Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Amerika shton sanksionet kundr Rusis. Bursa ruse nuk tregton m mall me euro dhe dollar.

  SHBA zgjeron sanksionet kundr Rusis

  Masat e reja synojn kompanit n vende t tilla si Kina n nj prpjekje pr t "dekurajuar" tregtin me Moskn

  Emri: 6669be7185f540748923031f.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 22.3 KB
  Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen. Anna Moneymaker/Getty Images

  Departamenti Amerikan i Shtetit dhe i Thesarit sanksionuan t mrkurn 300 individ dhe subjekte t tjera n Rusi dhe gjetk, t cilt i akuzon se kan lidhje me ekonomin e lufts t Mosks.

  Sipas Departamentit t Thesarit, masat e fundit synojn individ dhe kompani t dyshuara se i mundsonin Mosks t'i shmangej embargos perndimore.

  "Veprimet e sotme godasin rrugt e tyre t mbetura pr materiale dhe pajisje ndrkombtare, duke prfshir mbshtetjen e tyre n furnizimet kritike nga vendet e treta," tha Sekretarja e Thesarit Janet Yellen.

  Masat e s mrkurs synojn m shum se 100 milion dollar n tregtin midis Rusis dhe partnerve t saj t huaj. Kompanit dhe individt n Kin, Kirgistan dhe Turqi hyn n listn e sanksioneve, me SHBA-n q ndjek objektivat n Azin lindore dhe qendrore, Afrik, Lindjen e Mesme dhe Karaibe, pretendon Departamenti i Thesarit.

  Ne po rrisim rrezikun pr institucionet financiare q merren me ekonomin e lufts s Rusis dhe po eliminojm shtigjet e evazionit dhe po zvoglojm aftsin e Rusis pr t prfituar nga aksesi n teknologjin e huaj, pajisjet, softuerin dhe shrbimet e TI-s.

  T dy departamentet kan lshuar nj interpretim t ri t urdhrave ekzekutiv ekzistues q i ndalojn qytetart amerikan q t'i ofrojn kujtdo n Rusi "shrbime konsulence dhe dizajni IT", si dhe "shrbime mbshtetse t TI-s dhe shrbime t bazuara n ren kompjuterike pr softuerin e menaxhimit t ndrmarrjeve dhe dizajnimin dhe prodhimin. software.

  Departamenti i Thesarit ka riprcaktuar gjithashtu bazn ushtarako-industriale t Rusis pr t prfshir t gjith personat e sanksionuar sipas Urdhrit Ekzekutiv 14024 prfshir Sberbank dhe VTB q do t thot se institucionet financiare t vendeve t treta rrezikojn t sanksionohen pr kryerjen ose lehtsimin e transaksioneve t rndsishme ose ofrimin e ndonj shrbimi. atyre.

  Uashingtoni ka sanksionuar m shum se 4,000 individ dhe kompani ruse q nga shkurti i vitit 2022, duke synuar t dmtoj prpjekjet ushtarake t vendit kundr Kievit. Lvizja e SHBA vjen prpara samitit t G7 n Itali, ku Uashingtoni kishte shpresuar t njoftonte prparimin n konfiskimin e aseteve sovrane t ngrira ruse. Megjithat, SHBA dhe aleatt e saj n BE thuhet se nuk kan qen n gjendje t bien dakord pr hapin e ardhshm.

  Moska "nuk do t'i lr pa prgjigje veprimet agresive t SHBA-s", tha zdhnsja e Ministris s Jashtme ruse Maria Zakharova n prgjigje t njoftimit t Uashingtonit.

  Ndrkoh, Bursa e Mosks ka njoftuar se nga e enjtja nuk do t bj tregti n dollar dhe euro pr shkak t sanksioneve t reja amerikane.


  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Amerika shton sanksionet kundr Rusis. Rust nuk tregtojn m mall me euro dhe dollar.

  Kina nuk do t pranoj 'shantazhin' e SHBA-s - Kremlini

  Uashingtoni ka krcnuar Pekinin me sanksione pr nj rritje t pretenduar t eksporteve t mallrave me prdorim t dyfisht n Rusi.

  Emri: 666070d7203027759d0d162d.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 31.2 KB

  SHBA nuk arrin t kuptoj se shantazhet dhe krcnimet jan t papranueshme kur kemi t bjm me nj vend “t madh, sovran dhe t fuqishm” si Kina, tha t mrkurn zdhnsi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

  Peskov po komentonte pasi Sekretarja e Thesarit e SHBA-s, Janet Yellen krcnoi Pekinin me sanksione n fillim t ksaj jave, duke pretenduar se Uashingtoni nuk do t toleronte rritje t eksporteve t mallrave "me prdorim t dyfisht" nga Kina n Rusi, t cilat dyshohet se po ndihmojn prodhimin ushtarak t Mosks.

  “Ne e dim mir se partnert tan kinez nuk pranojn nj gjuh t till, nuk pranojn mesazhe t tilla dhe krcnime t tilla, shantazhe t tilla”, u tha Peskov gazetarve.

  Uashingtoni ka akuzuar Kinn pr furnizimin e Rusis me teknologji pr sektorin e saj t mbrojtjes, duke pretenduar se kjo sht vendimtare pr Moskn n konfliktin me Ukrainn.

  Yellen deklaroi se Thesari i SHBA ishte i shqetsuar pasi dyshohet se pa nj rritje n eksportet kineze t mallrave me prdorim t dyfisht.

  “Kam qen jashtzakonisht e qart n nivelet m t larta t qeveris kineze se kjo sht dika q ne nuk do ta tolerojm dhe se ne synojm ta sanksionojm kt aktivitet,” tha ajo.

  Fuqia ekonomike e Kins sht e till q “edhe Shtetet e Bashkuara vshtir se mund t prballojn t flasin me nj ton t till”, tha Peskov, duke shtuar se Moska qndroi n solidaritet me Pekinin.

  Ndoshta jo t gjith n udhheqjen amerikane e kuptojn kt aktualisht, por me kalimin e kohs do ta kuptojn, argumentoi zdhnsi presidencial rus.

  Autoritetet amerikane kan sanksionuar dhjetra biznese kineze, duke i akuzuar ata pr shitjen e mallrave dhe komponentve n Rusi, duke prfshir pajisjet e navigimit dhe veglat e makinerive q mund t prdoren si pr qllime civile ashtu edhe ushtarake.

  Si Moska ashtu edhe Pekini i kan hedhur posht akuzat dhe Kremlini ka theksuar se kurr nuk i ka krkuar Kins nj ndihm t till.

  Rusia dhe Kina kan rritur ndjeshm tregtin dypalshe q nga fillimi i konfliktit t Ukrains n vitin 2022. Vitin e kaluar, qarkullimi tregtar i ndrsjell arriti n 240 miliard dollar.


  Burimi: RT

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Amerika shton sanksionet kundr Rusis. Rust nuk tregtojn m mall me euro dhe dollar.

  Moska dhe Pekini do t prforcojn 'aleancn strategjike t energjis' - Putin

  Rusia do t vazhdoj t furnizoj Kinn me energji elektrike dhe ngrohje t prballueshme, tha presidenti

  Emri: 6646faa920302704f20bf58f.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 23.9 KB
  Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti kinez Xi Jinping marrin pjes n nj koncert me rastin e 75 vjetorit t vendosjes s marrdhnieve diplomatike midis Rusis dhe Kins. Sputnik

  Lidhjet strategjike energjetike t Rusis me Kinn jan nj ndihm pr ekonomin globale, tha Presidenti Vladimir Putin, duke shtuar se bashkpunimi n kt front vetm do t fitoj vrull.

  T premten, udhheqsi rus mori pjes n ceremonin e hapjes s EXPO Rusi-Kin, e cila po mbahet n qytetin verilindor kinez t Harbinit nga 17-21 maj. Ngjarja shrben si nj platform kryesore pr partneritet ekonomik, duke promovuar mundsit e biznesit, investimet dhe shkmbimin e teknologjis.

  Duke iu drejtuar pjesmarrsve t ekspozits, Putin tha se t dy vendet mund t jen krenare pr lidhjet e tyre ekonomike dypalshe, pasi qarkullimi tregtar ka arritur n 240 miliard dollar. Ky bashkpunim, shtoi ai, rrit ekonomit e t dy fuqive, rrit standardet e jetess dhe promovon sigurin e energjis.

  Udhheqsi rus veoi kt t fundit, duke theksuar se "aleanca jon strategjike n sektorin e energjis, e cila sht br nj shtyll e fort e t gjith tregut global t energjis... do t vazhdoj t forcohet".


  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Amerika shton sanksionet kundr Rusis. Rust nuk tregtojn m mall me euro dhe dollar.

  Lidhjet Rusi-Kin jan model i marrdhnieve mes fuqive t mdha – Xi

  Vladimir Putin ka thn se bashkpunimi midis Pekinit dhe Mosks nuk prbn krcnim pr kombet e tjera

  Emri: 6645cfae2030276b8e43e4cf.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 29.8 KB
  Presidenti rus Vladimir Putin dhe presidenti kinez Xi Jinping marrin pjes n nj ceremoni nnshkrimi pas nj takimi n format t zgjeruar n Salln e Madhe t Popullit n Pekin, Kin. Sputnik/Sergey Bobylev

  Presidenti kinez Xi Jinping i ka prshndetur lidhjet me Moskn si nj "model t marrdhnieve midis fuqive t mdha", ndrsa u takua me homologun e tij rus, Vladimir Putin, t enjten n Pekin. Udhheqsi rus foli edhe pr lidhjet mes dy vendeve, duke theksuar se ato nuk jan krcnim pr kombet e tjera.

  Putin mbrriti n Pekin t enjten pr nj vizit shtetrore – e para q kur u betua pr nj mandat t pest si president n fillim t ktij muaji. Delegacioni rus prfshin gjithashtu nj numr ministrash, me negociata q priten pr nj sr projektesh t prbashkta.

  Gjat takimit, Xi tha se marrdhniet midis Kins dhe Rusis moderne, t cilat zgjasin gati 75 vjet, jan “kalitur n kushte t vshtira [dhe] i qndruan provs s nj situate t paqndrueshme ndrkombtare”.

  Lidhjet midis Pekinit dhe Mosks jan nj “model i marrdhnieve midis fuqive t mdha dhe shteteve fqinje, i karakterizuar nga respekti reciprok, besimi, miqsia dhe prfitimi reciprok”, tha presidenti kinez, duke shtuar se ky bashkpunim sht n interesin m t mir t bots.

  Presidenti rus pranoi, duke thn se "bashkpunimi yn n shtjet botrore sht nj nga faktort kryesor stabilizues n skenn ndrkombtare". Kina dhe Rusia t dyja "mbrojn parimet e drejtsis dhe rendin botror demokratik bazuar n realitetet shumpolare dhe t drejtn ndrkombtare", theksoi ai, duke shtuar se marrdhniet midis dy vendeve "nuk synojn kundr askujt".

  Sipas Xi, fakti q ai sht takuar me zyrtar rus n kaq shum raste gjat viteve t fundit, ka ndihmuar Pekinin dhe Moskn t planifikojn prpara strategjikisht dhe t zhvillojn bashkpunimin.

  Udhheqsi kinez tha se Pekini "vlerson shum" zgjedhjen e Putinit pr Kinn pr vizitn e tij t par t huaj n mandatin e tij t ri n detyr.


  Burimi: RT

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Amerika shton sanksionet kundr Rusis. Rust nuk tregtojn m mall me euro dhe dollar.

  90% e transaksioneve Rusi-Kin n monedhat kombtare – Putin

  Vendimi pr t kaluar kryesisht n rubla dhe juan ishte "n koh" dhe ka uar n nj nxitje t fort n tregti, thot presidenti

  Emri: 6645aa252030273c181ae553.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 23.9 KB
  Presidenti rus Vladimir Putin merr pjes n nj ceremoni mirseardhjeje me presidentin kinez Xi Jinping jasht Salls s Madhe t Popullit n Pekin, Kin. Sputnik

  Shumica drrmuese e transaksioneve midis Rusis dhe Kins kryhen tani n monedha kombtare, duke anashkaluar dollarin amerikan, tha Presidenti Vladimir Putin.

  Duke folur n nj takim me homologun e tij kinez, Xi Jinping, n Pekin t enjten, Putin vlersoi nivelin e thell t bashkpunimit midis dy fuqive, veanrisht n tregti.

  Marrdhniet midis Mosks dhe Pekinit bazohen n "parimet e respektit t ndrsjell, fqinjsis s mir dhe prfitimit reciprok", tha Putin. Ai shtoi se pavarsisht pandemis s koronavirusit dhe “disa veprimeve q synojn t kufizojn zhvillimin ton” nga vendet e treta, vllimi i tregtis po rritet vazhdimisht, pasi t dy vendet kan ndrtuar nj portofol solid investimesh n fusha t ndryshme.

  “Nj shtys e fuqishme pr t zgjeruar flukset tona tregtare u dha nga vendimi yn i prbashkt n koh pr t siguruar q transaksionet t kryhen n monedhat kombtare. Nga sot, 90% e t gjitha pagesave bhen n rubla dhe juan”, tha presidenti rus.

  Sipas Putin, qarkullimi tregtar midis Rusis dhe Kins u rrit me pothuajse 25% n vitin 2023, duke arritur n 227 miliard dollar.

  Putin sht n nj vizit shtetrore dy-ditore n Kin, udhtimi i tij i par jasht vendit q nga inaugurimi i tij pr nj mandat t pest si president n fillim t ktij muaji. Udhheqsit rus dhe kinez, si dhe zyrtar t lart nga t dy vendet, pritet t zhvillojn bisedime pr nj gam t gjer shtjesh si marrdhniet dypalshe, bashkpunimi ekonomik dhe situata ndrkombtare, prfshir konfliktin n Ukrain.

  Presidenti rus ka thn se ndrsa Moska nuk ka krkuar kurr “dedollarizimin” e ekonomis kombtare apo ndrkombtare, ky proces sht “i pashmangshm”. Putin e ka qortuar veanrisht Uashingtonin pr prdorimin e monedhs s tij si nj "mjet luftimi", pr t cilin ai tha se po minon besimin global.

  Pas fillimit t konfliktit n Ukrain n shkurt t vitit 2022, SHBA-ja ndrpreu bankn qendrore t Rusis nga transaksionet me dollar dhe m von ndaloi eksportin e kartmonedhave t dollarve n vend. Putini i ka quajtur kufizimet e Uashingtonit "marrzi e plot" q shrbejn vetm pr t dmtuar fuqin e SHBA-s dhe ekonomin e saj.


  Burimi: RT

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Amerika shton sanksionet kundr Rusis. Bursa ruse nuk tregton m mall me euro dhe dollar.

  Bursa e Mosks pezullon tregtimin n dollar dhe euro

  Ky veprim sht nxitur nga nj raund i ri sanksionesh t vendosura nga SHBA, ka pretenduar grupi

  Emri: 6669cb252030272a4f33950d.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 26.8 KB
  Sputnik/Grigory Sysoev

  Bursa e Mosks (MOEX) pezulloi tregtimin n dollar dhe euro t mrkurn, masa q u nxit nga nj paket e re sanksionesh e shpalosur nga Thesari i SHBA m hert gjat dits.

  Pezullimi prek tregtin e jashtme dhe t metaleve t muara, si dhe tregtimin e aksioneve dhe parave n tregjet m t mdha t tregtimit publik t Rusis, vuri n dukje MOEX n nj deklarat. Prve dollarve dhe eurove, t gjitha instrumentet e tjera financiare mbeten funksionale. Tregu i derivateve gjithashtu ka qen i pandikuar nga ndryshimet, ku tregtia vazhdon si zakonisht, vuri n dukje MOEX.

  Banka Qendrore e Rusis elaboroi kt shtje n nj deklarat t veant, duke shpjeguar se "transaksionet n dollar amerikan dhe euro do t vazhdojn n tregun pa burs". Pr t vendosur kurset e kmbimit, Banka e Rusis do t prdor "regjistrat bankare dhe informacionin nga platformat dixhitale t tregtimit jasht sportelit", shtoi rregullatori.

  M hert t mrkurn, Departamenti i Thesarit i SHBA-s nxori nj paket t re kufizimesh kundr Rusis, duke synuar "infrastrukturn financiare themelore" t vendit . Duke shpallur paketn, Sekretarja e Thesarit Janet Yellen pretendoi se Rusia ka kaluar plotsisht n nj "ekonomi lufte" dhe tani sht "thellsisht e izoluar" nga sistemi financiar ndrkombtar.

  "Veprimet e sotme godasin rrugt e tyre t mbetura pr materiale dhe pajisje ndrkombtare, duke prfshir mbshtetjen e tyre n furnizimet kritike nga vendet e treta," pohoi Yellen.

  Prve MOEX, paketa e sanksioneve synonte dy filialet e saj, prkatsisht Qendrn Kombtare t Kliringut (NCC) dhe Depozitimin Kombtar t Shlyerjeve (NSD).

  Pezullimi i tregtis s dollarit dhe euros n platform, i cili po lulzon s fundmi, hyn n fuqi t enjten. MOEX raportoi se kishte regjistruar nj aktivitet t lart t investitorve privat n shkurt, me nj total prej 4.1 milion individsh q kryenin transaksione n platform. Muajin e kaluar, vllimet totale t tregtis n tregjet e platforms u vlersuan n 126.7 trilion rubla (1.4 trilion dollar) krahasuar me 94.2 trilion (1 trilion dollar) gjat s njjts periudh t nj viti m par.


  Burimi: RT

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Amerika shton sanksionet kundr Rusis. Bursa ruse nuk tregton m mall me euro dhe dollar.

  Kufizimet n bursn e Mosks dhe bankat, fati i rubls: Marrdhniet kryesore nga sanksionet e reja t SHBA

  Uashingtoni ka zbuluar nj grup t ri t madh masash q synojn sektorin financiar t Rusis dhe tregun e monedhs

  Emri: 666a3556203027298a57079b.jpg

Shikime: 26

Madhsia: 33.0 KB
  Selia e Shkmbimit t Mosks, 2022. Sergey Guneyev / Sputnik

  Qeveria amerikane njoftoi nj val t re sanksionesh kundr Rusis t mrkurn, duke synuar industrin e energjis, metaleve dhe minierave, si dhe disa nga huadhnsit kryesor t vendit dhe Bursn e Mosks.

  Raundi i fundit i kufizimeve duket t jet nj nga m t mdhenjt q nga fillimi i konfliktit n Ukrain n shkurt 2022.

  Sipas Departamentit t Thesarit t SHBA-s, masat do t ndikojn m shum se 100 milion dollar n tregtin ndrmjet Rusis dhe partnerve t saj t huaj dhe do t prekin kompanit dhe individt n Kin, Turqi, Kirgistan dhe vende t tjera t Azis Qendrore, Lindjes s Mesme dhe Karaibe. RT zbrthen efektet e menjhershme dhe pasojat e mundshme, si dhe reagimin e Mosks.

  Bursa e Mosks n pikpyetje

  Uashingtoni ka futur n listn e zez rreth 300 individ dhe subjekte t tjera n Rusi dhe m gjer, duke i akuzuar ata pr lidhje me "ekonomin e lufts" t Mosks. Masat prqendrohen n aftsin e Rusis pr t bler materiale t lidhura me ushtrin dhe "furnizime kritike" nga vendet e treta, tha Sekretarja e Thesarit Janet Yellen.

  Qytetarve amerikan u sht ndaluar t ofrojn shrbime IT pr kdo n Rusi. Thesari i SHBA shtoi dy banka t mdha ruse – Sberbank dhe VTB – n listn e zez, gj q i bn institucionet e tjera financiare q merren me to objektiva t mundshm t sanksioneve dytsore. Prve ksaj, Qendra Kombtare e Kliringut dhe Depozita Kombtare e Shlyerjes s Burss s Mosks (MOEX) jan gjithashtu n listn e zez.

  Tregtimi i dollarit dhe euros sht ndalur

  Bursa e Mosks njoftoi t mrkurn pezullimin e tregtis n dollar dhe euro. Pezullimi prek tregtin e huaj dhe t metaleve t muara, si dhe tregtimin e aksioneve dhe valuts n tregjet m t mdha publike t Rusis, tha MOEX n nj deklarat. Urdhri do t hyj n fuqi t enjten.

  Ndrkoh, t gjitha instrumentet e tjera financiare mbeten funksionale, tha MOEX.

  Bankat kryesore t Rusis prgjigjen

  Banka Qendrore e Rusis tha n nj deklarat t mrkurn se tregtimi n dollar dhe euro do t vazhdoj "n tregun pa burs". Individt dhe kompanit do t jen n gjendje t blejn dhe shesin t dy monedhat n bankat ruse. T gjitha depozitat bankare t bra n dollar dhe euro do t mbeten t sigurta, deklaroi rregullatori financiar.

  Banka e Rusis tha se do t prdor "t dhnat bankare dhe informacionin nga platformat dixhitale t tregtimit pa recet" pr t vendosur kurset e kmbimit pr dollar dhe euro n t ardhmen.

  Sberbank dhe VTB deklaruan se kufizimet e reja nuk do t ndikojn n operacionet e tyre t prditshme n Rusi dhe jasht saj. T dy huadhnsit konfirmuan se operacionet me monedhn vazhdojn t jen t disponueshme n zyrat e tyre.

  Po rubla?

  Kufizimet e reja ka t ngjar t forcojn monedhn ruse, than disa analist financiar pr gazetn e lajmeve t biznesit RBK t mrkurn. Pasiguria n rritje do t reduktoj tregtin spekulative dhe do t oj n nj kurs kmbimi m t favorshm rubla ndaj dollarit, than ata. "Nuk ka asgj pr momentin q mund t tregoj prfundimisht drejt nj dobsimi t rubls," i tha botimit Sofya Donets, nj ekonomiste kryesore n T-Investitsii.

  Alex Isakov, nj ekonomist n Bloomberg, tha pr BBC se ai pret "nj rritje strukturore t luhatshmris s rubls" dhe nj rubla m t dobt n t ardhmen. Megjithat, nj deficit i valuts s huaj n Rusi nuk ka gjasa, tha ai. “Efekti kryesor nuk do t jet nj deficit valutor, por prkundrazi q eksportuesit dhe importuesit do t shohin nj rritje t shpenzimeve operative nga transaksionet e tyre, si kostoja e operacioneve me valut, transfertat e parave, e kshtu me radh,” tha Isakov.

  Moska zotohet t hakmerret

  Rusia "nuk do t'i lr pa prgjigje veprimet agresive t SHBA", tha n nj deklarat zdhnsja e Ministris s Jashtme Maria Zakharova, pa dhn detaje.

  Disa antar t Dums s Shtetit kan sugjeruar se kufizimet shtes t huaja mund t nxisin brjen e ekonomis ruse m elastike dhe konkurruese. "Ne po zhvillojm n mnyr aktive industrit dhe inovacionet vendase, t cilat kontribuojn n modernizimin e ekonomis son," tha antari i parlamentit Dmitry Belik pr Ria Novosti t mrkurn. Ai argumentoi se Rusia ka zhvilluar "nj imunitet" ndaj sanksioneve gjat viteve.

  Kryetari i Dums s Shtetit Vyacheslav Volodin argumentoi gjithashtu se Moska ka msuar t kundrshtoj sanksionet perndimore. “Pavarsisht deklarats nga Uashingtoni dhe Brukseli, duke thn se do t coptojn ekonomin ruse, vendi po zhvillohet [me sukses]”, shkroi ai n Telegram, duke vn n dukje se PBB-ja e Rusis u rrit me 3.6% n 2023 dhe sht rritur me 5.4% q nga ajo koh. fillimi i vitit 2024.

  Nnkryetari i Dums s Shtetit, ekonomisti Mikhail Delyagin, i tha uebsajtit t lajmeve Lenta.ru se rregulloret e Burss s Mosks mund t rishikohen pr t trajtuar sanksionet. "Tregtia gjithashtu mund t zhvendoset n nj platform tjetr," tha ai.


  Burimi: RT

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Amerika shton sanksionet kundr Rusis. Bursa ruse nuk tregton m mall me euro dhe dollar.

  Juani do t zvendsoj dollarin si valuta kryesore e huaj e Rusis – Banka Qendrore

  Sipas rregullatorit, renminbi prbnte 54% t tregut t FX n maj.

  Emri: 666b25d085f5407a6d0bbfca.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 42.2 KB
  Sputnik / Aleksandr Demyanchuk

  Kursi i kmbimit juan/rub do t prcaktoj tani trajektoren pr iftet e tjera t monedhave n bursn e Mosks (MOEX), duke prfshir euron dhe dollarin, njoftoi t enjten Banka e Rusis (CBR).

  Deklarata vjen pasi raundi i fundit i sanksioneve amerikane bri q MOEX t mrkurn t pezulloj tregtimin n dollar dhe euro. Mbretria e Bashkuar ndoqi shembullin e Uashingtonit t enjten, duke vendosur kufizime kundr sistemit financiar rus. Transaksionet n dollar dhe euro do t vazhdojn n tregun pa burs (OTC).

  “Kursi i kmbimit juan/rubla … do t bhet nj pik referimi pr pjesmarrsit e tregut. Pjesa e juanit n bursn e Mosks n maj ishte 54%,” tha Banka e Rusis. "Kshtu, juani sht br tashm monedha kryesore n tregtimin e kmbimit," shtoi ai.

  Sipas rregullatorit, pjesa e dollarit dhe euros n tregun rus ka rn vazhdimisht gjat dy viteve t fundit si rezultat i ridrejtimit t flukseve tregtare n Lindje dhe nj ndryshimi n monedhn e vendbanimeve n rubla, juan dhe t tjera. monedhat e vendeve mike.

  Rusia ka filluar n mnyr aktive t zvendsoj dollarin dhe euron n tregtin e jashtme mes sanksioneve perndimore t vendosura pr konfliktin n Ukrain. Q ather ajo ka reduktuar n mnyr dramatike numrin e llogarive bankare dhe transaksionet ndrmjet kompanive dhe institucioneve financiare q prfshijn monedhat perndimore. Para konfliktit, pjesa e dollarit dhe euros n vendbanimet e Rusis ishte rreth 90%.

  Presidenti rus Vladimir Putin tha javn e kaluar duke iu drejtuar nj seance plenare n Forumin Ekonomik Ndrkombtar n Shn Petersburg se pjesa e pagesave pr eksportet ruse n t ashtuquajturat monedha 'toksike' t shteteve jomiqsore sht ulur prgjysm.

  Pjesa e rubls n operacionet e tregtis s jashtme t Rusis vazhdon t rritet, ndrkoh q pagesat n monedhat e shteteve 'jomiqsore' – atyre q vendosn sanksione kundr Rusis – jan n rnie, deklaroi Putin.

  MOEX tha t enjten se pezullimi i tregtimit n dollar dhe euro ndikon n tregtin e jashtme dhe t metaleve t muara, si dhe tregtin e aksioneve dhe parave n tregjet m t mdha publike t Rusis. Prve dollarve dhe eurove, t gjitha instrumentet e tjera financiare mbeten funksionale. Tregu i derivateve gjithashtu ka qen i pandikuar nga ndryshimet, me tregtin q po vazhdon si zakonisht, tha ai.


  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. `Kordon Sanitar` kundr Rusis apo kordon `pro Demokracis Perndimore`?
  Nga pirro2020 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-01-2022, 09:21
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-06-2017, 15:34
 3. I vjedhin 4100 dollar dhe 4 pasaporta n Dhrmi shqiptarit nga Amerika
  Nga benseven11 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 02-09-2015, 18:12
 4. Protesta n Ukrain kundr marrveshjen pr bazn ruse n Detin e Zi
  Nga DYDRINAS n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-04-2010, 17:15
 5. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-11-2006, 00:03

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •