Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,963

  Mitet Hebraike LIBRI I ZANAFILLES

  Robert Graves dhe Raphael Patai

  PREZANTIMI

  Mitet janė rrėfime dramatike qė pėrfaqėsojnė njė besim tė shenjtė ose justifikon vazhdimin e institucioneve, zakoneve antike,
  ritet dhe besimet nė fushėn e ekzistencės sė tyre, ose miraton
  ndryshimet.
  Fjala "mit" ėshtė greke, mitologjia ėshtė njė term grek dhe studimi i mitologjisė bazohet nė shembuj grekė.

  Letėrsistėt qė debatojnė se Bibla pėrmban fare mite, nė njė farė kuptimi kanė tė drejtė.

  Shumica e miteve tė tjerė kanė tė bėjnė me perėndi dhe perėndesha qė pėrfshihen nė punėt njerėzore, duke rėnė dakord me heronjtė qė grinden.
  Sidoqoftė, Bibla pranon vetėm njė Zot universal.
  Tė gjitha shkrimet para-biblike nė hebraisht janė ose tė humbura ose tė shlyra qėllimisht.

  Kėto pėrfshijnė Librin e Luftėrave tė Zotit dhe Librin e Jasharit, tregime epike tė endjeve tė Izraelitėve nė shkretėtirė dhe pushtimin e tyre nė Kanaan.

  Se kėta libra janė shkruar nė stilin e hershėm poetik hebraik mund tė shihet nga fragmentet e shkurtra tė cituara prej tyre nė ne Librat Numrat 21:14, Jozueu 10:13 dhe 2 Samuelit 1:18.
  Libri i tretė, thuhet se ėshtė shkruar nė shtatė pjesė me urdhėr tė Joshuait, pėrshkruan Kanaanin dhe qytetet e tij (Joshua 18: 9).
  Libri me historinė e Adamit (Zanafilla 5: 1) ėshtė njė aluzion i njė tregimi tė hollėsishėm tė dhjetė gjeneratave tė para, nga Adami deri te Noeu.
  Libri i Zotit (Isaia 34:16) duket se ka qenė njė bestiari mitologjik.
  Disa libra tė tjerė tė humbur tė pėrmendur nė Bibėl, tė tilla si Veprat e Solomonit, Libri i Zanafillės, Kronikat e Mbretėrve tė Judės, Mbretėrit e Izraelit dhe bijtė e Levit, me siguri pėrmbajnė rishikime tė shumta mitologjike.

  Ka shumė shkrime tė shenjta mė tė reja se Bibla.
  Nė njė mijė vjet pas kanonizimit tė parė tė Biblės, hebrenjtė nė Evropė, Azi dhe Afrikė shkruajtėn vepra tė shumta.
  Nė to ata kėrkuan tė sqarojnė kodin e Moisiut; ose ato ishin interpretime historike, moraliste, anekdotale dhe homiletike tė fragmentev biblike.
  Nė tė dy rastet, shkrimtarėt prezantuan materiale tė bollshme mitike, pasi miti ka shėrbyer gjithmonė si njė pohim konciz i ligjeve tė paqarta, ritualeve dhe zakoneve shoqėrore.
  Dhe kėshtu, megjithėse librat kanonikė u panė si vepra tė frymėzimit hyjnor, prandaj, ēdo njollė e politeizmit duhet tė hiqet prej tyre, qėndrimi ndaj librave apokrifė ishte mė i butė.
  Shumė mite tė ndrydhura gjithashtu lejohen tė rishfaqen nė njė kornizė padyshim feve ‘tradicionale pas interpretimeve biblike Midrashike.
  Pėr shembull, nė Librin e Eksodit, ne lexojmė se kuajt, qerret dhe kalorėsit e Faraonit erdhėn, duke ndjekur bijtė e Izraelit, nė mes tė detit (Eksodi 14:23).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akuamarini : 06-06-2024 mė 09:51

Tema tė Ngjashme

 1. Safet Sokoli, kėngėtorja e heshtur e Zanafillės
  Nga abica nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-08-2013, 06:02
 2. Pllake pėrkujtimore pėr viktimat hebraike nė Kosovė
  Nga Antiproanti nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 24-05-2013, 09:16
 3. Vandalizohen varrezat hebraike ne kosove/prishtine
  Nga davidd nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 05-12-2011, 14:59
 4. Ambasadorja amerikane Ris viziton sinagogėn hebraike nė Sarandė
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-07-2006, 01:26
 5. Kurani, Historia dhe Shkrimet Hebraike.
  Nga berat96 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 27-05-2002, 12:28

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •