Hunter Biden u shpall fajtor pr t tre akuzat n gjyqin federal pr arm, thot se sht 'i zhgnjyer'

Emri:  230510-hunter-joe-biden-jm-0748-1d9bfd.jpg

Shikime: 452

Madhsia:  25.6 KB

Presidenti Joe Biden premtoi t respektoj rezultatin e gjyqit n nj deklarat t shkurtr t lshuar pas vendimit.

Juria n gjyqin e armve t Hunter Biden t martn e shpalli djalin e par fajtor pr t tre akuzat federale n lidhje me blerjen e nj arme n 2018.

Biden ishte n gjyq pasi kishte deklaruar n krkesn pr blerje armsh se ai nuk prdorte drog, ndrsa dyshohej se ishte i varur nga kokaina.

Akuzat pr t cilat ai u shpall fajtor prfshijn dhnien e nj deklarate t rreme pr aplikimin e arms dhe posedimin e armve t zjarrit ndrsa ishte prdorues droge.

Sipas dosjeve gjyqsore, Biden tani prballet me 25 vjet burg dhe nj gjob deri n 750,000 dollar. Megjithat, shkelsit pr her t par rrall marrin dnimin maksimal.

Duke iu prgjigjur publikisht vendimit pr her t par, Biden tha se ai sht "m shum mirnjohs pr dashurin dhe mbshtetjen" e familjes s tij sesa "i zhgnjyer nga rezultati".

"Shrimi sht i mundur me hirin e Zotit dhe un jam i bekuar q e prjetoj at dhurat nj dit n nj koh," shtoi ai, sipas CNN .

Hunter Biden do t dnohet nga gjykatsja e qarkut Maryellen Noreika, pr t ciln ajo tha se zakonisht sht caktuar pr 120 dit pas dnimit, sipas CNN . Kjo do t thot se djali i par ka t ngjar t dnohet n mes t tetorit, pak para se babai i tij t prballet me Donald Trump n nj rime pr zgjedhjet presidenciale.

Vendimi erdhi pas gjasht ditsh dshmi nga dshmitart q prfshijn ish t dashurat, nj ish-bashkshorte dhe zyrtar t zbatimit t ligjit. Biden nuk dshmoi n rastin e tij.

Kjo sht hera e par q nj fmij i nj presidenti n detyr dnohet pr nj krim, megjithse krimet ndodhn m shum se dy vjet prpara inaugurimit t Joe Biden.

N nj deklarat t shkurtr pas dnimit t djalit t tij, Presidenti Biden premtoi t respektoj rezultatin e gjyqit.

“Si thash javn e kaluar, un jam president, por jam edhe baba. Jill dhe un e duam djalin ton dhe jemi shum krenar pr njeriun q ai sht sot. Kaq shum familje q kan pasur t dashurit q luftojn varsin e kuptojn ndjenjn e krenaris kur sheh dik q e do t dal nga ana tjetr dhe t jet kaq i fort dhe elastik n shrim, "tha Biden, sipas CNN .

“Si thash edhe javn e kaluar, un do t pranoj rezultatin e ktij rasti dhe do t vazhdoj t respektoj procesin gjyqsor pasi Hunter shqyrton nj apel. Jill dhe un do t jemi gjithmon aty pr Hunterin dhe pjesn tjetr t familjes son me dashurin dhe mbshtetjen ton. Asgj nuk do ta ndryshoj kt”, shtoi ai.

Prokurori Special Weiss dha nj deklarat publike t martn pasdite pas dnimit. “Ka pasur dy tema kryesore t theksuara nga prokuroria: zgjedhjet e paligjshme t ktij t pandehuri dhe sundimi i ligjit.”

"N fund t fundit, ky rast nuk kishte t bnte vetm me varsin. Ky rast kishte t bnte me zgjedhjet e paligjshme q i pandehuri bri ndrsa ishte n hedhjet e varsis," tha Weiss. "Ishin kto zgjedhje - dhe kombinimi i armve dhe drogs - q i bn zgjedhjet e ktij t pandehuri t rrezikshme."

Weiss falnderoi gjithashtu Prokurorin e Prgjithshm t Presidentit Biden, Merrick Garland, pr ofrimin e "mbshtetjes" s nevojshme dhe lejimin e zyrs s kshilltarit t posam pr t ndjekur hetimin me "pavarsi".


Burimi: Justthenews