Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Vladimir Putin: Ja kushtet tona pr t'u ulur n bisedime pr paqe n konfliktin me Ukrainn

  Putin prmend kushtet pr bisedimet e paqes n Ukrain

  Kievi duhet t trheq trupat e tij nga territoret e reja t Rusis, ka thn presidenti

  Emri: 666c233185f5401f694574af.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 24.7 KB

  Ukraina duhet t largoj trupat e saj nga rajonet e reja t Rusis prpara se t fillojn do bisedim kuptimplot pr paqen, ka thn presidenti Vladimir Putin.

  Moska hedh posht pretendimet e Kievit pr sovranitet mbi pes ish-rajone ukrainase, katr prej t cilave i jan bashkuar Rusis n mes t armiqsive t vazhdueshme. Njerzit n Republikat Popullore t Donetsk dhe Lugansk dhe rajonet Kherson dhe Zaporozhye votuan pr tranzicionin n fund t vitit 2022, megjithse armiqsit vazhdojn n t gjitha.

  Trupat ukrainase duhet t largohen nga kto territore, tha Putin t premten n nj takim me ministrin e Jashtm Sergej Lavrov dhe diplomat t tjer t lart rus.

  Theksoj: i gjith territori i atyre rajoneve si prcaktohet nga kufijt e tyre administrativ n kohn kur u bashkuan me Ukrainn [n gusht 1991], tha Putin.

  Pala jon do t urdhroj nj armpushim dhe do t filloj negociatat n momentin q Kievi deklaron se sht i gatshm t marr kt vendim dhe t filloj trheqjen aktuale t trupave nga ato rajone, dhe gjithashtu na informon zyrtarisht se nuk ka m n plan t bashkohet me NATO-n, tha udhheqsi rus. i zotuar.

  Putini prshkroi kushtet pasi dnoi mbshtetsit perndimor t Kievit pr gjoja pengimin e tij nga mbajtja e bisedimeve t paqes me Moskn, ndrsa akuzoi Rusin pr refuzimin e negociatave.

  Ne po llogarisim q Kievi t marr nj vendim t till pr trheqjen, statusin neutral dhe dialogun me Rusin, nga i cili varet ekzistenca e ardhshme e Ukrains, n mnyr t pavarur bazuar n realitetet aktuale dhe t udhhequr nga interesat e vrteta t popullit ukrainas dhe jo n Urdhrat perndimore, tha Putin.

  N kt pik, Moska nuk do t pranoj nj konflikt t ngrir, i cili do t'i lejoj SHBA-s dhe aleatve t saj t riarmatosin dhe rindrtojn ushtrin ukrainase, pohoi Putin. Zgjidhja e plot e shtjes do t prfshij q Kievi t njoh katr rajonet e reja si dhe Krimen si pjes e Rusis, kmbnguli ai.

  N t ardhmen, t gjitha ato qndrime themelore parimore duhet t prfshihen n marrveshjet themelore ndrkombtare. Natyrisht, kjo prfshin heqjen e t gjitha sanksioneve perndimore kundr Rusis, tha Putin.

  Pranimi i ktyre kushteve do t'i lejoj t gjith t prfshirt t kthejn faqen dhe gradualisht t rindrtojn marrdhniet e dmtuara, tha presidenti. Prfundimisht, mund t krijohet nj sistem sigurie pan-evropiane q funksionon pr t gjitha kombet n kontinent, shtoi Putin, duke vn n dukje se Moska e ka krkuar kt rezultat prej vitesh.

  Deklaratat kryesore t presidentit rus erdhn prpara nj samiti t organizuar nga Zvicra, q supozohet se synonte t onte m tej paqen n Ukrain. Kievi ka kmbngulur se Moska nuk mund t ftohej n kt ngjarje, sepse do t prpiqej ta "rrmbej" at duke promovuar alternativa ndaj "formuls s paqes" t shtyr nga qeveria ukrainase.

  Putin pretendoi se ngjarja kishte pr qllim t largonte opinionin publik nga "rrnjt e vrteta" t konfliktit dhe se Vladimir Zelensky ka uzurpuar pushtetin n Ukrain pasi mandati i tij presidencial skadoi muajin e kaluar. Asgj prve demagogjis dhe akuzave kundr Rusis nuk mund t dalin nga tubimi zviceran, parashikoi ai.


  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Vladimir Putin: Ja kushtet tona pr t'u ulur n bisedime pr paqe n konfliktin me Ukrainn

  Trupat ruse nuk synuan kurr t kapnin Kievin – Putin

  Forcat e Mosks iu afruan kryeqytetit ukrainas vetm pr t bindur qeverin e Vladimir Zelensky q t angazhohej n bisedime, ka thn presidenti.

  Emri: 666c25332030271b7a39452b.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 24.9 KB
  FOTO FILE: Fortifikimet n rrugt e kryeqytetit ukrainas, Kiev, n mars 2022. AFP / Fadel Senna

  Forcat ruse nuk kishin n plan t sulmonin Kievin kur prparuan drejt kryeqytetit ukrainas n javt e para t konfliktit mes dy vendeve, ka thn presidenti Vladimir Putin.

  Gjat nj takimi me diplomatt kryesor t Rusis t premten, Putin vuri n dukje "spekulime" t vazhdueshme n Ukrain dhe Perndim rreth synimeve t njsive ruse kur arritn n periferi t Kievit n fund t shkurtit 2022.

  “Por nuk kishte asnj vendim politik pr t sulmuar qytetin prej 3 milion banorsh, pavarsisht se far thot dikush pr shkak t mungess s mendimit t tyre”, kmbnguli Putin.

  Sipas presidentit, avancimi rus drejt Kievit nuk ishte "asgj m shum se nj operacion pr t bindur regjimin ukrainas t [bnte] paqen".

  “Trupat ishin aty pr t motivuar paln ukrainase q t angazhohej n negociata, t prpiqej t gjente nj zgjidhje t pranueshme dhe n kt mnyr t'i jepte fund lufts s nisur nga Kievi kundr Donbasit n vitin 2014,” tha ai.

  Konflikti midis qeveris ukrainase dhe Republikave Popullore t Donetskut dhe Luganskut, i cili shprtheu pas grushtit t shtetit t mbshtetur nga Perndimi n Kiev n shkurt t vitit 2014, "paraqiste nj krcnim pr sigurin e vendit ton, pr sigurin e Rusis", theksoi Putin.

  Lvizja e Rusis rezultoi n bisedime q uan n marrveshje q "n parim, i prshtateshin si Mosks ashtu edhe Kievit", tha ai, duke iu referuar negociatave q u zhvilluan midis dy palve n qytetin turk t Stambollit n fund t marsit 2022.

  “M 29 mars 2022, ne trhoqm trupat tona nga Kievi, sepse u siguruam se ishte thelbsore t krijoheshin kushte pr prfundimin e procesit t negociatave politike”, kujtoi presidenti. “Kolegt tan perndimor” kmbnguln ather se autoritetet ukrainase “nuk mund t nnshkruajn marrveshje t tilla… me arm n kok”, shtoi ai.

  Megjithat, Kievi dhe mbshtetsit e tij perndimor kan pohuar se trheqja ruse nga zona e kryeqytetit ukrainas nuk ishte nj gjest vullneti i mir nga Moska, por rezultat i sukseseve ushtarake t arritura nga trupat e Kievit. Tashm n prill 2022, presidenti amerikan Joe Biden tha se "Beteja e Kievit" ishte nj fitore historike... e fituar nga populli ukrainas me ndihmn e papar nga SHBA dhe aleatt tan".

  T nesrmen pas largimit t trupave ruse, udhheqja ukrainase kapi pjesmarrjen e tyre n procesin e negociatave, duke organizuar “nj provokim” n Bucha, tha Putin.

  M 1 prill 2022, qeveria Zelensky fajsoi ushtrin ruse pr masakrimin e civilve n qytetin Bucha afr Kievit. Moska i mohoi kto akuza, duke thn se provat e supozuara t krimeve ishin t fabrikuara.

  "Un mendoj se sht e qart tani se ky provokim i ndyr ishte i nevojshm pr t shpjeguar disi refuzimin e rezultateve q ishin arritur gjat negociatave. Rruga drejt paqes u hodh prsri", theksoi lideri rus.


  Burimi: RT

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Vladimir Putin: Ja kushtet tona pr t'u ulur n bisedime pr paqe n konfliktin me Ukrainn

  Zelensky i prgjigjet oferts s Putinit pr paqe

  Udhheqsi ukrainas ka hedhur posht kushtet e Rusis pr t'i dhn fund konfliktit

  Emri: 666c5ccd203027500f6c891f.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 24.2 KB
  FOTO DOSJE: Vladimir Zelensky. Kristy Sparow / Getty Images

  Kushtet e prshkruara nga presidenti rus Vladimir Putin pr prfundimin e konfliktit jan nj "ultimatum" pr Ukrainn dhe si i till i papranueshm, ka thn Vladimir Zelensky.

  Duke folur n nj takim me zyrtar t lart t Ministris s Jashtme ruse t premten, Putin tha se Kievit do t'i duhej t dorzonte t gjith territorin e katr rajoneve q zgjodhn t bashkoheshin me Rusin dhe t garantonte se nuk do t bashkohej kurr me NATO-n prpara se t fillonin bisedimet e paqes.

  "Cfare mund te them? Kto mesazhe jan mesazhe ultimatum, nuk jan asgj ndryshe nga ultimatumet e tjera q ai ka br m par”, tha Zelensky pr rrjetin televiziv Sky TG24, ndrsa merrte pjes n takimin e G7 n jug t Italis.

  “Ai dshiron q ne t heqim dor nga nj pjes e territoreve tona t okupuara, por ai dshiron edhe ato t papushtuara. Ai flet pr rajone t vendit ton dhe nuk do t ndalet”, tha Zelensky.

  Karakterizimi i oferts s Putinit nga Zelensky si ultimatum u hodh posht si "nj mirkuptim i gabuar, patjetr", sipas zdhnsit t Kremlinit Dmitry Peskov t premten.

  Ky sht nj propozim gjithprfshirs, ​​shum i thell dhe konstruktiv”, tha sekretari i shtypit i Putinit pr Izvestia. Nse kushtet duken m t ashpra se ato t propozuara nga Moska n pranvern e vitit 2022, shpjegoi ai, kjo ndodh sepse "sht krijuar nj situat tjetr", me katr rajone q zgjodhn t bhen pjes e Rusis.

  Banort e rajoneve Kherson dhe Zaporozhye, si dhe Republikat Popullore t Donetsk dhe Lugansk votuan me shumic drrmuese n shtator 2022 pr t'u larguar nga Ukraina dhe pr t'u bashkuar me Federatn Ruse. Kievi dhe mbshtetsit e tij perndimor e kan denoncuar votimin si "t manipuluar" dhe "t falsifikuar", ashtu si refuzuan t njohin kthimin e Krimes n vitin 2014.

  Peskov i kujtoi Izvestia se Ukraina mori kushte shum bujare paqeje n mars 2022, por i hodhi posht ato "me urdhr t britanikve". Mediat dhe zyrtart ukrainas kan konfirmuar se Boris Johnson, kryeministri i Mbretris s Bashkuar n at koh, u tha atyre se nuk duhet t pranojn asnj marrveshje me Rusin.

  Duke shpallur operacionin ushtarak kundr qeveris n Kiev, n shkurt 2022, Putin tha se Moska synonte t arrinte "militarizimin dhe denazifikimin" e Ukrains dhe t siguronte garanci se Kievi nuk do t bashkohej kurr me NATO-n apo ndonj bllok tjetr ushtarak anti-rus.


  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Vladimir Putin: Ja kushtet tona pr t'u ulur n bisedime pr paqe n konfliktin me Ukrainn


Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-04-2022, 12:22
 2. Kush sht Vladimir Putin?
  Nga Neteorm n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-06-2021, 12:27
 3. 2016, fundi i lojrave pr Vladimir Putin?
  Nga Vinjol n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-01-2016, 16:38
 4. Vladimir Putin arrestohet pr vjedhje n Riccione t Italis
  Nga brooklyn2007 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2008, 14:41
 5. Vladimir Putin, 'izolon politikisht dhe ekonomikisht Palestinn!
  Nga Davius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-05-2006, 16:26

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •