Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Bota virtuale dhe miqsit konkrete

  Nga gaz. Shekulli

  ..............


  Bota virtuale dhe miqsit konkrete

  Tashm kemi krijuar shum miqsi n botn virtuale.
  Jan miqsi mjaft t sinqerta dhe t bukura.
  Lexon nj mesazh n list, merr nj e-mail privat... dhe ti i jep form mikut tnd imagjinar me syt e mendjes shikon nj fytyr, nj pal sy, nj shprehje n to dhe imagjinon.
  E di mir se e vrteta nuk prputhet, se ti nuk sheh nj fizik por nj shpirt i mshiruar.
  E di mir q ajo pamje n endjen tnde nuk sht reale, por edhe q ajo personifikon dika t rndshme, m shum se nj pamje fizike, dika abstrakte, nj shije e veant pr gjithsecilin. Kshtu ndoshta ka lindur dhe arti modern, nga nj shije, nj impresion, qe nj person, ose nj situat n brendsin tnde. Jan mjaft t bukura kto miqsi, ndoshta sepse sht nj prputhje e mendjes dhe e shpirtit.
  Jeta e prditshme shpesh na tjetrson dhe kemi nevoja konkrete t ushqejm at far kemi m t bukur n vetvete, t shprehim far kemi n zemrn e n mendjen ton, ta ndajm at me t tjer dhe prj tyre t marrim t njjtn gj.
  Kur shkruajm dhe shprehim mendime, presione, dshira, t cilat qndrojn shpesh mbi monotonin e muhabeteve t prditshme. Kur shkruajm prishim shum mure, tabu, q na rrethojn; dhe nxjerrim n drit t vrtetat e brendshme. Jan t ndryshme nga miqsirat konkrete, bukuria e tyre qndron tek t qenit abstrakte, shije, impresion. Ato jane si era, si ajri qe t rrethon. Jan t ndryshme nga miqsirat konkrete, por jo m t rndsishme, jan vetm ndryshe...

  Nirvana

  Nirvana Pistulli" <npistulli@yahoo.it

  -----------------nga gazeta Shekulli ..........

 2. #2
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Hera e pare qe po me pelqen ti mua...Teme e bukur kjo...Bravo!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pershendetje per simpatizantet e mij:))

  Ku ku shka pa thu maj Yll moter.Brarin e kemi vllain e madh virtual,une enderroj me e pas real,por s'po me nigjan Brari,si keka shkrimi i pare qe te pelqeka?,pa lexoji me vemendje shkrimet ketij Zog mali. Brari ajo Nivana qe ka shkrujt ate temen i jap te drejte,por do te shtoja se ka dhe shume,qe ne jeten reale jane frikacak ,dhe ne virtualitet hiqen si trima ose si dashnor te famshem.Interneti eshte vetm medium qe na bashkon. Gjerat tjera varen nga vet ne, sa t sinqert jemi, far zemre kemi. Natyrish, kete shkrim po e perfundoj me thenjen: "Nese dikush me mashtron nje here, me vje keq per te, nese me ka mashtruar edhe heren e dyte, atehere fajin duhet kerkuar brenda vetes .Me respekt Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 4. #4
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Alba e dashur une ne disa tema kam pasur mendime te kunderta me Brarin,po me te thane te drejten edhe shume postime te tijat skam lexuar,sepse spara hy te keto nenforume.Po sinqerisht do ta marr ne konsiderate kete qe ju thate,dhe do lexoj me me vemendje postimet e Brarit.
  Sinqerisht Lona!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e forever
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  new york
  Postime
  396
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  .................................................. .
  Ne pergjithesi kush shkruan ne keto lista eshte diletant ose principiant. Shkruajme ketu per t'u takuar me njeri tjetrin, me vadit rrenjet tona te shkulura nga atdheu, per te mbajtur gjalle shpirtin e shqiptarit dhe te marrim force si Anteu nga Toka Meme...
  Shkrimet tona jane produkt i mendimeve tona, i ndjenjave, pershtypjeve, sencacioneve, pjese nga jeta dhe eksperiencat tona.
  Mund te jene me vlera ose jo, por jane tonat dhe si do gje e jone jane TE SHENJTA.
  Ne derdhim ne to, fare ne shpirtin dhe ne brendesine tone ka zene vend me kohe, e ndajme me te tjere dhe presim prej te tjereve te njejten gje; duke ndare mendime dhe ndjenja dhe duke krijuar miqesite tona.
  Eshte gjithnje nje sodisfaksion kur te tjeret i lexojne dhe i vleresojne, kjo te perkedhel ndergjegjen dhe te jep nje stimul te vazhdosh me tej.
  Para pak kohesh nje mik nga Italia me dergon urimet ne posten time private, se shkrimi i im "Njohje virtuale" eshte botuar ne gazeten Shekulli; para dy ditesh nje mik nga Amerika me thote qe shkrimi i im per Paul McCartney eshte botuar ne gazeten Illyria ne NY.
  Te them te verteten keto lajme me perkedhelen sedren dhe me gezuan. Une nuk jam as gazetare, as shkrimtare, por nje diletante qe me pelqen te shkruaj dhe te shpreh vetveten.....
  Por nga ana tjeter me indinjuan. Asnjeri nuk me mori leje, nese une deshiroja t'i botoja ose jo. Ky eshte thjesht nje injorim kundrejt personit dhe eshte e papranueshme.
  Nuk eshte aspak etike dhe e drejte qe dikush te shesi pa lejen tende punen tende. Kjo eshte nje shkelje e te drejtave te njeriut.
  Ka ndodhur dhe shume me keq; kane pervetesuar punen e te tjereve dhe e kane firmosur si te tyren...
  Me kete leter - ankese une kerkoj prej gazetareve qe bejne pjese ne keto lista, qe te marrin leje, te lajmerojne, qe keto te mos perseriten, gjithashtu pretendoj te me kerkohet falje publike.
  Nirvana
  .......................................

  kete e kam gjetur rastesisht duke derkuar dicka tjeter ne internet, e duket i perket nje grupi virtualesh te Art-Cafe: Albanian Arts & Entertainment
  Liebe! liebe, lass mich los!

 6. #6
  man of honor Maska e trinity
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  europa.eu
  Postime
  89
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  hmm....jane edhe brokulla.

Tema t Ngjashme

 1. Streha e fundit virtuale
  Nga brooklyn2007 n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-02-2009, 02:40
 2. Shoqria virtuale...
  Nga ALBA n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 27-01-2008, 02:08
 3. Dashurija Virtuale!.....
  Nga Agim Doi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 16-01-2003, 10:28
 4. Menyrat e shkruarjes se historise (Historia Virtuale)
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2002, 14:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •