Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Berat: U krye Shrbesa e Hapjes s Dyerve t kishs s Shn Sofis n lagjen Kala

  Mitropolia e Berati – U krye Shrbesa e Hapjes s Dyerve t kishs s Shn Sofis

  Emri: U-krye-Sherbesa-e-Hapjes-se-Dyerve-te-kishes-se-Shen-Sofise.jpg

Shikime: 323

Madhsia: 47.9 KB

  U krye Shrbesa e Hapjes s Dyerve t kishs s Shn Sofis – Mitropolia e Berati

  Me hirin e Perndis dhe me bekimin e Mitropolitit t Beratit, Hirsi Ignatit, ditn e shtun, m dat 1 qershor 2024, u krye shrbesa e prurimit, Hapjes s Dyerve, t kishs s Shn Sofis, (Urtsis s Perndis), n lagjen Kala n Berat. Shrbesa dhe Liturgjia Hyjnore u kryen nga Mitropoliti i Apollonis dhe Fierit, Hirsi Nikolla.

  Kisha e Shn Sofis ndodhet n qendr t kalas s Beratit, prgjat itinerarit turistik q t on n Katedralen e Fjetjes s Hyjlindses Mari (e kthyer n muzeun Onufri). Nga studimet e themeleve t kishs dhe materialeve ndrtimore t gjendura gjat restaurimit, mendohet se ajo daton midis shekujve XVII-XVIII. Planimetria e kishs sht n form drejtkndore, dhe stili arkitekturor i saj ka t gjitha elementt e tipit postbizantin. Kisha sht monument kulture i kategoris II.

  Mitropoliti i Beratit Anthim Aleksudhi, n vitet 1855-1887, n librin e tij “Prshkrim i shkurtr historik i Mitropolis s shenjt t Beratit” na l nj dshmi t vyer jo vetm pr ekzistencn e ktij objekti kulti m 1868, por mbi t gjitha, duke e identifikuar kt kish si Shn Sofia e Urtsis s Perndis (n dallim nga Shn Sofia, shenjtorja e martirizuar me tre vajzat e saj n Rom n shek. II pas Krishtit dhe q kremtohet m 17 shtator) e futur kshtu at kish n hartn e pak kishave n bot dedikuar Urtsis s Perndis, e cila festohet n kalendarin orthodhoks si Gjysmpentikostia (25 dit pas Pashks).

  Gjat Lufts II Botrore, kisha u dmtua dhe u dogj pjesrisht nga bombardimet ajrore gjermane, duke u br “mburoj pr mosshkatrrimin e shtpive prreth”, sipas dshmive t banorve t vjetr t lagjes Kala.

  Pllakati n hyrjen ballore t kishs, zbuluar gjat restaurimeve t fundit, dshmon pr “rindreqjen” e ksaj kishe m 1946 nga “nj grup besniksh”. Me ndalimin e ushtrimit t besimit, m 1967, ndrtesa e saj u kthye n kopsht pr fmijt, pr t’u rihapur srish si kish pas viteve ‘90.

  Projekti pr restaurimin e thelluar t saj nisi n vitin 2021, me nismn e nj grupi dashamirsish, dhe pas nj pune trevjeare, me hirin e Perndis, iu rikthye kultit si e vetmja kish n Shqipri, aktualisht n shrbes, dedikuar Shn Sofis.  KOASH
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-06-2024 m 01:19

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Berat: U krye Shrbesa e Hapjes s Dyerve t kishs s Shn Sofis n lagjen Kala


 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Berat: U krye Shrbesa e Hapjes s Dyerve t kishs s Shn Sofis n lagjen Kala


 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Berat: U krye Shrbesa e Hapjes s Dyerve t kishs s Shn Sofis n lagjen Kala


Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-01-2024, 22:29
 2. Kambana nga Kisha e Shen Sofise ne Kostandinopoje (Stamboll)
  Nga neokastra n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-01-2014, 10:02
 3. Foto te shek XIX te Shen Sofise se Kostandinopojes (Stambollit)
  Nga neokastra n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 24-10-2013, 17:50
 4. Shn Antoni i Padovs (shn Ndou) - meshtar e msues i kishs!
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-03-2012, 13:58
 5. Protest kundr kishs n Kala t Shkupit
  Nga ismani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 565
  Postimi i Fundit: 15-07-2011, 18:24

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •