Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  8 qershor 1974 - Skadon kontrata 50 vjeare e petrodollarit mes Ameriks dhe Arabis Saudite

  Arabia Saudite ndalon shitjen e nafts ekskluzivisht n dollar amerikan: Me skadimin e Marrveshjes 50-vjeare t Petrodollarve SHBA-Saudite, priten rrug t reja n ekonomin globale

  Sistemi petrodollar zvendsoi arin si standard i vlers, i cili i mundsoi SHBA-s t ruante dominimin mbi tregtin ndrkombtare dhe i lejoi qeveris amerikane t kontrollonte tregun botror t energjis.

  Emri: Untitled-2.jpg

Shikime: 30

Madhsia: 53.2 KB

  Koht e fundit, nj pakt 50-vjear petrodollar midis Arabis Saudite dhe Shteteve t Bashkuara skadoi dhe Arabia Saudite ka zgjedhur t mos e rinovoj at . Zhvendosja e monedhs baz do t ket implikime afatgjata pr ekonomin globale. Vendimi i marr nga Arabia Saudite shnon nj largim t rndsishm nga marrveshja financiare afatgjat midis dy kombeve q u krijua n vitin 1974. Veanrisht, kjo marrveshje e veant pr riciklimin e petrodollarve e pozicionoi dollarin amerikan si monedhn kryesore pr transaksionet ndrkombtare t nafts, e cila tani sht i detyruar t ndryshoj.

  Marrveshja Historike

  Marrveshja origjinale e petrodollarve u nnshkrua m 8 qershor 1974 nga Sekretari amerikan i Shtetit Henry Kissinger dhe Princi Fand Ibn Abdel Aziz i Arabis Saudite. Ishte nj periudh e shnuar nga pasojat e embargos arabe t nafts dhe nj rritje e dukshme n mimet ndrkombtare t nafts. Marrveshja , e cila m von u njoh si sistemi petrodollar, kishte pr qllim t krijonte nj treg t stabilizuar global t nafts dhe t siguronte nj rrjedh t qndrueshme t nafts nga Arabia Saudite n Shtetet e Bashkuara . N kmbim, Shtetet e Bashkuara ran dakord t ndihmojn Arabin Saudite me prmirsime ushtarake dhe bashkpunim ekonomik.

  Sipas marrveshjes, Arabia Saudite ra dakord t monte eksportet e saj t nafts ekskluzivisht n dollar amerikan dhe t investonte t ardhurat e teprta t nafts n bonot e thesarit t SHBA-s, dhe n kmbim iu premtua ndihma ushtarake, e siguris dhe e zhvillimit ekonomik t SHBA-s. Ky sistem zvendsoi arin si standard i vlers q i mundsoi SHBA-s t ruante dominimin mbi tregtin ndrkombtare dhe i lejoi qeveris amerikane t kontrollonte tregun botror t energjis. Edhe pse marrveshja u nnshkrua nga qeveria saudite, pothuajse t gjitha vendet e OPEC-ut prdorin dollarin amerikan pr t shitur naftn e tyre n tregun ndrkombtar.

  Kur u nnshkrua pakti, The New York Times e raportoi at si nj "pakt historik" dhe theksoi rolin e tij n nxitjen e lidhjeve m t ngushta ekonomike midis dy kombeve. Raporti theksonte se do t stabilizonte tregun e nafts. Komisioni i Prbashkt SHBA-Arab pr Bashkpunimin Ekonomik, si detajohet n nj raport nga Kontrollori i Prgjithshm i Shteteve t Bashkuara, ishte nj element qendror i ksaj marrveshjeje.

  Ky komision i veant ka pr qllim t nxis lidhje m t ngushta politike dhe ekonomike midis dy kombeve. Pr t mos harruar, aleatt e SHBA ishin gjithashtu t varur nga nafta saudite. Ai lehtsoi rrjedhn e mallrave, shrbimeve dhe teknologjis nga SHBA n Arabin Saudite n kmbim t nafts saudite t shitur ekskluzivisht n dollar amerikan. Kjo marrveshje jo vetm q siguroi nevojat e SHBA-s pr energji, por gjithashtu prforcoi pozicionin e dollarit si monedh dominuese globale.

  Evolucioni dhe ndikimi i sistemit petrodollar

  Me kalimin e viteve, dinamika ekonomike globale u ndikua shum nga sistemi petrodollar. Ajo krijoi nj krkes t vazhdueshme pr dollar amerikan pasi monedha krkohej pr transaksionet e nafts. Vlera e dollarit amerikan u rrit ndjeshm dhe kjo prforcoi statusin e monedhs si monedha rezerv kryesore e bots. Ai i lejoi SHBA-s t kishte deficite m t mdha tregtare dhe t ruante norma interesi m t ulta sesa do t ishte e mundur.

  Sipas nj raporti t Zyrs s Prgjegjsive t Qeveris (GAO) n vitin 1979 , mekanizmat e marrveshjes SHBA-Saudite prfshinin krijimin e dy komisioneve t prbashkta t fokusuara n bashkpunimin ekonomik dhe nevojat ushtarake. Marrveshja siguronte q Arabia Saudite do t riinvestonte t ardhurat e saj nga nafta n asetet e SHBA. Ai lidhi m tej pasurit ekonomike t dy kombeve s bashku dhe rriti ndikimin ekonomik t SHBA n mbar botn.

  Nj ndryshim drastik n financat globale

  Ndrsa Arabia Saudite ka vendosur t mos rinovoj marrveshjen e petrodollarve, vendi tani ka fleksibilitetin pr t kryer shitjet e aseteve t saj m t mdha n monedha t shumta. Ai prfshin RMB kineze, euro, jen dhe juan, t cilat do t zgjerohen n t ardhmen. Ai pasqyron nj strategji m t gjer t vendit t Lindjes s Mesme pr t diversifikuar aleancat e tij ekonomike dhe pr t reduktuar varsin nga dollari amerikan. Kjo lvizje mund t shihet si nj katalizator i mundshm pr nj ndryshim t rndsishm n tregjet financiare globale, pasi do t'i shtyj vendet t largohen nga dollari amerikan si monedha rezerv kryesore.

  Deri m tani, dollari amerikan ka shrbyer si baz pr prcaktimin e vlers s monedhave t ndryshme ndrkombtare, t cilat tani do t ndryshonin n vitet e ardhshme. Katja Hamilton e BizCommunity thekson se ky ndryshim mund t hap rrug t reja pr transaksionet ekonomike globale. Ai vuri n dukje se monedhat dixhitale si Bitcoin po konsiderohen gjithashtu pr prdorim n t ardhmen n tregtimin e nafts, nj hap q do t ndryshoj strukturn ekonomike t monedhave botrore n nj nivel t paprecedent. Diversifikimi i prdorimit t monedhs prputhet me vizionin m t gjer ekonomik t Arabis Saudite, i cili prfshin integrimin n ekonomin globale nprmjet instrumenteve t ndryshme financiare dhe inovacioneve dixhitale.

  Zhvillimet dhe perspektivat e fundit

  Duhet t theksohet se Arabia Saudite ka eksploruar n mnyr aktive rrugt e monedhs dixhitale koht e fundit. Vendi s fundmi iu bashkua Projektit mBridge, i cili sht nj iniciativ e udhhequr nga Banka pr Shlyerjet Ndrkombtare (BIS) q eksploron nj platform t monedhs dixhitale t banks shum-qendrore (CBDC). Qllimi kryesor i projektit sht t lehtsoj pagesat e menjhershme ndrkufitare dhe transaksionet e kmbimit valutor. Masa nnvizon angazhimin e Arabis Saudite pr t modernizuar rrugt e saj financiare dhe pr t zgjedhur transformimin dixhital.

  Veanrisht, platforma CBDC kontrollohet kryesisht nga banka qendrore kineze. Arabia Saudite ka nnshkruar nj marrveshje shkmbimi t monedhs vendase me Kinn q tregon nj orientim strategjik drejt lidhjeve m t forta financiare me Azin. Marrveshja midis Arabis Saudite dhe Kins lejon flukse m t buta dypalshe tregtare dhe investimesh pa pasur nevoj pr dollar amerikan si monedh baz pr transaksionet.

  Implikime m t gjera

  Skadimi i marrveshjes petrodollar midis Arabis Saudite dhe SHBA-s do t ket implikime t gjera pr ekonomin globale pasi manovrat e mvonshme financiare t s pars do t hapin dyert pr nj ndryshim paradigme. Shtetet e Bashkuara kan prfituar prej kohsh nga statusi i dollarit si monedha dominuese globale. Pozicioni i monedhs i dha SHBA-s avantazhe t konsiderueshme ekonomike. Megjithat, Arabia Saudite dhe vende t tjera tani po eksplorojn alternativa q rezultojn n reduktimin e ndikimit q SHBA ka mbi ekonomit e vendeve t tjera. Me kt ndryshim, peizazhi financiar global mund t dshmoj nj zhvendosje drejt nj sistemi monetar m shumpolar.

  Lvizja erdhi n nj koh riorganizimi m t gjer gjeopolitik. Kombet po krkojn nj ekuilibr midis varsive ekonomike dhe synojn forcimin e partneriteteve rajonale. Me nj monedh baz t vetme pr tregtin, nuk sht e leht pr vendet t bjn biznes pa ndrhyrjen e SHBA. Rnia e mundshme e dominimit t dollarit mund t oj n rritjen e paqndrueshmris n tregjet e monedhs dhe nj rivlersim t strategjive financiare nga bankat qendrore dhe korporatat shumkombshe n mbar botn.

  Tregtia e monedhs vendase po rritet n mbar botn. N korrik 2023, u raportua se bankat n 22 vende, prfshir Rusin, Britanin e Madhe, Germain, Izraelin dhe t tjer hapn llogari t veanta Vostro n bankat indiane pr t tregtuar n rupi indiane. Me zhvendosjen e Arabis nga dollari, do t'u jap nj shtys vendeve t tjera, prfshir Indin, pr t br ndryshimin aq t nevojshm.

  Burimi: OpIndia.com

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: 8 qershor 1974 - Skadon kontrata 50 vjeare e petrodollarit mes Ameriks dhe Arabis Saudite

  Pak dit nga skadimi i kontrats pr tregtimin e nafts ekskluzivisht n dollar amerikan midis Arabis Saudite dhe Ameriks, luftanijet dhe nndetset ruse t pajisura me arm brthamore mbrrijn n Kuba, pak milje larg nga bregu amerikan.

  Koinidenc?

  N gusht t 2021, Arabia Saudite nnshkroi nj marveshje ushtarake me Rusin. Kjo marrveshje bri shum buj, pasi ishte hera e par q Arabia Saudite dilte nga tenda amerikane e mbrojtjes. A e bleu Arabia Saudite mbrojtjen ruse pr kto dit q jemi duke jetuar? A jan luftanijet dhe nndetset ruse n bregun lindor amerikan, nj paralajmrim rus pr amerikant se nse krcnojn ose dhunojn arabt q t rinovojn kontratn, kjo do t marri prgjigjen e menjhershme ruse?

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Kryemyftiu i Arabise Saudite mbeshtete martesat e vajzave 10 vjee
  Nga detiad n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 26-10-2012, 19:16
 2. Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 19-06-2012, 08:03
 3. Vendimet qe mori dje mbreti i Arabise Saudite Abdullah bin AbdulAziz:
  Nga valmiri01 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-03-2011, 15:54
 4. SHBA njofton planet pr ti shitur Arabis Saudite nj paket armsh
  Nga MafiaWarz n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 22-10-2010, 17:34
 5. Papa i Romes takon Princin e Arabise Saudite
  Nga Rroni01 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 05-05-2009, 17:23

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •