Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Gjykata e Apelit: Vula e Partis Demokratike i takon Sali Berishs, turpi Lulzim Bashs

  Gjykata e Apelit jep Sali Berishs vuln e PD-s, Basha me gisht n goj!

  Emri: vulaaa.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 36.3 KB

  Gjykata e Apelit ka marr vendimin final. Vula e Partis Demokratike t Shqipris i takon liderit historik t demokratve, Sali Berisha.

  VIDEO

  Ky vendim i rndsishm vjen pas afro 3 vitesh prplasje n kampin opozitar.

  Tanim, kryetari legjitim i partis m t madhe opozitare n vend sht ish-kryeministri. Ky i fundit u rikthye fuqishm n politik pas vendimit t Lulzim Bashs pr prjashtimin e tij nga grupi parlamentar i PD-s n 2021-in.

  Ndrsa nga sot Lulzim Basha mbetet pa vul e pa nishan.

  Pra ka marr fund prplasja e gjat mes palve n Partin Demokratike se kush e prfaqsonte at zyrtarisht. Gjykata e Apelit vendosi sot t mos pranoj ankimimin e br nga pjesa e drejtuar nga zoti Lulzim Basha, duke ln kshtu automatikisht n fuqi, vendimin e shkalls s par i cili njohu Kuvendin e thirrur nga ish kryeministri Sali Berisha dhe mbshtetsit e tij, n dhjetor t vitit 2021, si dhe vendimet q pasuan me ngritjen e strukturave t reja partiake dhe nj proces votimi q zgjodhi n krye si drejtues, zotin Berisha.

  Trupa gjykuese nuk dha shpjegime mbi vendimin e marr, i cili pritet t zbardhet me von, por duket se antart e saj nuk kan patur shum dilema. Pasi u trhoqn, ata e njoftuan verdiktin n m pak se nj or. Gjat seancs gjyqsore, prfaqsuesi ligjor i Rithemelimit, Ivi Kaso, krkoi pikrisht q t mos pranohej ankimimi i br nga zoti Enkelejd Alibeaj, duke arsyetuar se procesi n shkalln e par kishte qen pa pal, e pr kt arsye nuk legjitimohej n krkesn drejtuar Apelit.

  Zoti Berisha, i cili ndodhet n arrest shtpe, reagoi prmes nj postimi n Facebook. Ktij vendimi historia do ti njoh meritn e madhe t parandalimit t nj mnxyre t vrtet pr vendin, kapjen e pluralizmit politik nga partia shtet, shkruajti ai.

  Me vendimin e sotm t Gjykats s Apelit, pozitat e zotit Basha dobsohen edhe m tej, pas rezultatit zhgnjyes q grupi i tij, i cili mbante sigln e PD-s, mori n zgjedhjet pr pushtetin vendor m 14 maj t vitit t kaluar, e m tej kur n shtator humbi mbshtetjen dhe t grupit parlamentar. Nn drejtimin e Gazmend Bardhit, pjesa drrmuese e deputetve u bashkua me mbshtetsit e zotit Berisha n parlament.

  Ish kryeministri Berisha, nuk humbi koh pr tiu drejtuar me nj thirrje t gjith demokratve q t bashkohen. Sot sht dit e mir edhe pr do demokrat e demokrate q nuk sht me Sali Berishn, por q sht me Partin Demokratike, me Flamurin e saj, pasi ky moment u heq atyre hendekun e ndarjes me shumicn e vllezrve dhe motrave t tyre! Sot dera pr ta sht e hapur dhe respekti pr kontributet dhe mendimin ndryshe sht i garantuar, shkruajti zoti Berisha.

  Koha Jon

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjykata e Apelit: Vula e Partis Demokratike i takon Sali Berishs, turpi Lulzim Bashs

  Apeli i kthen grupimit t drejtuar nga Berisha vuln dhe logon e PD

  Emri, logoja dhe vula e Partis Demokratike iu rikthyen t martn grupimit m t madh t opozits q drejtohet nga ish-kryeministri Sali Berisha, pasi Gjykata e Apelit rrzoi nj ankimim t grupimit tjetr me n krye Lulzim Bashn.

  Nga Blerina Gjoka

  Emri: Noka-Bardhi.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 32.9 KB
  Deputett Gazmend Bardhi, Agron Gjekmarkaj dhe Flamur Noka pas vendimit t Gjykats s Apelit. Foto: LSA.

  Trupa gjykuese e prbr nga gjyqtart Alma Ahmeti, Elona Toro dhe Iliba Bezati, pasi dgjoi pretendimet e palve, vendosi t mos pranoj ankimimin e firmosur nga deputeti Enkelejd Alibeaj, duke ln n fuqi nj vendim t gjyqtarit Agron Zhukri t shkalls s par.

  Gjyqtari Zhukri kishte njohur vendimet e Kuvendit Kombtar t PD-s t mbledhur nga Berisha me firmat e s antarve, ku u shkarkua nga detyra e kryetarit t partis Lulzim Basha dhe organet drejtuese dhe partia do t drejtohej nga nj organ i quajtur “Komision i Rithemelimit”.

  Por, nj ankimim i br n Apel nga deputeti Alibeaj, i cili n at koh u autorizua si kryetar partie pas dorheqjes s prkohshme t Lulzim Bashs, bri q shtja t zvarritej ligjrisht deri n Gjykat t Lart, e cila n dhjetor 2023 zhbri vendimin e par t Apelit, q e njihte Alibeajn si pal n proces, duke kthyer shtjen pr rishqyrtim.

  Me vendimin e fundit t Apelit duket se prfundon dhe saga ligjore m shum se 3-vjeare e partis m t madhe opozitare, e cila q prej vjeshts 2021 sht e prar n dy grupime kundrshtare.

  Beteja ligjore pr vuln dhe emrin e partis bri q Partia Demokratike t futej e prar dhe t prjetonte nj humbje t thell n dy pal zgjedhje vendore, ato t pjesshmet n mars 2022 si dhe zgjedhjet e majit 2023.

  Organet vendimmarrse t procesit zgjedhor i njohn Bashs t drejtn pr t prdorur vuln dhe logon, si dhe t prfitonte fondet e buxhetit t shtetit pr zgjedhjet, ndrsa grupimi i Berishs garoi nn sigln e nj koalicioni me partin e aleate t ish-presidentit Ilir Meta.

  Konflikti mes dy grupimeve lindi n shtator t vitit 2021, kur ish-kryetari i PD-s Lulzim Basha vendosi prjashtimin e Berishs nga grupi parlamentar, pasi ky i fundit u emrtua si person i prfshir n korrupsion madhor nga Departamenti Amerikan i Shtetit.

  Por, Berisha nisi nj fushat brenda partis q kulmoi n janar t 2022-it me nj sulm fizik kundr selis s partis, e cila u pasua nga ndrhyrja e policis. Pas sulmit, kryesia e PD-s vendosi prjashtimin e Berishs dhe mbshtetsve t tij nga partia.

  Aktualisht “Rithemelimi” kontrollon pjes m t madhe t partis n terren dhe t grupit parlamentar, pasi shum prej kundrshtarve t dikurshm u bashkuan rreth Berishs n kto vite.

  Pas vendimit t gjykats s Apelit, deputeti Flamur Noka u bri thirrje demokratve q t rikthehen tek partia e tyre. Sipas tij, “..megjithse n oazin e padrejtsis, u gjetn gjyqtar me integritet q i dhan z t vrtets, e cila po zvarritej prej tre vitesh”.

  BIRN

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjykata e Apelit: Vula e Partis Demokratike i takon Sali Berishs, turpi Lulzim Bashs

  Vendimi i Apelit/ Bylykbashi: Basha dhe Alibeaj ilegal, nuk mund t prdorin m PD-n

  Nnkryetari i PD-s, Oerd Bylykbashi sht shprehur se vendimi i sotm i Gjykats s Apelit sht i ekzekutueshm dhe njeh Kuvendin e Jashtzakonshm t dats 11 Dhjetor 2021.

  I ftuar n 'Opinion', Bylykbashi theksoi se Lulzim Basha dhe Enkelejd Alibeaj nuk mund t prdorin m emrin e PD-s.

  Debati n studio:

  Bylykbashi: Vendimi i sotm njeh Kuvendin e Jashtazakonshm t PD-s t dat 11 Dhjetor 2021 me t gjitha vendimet e tij. Basha ka deklaruar se do t pranoj vendimin dhe nuk do t ket ankimim. Un uroj q pr t mirn e demokratve nuk e vazhdon kt sag, q ai sht autor prej 2 vitesh e gjysm.

  Fevziu: Ju keni pasur nj vendim t Shkalls s Par q njihte Kuvendin e 11 Dhjetorit, por nuk regjistrohej n gjykat. Tani far garancish kemi q do t regjistrohet?

  Bylykbashi: Ishte gjja m normale q ai vendim t regjistrohej si ka qen praktika m hert, vendosn t mos e bnin kt gj. Ky sht vendim i forms s prer, sht i ekzekutueshm. Nga sot regjistrohet PD. Njihet Komisioni i Rithemelimit. M pas ka akte t tjera, si sht zgjedhja e Sali Berishs dhe t gjitha kto regjistrohen n gjykat. T gjitha jan akte q depozitohen pr t’u regjistruar. Prsa koh q t gjith pranojm q PD sht kjo, kto jan procese t thjeshta. Gjykata mblidhet pa pal dhe shqyrton, dhe regjistrohen me radh t gjitha aktet q vijojn.

  Fevziu: Domethn Basha me Alibeaj jan ilegal tani? Ata nuk mund t prdorin m emrin PD-ja dhe as logot?

  Bylykbashi: Ata nuk mund t prdorin m PD-n. PD me vul dhe PD pa vul nuk qndron bashk. Sot jan bashk si simbolet, ashtu edhe organet. Lulzim Basha dhe pak vet, kt prpjekje pr ta ar e bn dhe 2 vite e gjysm ata jan autort e ksaj situate q nga 11 Dhjetori. 3 vjet qkur filloi nj lvizje politike e paprecedent.


  Syri

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjykata e Apelit: Vula e Partis Demokratike i takon Sali Berishs, turpi Lulzim Bashs

  Media e Bashs: Berishs ja dhan vuln amerikant

  Emri: auto_auto_auto_auto_auto_basha16861368371687174274169908828617086086891718140716.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 23.4 KB

  Media e financuar nga Lulzim Basha, portali Faktor.al, ka br nj reagim t uditshm pas vendimit t Gjykats s Apelit, e cila riktheu vuln dhe simbolet n Partin Demokratike t drejtuar nga Sali Berisha.

  N nj postim n Facebook, Faktor.al thekson se Sali Berishs ja dhan vuln amerikant dhe se Basha sht tradhtuar jo vetm nga drejtsia, por edhe nga njerzit e amerikanve n drejtsin e vetuar.

  Postimi i plot i Faktor.al:

  Lulzim Basha u tradhtua nga drejtsia. Ai u tradhtua nga nj gjyqtare e zons s par operative, kunata e motrs s zv.kryeministres, nj gjyqtare q ka burrin shef policie t Edi Rams dhe nj gjyqtare q e ka burrin referent t US Justice.

  Pra, Lulzim Basha sht tradhtuar jo vetm nga drejtsia, por edhe nga njerzit e amerikanve n drejtsi vetuar. U tradhtua dy her nga amerikant sepse punonjsit e OPDAT nuk ishin n sall si ishin n Apelin e mparshm.

  E kishte marr vesh gjysma e Tirans q gjykatsit krkonin takim me njerzit e Rithemelimit. E kishte marr vesh sistemi i drejtsis si ishte vendimi q kan shkruar me qetsi pasi Gazment Bardhi e kishte br detyrn e tij. Ankimi i PD ishte br ditn e 12 t kur ligji e krkonte brenda 10 ditve…

  Le t mos komentoj Lulzim Basha vendimet e gjykats sepse ka standard t lart.

  E vrteta sht q ai sht tradhtuar si politikan nga drejtsia dhe amerikant.

  Ata duan q Edi Rama t marr edhe nj mandat tjetr sepse projekti ‘PS 2030’ sht i mir pr interesat e tyre dhe ata q krkojn q t ket shtrngim t vidave t sistemit nuk jan t dshirueshm. Ata duan q Shqipria t ec kshtu si sht, nj lavatrie e madhe ndrkombtare, ku vrima e zez t zgjerohet.

  Megjithat ktu ka nj problem me llogarit. Lulzim Basha ka nj ide pr shtetin dhe program pr Shqiprin q nuk ia marrin dot. uditrisht ka edhe njerz prapa tij q besojn se shtrngimi i vidave t shtetit sht ajo q meriton Shqipria.

  PD e ka humbur vokacionin maxhoritar n shoqri dhe zgjidhja sht nj formul tjetr q po eksperimentohet n Hungari, n Franc dhe gjetk. sht shtje kohe.


  Syri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjykata e Apelit: Vula e Partis Demokratike i takon Sali Berishs, turpi Lulzim Bashs

  Rikthimi i vuls te Berisha/ Argita Malltezi: do der e PD-s e mbyllur pr Bashn

  Emri: auto_rfwesvd1718134593.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 35.0 KB

  'Ftesa pr bashkimin e PD-s sht ndaj do demokrati dhe demokrateje, por dera pr Lulzim Bashn sht e mbyllur'.

  Kshtu u shpreh Argita Malltezi pas vendimit t Apelit q i dha vuln e Partis Demokratike Sali Berishs.

  N nj intervist dhn A2 CNN, Malltezi theksoi se Basha ka kontribuar n shkatrrimin e PD-s n vite.

  “Mendoj q PD ka br gjithnj ftes pr bashkim. Dyert jan t hapura pr do demokrat. Basha nuk ka kontribut pr kt dit, ka kontribut pr kapjen e opozits dhe shkatrrimin e saj n vite. Nuk duhen harruar gabimet se ndryshe prsriten. Mendoj q i ka mbyllur vetes do der”.

  E pyetur se pas ksaj a duhet t largohet Berisha si kreu i PD-s dhe t’i hap rrug gars s saj n krye t PD, Malltezi u prgjigj: “Un pjes e PD kam qen q n ‘90. Qndrestart nuk luftojn pr t’u larguar n momentin q fituan nj betej. Ne fituam nj betej, kemi beteja t tjera pr t fituar deri sa t fitojm luftn, q sht rrzimi i Rams. Pas ksaj Berisha ka thn referendum pr kryeministr”.

  Pa fshehur emocionet pr rikthimin e vuls s PD, Malltezi tha se ky sht nj vendim i nj drejtsie q reflekton normalitet, prkundr vendimeve t tjera, pr t cilat ajo u qndron deklaratave pr gjyqsor t kapur.

  “sht nj vendim i thjesht, por rikthimi i normalitetit n prizmin juridik sht shum i rndsishm. T gjith njerzit q vijn te rruga dhe kjo atmosfer e tregon. Ne kemi detyr si qytetar t thjesht t denoncojm do gj q devijon nga rruga e ligjit dhe tregon kapjen e drejtsis. Drejtsia mund t mos jet e kapur, mund t jet e gabuar, por kur gabimi sht persistent ajo sht drejtsi e kapur. Un u qndroj atyre q kam thn, jan vendime t nj drejtsie t kapur. Ky sht vendimi i nj drejtsie q reflekton normalitet. Ka edhe gjyqsor t pakapur nga Rama”.

  Syri

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjykata e Apelit: Vula e Partis Demokratike i takon Sali Berishs, turpi Lulzim Bashs

  VIDEO/ Berisha: Sot gjyqtaret guximtare kryen aktin m t madh t trimris; ato guxuan dhe than t vrtetn

  VIDEO

  Lideri i opozits, Sali Berisha ka vlersuar guximin dhe integritetin e tre gjyqtareve t Gjykats s Apelit, t cilat vendosn q vula dhe logo t rikthehen n Partin Demokratike.

  ‘Sot gjyqtaret guximtare kryen aktin m t madh t trimris; ato guxuan dhe than t vrtetn’, u shpreh Berisha.

  Berisha: Miqt e mi!

  Sot gjyqtare guximtare kryen aktin m t madh t trimris; ato guxuan dhe than t vrtetn.

  Xhorxh Oruell thot se: “T thuash t vrtetn n nj koh mashtrimi, sht nj akt revolucionar”.

  Ktij vendimi, historia do t’i njoh meritn e madhe t parandalimit t nj mynxyre t vrtet pr vendin, kapjen e pluralizmit politik nga partia.

  Nuk kam dyshuar kurr se kudo ka burra dhe gra, djem dhe vajza t ndershm.

  Ka njerz, t cilt jetojn pr nderin, dinjitetin e tyre.

  Por kto gjykatse, me vendimin e tyre iu prbajtn ligjit dhe vetm ligjit.

  Sali Berisha, bashkpuntort e tij, nga shtatori i vitit 1991 gjer sot, kan bazuar ligjin dhe vetm ligji,

  Ndaj dhe dua t shpreh nj mirnjohje t thell ndaj tyre, por edhe ndaj gjyqtarve t tjer,t cilt nuk pranuan, pavarsisht bindjeve q mund t ken, t marrin peng pluralizmin politik.

  Patriot t vrtet, injoruan do vendim dhe vendosn n prputhje me ligjet dhe Kushtetutn.

  Syri

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjykata e Apelit: Vula e Partis Demokratike i takon Sali Berishs, turpi Lulzim Bashs

  Vula/ Berisha: “Sot e mundm Ramn”. A sht e vrtet?

  Emri: IMG-20240611-WA0006.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 43.8 KB

  N fjalimi q mbajti pr militantt e mbledhur posht shtpis s tij, me rastin e vendimit t Gjykats s Apelit q i riktheu vuln shumics s cils i takonte, Sali Berisha e prshkroi kt ngjarje si nj humbje pr kryeministrin Rama. “Edi Rama sot flet me vete, ai sot nuk fle”, i tha kreu i PD militantve, duke falenderuar pr kt akt tre gjykatset q morrn vendimin se grupimi i Lulzim Bashs nuk mund t ishte pjes e procesit, n rolin e ankuesit, n sagn pr vuln.

  Edhe t pranishmit e tjer q morn fjaln e konsideruan vendimin e sotm si fitore ndaj regjimit, n nj nga betejat me t. “A do t ishim ne n kt dit, nse nuk do t ishin mbushur sheshet n mitingjet e mdha dhe n protestat e tjera?! E pamundur. Regjimi thjesht u mund n nj nga betejat e shumta” i tha t pranishmve analisti Artan Hoxha.

  Ndrsa gjat nj inteviste pr emisionin Task Force t Sonila Meos, numri 2 pas Berishs, Flamur Noka u shpreh: “merr fund e gjith loja e Edi Rams dhe regjimit pr t mbajtur peng forcn ton politike. Zri i demokratve m n fund u dgjua, n oazin e drejtsis politike u pa q ka filiza q lindin mbi rrnjt e s drejts dhe jo mbi politik. Dhe kjo e dshmoi kt sot. U referohem t treja zonjave gjyqtare q shqyrtuan kt vendim dhe treguan q n kt oaz politik t drejtsi politike ka dhe filiza q rrnjt i kan te ligji dhe jo te urdhrat”.

  Pra, po t t rekesh t kuptosh qndrimin politik t PD-s pas ksaj ngjarjeje ai sht i till: Atij q ata e konsiderojn regjim, i ka ndodhur nj incident, i kan shptuar tre gjyqtare t ndershme dhe t pa kapuara, q kan br drejtsin e vrtet.

  Ata bjn sikur harrojn se askush nga seksert e mazhorancs nuk sht par kto dit pran apelit t Tirans dhe zrat pr nj trysni politike kan munguar. Ata gjoja nuk e vn re se, q pasi Gjykata e Lart e riktheu shtjen, duke krkuar prjashtimin e seksionit Basha- Alibeaj si pal, sinjali ishte dhn. Ata nuk duan t kuptojn se, pr her t par n sagn mbi dy vjeare t ktij procesi, prfaqsuesi i ambasads amerikane nuk e pa t arsyeshme t ishte prezent n sall.

  T gjitha kto “prkime” mund t bjn t mendosh edhe pr nj hipotez tjetr: Se shtja e mbajtjes peng t vuls u b aq diskredituese, sa ai q PD e etiketon si regjim, ka vendosur t prdor arm t tjera brenda sistemit t drejtsis pr t luftuar opozitn. Ky version duket m i besueshm kur mendon se n regjim nuk mund t ket incidente t rastsishme.

  Pra opozita, para se t dal me linj politike pr kt shtje, duhet ti jap prgjigje nj dileme: ose jemi n nj sistem autokratik me drejtsi t kapur, ose kjo nuk sht e vrtet dhe prandaj n sallat e gjyqit mund t jepet edhe drejtsi. PD ksaj dileme nuk i ka dhn ende prgjigje. Dhe pr ironi t fatit, kreu i saj, q shpalli sot mposhtjen e Rams prmes tre gjykatseve, e kumtonte kt nga ballkoni i izolimit, ku pretendon se e ka mbyllur kryeministri, prmes mashave t tij n drejtsi.

  Lapsi

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjykata e Apelit: Vula e Partis Demokratike i takon Sali Berishs, turpi Lulzim Bashs

  far fshihet pas “dhurimit” t vuls

  Nga Andi Bushati

  Vendimi i gjykats s apelit pr t legjitimuar edhe “de jure” opozitn reale t vendit ka ringjallur iluzionin se n drejtsin e re mund t ekzistojn edhe ishuj lirie dhe pavarsie. Rikthimi i vuls tek Sali Berisha, n nj kndvshtrim siprfaqsor, mund t duket si nj sfid, n t kundrt t gjith asaj ka donte dhe krkonte regjimi i Tirans.

  Edi Rama ka patur si sllogan mosnjohjen e opozits s non grats, gjykata e ertifikoi at si legjitime. Ai krkon zgjedhje me nj rival pa financim, pa komisioner dhe pa emr kryetari n fletn e votimit (si n 14 maj), drejtsia i’a pamundsoi ktej e tutje kt ndr. Ai do n t djatht t tij, nj grup parlamentar demokrat, deputett e t cilit i cakton vet, ndrsa zhveshja e Lulzim Bashs nga sigla e PD-s i’a vrau kt shpres.

  Pra, po e pe nga ky kndvshtrim, t krijohet prshtypja se sot sht zbrapsur autokracia dhe ka fituar drejtsia. Kjo u duk edhe n reagimet e para t disa prej eksponentve t PD-s q ngritn dy gishtat lart, i’a morrn valles tek selia dhe filluan t lshojn parrulla emtuziaste pr fundin e lojs s Rams dhe fitoren e afrt t demokratve.

  Por, sado e bukur t tinglloj kjo prrall, sa do q t ken nevoj pr optimizm idhtart e persekutuar t opozits, fatkeqsisht e gjitha sht vetm nj mirazh zhgnjyes. Nj analiz e ftoht t kthjellon se nuk ka vend pr t shikuar drit n fund t tunelit.

  E para, sepse nuk mund t kesh shpres, kur sheh se pr nj vendim kaq t thjesht forca kryesore e opozits u sorollat n dyert e gjykatave pr dy vite e gjysm. Ajo u paraqit e armatosur n dy pal zgjedhje, n ato t pjesshme t 6 marsit dhe n ato t prgjithshme bashkiake t 14 majit, fal kalkulimeve t drejtsis s re. Vendimi udhrrfyes i Gjykats s Lart sipas t cilit, nj pal q nuk sht pjes e procesit (Basha- Alibeaj) nuk mund t ket t drejt ankimimi dhe zbatimi i tij, kt 11 qershor prej apelit, dshmuan se gjithka qe krejt e kollajshme dhe se e gjith zvarritja ka pasur prapavij politike. Rilindja e ka prdorur drejtsin si nj faktor t rndsishm t ndikimit mbi zgjedhjet.

  Pavarsisht se n kt moment, e la t lir gjykatn t lshojn vuln, partia n pushtet njsoj si ujku ka ndryshuar vetm qimen. Ajo nuk ka hequr dor nga zakoni i prdorimit t prokurorve dhe togave t zeza. Kjo fitore e vogl e berishistve u lejua vetm pasi drejtsia e kaloi provn gjenerale se mund t shrbej si mash pr penalizime t reja kundr opozits.

  S pari, n zgjedhjet e 12 majit, pushteti tregoi-, me nj rast q do t njolloste do demokraci-, se mund t prangos nj kundrshtar vetm dy dit para zgjedhjeve dhe se mund t prdor SPAK dhe GJKKO, pr t penguar betimin e nj kryebashkiaku t zgjedhur nga populli. Tashm pr zgjedhjet e ardhshme precedenti sht i gatshm.

  E dyta dhe m kryesorja, duke i rikthyer vuln PD-s reale, duket sikur bashk me t drejtn pr t prdorur flamurin, financat dhe pr t pasur komisioner n zgjedhjet e ardhshme, gjykata i’a zgjidhi gjymtyrt asaj pr t vepruar e lirshme n zgjedhje. Por nuk sht kshtu. Prpara s ti “dhuronte” kt karrot Prokuroria dhe Gjykata e Posatme e goditn PD-n me shkop. Ato e izoluan, ende pa i shpallur dot as akuzn liderit t opozits, duke prdorur trukun e zhveshjes s tij prej mandatit t deputetit pa kaluar prmes kuvendit.

  Kshtu pra, kjo drejtsi ndrsa me njrn dor i dha at q i takonte, me tjetrn e kish zhveshur ndrkoh nga dika tjetr. Vertet n garn e ardhshme elektorale demokratt mund t mos privohen m nga pasja e emrit t liderit t tyre n fletn e votimit, por ama, ata nuk do ta ken at prezent n fushat. Pushteti dhe drejtsia i faln atyre vuln, por i rmbyen Berishn.

  Prandaj n kto kushte, t flassh pr ishuj t pavarur drejtsie, nse nuk sht manipulim, prbn naivitet. Edhe pas ktij vendimi t Apelit, pavarsisht nga mjetet q prdoren asgj nuk ka ndryshuar: pushteti vijon ti prdor “heronjt e fmijve” tan si leva t shkatrrimit t lojs s barabart politike.

  Lapsi

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjykata e Apelit: Vula e Partis Demokratike i takon Sali Berishs, turpi Lulzim Bashs

  Basha: Beteja vazhdon

  Emri: 640-0-basha-605.jpg

Shikime: 26

Madhsia: 43.2 KB

  Lulzim Basha, i cili ka thirrur nj mbledhje t strukturave t grupimit q drejton, ndrsa Gjykata e Apelit, i hoqi t drejtn e vuls dhe logos s PD-s, tha se nuk ka ndrmend t komentoj vendimet e Gjykatave, duke e cilsuar kt si nj standard.

  Ai tha se betejn nuk e kemi as pr vul, as pr logo dhe as pr karrige. Basha u shpreh se Shqipria meriton m shum dhe do t bjm gjithka q kemi n dor. Ai u shpreh se do t vazhdoj betejn.

  Basha tha se gjithka do t diskutohet me strukturat, ndrsa theksoi se prkushtimi i tij sht pr nj Shqipri q meriton m shum.

  “E thash m par, nuk komentoj vendimin e gjykats, kemi vendosur nj standard t till.

  Hapat do ti diskutojm me kolegt. Do t jem n prputhje me angazhimin pr ata qindra demokrat dhe synimi sht largimi i qeveris.

  Nuk e kam ndjer veten ndryshe prej titujve dhe ofiqeve. Kam qen Lulzim Basha para se t hyja n politik , jam Lulzim Basha sot dhe do t jem Lulzim Basha.

  Prkushtimi im sht pr nj Shqipri q meriton m shum”, tha Basha. Ai paralajmroi se beteja ligjore do t vazhdoj n emr t asaj q e konsideroi si qindra mijra shpirtra q besojn n at se far prfaqson PD.

  Lapsi

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjykata e Apelit: Vula e Partis Demokratike i takon Sali Berishs, turpi Lulzim Bashs

  Basha nuk dorzohet: Vendimi pr vuln trsisht i padrejt, do bjm rekurs n Gjykatn e Lart

  VIDEO

  Lulzim Basha, n nj deklarat pr mediat tha se vendimi i Gjykats s Apelit m 11 qershor pr vuln e Partis Demokratike ka qen trsisht i padrejt.

  Basha shprehet se grupi i tij i demokratve do t bj rekurs n Gjykatn e Lart. Sipas Bashs, vula e PD nuk mund t’i jepet nj grupimi (grupi i Berishs) q sht kundr aleatve perndimor t Shqipris. Lulzim Basha tha gjithashtu se grupimi i tij politik do jet n zgjedhje dhe se shqiptart do ken alternativ pr t votuar.

  Lulzim Basha: Shqiptart do t ken alternativn e tyre dhe alternativn e tyre do ta ken tek ne. Vendimi i 11 qershorit sht trsisht i padrejt dhe do bjm rekurs. Nuk kemi marr akoma vendim pr parti t re.

  Ne besojm se PD duhet t kthehet aty ku duhet t jet dhe vendi i PD sht n vlerat me t cilat ka lindur. Nuk mundet PD t jet kundr aleatve, prmes rekursit PD do t’ju kthehet demokratve, pr t br nj betej me Ramn. Berisha nuk sht zgjidhja pr t larguar Ramn. Prmes rekursit, do krkojm q PD t kthehet tek vlerat.

  ORA NEWS

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Gjykata e Apelit: Vula e Partis Demokratike i takon Sali Berishs, turpi Lulzim Bashs

  Basha refuzon t krijoj parti t re: S’do pranojm pazarin Rama-Berisha

  Emri: basha.jpg

Shikime: 5

Madhsia: 28.7 KB

  Prplasje n qndrime n rradht e demokratve t drejtuar nga Lulzim Basha. Gjithka ka t bj me qndrimin q do t mbaj ky grupim n raport me logon dhe vuln e PD-s, pra nse vendimit t Apelit do t’i bhet rekurs n Gjykatn e Lart, apo do t krijohet nj parti e re politike n spektrin politik shqiptar.

  Lulzim Basha tha publikisht se do bj rekurs t vendimit, me shpres se dika e till mund t’i kthej vuln e Partis Demokratike.

  Dhe kjo prplasje ka sjell nj tjetr prarje n grupimin Basha, pasi deputeti Enkelejd Alibeaj, Edvin Kulluri, Roland Bejko, Rezart Kthupi, Agron Kapllanaj, Gjergj Hani, jan duke menduar krijimin e nj partie t re.

  Por prmes nj deklarate t grupimit “Demokratt Euroatlantik” thuhet se “Kryesia dhe Kshilli Kombtar i Demokratve Euroatlantik ka vendosur t bj rekurs pr vendimin e paligjshm t Gjykats s Apelit. T qart se mos brja e rekursit ndaj nj akti t pranuar gjersisht si t paligjshm, do t thot t pranosh n heshtje pazarin Rama-Berisha.

  REAGIM I PARTIS DEMOKATIKE – DEMOKRATT EUROATLANTIK

  Npr disa media kemi par nj tekst keqinformues, me prmbajtje identike, t spinuar nga nuk dihet se kush, pasi nuk ka as emr as mbiemr.

  Qartsojm opionin publik se Partia Demokratike – Demokratt Euroatlaintik funksionon mbi vendimmarrjen e organeve t saj drejtuese, t zgjedhura nga vota e antarve, si sht Kryesia dhe Kshilli Kombtar.

  Vendimmarrja nuk sht n dshirn e Kryetarit apo t ndonj individi tjetr, por vendimmarrje e shumics drrmuese t strukturave t saj drejtuese.

  Kryesia dhe Kshilli Kombtar i Demokratve Euroatlantik ka vendosur t bj rekurs pr vendimin e paligjshm t Gjykats s Apelit. T qart se mos brja e rekursit ndaj nj akti t pranuar gjersisht si t paligjshm, do t thot t pranosh n heshtje pazarin Rama-Berisha.

  Kryesia dhe Kshilli Kombtar i Demokratve Euroatlantik, po kshtu, kan vendosur q pa asnj hezitim t jen pjes e zgjedhjeve t ardhshme, me ekipin dhe alternativn ton dhe kt nuk mund ta pengoj asnj pazar apo makinacion i dyshes Rama-Berisha, q synojn t ruajn status quo-n.

  Demokratt Euroatlantik do t jen do dit n terren pran qytetarve pr t shpalosur alternativn e tyre dhe s shpejti edhe ekipin q do t konkurroj n zgjedhjet e ardhshme. Shqiptart meritojn m shum se pazaret e Edi Rams me Sali Berishn.

  Koha Jone

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 31-01-2022, 09:40
 2. 14 gafat epike t Lulzim Bashs,
  Nga Neteorm n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-03-2021, 11:16
 3. Prgjigje: 109
  Postimi i Fundit: 18-07-2013, 06:27
 4. Kristali fiton betejn me qeverin, Gjykata e Apelit i jep t drejt
  Nga Mike Oldfield n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2012, 05:36
 5. Durres-Kukes: Gjykata e apelit rrezon pretendimin e prokurorise
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 29-12-2008, 23:35

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •