Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  37
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime

  Greqi, dbohet kreu i emigrantve shqiptar

  Maj 10, 2003
  PROTESTON "AMNESTY INTERNACIONAL"

  ATHIN
  Gazmend Kapllanit, drejtues i shoqats s mbrojtjes s t drejtave t emigrantve shqiptar n Greqi, i sht mohuar rinovimi i lejes s rregullt t qndrimit nga autoritet greke. Gjithka sht motivuar me nj procedur burokratike, por, sipas t gjitha gjasave, kjo mund t ket qen nj shenj hakmarrjeje ndaj veprimtaris antiraciste t Kapllanit. N nj deklarat t djeshme t organizats ndrkombtare "Amnesty Internacional" u trhiqet vrejtje autoriteteve shtetrore greke dhe veanrisht ministrit t Brendshm, Michalis Chryssohoidis, pr kt veprim. Protesta e organizats ka kmbngulur q "Athina t garantoj se mbrojtsit e t drejtave t njeriut t gzojn lirin e shprehjes pa frik dhe krcnime". Gazmend Kapllani msohet se jeton q prej vitit 1991 n Greqi dhe tashm sht duke ndjekur nj burs shtetrore pr mbrojtjen e nj teze n shkencat politike. Njkohsisht ai punon edhe si gazetar i t prditshmes t partis socialiste greke, "Ta Nea". Por pozita e kryetarit t shoqats s emigrantve shqiptar n Greqi sht rrezikuar seriozisht pasi n shkurt Ministria e Brendshme greke refuzoi t'i rinovonte lejen e qndrimit. Shkak i ktij refuzimi, sipas autoriteteve policore, ishte shoqrimi n polici i Kapllanit, n marsin e kaluar, pr shkak t mungess s dokumentacionit t plot t motorit me t cilin udhtonte. I vetmi mkat i kreut t emigrantve shqiptar kishte qen fakti q n vitin 1997 ai nuk e kishte paguar siguracionin e motorit.
  marr nga balkanweb
  ------------------------------------------
  Shihni se sa posht ka rn Qeveria Greke. Mynyra m e poshtr pr t organizuar lidhjen e Shqiptarve t Greqis.
  drini.

 2. #2
  nga dyqonet e reja
  Antarsuar
  04-04-2003
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  kam jetue ne greqi.shume here e kam pare gaz kapllanin te diskutoje problemet e shqiptareve ne tv greke.
  eshte me gjithe kuptimin e fjales cun bob.
  uroj qe me gjithe mend tia kene mohuar lejen e qendrimit se persona te tille nuk duhet te rrine ne ate vend.


  p.s. personalisht lejen greke te qendrimit e kam shfrytezuar vetem 7 dite per te nxjerre vizen amerikone dhe ia arrita qellimit. EVERYTHING BAD HAPPENS FOR THE BEST...

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-08-2002
  Vendndodhja
  NYC
  Postime
  82
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Greket e poshter duan t'i presin kryet perfaqesimit te Shqipetareve ne Greqi duke eleminuar intelligjencen Shqiptare.
  'e do qe vendi yne pesoi si pesoi dhe ne endemi neper bote si Izraelitet dhe per Shqiptaret me fatkeqe atyre i ka rene taksirati te rrine ne Greqi. Gjithmone e kam thene se edhe sikur te vdisja per buke ne greqi nuk kisha per te shkelur. Amerika eshte i vetmi vend per se mbari ku askush nuk te perbuz dhe ku merr respektin e shperblimin qe meriton. Une per vete ne token Greke as per pushime nuk do te shkoja keshtu si po na trajtone ne ato.
  O Zot te lutem na ndihmo ta rregullojme vendin tone e te gjithe ata emigrante ne Greqi te kthehen prapa. Sa per Gazmend Kapllanin jam e sigurt qe ashtu sic thua edhe ti "dordi1" e drejta e tij nuk ka per te rene poshte dhe do t'i dale njeqind here me mire. Po me vjen shume shume mire qe ai po e con kete ceshte ne instanca me te larta nderkombetare qe Greket te diskretitohen e te mos kene fytyre te na kerkojne ne te drejta per minoritetin Grek qe i ka gjithe te mirat e lirite qe asnje am e minoritet shqiptar ne Greqi nuk ka per t'i patur kurre.
  "Wisdom is the principal thing; therefore get wisdom and in all your getting, get understanding." (Proverbs 4:7)

  "All behaviour is motivated." Sigmund Freud

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-10-2002
  Vendndodhja
  Portugal
  Mosha
  45
  Postime
  100
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Une do ti beja thirrje presidentit tone, te terhiqte zoti Kapllani te rikthehej ne Shqiperi dhe ta votonte per kryeminister.
  Kam shume respekt per zotin Kapllani dhe uroj qe protesta e Amensty Internacional te degjohet nga presidenti yne.
  Zoti Kapllani ka luftuar gjithmone per te drejtat e emigranteve dhe emigrantet jane ndier te gezuar tek shihnin zotin Kapllani te mbronte me tere forcen qe i jep ligji te drejtat e tyre.
  Ai Kaplani i mbron me shume emigrantet shqiptare ne Greqi, ne Shqiperi, se sa ne Greqi dhe neqoftese presidenti yne do te dije te veproje me largpamesi, Kapllani do te dije te veproje ashtu sikur duhet dhe ashtu sikur e kerkon atdheu.
  Greqia nuk paraben veprime te tilla por ofendimi me i rende i presidentit tone Moisiu ndaj miqve tane greke solli kete gjendje.

 5. #5
  i/e larguar Maska e Fredi
  Antarsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  Greqi
  Mosha
  39
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Me te bertet ishte nje akt shume i shemtuar ky i autoriteteve greke. Me te vertet Gazment Kapllani eshte nje njeri shume i zoti jo vetem miqte e tij ne Tirane, por aq me shume ata ne Greqi jane pezmuar nga kjo qe ndodh. Solidariteti s'ka vonuar. Duke qene bashkepunetor i rregullt i gazetes TANEA, dhe i disa gazetave britanike, drejtues emisionesh radiofonike ne Radion Publike te Athines, kandidat per pedagog ne Universitetin e Shkencave Politike te Ponteion-it ne Athine, te gjitha keto i kane dhuruar Gazit njohje dhe kontakte te shumta. Disa protesta i jane drejtuar Ministrise se Rendit. Nje nga drejtuesit e Universitetit te Ponteion-it ne nje artikull te posaqem tek Elefterotipia, botuar 5 dite me pare, denonte kercenimet ndaj Kapllanit per debim nga Greqia. Helsinki Grek ka reaguar duke kritikuar qeverine per qendrimet ndaj z. Gazmend Kapllani. Qendra per Mbrojtjen e te Drejtave te Emigranteve ne Bruksel ka bere te njejten gje. Keto reagime ne mbrojtje te Gazmendit kane nje terren te drejte. Pas 12 vjeteve te qendrimit ne Athine, nderkohe qe sipas te gjitha ligjeve ne fuqi pret te marre te drejten e perhershme te qendrimit, Gazmend Kapllani rezulton se eshte kercenim per sigurine kombetare. Ah, po, policia i ka gjetur nje klecke. Motorri i Kapllanit eshte pare te shkel` semaforin diku nga fundi i vitit '95. Eshte qesharake kjo qe ndodh dhe ne te njejten kohe tragjike per te ardhmen e emigranteve shqipetare ne greqi.
  Me respekt Fredi.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-03-2003
  Vendndodhja
  NEW JERSEY
  Mosha
  38
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sfida a radhes per autoritet shteterore greke qe nuk lene rast pa shfrytezuar per depesonalizimin e shqiptareve te varfer por me personalitet.Ky shkrim ka vlera te jashtezakoneshme jo vetem per faktin se evidenton qendrimin konseguent te Amnesty International.por pasqyron edhe tendencen ne ritje te personalitetit te shqiptareve, ndonese ne dhe te huaj,ku sejcili nga ne qe jetojme jashte Shqiperise e dijme mire se sa mund duhet per ta arijtur kete konsiderate.
  BURRI KA QENE DIKUR
  SIMBOLI I TROJES
  POR TANI KA KATANDIS
  FSHESA E ZOJES!!!!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Une nuk e njoh kapllanin por mendimi im eshte se ate nuk e ka perzen greqia por nanoistat, cilido kapllan do kishte qen te njejtin fat do ta kishte perjetu prandaj mend shqiptar se me grekun nuk pazar

  tung

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e jonidapasho
  Antarsuar
  09-08-2002
  Vendndodhja
  selanik
  Mosha
  40
  Postime
  488
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  NUK DO ME DUKET CUDI NJE MENGJES TE BUKUR VERE GREKET TE NA DEKLAROJNE SE DUHET TI MBLEDHIM LECKAT DHE TE SHPORREMI NGA GREQIA PASI 5 VJET ME PARE ISHIM PJESMARRES TE NJE DEMOSTRATE ANTIRACISTE.

  AMIN DHE KUR ?!

  ZOTIT KAPLLANI I BENE NDER DHE JO QEDER !
  feja e shqiptarit eshte shqiptaria

Tema t Ngjashme

 1. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 08:56
 3. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 4. Letersia Shqiptare
  Nga new-man n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2009, 11:28
 5. Kristo Frashri: Dilema pr Himarn
  Nga Qafir Arnaut n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 12:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •