Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  12 qershor 1999 - Kujtohet 25 vjetori i ndrhyrjes s NATOs pr ndaljen e gjenocidit serb n Kosov

  'M ndryshoi jetn', ushtari i KFOR-it kujton hyrjen n Kosov para 25 vitesh: Jam mirnjohs pr

  Emri: auto_ushtari1718188302.jpg

Shikime: 548

Madhsia: 37.3 KB

  Kenneth Andresen, nj prej ushtarve t KFOR-it, ka kujtuar pritjen q iu b prpara 25 vitesh nga populli i Kosovs, m 12 qershor t vitit 1999.

  Me an t nj postimi n X, ai shkruan se ky moment i ndryshoi jetn, teksa gjithashtu sht mirnjohs pr miqt dhe kolegt nga Kosova.

  Sot, 25 vjet m par: m 12 qershor 1999, KFOR-i mbrriti n Kosov dhe u prit nga mijra njerz prgjat rrugve. Un shrbeva si oficer shtypi me KFOR-in nga korriku 1999 deri n janar 2000. Kjo ndryshoi jetn time. Jam mirnjohs pr t gjith miqt dhe kolegt n/nga Kosova!, shkroi Andreseni n X.  Syri

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: 12 qershor 1999 - Kujtohet 25 vjetori i ndrhyrjes s NATOs pr ndaljen e gjenocidit serb n Ko

  25-vjetori i lirimit t Kosovs, Albin Kurti: BE sht synimi yn politik dhe NATO destinacioni ushtarak

  Emri: auto_senacakurti1718183770.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 18.1 KB

  Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti ka deklaruar se 25-vjetori i lirimit t vendit, sht dit e veant.

  N seancn speciale q pombahet n Kuvendin e Kosovs, ai tha se sht e rndsishme t prqendrohemi n t tashmen pr t reflektuar mbi rrugn q kemi kaluar deri ktu.

  Kurti shtoi se 12 qershori i vitit 1999 sht fiksuar si dita e lirimit t Kosovs sepse at dit dhjetra e mijra ushtar t NATO-s kaluan kufirin dhe u futn si trupa kmbsorie n territorin e Kosovs.

  “Kjo erdhi pas fushats 78 ditore t bombardimeve t NATO-s mbi Serbi n prpjekje pr ta ndaluar spastrimin etnik dhe gjenocidin q shteti serb po e kryente mbi shqiptart n Kosov”, tha Kurti.

  Kryeministri shtoi se 25 vjet pas lirimit, duam marrdhnie t mir me fqinjt, me njohje e pa sulme.

  “T bashkohemi fizikisht e shpirtrisht si sot n Kuvend e sheshet e qyteteve, pr t shnuar nj ngjarje historike q e ka sjell t tashmen dhe e ka prcaktuar t ardhmen. Sikur ather edhe tani Serbia rri e rreshtuar prapa Rusis. Kosova ka shkuar n vazhdimsi duke forcuar aleancat e saja me vendet partnere. BE sht familja jon e synuar politike, kurse NATO sht destinacioni yn ushtarak”, tha Kurti.

  Kurti theksoi se pikrisht se kemi vuajtur dhe kemi humbur, tash duam q Kosova e t gjith qytetarve ta gzojn, shumica shqiptare me pakicat.

  “Duam marrdhnie t mira fqinjsore, e njohje, pa sulme. Kurr m t lir e t pavarur nuk kemi qen”, ka thn ai.


  Syri

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: 12 qershor 1999 - Kujtohet 25 vjetori i ndrhyrjes s NATOs pr ndaljen e gjenocidit serb n Ko

  Kosova sot n 25-Vjetorin e lirimit, parakalimi i Forcs s Siguris dhe Policis

  Emri: auto_347268371_639725154846590_6892708088797040964_n1718171445.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 52.3 KB

  Prishtin - Sot shnohet 25-vjetori, Dita e lirimit t Kosovs. Ky prvjetor po shnohet me aktivitetet e shumta.

  Pr nder t 25-vjetorit t lirimit t Kosovs, n orn 12:00 bhet parakalimi i njsive t Forcs s Siguris s Kosovs dhe t Policis s Kosovs.

  “1500 do t jet numri i pjestarve t FSK-s q do t parakalojn n shesh me rastin e prvjetorit t Dits s lirimit”, thuhet nga Ministria e Mbrojtjes.

  N kt parakalim marrin pjes krert e shtetit, deputet e ministria, si dhe personalitete t ftuar.

  Veterant britanik q shrbyen n kuadr t KFOR-it vizitojn Kosovn

  Nj grup ushtarsh t dikurshm britanik, t cilt shrbyen n Kosov si pjes e kontingjentit t KFOR-it, jan kthyer n Kosov pas nj erek shekulli, n vendin q kishin ndihmuar t lirohet.

  Vizita e tyre, e cila u mundsua me ndihmn dhe koordinimin e Forcs s Siguris s Kosovs (FSK), ka shrbyer si nj udhtim emocional prgjat vendndodhjeve ku ata qndruan n at koh pas prfundimit t konfliktit.

  “Faleminderit shum Forcs s Siguris s Kosovs (FSK) pr pritjen ton t ushtris britanike dhe veteranve britanik. Ne ndoqm rrugn e marr nga NATO, 25 vjet m par npr ura dhe tunele dhe drejt Prishtins, duke takuar miq t vjetr (dhe t rinj) gjat rrugs”, thuhet n njoftimin e Mbrojtja e Mbretris s Bashkuar n Kosov.

  Kthimi i ktyre ushtarve t dikurshm npr vendet ku kan shrbyer ka qen nj kujtes e gjall e ndikimit dhe kontributit t tyre n ndrtimin e paqes dhe stabilitetit n rajon. Ky rikthim ka simbolizuar lidhjet e forta dhe partneritetin e vazhdueshm mes Kosovs dhe Mbretris s Bashkuar.

  Emri: auto_441718171541.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 59.6 KB

  Syri

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: 12 qershor 1999 - Kujtohet 25 vjetori i ndrhyrjes s NATOs pr ndaljen e gjenocidit serb n Ko

  '38 mij ushtar foln n gjuhn globale t liris', Osmani: Kemi paguar mim t shtrenjt pr lirin

  Emri: auto_osmani1718183870.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 18.0 KB

  Presidentja Vjosa Osmani, n fjalimin e saj prpara Kuvendit, me rastin e 25 vjetorit t lirimit t vendit, riprsriti edhe njher falnderimet ndaj NATO dhe antarve t saj q bn t mundur lirin e Kosovs.

  Teksa nderoi heronjt dhe kontributort e ksaj dite historike, Osmani shtoi se Kosova, sot sht nj realitet i pakthyeshm me objektiv t qart pr t’u antarsuar n NATO e BE.

  “NATO ishte drit shprese, nj shans pr drejtsi, liri. Thirrjet e popullit ton, dbimi dhe spastrim etnik ishin thirrje pr drejtsi. Prandaj n qershor 1999 muret e tiranis u shembn.

  At dit 38 mij ushtar komunikuan me gjuhn globale t liris. At dit Evropa lindi n nj Prishtin t lir. Do t kujtojm rezistencn e presidentit Rugova pr liri e pavarsi dhe aleancat e fuqishme q krijoi. Do ta kujtojm heroizmin e komandantit Adem Jashari q u shndrruan n gurthemelin e liris.

  Do nderojm kujtimin e t gjith dshmorve. Mijra familje nuk kan ku t vendosin lule pasi varret jan t zbrazta. Sot qndrojm n tokn e lir duke kujtuar historin e lavdishme. Prania e aleatve, dshmi e bots ndaj drejtsis dhe dinjitetit.

  Liria nuk sht dhurat, ne kemi paguar nj mim t lart pr t. NATO n 1999 na dha mbshtetje, prandaj ne sot synojm antarsimin n kt organizat me ushtrin ton e cila sht e gatshme”, tha Osmani.

  Syri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: 12 qershor 1999 - Kujtohet 25 vjetori i ndrhyrjes s NATOs pr ndaljen e gjenocidit serb n Ko

  25-vjetori i lirimit t Kosovs, zbulohet busti i Tony Blair n Ferizaj

  Emri: Tony-Blair1.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 33.0 KB

  N 25-vjetorin e lirimit t Kosovs, sot n Ferizaj sht zbuluar shtatorja kushtuar ish-kryeministrit t Britanis s Madhe, Tony Blair. Zbulimi u b n nj ceremoni ku ishte edhe nj numr i madh i qytetarve.

  Shtatorja n fjal u zbulua nga kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, ambasadori i Britanis s Madhe n Kosov, Jonathan Hargreaves, dhe kryetari i PDK-s, Memli Krasniqi, shkruajn mediat e Kosovs.

  Blair nuk mundi t jet i pranishm n kt ceremoni, por ambasadori britanik citohet t ket thn se sht i nderuar pr kt shtatore q i sht kushtuar atij.

  Emri: Tony-Blair2.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 48.9 KB

  Balkanweb

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: 12 qershor 1999 - Kujtohet 25 vjetori i ndrhyrjes s NATOs pr ndaljen e gjenocidit serb n Ko

  erek shekulli nga lirimi, si e prkujtoi Kosova kt dit t rndsishme (VIDEO)

  12 Qershor, 2024 20:01

  Emri: clirimi-i-Kosoves1.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 45.0 KB

  Kosova po shnon t mrkurn 25 vjetorin e lirimit. M 12 qershor t vitit 1999 trupat paqeruajtse t udhhequra nga NATO-ja hyn n Kosov prej nga po largoheshin trupat serbe dhe q ather kjo kremtohet si dita e liris s Kosovs. NATO-ja vlersohet se ka luajtur nj rol t jashtzakonshm jo vetm n ruajtjen e nj mjedisi t sigurt por edhe rindrtimin e Kosovs, e cila doli nga lufta me mbi 10 mij t vrar e rreth 5 mij t zhdukur.

  Presidentja e Kosovs, Vjosa Osmani tha gjat seancs solemne t parlamentit se prania e aletatve dhe paqruajtsve n Kosov sht dshmi e prkushtimit t bots ndaj drejtsis dhe dinjitetit njerzor. Ajo theksoi se mirmbajtja e aleancave dhe partneritetve sht vendimtare pr mirmbajtjen e liris s fituar.

  “NATO-ja n Kosov ishte drit shprese, ishte nj shanc pr drejtsi, nj shanc pr liri. Thirrjet e popullit ton, persekutimi i pamshirshm dhe jett e panumrta t humbura nga masakrat e tmerrshme, dbimi me dhun dhe spastrimi etnik ishin thirrje pr drejtsi q nuk mund t shprfilleshin m nga ndrgjegja ndrkombtare. Prandaj n qershor ‘99 muret e tiranis u shembn, duke hapur rrugn jo vetm pr nj Kosov t lir por edhe t pavarur e demokratike”, tha presidentja Osmani.

  Kryeministri Albin Kurti ndrkaq tha se Kosova po e shnon 25 vjetorin e lirimit duke qndruar bashk me aleatt njsoj si n ditt e para t lirimit. “Sikur ather edhe tani Serbia rri e rreshtuar prapa Rusis, ashtu si Rusia qndron prapa shum veprimeve t Serbis. Kurse shteti yn Kosova dhe populli i saj bashk me Shqiprin, n vazhdimsi ka shkuar duke i forcuar lidhjet dhe aleancn e saj me Shtetet e Bashkuara t Ameriks, me Britanin e Madhe, me Gjermanin dhe Turqin, me Francn dhe Italin dhe me vendet e tjera partnere perndimore. Bashkimi Evropian sht familja jon e synuar politike, kurse NATO-ja sht destinimi yn ushtarak”, tha kryeministri Kurti.

  Presidenti i Shqipris, Bajram Begaj, tha se kauza e Kosovs nuk ka prfunduar ndrsa shprehu mbshtetjen e palkundur si tha n rrugn e saj drejt integrimit euro atlantik.  “Shteti shqiptar e ndjen detyr dhe mision t mbshtes do prpjekje t qeveris s Kosovs, t institucioneve t saj pr t faktorizuar Republikn e Kosovs si shtet qe respekton t drejtat dhe lirit e njeriut, i qndron fryms euroatlantike, q mban dhe trashgon miqsit q na jan gjendur n ditt tona m t errta, duke besuar, duke dgjuar, duke ndjekur e kshilluar nga partnert strategjik Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Bashkimi Evropian”, tha zoti Begaj.

  Ambasadori amerikan n Prishtin, Jeff Hovenier, tha n nj mesazh urimi n rrjetet sociale se Shtetet e Bashkuara jan krenare me arritjet e Kosovs duke nnvizuar se populli i Kosovs.

  “Ajo q keni arritur sht e jashtzakonshme. Shtetet e Bashkuara jan krenare q jan partneri juaj ndrsa shnoni kt moment t rndsishm historik. Dua t theksoj se prkushtimi i Shteteve t Bashkuara ndaj popullit t Kosovs sht po aq i fort dhe i qndrueshm si gjithmon. Ne qndrojm me popullin e Kosovs kundr autoritarizmit, kundr do prpjekjeje pr t shtypur brutalisht dhe pr t ndar shoqrin n vija etnike ose fetare”, tha ambasadori Hovenier.  Ndonse roli i Shteteve t Bashkuara t Ameriks vlersohet thelbsor n lirimin e vendit, Kosova po e shnon sot nj erekshekulli nga ajo dit n nj periudh t asaj q duket si nj zbehje n marrdhnien e qeveris s Kosovs me Shtetet e Bashkuara t Ameriks.

  Mospajtimet kryesore lidhen me mos hedhjen e hapave nga qeveria e Kosovs pr themelimin e Asociacionit t komunave me shumic serbe, q e la Kosovn jasht agjends s takimit t ministrave t Jashtm t Kshillit t Evrops muajin e kaluar, ku pritej t votohej pr antarsimin e saj n kt organizat.

  Ekspertt thon se diplomacia perndimore sht e zhgnjyer me qeverin e Kosovs ndrsa trheqin vrejtjen se mbshtetja e aleatve ndrkombtar mbetet thelbsore n rrugn e Kosovs drejt integrimit t plot euroatlantik.

  Kosova mbetet e fundit n rajon n proceset integruese ndrsa prparimi i saj n kt drejtim sht i lidhur ngusht edhe me zbatimin e marrveshjes s vitit t kaluar pr normalizimin e marrdhnieve me Serbin. Por tensionet e vazhdueshme me Serbin, posarisht rreth zhvillimeve n veri t vendit, duket sikur e kan zhvendosur vmendjen nga zbatimi i ksaj marrveshjeje drejt menaxhimit t krizave.

  Nga 50 mij trupa t NATO-s sa u vendosn 25 vjet m par n Kosov, numri i tyre sht zvogluar vit pas viti. Por, vitin e kaluar NATO-ja vendosi trupa shtes pr shkak t zhvillimeve n veri t vendit, t cilat kan br q Kosova t prballet me nj nga krizat m t thella n marrdhniet e saj me aleatt perndimor.

  25 vjet pas lufts, Serbia vazhdon t kundrshtoj pavarsin e Kosovs e cila u shpall n vitin 2008 me mbshtetjen e vendeve kryesore perndimore. T dyja vendet jan pajtuar n Bruksel dhe Ohr mbi nj marrveshje pr normalizimin e marrdhnieve, por tensionet mbeten t larta duke shtuar shqetsimin e diplomacis perndimore pr mundsin e riprtritjes s konflikteve n rajon.

  Zri i Ameriks

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: 12 qershor 1999 - Kujtohet 25 vjetori i ndrhyrjes s NATOs pr ndaljen e gjenocidit serb n Ko

  NATO pr 25-vjetorin e lirimit t Kosovs: Puna jon mbetet sigurimi i paqes dhe liria e lvizjes pa dallim


  Emri: Kosova-NATO1.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 46.0 KB

  Kosova ka prkujtuar datn 12 qershor, duke festuar 25-vjetorin e Dits s lirimit, q simbolizon hyrjen e trupave paqeruajtse t NATO-s n territorin e saj. Ky moment historik ka pasuar fushatn ajrore t kryer nga Aleanca Veri-Atlantike kundr forcave ushtarake dhe policore serbe, nj prpjekje e vendosur pr t ndaluar vuajtjet e popullsis shqiptare n Kosov.

  N shenj t ktij jubileu, NATO ka br nj postim n faqen e saj zyrtare, duke kujtuar edhe njher ndrhyrjen e saj, gj q ishte nj moment historik pr lirin e popullit shqiptar. “Sot shnohen 25 vjet nga misioni paqeruajts i NATO-s n Kosov. Misioni yn mbetet i fokusuar n ruajtjen e nj mjedis t sigurt dhe garantimin e liris s lvizjes pr t gjith njerzit n Kosov, n mnyr t paanshme dhe n prputhje me mandatin e OKB-s”, thuhet n njoftim.

  Hyrja e trupave ndrkombtare bri t mundur kthimin e mbi 800 000 refugjatve dhe t zhvendosurve brenda territorit t Kosovs n shtpit e tyre, t cilt ishin detyruar t braktisnin vatrat e tyre n kohn e konfliktit dhe ishin strehuar n kampe emergjence n Shqipri dhe Maqedoni t Veriut.  Prve ksaj, trheqja e forcave ushtarake dhe policore serbe oi n largimin e nj numri t konsiderueshm t serbve nga territori i Kosovs.

  Ndrhyrja e NATO-s u pa si momenti i fundit pas prpjekjeve t shumta diplomatike dhe Konferencave Ndrkombtare, si ajo e Rambujes dhe e Parisit, ku prpjeket pr nj marrveshjeje paqeje u refuzuan nga Serbia, duke mos ndaluar dhunn n Kosov.

  Konflikti gjat viteve 1989-1999 shnoi humbjen e jets t mbi 13 mij njerzve dhe zhdukjen e m tepr se 6 mij t tjerve. M tej u zbuluan edhe varreza masive n Serbi, q tregonin barbarin e trupave serbe n Kosov.

  (Balkanweb)

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: 12 qershor 1999 - Kujtohet 25 vjetori i ndrhyrjes s NATOs pr ndaljen e gjenocidit serb n Ko

  Haradinaj: Vendimi pr themelimin e Ushtris, trashgimi e brezit t UK-s

  Emri: Haradinaj1.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 48.8 KB

  Kryetari i Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs (AAK), Ramush Haradinaj, ka thn se Kosova duhet t angazhohet pr antarsim n NATO.

  Haradinaj e quan trashgimi t brezit t UK-s vendimin pr themelimin e Ushtris.

  “Vendimin pr themelimin e Ushtris s Kosovs e konsideroj trashgimi t brezit t Ushtris lirimtare t Kosovs. Tani duhet t angazhohemi pr antarsim n NATO. Djemt e vajzat m t mir jan n Ushtrin dhe Policin ton. M bt krenar!”, ka thn Haradinaj.

  Emri: Screenshot 2024-06-13 at 3.52.38 PM.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 72.4 KB


  Balkanweb

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: 12 qershor 1999 - Kujtohet 25 vjetori i ndrhyrjes s NATOs pr ndaljen e gjenocidit serb n Ko

  Tony Blair para deputetve: Nuk pendohem kurr pr mbshtetjen ndaj pavarsis s Kosovs

  Emri: tony-blair-kuvend-780x439-1.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 33.8 KB

  Ish-kryeministri britanik, Tony Blair u sht drejtuar deputetve t Kuvendit t Kosovs.

  Blair, i cili ka luajtur rol udhheqs gjat fushats s bombardimeve t NATO-s n vitin 1999 q ndaloi prparimet e forcave okupatore serbe dhe ndihmoi Kosovn t fitonte pavarsin, tha se nuk pendohet kurr pr vendimin q kishin marr 25 vite m par.

  “sht nder pr mua t jem sot ktu dhe nuk mund t’ju falnderoj mjaftueshm pr mirpritjen e ngroht.25 vite m par u arrit marrveshja pr lirimin e territorit t Kosovs, dhe Kosova m fund ishte e lir dhe populli ishin t lir t jetojn, shpresojn e t besojn srish n nj t ardhme t lir… Ne ndihmuam dhe nuk pendohem kurr”, tha Blair, transmeton Telegrafi.
  Blair tutje shtoi se sot kujtojm ata q dhan jetn pr liri, kujtojm guximin dhe sakrificn e tyre dhe shprehim mirnjohje t thell pr ta dhe familjet e tyre.

  “Si kryeministr asokohe m kthehen shum kujtime t negociatave me lidert botror dhe pr kompleksitetin e vendimit n at koh lufte”, tha Blair.

  Blair u bri thirrje vendeve q se kan njohur ende pavarsin e Kosovs q ta bjn kt. Ai theksoi se rinia sht e ardhmja e Kosovs.

  “E di q Kosova ende ballafaqohet me sfida, por rinia q keni e q sht shum e zgjuar sht e ardhmja e Kosovs”, tha Blair.

  Telegrafi

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: 12 qershor 1999 - Kujtohet 25 vjetori i ndrhyrjes s NATOs pr ndaljen e gjenocidit serb n Ko

  25-vjetori i lirimit t Kosovs, Rama: Rugova, njeriu q ka shnjuar historin e shqiptarve

  Emri: WhatsApp-Image-2024-06-10-at-12.52.31.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 27.5 KB

  Kryeministri Edi Rama ndodhet ditn e sotme n Prishtin n kuadr t 25-vjetorit t shpalljes s pavarsis s Kosovs. 10 qershori i vitit 1999 shnon fundin e lufts n Kosov dhe trheqjen e trupave serbe, pas 78 dit bombardimesh ajrore t NATO-s.

  N fjaln e tij Rama u shpreh se Rugova ishte politikani m atipik shqiptar, ndrsa duke cituar shkrimtarin Ismail Kadare, e quajti Rugovn si politikan pa pallat e pa komb.

  “T nderuar familjar t presidentit Rugova. T nderuar miq, faleminderit pr ftesn dhe mundsin pr t ndar me ju opinionin mbi njeriun q e ka shnjuar historin e shqiptarve n nj gjurm sa t rrall e t domosdoshme. Ibrahim Rrugova, nj shqiptar i dal nga brinjt malore t historis son, nj intelektual i nxjerr nga koleksioni i portreteve t periudhs romaktike, politikan i rrahur me vajin e uthulln e kohs patriarkale.

  Nj figur q sht e vshtir pr ta prmbledhur pa i hyr n hak. Ai mbetet m atipiku i politikanve shqiptar, i paprsritshm, i pa imitueshm dhe i pashpjegueshm pr mnyrn sesi arriti q i imponoi njerzve rrugn e ujit t rrjedhshm, q duket se rri n vend duke formuar shtratin e vet. E drgoi popullin vet drejt nj t ardhme t mir. N 24 maj 1992 n zgjedhje ai u vet shpall president i Kosovs, pati guximin e gjeniut pr faktin se nuk rrezikoi jetn, por rrezikoi dika m t rndsishme, at q jeta krijon e l pas emrin dhe personalitetin.

  Ibrahim Rrugovn shum e talln, e nnvlersuan dhe t tjert e ndoqn me nj lloj keqardhje. Ndrmori nj hap nj errsir. “Nuk mund t merren me letrsi kur shoh n rrug t vdesin njerzit e mi”, shkruan Rrugova. Si thot Kadareja i cili i vetm, i dha popullit t vet nj forc t panjohur dhe t paprdorur ndonjher n kt pjes t bots ku jetojm. Duke vn nj bast t pamundur t durimit n nj mjedis social si ai shqiptarve, ku durimi sht mall i rrall ku n at koh ishte br sinonimi i nnshtrimit. Presidenti i shpress mes do shtypje t shpress kishte jetuar mes librave, n rrethana teje t vshtira pr Kosovn”, tha Rama.

  Koha Jone

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: 12 qershor 1999 - Kujtohet 25 vjetori i ndrhyrjes s NATOs pr ndaljen e gjenocidit serb n Ko

  Nga fjala e ish-kryeministri italian, Massimo D’alema, “Rugova dhe Perndimi”, n 25-vjetorin e lirimit t Kosovs

  Emri: dalema.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 20.0 KB

  Ish-kryeministri italian, Massimo D’alema, n 25-vjetorin e lirimit t Kosovs, ka folur n konferencn “Rugova dhe Perndimi” t organizuar n Prishtin.

  D’alema ka treguar prpjekjet e qeveris italiane pr lirimin e Ibrahim Rugovs nga qelia, ku ishte burgosur nga regjimi i Milloshevi, duke thn se ishin t bindur pr vendimin q kishin ndrmarr.

  Gjithashtu, ish-presidenti italian kujton shqetsimin e Bill Clinton, i cili kishte thn se kur t lirohet Rugova, NATO nuk do t kishte arsye pr t bombarduar.

  “Ishte e padiskutueshme q duhej t lirohej Rugova. Qeveria e Italis mori prgjegjsi pr lirimin e Ibrahim Rugovs dhe kam biseduar dhe me presidentin e Italis n at koh dhe ishin t bindur pr vendimin q duhej ndrmarr.

  E rikujtoj dhe shqetsimin e Clinton, q kur Rugova paqsor t lirohej NATO nuk do t kishte arsye pr t bombarduar dhe n nj konferenc n Rom kishte falnderuar NATO-n dhe popullin e tij.

  M kishte falnderuar dhe un ia ktheva duke i thn q duhej t falnderonte Rugovn sepse ai sht i lir. Un nuk bra asgj pr ta kshilluar at. Clinton ishte pr fuqin e Rugovs dhe personalitetin e tij.

  Europiant ishin t bindur se Rugova prfaqsonte t kaluar dhe se lufta kishte marr dhen, por pavarsisht asaj u pa qart m von se kishte autoritetin dhe dshirn e qytetrve t Kosovs pr t drejtuar vendin edhe kur erdhi Bernard Kushner.

  Bashksia ndrkombtare ka njohur simbolet dhe trazirat e popullit t Kosovs dhe ai e ka thn kt dhe n librin e publikuar. Ai thoshte pr intelektualin se dy rrug ka; vazhdo lexo libra ose vepro. Ai dshironte q populli i Kosovs q thoshte ‘un jam presidenti i popullit’ dhe donte t krijonte n lidershipin e tij nj lidhje ekonomike dhe sociale dhe nj sistem paralel t edukimit si dhe pr t vazhduar rrugn drejt Pavarsis. Kto ishin arsyet pse PE e nderoi me mim”, tha D’alema.

  VIDEO


  Koha Jone

Tema t Ngjashme

 1. Kisha t shndrrohet n muze pr ekspozimin e gjenocidit serb q ka br n Kosov
  Nga Akuamarini n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 12-10-2016, 02:42
 2. Nacionalizmi Shqiptar N Kosov Pas Vitit 1999
  Nga NANDA n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 12-03-2011, 11:30
 3. Mos e harroni 12 qershorin 1999! Trupat e NATO-s ne Kosove.
  Nga DYDRINAS n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-06-2009, 06:03
 4. Ditari im i lufts n Kosov gjat vitit 1999
  Nga Hajrush n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-09-2007, 20:01
 5. Kreu i NATOs: "E kaluara nuk kthehet m n Kosov!"
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-08-2003, 10:40

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •