Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Mediat rumune: Edi Rama e njerzit e tij pastrojn parat e trafikantit rumun t drogs Coldea

  VIDEO/ Televizioni rumun monton lidhjet e trafikantit rumun t drogs, Colden me Dorian Dukn

  Emri: sri.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 39.9 KB

  Ish-drejtori i shrbimit sekret t informacionit (SRI) Florian Coldea, ka arritur q t bashkpunoj me rrjetin e mafies n strukturat m t larta politik n Shqipri, pr t pastruar para.

  Ai sht par t qarkulloj n hotele dhe restorante n Tiran duk u takuar m politikan dhe njerz t rndsishm t bots s biznesit dhe m persona t dyshuar.  Sipas burimeve, Goldea sht takuar m politikant m t lart t Partis Socialiste dhe t qeveris shqiptar prgjat 3 ditve n Tiran. Nuk dihet s pr far arsyeje zyrtare ai ka qen n Tiran, pasi shtjet e shrbimit sekret si edhe shtje t dyshimta jan profesion i tij. Ai sht takuar m kryeministrin Edi Rama si edhe m drejtues t lart t PS. Mbas nj viti Coldea u kthye prsri n Tiran pr t marr pjes n nj event ndrkombtar CODW CAMP ku promovohej zhvillimi i softearve.

  Coldea ka marrdhnie t ngushta edhe m Ministrin Brendshm, Taulant Balla dhe burimet thon q Coldea e kontrollon veprimtarin tij n Shqipri nprmjet Taulant Balls.

  Fondacioni SOROS vlersohet s ka alokuar mbi 100 milion dollar n Shqipri pr t mbshtetur politika t qeveris Rama, gj q e ka br figurn e tij t rritt q nga viti 2013.

  Rrjeti i Coldes sht rritur n Shqipri edhe m ndihmn e Dorian Duks, m fuqi t mdha saj lidhjeve t tij mafioz. Influenc e Duks sht e madhe saj marrdhnieve t ngushta m Kryeministrin Edi Rama.

  Rrjeti mafioz shqiptar njihet pr lidhjet m drejtuesit e qeveris dhe ata jan t njohur n fushn e nafts, alkolit, drogs dhe armve.

  Dorian Ducka ka br lidhjen e investimeve kineze n fushn e energjis. Prmend fakte sesi Ducka ka kritikuar qndrimin HAGS pr vendimin saj n lidhje m shtjen e detit t jugut midis Kins dhe Filipineve. Emri i tij ndeshet shpesh n artikujt kinez. Ai ka kritikuar instalimin e rraketave amerikan n Koren e Jugut etj.

  N 2022 kan dal artikuj sesi karteli i drogs meksikan SINALOA ka pastruar shuma t mdha parash n Shqipri. M tej gjrat q i kemi dgjuar kto dit n tv.

  Syri
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 14-06-2024 m 12:05

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Mediat rumune: Edi Rama e njerëzit e tij pastrojnë paratë e trafikantit rumun Coldea

  SYRI TV/ Skandali me ish-gjeneralin rumun Coldea, Berisha publikon dokumentin zyrtar

  Ish-gjenerali i shrbimeve sekrete rumune Florian Coldea rezulton t jet kshilltar i jashtm i kryeministrit Edi Rama. Lideri i opozits Sali Berisha ka publikuar dokumentin zyrtar q provon lidhjen kontraktuale t Edi Rams me gjeneralin Coldea. Ky i fundit, s bashku me Edi Ramn, Taulant Balln dhe Dorian Dukn jan vendosur n qendr t skandalit t fundit t shprthyer nga mediat rumune pr prfshirje n nj rrjet t trafikut t kokains, me kartelin e Sinaloas meksikane.

  Nga SYRI TV

  Lideri i opozits Sali Berisha ka publikuar dokumentin zyrtar q provon lidhjen kontraktuale t kryeministrit Edi Rama me ish-shefin e shrbimeve sekrete rumune, gjeneralin Coldeo.

  Ky i fundit, s bashku me Edi Ramn, Taulant Balln dhe Dorian Dukn jan vendosur n qendr t skandalit t fundit t shprthyer nga mediat rumune pr prfshirje n nj rrjet t trafikut t kokains direkt nga karteli i Sinaloas meksikane. Si shkruajne mediat rumune, gjenerali Coldea ofronte mbrojtje pr rrjetin q e sillte kokainn nga Meksika drejt Shqipris dhe m pas n Rumani ku shprndahej kryesisht n zonat e pasura.

  Berisha shkruan se ky dokument zyrtar fakton nj lidhje tjetr mafioze ndrkombtare t Edi Rams

  Berisha: Ky sht dokumenti i lidhjes kontraktuale t Edi Rams me ish-shefin e shrbimeve sekrete rumune, gjeneralin Coldeo, nj McGonigal ballkanik!

  Ky dokument i dats 11/9/2023 sht i firmosur nga mafiozi Don Agaio, dhurat madhi me t cilin gjenerali Coldeo emrohet kshilltar i jashtm i mafiozit, kreut t narko-shtetit Edi Rama.

  Sipas mediave rumune Coldeo ka lidhur Ramn me kartelin m t rrezikshm t drogs n bot, Sinaloan e Meksiks dhe botn e nndheshme t krimit. Ai u pagua me shuma t mdha nga Edi Rama dhe konfidenti i tij narko-trafikanti Ministr Taulant Balla pr shrbime mafioze ndaj tyre. Ky dokument zyrtar fakton nj lidhje tjetr mafioze ndrkombtare t Edi Rams dhe Taulant Balls dhe narko-shtetit t tyre.

  P.S. Dje Edi Rama me mjeron e tij me moton fajin e ka Saliu, publikoi nj fotografi n nj konferenc ndrkombtare, si tregojn baxhet, q Coldeo gjendet i ulur n radh afr meje, ku ai ka prfaqsuar veten apo vendin e tij, pa asnj lidhje me mua as edhe Shqiprin.

  Shkresa e publikuar nga zoti Berisha mban firmn e Sekretarit t Prgjithshm t Kshillit t Ministrave, ngjll Agai dhe i sht drguar Kuvendit t Shqipris si kthim prgjigje ndaj nj krkese t br nga deputetja e Partis Demokratike Albana Vokshi.

  N dokumentin zyrtar q mban datn 11 shtator 2023, shkruhet se Florian Coldea sht kshilltar i jashtm i kryeministrit Rama pr kshillim pr shtje q lidhen me sigurin.

  N fund t shkress bie n sy edhe nj paragraf prmes t cilit qeveria refuzon dhnien e informacioneve pr kshilltart e jashtm t Edi Rams me pretendimin se jan t dhna personale dhe q nuk mund t vihen ne dispozicion pa plqimin e subjektit prkats.

  Prej ditsh mediat rumune kan n qendr skandalin e ish-gjeneralit t shrbimeve secrete Florian Coldea, i cili ofronte mbrojtje pr rrjetin q e sillte kokainn nga Meksika drejt Shqipris dhe m pas n Rumani.

  Mediat rumune raportuan se Edi Rama ka lidhje direkte me kartelin m t rrezikshm n planet, Sinaloa.

  Ato risolln n vmendje fotot e publikuara ekskluzivisht nga Syri.net pas takimit n Kryeministri mes Edi Rams dhe prfaqsuesit t Sinaloas, Luftar Hysa.

  Po kshtu mediat rumune publikuan foto t Coldeas, t dashurs s tij, dhe kshilltarit jozyrtar t Edi Rams, Dorian Duks.
  Romania TV sqaronte se fotoja sht br n Berlin, ku t tre u takuan pr t br pazare droge n zinxhirin Meksik-Shqipri-Bukuresht.

  Publikimi nga Berisha i dokumentit zyrtar, sipas t cilit Coldea, ishte emruar si kshilltar i jashtm i Kryeministrit Edi Rama, shpjegon m s miri infliltrimin e thell n brendsi t mafias m t rrezikshme n bot edhe t shefit t qeveris shqiptare.

  Emri: auto_12rwfsv1718376081.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 39.9 KB


  Syri
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 14-06-2024 m 11:59

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Mediat rumune: Edi Rama e njerzit e tij pastrojn parat e trafikantit rumun t drogs Coldea

  Skandali vjen nga Rumania: E dashura e kshilltarit t Rams - festa me kokain n Tiran! T filmuar politikan e biznesmen n orgji

  Emri: auto_-900-0-1718368500xgjenerali-rumun-florian-coldea-8301718375077.jpg

Shikime: 97

Madhsia: 32.2 KB

  Hetimi i nj skandali t madh ku sht prfshir ish-shefi i Shrbimit Sekret t Rumanis, Florian Coldea, po nxjerr n drit dhe episode t frikshme q lidhen me Shqiprin. Ai rezulton se sht kshilltar i jashtm i kryeministrit Edi Rama, pr sigurin, por dyshohet i lidhur me nj rrjet ndrkombtar kokaine.

  Romania TV, nj televizion informativ 24 orsh, raporton se Florian Coldea duke shfrytzuar afrimitetin me disa politikan t rndsishm n Shqipri, ka ndihmuar t dashurn e tij Marina Pandarof, t bhej pjes e nj rrjeti ndrkombtar t trafikut t drogs.

  Kokaina sillej nga Meksika, direkt nga karteli Sinaloa n Shqipri n sasi t mdha dhe m pas arrinte n Bukuresht n nj rrug sekrete.

  Referuar raportimit, bhet fjal pr "M Network" ose "Rrjeti M" q shprndante kokain pr personat e kategoris VIP n kryeqytetin shqiptar. Klientt e t dashurs s Florian Coldeas, thuhet se ishin biznesmen me ndikim t madh n Shqipri, politikan t nivelit t lart, gjeneral dhe persona me shum para q qndrojn pran politikanve.

  Marina Pandarof cilsohet nga mediat n Rumani si "bjondia fatale", pr shkak se partneri i saj Florian Coldea, ish-shefi i Shrbimit Sekret t Rumanis ishte i dashuruar pas saj dhe e kishte vn n krye t linjs s trafikut t kokains, q thuhet se vinte direkt nga Sinaloa n Shqipri e m pas n Bukuresht.

  Skandali shkon edhe m tej. Coldea cilsohet si nj personazh djallzor q ka filmuar dhe regjistruar do fest dhe orgji q sht zhvilluar n Tiran, me eskorta e kokain, ku t pranishm kan qen biznesmen t mdhenj e politikan t lart vendas.

  Si raporton Romania Tv, kto pamje jan prdorur pr shantazh nga ish-shefi i Shrbimit Sekret. N kushtet kur posedonte pamje dhe provave t ndryshme sa m komprometuese, ai hapte "dosjet e tij t shantazhit" dhe bnte kontrata "konsulence" me biznesmen e politikan q kishin marr pjes n orgji.

  "Florian Coldea sht par n restorante dhe hotele n Tiran, kryeqytetin e Shqipris, gjat takimeve me politikan, biznesmen apo persona t tjer kontrovers. N vitin 2020, n shtypin shqiptar doli nj artikull pr pranin e tij atje. Gjenerali Coldea u takua me politikant m t lart t Partis Socialiste dhe qeveris n mars 2020 n Tiran", thot televizioni rumun.

  Artikulli thot se ish-shefi Shrbimit Sekret t Rumanis ka ardhur disa her n Shqipri dhe kur pa terrenin, bri at q dinte m mir. Ai u infiltrua thell n nntokn e mafias n Shqipri, bri nj sr lidhjesh t rrezikshme nga mjedise t ndryshme, mes krimit dhe politiks.

  Megjithat, shkrimi nuk prmend se cilt jan biznesment dhe politikant e lart me t cilt Florian Coldea kishte br marrveshje, ose kishte prfshir n dosjet e tij t shantazhit./ Sipas Newsbomb.al


  Raportimi i televizionit Romania TV

  Emri: auto_-900-0-1718368240x1-1501718375152.jpg

Shikime: 96

Madhsia: 41.7 KB

  Emri: auto_-900-0-1718368280x2-5331718375154.jpg

Shikime: 96

Madhsia: 37.4 KB

  Syri

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Mediat rumune: Edi Rama e njerzit e tij pastrojn parat e trafikantit rumun t drogs Coldea

  Rama sulmon median rumune, i del n mbrojtje Florian Coldea-s

  Zyra e shtypit t kryeministrit shqiptar sulmoi median rumune dhe cilsoi akuzat ndaj kshilltarit rumun t Rams Florian Coldea “shtje ujrash t zeza politike e mediatike”. Coldea, ish-drejtues i lart i shrbimit sekret rumun, akuzohet pr korrupsion.

  Nga Gjergj Erebara

  Emri: edi-rama.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 29.4 KB
  Nj imazh nga video e Syri TV q paraqet Ramn duke prekur me duar gazetaren Ambrozia Meta pasi refuzoi t'i prgjigjej pyetjes. Foto kortezi: Syri TV

  Nj prej kshilltarve t jashtm t kryeministrit Edi Rama, ish-zvendsdrejtori i par i shrbimit sekret t Rumanis, Florian Coldea, po hetohet nga Drejtoria Kombtare e Antikorrupsionit n Rumani pr korrupsion.

  Coldea sht marr nn hetim n 24 maj dhe bazuar n njoftimin prokuroris rumune akuzohet se bashk me 2 persona t tjer “i kan krkuar nj biznesmeni (kallzuesit) shumn prej 700,000 euro plus TVSH-n, n kmbim t s cils i kan ln t besoj se ai do t kishte ndikim tek disa magjistrat n disa gjykata dhe se do t'i bnte ata t jepnin vendime t favorshme pr kallzuesin n nj shtje penale n t ciln ai po gjykohej” (Njoftimi pr shtyp).

  Prokuroria n Rumani nuk e identifikon Coldean, por mediat atje e kan identifikuar at si nj nga t akuzuarit. Ndaj Coldeas u mor mas pr ndalimin e largimit nga Rumania, ndrsa sipas prokuroris nga 700 mij dollart e krkuar, vetm 100 mij ishin transferuar.

  Por e pyetur nga BIRN Agjencia pr Media dhe Informim pran qeveris shqiptare e mori n mbrojtje Coldean dhe sulmoi kallzuesin. Sipas MIA-s, kallzuesi sht pronar i nj televizioni i cili sht dnuar pr korrupsion. “Ai sht nj i dnuar pr korrupsion n Rumani dhe aktualisht ka nj tjetr proces t hapur po pr korrupsion”, thuhet n prgjigjen e MIA.

  N prgjigje nuk sqarohet kur Coldea filloi t punonte pr kryeministrin Rama dhe as nse ai vijon ta ket kt pozicion, por ai lavdrohet se “ka dhn nj ndihm t muar me kshillat e tij pr forcimin e institucioneve t siguris”.

  Sipas nj dokumenti t publikuara nga ish-kryeministri Sali Berisha, Coldea ishte kshilltar i kryeministrit Edi Rama n vitin 2023. Berisha, i cili ndodhet me mas arresti shtpiak, akuzoi Ramn pr lidhje t dyshimta me Coldean dhe e cilsoi ata “McGonigal-i rumun”, duke iu referuar rastit t ish-agjentit t FBI-s q akuzohet se mori para nga qeveria shqiptare e Rams, pr t lobuar kundr opozits.

  Berisha po ashtu prsriti akuzat e mediave Rumune se Coldea kishte lidhje me klane mafioze meksikane. “Sot shtypi rumun i tri zien m Edi Ramn e Sinalon. A do t pranojm m tutje kt kryeministr”, tha ai n nj nga daljet para nj grupi mbshtetsish.

  Ndr t tjera mediat n Rumani kan publikuar edhe foto mes Coldeas dhe Dorian Duks, nj tjetr kshilltar i kryeministrit Rama. Duka, ish-zvendsministr i qeveris shqiptare, u prmend edhe n hetimin e FBI n shtjen ndaj ish-agjentit Charles McGonigal, i cili u dnua me 2 vjet burg se mori 225 mij dollar nga nj ish-punonjs i shrbimeve informative shqiptare. N Shqipri kryeministri sht akuzuar nga opozita se pagoi Mcgonigal pr t sulmuar Partin Demokratike dhe opozitn.

  N prgjigjen pr BIRN, kryeministria i mohoi dhe i ironizoi akuzat pr lidhjet e Coldea me kartelet t trafikut t narkotikve. “Po ne jemi msuar me kto estrada dhe s'kemi asnj lloj shqetsimi pr budallallqet q lidhin rolin e zotit Coldea si kshilltar i jashtm me telenoveln meksikane t kanalit t ujrave t zeza politike e mediatike t Tirans q sht derdhur s fundmi edhe n gotn mediatike rumune”, thuhet n reagim.

  Ndrkoh sipas Agjencis Kombtare t Shtypit n Rumani Agerpress, kryeministri aktual Marcel Ciolacu, u shpreh i shqetsuar q Coldea pas puns n shrbimin e inteligjencs Rumune, kishte punuar si konsulent pr t tret. Kryeministri i Rumanis, citohet t ket premtuar ndryshime ligjore, pr t ndaluar situata t ngjashme.

  Nga ana e saj MIA nuk iu prgjigj pyetjes s BIRN nse kjo prbnte shqetsim pr sigurin e vendit. N prgjigje theksohet se Coldea kishte punuar si konsulent pr disa qeveri dhe lavdrohet si nj “faktor ky pr kalimin e SRI-s nga Sherbimi Sekret Komunist n nj nga shrbimet m prestigjoz t inteligjencs n Europn Lindore dhe NATO”.

  BIRN

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Mediat rumune: Edi Rama e njerzit e tij pastrojn parat e trafikantit rumun t drogs Coldea

  ‘Bomba’ e gazetarit rumun: Rama u rekrutua nga shrbimet tona sekrete, kjo shpjegon lidhjen e tij me Koldean

  Gazetari rumun, Liviu Alexa, ka intervistuar liderin e opozits shqiptare, Sali Berisha n lidhje me skandalin e gjeneralit rumun, Florian Koldea.

  Gjenerali sht rekrutuar nga Dorian Duka i Edi Rams pr t punuar pr kartelin meksikan t Sinaloas.

  Por gazetari rumun zbulon edhe nj fakt tjetr gjat ksaj interviste. Ai thot se Rama ka qen student n Rumani dhe gjat ksaj kohe mund t jet rekrutuar nga shrbimi sekret.

  Sipas tij, kjo shpjegon lidhjen e Rams me gjeneralin e shrbimeve sekrete rumune, Florian Koldea.

  Gazetari: Kam provuar t shikoj CV-n e Edi Rams, dhe kam gjetur thjesht nj seri klishesh q duket t jet nj "histori e bukur". Por praktikisht, ne nuk dim asgj pr disa pjes t jets s tij. Pr shembull, nj burim i imi nga shrbimet sekrete n Rumani m zbuloi se zoti Rama ka qen edhe student n Rumani, nj aspekt q nuk prmendet n CV-n e tij. Dhe i njjti burim m tha se sht shum e mundur q Rama t ishte rekrutuar nga shrbimet e shrbimit sekret rumun, dhe kjo do t shpjegonte gjithashtu lidhjen me Koldean, ose ish-kryeministrin rumun Viktor Ponta. far mendoni pr kt?

  Berisha: M lejoni t theksoj disa fjal pr kt. S pari, Edi Rama sht djali i zvendsit t Nexhmie Hoxhs dhe Ramiz Alis, Kristaq Rama. Babai i Edi Rams nnshkroi varjen publike n gusht t vitit 1988 t nj poeti disident, Havzi Nela. Ju rekomandoj t lexoni pr Havzi Neln. Dhe Havzi Nela u var, sepse ai shkroi se era e mendimit t tij do t frynte edhe n vendin ton, dhe t drejtat e njeriut do t vinin edhe pr shqiptart. Ai e pagoi me varje. Dhe kan qen disa antar t tjer n presidium, n presidiumin e drejtuar nga Ramiz Alia, t cilt nuk nnshkruan, ndrsa babai i Edi Rams nnshkroi pran Ramiz Alis pr varjen e tij. Kjo sht prapavija e tij. Nuk kam dgjuar kurr q ai ka qen pr studime n Rumani. Ai e ka fshehur kt nga publiku shqiptar. far thuhet, thuhet si vijon. Ai ishte n Paris dhe sipas Fatos Nanos, ai shiste atje ikona t vjedhura. Po. Fatos Nano, q e mori nga Parisi n nj koh kur shiste ikona t vjedhura. Pr kureshtjen tuaj, kur regjimi shkatrroi kishat dhe xhamit n Shqipri, mijra objekte t bukura fetare dhe ikona u bn objekte tregtie dhe tregtie t paligjshme. Edi Rama, n Paris, po shiste dhe u arrestua, sipas Gjergji Thimos, i cili sht koleksionist i veprave t vjetra t artit. Rama u arrestua dhe gjithashtu iu dha nj numr si nj i burgosur n Franc nga policia franceze. Ai ka nj t kaluar shum t errt. Tani… bashk me t sht edhe nj personazh tjetr. Tani sht ministr i brendshm dhe ai sht Taulant Balla. Taulant Balla ka studiuar n Rumani. Sipas burimeve diplomatike, kshilli yn n Rumani drgoi i ka drguar nj njoftim Ministris s Brendshme se Balla merret me trafikim njerzor, trafik prostitutash. Vet Balla prezantohet me Koldean. N fakt, Balla sht personazhi q u zbulua se ka br 54 udhtime me Edmond Begon, nj person i dnuar n Itali 18 vjet si kryetrafikant. Domethn, me kto 54 udhtime me pasaporta diplomatike, ka baza t forta t mendosh se ai transportonte me valixhe diplomatike kokain ose drog. Pra, sht nj grup. Vet Rama ka br… n dy vjet… 141 udhtime me avionin e tij taksi, me avionin e tij personal. Avion taksi. Ka shum zra se ai ka transportuar me valixhe diplomatike n kto udhtime narko-euro dhe drog. Por n dy vjet, 141 udhtime me avion privat, mendoj se kjo sht unike.

  VIDEO

  Syri

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Mediat rumune: Edi Rama e njerzit e tij pastrojn parat e trafikantit rumun t drogs Coldea

  Berisha flet pr median rumune: Gjenerali Koldea sht lidhja e vrtet e Edi Rams me kartelin Sinaloa

  Kryetari i opozits shqiptare, Sali Berisha, ka folur pr median rumune NCN pas shprthimit t skandalit q ka tronditur kt vend. Nj gjeneral i shrbimit sekret sht rekrutuar nga kshilltari hije i Edi Rams, Dorian Duka pr t punuar pr kartelin famzi t Sinaloas n Meksik. Berisha thot se gjenerali Florian Koldea sht n fakt lidhja e vrtet e Edi Rams me kartelin meksikan

  Gazetari: Prshndetje, sot do t flasim me Shklqesin e Tij, Sali Berishn, ish-president dhe kryeministr i Shqipris, njkohsisht lideri i partis m t madhe opozitare n vendin e tij dhe personi q tronditi si Rumanin ashtu edhe Shqiprin, duke zbuluar disa dit m par nga ballkoni i shtpis s tij, ku ai sht i arrestuar ilegalisht. Zoti Berisha zbuloi nj dokument absolutisht t pabesueshm, kontratn e konsulencs s gjeneralit t sigurimit Florian Koldea me kryeministrin aktual t Shqipris, Edi Rama. Para se t hyjm n tem, dhe dua t'ju falnderoj shum, zoti Berisha, pr kt nder, dua t'ju pyes pse prokuroria refuzon t bj publike aktakuzn n rastin tuaj. A sht sepse akuzat kundr jush jan nj shaka? A jeni ju viktim e abuzimit politik dhe gjyqsor?

  Berisha: sht totalisht nj proces i pastr politik. Pas katr vite hetimesh, bazuar n nj dosje t rreme t paraqitur nga kryetari i athershm i grupit parlamentar socialist me urdhr t Edi Rams, nga Taulant Balla, pr nj proces t njohjes, kthimit t tokave t konfiskuara nga regjimi komunist dhe blerjes s aseteve t ndrtuara mbi kt tok, duke respektuar plotsisht ligjet, kjo dosje thot se toka ishte shpronsuar nga italiant gjat Lufts s Dyt Botrore, dhe m pas pronart nuk kan asgj t bjn me t. Ndrsa Gazeta Zyrtare e asaj kohe tregonte qart se toka e atij territori nuk ishte shpronsuar nga regjimi. sht krejt e kundrta. U rekuizua pr gjasht muaj dhe m pas pr gjasht muaj t tjer dhe asgj tjetr. Kjo tok i prkiste 300 pronarve. Nj nga kta pronar ishte dhndri im, profesor Jamarbr Malltezi, dhe nj proces q filloi n vitin 1995 dhe prfundoi n vitin 2009. T gjitha ligjet jan respektuar. Nuk ka asnj punonjs apo zyrtar nga cilado qeveri, majtas apo djathtas, nn aktakuz apo penalizim pr kt proces privatizimi, sepse secili prej tyre ka respektuar rreptsisht ligjin. I vetmi person i akuzuar pr abuzim sht Sali Berisha, i cili nuk ka asnj firm n asnj faz t ktij procesi, sepse ai kaloi prmes ligjit dhe jo prmes vendimeve qeveritare. sht Berisha dhe sht dhndri im q mori nga paraardhsi i tij, paraardhsi i tij, 410 metra katror tok. Kjo sht e gjith dosja, dhe me urdhr t Edi Rams, jam vn nn arrest shtpiak, edhe pse nuk ka asnj fakt apo dokument q t dshmoj se ka pasur shkeljen m t vogl t ligjit.

  Gazetari: N rregull, por zoti President, sipas mendimit tim, kushdo q sht kundrshtar i Edi Rams mund t arrestohet pa asnj arsye. A sht kjo drejtsia n Shqipri?

  Berisha: sht e kontrolluar plotsisht nga Edi Rama. Xhorxh Sorosi, i cili sht arkitekti i reforms n drejtsi, vuri sistemin e drejtsis nn kontroll t plot t Edi Rams dhe qeveris s tij. Pra, e ashtuquajtura drejtsi e pavarur sht nj deg e ekzekutivit n Shqipri, de fakto, sht nj deg e ekzekutivit q zbaton ose merr urdhra direkt nga Rama.

  Gazetari: Ju that dika interesante javn e shkuar. Nga parat tuaja, t dashur shqiptar, Edi Rama pagoi konsulent t huaj t shrbimeve sekrete dhe mafian. Kjo przierje e mafias dhe oficerve t shrbimeve sekrete m duket shum e rrezikshme. Si e komentoni kt? A keni informacione t tjera pr kt?

  Berisha: Sigurisht, ka informacione publike. Ka informacione publike.

  Gazetari: Zoti President, ju keni qen president i vendit, kryeministr i ktij vendi. Pse mendoni se zoti Rama kishte nevoj pr nj kshilltar si Florian Koldea? far konsulence mund t'i ofronte zoti Koldea? Sepse mendoj q nuk po diskutojm pr marketingun politik, por lloje t tjera shrbimesh.

  Berisha: A mund t'ju shpjegoj dika?

  Gazetari: Ju lutem.

  Berisha: Edi Rama kontraktoi si kshilltar pr sigurin, ish-drejtorin e FBI-s Lou. Ai kontraktoi si kshilltar pr sigurin ekipin e tij. Por para ksaj, ai korruptoi, arriti t korruptoj kreun e kundrzbulimit t FBI-s pr Nju Jorkun, McGonigal.

  Gazetari: Po, po, e di.

  Berisha: Ai e prdori McGonigal-in kundr opozits. Ai e pagoi me para t pista. Dhe kur ishte n detyr, ai u angazhua n luft private kundr Sali Berishs dhe kundr opozits. Ndodhi e njjta gj me kreun e policis financiare italiane, Il Generale Lisi, ose i Interpol Italias a dika e ngjashme. McGonigal mori 225,000 dollar nga nj ish-oficer i shrbimit sekret shqiptar. Gjeneral Lisi mori 30 hektar tok nga Sekretari i Prgjithshm aktual i kryeministrit t Kshillit t Ministrave, Engjll Agai. Dhe normalisht, Koldea ishte nj aset pr Edi Ramn pr lidhjet e tij me Sinaloan e Meksiks. Jan dy vllezr shqiptar me emrin Hysa, t cilt jan njerz t nivelit t lart n kartelin Sinaloa.

  Gazetari: Po thoni se zoti Koldea sht lidhja e vrtet e Edi Rams me kartelin Sinaloa?

  Berisha: Po, kjo sht ajo q sht shkruar n media. Por ajo q di sht q vjet, Engjll Agai, Sekretari i Prgjithshm, me krkes t Edi Rams, nnshkroi emrimin e Koldeas si kshilltar t Edi Rams.

  Gazetari: Pra, edhe nj her, cili mendoni se ishte ose sht roli i vrtet i Koldeas n Shqipri?

  Berisha: Bota e nndheshme, pra, bota e krimit t organizuar.

  Gazetari: Kjo sht ajo q doja t thosha. Agjencia Amerikane Federale e Antidrogs n raportet e saj, DEA, po thon prej vitesh, prej nj dekade q Shqipria dhe mafia shqiptare sht pothuajse m e rrezikshmja n bot. Dhe mafia e dyt q kontrollon trafikun e drogs n Europ ose Amerik. Pra, nga ana tjetr, zoti Blinken viziton Edi Ramn dhe bjn biseda t mbla. Nga ana tjetr, ishte nj vendim kontroversial i marr nga Rama m shum se 10 vite m par pr t lejuar ish-organizatn terroriste, Muxhahedint e Popullit nga Irani, t vendosen n Shqipri n cilsin e emigrantve. A kishte Shqipria nevoj pr nj problem m shum? Pse ndodhi kjo dhe cilat jan pasojat pr vendin tuaj?

  Berisha: Edi Rama sht personi m i investuar i Xhorxh Sorosit. Nse vini n Shqipri, Shqipria mund t quhet Republika Xhorxh Soros. N shum aspekte. Por duhet ta dini, Xhorxh Sorosi ka shum, shum me ndikim n politikn e jashtme t SHBA-ve n Ballkan. Nse shikoni, nse jeni t interesuar t shikoni t gjitha nismat ballkanike t marra jasht procesit t Berlinit… Procesi i Berlinit sht nj proces i BE-s. Por krahas procesit t Berlinit, i cili mbledh gjasht vende t Ballkanit Perndimor, krahas ktij procesi, ishte Ballkani i Hapur, nj projekt plotsisht i mbshtetur nga Sergej Lavrovi dhe Xhorxh Sorosi. N do samit, ju lutem kontrolloni, n do samit t Ballkanit t Hapur… Novi Sad, Shkup, Ohr, Tiran… n do samit sht nj person i pranishm pran kryeministrave, dhe ky sht Aleks Sorosi. Nj her pyeta, si mund t ndodh kjo? Si mundet nj njeri, q nuk prfaqson nj komb, as nj organizat ndrkombtare, por vetm familjen e tij, t jet kaq i rndsishm n do samit t Ballkanit Perndimor? M'u tha se ai sht i vetmi q mund t flas me t gjith. Kto jan pallavra. T gjith flasin me njri-tjetrin. Nuk sht aspak kshtu. Por kta jan njerz t korruptuar nga Xhorxh Sorosi dhe pranojn, n shkelje t do ligji ndrkombtar, nj njeri q prfaqson vetm veten dhe t atin, dhe jo nj vend, jo nj komb, jo nj institucion.

  Gazetari: Kam provuar t shikoj CV-n e Edi Rams, dhe kam gjetur thjesht nj seri klishesh q duket t jet nj "histori e bukur". Por praktikisht, ne nuk dim asgj pr disa pjes t jets s tij. Pr shembull, nj burim i imi nga shrbimet sekrete n Rumani m zbuloi se zoti Rama ka qen edhe student n Rumani, nj aspekt q nuk prmendet n CV-n e tij. Dhe i njjti burim m tha se sht shum e mundur q Rama t ishte rekrutuar nga shrbimet e shrbimit sekret rumun, dhe kjo do t shpjegonte gjithashtu lidhjen me Koldean, ose ish-kryeministrin rumun Viktor Ponta. far mendoni pr kt?

  Berisha: M lejoni t theksoj disa fjal pr kt. S pari, Edi Rama sht djali i zvendsit t Nexhmie Hoxhs dhe Ramiz Alis, Kristaq Rama. Babai i Edi Rams nnshkroi varjen publike n gusht t vitit 1988 t nj poeti disident, Havzi Nela. Ju rekomandoj t lexoni pr Havzi Neln. Dhe Havzi Nela u var, sepse ai shkroi se era e mendimit t tij do t frynte edhe n vendin ton, dhe t drejtat e njeriut do t vinin edhe pr shqiptart. Ai e pagoi me varje. Dhe kan qen disa antar t tjer n presidium, n presidiumin e drejtuar nga Ramiz Alia, t cilt nuk nnshkruan, ndrsa babai i Edi Rams nnshkroi pran Ramiz Alis pr varjen e tij. Kjo sht prapavija e tij. Nuk kam dgjuar kurr q ai ka qen pr studime n Rumani. Ai e ka fshehur kt nga publiku shqiptar. far thuhet, thuhet si vijon. Ai ishte n Paris dhe sipas Fatos Nanos, ai shiste atje ikona t vjedhura. Po. Fatos Nano, q e mori nga Parisi n nj koh kur shiste ikona t vjedhura. Pr kureshtjen tuaj, kur regjimi shkatrroi kishat dhe xhamit n Shqipri, mijra objekte t bukura fetare dhe ikona u bn objekte tregtie dhe tregtie t paligjshme. Edi Rama, n Paris, po shiste dhe u arrestua, sipas Gjergji Thimos, i cili sht koleksionist i veprave t vjetra t artit. Rama u arrestua dhe gjithashtu iu dha nj numr si nj i burgosur n Franc nga policia franceze. Ai ka nj t kaluar shum t errt. Tani… bashk me t sht edhe nj personazh tjetr. Tani sht ministr i brendshm dhe ai sht Taulant Balla. Taulant Balla ka studiuar n Rumani. Sipas burimeve diplomatike, kshilli yn n Rumani drgoi i ka drguar nj njoftim Ministris s Brendshme se Balla merret me trafikim njerzor, trafik prostitutash. Vet Balla prezantohet me Koldean. N fakt, Balla sht personazhi q u zbulua se ka br 54 udhtime me Edmond Begon, nj person i dnuar n Itali 18 vjet si kryetrafikant. Domethn, me kto 54 udhtime me pasaporta diplomatike, ka baza t forta t mendosh se ai transportonte me valixhe diplomatike kokain ose drog. Pra, sht nj grup. Vet Rama ka br… n dy vjet… 141 udhtime me avionin e tij taksi, me avionin e tij personal. Avion taksi. Ka shum zra se ai ka transportuar me valixhe diplomatike n kto udhtime narko-euro dhe drog. Por n dy vjet, 141 udhtime me avion privat, mendoj se kjo sht unike.

  Gazetari: Ju jeni ish-drejtues i ktij vendi dhe jeni politikan me shum prvoj. A mendoni se politikant rumun duhet ta ndjekin penalisht z. Koldea pr tradhti t lart t vendit, duke pasur parasysh ato q po dgjojm tani?

  Berisha: Mendoj se zoti Koldea duhet t hetohet plotsisht pr lidhjet e tij. Tani ju m thoni se Rama ndoshta ka qen njeri i besuar i shrbimit sekret rumun, se ndoshta Rama duhet trajtuar si tradhtar i Shqipris dhe duhet t ndiqet penalisht. Nuk jam n dijeni se cilat jan realisht marrdhniet intime sa i prket tems s tradhtin, por pr sa i prket aferave t tjera, kan dal n drit lidhjet me Sinaloan, festat e kokains n Tiran nga nj grua e uditshme, etj.

  VIDEO

  SYRI

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Mediat rumune: Edi Rama e njerzit e tij pastrojn parat e trafikantit rumun t drogs Coldea

  Viktor Ponta: T gjith e dinin se spiuni Coldea ishte kshilltar i Rams, po pse shkoi ...

  Emri: auto_coldea1719688869.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 20.4 KB

  Ish-kryeministri i Rumanis Viktor Ponta n nj interviste pr pr RealitateaPLUS ka komentuar skandalin gjeneralit t shrbimit sekret rumun, Florian Coldea, kshilltar t Edi Rams, q rezultoi se ishte i prfshir n trafik drog me kartelin Sinaloa.

  Gjat intervists ish-kryeministri Viktor Ponta deklaroi se ai e dinte q Florian Coldea kishte lidhje me Edi Ramn, duke theksuar se Rams nuk i intereson se far ndodh me hetimet pr Coldean n Rumani, kjo sepse sipas tij kryeministri i Shqipris ka lidhje t forta n rrafshin ndrkombtar, veanrisht n Amerik.

  ‘Nuk e di pse Rama kishte nevoj pr kshilltarin Coldea. Por jam absolutisht i bindur se t gjith n Rumani e dinin q ai ishte kshilltar i Edi Rams.

  E dija dhe un dhe ja kam konfirmuar kush m ka pyetur. Ju mendoni se Coldea mund t shkonte n Shqipri si kshilltar pa u miratuar nga Presidenti i Akademis’, deklaroi ai ndr t tjera, duke aluduar se emrimi i tij si kshilltar sht miratuar nga shrbimet sekrete rumune.

  Prej javsh historia Gjeneralit Florian Coldea sht kryefjale lajmeve n Rumani, teksa rezulton se kshilltari i Edi Rams ishte pjes e nj rrjeti q merrej me shprndarjen e kokains nga Amerika Latin ne Shqipri e m pas n Rumani.

  Syri

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Mediat rumune: Edi Rama e njerzit e tij pastrojn parat e trafikantit rumun t drogs Coldea

  FOTO/ Viktor Ponta duhet besuar/ Burimin e lajmit e ka nga vet Duka

  Emri: auto_ducka_ponta1719691023.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 33.4 KB

  sh-kryeministri i Rumanis, Viktor Ponta ka thn ditn e sotme pr mediat e vendit t tij, se Edi Rama e dinte q ish-gjenerali i shrbimeve sekrete, ishte prfaqsues i kartelit t Sinaloas, n Europ.

  Dhe kt informacion Ponta duket se e ka nga burime t dors s par.

  Bhet fjal pr kshilltarin jo zyrtar t Edi Rams, Dorian Duka q si shikohet n foton e msiprme sht n nj dark pikrisht me ish-kryeministrin Rumun, Viktor Ponta.

  ‘Nuk e di pse Rama kishte nevoj pr kshilltarin Coldea. Por jam absolutisht i bindur se t gjith n Rumani e dinin q ai ishte kshilltar i Edi Rams.

  E dija dhe un dhe ja kam konfirmuar kush m ka pyetur. Ju mendoni se Coldea mund t shkonte n Shqipri si kshilltar pa u miratuar nga Presidenti i Akademis’, deklaroi ai ndr t tjera, duke aluduar se emrimi i tij si kshilltar sht miratuar nga shrbimet sekrete rumune.

  Prej javsh historia Gjeneralit Florian Coldea sht kryefjale lajmeve n Rumani, teksa rezulton se kshilltari i Edi Rams ishte pjes e nj rrjeti q merrej me shprndarjen e kokains nga Amerika Latin ne Shqipri e m pas n Rumani.

  Syri

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Mediat rumune: Edi Rama e njerzit e tij pastrojn parat e trafikantit rumun t drogs Coldea

  VIDEO/ Berisha: Coldea me Vlora Hysenin kan shndrruar SHISH n institucion krimesh, trafiqesh, q ndjekin nga mngjesi n dark, opozitn

  VIDEO

  Kryetari i Partis Demokratike, Sali Berisha ka br nj denoncim t rnd n lidhje me ish-zyrtarin e inteligjencs rumune, Coldea t cilin kryeministri Edi Rama e kishte kontraktuar si kshilltar t tij.

  ‘Coldea me Vlora Hysenin kan shndrruar Shrbimin Informativ n nj institucion krimesh, trafiqesh, q ndjekin nga mngjesi n dark, opozitn’, tha Berisha gjat fjals s tij te ‘Rruga e Shpress’.

  Berisha: 11 korriku sht dita n t ciln shqiptart protestojn pr drejtsin. sht dita n t ciln shqiptart marrin n dor fatin e tyre. Ata nuk pranojn dhe nuk do t pranojn diktate t mafias shqiptare ndrkombtare.

  Ata do t nxjerrin Shqiprin dhe shqiptart nga kthetrat e ksaj mafie, t Edi Rams, Xhorxh Sorosi, McGonigalit, Coldeas.

  A e mort vesh ju miqt e mi, q ish drejtuesi i Securitates sht kshilltari kryesor i Vlora Hysenit e prjashtuar nga shrbimet n Kosov, pr lidhje t dyshimta dhe q mori detyrn duke br vizitn e par n Beograd.

  Coldea ka br zyrat e Shrbimit inteligjent, njlloj sikur t ishin zyrat e Securiates. Coldea me Vlora Hysenin kan shndrruar Shrbimin Informativ n nj institucion krimesh, trafiqesh, q ndjekin nga mngjesi n dark, opozitn.

  Ndaj dhe 11 korriku sht dita e shqiptarve, sht dita e shqiptarit q merr fatin n duart e tij.

  sht dita e shqiptarit q lemerit kt rac t poshtr hajdutrish, q me pasurimin e tyre, vjedhin kafshatn e fmijve t vegjl shqiptar me nj ose dy vakte n dit.

  Vjedhin ilaet e t smurve rnd t ktij vendi, vjedhin kafshatn, ilaet e pensionistve.

  Nuk ka patur kurr nj vend, hajdut m t pamshir se sa grupi i Edi Rams me shok.

  Syri

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Mediat rumune: Edi Rama e njerzit e tij pastrojn parat e trafikantit rumun t drogs Coldea

  Nuk kan t sosur telashet pr bashkpuntorin e Rams, Florian Coldea

  Emri: auto_auto_auto_florian171829704217183828211721209726.jpg

Shikime: 1

Madhsia: 43.5 KB

  Prokurort antikorrupsion urdhruan zgjatjen e hetimeve penale kundr ish-shefit t SRI-s, Florian Coldeas, gjeneralit t SRI-s Dumitru Dumbravă, avokatit Doru Trăilă dhe biznesmenit Dan Tocaci. T katrt tani po hetohen pr prdorim ndikimi dhe formim t nj grupi t organizuar kriminal.

  Sipas aktakuzs s prokurorve kundr korrupsionit, rezulton se gjat vitit 2023, "tre nga t pandehurit (dy biznesment dhe avokati i Zyrs s Avokatis s Bukureshtit) kan krkuar nga nj zyrtar i zgjedhur vendor (dshmitari n fjal) shumn prej 600 mij euro plus TVSH-n, n kmbim t s cils do t besohej se ata do t kishin ndikim mbi disa magjistrat n disa gjykata dhe se mund t'i shtynin ata t jepnin aktgjykime favorizuese pr dshmitarin n nj shtje penale n t ciln ai po gjykohej".

  "N kontekstin e lartprmendur, dshmitari prmes nj t afrmi u ka paguar tre t pandehurve nj pages t pjesshme nga prfitimi i krkuar, prkatsisht shumn prej prafrsisht 234 mij eurosh", theksojn prokurort.

  N fund t majit, ish-kreu i SRI-s, Florian Coldea, u vu nn kontrollin gjyqsor nga DNA-ja, s bashku me gjeneralin n pension t inteligjencs Dumitru Dumbravă dhe avokatin Doru Trăilă, raporton Romania Journal prcjell Syri.net

  Kujtojm se Coldea dyshohet se sht prfshir n nj rrjet t trafikut t kokains direkt nga karteli i frikshm i Sinaloas meksikane. Sipas gazets rumune, EVZ, gjenerali rumun ishte rekrutuar n kt rrjet nga Dorian Duka, bashkpuntor i ngusht i Edi Rams. Ndrmjetsja e ksaj historie t frikshme trafiku ishte e dashura e gjeneralit, e quajtur Marina Pandarof. Gazeta ka publikuar edhe nj foto ku shfaqet gjenerali s bashku me Dorian Dukn dhe t dashurn e tij, t ciln mediat e etiketojn si ‘biondja fatale’.

  Pr m tepr, sipas disa burimeve, nprmjet Taulant Balls, Coldea dhe familja Soros kan futur duart n Shqipri. Kompanit e familjes Soros kan shtrir pushtetin e tyre ktu.

  Fondacioni i Shoqris s Hapur n pronsi t George dhe Alexander Soros sht br jashtzakonisht aktiv dhe me ndikim n Evropn Qendrore, dhe Shqipria sht nj shembull, meqense sht nj vend i vogl dhe me nj GDP jashtzakonisht t ult pr frym. Ndrkoh q vet Edi Rama e ka patur ish-spiunin rumun kshilltar t tij, gj q hedh hije dyshimi se kjo detyr sht prdorur si maskim pr punt e errta q kan kryer n bashkpunim me organizatat ndrkombtare t narkotrafikut dhe pastrimit t parave.

  SYRI.net

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-10-2022, 11:23
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-06-2017, 18:02
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-06-2015, 11:55
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2014, 21:03
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-06-2014, 12:56

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •