Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Lufta e III Botrore: NATO i jep avion Ukrains. Rusia drgon nndetse me arm brthamore n Kuba.

  Prdorimi i F-16 mbi territorin rus 'jo prshkallzim' - shefi i NATO-s

  Dhurimi i avionve luftarak n Kiev nuk do t prfshij antar t aleancs n konflikt, ka kmbngulur Jens Stoltenberg

  Emri: 666af49e2030270c481eb2b5.jpg

Shikime: 58

Madhsia: 18.2 KB
  Sekretari i Prgjithshm i NATO-s Jens Stoltenberg flet pr shtypin m 13 qershor 2024 n Bruksel, Belgjik. Omar Havana / Getty Images

  Sulmet ukrainase kudo brenda Rusis duke prdorur aeroplan F-16 t dhuruar nga perndimi nuk do t ishin nj prshkallzim i konfliktit dhe nuk do t'i bnin vendet antare t NATO-s pal n t, sipas Sekretarit t Prgjithshm t bllokut ushtarak, Jens Stoltenberg.

  Ai u pyet t enjten nse duhet t vendosen kufizime se si Kievi mund t prdor aviont luftarak t projektuar nga SHBA. Disa vende evropiane synojn t ofrojn dhjetra avion luftarak pasi Ukraina t ket pilot dhe infrastruktur toksore pr t'i drejtuar ato.

  Duke folur prpara mbledhjes s ministrave t mbrojtjes t NATO-s n Bruksel, Stoltenberg tha se "aleat t ndryshm kan lloje t ndryshme kufizimesh n prdorimin e armve t tyre" dhe prshndeti lehtsimin e fundit t ktyre rregullave nga disa shtete antare.

  Uashingtoni thuhet se i dha Kievit dritn jeshile pr t gjuajtur me arm amerikane objektiva jasht asaj q t dy vendet e konsiderojn territor ukrainas, duke lejuar sulme brenda Rajonit t Belgorodit t Rusis, si pjes e lufts pr rajonin fqinj Kharkov. Disa vende t tjera perndimore kan thn gjithashtu se armt e tyre mund t prdoren n mnyra t ngjashme.

  Ukraina ka t drejt t mbrohet, dhe kjo prfshin goditjen e objektivave legjitime ushtarake n territorin e Rusis, deklaroi Stoltenberg. Vetmbrojtja nuk sht prshkallzim, shtoi ai.

  "Dhe ne kemi t drejt t ndihmojm Ukrainn," vazhdoi ai. "Duke br kt, aleatt e NATO-s nuk bhen pal n konflikt."

  Moska e percepton t gjith konfliktin si pjes e nj lufte ndrmjetse t iniciuar nga SHBA kundr Rusis. Ajo e konsideron pranin n rritje ushtarake t NATO-s n Ukrain dhe synimin e saj pr ta sjell prfundimisht vendin n grup si rreziqe t mdha t siguris kombtare.

  Vendet antare t NATO-s q armatosin Ukrainn, ofrojn "mercenar" pr t forcuar trupat e saj dhe duke ndihmuar Kievin pr t planifikuar dhe kryer sulme kundr Rusis, jan de fakto pjesmarrs n armiqsi, kan pohuar zyrtar t lart rus.

  Presidenti rus Vladimir Putin ka paralajmruar se do sulm q prdor arm perndimore thell brenda Rusis do t hakmerret. Moska mund t furnizoj arm me rreze t gjat nga arsenali i saj palve t treta, t cilat m pas do t'i prdorin ato kundr aseteve ushtarake perndimore, sugjeroi ai. Nj prshkallzim i till mund t oj n nj fatkeqsi t madhe pr t gjitha palt e prfshira, ka paralajmruar Putin.

  Andrey Kartapolov, kryetari i Komitetit t Mbrojtjes s Dums Shtetrore Ruse, tha javn e kaluar se Moska do t konsideronte do baz t prdorur nga Kievi pr t fluturuar F-16 t dhuruara si objektiva legjitime ushtarake, pavarsisht se n cilin vend ndodhen.


  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Lufta e III Botrore: NATO drgon F-16 n Ukrain. Rusia drgon luftanijet me arm nukleare n

  Rusia e gatshme t godas aeroportet e NATO-s ku strehohen aviont ukrainas – MP

  Kreu i forcave ajrore t Kievit, Sergey Golubtsov, deklaroi m par se disa F-16 t dhuruara pr vendin e tij do t bazohen jasht vendit.

  Emri: 6666fd5785f540599b32bc0e.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 14.5 KB
  Kryetari i Komitetit t Mbrojtjes s Dums Shtetrore Ruse Andrey Kartapolov Vladimir Fedorenko ; RIA Novosti

  do fush ajrore q pret aviont luftarak F-16 t Ukrains, pavarsisht nse jan brenda apo jasht vendit, do t jen objektiva legjitime pr ushtrin ruse nse marrin pjes n misione luftarake kundr forcave t Mosks, tha kryetari i Komitetit t Mbrojtjes s Dums Shtetrore Ruse, Andrey Kartapolov. ka paralajmruar.

  Komentet vijn ndrsa Kievi prgatitet t marr dorzimin e par t avionve luftarak t prodhuar nga SHBA nga mbshtetsit e tij perndimor, pasi pilott ukrainas u trajnuan pr t'i drejtuar ato.

  N nj deklarat pr RIA Novosti t botuar t hnn, Kartapolov sqaroi se nse F-16 "nuk prdoren pr qllimin e tyre" ose thjesht mbahen n ruajtje n bazat ajrore t huaja me qllimin pr t'i transferuar ato n Ukrain, ku do t pajisen. , mirmbajtur dhe fluturuar nga fushat ajrore t Ukrains, ather Rusia nuk do t kishte pretendime ndaj "ish-partnerve" t saj dhe nuk do t'i shnjestronte ata.

  Megjithat, nse aviont nisen nga bazat e huaja dhe kryejn fluturime dhe sulme kundr forcave ruse, si aviont luftarak ashtu edhe fushat ajrore ku jan vendosur do t jen "objektiva legjitime", sipas Kartapolov.

  “Sa i prket [aftsis son] pr t'i qlluar, ne mund t rrzojm kdo, kudo,” kmbnguli deputeti.

  Deklarata e Kartapolov vjen pasi shefi i aviacionit t Komands s Forcave Ajrore t Ukrains, Sergey Golubtsov, deklaroi n nj intervist me Radio Liberty t dieln se disa nga aviont luftarak F-16 t dhuruara Kievit nga Perndimi do t vendosen n bazat ajrore t huaja.

  Ai shpjegoi se vetm nj pjes e avionve do t vendoseshin drejtprdrejt n territorin ukrainas, q korrespondon me numrin e pilotve t trajnuar pr t drejtuar avionin. Aviont e tjer do t mbaheshin rezerv n "bazat ajrore t sigurta" jasht vendit, n mnyr q t mos jen n shnjestr t ushtris ruse.

  Golubtsov tha se deri m tani katr vende kan rn dakord pr transferimin e F-16 n Ukrain, prkatsisht Belgjika, Danimarka, Norvegjia dhe Holanda. Ndrsa ai nuk specifikoi saktsisht se sa avion do t dhuroheshin, ai pretendoi se ishin midis 30 dhe 40 avion, me potencial t tjer q do t vijn n t ardhmen.

  Ndrkoh, ministri i Jashtm rus Sergey Lavrov ka paralajmruar gjithashtu se Moska do ta perceptoj drgimin e avionve luftarak F-16 n Ukrain si nj krcnim brthamor, duke pasur parasysh se aviont jan prdorur prej kohsh si pjes e misioneve t prbashkta brthamore t bllokut t udhhequr nga SHBA.

  N t njjtn koh, ministri theksoi se aviont e projektuar nga SHBA nuk do t ndryshojn situatn n fushn e betejs dhe do t rrzohen dhe asgjsohen si do arm tjetr e huaj q i furnizohet Ukrains.

  Burimi: RT

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Lufta e III Botrore: NATO i jep avion Ukrains. Rusia drgon luftanijet me arm nukleare n K

  NATO i thot Ukrains se duhet ta mposht Rusin pr t'u pranuar n NATO

  Komentet e shefit t bllokut vijn pasi SHBA prjashtoi antarsimin e Kievit n do koh s shpejti

  Emri: 666a66a12030271e2a72ad57.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 25.5 KB
  Sekretari i Prgjithshm i NATO-s Jens Stoltenberg dhe udhheqsi ukrainas Vladimir Zelensky n Samitin e NATO-s 2023 n Vilnius, Lituani m 12 korrik 2023. Artur Widak / NurPhoto / Getty Images

  Ukraina duhet t mbizotroj n konfliktin e saj me Rusin nse dshiron t antarsohet n NATO, tha t mrkurn sekretari i prgjithshm i bllokut ushtarak, Jens Stoltenberg. Komentet vijn ndrsa krert e shteteve t NATO-s prgatiten t takohen pr nj samit vjetor n Uashington m 9-11 korrik.

  "Un pres q aleatt n fakt do t bjn njoftime t rndsishme nga tani deri n samitin dhe gjithashtu n samit pr m shum pajisje ushtarake ... q nevojiten urgjentisht pr t siguruar q Ukraina t mbizotroj si nj komb sovran i pavarur," u tha Stoltenberg gazetarve gjat nj takimi t ministrave t mbrojtjes. n Bruksel.

  “Dhe pa kt, natyrisht, nuk ka shtje antarsimi pr t'u diskutuar. Ne duhet t sigurojm q Ukraina t mbizotroj – ky sht nj minimum absolut q Ukraina t bhet antare e aleancs.”

  Ukraina aplikoi zyrtarisht pr t'u bashkuar me bllokun e udhhequr nga SHBA n shtator 2022, duke prmendur konfliktin e armatosur me Rusin. Pavarsisht nga krkesat e Kievit pr nj rrug t prshpejtuar drejt antarsimit, blloku deri m tani ka refuzuar t jap nj plan kohor ose udhrrfyes pr pranimin. Aleatt kan prjashtuar m tej mundsin e pranimit t Ukrains derisa t zgjidhet konflikti me Rusin.

  Zyrtart ukrainas, megjithat, kan vazhduar shtytjen e tyre pr hapa konkret drejt antarsimit. “Ne presim gjithashtu vendime specifike n lidhje me antarsimin e Ukrains n NATO, n nj paket me garanci t tjera t vazhdimsis s ndihms ushtarake dhe ndrveprueshmris s shtuar”, tha pr Politico kt muaj Olga Stefanishina, zvendskryeministrja e Ukrains prgjegjse pr integrimin euroatlantik.

  Shtpia e Bardh, megjithat, ka thn se Ukraina nuk do t bhet antare e bllokut gjat samitit t ardhshm n Uashington. "Ne nuk parashikojm se do t ket nj ftes pr Ukrainn pr t'u bashkuar me NATO-n, por mendojm se do t ket nj shfaqje t konsiderueshme mbshtetjeje pr Ukrainn ndrsa ajo punon pr t fituar luftn e saj," Ndihms Sekretari i SHBA pr shtjet Evropiane dhe Euroaziatike James O. - tha Brien n maj.

  Q nga viti 2023, Ukraina ka nnshkruar pakte dypalshe sigurie me disa antar t NATO-s, duke prfshir Britanin e Madhe, Francn dhe Gjermanin. Kto marrveshje nuk kan t njjtn fuqi si neni 5 i Karts s NATO-s, megjithat, i cili prcakton se nj sulm kundr nj antari duhet t trajtohet si nj sulm kundr bllokut n trsi.

  Rusia ka prmendur aspiratat e Ukrains pr t'u bashkuar me NATO-n dhe zgjerimin e vazhdueshm t bllokut drejt lindjes si nj nga shkaqet kryesore t konfliktit aktual. Moska e sheh NATO-n si nj krcnim pr sigurin e saj dhe ka kmbngulur q Ukraina duhet t jet nj vend neutral me forca t armatosura t kufizuara.

  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Lufta e III Botrore: NATO i jep avion Ukrains. Rusia drgon luftanijet me arm nukleare n K

  Anijet e marins ruse strviten pr sulme me rreze t gjat rrugs pr n Kub

  Misioni i Flots Veriore prfshinte strvitje n Oqeanin Atlantik, raporton Ministria e Mbrojtjes  Nj flotilje e marins ruse ka kryer strvitje me rreze t gjat n Oqeanin Atlantik, rrugs pr n Kub, njoftoi t martn Ministria e Mbrojtjes n Mosk.

  Grupi taktik detar i vendosur nga Flota Veriore e Rusis prfshin dy nga asetet m moderne ushtarake ruse: nndetsen brthamore t klasit Yasen Kazan dhe fregatn Admiral Gorshkov, anija kryesore n klasn e saj.

  Sipas deklarats, dy anijet kryen sulme t simuluara me rreze t gjat kundr objektivave detare t armikut t vendosura mbi 600 km larg.

  Armatimi kryesor i Kazanit jan raketat e lundrimit, t cilat mund t jen m t vjetra Oniks, sisteme m t reja Kalibr ose, si thuhet, predha m t reja hipersonike Zircon, n varsi t ngarkess. Fregata mund t shkrep t njjtin grup nga sistemet e saj vertikale t lshimit, si dhe arm t tjera.

  M par gjat udhtimit, ekuipazhi i fregats u trajnua pr t'u marr me nj sulm ajror duke prdorur armt e saj dhe sistemet e specializuara kundrajrore, thuhet n deklarat.

  Flotilja ruse, e cila prfshin gjithashtu cisternn e nafts Pashin dhe rimorkiatorin e shptimit Nikolay Chiker, arriti n Kub t mrkurn, me ndalesn e caktuar t zgjas deri t hnn e ardhshme.

  Marina amerikane ka vendosur dy destrojer dhe dy anije mbshtetse me pajisje sonare pr t vn nn hije varkn brthamore ruse, sipas CBS. Nj tjetr shkatrrues dhe nj prers i Rojes Bregdetare t SHBA po ndjekin pjesn tjetr t grupit, tha nj burim pr gazetn t hnn.  Pamjet q tregojn nndetsen me energji brthamore t klasit Yasen Kazan dhe fregatn Admiral Gorshkov duke arritur n Kub m 12 qershor.


  Burimi: RT

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Lufta e III Botrore: NATO i jep avion Ukrains. Rusia drgon luftanijet me arm nukleare n K

  far po bjn luftanijet ruse n Karaibe?

  Fregata Admiral Gorshkov dhe nndetsja me energji brthamore Kazan mbrritn t mrkurn n Havana t freskta nga strvitjet n Oqeanin Atlantik t Veriut.

  Nga Samantha Schmidt, Dan Lamothedhe Mary Ilyushina

  12 qershor 2024 n orn 21:19 EDT

  Emri: GRNXGMLWFGLKEYPAPGNVODQ4LM_size-normalized.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 45.6 KB
  Rimorkiatori rus i shptimit Nikolay Chiker ankorohet n portin e Havans n vitin 2014. (Yamil Lage/AFP/Getty Images)

  Forcat amerikane po vzhgojn nga afr nj flotilje luftanijesh ruse q arritn n Kub t mrkurn n nj shfaqje t dukshme t forcs nga presidenti Vladimir Putin duke prkulur raketat e tij n hemisfern perndimore.

  Thirrja n port n Havana, aleati i vjetr i Mosks, vjen m pak se dy jav pasi administrata e Biden tha se do t lejonte Ukrainn t prdorte armatimin e ofruar nga SHBA kundr disa objektivave ushtarak brenda Rusis.

  Katr anijet ruse mbrritn n portin e Havans t freskta nga strvitjet ushtarake n Oqeanin Atlantik t Veriut, tha Ministria e Mbrojtjes e Rusis. Ata do t qndrojn deri t hnn.

  Anijet nuk po mbajn arm brthamore, kan thn ministrit e jashtme kubane dhe ruse, "kshtu q ndalimi i tyre n vendin ton nuk prfaqson nj krcnim pr rajonin," tha Havana javn e kaluar.

  Ja far duhet t dini.

  Rusia praktikoi gjuajtjen e raketave me precizion t lart n Atlantik pasi Biden tha se Ukraina mund t prdorte armt amerikane n objektivat n Rusi

  Flotilja ruse prfshin fregatn Admiral Gorshkov dhe nndetsen me energji brthamore Kazan, nj cistern mesatare dhe nj rimorkiator shptimi. Edhe pa arm brthamore, fregata dhe nndetsja jan t afta t lshojn raketa hipersonike Zircon, raketa lundrimi Kalibr dhe raketa kundr anijeve Onyx, armt moderne m t reklamuara t Rusis.

  Disa or prpara se t hynte n portin e Havans, than zyrtart rus t mbrojtjes, flotilja prfundoi nj strvitje n "prdorimin e armve raketore precize". Detart prdorn simulime kompjuterike pr t "goditur" objektivat pa lshuar raketa aktuale.

  N Mosk, Ministri i Jashtm rus Sergei Lavrov u takua me homologun e tij kuban, Bruno Rodrguez Parrilla. Lavrov pohoi "mbshtetjen e vazhdueshme t Rusis pr Havann n krkesn e saj t drejt pr nj fund t plot dhe t menjhershm" t embargos 62-vjeare t Uashingtonit pr shumicn e tregtis me Kubn dhe heqjen e vendit nga lista e Departamentit t Shtetit t sponsorve shtetror t terrorizmit.

  Vizita erdhi n Ditn e Rusis, kur rust shnojn shprbrjen e Bashkimit Sovjetik. Televizioni shtetror nnvizoi nj mbulim t gjer t ngjarjes n mediat amerikane, duke prfshir video nga CNN. Nj reporter rus e prshkroi vizitn si hakmarrje ndaj vendimit t Biden pr t lejuar Ukrainn t godiste brenda Rusis me arm amerikane.

  “Javn e kaluar, presidenti Vladimir Putin e bri t qart se rezervon t drejtn pr nj prgjigje pasqyre – domethn furnizimin me arm me rreze t gjat pr vendet q ndjejn presionin e Shteteve t Bashkuara”, tha reporteri i Rusis 24.

  Emri: RMRR7GF3TWMWCPT4HVRXLFQWRE_size-normalized.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 22.7 KB
  Kubant shikojn teksa fregata ruse Admiral Gorshkov mbrrin n Havan. (Arial Ley/AP)

  Kuba, e zhytur n krizn e saj m t keqe ekonomike n vite, po mirpret prkrahsin e saj t vjetr

  Kubant u rreshtuan n bregun ujor t Havans t mrkurn pr t par mbrritjen e anijeve ruse. Rust hodhn 21 salvo pr nder t ushtrive t tyre; Kubant u prgjigjn me nj prshndetje artilerie nga Kalaja San Carlos de La Cabaa.

  Ministria e Jashtme e Kubs tha se vizita pasqyron "marrdhniet historike miqsore" midis Havans dhe Mosks, lidhje q kthehen n mbshtetjen sovjetike pr Revolucionin Kuban t Fidel Castros dhe blerjen e sheqerit, rumit dhe produkteve t tjera nga Moska pr t zbutur humbjen e tregtis s SHBA n fillim. t embargos.

  Kuba sht aktualisht e zhytur n nj kriz t tmerrshme ekonomike, duke prfshir mungesn e ushqimit, energjis elektrike dhe karburantit, q t kujton t ashtuquajturn Periudh speciale t fillimit t viteve 1990, kur Bashkimi Sovjetik u shemb dhe mbshtetja nga Moska ra ndjeshm.

  Kuba doli nga vitet e privimit me mbshtetjen e Hugo Chavezit t Venezuels dhe prmirsoi marrdhniet me Rusin nn Putinin. Lavrov tha t mrkurn se Moska do t vazhdoj t ofroj mbshtetje humanitare pr Kubn.

  Ministria e Jashtme ruse falnderoi Kubn pr "pozicionin e saj parimor" ndaj Ukrains. Rodrguez Parrilla, ministri i jashtm kuban, tha se vendi dnon "qndrimin gjithnj e m agresiv t qeveris amerikane dhe NATO-s", duke prfshir sanksionet kundr Rusis.

  Lavrov ka qen nj vizitor i shpesht n rajon. Ai udhtoi n shkurt n Venezuel, ku pohoi mbshtetjen e Rusis pr qeverin socialiste t Nicols Maduro, pasuesit t Chavez. Ai u ndal edhe n Kub gjat atij udhtimi.

  Shtetet e Bashkuara nuk shohin nj krcnim, por po monitorojn vizitn

  Thirrjet n port midis kombeve mike jan t zakonshme. Ministria e Jashtme e Kubs njoftoi kt jav se nj anije patrullimi kanadeze do t mbrrinte n Havan t premten pr t prkujtuar 80 vjet t marrdhnieve t pandrprera diplomatike midis Havans dhe Otavs.

  Por Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-s ka ndjekur vizitn ruse n Kub q kur u njoftua m 6 qershor. Anijet e Marins dhe Rojs Bregdetare t SHBA-s "do t vazhdojn t monitorojn", tha t mrkurn zdhnsja e Pentagonit Sabrina Singh. ABC News raportoi se tre shkatrrues t Marins s SHBA, nj Cutter i Rojs Bregdetare dhe fregata kanadeze dhe franceze po ruanin.

  Singh tha se strvitjet ruse nuk prbnin krcnim pr Shtetet e Bashkuara.

  "Kjo nuk sht nj surpriz," tha ajo. T tilla "vizita rutin detare" nga rust, tha ajo, kan ndodhur "gjat administratave t ndryshme".

  Nj zdhns i Komands Jugore t SHBA tha se organizata monitoron n mnyr rutinore "aktivitetet shqetsuese" n zonn e saj t prgjegjsis. Autoritetet parashikojn q anijet ruse mund t vizitojn edhe Venezueln. Qeveria e Maduros, gjithashtu nn sanksione t rnda nga Shtetet e Bashkuara, ka caktuar zgjedhjet presidenciale pr n korrik.

  Emri: download (1).jpg

Shikime: 40

Madhsia: 17.5 KB

  Adm. n pension Jim Stavridis, i cili drejtoi Komandn Jugore nga viti 2006 deri n 2009, tha se dislokimet detare n Karaibe jan "t gjata dhe t vshtira" pr forcat ruse dhe ofrojn "praktik t mir pr forcat tona, duke i gjurmuar dhe monitoruar ato".

  Zdhnsi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha gjithashtu se nuk kishte asnj arsye pr shqetsimin amerikan. "Strvitjet ushtarake jan nj praktik normale n rajone t ndryshme t bots, veanrisht pr nj fuqi kaq t madhe detare si Federata Ruse," u tha Peskov gazetarve t enjten.

  Emri: GQT53ZLL3LDVFIGI5EH43HHYTI.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 40.8 KB
  Nndetsja me energji brthamore Kazan n portin e Havans. (Adalberto Roque/AFP/Getty Images)


  Putin po tregon se ai "ka ende aftsin pr t vepruar n sfern e ndikimit t SHBA"

  Forcat ruse kan br disa vizita n Kub dhe Venezuel n dekadat e fundit. N vitin 2018, Moska drgoi dy bombardues supersonik Tu-160 me aftsi brthamore n Venezuel pr nj ndales t shkurtr. Vitin e ardhshm, ndrsa administrata Trump rriti prpjekjet pr t larguar Maduro, Rusia drgoi 100 trupa dhe pajisje n Venezuel dhe nnshkroi nj marrveshje q e lejon at t drgoj anije.

  Natyrisht, vizita m e famshme ruse n rajon erdhi n vitin 1962, kur zbulimi i SHBA-s i vendeve t raketave sovjetike n Kub e solli botn n prag t Harmagedonit brthamor. Presidenti John F. Kennedy dhe kryeministri sovjetik Nikita Hrushovi e zgjidhn n mnyr paqsore krizn e raketave kubane dy-javore me nj marrveshje q secila pal do t trhiqte raketat e vendosura pran tjetrs dhe se do t krijonin komunikime t drejtprdrejta - t ashtuquajturin telefon i kuq - pr t parandaluar t ngjashme kriza n t ardhmen.

  Videot tani t nj nndetse ruse q mbrrin n Kub, tha shkenctari politik Vladimir Rouvinski, ndihmojn Moskn t tregoj se "prpjekjet e Shteteve t Bashkuara pr t zvogluar pranin e tyre kudo, veanrisht n Amerikn Latine, nuk po funksionojn".

  “Ne duhet t shohim se Rusia nuk sht e gatshme t braktis Amerikn Latine,” tha Rouvinski, nga Universiteti Icesi n Kolumbi, edhe pse ushtria e saj sht konsumuar nga pushtimi i Putinit n Ukrain.

  Putin synon t sinjalizoj se "ai ka ende aftsin pr t vepruar n sfern e influencs s SHBA", tha Cynthia Arnson, nj antare e shquar n Programin e Ameriks Latine t Qendrs Wilson.


  SHBA organizon strvitje t ngjashme pran Rusis dhe Kins

  Shtetet e Bashkuara kan nj histori t gjat t vendosjes s Marins dhe forcave t tjera pr t demonstruar gamn dhe aftsit e saj n mbshtetje t aleatve dhe kundr kundrshtarve.

  N maj, shkatrruesi USS Halsey kreu at q Marina e quajti "Operacioni i Liris s Lundrimit" pr t sfiduar "kufizimet n kalimin e pafajshm t vendosura nga Republika Popullore e Kins (PRC), Tajvani dhe Vietnami.

  Nj zdhns i Komands s Teatrit Lindor t Kins akuzoi Shtetet e Bashkuara se kishin "prfolur publikisht" transitin e anijes prmes ngushtics s Tajvanit , raportoi Associated Press. Kapiteni i lart i marins kineze Li Xi tha se komanda drgoi forcat detare dhe ajrore pr t monitoruar.

  Vitin e kaluar, shkatrruesi USS Nitze dhe anija komanduese amfibe USS Mount Whitney bn thirrje t veanta portuale n Stamboll n Bosfor. Kjo sht afrsisht 20 milje nga Deti i Zi, ku Ukraina ka prdorur drone dhe raketa detare pr t sulmuar nj flot ruse.


  Burimi: Washington Post

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Lufta e III Botrore: NATO i jep avion Ukrains. Rusia drgon nndetse me arm brthamore n

  Tre pyetje lindin natyrshm:

  1. Kush sht agresori n konfliktin n Ukrain, NATO apo Rusia? Ukraina dhe populli i saj jan viktimat.

  2. Kush e paguan mimin e nj konflikti botror ku armt brthamore prdoren kundr popullats s pafajshme, pushtetart apo njerzit?

  3. Prse mediat e gjith vendeve t bots nuk ngrejn sot alarmin se sa afr nj konflikti brthamor jemi sot? Tregon se kush i komandon dhe pr interesat e kujt punojn kto media.

  Albo

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Lufta e III Botrore: NATO i jep avion Ukrains. Rusia drgon nndetse me arm brthamore n


 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Lufta e III Botrore: NATO i jep avion Ukrains. Rusia drgon nndetse me arm brthamore n

  Perndimi i ka shpallur “luft pa rregulla” Rusis – Medvedev

  Praktikisht nuk duhet t ket kufizime se si Moska hakmerret pr "dmin maksimal", ka argumentuar ish-presidenti.

  Emri: 666ab8a82030271da3559239.jpg

Shikime: 34

Madhsia: 13.6 KB
  FOTO DOSJE: Nnkryetari i Kshillit t Siguris Ruse Dmitry Medvedev. Sputnik / Sergej Bobylev

  Moska duhet t prdor do mundsi pr t shkaktuar "dm maksimal" ndaj vendeve perndimore q i kan shpallur nj "luft pa rregulla" Rusis, ka argumentuar ish-presidenti Dmitry Medvedev.

  do dobsi e SHBA-s dhe aleatve t saj duhet t shfrytzohet pr t'i minuar ato dhe pr t penguar jetn pr qytetart e tyre, tha t enjten zyrtari rus, duke reaguar ndaj raundit t fundit t sanksioneve t shpallura nga Uashingtoni n fillim t ksaj jave.

  “A kan frik se ne do t'ua transferonim armt armiqve t bots perndimore? Ne duhet t drgojm do lloj arme, prve brthams (pr momentin)!” Ka shkruar Medvedev n rrjetet sociale. “A kan frik nga anarkia dhe valt e krimit n qytetet e mdha? Ne duhet t ndihmojm n prishjen e autoriteteve t tyre komunale!”

  Rusia mund t shkaktoj nj luft n hapsir, t zhvilloj nj fushat luftarake psikologjike kundr qytetarve perndimor, n mnyr q ata "t dridhen nn batanije n shtpit e tyre komode" dhe t lshojn nj cunami lajmesh t rreme "pr ta kthyer jetn e tyre n nj makth t pafund, n t cilin ata nuk mund ta dalloj realitetin nga trillimet m t egra.”

  Moska duhet t “fshij infrastrukturn e saj energjetike, industrin, transportin, shrbimet bankare dhe sociale. Nxitni frikn mbi nj kolaps t afrt t t gjith infrastrukturs kritike,” sipas Medvedev, i cili aktualisht shrben si zvendskryetar i Kshillit t Sigurimit Rus.

  Raundi i fundit i kufizimeve amerikane kundr subjekteve ruse synon energjin, metalet dhe minierat, si dhe sektorin financiar. Ndr t tjera, ajo ka detyruar Bursn e Mosks t pezulloj t gjith tregtin me dollarin amerikan dhe euron.

  Paketa sht nj nga m t mdhat q nga prshkallzimi i konfliktit n Ukrain n armiqsi t hapura n shkurt 2022, duke ndikuar mbi 100 milion dollar n tregtin midis Rusis dhe partnerve t saj t huaj, sipas vlersimit t Departamentit t Thesarit t SHBA-s.

  Medvedev pohoi se nj fushat e "dmtimit maksimal" si prshkruhet n postimin e tij ishte e preferueshme sesa thjesht t injorohej presioni perndimor dhe u krkoi qytetarve rus t vepronin n prputhje me rrethanat.


  Burimi: RT

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Lufta e III Botrore: NATO i jep avion Ukrains. Rusia drgon nndetse me arm brthamore n

  SHBA drgon nj nndetse n Kub pas mbrritjes s anijeve ruse

  USS Helena sht n nj “vizit rutin” n Gjirin e Guantanamos, ka thn Uashingtoni

  Emri: 666b696e85f54074892303f9.jpg

Shikime: 32

Madhsia: 45.6 KB
  Fotografia e dosjes: Nndetsja sulmuese e klasit t Los Anxhelosit USS Helena (SSN 725) Specialisti i Marins s SHBA/Komunikimit masiv t klasit t par Rafael Martie

  Nj nndetse sulmuese amerikane sht ankoruar n bazn amerikane t Gjirit t Guantanamos n Kub, nj dit pasi nj grup pune ruse me katr anije lundroi n Havan n nj ekspedit me rreze t gjat.

  USS Helena, nj vark e klass s Los Anxhelosit, mbrriti t enjten pr nj "vizit rutin n port", tha Komanda Jugore e SHBA n nj deklarat.

  "Vendndodhja dhe tranziti i anijes ishin planifikuar m par," shtoi SOUTHCOM, duke vn n dukje se Helena "po kryen misionin e saj global t siguris detare dhe mbrojtjes kombtare".

  AP e prshkroi mbrritjen e nndetses si "nj shfaqje force" nga Uashingtoni, n prgjigje t pranis s anijeve ruse kaq afr brigjeve t SHBA.

  Nj grup pune me katr anije t Flots Veriore t Marins Ruse lundroi n Havan t mrkurn. N krye t grupit ishte fregata raketore Admiral Gorshkov, s bashku me nndetsen me energji brthamore t klasit Yasen, Kazan, dy nga asetet m moderne detare t Rusis.

  Dy anije mbshtetse, cisterna e nafts Pashin dhe rimorkiatori i shptimit Nikolay Chiker, shoqruan grupin e puns n Karaibe, n at q Moska e prshkroi muajin e kaluar si nj "ekspedit n distanca t gjata" q synonte "t tregoj flamurin" dhe "t siguroj nj prani detare n zona t rndsishme operative.”

  Ministria ruse e Mbrojtjes nuk ka br komente t mtejshme mbi misionin e flotiljes, duke uar n spekulime intensive n SHBA se prania e saj mund t jet nj mesazh pr veprimet e Uashingtonit dhe aleatve t tij n Ukrain.

  "sht e qart se ata po sinjalizojn paknaqsin e tyre pr at q ne po bjm pr Ukrainn," tha zdhnsi i Kshillit t Siguris Kombtare t Shtpis s Bardh, John Kirby n fillim t ksaj jave, duke shtuar se SHBA-ja nuk kishte "asnj tregues dhe asnj pritshmri q armt brthamore do t jen n loj ktu. .”

  Qeveria kubane ka deklaruar q ather se anijet ruse nuk ishin t pajisura me raketa brthamore dhe se misioni i tyre ishte n prputhje t plot me ligjin ndrkombtar.

  Gorshkov dhe Kazan praktikuan sulme me rreze t gjat detare gjat rrugs pr n Kub, pasi disa anije t marins amerikane i mbuluan ato nga nj distanc.

  “Sigurisht q e marrim seriozisht, por kto strvitje nuk prbjn krcnim pr SHBA-n”, u tha gazetarve t mrkurn zdhnsja e Pentagonit Sabrina Singh.

  Kazan sht vn n pun n vitin 2021, ndrsa Gorshkov ka hyr n shrbim n vitin 2018. Helena, nga ana tjetr, daton n vitin 1987.

  T mrkurn, pak para se Helena t drgohej n Kub, marina amerikane njoftoi se nj nga antart e ekuipazhit t saj kishte vdekur muajin e kaluar. Trupi i Nndetses Teknik Sonar i Klasit t 3-t Timothy Sanders u zbulua n bordin e nndetses ndrsa ishte ankoruar n Stacionin Detar Norfolk m 24 maj. Shrbimi Hetimor Kriminal Detar (NCIS) po heton rastin.


  Burimi: RT

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Lufta e III Botrore: NATO i jep avion Ukrains. Rusia drgon nndetse me arm brthamore n


Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 16-03-2024, 21:22
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-02-2024, 17:25
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-08-2022, 13:34
 4. NATO, jep alarmin: 26 avion ushtarak rus, kapen n qiejt evropian
  Nga Uriel n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 01-11-2014, 08:12
 5. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-10-2014, 19:22

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •