Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 171
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2002
  Vendndodhja
  N.Y.
  Mosha
  50
  Postime
  660
  Me kishte shkuar mendja per hashure. Hapa forumin per te kerkuar dhe gjeta te gjitha llojet e embelsirave me perjashtim te hashures. Po qe se ndonjera / ndonjeri di ndonje recete do tua di shume per nder po te ma jape. Eh sa qef e kisha kur ma bente gjyshja atje larg..... FLM

 2. #22
  Pae Maska e ufo_ ufo
  Antarsuar
  14-01-2004
  Vendndodhja
  San Diego, CA
  Mosha
  43
  Postime
  66
  O Fiori
  Do e provoj ta bj nj her ate Shndetlin sipas recets tnde, por m jep disa kshilla pr pjekjen.
  C'far temperature duhet t prdor (pr sobat ktu n amerik)? Kur e di q sht bo?
  Un vdes pr mblsira, por e keqa sht q kam lind un dhe mezi ma pret me gatu.
  Sa mish te gri kam hedh un deri sa u a mora dorn qofteve....

  ufoja
  ufo ufo o Gjumash
  Shkon n shkoll avash avash

 3. #23
  Super Girl Maska e dionea
  Antarsuar
  21-11-2003
  Vendndodhja
  In my place
  Mosha
  38
  Postime
  251

  Re: Shndetlie

  [i]


  Kompekaj

  Kompekaji eshte pandispanje e perzier me kakao dhe arra, e pjekur ne tave, e shtruar me 5-6 peta byreku poshte, po ashtu dhe siper.
  Nga sasia e miellit hiqet gjysma dhe zihet brumi si per byrek, ndahet ne dy pjese; secila pjese hapet ne pete me trashesi 4-5 mm. Siperfaqja e tyre lyhet me gjalpe dhe mbeshtillet ne forme roleje. Lihet 10-15 minuta qe brumi te fitoje elasticitet. Cdo role ndahet ne dy pjese dhe nga cdo pjese hapen pete pak me te medha se madhesia e tepsise. Tepsia lyhet me yndyre, shtrohen mbi te dy petet e sperkatura me gjalpe, mbi te cilat hidhet mbushja nga brumi pandispanje iperzier me arra te grira e kakao. Mbeshtillen anet e peteve mbi mbushjen dhe strohen 2 petat e siperme te sperkatura me gjalpe. Anet e teperta mbeshtillen nga brenda, siperfaqja lyhet me te verdha vezesh dhe piqet.
  Mbushja pergatitet ne ket emenyre: vezet rrihen me sheqer derisa te krijohet nje mase e fryre e qendrueshme. Hidhet pak nga pak mielli i perzier me arra te grira dhe kakao, perzihen me kujdes qe brumi te mos bjere dhe hidhet ne tepsi me petet e shtruara.
  Per pergatitjen e kompekajit peta e poshtme dhe e siperme mund te behet dhe nga petet e zakonshme te byrekut. Kompekaji i pjekur pritet ne copa, ftohet dhe mbi te hidhet shurup i nxehte.


  Xupat

  Pergatitet me pare pandespanja. Rrihen 2 veze derisa masa te fryhet, hidhen 2 luge sheqer, rrihet derisa te shkrije sheqeri. Hidhen 2 luge gjele plot me miell, masa vihet ne kaush prej letre dhe ne forme disku nxirren ne tepsi te lyer me pak gjalpe ose ne leter, piqen dhe lihen ne nje ane.
  Valohet qumeshti dhe lihet te ftohet pak. Rrihen vezet me sheqer, hidhet miell, zihet derisa te dalin flluskat e para, hiqet nga zjarri dhe hidhet vanilje.
  Kremi ndahet ne dy pjese dhe lyhet sipas deshires. Copat e pandespanjes njomen me shurup te aromatizuar me limon ose portokall, liker ose konjak. Ne gota me fron ose tasa vendoset pak krem, sperkatet me arra, vendoset pandespanja, vihen arra e recel siper, hidhet shtrese kremi dhe zbukurohet me te bardhe veze te bere marenge. Siper hidhet arra te grira dhe lihet ne frigorifer. Gjate servirjes i hidhet siper pak konjak ose liker vishnje.


  [/B]
  U be kohe qe nuk i ha keto embelsira,jo se nuk me pelqejne,por sepse nuk kisha recetat.Tani besoj se do ti bej se s'ben.
  Thnx qe na embelsove
  I can love
  But I need his heart
  I am strong even on my own
  But from him I never want to part
  He's been there since the very start
  My angel Gabriel

 4. #24
  ZAN MALI Maska e DIDIBE
  Antarsuar
  10-05-2003
  Vendndodhja
  PRISHTINA
  Mosha
  48
  Postime
  71
  HEJ DINI KUSH SI BEHEN AKULLORET
  DENIANA

 5. #25
  Citim Postuar m par nga Fiori

  Recel shalqiri (imoniku)

  Zgjidhen lekurat e trasha, qerohen, priten ne forme katrore, ylli, trekendeshi ose me forma te dhembezuara, sipas gustos, vihen ne uje me gelqere 25-30 min, kullohen shpelahen disa here, zihen 10-15 min, hidhen ne shurup te pergatitur dhe zihen me 2-3 nderprerje derisa te bhet gati, Si ereza perdoren barbaroza, kanella, karafil etj.
  Me leje ?!
  Ku t gjejm ktu n USA glqere dhe barbaroz? Dini gj ju ?

  Ahhh...'pata q lexova kt tem un !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Citim Postuar m par nga beni67
  Me kishte shkuar mendja per hashure. Hapa forumin per te kerkuar dhe gjeta te gjitha llojet e embelsirave me perjashtim te hashures. Po qe se ndonjera / ndonjeri di ndonje recete do tua di shume per nder po te ma jape. Eh sa qef e kisha kur ma bente gjyshja atje larg..... FLM
  hashuret sic i mbaj mend une jan kollaj fare..masat me sy se per zotin ne me kujtohen

  pike se pari do zgjidhet gruri (fara), i mire i fresket ( jo i ndenjur me vite) e shpelan, dhe e hedh ne nje ene te madhe per te zier rreth gjys-nje ore ose deri sa farat te jene zbutur por akoma jo te hapura. Do ti nderrosh ujin, e zbraz dhe i hedh uje te ri (qe te dali i paster ) gjysmen e sasie se pare dhe gjysmen tjeter qumesht dhe i hedh rreth nje/11/2 kg sheqer, arra ose bajame te prera imet fare, kanelle/vanilje e i le te zihen mire por ne nxehtesi te ngadalte qe te mos zeri ne fund. Provoje me garuzhde nese do edhe pak sheqer e mund ti hedhesh mjalte sipas deshires. Kur masa trashet pak, dhe farat jane hapur mund ti shtosh nje/dy luge miell te situr (ose niseshte hajde ta gjej english version te kesaj une tani) sipas sasise se hashureve te pergatitura. Kujdes ne perzierje qe masa te shkrihet komplet. E le te marre vale, e ndan neper tasa, i hedh pak kanelle/karafil dhe lere te ftohet ne frigorofer per nja dy ore qe te mixet tamam

  te befte mire hashureja'

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Citim Postuar m par nga Kuqalashja
  ajajajajajaja, mos me thoni qe s'ua qan syri e zemra per cik paste Flore.

  mendon Kuqja per ju:

  Per 10 cope:
  Miell 2 gota uji, sheqer 2 filxhane kafeje,veze nje kokerr,sode buke 1 maje luge, uje ose kos 2 filxhane kafeje dhe marmalate ose recel3/4 e gotes se ujit

  Pergatitja:

  Gjalpi i zbutur perzihet me sheqer, veze dhe uje. E gjithe kjo mase perzihet me miellin e situr dhe me sode buke. Ne kete menyre pergatitet brumi, nga i cili hapet peta me trashesi 1 cm. Mbi kete pete shtrohet nje shtrese me marmalate ose recel te zbutur.Peta mbeshtillet ne forme roleje,shtypet nga siper,lyhet me veze dhe piqet per 30-40 min. Ftohet dhe pritet ne copa. Masanej kullufiteni se pritet shume. Me thoni t'u jap adresen time te me dergoni nga nje cope
  petes i hodha kakao (mix cocoa) per marmalate perdora raspberry and strawerry, i hodha pak fare mjalte vende vende dhe "rolene" nuk e mbeshtolla me teper se tre here dhe kur e hoqa nga furra i hodha persiper kanelle te shtypur imet

  mi kenaqi robte, plot me "texture" me thane..dhe te shkrin ne goje
  hajde kuqe na trego si behet ndonje embelsire tjeter, ti tregojme dynjase qe dime dhe neve
  per cfare te ka vajt menja?

 8. #28
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375

  Hallvaaaa

  Me sa di une e merr miellin e pjek pak ne furre jo shume te nxehte, duke e perzier shpesh qe te duket nje ngjyre kafe e lehte uniforme.

  Pastaj e ve vajin (ose margarinen e shkrire, s'jam e sigurt por ndoshta eshte sipas oreksit) ne tenxhere mbi stofe, ja shton dhe arrat a c'ke tjeter, dhe i perzien mire e mire gjithe kohes. Te lumshin krahet btw. se te mundon nje cike kjo e perziera.

  Pastaj ne nje tenxhere me vete do hedhesh ujin ta vlosh, dhe do t'i hedhesh sheqerin per te bere shurupin. Shurupi me vone i shtohet mases tjeter te hallves me vaj e miell qe ke ne tenxherja tjeter. Se ku e lexova kete me shurup, po me sa mbaj mend nga shtepia, mund t'ja hedhesh dhe sheqerin ashtu sic eshte, jo te shurupizuar dmth. .

  Ja dhe nje foto per t'ju hapur oreksin... Kollaj me lengezuat mua tani qe po lexoja? Ashtu de!

  Shih c'e ka bere ky turku ketu, se nga website turke e gjeta .... Karafil te bluar a kanelle duhet ta kete ate qe i ka hedhur siper.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 9. #29

  Torte me Banane

  Perberjet:

  Petet e brumit:

  6 veze
  6 luge sheqer
  200 gram sheqer pluhur
  6 luge miell
  250 gram margarine
  1 kanelle
  1 filxhan vaj
  2 luge kakao  Kremi per lyerje:


  1/2 liter qumesht
  2 puding vanile
  6 luge sheqer, i zieni dhe i lini te ftohen
  1 okollate per zierje  Pergatitja:


  Perberjet per peten e brumit i perzieni dhe i pjekni ne tepsi te rrumbullaket dhe i lini qe te ftohen. Me pas ato lyhen me dy decilitra uje te vluar dhe gjashte luge sheqe, ne menyre qe te jene te buta dhe te lengeta. Kur kremi te ftohet, e tundni mire me mikser dhe i shtoni margarinen e shtypur mire, vezet e rrahura dhe 200 grame sheqer pluhur, si dhe dy banane te shtypura. Me kete mase te fituar i lyeni petet, ku ne mes me cokollate, ndersa siper me kremin e fituar nga bananet, vezet dhe margarina, si dhe me shtresen e pudinkut te vanilles. Me pas i hidhni edhe arra te shtypura dhe kokos, poashtu mund t'i shtoni edhe fruta te ndryshme sipas deshires.
  Ndryshuar pr her t fundit nga [Perla] : 01-05-2009 m 14:30
  What goes around, comes around

 10. #30
  Heartless Maska e White_Angel
  Antarsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Embelsire me mjalte ( Shandatli)


  Ne nje ene rrihen vezet , sheqeri , mjalti, gjalpi dhe ne fund shtohen arrat. Pastaj hidhet mielli i perzier me sode. Zihet brumi i cili nuk duhet te punohet shume pasi nuk duhet te behet elastik. Brumi i pergatitur vendoset ne tave te lyer me yndyre, rrafshohet me dore , lyhet siperfaqja me veze , behen disa vijaska me pirun dhe piqet per 30-35 min. Pas pjekjes ftohet pritet ne copa ne forme rombi dhe i hidhet shurup i vakur i aromantizuar me vanilje.


  Per 25 cope duhen:

  miell 3 gota uji ose 500g, sheqer 1 gote uji, mjalte 2-3 luge gjelle, veze 2 kokrra, sode nje maje luge kafeje, arra 1-2 filxhane kafeje, gjalpe 2 filxhane kafeje, pak vanilje dhe uje dy filcxhane kafeje.

  Per shurupin:

  sheqer 3 gota uji, uje 2.5 gota.
  O Zot per vete sdua gj jo...por pr prindrit nje dhndr t bukur!

 11. #31
  Heartless Maska e White_Angel
  Antarsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Pasta ne akull.


  Pergatiten me pare pandispanja. Per kete ne ene porcelani rrihen vezet vezet me sheqer derisa te behet nje mase e fryre dhe e qendrueshme ne tel. Hidhet mielli , perzihet lehte qe te mos ulet brumi, hidhet ne tave te lyer me yndyre dhe piqet ne furre me temperaturen 150-170 grade. Ne nje ene tjeter jo alumini rrihen vezet me sheqerin, hidhet mielli , qumeshti i valuar dhe i ftohur pak. Vihet sa te marre vale dhe hiqet nga zjarri, si te ftohet pak pak hidhi vanilje , bajame te pjekura e te grira, ajke ose gjalpe dhe perzihet mire. Merret pandispanja e pergatitur , ndahet ne tre shtresa dhe shtrohet nje pjese ne tave ose forme.Hidhet nje pjese e kremit , hapet ne te gjithe peten. Siper vihet nje pete tjeter me pandespanje , qe laget me konjak ose liker, hidhet perseri krem. Vendoset peta tjeter, lyhet me krem te perzier me kakao duke bere persiper dhe zbukurime. Vendosen kokrra rreceli dhe vihet ne frigorifer ne ngrirje. Gjate servirjes pritet ne copa, vihet ne pjate ose mblidhet me leter celefoni. Pastaj gjithnje mbahet ne ngrirje qe te ruaje formen.

  Per 4-5 persona:
  Per pandispanjen
  :

  veze 3 kokrra dhe 1 te bardhe, sheqer 4-5 luge gjelle , miell 4-5 luge gjelle


  Per kremin:

  Miell 3 luge gjelle , sheqer 6 luge gjelle, veze 1 e plote dhe 1 e verdhe, qumesht dy gota uji, bajame te grira 2 luge gjelle, ajke ose gjalpe 1 luge gjelle, kakao 1 luge gjelle, recel per zbukurim disa kokrra , pak vanilje e liker.
  O Zot per vete sdua gj jo...por pr prindrit nje dhndr t bukur!

 12. #32
  Heartless Maska e White_Angel
  Antarsuar
  11-01-2004
  Vendndodhja
  Kristal......
  Postime
  1,293
  Xupat


  Pergatitet me pare pandespanja. Rrihen 2 veze derisa masa te fryhet , hidhen 2 luge sheqer, rrihet derisa te shkrije sheqeri. Hidhen 2 luge gjelle plot me miell , masa vihet ne kaush prej letre dhe ne forme disku nxirren ne tepsi te luer me pak gjalp ose ne leter, piqen dhe lihen ne nje ane. Valohet qumeshti dhe lihet te ftohet pak. Rrihen vezet me sheqer , hidhet miell , zihet derisa te dalin flluckat e para , hiqet nga zjarri dhe hidhet vanilje.
  Kremi ndahet ne dy pjese dhe lyhet sipas deshires, me kakao ose e le me vanilje. Copat e pandespanjes njomen me shurup te aromantizuar me limon ose portokall, liker ose konjak. Ne gota me fron ose tasa vendoset pak krem , sperkaten me arra , vendoset pandespanja, vihen arra e rrecel siper, hidhet shtrese kremi dhe zbukurohet me te mardhe veze marenge.Siper i hidhet arra te grira dhe lihet ne frigorifer. Gjate servisjes i hidhet konjak ose liker vishnje.  Per 4-5 persona
  Per pandespanjen


  Veze 2 kokrra, sheqer e miell nga 2 luge gjelle, sheqer per shurup 3-4 luge gjelle, uje 2 filxjane kafeje.

  Per kremin:

  Qumesht 3 gota uji, sheqer 5 luge gjelle , miell 3 luge gjelle jo plot, veze 3 kokrra , 1 te bardhe veze per persiper. arra te shtypura 2 luge gjelle , recel dy luge gjelle , pak kakao , liker 1 luge gjelle per racion.
  O Zot per vete sdua gj jo...por pr prindrit nje dhndr t bukur!

 13. #33
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  31
  Postime
  1,770
  tironcja05 per ty po qis kadaifin :P

  Kadaif i htruar ne tepsi

  Per 4-5 veta: kadaif 500g, arra te qeruara 1 filxhan caji, gjalpe 200g, sheqer per shurupin 4 filxhan caji, uje per shurupin 3 filxhan caji.

  Kadaifin e shkriftojme qe mos te na mbetet topa-topa. (loool) Ne nje tepsi te lyer me gjalpe shtrojme gjysmen e kadaifit, hedhim arrat e therrmuara, dhtojme pjesen tjeter te kadaifit siper, i hedhim sasine e gjalpit te tretur. E pjekim ne furre mesatare. Ne fund i hidhet sherbeti, i cili dueht te jet pak i nxehte, dersa kadaifi i ftohte.

 14. #34
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  31
  Postime
  1,770
  Hasude

  Per 4-5 veta: sheqer 1 filxhan caji, niseshte 1 1/4 e filxhanit, gjalpe 6-7 lige gjelle, uje 2 filxhane.

  Tretim gjalpin ne nje tenxhere, i hedhim sasine e niseshtese dhe vazhdojme skuqjen derisa te marre ajo ngjyre te verdhe, Duhet te kemi parasysh qe gjate skuqjes te hedhim pak sheqer nga sasia e sheqerit qe kemi pergatitur shurupin, te cilin e hedhim kur ka mbaruar skuqja, duke e trazuar me luge druri. Hasuden e pergatitur e ndajme ne forma me luge.

 15. #35
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  31
  Postime
  1,770
  Oriz me qumesht (sultiash)

  Per 4-5 veta: oriz 1/2 filxhan caji, sheqer 1 filxhan caji, qumesht 2 filxhane caji, niseshte 2 luge gjelle, pak kanelle.

  Orizi i pastruar dhe i lare vihet te zieje me uje dhe pasi te ket marre vale, i hidhet qumesht i valuar duke e trazuar vazhdimisht me luge druri qe te mos ngjise. E ziejme ne zjarr te ngadalte derisa orizi te behet gati, pastaj hidhet sheqeri dhe trazohet qe te shkrije. Ne fund hedhim niseshte e tretur ne uje te ftohte dhe pasi te ket marre vale e heqim nga zjarri dhe e ndajme neper pjata. Kur te jete ftohur i hedhim persiper pak kanelle puder.

  ps. ket e kom konger me i restorant kinezz po se mora vesh sesi i thojshin ata. ene ta dija sdo dija me e shkrujt lool.

 16. #36
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  31
  Postime
  1,770
  Revani me pete (kompekai)

  Per 4-5 veta: miell 2 filxhane caji, sheqer 2 gota uji, veze 3 kokrra, gjalpe 1 filxhane kafeje, arra te qeruara 1/2 filxhan caji, pak kakao dhe kripe.

  Merret gjysma e sasise se miellit, uje, pak kripe dhe zihet brumi. Ndahet ne pjese te barabarta te punuara ne forme topi, nga te cilat pergatiten pete (keto hapen me dore ne tavoline ose me petes). Petet pasi jane hapur lihen te thahen pak, pastaj priten ne madhesi pak me te medha se madhesia e tepsise. Tepsia lyhet me yndyre. Shtrojme gjysmen e sasise se peteve, mbi te cilat hidhet mbushja nga brumi i pandispanjes me arra e kakao. Kthehen anet e petes, shtrohen petet e tjera duke i sperkatur me yndyre (anet e peteve mbeshtillen nga brenda). Mbushja pergatitet ne ket menyre:

  Ne nje ene, po jo alumini rrihen me tel te bardhat e vezeve derisa te behet nje mase e fryre dhe e qendrueshme. Nga ana tjeter rrihen te verdha e vezeve te perziera me sheqer, duke i lene pak ne ane te sobes, derisa edhe kjo te behet nje mase e fryre. Nderkohe, te bardhat e vezeve i bashkojme me te verdhat duke i perzier me kujdes, hidhet pak nga pak mielli i baskuar me arra dhe kakao, perzihet me kujdes qe te mos bjere brumi dhe hidhet ne tepsi.
  Kompekai piqet ne furre per 30-40 minuta ne nje temperature mesatare. PAsi te piqet ftohet dhe i hidhet shurup i nxehte.

  kaq per sot marova :P mos hani shummmm

 17. #37
  qytetare Maska e Arieta
  Antarsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  ne shqiptari
  Mosha
  51
  Postime
  26
  ROLADE ME BANANE

  Merren
  /MASA 1/ 4 te kuq te vese dhe rrihen me 6 lug (gjelles)sheqer,dhe i shtohet nje qull i pregatitur prej 2 lug miell+pak uje.kjo mase hidhet ne 1/2l qumesht i cili eshte ne zjarre duke vluar.Lihet pak nja 2 min.E kjo do te behet si Buding,futet ne frigorifer.

  /MASA 2/ 4 te bardhe te vese rrihen me 6 lug sheqer + 1/2limoni shtrydhet sipri.(masa 2)sherben te lyhet embelsira sipri

  Tepsin katerkendeshe e lyjme pak me vaj dhe shtrojme nje leter,pastaj kemi brumin si me poshte
  Tani kemi 10 veze+10 lug sheqer(rrihen mire)+10 lug miell + 2 lug kakao(ose kafe)per te bere ngjyre kafe.Futet ne furre qe te piqet.

  Pasi eshte pjeke e rrotullojme brumin nga tepsia ne nje lecke te lagur paksa,dhe e largojme letren me kujdes.
  Kete revani tani e lyjme me masen e pare(te pregatitur me pare nga te kuqte e vese).
  Vendosim bananet nga dy ne anen e ngushte te revanise,pshtjellim pak shtojme dy tjera e keshtu merr formen e Rolades.d.m.th.gjithsejt 6 banane(hiqen pak majat).

  Sipri Rolada lyhet me masen qe kemi pregatite me pare prej te bardhve te vese dhe arra e ...........


  Ju befte mire,kush e provon le te tregoje

 18. #38
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849

  Banana Split

  Бanana Split

  Produktet e nevojshme

  - 4 banane
  - 100 gr ara te bluara
  - 12 topa akullore
  - zhelatin ose zhele
  - 200 ml. hopla (apo whipped cream)

  Pergatitja:

  Ne nje tas per perzierje vendosim hopla dhe e perziejme me mikser. Ne pjaten per servim te banana splitit vendosim 3 topa akullore. Bananen e pastrojme dhe e presim per gjysem (ne gjatesi). Gjysmat e bananes i vendosim ne dy anet e akullores qe eshte vendosur ne mes te pjates per servim. Me hoplen e perzier mbushim nje "shpric" dhe e vendosim kremin mbi akulloren dhe bananet. Pastaj gjithe kesaj i hudhet zhele dhe arrat e bluara.


  E beni si e beni ne fund duhet te del dicka si ne foto me poshte

  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 19. #39
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  38
  Postime
  6,849
  Kasato prej bananje

  E nevojshme:
  -3 banane
  -300 gr biskvita
  -3 qese puding cokollade
  -250 gr sheqer
  -1 liter qumesht
  -200 ml hopla (whipped cream=shllag)

  Pregatitja:

  Ne tenxhere e fusim gati gjithe qumeshtin. Pastaj tenxheren e fusim ne zjarr.
  E vendosim sheqerin dhe e perziejme mire. Ne qumeshtin e ngelur ne menzure e shtojme pudingun. E perziejme mire dhe kete dhe pastaj produktin nga kjo perzierje ia shtojme ne qumeshtin e nxehur ne tenxhere.
  Duke vazhduar se perzieri e vlojme ne zjarr perderisa pudingu te kete fituar viskozitetin e duhur dhe pasi te kemi mbaruar e nxjerrim tenxheren dhe e lejme dikund ne tavoline. Nje pjese te pudingut e fusim ne nje tas me te vogel.

  Ne nje tas me te gjere i thejme biskvitet dhe i shtojme pudingun e tenxheres.
  E perziejme me luge te drurit. Bananet i presim ne te katertat e gjatesise dhe pastaj ne pjese te vogla i shtojme ne tas. Pastaj e perziejme qe serish te bashkangjitet produkti. Masen e vendosim ne pjate dhe e formojme nje rollat.
  Rollatin e lyejme me pudingun qe kishte ngelur tek tasi me i vogel.

  Ne nje tas per perzierje e fusim hoplen (kremin). E perziejme me mikser kremin perderisa e fiton masen qe duhet. Me kremin e lyejme te gjithe kasato torten prej bananesh. Mbi torten e presim me cope te holla cokolladet. Me thike torten e presim ne kocka katrores. Secilen pjese e vendosim ne pjata

  Dhe pastaj e hajme, e bejme : Oh na befte mire dhe thuajme

  Falemnderit Kamarieri StormAngel
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 20. #40
  Te paskan ndihmuar goxha shoqet me lart:-) megjithate po e jap edhe un kontributin tim modest.

  Si fillim, ne gjith kto vite konsum sheqerparesh( me pelqejn si embelsire) ne Shqiperi e Turqi, si ato qe bente turizmi ne kohen e xhaxhit skam ngrene me.

  Une masat si mbaj mend mire se mi ben mami gjithmone po procedura esht pak a shum kjo:

  -Tret ne nje ene gjalp mjaftueshem, per nje tepsi me tepr se nje gote uji duhet mbushur me sa kujtoj.
  -Pasi te tretet gjalpi hidh ne te sheqerin dhe vezet, qe fatkeqsisht si kujtoj sa.. e perzieji deri sa te tretet sheqeri.
  -Pataj shtoi miellin deri sa te behet brume i forte qe te punohet me dore.
  -Shtroje ne nje tepsi ose tavoline e me ato format, ne mungese te tyre me nje got rakie permbys priti ne copa dhe vendosi ne tepsine e lyer me pare me gjalp.
  -Tani te pjekja eshte sekreti me imadh, sdo i pjekesh shume..ne furre te nxehte( afersisht te 120 grad) do ti lesh sa te marrin nje kaf te lehte fare, ne te verdhe.
  Do iheqesh e sa te ftohen paksa do ihedhesh sherbetin qe do e kesh pergatitur gjithashtu njekohsisht..sherbeti duhet te jete i nxehte po jo iperveluar fare e ne te mund te shtosh pak vanilje per shije.

  Uroj te gatuash, apo te te gatuajne( nese ido per dike)sheqerpare te shijshme e te befshin mire!
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 12:29
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 14:42
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
 5. Beratasit dhe ifutt
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •