Telegraph: Shqipria i zbuloi talentet e futbollit npr bot prmes nj algoritmi sekret

Emri:  auto_sylvinho1718391054.jpg

Shikime: 446

Madhsia:  21.7 KB

Nga Dam Dean, TELEGRAPH

Menjher pas emrimit t tij si trajner i ri i Shqipris n janar t vitit t kaluar, Sylvinho e kuptoi se kishte nj problem.

Ish-mbrojtsi i Arsenalit dhe Barcelons kishte plane t mdha pr nj qasje t re taktike, duke vendosur ansort emocionues n krah, por ai thjesht nuk kishte lojtar pr kt plan. N krahun e djatht, veanrisht, opsionet e tij ishin pothuajse inekzistente.

Ishin analistt e Shqipris, t udhhequr nga Alarico Rossi, ata q doln prpara me nj zgjidhje. Q nga viti 2017, ata kishin punuar n heshtje pr nj mjet q mund t transformonte fatin e ekipit kombtar dhe t lironte potencialin e konsiderueshm futbollistik t kombit t tyre. Tani, me Sylvinhon n nevoj, ishte koha pr t shfrytzuar pjesn m t madhe t ktij mjeti.

Arma sekrete e Shqipris ishte nj baz t dhnash. Nj list lojtarsh e prpiluar me shum kujdes, e ndrtuar ndr vite dhe me mijra or pun, e cila prmbante detajet e futbollistve n mbar botn, t cilt nj dit mund t prfaqsojn Shqiprin.

N kt moment, mund t tundoheni t pyesni: e far ka ndryshe kjo? A nuk ka do kombtare nj sistem pr gjurmimin e futbollistve t tyre? Epo, po, por pak ekipe kombtare veprojn n rrethana kaq t jashtzakonshme dhe sfiduese sa ato me t cilat prballet Shqipria moderne. Kombet e tjera mund t ken bazat e tyre t t dhnave, por ato nuk jan asgj si kjo.

Merrni parasysh kt: popullsia e Shqipris sht rreth tre milion, afrsisht e njjt me Uellsin. Por federata shqiptare beson se ka deri n nnt milion shqiptar q jetojn gjetk n bot, si pjes e diaspors s madhe t vendit. Sfida pr Rossin ishte t gjente nj mnyr pr t prekur at diaspor, pr t identifikuar talentin e emigruar t Shqipris dhe m pas pr ta sjell at n shtpi.

Gjasht vjet pas fillimit t ktij projekti, baza e t dhnave nxori emrin e llojit t sakt t ansorit q dshironte Sylvinho. Ai quhej Jasir Asani dhe luan pr Gangju FC n Koren e Jugut. I lindur n Maqedonin e Veriut nga prindr shqiptar, Asani nuk kishte luajtur pr asnj ekip kombtar dhe pr kt arsye kishte t drejt pr tu grumbulluar.

Przgjedhja e tij e mvonshme ishte nj triumf q kur u zgjodh pr her t par, ai ka qen nj nga lojtart m t rndsishm t Shqipris. Baza e t dhnave q ne kemi sht e pamueshme, tha Sylvinho, i cili asistohet nga ish-mbrojtsi i Manchester City-t, Pablo Zabaleta. [Pa t] ndoshta nuk do ta kishim gjetur Asanin.

Brenda skuadrs s Sylvinho-s pr Europiani e ksaj vere, Asani nuk sht aspak i vetmi q ka lindur jasht Shqipris. Armando Broja i Chelsea-t, i lindur n Slough nga prindr shqiptar, sht nj shembull tjetr. Nga 26 lojtart e Shqipris, vetm tet kan lindur n vendin q do t prfaqsojn kt ver.

Identifikimi dhe gjurmimi i lojtarve me trashgimi shqiptare sht dshmuar t jet nj nga provat e mdha t formacionit kombtar, si dhe nj nga sukseset e tyre t mdha s fundmi. Ka krkuar npr listat e pafundme t futbollistve n ligat anemban bots, duke krkuar prova t mbiemrit shqiptar. Pr lojtart me nna shqiptare, q nuk mbajn mbiemrin shqiptar, sht edhe m sfiduese.

Pastaj sht shtja e pasaportave dhe vizave, dhe n t vrtet edhe e konkurrencs. Lojtart me kombsi t dyfisht ose t trefisht jan shpesh t krkuar nga kombet e tjera dhe Shqipris i sht dashur her pas here t lviz shpejt dhe me vendosmri pr t'i bindur kta futbollist t bashkohen me skuadrn e tyre kombtare dhe jo me nj tjetr.

Rossi, nj italian, ka monitoruar n mnyr efektive t gjith botn e futbollit pr t arritur kt pik. Skuadra e Shqipris n Gjermani sht e ndrtuar me lojtar nga liga n 12 vende t ndryshme dhe ata kan gjurmuar lojtar nga pothuajse 30 liga gjat dy sezoneve t fundit. Kto prfshijn Koren e Jugut, Indin, Shtetet e Bashkuara, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe divizionet e para dhe t dyta n t gjith Evropn.

Kundrshtart e tyre t par, Italia, kan zgjedhur n t kundrt nj 26 n t ciln prfaqsohen vetm tre liga. Detyra e monitorimit t lojtarve sht dukshm m e vshtir pr Shqiprin, e cila ka burime t kufizuara financiare. N t vrtet, Rossi dhe analistt kan krijuar dhe prsosur algoritmin e tyre, pa ndihmn e kompanive t t dhnave t mdha apo inteligjencs artificiale.

Shqipria sht me t vrtet skuadra ndrkombtare m ndrkombtare, gj q shtron pyetje t pazakonta pr stafin e tyre strvitor. Jo t gjith lojtart flasin t njjtn gjuh, pr shembull. Ata nuk jan rritur n t njjtn kultur futbolli.

Prandaj, n letr, do t kishte shum arsye pr t besuar se kjo qasje nuk do t funksiononte. Por ata kan treguar se multikulturalizmi, me krenarin shqiptare n zemr, sht nj arm e fuqishme: Shqipria prfundoi n krye t grupit t tyre kualifikues pr t arritur n Europianin e dyt ndonjher dhe ka humbur vetm 3 nga 13 ndeshjet me Sylvinho-n n krye.

Sfida me t ciln prballen tani sht ndoshta edhe m e frikshme sesa detyra pr t gjurmuar futbollistt e panjohur t kualifikuar pr Shqiprin n t gjith planetin. Pas takimit t s shtuns me Italin, ata prballen n fazn e grupeve me Kroacin dhe Spanjn. Ndeshjet, vshtir se mund t jen m t vshtira, por Shqipria, e ushqyer nga databaza e saj q ndryshon lojn dhe przierja e tyre multikulturore, jan gati pr at q vjen m pas.

Burimi: Telegraph / Syri