, t hiqen mure, t shtohen hapsira, por n nj mas e cila mund t prkujtoj ndrtesn e vjetr.

  Programi baz sht ky:

  * Galeri Qndrore - 1000-2000 sq. ft., lartsia e mureve 12ft, pa dritare
  * Qndr m e vogl Galerie pr Komunitetin 2-300 sq. ft.
  * Hapsir pr orendi t ndryshme
  * Studio Pikture/Vizatimi
  * Studio Qeramike
  * Hapsir shumfonskionale - pr kompjutera, leksione, Filma, prezantime, etj
  * 2 Zyra
  * Qndr e vogl Informimi pr dy punonjs
  * Dyqan i vogl pr t shitur sende pr Artin
  * Magazin e vogl
  * Hapsir n oborr pr aste t veanta
  * Banjo
  * Guzhin
  * Dhom e vogl pr bashkbisedim
  * Hyrje mikpritse
  * Hapsir n oborr pr t br Skulptura.

  ----------------------------------------------------

  Megjithse kam kaluar n at lagje dhe kam pyetur njrz t ndryshm, prap nuk e kam kuptuar pse e thrrasin "The Bughouse." Megjithat ky projekt do t prezantohet n Bashkin e Pico Riveras prball Bashkiakut t qytetit, punonjsve t tanishm n qndrn e Artit n qytet, prball disa Arkitektve, dhe prball disa nxnsve t shkolls s mesme n kt qytet. Kjo ndrtes sht n pronsi t L.A. County-it, dhe mund t'u shitet shum lir qytetit t Pico Riveras. Projekti kur t prezantohet do t jet vese nj ide se far mund t bhet me kt godin e ln pas dore, por nse nj projekt nga ne studentt e klass s dizajnimit plqehet vrtet, ata (drejtuesit e qndrs s Artit n Pico Rivera) mund t vendosin q t sjellin n jet nj prej projekteve tona. Gjithnj varet sesa e kan mundsin me buxhetin e tyre.

  sht nj projekt me t vrtet frymzues pr mua :).

  Harta se ku ndodhet godina.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Pamje ajrore e godins:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 3. #3
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Pamje e Godins nga trutuari:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 4. #4
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Rruga q t on brnda... dhe q un kalova telat q t bja fotografit :) :
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 5. #5
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Brnda truallit dhe tek fundi i ksaj rrugice n t. Ndrtesa sht 171 ft e gjat.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #6
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Fasada e mbrapshtme; gjersia e ndrtess sht 46 ft:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #7
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Pamje prespektive e saj:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 8. #8
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Dritaret, kollonat, dhe atia nga ana tjetr e rrugics;
  S shpejti do t mundohem t postoj edhe planet e godins ekzisuese:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 9. #9
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Struktura, ose "framing" e atis:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 10. #10
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Skicime t mijat preliminare me "chorcles"; kam si ide q t ndrhy n mes t godins me nj struktur t re. Ky sht pakashum ekspolirimi, por edhe i fasads :):
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 11. #11
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Eksplorime n hapsir:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 12. #12
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Tjetr eksplorim:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 13. #13
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Ide pr Planimetrin. Pjesa qndrore sht edhe galeria. Vija e zez n qndr sht mbikalimi pr t cilin do flas m posht:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 10-05-2003 m 20:35

 14. #14
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Skicimi q bra dje. Ka si ide t bj nj mbikalim t varur n qndr t secils "rafter" (prap s'e di sesi ta them n Shqip :( ). Mbikalimi fillon q n hyrje dhe shkon gjeri n fund, duke i dhn mundsin kalimtarit q t shoh se far ndodh n seciln klas. N qndr do t jet galeria dhe aty po punoj n definimin e nj forme t re, dhe t nj kalimi m t thyer organisht. Skica sht nj prospektiv ballore e atis por pa materialet mbuluese, vese struktura e saj:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e DonAlda
  Antarsuar
  23-03-2003
  Mosha
  36
  Postime
  104
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje Drini ne LA,

  Motoja ime rreth arkitektures eshte egzagjerimi (shpresoj qe kjo e fundit te jete nje fjale ne shqip se e kam harruar fare!!!).

  Me pelqejne skicat e tua, jane nje fillim i mbare.

  Nje ide qe me erdhi kur pashe skicat e tua (vizatimin e trete ne skicen epare, dhe skicen e fundit) mund te jete qe struktura e nderteses se vjeter te reflektohet dhe jashte duke e kthyher strukturen ne ca si kembe insektesh ne forma triangles me gjatesi te ndryshme qe projektojne ne drejtime te ndryshme. Ca prej tyre mund te mbajne (support) ndertesen e re dhe ca prej ketyre legeve mund te reflektohen jashte ndertesave per estetike.

  Nuk e di se me sa qartesi po shpjegohem!

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-02-2003
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thumbs up

  Hahaha...
  A dini ka Drin e ti tjetra arkitekte...ju kujdesuni t bheni arkitekt t mir dhe t krenohemi me ju, kurse un do t kujdesem t mos harroni shqipen...ok, a pajtoheni, hahaha.
  Don Alda nuk ishte e sigurt pr fjaln egzagjerim...po, kjo sht medet nj "barbarizm" e prdoret n shqip...kurse sa pr "rafter" q t "ka humbur" nga kujtesa, n shqip mund t thuash TRA, BINAR ...por n kt rast fjala sht pr "tra"...

  Ju prshndes dhe merrini kto me nj doz t dyfishuar t humorit tim...
  Suksese me projektet tuaja.
  Rrapi i mom 100 vjet.;)
  -----------------
  hehe...edhe nj sqarim, se nuk e pash m hert, jo "triangle" por trekndsh...
  hahahaha
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rrap Cungu : 13-05-2003 m 17:47

 17. #17
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Don Alda t falemnderit pr iden. Edhe ty Rrap i mom, redaktor i fjalve tona (p.s. humor i trefishm :)).

  Alda, ki kujdes me ekzagjerimin sepse nganjher mund t t godas si bomerang. Ndrtesat e ekzagjeruara nuk do t thot q jan edhe m t mira, thjeshtsia nganjher sht m e bukur, dhe gjithashtu ndrtesat e ekzagjeruara jan edhe m t vshtira pr t'u ndrtuar. Besoj se e ke fjaln pr Deconstructionismin si psh Frank Ghery, etj etj.

  Bra nj krkim m t thell q t gjeja nj ide baz ku t bazoj formn e re, dhe po citoj gjrat m t rndsishme q msova pr qytetin ku ndodhet, pra pr Pico Riveran:

  1. Prpara se t vinin Spanjollt, dhe m pas Amerikant n Kaliforni, kjo pjes e Kalifornis Jugore ka pas qn banuar nga nj fis Indian t quajtur "Awignas". Kur erdhn Spanjollt nga Meksika, ata besuan se me kt rast ishte edhe fillimi i bots pr ta, duke e thirrur "Sejat", e cila pr ta sht vndi ku blett grrmojn dhe brimojn n tok. Kjo sht vese nj legjend pr at zon, por mua m'u duk shum e rndsishme pr projektin tim.

  2. Qyteti i Pico Rivera's u bashkua nga dy qytezat e vogla q ishin t ngjitura pran: Qyteti i Pio Picos (guvernatori i fundit i Kalifornis nn Meksikn), dhe qyteti i Riveras, pr vet arsyen sepse ishte midis dy lumenjve: Rio Hando, dhe San Gabriel (rivera do t thot toka midis dy lumenve). Dmth Pico + Rivera formoj qytetin e 61-t n L.A. county n vitin 1958 t quajtur Pico Rivera.

  3. Ndrtesa q do rinovohet ishte nj ndrtes ku bheshin pesticided kundra insekteve q hanin bimt e mbjelluar prreth zons s Pico Rirveras. Kjo zon, gjeri para lufts s dyt botrore ishte nj zon agrikulturike.

  Nga t gjitha kto, dhe nga forma e trarve (falemnderit Rrap :)) t strukturs s ndrtess un mendova pilivesn si qnien organike ku m s shumti do ta bazoj shtesn n ndrtes pr disa arsye shum t qlluara:

  Pilivesa ka dy krah n t dy ant:
  - Qytezat :Pico + Rivera
  - Lumenjt:San Gabriel + Rio Hondo

  Pilivesa ka tre kmb n t dy ant:
  - tre trar n perndim + tre trar n lindje,

  Pilivesa ka nj bisht t gjat:
  -ky do jet edhe mbikalimi npr trart

  Pilivesa ka tre pjes t rndsishme n ann organike:
  - Kokn + kraharorin e gjelbr + bishtin = hyrja qndrore + galerit pr t ekspozuar + klasat e Artit.

  Pilivesa sht nj instekt q ha mizat, mushkonjat, etj etj, pra q ka nj funksion pakashum si pesticidi (pra si ndrtesa origjinale). Gjithashtu Pilivesa sht nj insekt q jeton pran ujit t liqenit ose lumit, q n kt rast qyteti ku bhet fjal sht midis dy lumenjve.
  Pakashum nnkuptohet pse sht Pilivesa besoj :).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 18. #18
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Kjo sht edhe hyrja e ndrtess, e fotografuar nga nj "study model" si i themi n anglisht, dhe sht ndrtesa vetm me trart. Si mund t shihet n qndr ka filluar ta zmadhoj, dhe sht aty ku po eksperimentoj me formn. Mynyra sesi jan vn trart formon edhe kmbt e pilivess :)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 16-05-2003 m 00:21

 19. #19
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  pamja qndrore ku po mundohem t bj formn dhe hapsirn e re, :)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 20. #20
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  far m shtyn ta mbaroj sa m shpejt projektin sht edhe fakti se ksaj rradhe sht pakashum, projekt i "vrtet", pra jo nj e dhn imagjinative si projektet e tjera. Duke krkuar rastsisht n websitin e qytetit t Pico Riveras pash dika q m la gojhapur n faqen e "upcomming events": kliko ktu pr kurjozitet (sht "a new center for the Arts, dmth klasa ime ;)).

  Do vazhdoj edhe m tej, por ky sht edhe "study model" n trrsi:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga drini_n_TR : 16-05-2003 m 03:48

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Autostrada Durrs-Kuks mbaron ne qershor 2009
  Nga ganoid n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 739
  Postimi i Fundit: 02-08-2010, 18:05
 2. Projekt n gjuhn C pr fishat relative ose dosjet
  Nga Tupac4ever n forumin Arti i programimit
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-12-2008, 09:02
 3. Rama: Nj projekt q t rilidh qytetarin me politikn
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 11-04-2005, 08:18
 4. Jeta pa fe eshte projekt pa garanci
  Nga altin55 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-07-2004, 22:12
 5. Projekt meGa-VCD
  Nga Dr-DivX n forumin Arti i programimit
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 04:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •