Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 35

Tema: Paet

 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime n 104 postime

  Paet

  Pae koke

  Koket pastrohen, copetohen, vihen ne uje te ftohte qe te lahen e t'u ike gjaku; pastaj vendosen ne tenxhere, mbulohen me uje te ftohte dhe zihen ne zjarr. Kur te kene marre vale i hiqet shkuma dhe lihet te zieje ne zjarr te ngadalte, duke i hedhur qepe , karota, kripe, piper, dafine dhe majdanoz. Lihen derisa te jene zier mire dmth kur mishi te dahet lehte nga kocka. Kullohet, qerohet mishi nga kocka dhe pritet ne copa kubike te vogla. Ne tenxhere hidhet yndyre, pak salce dhe lengu i marre nga zierja e kokes. Kur lengu te kete marre vale, shtohet mishi i zier, pak spec i kuq dhe lihen te ziejne ne zjarr te ngadalte edhe per disa minuta duke u hedhur kripe e piper te zi. Ne fund paces i hidhen hudhra te shtypura dhe utull.
  Per 4-5 persona duhen:
  ...Leng koke 1 liter (koke 1kg), dhjame, gjalpe ose vaj 1 filxhan kafeje, miell 1 luge kafeje, spec djeges 1/2 luge kafeje, kripe, piper, uthull 2-3 luge, hudhra 4-5 thelpinj, 1 qepe, karrota 2-3 cope, majdanoz.


  Pae kembesh

  Kembet pastrohen, thyhen me hanxhar (sidomos kyqet) dhe vendosen ne uje te ftohte per 1-2 ore qe t'i largohet era karakteristike. Kembet e lara vendosen ne tenxhere me uje te ftohte dhe vihen te ziejne. Pasi te marrin vale, hiqet shkuma dhe vazhdon zierja ne zjarr te ngadalte duke shtuar qepe, karota, selino, piper te zi te vluar, dafine dhe kripe. Mundesisht qepa me pare te piqet ne pllake te sobes. Zierja vazhdon derisa mishi te shkeputet nga kocka, pastrohen mishrat, priten ne copa dhe lihen ne nje ane. Ne nje tenxhere ku kemi hedhur dhjame ose gjalpe, kaurdisen mishrat, shtohet lengu i tyre, lihen te marrin vale, hidhet pak spec djeges dhe gjate vendosjes ne pjate hidhen hudhra te shtypura me uthull dhe piper i zi. Paja mund te perkatitet edhe e perzier me koke e kembe bashke. Ne kete rast behet edhe me e shijshme.
  Per 4-5 persona duhen:
  ...Leng kembesh 1 liter, kembe lope 2 cope, kembe te bagetive te imeta 10-12 cope, gjalpe 50g, spec djeges sipas deshires, kripe, piper, hudhra 4-5 thelpinj, uthull 2-3 luge gjelle, qepe 1 kokerr, karota 2-3 cope, selino 1 rrenje.


  Pae plnci me vez e limon

  Plenci lahet me uje te ftohte, pervelohet me uje te vluar per 30 sec, pastrohet nga shtresa e brendshme derisa te zbardhet, lahet mire dhe vendoset ne uje te ftohte per t'u zier. Gjate zierjes hidhen perime aromatike, qepe te pjekura mbi sobe, karota, rrenje selino, kripe dhe piper.
  Pasi keto te kene sier, plenci pritet ne copa te vogla dhe pergatitet pacja. Per kete ne nje tenxhere hidhet yndyre dhe pasi ajo te jete nxehur shtohet miell, kaurdiset derisa te zverdhet pak dhe pastaj shtoehn plencat e zier. Kaurdisen perseri se bashku dhe hidhet leng i kulluar nga zierja e plencave. Lihen te ziejne e zjarr te ngadalte per 10-15 min. Ne fund rregullohen me veze e limon. Ne nje ene porcelani rrihen vezet, hollohen pak e nga pak me lengun e paces, shtohet limon ose limontoz i tretur ne uje dhe hidhen te pacja. Gjate vendosjes neper pjata paces mund ti hidhet sipas deshires piper i zi.
  Per 4-5 persona duhen:
  ...plenca 1.5 kg, gjalpe 50g, miell 1 luge gjelle, veze 1 kokerr, qepe 1 kokerr, karota 2-3 cope, limon 1/2 kokerr mesatare, piper i zi, kripe.


  Pae plnci me salc

  Plenci pastrohet dhe vihet te zieje njelloj si me siper. Ne nje tenxhere me yndyre kaurdiset miell, i shtohet pak salce dhe hidhet lengu i fituar nga zierja e plencave. Kur lengu te marre vale shtohen plencat e zier te grire ne copa te vogla, pak spec i kuq dhe lihen te ziejne ne zjarr te ngadalte per disa minuta, duke i hedhur kripe e piper te zi. Gjate ndarjes ne pjata paces i hidhen hudhra te shtypura dhe uthull.
  Per 4-5 persona duhe:
  ...Leng plenci 1 liter, plenca 1.5 kg, gjalpe 50g, miell 1 luge kafeje, salce 1/2 luge kafeje, spec, kripe, karota 2-3 cope, uthull 2-3 luge, hudhra 4-5 thelpinj, qepe 1 kokerr, selino, majdanoz.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Pace koke

  Pr 4 vet

  Duhen:

  - 1 kok
  - gjalp ose vaj 1 filxhan kafeje
  - miell 1 luge kafeje
  - spec djegs 1/2 luge kafeje
  - krip, piper
  - uthull 2-3 lug
  - hudhra 4-5 thelpinj
  - 1 qep
  - karrota 2-3 cop
  - selino, majdanoz

  Gatimi:

  Pasi pastrohet, koka vendoset n tenxhere, mbulohet me uj t ftoht dhe vihet ne zjarr. Kur t ket marr vale i hiqet shkuma dhe lihet t ziej n zjarr t ngadalt, duke i hedhur qep karrota, selino, krip, piper, dafin majdanoz.

  Lihen derisa t jen zier mir d.m.th. kur mishi t ndahet leht nga kocka. Kullohet, qrohet mishi nga kockat dhe pritet n copa t vogla kubike. N nj tenxhere hidhet yndyr, pak salc dhe lngu i marr nga zierja e koks. Kur lngu t ket marr val, shtohet mishi i zier, pak spec i kuq dhe lihen t ziejn n zjarr te ngadalte edhe per disa minuta, shtohet krip dhe piper i zi.N fund paes i hidhen hudhra t shtypura me uthull.

 3. #3
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Antarsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  38
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Pace me plendes (plenc) qengji

  Di ndonjera nga ju si te bej pace me plenc qengji? Ose vici? Apo ja futa kot fare tani? Une mbaj mend se haja pace me kembe gjengji ose lope, por edhe me plenc. Edhe kjo e fundit me pelqente shume fare. Si behet? Ose, nese nuk behet pacja me plenc, atehere si gatuhet plenci gjelle?
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjes past nna e shtrenjt..
  Sa shum vllezr paska patur!

 4. #4
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Faleminderit
  0
  32 falenderime n 32 postime
  Qerron fitilat e mishit nga koka ose nga mishi i kembeve te qengjit.

  Zverdh pak mjell, i hedh uje, krip, erzera te tjera nese ke qef, i hedh mishin dhe e ben nje soj si janine.

  Une k'shtu e di te pakten (por se kam provuar ta bej vete)...

  Ciao

 5. #5
  nga dyqonet e reja
  Antarsuar
  04-04-2003
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Kete teme, vetem nji korcare, mund ta hapte!
  Per fat, e kam njeren gjyshe, korcare te vjeter, gjithashtu, kam jetuar edhe ne Selenik, keshtu qe jam ''tifoz i keq'' i PACES...

 6. #6
  nga dyqonet e reja
  Antarsuar
  04-04-2003
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ...se desh harrova!
  Porto-ricanet, kane, te ashtu quajturen ''MENUDO'', por nuk i afrohet PACES tone.

 7. #7
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Per te gjithe ata e kane jetuar jeten e nates te Athines,do kujtojne me nostalgji qe pas kthimit nga Buzuqet nga ora 4-5 e nates ndalonim gjithmone ne Agora per ndonje pace.
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e florjan
  Antarsuar
  20-06-2002
  Vendndodhja
  milano
  Postime
  126
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Exclamation ky eshte nje nga specialitetet e mia

  SAltin boka romana..


  5 fileto vici nga 80 gr secila
  salce domatesh e marinuar 200 gr
  hudher 1 thelb
  vere e bardh 100gr
  gjalp 100gr
  sallator 60 gr
  ullinj 40gr
  djath kackavall 100gr
  vaj ulliri pak


  i marrim bifteket e rrahur me sater dhe i hapim me pellemben e dores i kriposim dhe i hedhim pa piper te bardh.pastaj mariim sallatorin dhe e presim ne kubik te vegjel kurse djathin kackavall e presim ne ne nje trashesi sa nje cigare si nga gjatesia ashtu edhe nga gjeresia dhe me ullinjte ashtu veprojme i presim ne copa.mbasi i kemi mbeshtjelle bifteket ne formen rrule i mbyllim me nga nje stika dente.....gjalpin pasi e hedhim ne tigan e leme sa te shkrij ne gaz te ulet dhe hedhim bifteket rrule i skuqip nga tegjitha anetdhe i shuajme me veren.i leme nja 10 min dhe shtojme salcen me hudhren i leme per 3 min dhe i servirim me pak djath kackavall.............. kjo recete e cila sa jua prezantova eshte nje nga me te pelqyerat ne restorantin ku une punoj si guzhinier
  cfare mund te them???

 9. #9
  Dr
  Antarsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  ne perendim
  Postime
  338
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  pace se vdiqem

  Goca dhe cuna,
  A di nonji nga ju si bohet pacja se vdiqem me vegi ktu moe amon.
  flmnderit
  raci

 10. #10
  Larguar
  Antarsuar
  08-12-2004
  Postime
  557
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Pace me veze

  per 4-5 persona duhen:
  Koke 2-3 Kg ose 5 lbs, kripe, piper, 2 gjethe dafine, hudhra 4-5 thelpinj, uthull 1 filxhan kafeje, speck i skq 1 maje luge gjelle, veze 2 kokrra dhe niseshte 1 luge gjelle.  Koket e bagetive te trasha pastrohen, cahen, lahen me uje te ftohte te rrjedhshem dhe zihen sa te ndahet mishi nga kocka. Gjate zjerrjes hidhet kripe, piper gjethe dafine qe mishi te marre shije. Pasi te kene zjerre mishi pastrohet nga kockat, pritet ne kubike te vegjel dhe hidht ne tenxhere, ku perzihet me hudhra, spec te kuq e uthull, pastaj rregullohet shija me kripe, hidhet leng nga i kokave, deri sa te jene mbuluar copat e mishit, peberja perzihet dhe hidhet ne tave. Ne nje ene te vogel rrihen vezet me niseshte dhe pak leng nga i kokave, i hidhet taves, qe sperkatet me lyre dhe piqet ne furre.

  Marre nga nje forum shqiptar
  Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e joss
  Antarsuar
  15-09-2005
  Postime
  312
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pace me plendes (plenc) qengji

  --------------------------------------------------------------------------------

  Di ndonjera nga ju si te bej pace me plenc qengji? Ose vici? Apo ja futa kot fare tani? Une mbaj mend se haja pace me kembe gjengji ose lope, por edhe me plenc. Edhe kjo e fundit me pelqente shume fare. Si behet? Ose, nese nuk behet pacja me plenc, atehere si gatuhet plenci gjelle?
  __________________


  PROVO KETE NJE HERE:

  Perberes: 1 kg plendes i pastruar mire (preferohet bageti e imet)
  3 kokrra mesatare qepe
  4 thelpinj hudhre
  1 filxhan oriz
  uthull, salce domatesh, piper, dhe ereza te tjera sipas deshires.

  Pergatitja: Merret plendesi dhe zihet mire ne uje te paster derisa te fijezohet lehte me dore, kullohet, dhe me gersheren e guzhines pritet ne forme fitilash te holle; (uji i zierjes ruhet)

  merret nje tigan ku tretet pak gjalp ose vaj, dhe ne te grihen qepet dhe hudhrat duke i skuqur ne nje zjarr te forte, duke i shtuar salce, uthull, dhe erezat sipas deshires, (skuqen deri sa te marrin ngjyre karamel).

  Merret nje tepsi (preferohet te jete nje ene balte te pjekur), hidhen ne te plendesat e prere, masa e pergatitur ne tigan dhe orizi i pastruar, perzihen, dhe vihen te ziejne ne nje zjarr te ngadalte duke i shtuar nga pak ujin e perftuar nga zierja ne fillim.

  Zihet derisa orizi te zieje dhe lengu te trashet, pastaj futen ne nje furre (fenomenale eshte ta gatuash me sa&#231 duke e shterrur deri ne fund.

 12. #12
  Dr
  Antarsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  ne perendim
  Postime
  338
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ca eshte kjo salce domatesh e marienuar, a ja di emrin anglisht, po sater cdo me thene, ato djathin me ullinjt e sallatorin i fut mrena filetosh....
  flmnderit
  rachi

 13. #13
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Kerkoj ndihme per gatimin e Paces shqiptare

  Dua te di si gatuhet pacja shqiptare??!! Nqs mund te me ndihmoje ndokush se me ka marre malli do ju isha shume mirenjohese

  Me respekt,

  Zemrushja
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
  Antarsuar
  05-05-2004
  Postime
  432
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Zemrushja
  Dua te di si gatuhet pacja shqiptare??!! Nqs mund te me ndihmoje ndokush se me ka marre malli do ju isha shume mirenjohese

  Me respekt,

  Zemrushja

  Pse moj ketoo recetat me siper jane per Pace Amerikane dhe Kineze?
  lool

  O po ketu ka gallat..

 15. #15
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  LoooL Fiori

  I paske nxjerre te gjitha por se kisha von re

  thx shume

  ps. snow drop si kisha von re my bad
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 16. #16
  Desert Fox Maska e bayern
  Antarsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,029
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Ka pas bo plaka ime (Se ktu ne USa e ka harru lol) pace me kom vici qe te lepije gishtat.
  Amon ere se kan pas lezet ene kto gjellet version fukarai po thuj tashi qe ham vec ushqim borgjezesh ja kujtojm vlerat.
  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
  Antarsuar
  05-05-2004
  Postime
  432
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Mos na u be si Zemrushja dhe ti qe do Pace shqiptare
  ushqim borgjezesh i thu ti sandwich-eve dhe burger-ve?
  Apo e kishe me ironi,se ju te Xhanki Fans ,kur ja fusni kot thoni e kishim me ironi

  Wherever you go, there always seems to be someone wearing an ugly hat.


 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime n 110 postime
  ne rrugen.. ballsh-tepelen kishte ca gjelltore simpatike buz rruges e mes dushqeve e rrapeve e ndonje prrua kalonte per bri.. dhe me te vertete ato gjelle qe gatuanin i qanin..
  atje hengra pace e cfar pace.. nje mrekulli..
  dhe buka ishte shum e lezetshme..dhe kosi.. e kuptohet natyra.. mbi te gjitha.. pra lugina e vjoses.. e malet per rreth..
  sdi pse ikin keta leberit e mallakastriotet nga ato vende e shkojne ne tiran te ngratet..
  lihen ato vende per nje rrog kapterri..
  gjynaf..

 19. #19
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Po ti brari per ca na i thu kete .. te na shtiesh me keq nepsin e lol

  ps. une vdes per pace.. aq qejf i kam sa o zot kur te jem me ashtu* e rrumbullakuar* si i thon do ta deshtoj po te kujtoj pacet lol
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 20. #20
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pacet jane gjelle shume e mire,mmmmm te lepish gishtat,sidomos
  kur i ben guzhinieri i menses se madhe ne q.s.Une do ti preferoja me mish
  koke se kembet jane te pista.....

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •