Close
Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 171
 1. #41
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Antarsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  596
  Per 25 copa duhen:

  Miell 3 gota uji
  Gjalp 1 gote,
  Veze 1 kokerr,
  Sode,1 maje luge kafeje
  Vanilje 1/2 luges kafese
  sheqer 1 gote uji.

  Rrihet gjalpi me sheqer , pastaj shton vezet pjese-pjese duke i rrahur vazhdimisht dhe ne fund hidhet mielli i perzier me soden. Pastaj e pret brumin ne copa sipas deshires tende.Me pas shtrohen ne tave te lyer me pak vaj.
  Lihen te piqen per 25 min , hiqe dhe pasi te ftohen u hidhet sherbeti i ftohur(te te mos qullosen) dhe i aromatizuar me vanilje...

  Sherbetin e ben 2 me 1, pra 2 gota sheqer dhe 1 gote uje!

  Shpresoj se do te te dalin te mira

 2. #42
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Ahhhh sa kam vujt i dite me kujtu emrin e Sheqerpares. Doja me i thon dikujt qe kjo omelsina me pelqe, edhe ne bot se me kujtohej emri. Jo jane te vogla me sherbet, jo si biskota, po emrin nbot.

  Se si bohen une nuk di, po amo me i honger e kam specialitet. Kush do behet zemergjere te boj ca sheqerpare e te na ftoj edhe ne te katit me poshte, s'do na mbetej hatri, hic.
  HOLLAND...

 3. #43
  Citim Postuar m par nga Del Monako
  . Doja me i thon dikujt qe kjo omelsina me pelqe...

  Gjithashtu, fort qejf i kam pas!

  U pa puna...neser o do beje sheqerpare, o divorc!

 4. #44
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Kesaj shendetlies mos i thonin dhe Revani gje ? lol .. se keshtu behej dhe revania me arra dhe sherbet ..nejse thx i got it
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 5. #45
  Pink moj,na hutove tani.
  Revania eshte me niseshte,e pjekur.Dmth Hasude po e pjekur,Behet dhe me arra
  Po ne asnjemenyre me sherbet,se tu sulen plakat e jugut dhe te hodhen ne gjygj
  Dhe po i preke ato ke Gatimi ,s'ka avokat qe te mer persiper
  (shaka)

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Citim Postuar m par nga PINK
  Kesaj shendetlies mos i thonin dhe Revani gje ? lol .. se keshtu behej dhe revania me arra dhe sherbet ..nejse thx i got it
  Revania eshte tamam kek, shendetlia eshte ndryshe, eshte shume me e rende. Por nga nje familje kane dale..lol

  C'ke ti se te con D ca me poste kur te bej shendetlije...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 7. #47
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Antarsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  501
  S'kam ngrene ndonjehere Sheqerpare. Tollumbat s'i mbaj mend gjithashtu. Shendetlia eshte e mrekullueshme.
  If I Only Could....

 8. #48
  ♪ @)-/-- ♪ Maska e Krovare1
  Antarsuar
  20-07-2005
  Vendndodhja
  ...aty afr...
  Postime
  222
  Citim Postuar m par nga ~D~
  Pink moj,na hutove tani.
  Revania eshte me niseshte,e pjekur.Dmth Hasude po e pjekur,Behet dhe me arra
  Po ne asnjemenyre me sherbet,se tu sulen plakat e jugut dhe te hodhen ne gjygj
  Dhe po i preke ato ke Gatimi ,s'ka avokat qe te mer persiper
  (shaka)
  ~D~ nga ana jone (Kercova) revanine e bejme ndryshe, pra me miell misri dhe me sherbet... Pa ma sjell ate recepten tende po s'tu pertua te lutem!
  Kurse sheqerparet i bejme te njejta sic kane shkruar me siper vetem se sheqer nuk veme brenda ne brume dhe me shume veze...

  Happiness is: ME & YOU ;)


 9. #49
  Lemsh i keni bere embelsirat e tjera
  Shendetlija behet sic e kan then me lart me shume mjalt veze e arra..ka nje ngjyre kafe te erret dhe eshte e sherbetosur mire..mami im e ben te lepish gishtat

  Revania behet me shum veze, me kos e me miell misri ose gruri..edhe kjo behet me shume sherbet.S'para e preferoj shume

  Kurse tollumbat ato qe blihen s'jane gje..Te kesh forme e ti besh vete.sapo i nxjerr nga vaji i nxeht ku ike skuqur , i zhyt ne sherbet dhe ta nxjerresh e hash direkt,,ska gje me te shijshme e ste vel si kto tollumbat qe shiten..

  mmm c'na kujtoni kshu gjerash!
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 10. #50
  Citim Postuar m par nga marsela

  Kurse tollumbat ato qe blihen s'jane gje..Te kesh forme e ti besh vete.sapo i nxjerr nga vaji i nxeht ku ike skuqur , i zhyt ne sherbet dhe ta nxjerresh e hash direkt,,ska gje me te shijshme e ste vel si kto tollumbat qe shiten..

  mmm c'na kujtoni kshu gjerash!

  Biri birit ...ke fol tamam aty ne fund!
  Si kampion embelsirash qe jam ...(tashi e kupto vete ti dentiste pse i kam tere dhemballat pa nerva dhe te mbushura me llamarina kovash ) ...i kam pas bo zborin tollumave etj etj!

  Bakllavane dhe kadaifin sidomos...kurre s'i kam pas qejf!
  Pervec tollumave, keto te tjerat (alla-turke) qe kane shume sherbet...nuk i preferoja fort! Dmth...mase normale sherbeti edhe pranohet!

  Mbaj mend kur me conte plaka me marr kadaifin (te pa bere, thjeshte te dale fije fije nga makineria) ...gjysmen e kisha mbaruar duke e ngrene te pa bere, gjate rruges! ...plaste artopolanti sa futesha n'shpi!

 11. #51
  Katror Amerikan

  1. Peta me arra:

  6- te kuq te vezeve
  7- luge sheqer
  100- gr. arra te bluara
  30- gr. miell kokosi
  40- gr. miell
  1- pecive
  6- te bardhe te vezeve

  Te bardhet e vezeve i perzien me mikser derisa masa te trashet, pastaj ia shton te kuqte e vezeve, sheqerin, arrat, miellin e kokosit, miellin dhe peciven dhe i perzien mire. Kete mase e qet ne tepsin e lyer me vaj she te permillur me pak miell qe te mos ngjitet peta.


  2. Peta me puding:

  4- te kuq te vezeve
  3- luge sheqer
  2- pudinga te dredhezes
  1- pecive
  3- te bardhe te vezeve


  Te bardhet e vezeve i perzien mire, derisa masa te trashet, pastaj ia shton te kuqte e vezeve, sheqerin, pudingat, peciven dhe i perzien mire. Kete mase te fituar e qet ne tepin e lyer me vaj dhe te permillur me miell.

  3. Krema

  Gjysme liter qumesht
  200- gr. sheqer
  5- luge miell
  1- margarin


  Se pari e qet sheqerin, miellin dhe i perzien me nje sasi qumeshti ( gjysme litre), qumeshti qe tepron e qet mbi shporet qe te vloje, pastaj kur te vloje qumeshti e perzien me sheqerin dhe miellin ( qumeshti duhet te jete i vale). Kur te ftohet masa ia qet margarinen dhe e perzien mire.


  4. Glazura:

  3- rende cokolade
  3- luge qumesht
  3- luge sheqer pluhur
  70- gr. margarine

  Te gjitha keto i perzien bashke dhe e lyen torten permbi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga mbreta : 01-02-2006 m 10:52
  What goes around, comes around

 12. #52

  Lambada

  Torte Lambada

  1. Peta:


  6- veze
  150 gr. sheqer
  150 gr. miell
  1- pecive

  Te bardhet e vezeve perzihet mire, pastaj ia shton te kuqte, miellin, sheqerin dhe peciven, i perzien mire dhe e qet ne tepsi dhe e pjeke.


  2. Krema e verdhe:

  1- liter leng portokalli
  3- pudinga
  7- luge sheqer


  Ne leng te portokallit i qet pudingat e vaniles dhe sheqerin, derisa masa eshte e nxehte ( e vale) ia qet petes. Derisa pudingu eshte i nxehte i rendite siper keksa te cilet zbuten me qumesht.


  3. Krema e bardhe:

  6- luge miell
  6- luge sheqer
  1/2- L qumesht
  1- margarin

  Miellin dhe sheqerin i vlon sebashku ne qumesht, kur te ftohet masa ia shton margarinen dhe e perzien mire. Kete kreme e qet permbi keksa. Pastaj me glazure te cokolades e lyen permbi.

  4. Glazura:

  100- gr. cokolade
  70- gr. margarin
  What goes around, comes around

 13. #53
  Heartless Maska e White_Angel
  Antarsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Emblsir me arom mandarine


  N nj en prgatisim nj mas homogjene me t verdha vezsh, sheqer, pluhurin e buks dhe likerin e mandarins. Pastaj shtojm t bardhat e vezve t rrahura dhe lngun e mandarins s grir.Lyejm me gjalp tavn, hedhim masn dhe pluhur buke t thekur dhe e fusim n furr pr 45 minuta.

  Emblsira shrbehet e nxeht.

  Prbrsit pr katr persona:

  -4 vez

  -50 gr sheqer

  -70 gr pluhur buk t thekur

  -1 lug liker mandarine

  -1 mandarin
  O Zot per vete sdua gj jo...por pr prindrit nje dhndr t bukur!

 14. #54

  torte e mendafshte  Perberesit:

  10 - te bardhe te vezeve
  400 - gr sheqer pluhur
  1 - luge uthull ( sallate)  Filli:

  1l qumesht
  10 - luge sheqer
  10 - luge miell
  10 - te kuq te vezeve
  2 - margarina ( gjalpe)
  200 gr - sheqer pluhur
  20 - krem banane te prera ( ne copa te vogla)
  200 gr - arra (te bluara)
  200 gr - okolade te grire ne rende

  Pergatitja:

  E tund te bardhat e vezeve duke ia shtuar sheqerin dhe ne fund uthullen. Kete pete e pjeke ne temperature te ulet ( derisa te teret), (enen qe e pjeke e mbulon me leter speciale, pastaj e qet masen qe te pjeket).

  Pergatitja e fillit:

  E tunde te kuqte e vezeve me sheqer dhe miell dhe pak qumesht, pastaj e zien derisa te vlon. Qumeshtin e mbetur e vlon ne nje ene tjeter, dhe masen e pergatitur me te kuqte e vezeve , sheqerin dhe miellin e hudhe ne qumshtin e vluar dhe e perzien derisa masa te trashet, kete mase e len dhe ftohet krejtesisht.
  Ne fillin e ftohur i qet 2 margarinat ( gjalpen) dhe 200 gr sheqer pluhur. Pastaj fillin e ndane ne dy pjese. Ne pjesen e pare i qet krem bananet dhe ne pjese tjeter arrat e bluara dhe ololaden e grire.

  Koren e pjekur, separi e lyen me fillin e bananeve e pastaj me fillin nga arrat dhe okolada. Siper e dekoron me shllag.

  ju befte mire!
  What goes around, comes around

 15. #55
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Receten per shndetlie e gjeni tek posti i pare i kesaj teme. Ketu po vendos disa foto per ilustrim
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 16. #56
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Ne pergatitje e siper...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 17. #57
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Foton e fundit ku eshte pjekur dhe i eshte hedhur shurupi nuk po e vendos : ), qe mos na zilikose sa here te hapim kete faqe...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 18. #58
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Cik, per tu pergjigjur kerkesave te ...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 19. #59
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  45
  Postime
  1,491
  RRESHEDI
  me ka vajtur mendja per rreshedi. kush di ndonje ricete ose neser marr ne tel mamken dhe ma thote
  behet me niseshte dhe vaj ulliri
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 20. #60
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Reshedi

  Prmasat:
  1 mas niseshte
  1/2 mas sheqer
  1 1/3 mas uj
  1/3 mas vaj


  Prgatitja
  I perzien perberesit ne nje tigan disi te thelle dhe i ve ne zjarr te ngadalte. Duke i perzier vazhdimisht, e ngre pak temperaturen e zjarrit pasi nga fundi do te vini re qe nje pjese e yndyres do do ngelet me vete. Nxehtesia do te shkaktoje nje lloj pjekje per masen si dhe lejon ne bashkimin e vajit me pjesen tjeter. Kur te shikosh qe gjithe perberesit jane bashkuar, mund ti heqesh nga zjarri.

  Edhe nq se i hedh pak vaj reshedise, perseri do te ngelet nje pjese pas pjekjes, qe nuk do t'i bashkohet mases. Kete vaj mund t'a kullosh qe kur ta hash mos ndiesh me shume shijen e vajit se sa te sheqerit : )

  Reshedise mund ti hedhesh lajthi, stafidhe, fruta te prera holle etj sipas deshires.


  p.s. mas - mund te jete filxhan uji, kafeje etj varet sa shume do te besh, por kombinimi ndiqet si me lart qe te dale e mire : )

Faqja 3 prej 9 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
 5. Beratasit dhe ifutt
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •