Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Shqiptart e Beogradit mes Serbis dhe Kosovs

  Gazeta TEMA


  ..........

  KOMENTE


  Shqiptart e Beogradit mes Serbis dhe Kosovs

  Vesna Tashi

  Para bombardimeve t vitit 1999, n nj kafene t Prishtins n t ciln shkonte vazhdimisht Viktor Leka, punonjs i atjeshm RTS (Radio Televizioni i Serbis), nj nat hyn pes polic serb. Incidenti q ndodhi pas ktij veprimi ishte rrahja e disa prej klientve, ndrsa pr Viktorin kjo nat shnoi fillimin e mundimeve t mdha. N ditt n vazhdim, polict e krcnonin se sht i pari n listn e atyre q do pushkatoheshin "nse do fillojn bombardimet". Ai denoncoi n polici pr kt fakt, por meqnse n Prishtin mbretronte "mungesa e ligjit", bri gati valixhet dhe s bashku me nnn shqiptare dhe gruan serbe, shprngulet nga Prishtina n Beograd. Leka nuk e di se sht br m von me polict, por pr njrin prej tyre sht i sigurt se para dhjet ditve e ka thirrur n telefon dhe e ka krcnuar prsri. Nns s tij, e cila pas bombardimeve shkoi n Prishtin t shihte se sht br me banesn e tyre, i trokitn n ter pjestart e UK-s, t cilt i krkuan t birin i cili, sipas tyre, kish punuar pr shrbimin e sigurimit serb. Po i njjti shrbim sigurimi e kishte pushuar nga puna Viktorin sepse kishte br mungesa n pun. Ai ka hedhur n gjyq RTS-n, sepse, sipas tij, ia kan br me t padrejt. Sot sht i papun dhe nuk di se far t bj. "Un nuk dua t banoj n asnjrin nga kto qytete, as n Prishtin as n Beograd dhe nuk kam se far t humbas, ndjehem si jashttoksor", shprehet ai pr Blic Njuz. Viktor Leka sht nj rast i veant edhe pr vet faktin se pranon t flas pr problemin q ka, n ndryshim nga shumica e shqiptarve t tjer n Beograd, t cilt i largohen do lloj deklarimi publik, ndoshta pr arsye t reaksionit t familjes s tyre n Kosov. do lloj bashkpunimi me Beogradin, n Prishtin ndshkohet.

  "Kam prshtypjen se shqiptari n Beograd sht nj specie ekzotike. Prve ksaj, nse kjo gj merret vesh n Prishtin, dhe do t merret vesh patjetr, familja ime do t jet e njollosur", shprehet nj shqiptar anonim, nj nga 1492 t tillt n Beograd, sipas regjistrimeve t fundit. N kto regjistrime, 4617 njerz u deklaruan si musliman, gj q pr Bashksin Shqiptare n Beograd do t thot se shum veta e kan fshehur kombsin. Nga perspektiva e sotme, duket se e para q e ka ln Beogradin ka qen kngtarja e muziks pop Zana Nimani. Ajo sot merret suksesshm me tregti sendesh t patundshme diku n Kanada. Fmijt shqiptar t lindur n Beograd, t cilt kryejn ndonj funksion publik, kto dit gjithnj e m shpesh heqin dor nga kombsia e tyre. Kjo sht edhe arsyeja se nuk dshirojn t prmenden n kt shkrim.

  Qeleshet e fundit

  Shqiptart e Kosovs jan mosbesues edhe ndaj imamit t Xhamis Bajrakli t Beogradit, por kan imamin e tyre shqiptar. N kt xhami kryejn ritet m s shumti shqiptart nga Maqedonia edhe ata, si shprehet Imami Muhamet Jusufpashi, "jan kryesisht t rinj". Bashksia Islamike e Beogradit ka kartat e saj t antarsimit, por n to nuk shnohet kombsia, kshtu q askush nuk mund t thot me siguri se sa shqiptar jetojn sot n Beograd.

  - "Duke mos llogaritur ata, t cilt nga frika deklarohen si goran apo egjyptian, jam i sigurt se n Beograd kan ardhur vetm gjysm shqiptart, ata t cilt n Kosov nuk i duan sepse kan punuar pr shtetin. Por edhe ktu jan pritur tradicionalisht keq, si t gjith refugjatt deri tani. Edhe tani na quajn "shiptar", me nj nntekst keqdashs se edhe ne e quajm veten kshtu. Epo, le t jet kshtu, ne e quajm veten shqiptar", shprehet nj klient i rregullt i njrs prej kafeneve n qendr t Beogradit, ku mblidhen rregullisht refugjat nga Prishtina t t gjitha kombsive. Numrin prej njmij e pesqind shqiptarsh, n mnyr modeste e rrit edhe personeli i Ambasads shqiptare n Beograd, t cilt jan gjithsej pes. N Beograd ata jetojn s bashku me familjet e tyre. Megjithse Bajrakli Xhamija e Beogradit, ka imamim e saj shqiptar, Universiteti i Beogradit ka profesor shqiptar, restorante ku pronarve kmbnguls, t cilve q prej vitit 1993 u sht dashur t prballojn krcnime dhe shantazhe serioze, megjithse Beogradi ka mjekt e tij shqiptar, polict dhe pensionistt shqiptar, si dhe Miss Kosovn e tij Irina Jashari, shqiptarve t Beogradit prsri u duket pak. Nuk shkojn n shkolla ku msohet gjuha shqipe dhe lajmet n gjuhn amtare nuk i dgjojn m q nga koha kur u hoq emisioni n gjuhn shqipe n kanalin e dyt t RTS-s.

  "Qeleshet pr her t fundit i kam par n Beograd n vitin 1985", shprehet prkthyesja Naile Malja Imami, "n stacionin hekurudhor t Beogradit, kur pr her t fundit kam bler n Beograd Rilindjen". Po at vit n Surin u mbyll edhe klasa e fundit shkollore n gjuhn shqipe. N degn e gjuhs shqipe n Fakultetin Filollogjik t Beogradit sot vetm tre shqiptar studiojn gjuhn shqipe. Shqip sot mund t msohet edhe n Akademin ushtarake t Beogradit, ku kursin njvjetor e udhheq Tanja Veselinovi. Beogradi ka "rrugt shqiptare", at t Skenderbeut, t Esad Pashs, Sadik Ramizit, t Shkodrs, t Durrsit t Lezhs, ka edhe pallatin Albania. Shumica e ktyre toponimeve e kan origjinn n kohn e Lufts s Par Botrore. Shqiptart e Beogradit kan nj program t prhershm n Radio Jugosllavia n gjuhn shqipe, ku emisionin e udhheq Toni Shllaku nga Shqipria.

  Shqiptar t dgjuar.

  Sipas dshmive t shqiptarve t Beogradit, gjat bombardimeve dhe menjher pas prfundimit t tyre, me ardhjen e refugjatve serb nga Kosova, nj numr i madh shqiptarsh vendosn t largohen nga ky qytet. Pr nj koh t shkurtr u larguan 300 familje, pra rreth 1.500 deri n 2.000 shqiptar. Nj numr i madh banesash, pron e familjeve shqiptare t cilat u larguan nga Beogradi, i zun refugjatt serb t Kosovs, pohon Naile Malja Imami. Ndr ata t cilt i u zaptuan banesat kan qen edhe Xhavit Shabani, pensionist ish- kuadr i Shrbimit t Sigurimit t Serbis, i cili pr disa dhjetvjear ka vzhguar shqiptart e Beogradit, si dhe Bahri Cani, gazetar i gazets "Borba". Canit, me gjyq iu kthye banesa pas tri vjetsh. Ndrkoh ai, ishte larguar nga qyteti pr n Kln t Gjermanis, ku punon pr Doje Velen. Meqense e kan rrahur dhe meqense banesn ia kan zn, gjat kohs s bombardimeve, nga Beogradi sht

  larguar edhe aktori Enver Petrovci, i cili sot, s bashku me aktorin tjetr Faruk Begolli, po prpiqet q n Prishtin t themeloj akademin e Teatrit. Petrovci n vitin 1997 ishte aktori i vetm shqiptar n filmin "Grerza" t Gorin Stojanoviit, n prgatitjen e skenarit t t cilit ka marr pjes edhe Faruk Begolli. N kt film shumicn e personazheve e prbjn shqiptart. Shum veta, para regjistrimit t fundit kan ndryshuar mbiemrat, ose jan kthyer n Prishtin me vendosjen e KFOR-it atje. Ndrmjet tyre kan qen edhe shum banor t vjetr t Beogradit. Duhej treguar se je patriot", na tregon nj ish-funksionar shtetror. Ndrmjet shqiptarve, figura publike t viteve 90-t, n Beograd jan varrosur edhe politikani dhe ambasadori Elham Nimani, i cili u godit deri sa humbi ndjenjat n Greqi, ku kishte nj shtpi pushimi t tijn, pas s cils edhe vdiq. Si lufttar i vjetr u varros me nderimet m t mdha. Jan varrosur edhe shkrimtart Mehmet Hoxha dhe Sitki Imami, gazetart Hilmi Thai e Albert Dushi, si dhe Rahman Morina, pushtetar i lart shtetror. N Beograd nuk banon m as ish funksionari i lart i dikurshm Ali Shukrija, si dhe as Sinan Hasani, i cili jeton n Budva. Pr nj koh t gjat banor t Beogradit kan qen edhe Fadil Hoxha, Xhavit Nimani, Ymer Pula, Azem Vllasi, Refki Dauti etj. Murat Morina me bashkshorten Hadije Morina, e cila nj koh ka qen ndihms ministre e Arsimit n qeverin e Serbis, jetojn n Beograd edhe sot e ksaj dite. Gjithashtu n Beograd jeton edhe Ismet Gjoshi, autor i librit "Edukimi i qenit", Shefik Kryeziu, pilot pensionist i Ushtris Jugosllave, Fahri Musliu, gazetar, pr nj koh t gjat reporter i gazets s Prishtins "Rilindja", pastaj "Bujku"dhe sot i gazets "Zri" dhe i "Zrit t Ameriks". Ktu jeton edhe Fatmir Nushi, kameraman i cili ka kaluar n xhirimet e spoteve publicitare. Avokati Hysni Bytyi, i cili vitin e kaluar u rrah keqas n banesn e tij nga persona t maskuar, shkoi pr mjekim n Britanin e Madhe dhe vazhdon t banoj atje. Aktori Bekim Fehmiu, i cili n vitin 2000 botoi pjesn e par t prozn biografike "Tmerr dhe ndriim" (shtpia botuese "Samizdat B-92) n ditt e sotme u qndron larg mediave. Djali i tij Uliksi, s bashku me bashkshorten aktoren Snjezhana Bogdanovi, q nga viti 1992 jeton n SHBA.

  Pa prkatsi

  Bekim Fehmiu famn botrore e arriti me filmin jugosllav "Mbledhsit e pendve" t regjisorit Aleksandr Petrovi n vitin 1967. Ai sht i pari aktor shqiptar i cili luajti n teatro profesioniste jasht Kosovs. N tr karriern e tij si aktor, n gjuhn shqipe n film ka thne vetm nj replik dhe kjo n filmin "T arrish para pararojs" (1978) t regjisorit Aleksandr Xhorxhevi, shkruhet n librin "Serbt dhe Shqiptart n shekuj" t Petrit Imamit. Imami punon si profesor i rregullt i lndve film dhe skenar televiziv n Akademin e Arteve Dramatike n Beograd. Botimin e dyt t plotsuar t librit t tij, i cili i kushtohet marrdhnieve politike dhe kulturore ndrmet serbve dhe shqiptarve, e ka br shtpia botuese "Samizdat B-92". Prve vargjeve t Flora Brovins, e burgosur politike n Serbi dhe Xhevat Bajrs, shqiptarit kosovar i cili jetoj n Meksik, n Beograd, n dhjetvjearin e fundit nuk sht botuar asnj prkthim tjetr nga gjuha shqipe. N t kundrt Ismet Dermaku ka prkthyer n gjuhn shqipe librin e Mirjana Markoviit (bashkshortja e Millosheviit-shnimi im Xh.F.) "Noi dan" ("Nata dhe dita"). Qendra pr dekontaminacion kulturor, n bashkpunim me Fondin pr Shoqrin e Hapur dhe qendrn kulturore "Dodona" n Prishtin, n maj t vitit 1997, hapn ekspozitn e piktorve t rinj shqiptar nga Kosova Maksut Vezgishi, Sokol Beqiri dhe Mehmet Beluli. Ideator i ksaj ekspozite pati qn Shklzen Maliqi. Ndrsa kritikt e artit dhe artistt n Beograd e prshndetn hapjen e ksaj ekspozite, n Prishtin

  ata u kritikuan sepse kishin hapur nj ekspozit n kryeqytetin serb. "Pr shqiptart n Beograd m t vshtir kan qen muajt qershor-gusht 1999", tregon Naile Imami, "Di pr shum raste fyerjesh nga ana e komshinjve dhe probleme me shrbimin e sigurimit serb. Disa shqiptar jan sulmuar fizikisht. N shum dyqane, ku pronart ishin shqiptar, jan thyer xhamat". Nj grup i vogl i studentve shqiptar t Universitetit t Beogradit, n muajin maj t vitit 1999, jan arrestuar nn akuzn e prgatitjes s akteve terroriste. N deklaratn e Fondit pr t Drejtn Humanitare shkruhet se " t akuzuarit kan prshkruar me hollsi torturat q u kan br polict gjat kohs s qndimit n burg, ku me mjete dhune, polict i kan detyruar q t pranojn akuzat q u ngarkoheshin". Gjykata e qarkut t Beogradit me 27 tetor t atij viti liroi nga akuzat nj pjes t t akuzuarve. Goran Mileti nga Fondi pr t Drejtn Humanitare shprehet se q nga fillimi i ktij viti nuk ka pasur asnj rast keqtrajtimi t shqiptarve n Beograd, sepse, si precizon ai, asnj person nuk sht ankuar tek ata. "Ata paraqiten tek ne kur tragjedia merr prmasa t mdha, si ndodh kur u merren me forc banesat", thot Mileti. Kohan Morina, djali i Buba Morins, deputete dhe antare e JUL-it (Jugosllavenska Ljevica, e Majta Jugosllave, partia e udhhequr nga Mira Markovi) ka lindur n Beograd para njzet e gjasht vjetsh. Sot ka nj banes, sht i martuar dhe punon n Telekom. Hobi i tij kryesor jan sportet dimrore dhe punon edhe si trajner i snoubord-it n Austri e Ljubljan. Shprehet se n Beograd ai asnjher nuk ka patur probleme. Bile edhe n Prishtin jan sjell n mnyr korrekte me t. N Prishtin ka qen vetm nj her, pas ardhjes s forcave t KFOR-it. Ilir Gashi, momentalisht punon n Qendrn e Beogradit pr t Drejtat e Njeriut. Ka lindur ktu para njzet e tre vjetsh. Familja e tij ka ardhur n Beograd n vitet gjashtdhjet sepse i ati ka qn funksionar i lart shtetror. Mban kontakte t rregullta me xhaxhain e tij n Prishtin. "Kishte momente", tregon Gashi, "kur qenien time si jugosllav e shihja si nj mallkim, sepse m dukej se t tjert, qofshin ata serb apo shqiptar, kishin s paku ndjenjn e prkatsis, iluzionin se ekziston pala e drejt dhe se ata jan me t. Un isha i vetm, ndrmjet dy popujve dhe nuk mund t prcaktohesha. Nna ime sht serbe, babai shqiptar. E fejuara serbe, kushuriri shqiptar. Me kalimin e kohs kuptova se prejardhja ime sht nj bekim, sepse me paprcaktueshmrin time kisha mundsin t qndroja n nj pike t mesme, nga ku kisha mundsi t shihja me objektivizm humbjen e zjarrit nacionalist. E ndjenja diskriminimin dhe n njfar mnyr i falenderoj ata q m kan diskrinimuar. Kuptova se cili nuk dua t jem dhe kundr kujt t luftoj". N maj t viti 1990 nj grup shqiptarsh u prpoq t themelonte shoqatn shqiptare me emrin "Nn Tereza". Ndrmejt iniciatorve kryesor ishin reporteri i athershm i gazets "Rilindja" nga Beogradi Fahri Musliu dhe avokati beogradas Hysni Bytyi. Shum shpejt hoqn dor nga kjo ide. Sot po t njjtn gj prpiqet ta bj Shefik Kryeziu, oficer n pension dhe Rexhep Jashari.

  Statuti i shoqats s ardhshme t shqiptarve n Beograd sht shkruar, qllimet e mbledhjeve, msimi i gjuhs, formimi i biblioteks n gjuhn shqipe Jashari jeton n Beograd q nga viti 1993. sht i martuar me nj ukrainase dhe ka dy fmij Irenn dhe Leonardin. Ka qen ndihms i ministrit t dikurshm t drejtsis Petar Joji dhe sot sht "n dispozicion". E bija Irena, studente e biologjis, vitin e kaluar u zgjodh Miss Kosova n qytetin verior (serb) t Mitrovics. Publiku e frshlleu.

  Martesa t prziera

  N Serbi, sipas studimeve t kryera n vitin 2001, sipas analistve ekziston nj distanc e tmerrshme etnike ndaj pakicave t tjera etnike. Kryesisht kundr shqiptarve. Kshtu sht q prej 20 vjetsh. M shum se nj e katrta e t anketuarve nuk do t "rrezikonte " martesn me jo serbt. Rreth 60 % martesn me muslimant. Martesa e par shqiptaro-serbe n Jugosllavi sht regjistruar n vitin 1945, kur diplomati Elham Nimani u martua me Sonjn, e bija i mitropolitit t Karlovcit (qytet n Kroaci-shnimi im. Xh. F.) Raji, e cila pati ardhur asokohe n Kosov me ushtrin jugosllave. N Beograd, ndrsa vazhdonin studimet, u martuan me serbe studjuesi i letrsis shqipe Anton eta (m von u divorcua dhe u kthye n Prishtin, i biri i tij, Llazari edhe sot e ksaj dite jeton n Beograd), etnografi Mark Krasniqi (u divorcua dhe u kthye n Prishtin, e bija Drita edhe sot jeton n Beograd), orientalisti Hasan Kaleshi (dy djem Eroli dhe Damiri), aktori Bekim Fehmiu me aktoren Branka Petri (dy djem Uliks dhe Hedon), aktori Faruk Begolli me balerinn Zoja (divorcuar), piktori Matija Rodiqi (djali Kol), piktori Isak Asllani. Disa politikan shqiptar, t cilt kan jetuar ose vazhdojn t jetojn n Beograd, jan martuar me serbe nga Kosova, ndrmjet tyre Ali Shukrija me Dushankn (djemt Zeqir dhe Luan) , Kol Shiroka me Dushkn (ka djal e vajz, Ilirn dhe Jugosllavin), Alush Gashi me Leln (tre djem Agimin, Skenderin dhe Fatmirin, njra nga mbesat e tij sht Nora Gashi). Halil Fejzullahu me Danicn (kan nj vajz Katjushn, nj djal t quajtur Koragin, i cili pat vdekur n nj aksident automobilistik dhe djali tjetr Petriti basketbollisti i njohur i Crvena Zvezds) etj. Ka patur shum pak martesa ndrmjet serbve dhe shqiptareve.

  Sa shqiptar jetojn n Beograd.

  Me numrin e shqiptarve n Beograd shpesh sht manipuluar. Sipas rregjistrimit zyrtar t vitit 1991, figurojn 4.985, n nj koh q ky numr ka qen afro dy her m i madh dhjet vjet m par (8.212). N disa raste sht folur pr 70.000 shqiptar n vitin 1990, bile kishe edhe mendime t tilla q, duke patur parasysh ata q nuk jan rregjistruar, kjo shifr mund t ishte 100.000. Edhe sikur rezultatet zyrtare t jen t pavrteta, po ashtu sikurse edhe ato jo zyrtare, nj gj sht e qart: ky numr sht zvogluar n mnyr drastike. N nntor t vitit 1999, gazetat "Gllas javnosti" dhe "Nezavisne Novine" t Banja Lluks shkruanin se n at koh n Beograd jetonin 50.000 shqiptar dhe se, sipas t dhnave t Ministris s Brendshme t Serbis, ky numr shkonte deri n 120.000. Numrin prej njqind mij shqiptarsh q jetojn n Beograd e prmend edhe Sllobodan Milloshevii n Konferencn pr Jugosllavin n Hag. ("N Beograd kemi 80.000 shqiptar. Asnjher nuk keni dgjuar se ata kan patur probleme. Ata kan dyqane t vegjl, si jan puntor apo profesor universiteti"). T njjtn shifr prmend edhe gazetari Marko Llopushina i revists "Nedjelni Telegraf" pr vitin 1999, domethne n prag t lufts. "N Beograd jetojn afro 80.000 shiptar", shkruan Llopushina dhe shton se ndrmjet tyre "ka rreth dhjet mij shqiptar, pronar t ndrmarrjeve dhe dyqaneve private". Numrin prej 70.000 shqiptarsh Milloshevii e ka prmendur edhe n Gjykatn e Hags, kur pyeti politikanin shqiptar Mahmut Bakalli nse ishte n dijeni t faktit se n Beograd jetojn 70.000 shqiptar dhe nse kish dgjuar q ndonjri prej tyre t jet diskriminuar. ("N Bulevardin e Revolucionit, n t cilin ndoshta ju keni shtitur shpesh, mund t shihni nj numr shum t madh dyqanesh, punishte me emra shqiptarsh(?) Largimi i familjeve shqiptare nga Beogradi ka filluar n vitet 80-t dhe sht intensifikuar n vitet 90-t. Bile edhe numri prej 4.415 shqiptarsh me t drejt vote n zgjedhjet e vitit 1996 ka shum mundsi t jet i rrem. Meqense ligjit mundsonte zvendsimin e banesave ndrmjet Beogradit dhe Kosovs, familjet e interesuara shqiptare dhe serbe i shmangeshin depozitimit t kontratave tek avokatt. Ndrmjet votuesve kishte edhe fiktiv, si mund t ishin ata q ndrkoh kishin kmbyer banesat.

  A flisni shqip?

  Pas Lufts s Dyt Botrore, numri i shqiptarve n Beograd erdhi vazhdimisht duke u rritur. Numri m i madh i tyre ishin puntor krahu, por kishte edhe mjaft t punsuar n ndrmarrjen e pastrimit t qytetit ku ishin dominues n vitet 60-t. N vitet 70-t gjithnj e m shum punsoheshin n ndrtim. Prsa i prket dyqaneve private, sipas t dhnave t vitit 1993 t Dhoms s Tregtis s Beogradit, nga gjithsejt 7.632 privatve n qarkun e Beogradit, vetm 3 % ishin shqiptar. M shum kishte mbltore, pastaj byrektore dhe furra buke. Ndrmjet tyre figuronte edhe "mbreti i byrekve" Elez Nuredini, t cilit t vitin 1993 iu hoq lienca e puns tek stacioni kryesor hekurudhor i Beogradit. Nga gjithsejt 570 restorante private, pronar shqiptar kishte 20, njzet firma autotransporti dhe tre dyqane automekaniksh. N qendr t qytetit dyqane argjendarsh kishin Mjeda, ivljaku, Lalevci, Shkreli, Zeka dhe Zef Paluca, i cili n kohn e bombardimeve u largua nga Beogradi, sepse dyshohej se ishte pjesmarrs n nj organizat t fsheht, s bashku studentt shqiptar t arrestuar. Tentativa e par q t msohej gjuha shqipe n Universitetin e Beogradit daton n vitin 1905, kur u dha urdhri sipas t cilit parashikohej futja e msimit "t gjuhs shqipe, e cila duhej ti besohej vetm nj lektori", por kjo nuk u realizua. Kshilli i Fakultetit Filozofik t Beogradit, me 30 maj 1925, mori vendimin e themelimit t Seminarit "Pr filologjin shqipe", e cila i u besua Henrik Bariit. Si lektor me honorar u caktua dr. Xhevat Kora, ish drejtor i Gjimnazit t Shkodrs, i cili pr arsye politike banonte n Beograd asokohe. Seminari u rinovua n vitin shkollor 1948/49, ku jepte msim pr gjuhn shqipe Vojisllav Danetovi, sepse Henrik Bariin, Gjyqi i Nderit i Universitetit t Beogradit e largoi pr arsye politike. Si asistent u emruan Idriz Ajeti dhe Anton eta, i cili m von do t jap msim n Fakultetin Filozofik n Prishtin. N fillimin e vitetev 60-t ky Seminar u shndrrua n deg e kulturs dhe letrsis shqipe. Shef i ksaj dege n vitin 1974 u b Halit Ternovci, i cili akoma edhe sot udhheq kt katedr. Deri n vitin 1990 n kt katedr vinin pr t dhn msim Latif Mulaku (gjuh shqipe) dhe Latif Berisha (letrsi).


  ---------- gazeta TEMA ------------

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  Bravo Brari se kur e pata sjell une para do kohe nji shkrim te ngjashem me ket me patet sha e akuzue e qka jo
  e tash shifne vet dhe binduni se ne keto martesa te perziera i keni disa qe ju i simpatizoni dhe i quani djathtista nji nder ta eshte edhe mark krasniqi hahaha dhjathtistat e beligradit dhanduerte serbve!!!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Llap !

  Shkrimi qe kam postuar une nuk ka qellim Partiak por vlera per njohje te situates e fatit te Shqiptareve kudo qe jane.
  Sa per Mark Krasniqin ti nuk e don jo se ki hall Beogradi por nuk e don sepse Marku nuk asht nxenes besnik i Shikut.
  Ti Llap dhe partia juaj LPK e PDK nuk i vlersoni njerzit per kontribut ne atdhetari por keni nji kandar tuajin special i cili peshon tek Dikushi se sa asht ai i lidhun me spiunazhen e Halit-Klosit ...se sa i vjeter asht ne takime me Doklen e Nanon neper zvicer..sa sa ka ndihmue me vra drejtora shkollash LDK-iste..se sa Dikushi lexon EPOKEn dhe KOS Pressin..se sa e shan Rugoven..etj
  Vetem ne se i plotson dikush kto cillesi ju e pranoni ne agjenturen tuaj.
  Edhe Skenderbeu me u cu e me than.."Qaj Rugova koka i urt e i mencen" menjiheri te nesermen del Jakupi e shkruan..ne EPOK te mu-tit..
  Ngo bre Skenderbe se kur na Clirimtaret luftojshim ti Skenderbe ki pi caj me Sulltanin..e na kemi me te likvidue o tradhtar dhe e ban Skanderbegin llom..

  LLAp

  Ti don vite me u ba kosovar...deri tash ti je vec nji nanoist e Halitist i vogel e kurgja tjeter..

  Prof Mark Krasniqi asht krenari e Kosoves..


  ......

  Llap pse ske tregue ti ktu se qaj gani koci paska "Clirue " shum bukur Drenicen..i paska Clirue Shkollat pi drejtorave Shqiptar..sju vjen marre turp skeni..

  TRE DREJTORA SHKOLLASH i paskeni vra e delni thoni se jeni Clirimtar..
  Clirimtar te le-shit kini qen e jeni..
  Vec nji band jeni.. hajnash e spiunash qe jeni gati me vra krejt fmit e Kosoves te cillet nuk i kane Baballaret antar te PDK-se se Melaim klos-Halit veselit..

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  A brari une ty sta prishi hiq le te na rroi marku dhenderri i serbve le te na rroi.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  Stuttgart / Deutschland
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  pha, pha pha z.Brari "no comment"

  Perse them no comment; per dy sende more burre,
  ne njeren ane kogja si intelektual na dukesh, ne tjetren ane kogja merak kishe ti me perdor fjalen "***"(sikur qe the Epoka te mu-tit),
  Sa per saktesin e shkrimeve nuk di c'ka te them, vetem nje gje nuk eshte e sakt ( edhe pse ndoshta nuk ka rendesi absolute,mirpo siq thojn :kur gjerat e vogla nuk jan te sakta ,ateher mos ti hyjm ma mire hiq te mdhajave).
  Kur e ceke Avokatin Hysni Bytyqi ;ai nuk eshte rrafur nga persona te maskuar ( edhe ate ne banes te tij me bashksheshorten shqipetare)jo si the ti para nje viti por para 3. vite.Per kete mundem te jap garanci personale se une jam nipi i tij.
  Mirpo edhe ai sipas teje eshte "ndoshta" i bandave te hajnave e spiunave,sepse edhe ai eshte i bllokut te PDK-se.
  Sa per ate se c'ka ka bere "shkelqesia"(i juaj) Rugova ne Beograd para edhe gjate luftes (ne veqanti gjate "pushimit te tij" ne Dedinje te shoku i tij Slloba gjat bombardimeve) nuk po e lezoj asnje fjale nga ti e as nga askush.QUDI,!!!

  deri ne shkrimin e ardhshem te Brarit , TUNG.


  Llapi te pershendes,

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Postuar m par nga gazmendi

  Mirpo edhe ai sipas teje eshte "ndoshta" i bandave te hajnave e spiunave,sepse edhe ai eshte i bllokut te PDK-se.
  Sa per ate se c'ka ka bere "shkelqesia"(i juaj) Rugova ne Beograd para edhe gjate luftes (ne veqanti gjate "pushimit te tij" ne Dedinje te shoku i tij Slloba gjat bombardimeve)

  Gazmendi,

  Duket se nuk keni te ndalur me ceshtjen e vajtjes se Presidentit tone ne Beograd.

  Nese nuk e keniu verejtur atehere po ju rikujtoj, ne nje teze te ketille kane dale vetem Serbet, per gjoja vatje te vullnetshme te Presidentit ne Beograd.

  Dhe cka eshte edhe me bindese, dosja e vajtjes se Presidentit ne Beograd eshte eshte dosje e mbyllur nga Gjykata e Hages.

  Ky vendim eshte marr menjehere pasi Presidenti yne deshmoj ne Hage, edhe pse ish Presidenti Serb kembengulte ne tezen e tij qe eshte e njejte me ate qe thuani ju.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Brari,

  Sa i perket figurave kombetare sikur Mark Krasniqi, eshte e kote te bindesh ata qe kane futur ate ne Liste te Zeze vite me pare.

  Ata tashme shihet qarte se jane te dedikuar per te arritur ate qe kane projektuar me vite.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  Stuttgart / Deutschland
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ..............................

  Nese nuk e keniu verejtur atehere po ju rikujtoj, ne nje teze te ketille kane dale vetem Serbet, per gjoja vatje te vullnetshme te Presidentit ne Beograd.

  Dhe cka eshte edhe me bindese, dosja e vajtjes se Presidentit ne Beograd eshte eshte dosje e mbyllur nga Gjykata e Hages.
  .....................  Arbi,

  Gjygji i Hages mundet me e mbylle ndoshta ate dosje sa i perket procedures juridike, ndersa sa i perket te drejtes morale qe ka "presidenti"qe tia beje popullit te tj, per ate len vende te diskutohet,( sikur Drenica me nje foto, mundohet me tregu diqka)
  Kete nuk e beri kurr ai.
  Askush nuk diskuton reth asaj a shkoi ai athe me vullnet apo jo, vetem nje gje duhet te diskutohet perse e priti deri aty te ndodh ajo.
  Ju qdo gje qe nuk ju pelqen dilni me ate tezen se Serbet thojn(ose deshten)ashtu.

  Ju pershendes

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  Gazmendi,

  Nuk do te provoj te mendosh ate qe me shkon ne mend, e se paku as te them ate qe me pelqen te them.

  Dosja e vajtjes se Presidentit ne Beograd, edhe nese (edhe pse nuk cka te dyshohet) eshte per te dyshuar dicka, eshte detyre morale e cdo Shqiptari te definoj ate si nje montim i armikut me qellime tashme te njohura.

  Nuk po merrem me Presidentin atehere, po fus "kepucet e tij ne kembet e mia." Edhe une nese do te isha ne pozite te Presidentit dhe te isha nder me te ndershmit ne Kosove, do te kisha te njejtin fat - do te me duhej te sfidoja ate qe sfidoj Presidenti yne.

  Nese akoma tingellon dicka qe e pelqej ta them, atehere me mbetet vetem te lexoj pergjigjen e juaj, sido qe te jete ajo.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  martesa te perziera me gjen shkau shqiptaret e zinje

  Bekim fehmiu me shkine

  Bekim Fehmiu, i cili n vitin 2000 botoi pjesn e par t prozn biografike "Tmerr dhe ndriim" (shtpia botuese "Samizdat B-92) n ditt e sotme u qndron larg mediave. Djali i tij Uliksi, s bashku me bashkshorten aktoren Snjezhana Bogdanovi, q nga viti 1992 jeton n SHBA.  Anton Qeta i martuar me shkin dhe djali Llazari komanant i policise ne beograd!

  N Beograd, ndrsa vazhdonin studimet, u martuan me serbe studjuesi i letrsis shqipe Anton eta (m von u divorcua dhe u kthye n Prishtin, i biri i tij, Llazari edhe sot e ksaj dite jeton n Beograd),

  Mark Krasniqi me shkine

  etnografi Mark Krasniqi (u divorcua dhe u kthye n Prishtin, e bija Drita edhe sot jeton n Beograd),  Hasan Kaleshi

  orientalisti Hasan Kaleshi (dy djem Eroli dhe Damiri),  Bekim Fehmiu me shkine i martuar


  aktori Bekim Fehmiu me aktoren Branka Petri (dy djem Uliks dhe Hedon),


  Faruk Begolli me shkine
  aktori Faruk Begolli me balerinn Zoja (divorcuar),


  piktori Matija Rodiqi (djali Kol), piktori Isak Asllani. Disa politikan shqiptar, t cilt kan jetuar ose vazhdojn t jetojn n Beograd, jan martuar me serbe nga Kosova, ndrmjet tyre Ali Shukrija me Dushankn (djemt Zeqir dhe Luan) , Kol Shiroka me Dushkn (ka djal e vajz, Ilirn dhe Jugosllavin),

  Alush gashi me shkine
  Alush Gashi me Leln (tre djem Agimin, Skenderin dhe Fatmirin, njra nga mbesat e tij sht Nora Gashi).  Kaqusha Jashari bij e shkines
  Halil Fejzullahu me Danicn (kan nj vajz Kaqushn, nj djal t quajtur Koragin, i cili pat vdekur n nj aksident automobilistik dhe djali tjetr Petriti basketbollisti i njohur i Crvena Zvezds) etj. Ka patur shum pak martesa ndrmjet serbve dhe shqiptareve.


  Idriz ajeti Anton Qeta ne univerzitetin e beligradit

  Si asistent u emruan Idriz Ajeti dhe Anton eta,ne univerzitetin e beligradit i cili m von do t jap msim n Fakultetin Filozofik n Prishtin. N fillimin e vitetev 60-t ky Seminar u shndrrua n deg e kulturs dhe letrsis shqipe. Shef i ksaj dege n vitin 1974 u b Halit Ternovci, i cili akoma edhe sot udhheq kt katedr. Deri n vitin 1990 n kt katedr vinin pr t dhn msim Latif Mulaku (gjuh shqipe) dhe Latif Berisha (letrsi).

  Faruk Begolli dhe Enver Petrovci erdhen ne prishtine mbas luftes menihere se me fare qellimi nje dreq e dine?


  Te gjithe kete qe jane te martuar me shkina sot i keni ne kuvendin e shtetit ma te ri ne Ballkan Kosove,e tani ja kan nis martesa me Shtajnera e millana zoti e befte mire se ka po shkone gjeni i shqiptareve!!!!!!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2006
  Postime
  996
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ktu i paskit qit dhonurrt e shkive a?, per disa e kam dit a per disa tash i msova, megjithse tema qenka e vjeter.
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcn e nj populli

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Jo ta urren armikun,por tja merr zanatin e tij,ka te bene bani dyfishe !Jo mu nxeh, por gjakftofte e ngadaldale,si berber!

 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-10-2009
  Postime
  358
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  celyy
  e sheh se kan e permendin si hero,tan keta qe e perkrahin kete jan me gjake te perzier te shkaut!Ndoshta te lodha.E sa per serb luci sme kish hanger,por shqiptar me vagona shpiuna qe e dhe nanen e vete jan ne gjendje me shkerdhave per nje pare,sepse jan mesue te rroin parazita!
  Ndryshuar pr her t fundit nga arberi_fr : 22-08-2010 m 19:30 Arsyeja: .

Tema t Ngjashme

 1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i par i Republiks s Kosovs
  Nga Albanino n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 2055
  Postimi i Fundit: 27-11-2014, 10:11
 2. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 17:52
 3. Akademia e Shkencave dhe heshtja ndaj sfidave te kohes
  Nga &Mitrovicalia& n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 19:10
 4. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 18:13
 5. Adem Demaci: Eksperimenti politik ndrkombtar me Kosovn
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2006, 18:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •