Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Edi Rama e futi n burg, grekt e zgjedhin me vota eurodeputet Fredi Belerin

  VOA: Beleri zgjidhet eurodeputet i Greqis, ndrsa pret n burg vendimin e Apelit n Shqipri

  Emri: Capture-64.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 14.6 KB

  Kryetari i zgjedhur i bashkis s Himars Fredi Beleri sht n mesin e fituesve nga lista e kandidatve pr eurodeputet, t Partis Demokracia e Re t kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis.

  N prfundim t votimeve t s diels n Greqi pr Parlamentin Europian, ai sht renditur i katrti, mes 7 emrave q do t prfaqsojn partin e kryeministrit grek. Kjo sht hera e dyt q zoti Beleri fiton zgjedhje, duke qen n gjendje arresti.

  Zoti Beleri ndodhet n burg n Shqipri, pasi u arrestua dy dit prpara zgjedhjeve vendore t 14 majit t vitit t kaluar, nn dyshimet pr blerje votash.

  Ai ishte kandidati i opozits n Himar, dhe doli fitues me nj diferenc t ngusht votash. Gjykata e Posame pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, e ka dnuar at me dy vjet heqje lirie.

  Zoti Beleri, i cili ka hedhur posht akuzat, e ankimoi vendimin n Gjykatn e Posame t Apelit. Procesi ndaj tij, sht shtyr dy her pr shkak t mungess s avokatve t tij, nj lvizje e cila duket se krkonte t shmangte nj vendim t forms s prer, para zgjedhjeve pr Parlamentin Europian.

  N nj reagim pas rezultatit , Fredi Beleri tha prmes nj mesazhi nga burgu i Fierit se lufta u fitua n kushte t vshtira, t paimagjinueshme pr nj vend q dshiron t bhet pjes e familjes europiane.

  Legjislacioni shqiptar parashikon se nj kryetar bashkie nuk mund t mbaj funksione t tjera dhe nse Fredi Beleri shpallet i pafajshm nga Gjykata e Posame e Apelit ai duhet t zgjedh mes postit t eurodeputetit apo kryetarit t Bashkis s Himars.

  Por nse dhe Apeli do t konfirmoj dnimin e tij, ather ai praktikisht humbet mundsin pr t drejtuar Bashkin e Himars, ku do t duhet t shpallen zgjedhje t parakohshme.

  Kostituimi i zotit Beleri si eurodeputet do ti nnshtrohet rregullave t Bashkimit Europian. Sipas rregullores s Parlamentit Europian prpara se t mblidhet seanca e par e Parlamentit kryhet verifikimi i eurodeputetve t rinj.

  Rregullorja e Parlamentit Europian, prcakton se pasi rezultatet e zgjedhjeve t jen zyrtare, shtetet antare komunikojn emrat e atyre q kan fituar nj vend n Parlamentin Evropian dhe Presidenti, nga ana tjetr, u krkon autoriteteve prgjegjse t vendeve antare t marrin masat e nevojshme pr t shmangur shtjet q lidhen me papajtueshmrin e marrjes s detyrs.

  Zoti Beleri bn dallim nga eurodeputett e tjer pasi sht zgjedhur n Greqi, nj vend i Bashkimit Europian dhe vuan dnimin me burg n Shqipri, nj vend q nuk sht antar i Bashkimit Evropian.

  Komisioni i shtjeve Ligjore t Parlamentit Europian kontrollon kredencialet e reja t deputetve t Parlamentit Evropian duke marr vendime bazuar n informacionin q ofrojn shtetet antare.

  VOA

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Edi Rama e futi n burg, grekt e zgjedhin me vota eurodeputet Fredi Belerin

  Zgjedhja e Belerit si eurodeputet i Greqis krijon ngr politik dhe ligjor

  Zgjedhja si eurodeputet e Fredi Belerit – i burgosur n Shqipri pr korrupsion n zgjedhje, i komplikon m tej llogarit politike midis Tirans dhe Athins.

  Nga Blerina Gjoka dhe Eleni Stamatoukou

  Emri: beleris-e1692022727313.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 13.4 KB
  Fredi Beleri Facebook/Fredi Beleris

  Kryebashkiaku i zgjedhur i Himars, Fredi Beleri, i cili ndodhet n burg n Shqipri i dnuar pr korrupsion n zgjedhje, u zgjodh t dieln si eurodeputet nga listat e kandidatve t partis “Nea Demokracia” n Greqi.

  Partia n pushtet n Athin fitoi 7 poste n Parlamentin Evropian n zgjedhjet e mbajtura me 9 qershor. Fredi Beleri u rendit i katrti n listn e Nea Demokracia, pasi siguroi 237,925 vota.

  “Gjat muajve t aventurs sime, u mbajta i fort nga besimi im se drita fiton gjithmon mbi errsirn dhe se fuqia e demokracis mund t fshij do grusht shteti, pr sa koh q ka vullnet dhe besim n nj qllim m t lart. Ne e bm kt prballje pr demokracin, shtetin ligjor, lirin dhe dinjitetin e qytetarve”, tha Beleri n nj deklarat nga burgu.

  “Lufta u mbajt n kushte t pafavorshme, t paimagjinueshme pr nj vend [Shqipri] q dshiron t bhet antar i familjes evropiane. Dhe u fitua. Fal nderit, patriotizmit dhe krenaris s grekve”, shtoi ai.

  Ekspertt e procesit t integrimit evropian jan t ndar mbi ndikimin q do t ket zgjedhja e Belerit si eurodeputet n procesin e antarsimit t Shqipris. Ata theksojn se rezultati i zgjedhjeve n PE mund t'i hap rrugn mbajtjes s zgjedhjeve t reja n bashkin Himar – e cila ka mbetur pa kryetar.

  Ndrkoh, vzhguesit e marrdhnieve dypalshe prtej kufirit shprehen se zgjedhja e Belerit do ti komplikoj m tej marrdhniet midis dy vendeve.

  “Zgjedhja e Belerit n Parlamentin Europian sigurisht q i ndrlikon gjrat dhe ajo q duket si nj lev presioni mund t rezultoj kundr-produktive pr politikn e jashtme greke – duke krijuar nj zon t re t nxeht n fqinjsin ton, q mund t mbaj peng minoritetin grek n Shqipri dhe t shpenzoj kapital joproporcional nga Ministria e Jashtme Greke”, tha pr BIRN Konstantinos Tsitselikis, profesor n Universitetin e Maqedonis n departamentin e Studimeve Ballkanike, Sllave dhe Orientale.

  “Nj kurth i vet-stisur dhe i panevojshm,” shtoi ai.

  BIRN i drgoi nj krkes pr koment Parlamentit dhe Komisionit Evropian n lidhje me zgjedhjen e Belerit, por nuk mori prgjigje deri n momentin e publikimit t ktij shkrimi.

  Heshtje n Tiran

  Me etni greke, Beleri kandidoji nn sigln e koalicionit opozitar “Bashk Fitojm” pr bashkin Himar n zgjedhjet vendore t 14 majit 2023 n Shqipri, por u arrestua dy dit para votimeve me akuzat pr blerje votash dhe asnj nga shkallt e gjyqsorit nuk e miratuan krkesn e tij pr t'u betuar si kryebashkiak.

  Beleri pretendoi se i gjith procesi ishte frymzuar nga Partia Socialiste n pushtet, por pas nj procesi me shum drit-hije dhe t monitoruar nga BE, Gjykata e Posame pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar e shpalli at fajtor pr ‘korrupsion aktiv n zgjedhje” dhe e dnoi me 2 vjet burg.

  Ai pritet t lr qelin n shtator, n rast se gjykata e Apelit nuk e rrzon kt vendim.

  Beleri sht dnuar m par pr vepra t urrejtjes etnike n Shqipri n vitin 2002, ndrsa n Greqi n vitin 1995 ishte nj nga shtat personat e arrestuar n kufirin greko-shqiptar n dy automjete n t cilat u gjetn arm, plumba, thika, uniforma ushtarake dhe kapua.

  Procesi gjyqsor ndaj tij u b shkak pr nj krisje t marrdhnieve mes Tirans dhe Athins, pasi kjo e fundit krcnoi se do t bllokonte bisedimet e antarsimit t Shqipris n BE.

  Zgjedhja e tij n Parlamentin Evropian sht prcjell me heshtje n Tiran.

  Deputet socialist q mbajn detyra n struktura parlamentare pr integrimin dhe politikn e jashtme nuk iu prgjigjen pyetjes s BIRN-it nse zgjedhja e Belerit si eurodeputet do t ndikonte n rrugn e integrimit evropian.

  Ndrsa ekspertt e integrimit ndajn qndrime t ndryshme pr rndsin q ky rast mund t nxis n sjelljen e Greqis si vend antar apo i PE-s si institucion.

  “Zgjedhja e Belerit ne PE, do t ndikoj n mnyr indirekte procesin e integrimit t Shqipris”, i tha BIRN-it, Gledis Gjipali, drejtor ekzekutiv i “European Movement Albania”.

  Sipas tij, “fakti q arriti t marr nj numr t madh votash tregon q elektorati grek sht i ndjeshm ndaj shtjeve t minoritetit n Shqipri, dhe marrdhniet Greqi – Shqipri do vazhdojn t jen pjes e debatit t brendshm politik n Greqi”.

  Megjithat, Gjipali shtoi se n nj periudh afatshkurtr rasti i Belerit mund t ket dhe efekt pozitiv, n varsi dhe t vendimit t Gjykats s Apelit, “q mund t sjell prfundimin e shtjes dhe tejkalimin e ngrit t vetos greke n kt faze t procesit t nisjes s negociatave”.

  Ndrsa Gjergj Vurmo, drejtor programesh n Institutin pr Demokraci dhe Ndrmjetsim, (IDM) beson se zgjedhja e tij nuk do t ndikoj n procesin e integrimit.

  “Integrimi dhe Parlamenti Evropian jan shum m t mdha sesa nj deputet”, i tha ai BIRN-it.


  Zgjedhja si eurodeputet, zgjidhje pr Himarn?

  Por, prve ndikimit n procesin e integrimit, rasti i tij krijon gjithashtu nj precedent ligjor pr drejtimin e Bashkis Himar.

  Afrim Krasniqi, drejtor i Institutit t Studimeve Politike, tha se Kushtetuta e Shqipris nuk ka parashikuar raste, kur nj zyrtar i zgjedhur n pushtetin vendor zgjidhet po ashtu deputet i PE-s, sidomos i nj vendi tjetr.

  “Zoti Beleri nuk ka br betimin si kryetar i bashkis dhe n kushtet aktuale nuk ka ndonj papajtueshmri”, tha ai pr BIRN, duke shtuar se, mbeten dy zgjidhje, q t respektohet zgjedhja e tij si eurodeputet dhe t bhen zgjedhje t reja n Himar, ose vet Beleri t shfrytzoj mekanizmat gjyqsor n Shqipri dhe t'i hap rrug njrs nga dy vendimmarrjet, t shkoj n PE ose t jet kryetar bashkie.

  Nga ana tjetr, sipas Krasniqit, kriza q solli rasti “Beleri” nxori n pah dy problematika q lidhen me integrimin dhe prfaqsimin vendor dhe t cilat krkojn ndryshime t dispozitave ligjore.

  “S pari, kostoja q e prfshiu Shqiprin me Greqin dhe tashm dhe n Parlamentin Evropian sht shum m e lart se sa skandali apo shtja pr t cilin Beleri si individ akuzohet”, gj q sipas tij, politika dhe institucionet shqiptaret duhet t'i merrnin kto kosto n konsiderat.

  S dyti, shton Krasqni, “qytetart kan votuar pr kt kandidat nga nj forc e caktuar politike dhe prej nj viti jemi n nj paradoks t madh t demokracis, pasi bashkia nuk qeveriset nga persona q i prkasin forcs politike q fitoi zgjedhjet, por qeveria kontrollon drejtimin e ksaj bashkie nprmjet mekanizmave t ndryshm”.

  Kjo, sipas tij, sht nj precedent q krkon parashikime ligjore pr t ardhmen.

  Aktualisht bashkia e Himars sht pa kryetar, pasi edhe kryetari q ishte n detyr, Jorgo Goro, u arrestua pr “shprdorim detyre” disa muaj m par.

  Ai akuzohet se n bashkpunim me varts dhe zyrtar t Kadastrs, nprmjet dokumenteve t falsifikuara kan mundsuar kalimin e siprfaqeve t konsiderueshme tok shtet n Himar, n favor t privatve, pasuri q aktualisht jan n zotrim t nj shoqrie t zotruar nga Artan Gai, bashkshorti i deputetes socialiste Olta Xhaka, i cili ka fituar statusin e investitorit strategjik.

  Po ashtu, disa dit m par dha dorheqjen nnkryetarja e bashkis Blerina Bala, q i prket PS-s, e cila u komandua si kryetare n detyr nga Kshilli Bashkiak pas arrestimit t Goros.

  Logjik evropiane

  N radiostacionin SKAI 100.3, ministri i Jashtm grek, Giorgos Gerapetritis, deklaroi t hnn se Beleri sht n mesin e eurodeputetve t sapo-zgjedhur t Demokracis s Re, t cilt do t betohen nga datat 16 deri m 19 korrik n Parlamentin Evropian.

  “Mendoj se sht nj krkes absolutisht demokratike, krkesa e shtetit t s drejts q eurodeputett e zgjedhur t ken mundsin t bjn betimin,” tha Gerapetritis.

  I pyetur nse qeveria greke mund t krkoj lirimin e Belerit, ministri nuk ishte i qart por e inkurajoi Shqiprin t ndjek standardet evropiane.

  “Fakti q ai [Beleri] u ndalua prkohsisht dhe aktualisht sht dnuar n Shkall t Par pr kto krime, ngre dyshime serioze pr sundimin e ligjit, jan shtje q nuk jan aspak t knaqshme”, tha Gerapatritis, ndrsa shtoi se pret nga Tirana nj vendim q i prmbahet logjiks s integrimit dhe standardeve t BE-s.

  “Shqipria dshiron t jet pjes e familjes evropiane,” tha ai dhe dheksoi se si rrjedhim ‘duhet t ndjek edhe rregullat evropiane.”

  “Nuk sht e mundur q nj eurodeputeti i zgjedhur t refuzohet t marr detyrn e tij”, prfundoi Gerapetritis.


  BIRN

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Edi Rama e futi n burg, grekt e zgjedhin me vota eurodeputet Fredi Belerin

  Beleri pr Reuters: Lirimi im, do t ishte vendimi i drejt

  Emri: beleri.jpg

Shikime: 16

Madhsia: 19.6 KB

  Fredi Beleri, eurodeputeti i zgjedhur i Greqis, ka folur pr agjencin e njohur Reuters prpara dits s premte, kur do t mbahet seanca n apel pr dnimin e tij n Shqipri me akuzat pr blerje votash.

  Beleri tha pr Reuters se kto akuza jan false dhe t motivuara politikisht.

  “Vendimi i vetm i drejt do t ishte lirimi im,” tha Beleri pr Reuters n nj intervist telefonike nga burgu.

  “Nuk ka asnj prov kundr meje. Nuk ka mundsi q vendimi t jet ndryshe n ndonj shtet tjetr”.

  Sipas agjencis Reuters, ‘rasti i Belerit ka acaruar marrdhniet midis Shqipris dhe Greqis, fqinjve ballkanik, lidhjet e t cilve shpesh jan acaruar pr shkak t dallimeve kulturore dhe historike, si dhe emigrantve t shumt shqiptar n Greqi dhe minoritetit grek n Shqipri’.

  “Shqipria nuk mund t sillet sikur nuk sht shtet evropian,” tha Beleri.

  Beleri tha se pranimi i Shqipris n BE ishte n interesin m t mir t t dy vendeve.

  “As un dhe, besoj, qeveria greke nuk kemi asnj qllim t dmtojm antarsimin e ndonj vendi,” tha ai.

  “Por nj Shqipri por q nuk respekton shtetin e s drejts dhe vullnetin e popullit nuk i prket BE-s”, shtoi ai.

  “Nuk ka njeri q do q Shqipria t jet nj vend normal europian m shum se un”, u shpreh Beleri.

  “Ata q m akuzojn pr prarje, duhet t krkojn prgjigjen te populli i Himares dhe populli grek”.

  Koha Jone

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Edi Rama e futi n burg, grekt e zgjedhin me vota eurodeputet Fredi Belerin

  "Nuk doja t isha eurodeputet", Mitsotakis pr Belerin: M besoni, ai do jet n Strasburg

  Emri: Screenshot 2024-06-28 at 3.19.40 PM.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 24.6 KB

  Pr Fredi Belerin, angazhimi n politikn greke dhe zgjedhja si eurodeputet i Parlamentit Europian ishte pr faktin e vetm, at t nxjerrjes n pah t problemeve me drejtsin shqiptare. Kshtu sht shprehur Fredi Beleri n nj intervist me telefon nga burgu pr agjencin ndrkombtare t lajmeve Assosiated Press.

  Nuk kisha ndrmend t hyja n politikn greke, ishte pr shkak t nevojs pr t nxjerr n pah kt problem t madh. Kushdo q m njeh e di me siguri se do t preferoja t isha kryetar bashkie, tha Fredi Beleri, kryebashkiak dhe eurodeputet i zgjedhur.

  Fredi Beleri mori nj dnim prej dy vitesh burg nga Gjykata e Apelit t Tiran, por pr t, gjyqsori sht vetm nj krah i zgjatur i politiks.

  E di q zgjedhja ime do t ndihmoj n vnien n qendr t vmendjes mbi nj problem madhor me t cilin prballet Shqipria, q sht shteti i s drejts. Ktu gjyqsori sht krahu i gjat i politiks. Un mendoj se kto probleme duhet t vihen n pah, mungesa e respektit pr t drejtat e pakics etnike greke, si sht e drejta e prons dhe pr t'u qeverisur nga njerzit q ai zgjedh, shtoi ai.

  Beleri, citon Assosiated Press, i mohon akuzat, duke pretenduar se Rama e kishte vn n shnjestr pr t mbajtur kontrollin e Himars dhe se gjyqtart injoruan provat n favor t tij. Zyrtart shqiptar hedhin posht me forc pretendimet e tij, duke prmendur pavarsin e gjyqsorit. Nga ana e tij, Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, ka vn n dijeni Partit Popullore Europiane pr rastin Beleri, por jo Bashkimin Europian.

  shtjen Beleri e kemi diskutuar n takimin e Partis Popullore Evropiane dhe e bm kt sepse ishte e pranishme kryetarja e Parlamentit Evropian, znj. Metsola. Shikoni, un marr si t mirqen, q Fredi Beleri do t jet n Strasburg pr t marr zyrtarisht detyrn e tij si eurodeputet dhe padyshim do t marr pjes edhe n votimin jashtzakonisht vendimtar pr zgjedhjen e Presidentit t ardhshm t Komisionit Evropian. Nuk do t them asgj m shum, por mendoj se sht krejtsisht e arsyeshme dhe e vetkuptueshme q kjo t ndodh, tha Kyriakos Mitsotakis, Kryeministr i Greqis.

  ORA NEWS

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Edi Rama e futi n burg, grekt e zgjedhin me vota eurodeputet Fredi Belerin

  Fredi Beleri krkon leje nga Burgjet pr t marr pjes n mbledhjen e Parlamentit Europian

  Emri: -640-0-beleri-1720452225.jpeg

Shikime: 7

Madhsia: 35.9 KB

  Fredi Beleri i ka br nj krkes Drejtoris s Burgjeve q t marr pjes n mbledhjen e Parlamentit Europian m dat 15 korrik.

  Seanca e par e sesionit t ri parlamentar n PE do t zhvillohet t hnn e ardhshme, ku Beleri krkon t marr pjes n Strasburg si i zgjedhur i partis Demokracia e Re n Greqi.

  Beleri u zgjodh si eurodeputet pasi ishte n listn e partis n pushtet n Greqi, duke marr 237 mij vota, eurodeputeti i katrt m i votuar n shtetin helen.

  Megjithat Beleri ndodhet q prej muajit maj t 2023 pas hekurave dhe u dnua me 2 vite pr korrupsion zgjedhor n zgjedhjet lokale t 14 majit.

  Paka se i fitoi zgjedhjet me disa vota m shum se Jorgo Goro n Himar, Beleri nuk e gzoi mandatin dhe pak dit m par KQZ i hoqi mandatin, teksa presidenti Begaj shpallit zgjedhjet e reja n bashkin jugore.

  Tashm Beleri krkon nj tjetr t shfrytzoj nj tjetr mundsi pr t dal nga qelia, pikrisht pr t qen n Strasburg n 15 korrik n sesionin e par t Parlamentit t ri Europian pas zgjedhjeve t qershorit.

  Pritet prgjigja e Drejtoris s Burgjeve nse do e lejoj Belerin t shkoj n Parlamentin Europian apo nse atij do i refuzohet nj tjetr krkes pr t dal nga qelia.

  ORA NEWS

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Edi Rama e futi n burg, grekt e zgjedhin me vota eurodeputet Fredi Belerin

  Beleri del nga burgu dhe shkon n Athin, takon Mitsotakis, kreu i qeveris helene: Shqipria t’u prmbahet angazhimeve europiane

  Emri: beleri-3.jpg

Shikime: 2

Madhsia: 39.6 KB

  Nj dit para betimit n Strasburg si eurodeputet, Fredi Beleri i cili sot doli me leje nga burgu, u takua me kryeministrin e Greqis, Kyriakos Mitsotakis u takua n Athin.

  ”Shpresoj q shum shpejt t dilni prgjithmon nga burgu, q ky kapitull i dhimbshm t mbyllet pr t gjith ne, q t vazhdojm prpara, t shohim prpara’‘,-tha Mitsotakis.

  Nga ana tjetr, Mitsotakis vuri n dukje se ka do arsye pr t krkuar nj Shqipri q t prparoj n shtjen e pakicave, q t afrohet m shum me Evropn, duke iu prmbajtur rreptsisht angazhimeve t saj evropiane.

  Nga ana e tij, Beleri theksoi se Shqipria nuk respekton shtetin ligjor. Ai i krkoi Mitsotakis t ndihmoj pakicn kombtare greke, por ndrkoh theksoi edhe faktin q Shqipria t afrohet dhe t bhet antar i familjes europiane.  Koha Jone

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,331
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Edi Rama e futi n burg, grekt e zgjedhin me vota eurodeputet Fredi Belerin

  Drejtoria e Burgjeve miraton lejen pr eurodeputetin Fredi Beleri

  Zvends Drejtori i Prgjithshm i Burgjeve, Femi Sufaj tha pr BIRN se krkesa e Fredi Belerit pr t marr leje nga burgu n mnyr q t mund t betohet si deputet i Parlamentit Europian sht miratuar.

  Nga Vladimir Karaj

  Emri: beleris-e1692022727313.jpg

Shikime: 2

Madhsia: 13.4 KB

  Drejtoria e Prgjithshme e Burgjeve pranoi t dieln se ka miratuar krkesn e eurodeputeti grek t burgosur n Shqipri pr t udhtuar drejt Strasburgut.

  “Po, sht marr,” tha Zv.Drejtori Sufaj n nj prgjigje pr BIRN n lidhjen me krkesn pr leje t Belerit.

  Beleri pritet t udhtoj jasht Shqipris n mnyr q t betohet m 16 korrik si deputet i Parlamentit Europian, ku u zgjodh si kandidat i ‘Nea Demokratia’ – partia n pushtet n Greqi.

  Beleri, i cili u arrestua dy dit para zgjedhjeve t fundit lokale n Shqipri me akuzn e blerjes s votave, u gjet fajtor nga Gjykata e Posame dhe dnimi ndaj tij u konfirmua n Apel. Ai po vuan dnimin me 2 vjet heqje lirie.

  Edhe pse i arrestuar Beleri fitoi zgjedhjet n Himar n maj 2023 dhe qe kryetar i zgjedhur i bashkis deri n korrik 2024, kur pas vendimit t forms s prer t Gjykats s Pome t Apelit, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e shpalli mandatin e tij t pavlefshm.

  Pr shkak t arrestimit Beleri nuk kreu dot betimin si kryebashkiak dhe gjykata refuzoi ta lejonte at t merrte mandatin.

  Gjat kohs q Beleri prballej me akuza n Shqipri ai mori mbshtetje nga Athina zyrtare dhe partia e kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis e kandidoi n listn e saj pr deputet t Parlamentit Europian. Beleri u shpall fitues, ndrsa ishte dnuar nga Gjykata e Posame e Shkalls s Par n Shqipri.

  Pasi u zgjodh n Parlamentin Europian si eurodeputet nga Greqia, ai u gjet fajtor pr blerje votash edhe n Gjykatn e Posame t Apelit.

  Pr t marr mandatin e deputetit t Parlamentit Europian, Beleri duhet t paraqitet n seancn e kryerjes s betimit n 16 korrik n Strasburg dhe pr kt ka krkuar leje nga Drejtoria e Prgjithshme e Burgjeve.

  BIRN

Tema t Ngjashme

 1. Fredi Beleri: Rama m futi n burg se duan t vjedhin tokat e himariotve
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 08-07-2024, 13:24
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-04-2024, 10:30
 3. Prgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 27-07-2015, 18:34
 4. E futi qeveria Rama ne burg per 35 mije leke, vetevritet qytetari
  Nga Meriamun n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 20-01-2015, 15:00
 5. Rama, Berisha e Meta zgjedhin stafet e tyre elektorale
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 29-10-2008, 07:05

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •