Close
Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 172
  1. #141
    Perjashtuar Maska e Deni_Boy
    Anëtarësuar
    19-10-2005
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    2,322
    Buding molle

    Për 6-8 vetë:

    * 6 lugë margarinë
    * 12 feta buke tost, tuli bukës të jetë i bluar
    * 1/2 kg mollë
    * 23 filxhan ujë
    * 12 filxhan sheqer
    * 1 filxhan marmelatë

    1 - Fërgoni në një tigan të thellë me margarinë fetat e bukës në një zjarr mesatar deri sa ato të zverdhen. I vendosni ato mënjanë.

    2 - I qëroni mollët dhe i prisni në katrorë të vegjël. I zieni më ujë dhe sheqer dhe afro 25 minuta në një tenxhere deri sa ato të zbuten krejt.

    3 - Shtoni në formë sufleje me shtresa 1 filxhan me tul buke të fërguar, 2 filxhanë me salcë molle dhe 12 filxhani marmelatë frutash. Përsërisni të njëjtën gjë deri sa të mbarojnë lëndët e përgatitura duke përfunduar me shtresën e sipërme me tulin e bukës dhe mandej e piqni budingun për afro 25 minuta në furrë të ngrohur në 180 gradë. Nëse dëshironi, e lyeni në formë garniture budingun me një shtresë të hollë marmelate, krem qumësht dhe e servoni disi të vakët.

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Deni_Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #142
    Perjashtuar Maska e Deni_Boy
    Anëtarësuar
    19-10-2005
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    2,322
    Peta të ëmbla

    Materialet për 30-35 copë:
    Për mbushjen

    • 2 vezë
    • 2 të kuqe vezësh
    • ¼ lugë ëmbëlsire
    • sodë buke
    • kripë, një majë luge lëkurë nga gjysmë portokalli
    • 1 ¾ lugë gjelle miell
    • Vaj ulliri

    Për shurupin
    • 2 lugë gjelle mjaltë
    • ½ filxhan sheqer
    • 1 filxhan ujë (ose 2 filxhanë mjaltë dhe 1 ujë)

    Për zbukurimin

    • kanellë
    • arra të grira
    Përgatitja:

    Rrihni në mikser vezën dhe të kuqët e vezëve së bashku me sodën dhe kripen, për rreth 20 minuta. Shtoni lëngun e portokallit dhe vazhdoni rrahjen, duke shtuar pak nga pak miellin, derisa të bëhet brumë. E ndani në dy topa; e mbështillni me një celofan dhe e vendosni në frigorifer për 2-3 orë.

    Në tryezën ku do të punoni hidhni pak miell. Gjithashtu lyeni edhe duart me miell. Hapni brumin në petë shumë të holla (nëse brumi ngjit shtoni miell, me qëllim që të bëhen ëmbëlsirat më të shkrifta). I prisni petët në rripa me trashësi 6 cm dhe gjatësi 15 cm. secilën. I shtrini të gjithë rripat prej brumi njëri mbi tjetrin në tryezë dhe i mbuloni me pecetë që të mos thahen.

    Në një tigan të thellë ose tenxhere hidhni vaj me bollëk dhe e digjni atë. Merrni me pirun një rrip brumi. E mbështillni rreth pirunit dhe menjëherë më pas e zhysni në vaj. Këtu e lini derisa të skuqet dhe të fryhet. E përsëritni këtë ritual me të gjitha rripat. I vendosni në një letër thithëse kuzhine që të kullojnë.
    Në vazhdim përgatitni shurupin duke zier ujin me sheqerin, derisa të shkrihet dhe më pas shtoni mjaltin. I përzieni materialet derisa të mpiksen. I spërkatni ëmbëlsirat me shurupin dhe i zbukuroni me kanellë dhe arra të grira.

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Deni_Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  5. #143
    Perjashtuar Maska e Deni_Boy
    Anëtarësuar
    19-10-2005
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    2,322
    Ëmbëlsirë me çokollatë

    Përbërësit:

    * 1 tas me çokollata të copëtuara ( rreth 9 copëza çokollate)
    * 1 lugë gjelle gjalpë, e shkrirë
    * 2 copa krem djathi i butë
    * 1 cope krem djathi me 1/3 më pak i butë
    * 1 gotë sheqer
    * 3 lugë gjelle miell
    * 1 lugë gjelle përbërje vanilje
    * 3 të bardha vezësh
    * 1 vezë
    * 30g çokollatë

    Përgatitja:

    1 - Ngroheni paraprakisht furrën në 325 gradë.
    2 - Vendosni copëzat e çokollatës në një tigan duke i ngrohur dhe duke i shkrirë me gjalpë. Përziejeni atë derisa të shkrihet. I fusni në 325 gradë për 8 minuta.
    Hidhni në një tas të madh kremin e djathit, përziejeni mirë, shtoni miellin, të bardhat e vezëve, vezën, përziejeni masën derisa të bëhet një përzierje e njëtrajt¬shme. Hidhni përzierjen e sapo bërë në tiganin me çokollatë.
    Vendosni çokollatën në një mikrovalë të vogël, në ‘High’1, 1/2 minuta, dhe e përziejmë për 45 sekonda (çokollata nuk duhet të shkrihet plotësisht). Përziejeni derisa të zbutet. Hidhni çokollatë të shkrirë në përzierjen e miellit për të formuar 9 pjesëza. Hidheni çokollatën sipër përzierjes së miellit dhe i piqni për 35 minuta në 325 gradë.
    Ftoheni duke e vendosur në një letër alumini dhe e lini për 2 orë, pastaj servireni.

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Deni_Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  7. #144
    Perjashtuar Maska e Deni_Boy
    Anëtarësuar
    19-10-2005
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    2,322
    Torte me dardha dhe me arra

    Perberesit per 4 persona: - 250 gram brume i sheqerosur, - 1 luge gjelle recel dardhe, - 1 luge gjelle mjalte, - 200 gram arra te qeruara, - 150 gram krem i fresket, - 2 veze, - 2 luge gjelle miell. Pergatitja: Ndizni furren ne temperaturen 180C. Hapeni brumin mbi nje siperfaqe te sperkatur me miell dhe perzjejeni se bashku me te. Ndajeni brumin ne kater pjese te barabarta dhe hapeni ne forme te rrumbullaket (me diameter rreth 8-10cm). Çpojini anet e seciles pjese me ndihmen e nje piruni. Brimat e krijuara mbushini me disa kokrra fasule (per ti dhene forme). Futini ne furre dhe lereni per 10 minuta. Pasi t’i keni nxjerre, lerini te ftohen dhe hiqni kokrrat e fasules. Nderkohe pergatisni garnituren. Beni gati 80 gr arra te qeruara. Ne nje tas perzjeni masen e recelit te dardhave, mjaltin, kremin dhe vezet, derisa te formohet nje mase homogjene. Shtojini dhe arrat e qeruara. Masen e pergatitur hidheni mbi format e brumit. Futini ne furre dhe lerini te piqen per rreth 20 minuta. Embelsiren e nxjerre nga furra mund ta zbukuroni me pjesen e mbetur te arrive te grira, me krem, me pak recel dardhe ose me vanilje. Kjo embelsire sherbehet e vaket ose e ftohte

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Deni_Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  9. #145
    Perjashtuar Maska e Deni_Boy
    Anëtarësuar
    19-10-2005
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    2,322
    Torte

    PERBERESIT
    • 1 veze e plote
    • 2 të verdha veze
    • sheqer, 6 luge
    • gjalpe, 1 5 0 g
    • miell 0, 3 0 0 g
    • levorja e gnre e një limoni
    • 1 pako maja për embelsira
    • pak qumesht për të tretur majane
    • 1 kavanoz e 1/2 marmelate qershie (vishnje, mendre, kumbulle)

    Rrihini vezet me sheqer derisa të zbardhen mirë, pastaj shtoni gjalpin e tretur lidheni plotesisht. Shtojini miellin e situr,levoren e limonit të grire (vetem pjesen e gjalle) dhe, ne fund, majane e tretur ne pak qumesht. Lereni brumin të pushoje për 30 minuta, mbuluar me një beze, me pas, me 2/3 e brumit visheni torten e bërë me gjalpe dhe me miell duke ia lene anet të larta. Shpojeni fundin me dhembet e një piruni, pastaj hidhini marmelaten. Me brumin e mbetur plotesojeni torten sipas shijes suaj (mund ta zbukuroni me një rresht prej brumi ose të prisni forma brumi) dhe piqeni ne furren e nxehte për afro 30 minuta, pa e hapur fare furren.

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Deni_Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  11. #146
    Perjashtuar Maska e Deni_Boy
    Anëtarësuar
    19-10-2005
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    2,322
    Torte me banane

    Perberesit:

    Petet e brumit:

    6 veze
    6 luge sheqer
    200 gram sheqer pluhur
    6 luge miell
    250 gram margarine
    1 kanelle
    1 filxhan vaj
    2 luge kakao


    Kremi per lyerje

    1/2 liter qumesht
    2 puding vanile
    6 luge sheqer, i zieni dhe i lini te ftohen
    1 cokollate per zierje


    Pergatitja:

    Perberjet per peten e brumit i perzieni dhe i pjekni ne tepsi te rrumbullaket dhe i lini qe te ftohen. Me pas ato lyhen me dy decilitra uje te vluar dhe gjashte luge sheqe, ne menyre qe te jene te buta dhe te lengeta. Kur kremi te ftohet, e tundni mire me mikser dhe i shtoni margarinen e shtypur mire, vezet e rrahura dhe 200 grame sheqer pluhur, si dhe dy banane te shtypura. Me kete mase te fituar i lyeni petet, ku ne mes me cokollate, ndersa siper me kremin e fituar nga bananet, vezet dhe margarina, si dhe me shtresen e pudinkut te vanilles. Me pas i hidhni edhe arra te shtypura dhe kokos, poashtu mund t'i shtoni edhe fruta te ndryshme sipas deshires.

  12. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Deni_Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  13. #147
    Perjashtuar Maska e Deni_Boy
    Anëtarësuar
    19-10-2005
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    2,322
    Ashure


    Pergatitja per 4 veta:
    300 gr grure ashureje (2 gota uji)
    100 gr sheqer (mund te perdorni dhe sheqer ezmer per te ruajtur linjat)
    rrush i thate (sidomos ai i ziu eshte me i mire)
    lekura portokalli te rendura
    lajthi, bajame, arra
    fik i thate
    karafil, kanelle
    kokrra shege per zbukurim

    Gruri lihet te zihet dhe pasi ka arritur nje fare zierje, i nderrohet uji. Ne ujin e ri gruri vihet serish per tu zier por kete here shtohet sheqeri, rrushi dhe fiku i thate, arrat,bajamet,lajthite dhe lekurat e rendura te portokallit dhe lihen te zihen. Sekreti per nje ashure te mire eshte qe gruri te zihet ne ate mase qe kur te hahet, te pertypet pa veshtiresi. Kur te kete arritur ne trashesine e duhur hiqeni nga zjarri dhe shperndajeni neper tase siper te cileve shtoni kanellen, karafilin (karafilin mund ta shtoni dhe qe ne zierje e siper sepse i jep nje arome akoma dhe me pikante) dhe ne fund fare kokrrat e sheges

  14. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Deni_Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  15. #148
    Perjashtuar Maska e Deni_Boy
    Anëtarësuar
    19-10-2005
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    2,322
    Muhalebi me krem kajsie…


    Per muhalebine per 4 persona:
    1 lt qumesht (mund te perdorni dhe qumesht pa yndyre)
    3 luge miell (perdoret edhe miell dritherash eshte me i lehte dhe i jep shije me te kendshme)
    2 filxhane kafeje sheqer (ose sheqer kaf)
    1 pakete vanilje
    2 luge margarine (te lehte, bimore dhe me vajra omega qe ka sa te duash ne treg ndaj e lehte per t'u gjetur)

    Si fillim hidhni sheqerin dhe miellin dhe skuqini ne margarinen e tretur per disa momente me pas shtoni qumeshtin me ngadale ne menyre qe te mos krijohen toptha mielli. Ne te njejten kohe shtoni dhe paketen e vaniljes dhe perzijeni mire deri sa te trashet disi. Me pas lijeni te ftohet.

    Per karamelin me kajsi:
    1 filxhan kafeje sheqer (mund te perdoret sheqer kaf)
    12 cope kajsi qe i jane hequr berthamat dhe jane prere ne copa te vogla
    1 luge embelsire kanelle

    Perzini sheqerin, kajsite dhe kanellen ne nje tenxhere deri sa te krijohet nje si leng i trashe nga miksi i sheqerit, kajsive dhe kanelles. Sperkateni kete leng se bashku me kajsite mbi muhalebi.

    Servireni muhalebine e ftohte pasi ta keni ruajtur per disa kohe ne frigorifer.

  16. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Deni_Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  17. #149
    Perjashtuar Maska e Deni_Boy
    Anëtarësuar
    19-10-2005
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    2,322
    Keku


    Permbajtja dhe pergatitja:
    1 veze (ose 2 po te doni)
    1 gote sheqer
    1 gote vaj
    1 luge kafeje sode buke
    1/4 kg marmalate ose reçel (une e bera me reçel qershie)
    miell me sy (gati 500 gr)

    Rrih vezen sa te behet si shkume, me pas shtoni sheqerin dhe vajin dhe perzijini mire. Me vone shtoni miellin me ngadale duke e perzier vetem me pirun pne drejtim poshte dhe lart ne menyre qe brumi te kokerrzohet. Me pas shtoni soden dhe vazhdoni te shtoni miell me sy sa e shihni te nevojshme deri kur e tere masa te jete kokerrzuar. Ne nje tepsi pasi ta lyeni me gjalpe vini gjysmen e harxhit dhe siper saj shtoni reçelin ose marmelaten (marmelata eshte me e keshillueshme) dhe pastaj shtoni dhe pjesen e mbetur te harxhit dhe vijeni te piqet ne 175 grade C ne furren e ngrohur me pare. Pasi te jete pjekur mund t'i hidhni siper sheqer pluhur. Une per vete preferova t'i hedh siper leng reçeli qershie per ta bere sa me te lengshem.

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Deni_Boy për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  19. #150
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-11-2012
    Postime
    1
    Torte me peta
    A di nonjoni si bohet torte me peta mer jahu.... na ka mor molli per ato tortat me peta qe bohen ke medresja .... mu ke farmacia 10. Pasticeri Bilbili.... Qafsh ijen se nordhem

  20. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Tir0ns për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  21. #151
    i/e regjistruar Maska e letaa
    Anëtarësuar
    25-04-2010
    Vendndodhja
    ketu afer, atje larg
    Postime
    1,268
    Citim Postuar më parë nga Fiori Lexo Postimin


    Krem vanilje

    Te verdhat e vezeve ose krejt vezet rrihen me sheqer dhe pak uje, pastaj shtohet niseshte. Masa perzihet mire dhe duke e perzier pak e nga pak shtohet qumesht i nxehte. Vihet ne zjarr dhe perzihet vazhdimisht derisa te marre vale (dmth sa te dalin flluskat e para). Hiqet nga zjarri, i hidhet vanilje, perzihet dhe ndahet neper tasa. Siper i hidhet kanelle e bluar.


    Krem kakao

    Kakaoja perzihet mire e mire me sheqerin derisa te mos kete me kokerriza, i hidhet pak uje i nxehte dhe perzihet perseri. Pastaj shtohen vezet, rrihen mire, i hidhet niseshte dhe ne fund duke e perzier vazhdimisht i hidhet qumesht i nxehte. Masa vihet ne zjarr dhe duke e perzier lihet derisa te trashet. Kremi i pergatitur hidhet neper filxhane dhe lihet te ftohet.


    Krem caramel

    Merret pak sheqer, hidhet ne tigan dhe vihet ne zjarr deris ate shkrihet dhe te marre ngjyre te erret, por jot e digjet. Sheqeri I karamelizuar hidhet neper forma ose ne taven me korent. Ne nje ene porcelain ose plastmasi (jo alumini) rrihen vezet me sheqer, pak e nga pak shtohet, qumesht I nxehte, duke e perzier vazhdimisht derisa te shkrihet sheqeri. Ne fund shtohet vanilje ose cipe limoni dhe sipas deshires mund te shtohet pak sheqer I djegur I shkrire me uje, per t’I dhene arome dhe ngjyre. Masa e pergatitur hidhet neper forma qe vendosen ne tave me uje te vaket dhe vihen ne furre derisa te mpiksen dhe ne siperfaqe te krijohet nje cipe e kuqe. Ne mungese te furres krem karameli mund te pergatitet dhe mbi zjarr duke I vendosur format ne nje tenxhere te ceket. HIdhet uje derisa te arrijne pergjysme, mbulohen me kapak dhe lihen sa te mpiksen. Ne kete rast ne siperfaqe nuk krijohet cipe e kuqe.


    [

    sa duhet te jet masa
    p.s sa veze, sa qumesht,
    Dita e harxhuar më kot është ajo e kaluar pa qeshur.

  22. Anetarët më poshtë kanë falenderuar letaa për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  23. #152
    E dua letërsinë Maska e chengiz
    Anëtarësuar
    25-03-2012
    Vendndodhja
    Kukes
    Postime
    102
    shum mir evidenca por me trego fotot si po nderrohen qishtu
    Ndryshuar për herë të fundit nga chengiz : 17-12-2012 më 08:54 Arsyeja: gmb

  24. Anetarët më poshtë kanë falenderuar chengiz për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  25. #153
    E dua letërsinë Maska e chengiz
    Anëtarësuar
    25-03-2012
    Vendndodhja
    Kukes
    Postime
    102
    a mundni me me tregu si behet kremi i pastiqeris nese ka mundesi me foto,se kur i rraha te bardhat e vezeve me sheqer nuk mu formu shkuma [i rraha me piru se nuk pata mikser

  26. Anetarët më poshtë kanë falenderuar chengiz për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  27. #154
    E dua letërsinë Maska e chengiz
    Anëtarësuar
    25-03-2012
    Vendndodhja
    Kukes
    Postime
    102
    Citim Postuar më parë nga Shpirt Njeriu Lexo Postimin
    Ëmbëlsirë me çokollatë
    Përbërësit:

    * 1 tas me çokollata të copëtuara ( rreth 9 copëza çokollate)
    * 1 lugë gjelle gjalpë, e shkrirë
    * 2 copa krem djathi i butë
    * 1 cope krem djathi me 1/3 më pak i butë
    * 1 gotë sheqer
    * 3 lugë gjelle miell
    * 1 lugë gjelle përbërje vanilje
    * 3 të bardha vezësh
    * 1 vezë
    * 30g çokollatë

    Përgatitja:

    1 - Ngroheni paraprakisht furrën në 325 gradë.
    2 - Vendosni copëzat e çokollatës në një tigan duke i ngrohur dhe duke i shkrirë me gjalpë. Përziejeni atë derisa të shkrihet. I fusni në 325 gradë për 8 minuta.
    Hidhni në një tas të madh kremin e djathit, përziejeni mirë, shtoni miellin, të bardhat e vezëve, vezën, përziejeni masën derisa të bëhet një përzierje e njëtrajt¬shme. Hidhni përzierjen e sapo bërë në tiganin me çokollatë.
    Vendosni çokollatën në një mikrovalë të vogël, në ‘High’1, 1/2 minuta, dhe e përziejmë për 45 sekonda (çokollata nuk duhet të shkrihet plotësisht). Përziejeni derisa të zbutet. Hidhni çokollatë të shkrirë në përzierjen e miellit për të formuar 9 pjesëza. Hidheni çokollatën sipër përzierjes së miellit dhe i piqni për 35 minuta në 325 gradë.
    Ftoheni duke e vendosur në një letër alumini dhe e lini për 2 orë, pastaj servireni.
    hej si behet brumi dhe shkuma e tortes se e kam provuar me te bardhat e vezeve dhe me sheqer por nuk mu ba shkuma [i tunda me piru se spat mikser

  28. Anetarët më poshtë kanë falenderuar chengiz për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  29. #155
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440

    Për: Receta për ëmbëlsirat më të njohura në Shqipëri!

    a e di njeri si bohet trilecja???
    zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

  30. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Tironcja_BLN për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  31. #156
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046

    Për: Receta për ëmbëlsirat më të njohura në Shqipëri!

    Citim Postuar më parë nga Deni_Boy Lexo Postimin
    Muhalebi me krem kajsie…


    Per muhalebine per 4 persona:
    1 lt qumesht (mund te perdorni dhe qumesht pa yndyre)
    3 luge miell (perdoret edhe miell dritherash eshte me i lehte dhe i jep shije me te kendshme)
    2 filxhane kafeje sheqer (ose sheqer kaf)
    1 pakete vanilje
    2 luge margarine (te lehte, bimore dhe me vajra omega qe ka sa te duash ne treg ndaj e lehte per t'u gjetur)

    Si fillim hidhni sheqerin dhe miellin dhe skuqini ne margarinen e tretur per disa momente me pas shtoni qumeshtin me ngadale ne menyre qe te mos krijohen toptha mielli. Ne te njejten kohe shtoni dhe paketen e vaniljes dhe perzijeni mire deri sa te trashet disi. Me pas lijeni te ftohet.

    Per karamelin me kajsi:
    1 filxhan kafeje sheqer (mund te perdoret sheqer kaf)
    12 cope kajsi qe i jane hequr berthamat dhe jane prere ne copa te vogla
    1 luge embelsire kanelle

    Perzini sheqerin, kajsite dhe kanellen ne nje tenxhere deri sa te krijohet nje si leng i trashe nga miksi i sheqerit, kajsive dhe kanelles. Sperkateni kete leng se bashku me kajsite mbi muhalebi.

    Servireni muhalebine e ftohte pasi ta keni ruajtur per disa kohe ne frigorifer.


    Deno, pastiçier punoke ti me ??!!?? Hahahahaha Lum gruja qe te ka !!!
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  32. Anetarët më poshtë kanë falenderuar BlueBaron për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  33. #157
    Gentle Creature Maska e starbright
    Anëtarësuar
    17-07-2007
    Postime
    884

    Për: Receta për ëmbëlsirat më të njohura në Shqipëri!

    Citim Postuar më parë nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
    a e di njeri si bohet trilecja???

    * 6 vezë
    * 400 gr sheqer
    * 400 gr miell
    * 1 luge caji sode buke
    * 1vanil sheqer
    * 1/2 lit. ajkë
    * ½ lit qumësht
    * 300 pana
    1 kuti qumesht te kondensuar

    * 1/2 kg karamel.

    Përgatitja:

    Rrihen të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë. Shtohet sheqeri për të vazhduar rrahja , gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme. Shtohen të verdhat dhe vazhdon perzierja ngadale . Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me sode buke dhe sheqer vanilje, duke e përzier me lugë, gjersa masa të kompaktësohet. Brumi derdhet në tepsi. Futet në furrë të nxehtë me temp.180 gardë Celsius që të piqet për afro 30 min. Pasi të ftohet pak përmbyset, largohet letra. Në tepsi ku është pjekur, derdhet ajka dhe mbi të vendoset pandispanja e pjekur. Me ½ lit. qumësht të ftohtë, trazohet qumështi i kondensuar dhe pana perzihen mire . Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin. Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë, hidhet mbi, e nëse është i hollë, mirë është ai të qitet mbi trilece atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.

  34. #158
    Gentle Creature Maska e starbright
    Anëtarësuar
    17-07-2007
    Postime
    884

    Për: Receta për ëmbëlsirat më të njohura në Shqipëri!

    Citim Postuar më parë nga lirjana Lexo Postimin
    mund te me shpjegoje dikush se cfare eshte pevico qe perdoret ne embelsira?
    Eshte sode buke

  35. Anetarët më poshtë kanë falenderuar starbright për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  36. #159
    Gentle Creature Maska e starbright
    Anëtarësuar
    17-07-2007
    Postime
    884

    Për: Receta për ëmbëlsirat më të njohura në Shqipëri!

    Citim Postuar më parë nga Enii Lexo Postimin
    aha jo saura e kisha fjalen per jufka gjirokastre , jan si biskota te rrumbullakta qe u hidhet sherbet siper ...
    3 filxhane kafeje qumesht pluhur
    3 filxhane miell
    3 kokrra veze
    1 filxhan vaj
    1 luge çaji sode buke
    Per sherbetin : 1 kg e gjysem sheqer 2 e gjysem uje
    Ne fillim pregatisim sherbetin domethene ujin me sheqer sipas deshires mund ti hidhni pak karafil dhe e vejme te zihet. Rahim vezet,vajin dhe qumshtin pluhur deri sa te kemi një mase te njetrajtshme, pastaj hedhim miellin dhe soden e bukes, perfitojme një brum jo shume te forte. E lyejme tepsine me vaj dhe brumin e ndajme ne toptha sa një kokerr arre. Ne furren e nxehur me pare 180 -200 grade fusim tepsine pasi te jetë pjekur e heqim i hedhim sherbetin e nxehte direkt domethene te dyja te nxehta. Sherbeti duhet ta mbuloje embelsiren. Mbulojeni dhe servireni kur të jetë ftohur.

  37. #160
    i/e regjistruar Maska e [Elita]
    Anëtarësuar
    15-02-2013
    Vendndodhja
    Larg!
    Postime
    454

    Për: Receta për ëmbëlsirat më të njohura në Shqipëri!

    BOMBICA
    Per 35-40 bombica na nevoiten:

    700 gr keksa (biskota) te bluara
    500 ml qumsht
    250 gr margarin (gjalp)
    5 lug kakao ( luge gjelle )
    200gr kokos
    5 luge sheqer ( lug gjelle )

    Pergatitja:
    Se pari 700 gr keksa i veme ne nje ene te thelle ne te vendosim 5 lug kakao dhe 5 lug sheqer i perziejm . Pastaj margarinin ( gjalpin) e shkriejm se bashku me 500 ml qumesht,dhe kete mase e vendosim mbi keksat e bluara ,i perziejm derisa te bashkohet masa (sipas deshires mases mund ti hedhim dhe arra te bluara ).Pastaj i marrim keksat dhe i bejme ne forme te rrumbullaket dhe i lyejm me kokos te gjitha me rradh.Vendosen ne tepsi dhe lihen te qendrojne rreth nje ore qe te forcohen pak .
    Ju befshin mire!

  38. Anetarët më poshtë kanë falenderuar [Elita] për postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
  2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
    Nga Kuksjan_forever në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
  3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nënshtetësinë shqiptare
    Nga Arrnubi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 130
    Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Beratasit dhe çifutët
    Nga Brari në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 18
    Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •