Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet n Bllog
  19

  Qeveria e Qametit u rriti taksat, inxhiniert e IT emigrojn nga Shqipria drejt Kosovs e Estonis

  Pas taksimit, profesionet e lira n IT synojn transferimin e bizneseve drejt Kosovs dhe Estonis

  Emri: Gjykate-arbitrazh-vendim-2-1131.jpg

Shikime: 178

Madhsia: 35.9 KB

  Nga kontabilistt, audituesit, ekonomistt e deri tek inxhiniert IT, agjentt e tregut t pasurive t paluajtshme, avokatt jan grupet q presin efekte negative n aktivitet nga zbatimi i ligjit t ri

  Nga Dorina Azo

  Eduard Milushi, me profesion inxhinier software n pamundsi ekonomike pr t prballuar parapagimin e tatimit me vler 1,250 euro/muaj, e llogaritur nga administrata tatimore, sipas deklarimeve t 2023, po shqyrton mundsin e transferimit t biznesit t tij n Kosov ose drejt Estonis.

  “Nga 20 dit pun n muaj, pavarsisht se nj i vetpunsuar sht nat-dit n pun, ndryshe nga nj i punsuar me orare fikse, 10 dit duhet t punoj pr shlyerjen e detyrimit prej 1,250 euro n muaj dhe 10 dit pr shpenzimet.

  Pra t bj nj pun q nuk m siguron fitim. Pr kt arsye, po studioj mundsin e hapjes s nj NIPT-i biznesi n Kosov ku tatimi sht 10% apo n Estoni, ku ofrohen lehtsi fiskale”.

  Eduardi ngre shqetsimin se me ligjin e ri, t ardhurat e tij jan taksuar 100%. Ai shpjegon se pavarsisht se shpenzon nj vler t konsiderueshme t t ardhurave n funksion t puns, e ka t pamundur t dokumentoj shpenzimet nga platformat e huaja online pr t cilat kryen shrbime.

  “Me ligjin e ri pr tatimin mbi t ardhurat, jam tatuar 100% pr t ardhurat e deklaruara, pasi kam deklaruar zero shpenzime, duke qen se nuk kisha prgjegjsi tatimore.

  Edhe sikur t doja t’i deklaroja shpenzimet, me natyrn e puns q bj, e kam t pamundur t’i dokumentoj nprmjet faturave. Mbi 90% t shpenzimeve i kam online pr shrbime marketingu n Google, pr hosting n platformn Amazon, apo Instagram.

  Asnj prej ktyre platformave nuk i lshon fatur me NIPT Shqiprin. Srish e kam krkuar te kto platforma lshimin e faturave pr njohjen e shpenzimeve, t gjith kan pohuar se nuk kan marrveshje pr lshimin e tyre me Shqiprin”, pohon ai.

  IT sht nj sektor q krkon q bizneset t jen n koherenc prditsimi me inovacionin, me qllim q t mbeten n treg. Pr rrjedhoj, nj pjes e madhe e t ardhurave sipas Milushit profesionistt IT i shpenzojn pr kurse online apo pagesash pr prdorimin e aplikacioneve t reja.

  “Prdorimi i modelit t thjesht t ChatGPT minimalisht kushton 20 euro n muaj. N punn time prdor ChatGPT pr t gjeneruar modele marketingu dhe shpenzoj 200-300 euro n muaj.

  Pagesa pr domain-et sht 12 euro n muaj. Un disponoj 30 cop. Kosto mesatare prej 50 euro n muaj sht pr 1 server, ku mbahen t dhnat dhe aplikacionet e klientve pr prdorimin e web server. Un zotroj 10 servera.

  Me profesionin q bj edhe njohja e shpenzimeve apriori prej 30% t prcaktuara n ligj nuk m shrbejn, pasi jan m tepr sesa aq”.

  41-vjeari i vetpunsuar si profesionist IT thot se sht n pritje t vendimit q do t marr Gjykata Kushtetuese pr t br hapat vendimtar.

  Deri tani, ligji i ri sht ankimuar katr her n Gjykatn Kushtetuese. Fillimisht n muajin shkurt nga grupi parlamentar i PD-s, nj tjetr padi n muajin mars u drgua nga kontabilistt dhe audituesit (IKM dhe IEAKA), m pas u ankimua masivisht nga 400 profesionist t ndryshm.

  Padia e katrt u depozitua nga Shoqata e Autoshkollave. Gjykata Kushtetuese ka prcaktuar m 18 Qershor mbajtjen e seancs s par s shqyrtimit t 3 padive t para.

  Rishikimi i ksteve apo ndryshimi i norms tatimore nga Gjykata Kushtetuese mbeten shpresa e vetme pr nj sr biznesesh, t cilt pohuan se po prballen me vshtirsi ekonomike (75% t t anketuarve, ndrsa vetm 25% than q kishin mundsi pr t paguar) dhe t paprgatitur pr t parapaguar tatim 1,000 apo 1,400 euro n muaj.

  Me marrjen e vendimit t Kushtetueses, pjesa drrmuese e siprmarrsve t kontaktuara nga “Monitor” than se edhe ata do t “vulosin” vendimmarrjen pr mbylljen e aktivitetit apo vijimin, pr largimin apo qndrimin n Shqipri.

  Emri: Ndikimi-negativ-nga-ligji-per-tatimin-mbi-te-ardhurat-1131.jpg

Shikime: 254

Madhsia: 23.7 KB
  Burimi: Sondazhi i Monitor me 613 profesionist t lir

  Grupet m t prekura

  Grupet m t prekur nga nga ndryshimet ligjore pr tatimin e profesioneve t lira, sipas rezultateve t sondazhit t Monitor me 613 profesionist t lir pritet t jen financiert (kontabilist, auditues ligjor dhe ekonomistt).

  N vend t dyt jan bizneset e sektorit IT. 22,8% e t anketuarve q presin t ndikohen negativisht nga ligji i ri punojn n fushn e teknologjis s informacionit.

  Efekte negative priten edhe nga 22,9% t t pyeturve q prbjn grupin e ofruesve t shrbimeve krkimore, konsulent, marketing, prkthyes zyrtar, inxhinier.

  9,7% e avokatve, noterve dhe juristve q prbjn grupin e katrt t t anketuarve presin gjithashtu efekte negative nga zbatimi i ligjit, i ndjekur nga grupi i mjekve dhe stomatologve, q zun 5,1% t t anketuarve, m tej sht grupi i agjentve t pasurive t patundshme dhe vlersuesve t pasurive t paluajtshme me 4,8% t t pyeturve dhe 0,8% t bizneseve q prfshijn ofruesit e guidave turistike.

  Rezultatet e sondazhit treguan qart perceptimin negativ t zbatimit t ligjit t ri t tatimit mbi t ardhurat.

  Nga 613 biznese t anketuara, 96% prej tyre u prgjigjn q aplikimi i tatimit progresiv do t kishte ndikim negativ n aktivitetin e tyre. Vetm 3% than se nuk do t kishte ndikim, ndrsa zgjedhja pr efekt pozitiv ose pa ndikim ishte m pak se 1%.

  Emri: Si-prisni-te-ndikoje-ligji-i-ri-per-tatimin-mbi-te-ardhurat-1131.jpg

Shikime: 222

Madhsia: 19.1 KB
  Burimi: Sondazhi i Monitor me 613 profesionist t lir

  Kontabilistt parashikojn rritje t evazionit nga zbatimi i ligjit t ri

  Grupi m i madh i t anketuarve q paralajmrojn pasoja negative n aktivitetin e tyre jan bizneset e profesioneve t lira, si kontabilist, auditues ligjor dhe ekonomist (prbn 34% t t anketuarve q presin efekte negative).

  Kontabilistt dhe ekonomistt vlersojn se taksimi progresiv te profesionet e lira nuk zgjidh problematikn e evazionit dhe informalitetit t ekonomis. Ata presin q taksimi i ri t stimuloj rritjen e qarkullimit t paras cash.

  “Si ekonomiste besoj se do t rris shum informalitetin. Nuk jam kundr tatimit, por n shkall m t reduktuar, pasi ka biznese q bjn 20,000 euro xhiro n vit, ka biznese q bjn 100,000 euro xhiro n vit, nuk jan t barabart, dhe jo gjithmon lidhet me aftsit e biznesit, pasi nuk sht treg i strukturuar me konkurrenc t pastr e t drejta t “barabarta” n Shqipri.

  Mendoj se m tepr, duhet luftuar informaliteti, me kontrolle t rregullta tatimore, analiza tregu, jo dmtim t biznesit”, vlerson nj nga ekonomistet e anketuara.

  Edhe bizneset e reja presin ecuri negative deri n rrezikimin e mbylljes pr shkak t rritjes s evazionit nga shtimi i qarkullimit t paras cash.

  “Ky ligj do t shkaktoj shum evazion fiskal e rritje mimesh q shum biznese nuk do t’i prballojn, si jam un, nj biznes i ri. Shum biznese do t fillojn t operojn, me para n dor pr rrjedhoj do t rritet evazioni fiskal. Personalisht nuk kam as 6 muaj q e kam hapur NIPT-in, dhe tani po mendoj q ta mbyll”, pohon nj kontabilist i ri nga Durrsi.

  Nga totali i t anketuarve t sondazhit, 89% e tyre than se vendosja e tatimfitimit pr profesionet e lira do t rris evazionin dhe informalitetin dhe vetm 3% deklaruan jo.

  Pr shumicn e kontabilistve, vendosja e tatimit ishte e pritshme, por pr ta shqetsuese sht mnyra jokorrekte e zbatimit t ligjit.

  “Mendoj se nuk sht nj shtje individuale, por e s gjith shoqris, pasi nuk bhet fjal thjesht pr nj vler tatimi t cilin padyshim e kemi detyrim qytetar pr ta paguar, (dhe n kt pik besoj se jo vetm un, por shum profesionist t fushs son, si: financier, kontabilist, kontabilist t miratuar, auditues ligjor, profesor etj., e kan pranuar q heqja e takss vite m par ka qen e gabuar, por bhet fjal pr nj ligj, i cili ka edhe shum probleme t tjera.

  Nse nj ligj prek nj biznes, kushdoqoft ai, prek drejtprdrejt punn time, q s’jam n gjendje t’i jap nj konsulenc dinjitoze pals s interesuar, por m duhet t’i them q nuk e kuptoj se pse ligjvnsi e ka menduar n kt form?

  Ne luajm rolin e edukuesit t tatimpaguesve, duke u shpjeguar edhe logjikn e vendosjes s takss. Por n kt rast, nuk kemi se far t’u shpjegojm.

  Vendosja e nj rregulli tatimor, duhet t jet n dobi t t gjithve. Pra shteti t marr at q i takon, biznesi t paguaj at q duhet pa krijuar kosto t shtuara n menaxhimin e tatimeve dhe taksave.

  I till sht neni 58, ku prve rritjes s kostos s menaxhimit, krijon paqartsi t rasteve q prfshin ky nen, duke e vendosur biznesin n at q quhet “pasiguri juridike”.

  Tatimi n burim n marrdhniet B2B pr disa lloje t ardhurash q realizon nj tatimpagues rezident apo me seli t prhershme n Republikn e Shqipris t nj tatimpaguesi jorezident, sht nj barr tatimore e pakuptimt, ku s’ka t fituar, por vetm humbs.

  Edhe pse jan br shkresa t argumentuara nga profesionist t fushs dhe jo nga biznesi, i cili sht prekur nga kjo barr fiskale, nuk ka nj prgjigje apo reflektim kundrejt tyre.

  Shteti n rolin e tij, si rregullator n fusha t ndryshme, duhet ta doj popullin e tij dhe ta trajtoj at me respekt e dinjitet, qoft kur vendos dhe merr taksa, po ashtu dhe n rishprndarjen e tyre. Ndihet nj urrejtje dhe arroganc, jo vetm te ligjet e miratuara, por sesi i servir npr trajnime administrata tatimore.

  Ndihemi t sulmuar nga do aspekt, pra jo vetm q do t paguajm taksa t padrejta, por edhe nuk bjm dot mir punn ton q sht shum m e rnd se vet taksa”, argumenton drejtuesja e nj zyre kontabiliteti n Tiran.

  Emri: Gjykate-arbitrazh-vendim-1-1131.jpg

Shikime: 462

Madhsia: 18.0 KB

  IT “niset” drejt Kosovs dhe Estonis

  Vitet e fundit, tregu i shrbimeve IT n Shqipri pr t vetpunsuarit q ofrojn shrbime ndaj t tretve sht zgjeruar pr shkak t konkurrueshmris nga zerimi i taksave.

  Pr shum nga bizneset e sektorit IT, me vendosjen e normave tatimore m t larta se Kosova apo shtete t tjera si Estonia dhe Gjeorgjia, Shqipria humb konkurrueshmrin dhe pozicionin strategjik n Ballkan pr t ofruar shrbime inovative pr Europn dhe tregun amerikan me kosto t lir.

  Pr rrjedhoj, pas taksimit 15%, jan t shumt ata q kan pasion inxhinierin, si t vetpunsuar, q tashm po i drejtojn syt drejt shteteve t rajonit apo m tutje pr hapjen e biznesit, pr shkak t politikave m t favorshme fiskale.

  Sipas sondazhit, 23% e t anketuarve po mendonin t mbyllnin aktivitetin, ku 17,5% e tyre than se do ta mbyllin ose pezullojn aktivitetin, ndrsa 5,4% t tjer than se prvese do ta mbyllnin biznesin, do t largoheshin jasht vendit. Kosova, Estonia, Gjeorgjia ishin zgjedhjet m t menduara pr transferim biznesi.

  “Arsyeja q u ktheva n vitin 2016 nga Italia ishin politikat lehtsuese fiskale t parashikuara deri n vitin 2029. Me ligjin e ri ksti i parapagimit m rezultoi 1,200 euro n muaj, nj detyrim q nuk e kisha parashikuar q do t niste q kt vit.

  Aktualisht jam duke shqyrtuar mundsin e transferimit t NIPT-it t biznesit n Kosov, pasi sipas prllogaritjeve, detyrimi q m duhet t paguaj sht 5,000-6,000 euro m pak n vit”, pohon 44-vjeari i vetpunsuar pr shrbime teknologjike.

  Jan t shumt t vetpunsuarit e sektorit t teknologjis s informacionit q po shqyrtojn mundsin e transferimit t bizneseve n shtetet fqinje, pr shkak t politikave m t favorshme fiskale.

  “Personalisht, nse ligji nuk rishikohet, do ta mbyll aktivitetin n Shqipri dhe do t marr n konsiderat t regjistrohem diku tjetr, ku taksat jan m t ulta p.sh. n Kosov ose Maqedonin e Veriut, por pse jo dhe n vende pak m t largta si sht Gjeorgjia, q e ka taksn vetm 1%, e cila sht shum trheqse pr t huajt pr t br biznes”, tha nj t anketuarit n IT”.

  “N rast se pr ndonj arsye kjo gj nuk do t jet e mundur, ather me shum mundsi thjesht s’do t vazhdoj m, si i vetpunsuar, por do t aplikoj n nj shtet tjetr pr t filluar pun, si punonjs me koh t plot”, pohon nj tjetr zhvillues softueri nga Fieri.

  Aleksandr Risilia, themelues dhe drejtues i kompanis “Ritech” q ofron shrbime IT pr tregun n SHBA, shpjegoi m hert pr podcast-in “Business Plus”, se zerimi i taksave dha shum kontribut pr zgjerimin e tregut IT dhe me taksimin e ri shtrenjtohen shrbimet.

  “Nisur nga t dhnat q ne zotrojm i ka shtrenjtuar shrbimet e ofruara n Shqipri m shum se n Kosov dhe Maqedonin e Veriut. Kjo do t ndal rritjen e kompanive dhe t vetpunsuarve n kt sektor, por edhe tkurrje t tyre”.

  Ndryshimi i taksimit pritet t ket m tepr efekte te start up n IT, pasi sipas Risilis, v n vshtirsi aftsimin e tyre profesional.

  “Nuk jemi ende gati pr t qen nj treg i madh start-up, pasi t gjitha tregjet e ngjashme, si n Poloni dhe Rumani, t cilat e kan kaluar kt faz, fillimisht e kan nisur duke ofruar shrbime ndaj kompanive t huaja.

  T punosh pr kompani t mdha do t thot t rrissh aftsit profesionale. Kjo ka sjell q shum individ, q kan punuar m par me kompanit e mdha t huaja, jan aftsuar profesionalisht pr t krijuar start-up, pasi sht shum e vshtir pr t ngritur start up inovativ me ndikim botror nse nuk ke aftsi.

  Aftsit fitohen duke punuar pr kompani e mdha. Prandaj sht tepr e nevojshme q miratimi i politikave fiskale t jet i prshtatshm pr IT, pasi jan kontribuuesi m i madh i individve pr ngritjen e start up n Shqipri”, nnvizoi ai m hert.  Shrbime, krkime, konsulent

  Edhe nga t vetpusuarit n arsim apo n fushn e prkthimit zyrtar pritet rritje mimesh apo mbyllje biznesesh.

  Kjo kategori biznesesh s bashku me ofruesit e shrbimeve krkimore, konsulent, marketing, inxhinier prbnin 22,9% t t anketuarve t sondazhit q presin efekte negative.

  “Ne japim msim t gjuhve t huaja, sa mund ta vendossh vlern nj kursi gjuhe? Domethn biznesi yn sht shrbim, q nuk prfshihet te domosdoshmria, kshtu q nse rrisim mimin, do ulet numri i klientve, kshtu q srish jemi me humbje”, pohon N.A msim i gjuhs s huaj n Tiran.

  “Ky ligj e fundos shtresn e mesme. Ndikimi n buxhetin e shtetit sht i pandjeshm, ndrsa ne profesionistet e lir na rrnohet jeta e prditshme. T ardhurat tona shkojn drejtprdrejt pr mbajtjen e familjeve tona.

  mimet e ushqimeve, qirave, karburantit kan krcyer pa asnj kontroll, ndrkoh q tatimi na heq mundsin q t prballojm jetesn e prditshme”, thot nj prkthyese n Tiran.

  Emri: Biznes-taksa-tatime-buxhet.jpg

Shikime: 292

Madhsia: 89.3 KB

  Avokatt nisin aplikimin e tarifave t shtrenjtuara deri n 20%

  Avokatt paralajmruan m hert se prfshirja e tyre n taksimin progresiv do t’i godas pr t dytn her, pas hyrjes n fuqi t ndryshimeve t harts s re gjyqsore pr rishprndarjen e gjykatave, ka do t reflektohej n shtrenjtimin e tarifave.

  Avokati Prparim Caca pohoi pr “Monitor” se pr shkak t tatimit t lart, tarifat e prfaqsimit n gjyq nga avokatt jan rritur mesatarisht 15 deri n 20%.

  “Konkretisht, nse m par tarifa pr shtje prfaqsimi n gjyqet civile kushtonte nga 45,000 lek tashm sht br 60,000 mij lek (rritja 33%)”, thot ai.

  Tatimi pritet t ndikoj negativisht sidomos te vajzat e reja q jan n hapat e par t siprmarrjes.

  “Un jam Avokate e re n profesion dhe nuk e kam aq t lart fitimin sa t tatohem me 15%. Mendoj q duhet t bhen disa prjashtime nga ky tatim si p.sh., ktu po flas pr eksperiencn time personale.

  Jam Avokate e re dhe prej nj viti kam zyrn time, tregu sht shum i ashpr dhe klientela sht shum e vshtir pr t’u rritur. Pr Avokatt e rinj p.sh., t paktn t bhet nj prjashtim nga ky tatim pr 5 vitet e para, q dhe ne t kemi mundsi t qndrojm n treg”, thot nj avokate nga Elbasani.

  Sipas rezultateve t sondazhit 38% e t anketuarve than se do t detyrohen t rrisin mimet, 26% deklaruan se do t sakrifikojn fitimin neto dhe 4% deklaruan se do t ulin shpenzimet e aktivitetit.

  Me ligjin e ri, fitimi neto i bizneseve taksohet n normat 15 dhe 23%, i llogaritur nga diferenca e t ardhurave vjetore me shpenzimet.

  Llogaritjet e administrats tatimore pr 9 kstet e parapagimet u mbshtetn mbi deklarimet e bizneseve pr t ardhurat dhe shpenzimet e vitit 2023.

  Ligji prfshiu pr her t par njohjen e shpenzimeve apriori. Pr individt tregtar dhe t vetpunsuarit me xhiro 10 milion n vit, te profesionet e lira njohja e shpenzimeve apriori ishte n masn 30%.

  Nga zbatimi i ligjit rezultoi se biznesit nuk iu dha mundsia t zgjedh regjimin e veant pr njohjen e shpenzimeve apriori, t parashikuar n ligj, q n vitin e par t zbatimit.

  “Shum profesionist t lir kan probleme me dokumentimin e shpenzimeve. P.sh. nj avokati nuk i njihen shpenzimet pr karburant, ku pr transportin drejt gjykatave minimalisht shpenzohen 10 litra karburant n dit, apo 60 mij lek n muaj.

  Pr kt profesion njihen vetm shpenzimet pr kancelari, t cilat jan n vlera t ulta.

  Gjithashtu edhe vendosja e parapagimit t tatimit, kur askush nga ne nuk e di se sa t ardhura do t realizoj pr vitin koherent, sht e gabuara. Ligji pr tatimin mbi t ardhurat godet trsisht shtresn e mesme”, pohon avokat Prparim Caka.

  Pr njohjen e shpenzimeve me deklarimet pr vitin 2023, shum biznese pohojn se i kan deklaruar t ulta, pr shkak t vshtirsive q hasin n dokumentimin e tyre, si dhe mungess s prgjegjsis tatimore.

  Ndrsa ekonomistt pohuan se ishin t informuar q zbritja e shpenzimeve fikse, q nuk mund t deklarohej nprmjet formularve t vjetr t deklarimit, pr shkak t pamundsis nga modeli, do t zbatohej si zbritje nga administrata tatimore.

  Pas llogaritjeve t ksteve t parapagimit t tatimit nga administrata tatimore sht sqaruar se shpenzimet apriori prej 30% do t zbatohen, pasi t przgjidhen si opsion nga bizneset, pr deklarimet e fitimit t vitit 2024, q kryhen m 31 mars 2025.

  Avokati Prparim Caca tha se pritet t ket rritje t tarifave deri 20% edhe pr shrbime t tjera t ofruara, si nga stomatologt, psikolog etj.

  Grupi i mjekve dhe stomatologve q zun 5,1% t anketuarve q presin efekte negative nga ndryshimet ligjore.

  “Dmton zhvillimin tim profesional. Dmton ekonomin e familjes sime. Biznesi drejt mbylljes. Blerja e nj shtpie, ndrra ime n sirtarin e Edi Rams”, pohon nj stomatologe e anketuar nga Tirana.  far efektesh priten nga agjentt e pasurive t paluajtshme dhe ofruesit e guidave turistike

  Profesionet e lira q do t taksohen n normat 15 dhe 23% u klasifikuan n 26 lloje aktivitetesh, q prfshin 180 kategori biznes ofrues t shrbimeve, sipas vendimit q hyri n fuqi n muajin dhjetor.

  N listn e profesioneve t lira u prfshin aktivitetet e shrbimeve t IT, t kontabilitetit, avokatt, arsimit, mjekt, pasurit e paluajtshme, agjencit e lajmeve, agjencit e punsimit, t sportit, operatort turistik etj.

  Ervin Demirxhiu, broker i agjencis imobiliare “Perla Real Estate” vlerson se tatimi n kto norma do t ul cilsin e shrbimit dhe do t rris informalitetin.

  “Shrbimet jan biznese, sa fitimprurs dhe t brishta, duket sikur do e ardhur sht fitim, por n t vrtet ka shum kosto, paga, qira, taksa, tarifa marketingu etj.

  do taks, tatim, para q na grabitet, prkthehet n investime t munguara, persona m pak t punsuar, investime m pak t kryera pr rritjen e kapaciteteve, daljen jasht kufijve etj.

  Nse ne paguajm m shum taksa, sigurisht q na frenon pr t’u zhvilluar m tej, apo pr t’u br konkurrues n tregje, pastaj sigurisht q do t lulzoj edhe m shum informaliteti, dhe shrbimet q ne do t kryenim, do t ofrohen nga seksert, persona t palicencuar e kualifikuar, ku do t bhen objekt pr konflikte dhe mosmarrveshje mes shitsve dhe blersve”.

  T tjer t anketuar nga ky sektor parashikojn situat m t vshtir. “Rrezikoj q 12 punonjsit q jan n menaxhimin tim t mbeten bashk me mua t papun.

  Arsyeja: Tatim n fitim q po m faturohet sht fiks fitimi vjetor neto i imi si pundhns”, pohoi nj konsulent imobiliar nga Tirana.

  Ndrsa pr operatort e guidave turistike, shqetsimi ngrihet jo pr pamundsin e pagess, por t dmit moral q ka shkaktuar korrupsioni dhe keqmenaxhimi i taksave.

  N rast t kundrt, shum nga bizneset e kontaktuar kryesisht IT, pohuan se po studiojn mundsin t transferojn aktivitetin n nj tjetr shtet q i favorizon me lehtsi fiskale, ndrsa siprmarrsit e rinj si avokat, kontabilist apo ekonomist e shohin m t arsyeshme t mbyllin aktivitetin.


  Revista Monitor
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 20-05-2024 m 14:13

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 29-04-2024, 17:16
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 14-08-2023, 12:49
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-04-2022, 08:37
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-02-2014, 13:42
 5. Kriza, italiane dhe greke emigrojne drejt Shqiperise
  Nga mesuesi_1 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 16-01-2013, 20:54

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •