Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Zbardhet lista me emrat q u firmosen flet-arrestet

  Emri: Capture-109.jpg

Shikime: 115

Madhsia: 45.2 KB

  Jan zbardhur emrat e 50 kontigjentve t krimit, pr t cilt jan lshuar urdhr-arreste, nga SPAK n kuadr t operacionit ku u goditn 7 grupe kriminale.

  Lista e plot:

  1. Arben Ndoka
  2. Arian Tuku
  3. Ilia Ndoka
  4. Samuel Ndoka
  5. Vinens Tuku
  6. Ervis Martinaj
  7. Jozi Kraja
  8. Astrit Avdyli
  9. Aldo Avdyli
  10. Miri Bruli
  11. Naim Stafuka
  12. Emiljano Shullazi
  13. Blerim Abazi
  14. Elvis Ndreca
  15. Oltion Zefi
  16. Edson Jozik
  17. Armando Ndreca
  18. Kasandr Noga
  19. Elson Rei
  20. Besian Xhixha
  21. Enver Diva
  22. Robert Lai
  23. Fatmir Troplini
  24. Klodian Shahini
  25. Henerigert Mitri
  26. Gjergji Cukali
  27. Kristos Teta
  28. Denis Meta
  29. Gentian Binjaku
  30. Viktor Imeraj
  31. Satilno Basho
  32. Marklen Haka
  33. Tori Xhecuka
  34. Edison Muceku
  35. Albert Zaja
  36. Florenc Kelmendi
  37. Ardit Gjokrosa
  38. Deivis Bajramaj
  39. Adrian Pikli
  40. Durim Bami
  41. Endrit Dokle
  42. Xhelal Rraja
  43. Altin Morina
  44. Leonard Duka
  45. Erlis Duka
  46. Fatmir Hyseni
  47. Altin Gega
  48. Drianto Bardhi
  49. Fabio Ballabani
  50. Elton Zalla

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Atentate dhe aleanca, SPAK godet shtat grupe t krimit t organizuar

  Pr m shum se 20 or, oficert e policis nn drejtimin e prokurorve t SPAK, shnjestruan 50 t dyshuar dhe kryen kontrolle n dhjetra banesa pr t sekuestruar para t thata dhe objekte luksi me vler mbi 4.5 milion euro, bri t ditur SPAK.

  Nga Gjergj Erebara

  Emri: Eurot-e-sekuestruara-.jpg

Shikime: 102

Madhsia: 58.4 KB
  SPAK sekuestroi pasuri me vler rreth 4.5 milion euro t ndara n para t thata, bizhuteri dhe automjete. Foto kortezi nga SPAK.

  Vrass me pages t prfshir n atentate pr kontroll territori, oficer policie t angazhuar n struktura kriminale, nj ish-deputet i shpallur n krkim dhe figura t njohura m hert pr angazhime politike u vun n shnjestr t nj operacioni t gjer t Prokuroris s Posame kundr Krimit t Organizuar dhe Korrupsionit, e cila u ndihmua nga Europol dhe Eurojust dhe nga autoritetet ligjzbatuese t Holands, Belgjiks, Francs, Gjermanis, Italis, Spanjs e Greqis.

  N at q mund t konsiderohet si goditja m e fort kundr krimit t organizuar n Shqipri, SPAK bri t ditur se shtat grupe t ndryshme kriminale t prfshira n armiqsi apo n aleanca me njra-tjetrn dhe q kishin baza aktiviteti n Tiran, Durrs, Vlor, Lezh, Fush Kruj dhe Rrshen, u goditn fal informacioneve t siguruara nga aplikacionet Sky ECC dhe EncroChat, dy aplikacione celularsh q besohej se ofronin komunikim t sigurt dhe q ishin popullore pr figurat e krimit t organizuar, por q serverat e t cilave, bashk me t dhnat, u sekuestruan nga autoritetet franceze n vitin 2020.

  “Operacioni i drejtuar nga SPAK dhe i dakortsuar me Europol m dat 17 maj 2024, zgjati pr rreth 20 or, ku u angazhuan afrsisht 30 hetues t BKH-s, forcat RENEA, Policia e Shtetit, si dhe Europol i cili caktoi nj Oficer pran SPAK pr t mbshtetur kt Operacion. U kryen veprime hetimore n qytetet e Tirans, Durrsit, Vlors, Shkodrs, Lezhs, Rrshenit, Kurbinit, Fush-Krujs dhe Krujs. Gjat ktyre veprimeve hetimore u ushtruan kontrolle n rreth 50 ambiente banimi,” bri t ditur SPAK n nj njoftim zyrtar.

  Pasuri me vler rreth 4.5 milion euro u sekuestruan, prfshir gati 1 milion euro n para t thata, or me vler rreth gjysm milion euro apo gjysm milion euro t tjera automjete, pes prej t cilave ishin t blinduara.

  Katrmbdhjet persona u arrestuan n Shqipri gjat operacionit, ndrsa gjasht t tjer u arrestuan n Itali, Gjermani, Spanj dhe Belgjik.

  SPAK bri t ditur se shum episode kriminale, prfshir vrasje, tentativa pr vrasje, bomba, kultivim apo trafikim droge e t tjera, jan zbardhur.

  Hetimet kan zbuluar se grupe t ndryshme kriminale, n armiqsi me njra-tjetrn, kan br aleanca dhe kan rekrutuar vrass me pages pr t hequr qafe njri-tjetrin. Konfliktet duket se kan lindur n lidhje me kontrollin e territorit n kultivimin dhe trafikun e drogs dhe industrin e bixhozit.

  Nj shef policie, i cili ka punuar si drejtor n Lezh dhe q prezantohet me inicialet H.M., sipas SPAK, drejtonte prodhimin e drogs n Lezh e Shkodr si dhe, n bashkpunim me P.Gj., ka organizuar “aktivitetin e paligjshm t lojrave t fatit n qytetin e Lezhs.”

  “N qendr t ktyre grupeve kriminale sht grupi kriminal i krijuar dhe drejtuar nga shtetasi E.M., i cili sht n aleanc me grupin kriminal q vepronte n qytetin e Lezhs t drejtuar nga shtetasi A. N.”, bri t ditur SPAK. Sipas burimeve, E.M. jan inicialet e Ervis Martinaj, nj figur e krimit t organizuar i cili rezulton i zhdukur q nga gushti i vitit 2022. SPAK i referohet personit tjetr si “ish-deputet me inicialet A.N.”

  Arben Ndoka, ish-deputet i Partis Socialiste sht njeriu q u b simbol i kriminalizimit t politiks pas zgjedhjeve t vitit 2013, t cilat solln n pushtet Partin Socialiste. Ndoka ishte i treti n listn e kandidatve socialist pr qarkun Lezh, qarku ku PS mori dy mandate ndrsa ai hyri n parlament vetm pasi tre gra n list dhan dorheqjen.

  Grupi kriminal i drejtuar prej tij dyshohet nga prokurort se ka rekrutuar n bashkpunim me grupin e Martinajt vrass me pages n Fush-Kruj dhe Burrel. Nj prej shnjestrave t grupeve, thot SPAK, sht shtetasi D.B., iniciale q duket se i referohen Durim Bamit, i cili u b emr i njohur pr publikun n vitin 2018 kur ish-deputeti Tom Doshi akuzoi Ilir Metn se kishte porositur ta vriste. Bami u dnua n at rast pr kallzim t rrem. Bami besohet se sht jasht Shqipris. Ai akuzohet nga SPAK se n bashkpunim me nj oficer t forcave speciale policore, RENEA ka organizuar kultivimin e drogs n zonn e Nikls dhe Tapizs.

  Sipas SPAK, Bami dhe grupi i dyshuar kriminal i Fush-Krujs, duke qen n konflikt me grupet kriminale t Ervis Martinajt dhe Arben Ndoks, bri nj aleanc me nj grup tjetr kriminal t njohur si vllezrit Duka nga Shijaku. Synimi i aleancs, thot SPAK, ishte vrasja e kundrshtarve. Kundrshtart e tij rekrutuan Emiljano Shullazin, i cili, pavarsisht se gjendej n paraburgim, ishte n gjendje t ndihmonte sipas SPAK Ndokn dhe Martinajn pr organizimin e vrasjes s Durim Bamit.

  “Hetimi ka nxjerr n pah se, kto grupe kriminale ishin n gjendje t paguanin shuma t mdha parash me qllim realizimin e vrasjes t kundrshtarve t tyre. Mnyra e kryerjes s veprave penale tregon gjithashtu nj shkall shum t lart organizimi dhe rrezikshmrie shoqrore,” thot SPAK.

  BIRN

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Berisha: Operacioni me 50 urdhr arreste, kallp, bost e krimit u arratisn dhe lidhjet e tyre politike u fshehn

  Kryetari i Partis Demokratike Sali Berisha, n nj dalje publike pr mediat deklaroi se kreu i SPAK Altin Dumani prsriti skemn e mashtrimit, edhe n operacionin e fundit t Strukturs s Posame.

  Lideri i opozits, theksoi n fjaln e tij, se ‘PD dnon me forc dekonspirimin nga prokuroria dhe politika t ktij operacioni, ku bost e krimit u arratisn’.

  Sipas kryedemokratit, ‘SKAP nuk bri asgj pr t zbuluar lidhjet e qeveritarve me krimin e organizuar’.

  FJALA E PLOTE E KREUT TE PD, SALI BERISHA:

  Mirdita!

  T dashur qytetare dhe qytetar.

  Partia Demokratike, si parti e shtetit ligjor, e lufts me zero toleranc t krimit t organizuar dhe korrupsionit, mbshtet dhe do t mbshtes, do prpjekje pr zbatimin e ligjit dhe vendosjen para ligjit t kriminelve t do kategorie.

  Por PD konsideron se loja n luftn kundr krimit, organizimi i operacioneve kallp, sht loj jashtzakonisht e rrezikshme pr jetn, pasurin dhe t ardhmen e qytetarve.

  Nj operacion i tij ishte operacioni prej 50 mandatesh arresti, i anonuar me t madhe nga propaganda qeveritare dhe autori i saj, Altin Dumani apo mercenari i partis.

  Dua t informoj qytetart se nga 50 mandate, jan arrestuar apo ekzekutuar gjithsej 5 qytetar n Shqipri, roje, magazinier, furnitor, etj., dhe absolutisht asnj nga bost e 7 familjeve apo zyrtart e tjer, pr t cilt jan lshuar urdhr-arrestet.

  Altin Dumani prsriti ktu skemn e mashtrimit, q prsriti me djegsin e Tirans, kur tha se lshuam 13 mandate arresti, ndrkoh q u arrestuan vetm dy drejtor t Erion Veliajt, se t tjert ishin n burg.

  N kt kontekst, ne dnojm me forcn m t madhe dekonspirimin nga prokuroria dhe politika t ktij operacioni, q bri t mundur shum prej ktyre bosve t largohen jasht shteti, jav apo dit prpara fillimit t tij. Por dhe lirimin, apo lejimin e largimit nga Shqipria, t bosve t tjer si Dot, Abdylt, apo dhe 4 oficert e policis, q thuhet se u gjetn n banesat e tyre gjat kontrollit.

  Gjithashtu burime thon se 9 or para nisjes s operacionit n botn e malavits, u shprnda mesazhi se operacioni me 50 arrestime, po fillon.

  Me kt operacion, Skrapi i partis bri gjithka pr t fshehur lidhet e tmerrshme t krimit, t ktyre familjeve, t ktyre bosve, me Edi Ramn, Engjll Again, Saimir Tahirin, Taulant Balln, ish-zv/kryeministrin Erion Brae, kriminelin Ergys Agasi, Vangjush Dako, Pjerin Ndreu.

  T gjith kta, lidhje t ngushta me kta 7 familje dhe oficert e lart t policis t implikuar n vepra penale.

  Qesharake tingllon sekuestrimi i 3 mln eurove tek Doi, n nj koh kur ktij eksponenti t krimit madhor, i ka besuar Edi Rama prej 1 viti e gjysm, bashk me Ergys Agasin, portin e Durrsit dhe trafikun e kokains, jo vetm pr Shqiprin, por Ballkanin dhe Europn.

  Kujt i shrbeu operacioni, sht shum e drejt t pyesni?

  M thoni cili nga bost u arrestua. Operacioni pra vetm sa paralajmroi bost, ikni se figuroni n regjistrat e telefonave, SKY E dhe EnchroChat, n bisedat tuaja me Edi Ramn, Taulant Balln, Erion Braen, Ergys Agasin, Vangjush Dakon, Pjerin Ndreun, Saimir Tahirin, Bledar uin, etj.

  Pra n fakt, operacion ju interesoi prve bosve edhe qeveritarve t lidhur me to.

  PD denoncon me forcn m t madhe, operacione kallpe si kjo dhe garanton bost e krimit, se kudo q t ndodhen, t rikujtojn pak para vitet e mparshme.

  Edhe n papafingot m t fshehta, ata do t gjinden dhe do t kthehen n Shqipri pr t dhn prgjigje para ligjit, pr vrasjet, trafiqet e tyre.

  Garanton padront e tyre n politik, nga Edi Rama e posht se do t ndajn me ta fatin e tyre.

  Faleminderit!

  Syri

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  “Vetm ma nxirr aty te lumi, se ia …”, zbardhen prgjimet mbi planet pr eliminimin e Durim dhe Valter Bamit: M plqen t mos i zm t dy n nj makin. I djegim dhe…

  Emri: Arben-Ndoka.jpg

Shikime: 102

Madhsia: 45.9 KB

  Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar pr BalkanWeb pjes nga dosja hetimore nga prgjimet e ish deputetit Arben Ndoka me krert e krimit. Me t cilit po bashkpunonte pr eliminimin e Durim dhe Valter Bamit.

  Pjes nga dosja:

  M dat 16.04.2020, shtetasi Emiljano Shullazi komunikon me shtetasin Marklen Haka dhe dyshohet se diskutojn n lidhje me vrasjen e shtetasit Durim Bami dhe Emiljano shprehet q:

  ..mbase i vjen ora kurvs, mos me prit mu me dal, se brnda javs ja qi lkurn, vetm ma qit aty te lumi.

  . M dat 20.04.2020 Emiljano Shullazi komunikon me shtetasin Marklen Haka dhe dyshohet se diskutojn n lidhje me lokalizimin e shtetasit Durim Bami. Ndr t tjera Emiljano Shullazi e pyet:

  …Ai, Durim Bami me far sht duke lviz, me at Renxhin me targa Italiane? Po me cfar targash e mban? Me t rejat? Sa e ka targn? Duhet me rujt edhe Bedriun. Me ca makine kishte ardhur n Tiran? Po Blindin e mori at audin?

  M dat 19.05.2020, shtetasi Arben Ndoka komunikon me shtetasin Blerim Abazi dhe ky i fundit i jep informacion pr lokalizimin e Durim Bami dhe lidhjet e tij duke i shkruar,

  “…Sot kam qit nipin me pa se ku rrin, ose tek Elda ose te Kastrati jan pikat kyqe. Aty ndihet i sigurt. Neve na duhet nj aty afr shtpis s tij….Bedriu i vogel i qet n prit por lek. Por nuk e di ke mi fut. Po ta shofim a del, mos t rrim kot. Po pra, se ai rrin shum mbyll. Kshu m plqen mos i zm t dy n nj makin. Aty i djegim ne, kemi koh sa duash, na shef zoti.

  Balkanweb

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Plani pr eliminimin e Durim dhe Valter Bamit/ Nga Arben Ndoka te Ervis Martinaj dhe Emiljano Shullazi, zbardhen rolet e bosve t krimit n atentat

  Emri: valter-bami.jpg

Shikime: 68

Madhsia: 26.2 KB

  Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar pr BalkanWeb t dhnat n lidhje me rolin e antarve t grupeve kriminale n planin pr eliminimin e Durim dhe Valter Bamit.

  Msohet se porositsi ka qen Arben Ndoka, ish-deputet, vrasje t cilat do t ndodhnin n shenj hakmarrjeje pr vrasjen e vllait t tij Aleksandr Ndoka m dat 09.12.2017.

  Roli i organizuesit i ishte besuar Arian Tukut, i cili kishte edhe rolin e financuesit dhe koordinimit.

  Ervis Martinaj, ka pasur rolin e financuesit, sigurimit t logjistiks dhe informacioneve pr lokalizimin e viktimave

  Jozi Kraja, n bashkpunim me persona t tjer ka pasur rolin e vzhguesit, lokalizuesit dhe bashkpuntorit.

  Astrit Avdyli, ka pasur rolin e siguruesit t personave q do t kryenin vrasjen.

  Arben Mrkuri, i cili ka ndrruar jet n vitin 2022, ka pasur rolin e ekzekutorit.

  Gentian Bejtja, i cili ka ndrruar jet n vitin 2024, n bashkpunim me Naim Stafuka ka pasur rolin e lokalizimit t viktimave.

  Emiljano Shullazi, ka pasur rolin e sigurimit t informacioneve n lidhje me lokalizimin e shnjestrave t atentatit.

  Blerim Abazi, ka pasur rolin e sigurimit t informacioneve n lidhje me lokalizimin e dy vllezrve Bami.

  Balkanweb

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  “Kush k*** na e bri?”/ Zbardhen prgjimet e Arben Ndoks me dhndrin e tij. Si u thur plani pr vrasjen e Durim Bamit

  Emri: Durim-Bami-Ndoka1.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 29.5 KB

  Disa dit nga mega-operacioni i SPAK, ku jan lshuar 50 urdhr-arreste, jan zbardhur edhe bisedat mes t dyshuarve pr vepra t rnda penale, ku mes tyre jan edhe ish-zyrtar.

  N dosjen e siguruar nga gazetarja Klodjana Lala jan zbardhur prgjigjet e ish-deputetit Arben Ndoka q diskuton me dhndrin e tij Arjan Tuku, pr vrasjen e Durim Bamit. Po ashtu, Ndoka flet edhe me nj person tjetr t paidentifikuar.

  Pjes nga dosja:

  Kodra nga Tapiza. sht fol me nja dy veta dhe ishalla e bjn (e vrasin). Don terezi ai m*t se del nj dit dhe rrin nj jav pa dal, shofim mos po i vjen ora. Un jam tek cili variant t dali m para, vetm t iki. Se do dalin t gjitha pastaj, kush ka dhn dhe kush ka gjuajtur. I flet Valteri t gjitha pastaj sa ti thuash e ke radhn ti.

  Referuar verifikimeve t kryera n sistemin TIMS, konkretisht n rubrikn hyrje-dalje rezulton se shtetasi Ervin Kodra i dtl. 01.04.1985 ka udhtuar me t njjtin automjet me targa AA912RB me shtetasin Durim Bami i dtl. 29.10.1979 me dat 22.07.2018 duke kaluar n P.K.K. Hani Hotit n dalje.

  Referuar verifikimeve t kryera n sistemin TIMS, konkretisht n rubrikn hyrje-dalje rezulton se shtetasi Gentjan Koi i dtl. 25.08.1993 ka udhtuar me t njjtin automjet me targa AB250AV me shtetasin Durim Bami i dtl. 29.10.1979 duke kaluar n P.K.K Morin m dat 16.11.2022 n dalje dhe m dat 17.11.2022 duke kaluar n P.K.K. Morin n hyrje.

  M dat 06.03.2020, shtetasi Emiljano Shullazi komunikon me shtetasin Marklen Haka dhe dyshohet se diskutojn n lidhje me vrasjen e shtetasit Durim Bami, ndr t tjera Emiljano Shullazi i shkruan,

  …ca duket do e kapin ato cunat at qelbsirn? He pra thuaj shpejt. Lir Pajs (Ilir Paja) i tham ne pr Durin (Durim Bami) ather q folm bashk por ai ska takat e ka mendjen ke malli.

  M dat 24.03.2020 Emiljano Shullazi komunikon me shtetasin Marklen Haka dhe dyshohet se diskutojn n lidhje me lokalizimin e shtetasit Durim Bami…po ca nuk del fare n lagje ai plehra. Me ca makine del ku*ra, po Valteri ca thot?

  M dat 06.04.2020, shtetasi Arben Ndoka komunikon me shtetasin Arian Tuku ku dyshohet q komunikojn n lidhje me organizimin e vrasjes s shtetasit Durim Bami, duke prdorur metodn me ndrrim me nj person tjetr t cilit i drejtohen me emrin “Daja”.

  Arian Tuku i shkruan: …jam duke u mundu me bo nj far dallavereje me stil me dajn me i dhan “qenin” dhe me thirr Durin ai. Por jam duke ja xhiru avash avash, me ba ndrrim. Se daja ka nejt 2-3 her me Durin dhe i ka bo ndere, daja Durit. Arbeni i shkruan, …cfar thot daja, Bardhi? Arjani i shkruan q, …I kan pas lek borxh Durit disa shkodran n Itali dhe daja i ka marr n telefon dhe ato ja kan dhan lekt Durit. Tani kam vazhdu si me stil me i than, nj fjal sot nj fjal mbas 3 ditsh. Apo don me i dhan edhe Bardhokun paket, t dy.

  M dat 07.04.2020, shtetasi Arben Ndoka komunikon me prdoruesin e paidentifikuar dhe diskutojn pr shtetasin Durim Bami t cilin e dyshojn si t prfshir tek vrasja e shtetasit Aleksandr Ndoka.

  Prdoruesi i paidentifikuar shkruan:

  …e di q ka thn se ju bj be, kur kto t dy dun me ba be, kush k*rin na e bri, kush sht ai q vazhdon me na ngatrru dita dits. Nse ai se ka br, as Duri jo. Pse na kan cu me u prplas me to, kush na coj dhe pse e ka bere, p*dh nane q i jep dum ska. Arbeni Ndoka shprehet. …Kto jan dora o vlla gjith ca thu ti. Kshu ja kan ba dhe Milit kto. I kan then bejm be anej knej, E kur mori Strafugen (Enver Stafuka) peng, nxorri cdo gj Mili. Duhet me ju turr, ma e kput. Them q e kena nj person me ma dhen info pr t e ta vizitojm.

  Arben Ndoka n vazhdimsi i tregon q ka dijeni pr vendndodhjen e Durim Bamit dhe se e ka br nj plan por do t’ja tregoj sapo t takohen.

  (Balkanweb)

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Pse u shpall n krkim Arben Ndoka? Gazetarja Lala: Ish-deputeti nisi nj fushat pr t ekzekutuar t gjith ata q…

  Gazetarja Klodiana Lala, n nj lidhje live n News 24 ka dhn t tjera detaje pr mega-operacionin e policis, ku u lshuan 50 urdhr-arreste.

  Lala dha ndr t tjera edhe arsyen se prse u shpall n krkim Arben Ndoka. Gazetarja theksoi se ish-deputeti i PS-s dyshohet se ka nisur nj fushat pr t ekzekutuar t gjith ata persona, q ai mendonte se kan marr pjes n vrasjen e vllait t tij, Aleksandr Ndoka.

  Klodiana Lala: I vetmi njeri politik i shpallur n krkim sht Arben Ndoka, ish-deputet i PS. Ai kishte nisur fushat pr ekzekutimin e t dyshuarve pr vrasjen e vllait t tij. N kt kuadr, dyshohet se ai sht ndihmuar edhe nga efektiv t lart policie. Klodian Shahini rezulton pjes e grupit kriminal q drejtohej nga Edison Rei, q e informonte pr hyrje-daljet e kundrshtarve t tij. Personazh tjetr sht dhe tjetr person, q dyshohet se trafikonte drog n drejtim t Malit t Zi. Pra kemi persona q drejtonin bandat dhe vrass me pages, q vepronin pr kta “drejtues” bandash. Operacioni po vazhdon dhe t tjera episode do t dalin n drit.

  (Balkanweb)

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  EMRAT/ T prfshir n dosjen e SPAK-ut ku u goditn 7 grupe kriminale, prjashtohen nga policia dy efektiv

  Emri: -640-0-7d92b322f32f1eda31baea8f63f03328.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 64.9 KB

  Prjashtohen nga Policia e Shtetit 2 punonjs pr veprime korruptive, sjellje t rnd diskretituese, shkelje t rnd t atributeve, shkelje t kompetencave dhe mosbindje t rnd.

  Efektivt e prjashtuar jan Henerigert Mitri dhe Klodian Shahini

  Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, firmosi masn disiplinore “prjashtim nga policia” pr dy punonjs, pr t cilt Gjykata e Posame e Shkalls s Par pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka caktuar mas sigurimi personal.

  Prjashtimi i tyre nga Policia e Shtetit sht br pr veprime korruptive, sjellje t rnd diskretituese, shkelje t rnd t atributeve, shkelje t kompetencave t policis dhe mosbindje t rnd.

  Pas firmosjes s urdhrave t prjashtimit, Drejtori i Prgjithshm i Policis s Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, u shpreh:

  N radht e Policis s Shtetit nuk do t ket vend pr asknd q shkel ligjin dhe, m keq akoma, bashkpunon me grupet kriminale.

  Falnderoj Prokurorin e Posame kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar dhe Byron Kombtare t Hetimit pr bashkpunimin profesional n prpjekjet e prbashkta pr goditjen e krimit t organizuar dhe vnien prpara drejtsis t kujtdo q tenton t’i shmanget asaj”.

  Bazuar n ligjin 108/2014 “Pr Policin e Shtetit” dhe Rregulloren e Policis s Shtetit, u vendos prjashtimi nga policia pr:

  1- Drejtues H. M., me detyr shef i Sektorit t Analizs s Riskut, n Drejtorin e Menaxhimit dhe Drejtimit, n Departamentin pr Sigurin Publike, pasi m dat 15.05.2024, Gjykata e Posame e Shkalls s Par pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka caktuar ndaj tij masn e sigurimit personal “arrest n burg”, parashikuar nga neni 238 i Kodit t Procedurs Penale, i dyshuar pr kryerjen e veprave penale “kultivim i bimve narkotike, kryer n bashkpunim”, “grup i strukturuar kriminal”, “pjesmarrje n grup t strukturuar kriminal”, “korrupsion pasiv i personave q ushtrojn funksione publike”, “organizimi ose ushtrimi i veprimtaris s lojrave t fatit n kundrshtim me ligjin” dhe “shprdorim i detyrs”, parashikuar nga nenet 283/1, 28/4, 333/a/1, 334, 259, 197/3 dhe 248 t Kodit Penal.

  2 – Komisar K. SH., me detyr shef i Seksionit t Policimit n Komunitet dhe Shrbimit ndaj t Tretve, n Drejtorin Vendore t Policis, Dibr, pasi m dat 15.05.2024, Gjykata e Posame e Shkalls s Par pr Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka caktuar ndaj tij masn e sigurimit personal “arrest n burg”, parashikuar nga neni 238 i Kodit t Procedurs Penale, i dyshuar pr kryerjen e veprave penale “sigurimi i kushteve dhe i mjeteve pr t kryer vrasje”, kryer n formn e veant t bashkpunimit, at t grupit t strukturuar kriminal, “grup i strukturuar kriminal”, “pjesmarrje n grup t strukturuar kriminal” dhe “kultivimi i bimve narkotike”, kryer n formn e bashkpunimit at t grupit t strukturuar kriminal, parashikuar nga nenet 80, 284, 28/4, 333/a/1 e 334 t Kodit Penal

  ORA NEWS

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Breshri kallashi mes dy makinave, Martinaj: Keni 500 mij € paradhnie pr kokn e Durim e Valter Bamit

  Nga Elton Qyno

  Emri: Screenshot 2024-05-20 at 11.58.28 AM.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 38.2 KB

  Nj shifr prej 500 mij sht ofruar paradhnie pr t vrar fillimisht Durim Bamin dhe m pas pagesa do t rritej srish, pr t vrar vllain e tij, Valterin.

  N bisedat e “Sky”, dukshm vihet re nj nxitim i Ervis Martinaj pr t hequr Durim Bamin nga qarkullimi, pasi e konsideronte vrtet problem serioz, dhe krcnim.

  Teksa skuadra prej m shum se 16 persona dshton n iniciativn e par pr t vrar, Durim Bamin n Sarand dhe Shkozet, n muajin nntor 2020, Ervis Martinaj, krkon ta zgjidh prfundimisht punn e Durim Bamit, duke aktivizuar Mariglen Hakn, dhe gjuajtsat me pages, Tori Xheukn, Albert Zajn dhe Florenc Klmendin.

  Mirpo edhe pse grupi arrinte t lokalizonte Durim Bamin, srish ky i fundit arrinte ti rrshqiste si ngjal, duke mos u goditur nga kundrshtart dhe vshtirsuar akoma dhe m tepr punt Ervis Martinaj, Shullazit, Marklen Haks dhe Arben Ndoks.

  Pr t shuar prplasjen mes Ervis Martinaj dhe Durim Bamit, ka hyr si negociator Behar Bajri. Ku palt edhe pse jan takuar, srish Ervis Martinaj nuk i ka zn bes, duke pohuar se tani sht bindur akoma dhe m tepr pr t vrar Durim dhe Valter Bamin.

  N muajin nntor 2020, grupi arrin t lokalizoj Durim Bamin, duke lvizur n fshatin Qerek me nj “Range-Rover” ku n sediljen e pasagjerit ishte kushriri i tij, Dorian Kodra.

  Por Vis Martinaj dhe grupi i tij nuk kishin marr informacionin se pas makins s Durim Bamit, ishte dhe nj automjet Benz-Mercedez q qndronin t armatosur ushtart e Bamit.

  N momentin kur Tori Xheuka dhe Florenc Kelmendi, kan qlluar drejt Durim Bamit, ata rezulton t ken rn n zjarrin e makins tjetr. Nj shkmbim breshrish kallashnikovi mes dy palve, q fati i ka shptuar pa viktima.

  Tori Xheuks, i jan mbaruar plumbat dhe m pas ka rrmbyer kallashnikovin e Florenc Klmendit, i cili ndodhej n makin dhe brtiste “...na vran... na vran...”.

  Ndrsa Durim Bami sht larguar me shpejtsi duke mos psuar asnj dmtim. I plagosur leht ka mbetur vetm kushriri i tij, Kodra.

  N disa fragmente t dosjes hetimore thuhet se n 7 qershor 2020, Tori Xheuka komunikon me Ervis Martinaj, telefonin e t cilit e mbante Erigers Mihasi kt periudh. Nga biseda kuptohet q Ervis Martinaj interesohet lidhur me ngjarjen e dats 30 Maj 2020 ku sht vrar Bujar Lika "Ari" dhe Paulin Gjergji.

  Tori i tregon pr lidhjet e Durim Bamit, Ervin Kodra, Ervin Kallari dhe Genti Koi. Tori Xheuka nga biseda rezulton se ka edhe nj person q komunikon, bisedat me t cilin ja shkruan Ervis Martinaj dhe i tregon Ervis Martinajt se Tori bashk me personin q komunikon mund t'i godasin personat e prmendur n bised po qe se krkon Ervis Martinaj.

  Tori Xheuka i shkruan Ervis Martinaj, ku i tregon se duhet t ndjek personin q ka mbetur i plagosur tek ngjarja e Bujar Liks dhe do takoj nj person pr t marr informacione pr Durim Bamin, t cilit n bised i referohet "Duri".

  Gjithashtu Tori Xheuka komunikon me Ervis Martinaj dhe raporton lidhur me personat e mundshm q mund t ken marr pjes n vrasjen e Bujar Liks, ku n nj moment “Tori” i thot q t flasim dhe t marrin Stafukn pr t'i treguar se kush ka patur makinn “Golf” ditn e ngjarjes.

  Tori Xheuka, komunikon me Ervis Martinaj, ku nga biseda l t kuptohet q Ervis Martinaj ka patur dyshime se Albert Zaja ka qen nj nga personat q ka qlluar ndaj Bujar Liks. Tori Xheuka, i shprehet Ervisit q, Bert Zaja (Albert Zaja) sht shoku im dhe sht ai q m jep info dhe ai e din q duan ta vrasin ato (i referohet Durim dhe Valter Bami).

  Tori i tregon q Albert Zajn e kemi pr gjithka dhe e kemi me vete sepse Berti ka 3 plumba n bark nga ata (i referohet Durim dhe Valter Bami) edhe prpara tre muajsh i kan gjuajtur sepse Berti sht lidhje e Mariglenit (Marklen Haka).

  Tori siguron Ervis Martinaj q Albert Zajn e ka pr gjithka, duke nnkuptuar pr t goditur kdo dhe Berti do i gjej nj person q krkon, Ervis Martinaj. Tori i sugjeron q t marrin Ervinin me dhun, lidhjen e Durim Bamit, dhe ta pyesin q t'i tregoj t gjitha.

  Tori i tregon se Albert Zajs, Durim Bami apo lidhje t tij i kan qlluar me arm dhe e kan plagosur me 3 plumba n bark, para dy muajsh nga dita ku po flasin dhe se sht qlluar me arm pr shkak t Marklen Haks, pasi Durim Bami sht n konflikt me Marklen Hakn dhe se Markleni dhe Alberti jan grup me Torin. Tori l takim me Ervis Martinaj ku t pranishm do marr edhe Albert Zajn.

  Ervis Martinaj komunikon me Albert Zaja dhe i krkon q t siguroj targn e nj makine Renxh i bardh me t cilin dyshohet se lviz Durim Bami. Albert Zaja shprehet i gatshm pr ta marr nga kamerat e karburant “Alpet” ne Valias.

  Vazhdon biseda n lidhje me faktin q Duri (Durim Bami) ka nj renxh q prdor. Ervis Martinaj, shprehet i uditur se prse po ruhet kaq shume Durim Bami kto koh. Ervis Martinaj i ofron shtetasit Albert Zaja shumn prej 500 mij euro parapagim pr t dy (vrasjen e Durim dhe Valter Bami).

  Ervisi i shprehet q kto para merri ti dhe Tori alias Hektor Xhecuka) bni ca t doni, ose nse mundesh na e nxirrni (nxirrni n prit) ne se e bjm (vrasim) vet sepse oj nj shokun tim me Torin dhe e bjm n mes t pazarit pa mask.

  Albert Zaja, i shprehet q po flas me Torin dhe mua m keni krah sikur t jesh vet.

  Ervis Martinaj bisedon me Tori Xheuka dhe e kritikon duke i shkruar q ka vepruar gabim n lidhje me plagosjen e Enrik Metra n Burrel. Ervis Martinaj i ofron Torit q t vij e t fshihet ktej n zonn e tij sepse ktej e ka t sigurt edhe me shtet.

  Vazhdon biseda n lidhje me prpjekjet q Tori Xheuka po bn pr t rregulluar pozicionin e tij n raport me ngjarjen e plagosjes s Enrik Metra.

  N 11 korrik 2020 Tori Xhecuka i shkruan Ervis Martinajt duke i krkuar q ti jap ndonj pun vrasje kundrejt pagess se m duhen lek sepse kam hall. Ervisi Martinaj, i prgjigjet q: “...po t jap pun, m duhet "Nikla". Duri dhe Valteri se e kam hall Durin por edhe t dy m mir. Kto t dy m duhen se ata langaragt e Freskut i referohet Leonard Duka, jan t vshtir pr tu kapur...”.

  Tori Xheuka, i prgjigjet q po dhe se do vij t t takoj sepse un dua q t bhemi pal bashk.

  Nga ana tjetr n 14 shtator 2020 Ervis Martinaj komunikon me Marklen Haka dhe ndr t tjera Markleni i betohet q nuk ka lidhje me ngjarjen q i ka ndodhur Ben Noks, vrasja e Aleksandr Ndoka.

  Ervis Martinaj i shprehet q ti pr mua je i mirpritur tek shtpia ime dhe hajde kur t duash e ke dern hapur, ndrsa n lidhje me Arben Ndokn, as nuk e ndihmoj pr t t br dm ty dhe as nuk t ndihmoj ty pr ti br dm atij.

  Ervis Martinaj, i shprehet q nse dshiron me t ul me Arben Ndokn n shtpin time, t ul me t dhe jam garant. Marklen Haka, i tregon q ka marr vesh se Durim dhe Valteri Bami, kan ardhur t takojn dhe Ervisi i tregon q erdhn sot Durimi dhe Valteri bashk me Behar Bajrin.

  Markleni, i shprehet q nuk duhet t’ju kesh bes dhe Ervisi i shprehet q tani q m kan takuar do t’ju ruhem m shum dhe ata e din q nuk ju kam bes.

  Ervis Martinaj, i krkon Marklenit q mos t'i tregoj askujt q jemi bashk n kontakt dhe Markleni i shprehet q edhe vet nuk e besoj q jam duke kontaktuar me ty. N vazhdimsi Ervis Martinaj i drgon nj fotografi t tijn me qllim q ta bind q sht ai.

  Vazhdon biseda n lidhje me faktin q Arben Ndoka i ka rn n qaf se tek vllai i tij nuk sht prfshir Markleni dhe se len t kuptoj q vrasjen mund ta ket kryer Durim Bami.

  Marklen Haka, i tregon q para disa ditsh ka ardhur nj person me emrin Evi (i dyshuar Elvis Gacaj) tek lokali i Durit dhe dyshon se ka ardhur me ato Duka (i dyshuar Leonard Duka) sepse kan fikur kamerat.

  N vazhdimsi Ervis Martinaj i krkon q t bashkpunojn, ti tregoj personat q kan marr pjes tek vrasje e Santiago Malkos dhe n kmbim Ervisi do i tregoj personat q kan qlluar halln e Marklenit n 21 shtator 2019.

  Ervisi i tregon q personat q t kan qlluar ty dhe kan vrar halln jan shtetasit Jozi Ndoj dhe Gjin Ndoj dhe se kt fakt ja ka pranuar me gojn e tij, Gjin Ndoj. Ervis Martinaj i krkon q t bashkpunojn dhe n kmbim do ti jap Jozi Ndojin n tav q t hakmerret pr halln.

  M dat 19.09.2020 ora 18:45:00 Albert Zaja i tregon Tori Xhecuks s i ka shkruar Ervis Martinaj dhe i krkon Torit t komunikoj me Ervisin. Albert Zaja i krkon t'i bj ftes Tori Xheuka me kodin SkyE t ri Ervis Martinajt.

  Ervis Martinaj komunikon me Marklen Haka dhe i krkon q t takohen dhe e pyet nse ke ndonj merak q nuk vjen me m taku. Marklen Haka i prgjigjet q nuk kam asnj merak tek ti, por ato (i referohet Durim dhe Valter Bami) jan t pa bes dhe jan problem pr ty dhe pr mua.

  Florenc Kelmendi i tregon Tori Xheuks q Durim Bami ka dal n lvizje prap. Tori Xheuka pasi sht njoftuar edhe Albert Zaja pyet Florencin se ku t shkoj q t realizojn vrasjen, duke drguar mesazhet "... Ku t vij... Me thoni... Ta bjm...Alo...".

  Florenc Kelmendi i ka thn q Albert Zajs i ka humbur nga syt Durimi dhe se do i thot vet "...Prit se i ka hum qerosit tani... Ja se te themi ne...".

  Albert Zaja i tregon Tori Xheuks q Durim Bami sa kaloj tek “Shpresa AL” dhe ka marr drejtimin pr n Nikl, ai drgon mesazh zanor "audiofile: “...ikn posht vlla, ja sa ikn kalun Shpresn pr posht pr shpi ikn anej kto, kan qn knej n Kamz sipr rob q... e ***** o i q... m...".

  Pas dy orsh shkputje komunikimi, Tori Xheuka bisedon me Florenc Klemendit q t komunikoj me Arbrin q t heqi hard diskun e kamerave. Florenc Kelmendi i drgon nj foto nga brenda nj makine, nga vendi i shoferit, ku dallohet korskoti ngjyr e kuqe si ato t veturave Range Rover Sport vitprodhim pas 2013.

  Florenc Kelmendi i tregon Tori Xheuks q "cunat" e kishin djegur makinn dhe se Florenci ka marr masat q edhe "Bolla" t heqi kamerat.

  Tori Xheuka komunikon me Albert Zajn dhe e pyet nse kan dhn gj lajmet. Albert Zaja i tregon se nuk ka par lajmet por ka marr dijeni se "boli" ishte plagos n dor. Tori i tregon se ka qlluar n drejtim t Range Rover dhe katrfenershit pasi personat t katrfenerisht kan qlluar me arm n drejtim t Torit.

  Tori i tregon se ka qlluar me arm nga krahu i rrugs lart e jo te varrezat. Bashk me Torin ka qen edhe Florenc Kelmendi, pr t cilin Tori i drgon mesazhet "...na gjujtn ata t benxit ju gjujta dhe atyre s’kisha ka sillesha Lenco thoshte “...m vran... un s’kisha fishek i mora kallashin tjetr..."

  Marklen Haka (Aliu) i cili nuk i kishte shkruar q prej ors 11:55, interesohet tek Albert Zaja lidhur me sa ka ndodhur. Albert Zaja i kthen mesazh "...I ka hik kurva...".

  Florenc Kelmendi pyet Albert Zajn, "...H vlla se ka kap asnji aaa... Vk... Vk atij...q... ropt o burr...". Albert Zaja e pyet Florencin: "....As keni ren sy ju kur ndrut makinať..." dhe Florenci i tregon q ka qen larg.

  ORA NEWS

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Ekskluzive/ Zbulohet skuadra e killerave q sulmoi Durim Bamin, donin t vrisnin dhe Hamza Trziun. Burrin e Saida Dollanit e rrahu Fabio Ballabani

  Emri: Screenshot 2024-05-20 at 11.59.42 AM.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 34.7 KB

  Ora News zbardh emrat e tre personave q kan marr pjes n mnyr direkte n teren pr t vrar n muajin nntor 2020, Durim Bami.

  Ashtu si raportuam nj dit m par, tre personat e veshur si polic nga Ervis Martinaj, pr t vrar Durim Bamin jan, Marklen Haka, Albert Zaja dhe Tori Xheuka. Pjes e grupit q u mundua t vriste Durim Bamin, sht dhe Florenc Kelmendi alias Toi.

  Kta katr persona n bashkpunim me Emiljano Shullazin, Ervis Martinaj kan akuzohen se n bashkpunim me njri-tjetrin kan ngritur pritn pr t vrar, Durim Bamin, nj nga emrat m t njohur t bots s krimit n Shqipri.

  T gjith personat akuzohen pr veprn penale t Vrasjes me paramendim mbetur n tentativ kryer n bashkpunim n formn e grupit t strukturuar kriminal, Grup Kriminal dhe mbajtje pa lej t armve.

  Ve akuzs s vrasjes me paramendim mbetur n tentativ, ndaj Shullazit rndojn akuza e futjes s sendeve t palejuara n ambjentet e burgut 313 dhe akuza e rrahjes brutale t bashkshortit t gjyqtares s Apelit pr Krime t Rnda, Saida Dollani.

  Pr rrahjen e tij SPAK ka shpallur n krkim Fabio Ballabanin alias Fabio Zyberaj alias Ivi Zyberaj.

  Gazetari Elton Qyno, ka mundur t zbuloj se Albert Zaja, Edison Muceku, Tori Xheuka, Florenc Kelmendi dhe Ardit Gjokrosa kan kryer veprime pr t siguruar kushtet dhe mjetet me qllim vrasjen e shtetasit, Hamza Trziu.

  Pr sigurimin e kushteve me qllim vrasjen e Durim Bamit akuzohet dhe nj personazh tjetr i bots s krimit, si sht Jozi Kraja, Astrit Avdyli, Aldo Avdyli, emra kta q dyshohet disa vite m pas kan kontribuar n ekzekutimin dhe zhdukjen e Ervis Martinaj.

  Kontribut pr t siguruar kushtet e vrasjes s Durim Bamit, sipas SPAK, ka dhn dhe Nazmi Stafuka, vllai i Enver Stafuks, i cili ka dyshuar gjithnj se Durim Bami ka mar pjes n vrasjen e dhe zhdukjen e Stafuks.

  Dy emra t tjer q kan kontribuar n goditjen e Durim Bamit duke krijuar kushtet pr t realizuar vrasjen jan, Blerim Abazi dhe Elvis Ndreca.

  Ve tentativs pr vrasjen e Bamit, Ervis Martinaj akuzohet pr sigurim i kushteve pr t vrar, Leonard Dukn, Fatmir Hysenin, Elvis Gaaj, Altin Gegn. Pr Gaaj Martinaj msohet se ka kontraktuar Gjergj Cukalin.

  Sipas dosjes hetimore, plot 13 plumba automatiku jan derdhur mbi automjetin Range-Rover me targa italiane, q drejtohej nga Durim Bami, por ekzekutimi i ktij personi, srish nuk sht arritur t kryhet nga kundrshtart.

  Bami, fatmirsisht ka mundur t shptoj pa pasur asnj lndim, megjithse n makinn q ai drejtonte jan futur 6 predha kallashnikovi, ku njra prej tyre ka plagosur n krahun e djatht djalin e halls s Bamit, Ervin Kodrn.

  Ora News zbulon t plot at q ndodhi lidhur me atentatin e dats 4 nntor, ku tre persona q besohet se kan qen t veshur si polic, kan tentuar t vrasin me arm zjari, Durim Bamin nga Nikla, njrin nga personat m t njohur t bots s krimit n vend.

  Ky i fundit ishte duke drekuar n fshatin Qerek me kushririn e tij, ku pasi kan mbaruar drekn n nj lokal afr Rinasit, kan vendosur t kthehen n Fush-Kruj.

  Por n ecje e sipr, makina me targa italiane Range-Rover, q drejtohej nga Durim Bami, sht qlluar me breshri automatiku, plot 13 her. 6 predha kan prekur pjes ballore t automjetit, i cili sht qlluar n lvizje e sipr. Ndrkoh makina tip Golf 5 e autorve ka qen e parkuar n rrug.

  Goditja ka qen shum e mirorganizuar dhe dyshohet se Durim Bami, sht mbajtur n vzhgim pr nj periudh kohe, duke organizuar pritn kundr tij, pikrisht n vendin e quajtur ura e Tapizs.

  N rrfimin e t plagosurit Ervin Kodra, thuhet se Durim Bami, ka mundur t manovroj me shpejtsi makinn, duke hyr n ann tjetr t rrugs dhe m pas t prplaset n murin rrethues t nj biznesi q merret me tregtimin e mermerit.

  ORA NEWS
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 20-05-2024 m 12:04

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  PAMJET/ Si e kamuflonte aktivitetin kriminal ish-drejtori i Policis s Lezhs, angazhimi e lidhjet e Mitrit n institucionet fetare

  Emri: Screenshot 2024-05-20 at 12.01.41 PM.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 24.2 KB

  Bisedat n Sky ECC kan zbardhur edhe aktivitetin e Henerigert Mitrit, ish-drejtorit t Policis s Lezhs, i cili akuzohet se drejtonte aktivitetin kriminal t kultivimit t narkotikve. Por duket se aktivitetin kriminal, duke shfrytzuar edhe postin drejtues ne polici, Mitri e kamuflonte edhe me lidhjet apo angazhimin ne institucionet fetare. N rrjetin social ai ka postuar foto me Papa Franceskun por edhe Aqipeshkvin e Tirane Durrs imzot Arjan Dodajn.

  Henerigert Mitrin, ish-drejtorin e Policis s Lezhs rezulton i prfshir n disa veprimtari kriminale. SPAK ka prer urdhr-arrest pr Mitri, i cili akuzohet se n bashkpunim me Klodian Shahini dhe persona t tjer, drejtonin aktivitetin kriminal t kultivimit t narkotikve, n qarkun e Lezhs. Gjithashtu, ish-drejtori i lart i Policis s Shtetit, sipas SPAK, Henerigert Mitri n bashkpunim me shtetasin Preng Gjini, aktualisht i arrestuar pr nj procedim tjetr penal, organizonin aktivitetin e paligjshm t lojrave t fatit n qytetin e Lezhs.

  *Duket se aktivitin kriminal, duke shfrytezuar edhe postin drejtues ne polici, Mitri e kamuflonte edhe me lidhjet apo angahzimin ne institucionet fetare. Ne rrjete sociale ai ka postuar foto me Aqipeshkvin e tirane Durres imzot arjan Dodaj, madje duket se per shkak te ketyre lidhjeve ka qene pjese e delegeacioneve ne takime me papa franceskun.

  Emri: Screenshot 2024-05-20 at 12.02.27 PM.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 30.6 KB

  N nj foto tjetr ish drejtuesi i lart i plicis s shtetit sht me imzot Dodajn, dhe bashkshoretn e tij e cila sht edhe zv drejtoresha e pergjithshme e Caritas Nazional. Ndrkoh q lidhjet e tij m hert i ka denoncuar edhe deputeti i PD, Flamur Noka*

  E teksa SPAK kishte n dor dosjen e mesazheve ku tregohej prfshirja e Mitrit, nga ana tjetr ish drejtori i policis s lezhs, udhtonte dhe merrte pjes n aktivitetet s bashku me bashkshorten e tij.

  Ndrkoh Prokuroria e Posame ka zbardhur prfshirjen edhe t policve t tjer n kto veprimtari kriminale. Kshu ish-shefit t Strvitjes n RENEA, Altin Morina n kultivimin e drogs n zonn e Nikls dhe Tapizs. Gjat koh q ka qen n detyr si efektiv i Forcave Speciale RENEA, Altin Morina ka bashkpunuar me Durim Bamin.


  Syri

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Mbi 300 mij € pr t vrar “Doen”/ Martinaj e Shullazi aktivizuan Tesi Bashon dhe Viktor Imerin, 1 muaj pasi la burgun

  Emri: -640-0-6ba8d51101ce255e6e39cec5c14418e1.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 42.0 KB

  N muajin Janar t vitit 2020, Viktor Imeraj, kishte vetm 1 muaj q ishte liruar nga burgu i Kosovs n Lushnj, pasi prmes nj vendimi t dhn nga gjyqtarja Elbasanit, Enkeleda Kapedani, ai fitoi shuarjen e dnimit me 25 vite burgim t dhn nga Gjykata e Apelit n Durrs.

  Kjo pasi m shum se t dnimit Imeraj e kishte vuajtur, duke i mbetur vetm 1 muaj e 23 dit dnim pr t shlyer.

  Por sot ky vendim dnimi i Apelit me 25 vite burg, sht prishur pasi n muajin Nntor 2023, Gjykata e Lart, dnoi Viktor Imeraj me burgim t prjetshm pr vrasjen s bashku me “Gaxhain”, t Arben Pajs dhe Ilir Xhungs n 1999 n Durrs.

  Edhe pse kishte dal nga burgu, mardhnien me eksponent t krimit brenda n burg, Viktor Imeraj, nuk e ka shkputur.

  Sipas dosjes s SPAK, n muajin Janar Imeraj bisedon me Emiljano Shullazin, i cili i krkon ndihm pr t gjetur n Vlor apo qytete t tjera, Fatmir Hysenin alias “Doja”.

  Pr mbarimin e ksaj pune, Viktori ka biseduar n “Sky” dhe me Tesi Bashon, q n at periudh ndodhej n burg.

  Qllimi ka qn vrasja e Fatmir Hysenit dhe Durim Bamit, pasi s bashku me grupin e drejtuar nga vllezrit Leonard dhe Erlis Duka, i kishin krijuar shum dme grupit t Ervis Martinaj.

  Fatmir Hyseni sht am, dhe kunati i Dritan Veselit ose si njihej ndryshe n qytetin bregdetar si “Didi i Vlors” ose “Didi ami”, i vrar n 14 shtator 2004 n Vlor.

  Hyseni dhe “Didi” cilsohen nga policia dhe prokuroria si kundrshtart m t mdhenj t Viktor Imerit dhe Edison Harizajt, ky i fundit i vrar n Durrs. Gjat ktyre 5 viteve Fatmir Hyseni sipas SPAK, ka lidhur aleanc e vllezrit Duka dhe Durim Bamin.

  Nga brenda burgut Emiljano Shullazi ka biseduar me Viktor Imeraj, duke i krkuar ktij t fundit gjetjen dhe vrasjen e Fatmir Hysenit alias “Doja”.

  Porosia ishte dhn nga Ervis Martinaj, i cili m pasi hyn n komunikim prmes “Sky” me Viktor Imeraj.

  Qllimi i grupit sht sigurimi i informatave, lokalizimin e Fatmir Hysenit dhe eleminimin e tij, i cili besohej se n at periudh qndronte n dy baza t sigurta n Tiran dhe Kamz.

  Ervis Martinaj ishte ai q do paguante mbi 300 mij euro pr kokn e Fatmir Hysenit, ndrsa n loj besohet se Shullazi ka futur dhe Tesilvian alias Tesi Bashon nga Selenica e Vlors.

  Tesi Basho, sht nj person i dnuar me burgim t prjetshm n Itali, pr vrasjen e dy prostitutave.

  Ai u kap n banesn e tij n Selenic, gjat nj kasioni spektakolar t policis s Vlors, e cila i shkoi me ambulanc.

  Basho kishte tre vite q fshihej n Shqipri nn emrin e Thanas Lame, pasi pikrisht me kt emr kishte arritur t nxirrte nj kart identiteti dhe madje t martohej, me nj vajz t quajtur J. Bushaj.

  Gafa e Bashos, ishte hyrja n nj konflikt me dajn e tij, duke i krkuar me an t presionit shumn prej 100 mij euro.

  Policia ka shkuar n nj operacion t fsheht n banesn e Bashos, ku ka zbuluar se njeriu m i krkuar n Itali, kishte ngritur nj perimetr t vrtet sigurie.

  Ndrkoh autoritetet italiane drguan n Shqipri krkesn pr njohjen e vendimit me burg prjet t Bashos, ku gjykata e Vlors i njohu vetm 14 vite heqje lirie.

  Me nj bashkim dnimesh at t Italis dhe at t armve dhe hashashit n Selenic, prfundimisht Basho u dnua me 14 vjet heqje lirie.

  Por aktivitetin kriminal Tesi Basho, nuk e ka shkputur nga burgu. I lidhur me Shullazin dhe Viktor Imeraj, ai ka mar prsipr t gjente prmes njerzve t tij jasht burgut dhe t vrisnin Fatmir Hysenin dhe Durim Bamin.

  Ky grup nuk mundi asnj moment t gjente dhe godiste Fatmir Hysenin. Ndrsa Durim Bamin mundt ta kapin n fshatit Qerek t Fush-Krujs.

  Plot 13 plumba automatiku jan derdhur mbi automjetin “Range-Rover” me targa italiane, q drejtohej nga Durim Bami, por ekzekutimi i ktij personi, srish nuk sht arritur t kryhet nga kundrshtart.

  ORA NEWS

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  “Kape q… ropt, mos ja zgjat”/ Mbi 16 persona mobilizohen pr t vrar Durim Bamin, e s’ia dalin. Bisedat n “SKY” - Bajri, Ndoks: E ftoj n shtpi, a je gati t’i grijm ktu?

  Nga Elton Qyno

  Emri: -640-0-464b34980578c82a106009fcb5516749.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 38.5 KB

  Nj skuadr e ter me 16 persona i ishin vn nga pas Durim Bamit me qllim ekzekutimin e tij, pr llogari t ish-deputetit t PS, Arben Ndoka. Financimin pr t hequr Durim Bamin e mbulonte Ervis Martinaj. Ndrsa nj grup i gjer, emrat m t njohur t bots s krimit u angazhuan pr t eliminuar t fortin e Nikls.

  Shok e miq t tij, mbi 16 persona u futn n skemn e intrigs por srisht nuk mundn ta vrasin. Njeriu q ka goditur m tepr ka qn Durim Bami. Ndrsa grupi tjetr smundi ta kapte dot, megjithse ju mblodhn emrat m t njohur.

  Vrasjen e Durim dhe Valter Bamit, e krkonte medoemos ish-deputeti i PS, Arben Ndoka, i cili kishte dyshime t forta se Bami kishte mar pjes n vrasjen e vllait t deputetit, Aleksandr Ndoka n Lezh.

  Gazetari i “Ora Nes”, Elton Qyno raporton se Durim Bami i kishte br be dhe ka krkuar pajtim me Ndokn, por ai nuk e ka besuar, ndaj ka gjurmuar Durim Bamin pr ta vrar. Gjurmimi i Bamit sht realizuar jo vetm n zonn e Nikls por deri n Sarand, ku ai ka pushuar.

  Ndrsa pr gjurmim grupi ka future n loj Manecin e thirur “Trmeti”, Gentjan Bejtjan e vrar 1 muaj m par n sern me domate, Nazmi Stafukn, vllain e Enver Stafukn.

  N loj sht futur dhe Behar Bajri, i cili duke shfrytzuar njohjen me Durim Bamin, i propozon Arben Ndoks q ta thras pr vizit n shtpin e tij n Shkodr dhe m pas aty ti grijn t gjith.Kt plan e mbshtet dhe Arben Ndoka, por n Shkodr nuk shkon Durim Bami dhe vrasja e tij dshton srisht.

  Pr shkak t prpjekjeve t shumta pr t vrar Durim Bamin, SPAK ka ngritur akuzn e “Sigurimit t kushteve pr t kryer vrasje” n formn e “Grupit t strukturuar kriminal” ndaj ish-deputetit t PS Arben Ndoka, dhndrit t tij Arian Tuku, nipit t tij Samuel Ndoka, Ervis Martinaj, Astrit Avdyli, nipit t tij Aldo Avdyli, Jozi Kraja, Elvis Ndreca, Naim Stafuka, Emiljano Shullazi, Blerim Abazi, Gjin Ndoj, Marklen Haka.

  Evidentohen personat e interesuar pr realizimin e vrasjes, financuesit, personat e angazhuar pr lokalizimin e Durim dhe Valter Bami, vendi ku do strehohen ekzekutort para vrasjes, vendi ku do t fshihen automjetet q do t prdorin ekzekutort, personat q do t ndjekin gjith lvizjet dhe vendi ku do t kryhet ekzekutimi.

  M konkretisht Arben Ndoka ka pasur rolin e financuesit, porositsit pr vrasjen e shtetasve Durim dhe Valter Bami duke kontraktuar shtetasit Gentian Bejtja, Naim Stafuka, Arben Mrkuri, Aldo Avdyli dhe lidhjet e tyre. Vrasja do t kryhej n shenj hakmarrje pr vrasjen e vllait t tij, shtetasit Aleksandr Ndoka, e ndodhur m dat 9 dhjetot 2017.

  Arian Tuku, dhndri i ish-deputetit t PS Arben Ndoka, ka pasur rolin e organizuesit, financuesit dhe koordinimit t t gjith aktorve t prfshir n kt ngjarje, me qllim realizimin e vrasjes s shtetasve Durim dhe Valter Bami.

  Samuel Ndoka, djali i Aleksandrit ka pasur rolin e organizuesit, koordinimit t aktorve n terren, kantaktin me ekzekutort, sigurimin e armve me qllim ekzekutimin e shtetasve Durim dhe Valter Bami. Vrasja do t kryhet n shenj hakmarrje pr vrasjen e babait t tij shtetasit Aleksandr Ndoka, e ndodhur m dat 09.12.2017.

  Ervis Martinaj, ka pasur rolin e financuesit, sigurimit t logjistiks dhe informacioneve pr lokalizimin e shtetasve Durim Bami dhe Valter Bami.

  Jozi Kraja, n bashkpunim me persona t tjer ka pasur rolin e vzhguesit, lokalizuesit dhe bashkpuntorit me qllim vrasjen e shtetasve Durim dhe Valter Bami.

  Astrit Avdyli, ka pasur rolin e siguruesit t personave q do t kryenin vrasjen e shtetasve Durim dhe Valter Bami. Astriti ka angazhuar Arben Mrkuri me pseudonimin “Trmeti” dhe Aldo Avdyli me qllim realizimin e vrasjes pr llogari t ish-deputetit, Arben Ndoka.

  Arben Mrkuri,ka ndrruar jet n vitin 2022, ka pasur rolin e ekzekutorit t shtetasve Durim dhe Valter Bami pr llogari t shtetasit, Arben Ndoka.

  Aldo Avdyli, ka pasur dhe marr prsipr rolin e ekzekutorit t Durim dhe Valter Bami pr llogari t Arben Ndoka.

  Gentian Bejtja, ka ndrruar jet n vitin 2024, ka pasur rolin e lokalizimit t Durim dhe Valter Bami, me qllim vrasjen e tyre. Gjithashtu ky shtetas ka siguruar vendin ku fshihen automjetet q do t prdorin ekzekutort dhe strehimin e tyre deri n momentin e kryerjes s vrasjes.

  Naim Stafuka, n bashkpunim me Gentian Bejtja, kan pasur rolin e lokalizimit t Durim dhe Valter Bamit, me qllim vrasjen e tyre pr llogari t shtetasit Arben Ndoka. Gjithashtu ky shtetas ka siguruar vendin ku do t fshihen automjetet q do t prdorin ekzekutort dhe strehimin e tyre deri n momentin e kryerjes s vrasjes.

  Nga ana tjetr Emiljano Shullazi, nga ambjentet e paraburgimit 313 ka pasur rolin e sigurimit t informacioneve n lidhje me lokalizimin e Durim dhe Valter Bami dhe informimin e Arben Ndoka n lidhje me kto informacione.

  Gjithashtu Blerim Abazi, ka pasur rolin e sigurimit t informacioneve n lidhje me lokalizimin e shtetasve Durim dhe Valter Bami.

  Elvis Ndreca, n bashkpunim me persona t tjer ende t paidentifikuar ka pasur rolin e vzhguesit, lokalizuesit dhe bashkepuntorit me qllim vrasjen e Durim Bami.

  Gjin Ndoj, n bashkpunim me persona t tjer ende t paidentifikuar ka pasur rolin e lokalizuesit dhe bashkpuntorit me qllim vrasjen e Durim dhe Valter Bami. Marklen Haka, ka pasur rolin e sigurimit t informacioneve pr lokalizimin e Durim Bami me qllim vrasjen e tij. Kta informacione Markleni i ndante me Emiljano Shullazi.

  N janar 2020 Emiljano Shullazi komunikon me Marklen Haka dhe nga trsia e biseds dyshohet q Markleni e informon n lidhje me lvizjet e nj personi (i dyshuar Durim Bami) me makin t blinduar ose Range Rover.

  N 10 janar 2020, Emiljano Shullazi komunikon me Marklen Haka dhe nga trsia e biseds dyshohet q komunikojn n lidhje me Valter Bami i cili ka lvizur me nj makin tip Range Rover. Emiljano Shullazi shprehet nj moment q: “…kape q… ropt mos ja zgjat, se jam k’tu dhe robt q jan jasht me fol kuptohet dhe e kan pak problem me ardh n Nikl dhe me mbaru pun. Po t jem vet e mbarojm aty tek dera e shtpis. Ky legeni q sht ktu n burg Rraja (Redjan Rraja) thot q Duri, (Durim Bami) sht m i fuqishmi aty, i bn reklam".

  M 11 janar 2020, Emiljano Shullazi komunikon me Marklen Haka dhe e pyet n lidhje me Zajn (Albert Zaja), nj person me emrin "Sknder" dhe nj person me emrin "Mero".

  Emiljano Shullazi i tregon q: “...n polici jan informacione sikur kto tre persona jan njerzit e tu. N vazhdimsi i krkon q,..."ngreje" pak kt Zajn (Albert Zaja) se ju aty tek bilardo e keni kollaj dhe n dark nuk kapin mir kamerat. Dyshohet se krkon t angazhoj Albert Zajn pr t vrar Durim Bami.

  M 14 janar 2020 Emiljano Shullazi, komunikon me Marklen Haka, ndr t tjera e pyet se far thot Tugu (dyshohet se i referohet shtetasit Flamur Haka alias Tuk Haka) dhe se n fillim duhet hequr Duri (Durim Bami).

  N 18 janar 2020 Emiljano Shullazi komunikon me Marklen Haka t cilit ndr t tjera jep porosi q mos t'ju ket bes Durim dhe Valter Bami duke ju shprehur: “... Vallahi z’di gjo o Marglen, e ca s’bjn, po bes mos ki. Ulu pi kafe po shpinn mos ja u kthe…”.

  N 6 mars 2020, Emiljano Shullazi komunikon me Marklen Haka, t cilit i tregon q: “...Ai Duri (Durim Bami) ishte ka cuar haber atij Noks (Arben Ndoka) q t nxjerr k t duash prvec Valterit dhe m jep garanci q e mbyllim bashk. N vazhdimsi dyshohet q shtetasi Marklen Haka i jep informacion n lidhje me automjetet dhe lvizjet q kryen Durim Bami pasi prmendin automjetin e blinduar.

  Emiljano Shullazi i shkruan: “...si t’ja bjm ma e kap kurvn....ma e rrjep ma e torturu, ishalia ta mbysin fort. Se tani s’ka blind q e ruan…”.

  M 6 mars 2020 Emiljano Shullazi komunikon me Arben Ndoka dhe ndr t tjera i jep informacion n lidhje me lvizjet q kryen Durim Bami me qllim q Arbeni, t marr masa pr vrasjen e tij.

  “...po m thon tani qe rrin aty tek Oxhaku shum, dhe del edhe pa blind, tek lokal “Artisti” dhe m shum se 20 minuta nuk rrin. Rrin me unin e xhajs s vet, at Kocin (Gentian Koci) dhe Ervin Kodra nga Tapiza. sht fol me nja dy veta dhe ishalla e bjn (e vrasin). Don terezi ai *** se del nj dit dhe rrin nj jav pa dal, shofim mos po i vjen ora. Un jam tek cili variant t dali m para, vetm t iki. Se do dalin t gjitha pastaj, kush ka dhn dhe kush ka gjuajtur. I flet Valteri t gjitha pastaj sa ti thuash e ke radhn ti...”.

  Pr t mbaruar Durim Bamin, Shullazi flet me Marklen Hakn duke i thn se ka folur dhe me Ilir Pajn, por ai nuk lviz nga vendi e ka mendjen tek malli.

  Si del n kt dosje ish-deputeti Arben Ndoka sht i angazhuar me qllim vrasjen e Durim Bami pr shkak se dyshon si autori kryesor dhe organizator i vrasjes s vllait t tij Aleksandr Ndoka ndodhur n Lezh m 9 dhjetor 2017. Ai shprehet se sht i interesuar t vras Durim Bamin dhe vllain e tij Valter Bami, por edhe persona t tjer nse do jen n prezenc t tyre.

  Me qllim realizimin e vrasjes Arben Ndoka bashkpunon me lidhjet e tij familjare dhe shoqrore bashkpunon m dhndrin e tij (bashkshortin e vajzs) Arian Tuku, i cili e mbshtet duke i krijuar kontakte me persona q kryejn vrasje, e ndihmon ekonomikisht dhe me informacione pr lokalizimin e Durim Bamit.

  Arjani gjithashtu ka kontaktuar me personin t cilin e prmend si "daja" t cilit i ka krkuar q t kryej vrasjen e Durim Bamit dhe ta bj me versionin "me ndrrim" ose me "pages".

  Gjithashtu Arian Tuku shprehet i gatshm t transferoj para nga llogaria e tij bankare n Itali drejt nj banke n Shqipri me qllim q t'i prdor kto para pr realizimin e vrasjes s Durim Bamit.

  Arben Ndoka do organizim q bn pr vrasjen e Durim Bamit e konsulton me Arian Tukun, ku i tregon t gjitha veprimet dhe komunikimet q ka kryer me persona t ndryshm pr realizimin e vrasjes.

  Arben Ndoka, bashkpunon me nipin e tij Samuel Ndoka me qllim kontaktin me personat t cilt do t kryejn lokalizimin, ndjekjen dhe vrasjen e Durim Bami. Samuel Ndoka me porosi t xhaxhait t tij Arben Ndoka mban kontakte me shtetasin Gentian Bejtja dhe Naim Stafuka, t cilt i kan treguar vendet q frekuenton shtetasi Durim Bami, automjetet q prdor dhe oraret kur lviz.

  Samuel Ndoka gjithashtu mban kontakte me shtetasit Arben Mrkuri dhe Aldo Avdyli t cilt jan persona t kontraktuar pr vrasjen e Durim Bamit, si u pa edhe n rastin e datave 17-18 Gusht 2020 e n vazhdim t prshkruar m lart.

  Arben Ndoka bashkpunon me Ervis Martinaj me qllim realizimin e vrasjes s Durim Bami. Ervis Martinaj ka pasur rolin e bashk financuesit pr kontraktimin e personave q do t angazhohen n realizimin e vrasjes.

  Gjithashtu ky shtetas ka fumizuar shtetasin Arben Ndoka me informacione pr lokalizimin e shtetasve Durim Bami, Valter Bami dhe Gentian Koi. Ervis Martinaj ka siguruar automjetet pr ndjekjen dhe vzhgimin e shtetasit Durim Bami t prshkruar m lart n rastin e dats 17-18 gusht 2020.

  Arben Ndoka bashkpunon me Astrit Avdyli me qllim realizimin e vrasjes s Durim Bami dhe marrjen peng t Valter Bamit. Astrit Avdyli i ka ofruar Arben Ndoka, nipin e tij Aldo Avdyli dhe lidhjen e tij Arben Mrkuri pr mbshtetje me qllim vrasjen e Durim Bami.

  Gjithashtu e ka furnizuar me logjistik duke i siguruar maska plastike q do t prdorin personat q do t kryejn vrasjen. N periudhn e komunikimeve Astrit Avdyli, gjendet n ambientet e burgut dhe pavarsisht se ndodhet n nj burg t siguris s lart ai sht n gjendje q t prdor nj telefon celular dhe aplikacion t enkriptuar si sht “SkyECC” dhe madje t bashkpunoj n kryerjen e vrasjeve.

  Arben Ndoka bashkpunon me shtetasin Aldo Avdyli, me qllim realizimin e vrasjes s shtetasit Durim Bami. Shtetasi Aldo Avdyli sht instruktuar nga shtetasi Astrit Avdyli dhe sht strehuar n ambientet e ofruara nga Arben Ndoka n qytetin e Lezhs ku ka pasur rolin e ekzekutorit t Durim Bami.

  Si prshkruhet edhe n rastin e dats 17-18 Gusht 2020 e n vazhdim ky person sht angazhuar pr t kryer vrasjen e Durim Bami n Shkozet kur ai t kthehej nga Saranda. Aldo Avdyli, ishte futur nga Mali i Zi n Shqipri nga kufiri i gjelbr prmes ndihms q I ka dhn Arben Ndoka dhe Miri Bitri.

  Arben Ndoka bashkpunon me Arben Mrkuri, me qllim realizimin e vrasjes s Durim Bami. Arben Mrkuri sht instruktuar nga Astrit Avdyli pr t'i dhn ndihm.

  Ish-deputeti Ndoka, bashkpunon me Jozi Kraja, me qllim realizimin e vrasjes s Durim Bami. Jozi Kraja ka pasur rolin e lokalizuesit dhe vzhguesit t Durim Bami dhe raportimit tek Arben Ndoka. Jozi Kraja i porositur nga Arben Ndoka ka udhtuar drejt qytetit t Sarands me qllim konstatimin e Durim Bamit tek “Hotel King” dhe njoftimin e personave q do ta prisinin n Shkozet pr realizimin e vrasjes.

  Arben Ndoka bashkpunon me Elvis Ndreca, me qllim realizimin e vrasjes s Durim Bami. Elvis Ndreca ka pasur rolin e lokalizuesit dhe vzhguesit t Durim Bami dhe raportimit tek shtetasi Arben Ndoka.

  Gjithashtu Arben Ndoka bashkpunon me Gentian Bejtja, me qllim realizimin e vrasjes s Durim Bami. Gentian Bejtja sht kontraktuar kundrejt pagess nga Arben Ndoka dhe Ervis Martinaj me qllim lokalizimin, vzhgimin, strehimin e ekzekutorve dhe automjeteve dhe dhnien ndihm t ekzekutorve pr realizimin e vrasjes.

  Ky person ka furnizuar me informacion t vazhdueshm Arben Ndoka, Ervis Martinaj dhe Samuel Ndoka pr vendndodhjen dhe lvizjet e shtetasit Durim Bami, Valter Bami dhe Gentian Koi.

  Gjithashtu Gentian Bejtja ka strehuar n banesn e tij dhe Naim Stafuka personat dhe automjetet q do t prdoreshin pr realizimin e vrasjes s Durim Bami. Ky shtetas ka kontaktuar me Samuel Ndoka, Arben Mrkuri dhe Aldo Avdyli dhe ju ka treguar vendet ku mund t konstatohet dhe q frekuenton, Durim Bami.

  Arben Ndoka ka bashkpunuar me Naim Stafuka, me qllim realizimin e vrasjes s Durim Bami. Naim Stafuka sht kontraktuar kundrejt pagess nga Arben Ndoka dhe Ervis Martinaj me qllim lokalizimin, vzhgimin, strehimin e ekzekutorve dhe automjeteve dhe dhnjen ndihm t ekzekutorve pr realizimin e vrasjes.

  Ky person ka furnizuar me informacion t vazhdueshm Arben Ndoka pr vendndodhjen dhe lvizjet e Durim Bami. Naim Stafuka, ka strehuar n banesn e tij dhe t Gentian Bejtja personat dhe automjetet q do t prdoreshin pr realizimin e vrasjes s Durim Bamit.

  Gjithashtu, ka kontaktuar me Samuel Ndoka, Arben Mrkuri dhe Aldo Avdyli dhe ju ka treguar vendet ku mund t konstatohet dhe q frekuenton Durim Bami.

  Arben Ndoka flet me Emiljano Shullazi, me qllim realizimin e vrasjes s shtetasit Durim Bami. Shullazi, ndrkoh q ishte n ambientet e burgut ka komunikuar me shtetasin Arben Ndoka, duke e furnizuar me informacion pr lvizjet, vendet q frekuenton, rrugn q prshkruan, personat q e shoqrojn dhe automjetet q prdor Durim Bami.

  Emiljano Shullazi, ka shprehur vullnetin q do e ndihmoj Arben Ndoka me qllim vrasjen e Durim Bami dhe se sht n kontakt me nj person q i jep informacione pr vendndodhjet e tij, si ilustrohet dhe n bisedat e kryera.

  N lidhje me kt episod duket qart bashkpunimi i Emiljano Shullazi me Marklen Haka. Shullazi sht i interesuar pr realizimin e vrasjes s Durim Bami dhe pr t arritur kt qllim ka angazhuar Marklen Haka. Shullazi sht n kontakt me persona t interesuar pr vrasjen e tij ndr ta edhe me shtetasin Arben Ndoka.

  Marklen Haka duke shfrytzuar njohjen me Durim Bami dhe Valter Bami siguron informacion n lidhje me automjetet q prdorin, vendet q frekuentojn dhe personat q shoqrohen me Durim dhe Valter Bami. Kto informacion Marklen Haka i ndan me Emiljano Shullazi q ndodhej n burg, me qllim q ai t'i ndaj kto informacione me personat q do t organizojn vrasjen e shtetasit Durim Bami.

  Gjithashtu Arben Ndoka, flet me Blerim Abazi, me qllim realizimin e vrasjes s Bamit. Abazi e furnizon Arben Ndoka me informacion n lidhje me lokalizimin, vendet q frekuenton dhe personat q shoqrohet Durim Bami.

  N rastin kur ky i fundit ka qen duke darkuar n nj restorant n zonn e “Urs s Gjols” e ka ruajtur dhe ka informuar shtetasin Arben Ndoka. Referuar verifikimeve t kryera n gjendjen civile, Blerim Abazi banon n Derven, Kruj zon e cila sht n afrsi t zons q banon dhe frekuentohet nga shtetasi Durim Bami, pr kt fakt ka akses n informacion n lidhje me lvizjet e tij.

  Pr t vrar Bamin, Arben Ndoka flet me Gjin Ndoj. Ndoj i shpjegon Ndoks q n afrsi t Objektit, ka nj vend me ferra dhe shkurre ku mund t fshihesh dhe t realizosh vrasjen. Gjithashtu i drgon foto t automjeteve q Durim Bami prdor dhe i jep informacion pr personat q e shoqrojn.

  Pr t ekzekutuar Durim Bamin, ish-deputeti i PS Arben Ndoka flet me Behar Bajrin alias Brajovi. Behar Brajoviq ka kontaktuar me Durim Bami dhe e ka ftuar n banesn e tij n Shkodr.

  Mbas ksaj bisede q Behar Brajoviq ka kryer me Durim Bami ai ka kontaktuar Arben Ndoka dhe i ka treguar q: “…nse vjen Durim Bami n Shkodr tek un a je gati q t'i grijm dhe Arben Ndoka sht dakordsuar. Behar Brajoviq i shprehet gjithashtu q nse ai (Durim Bami) shkon ta takoj sht i vdekur n Shkodr…”.

  ORA NEWS

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Tregu i kumarit/ Vis Martinaj dhe Ben Ndoka u prplasn me Durim Bamin dhe Leonard Dukn

  Emri: Bandat-e-Kumarit.jpg

Shikime: 67

Madhsia: 43.0 KB

  Dosja e SPAK q zbardh prgjimet e SKY ECC hedhur drit pr her t par n luftn e nndheshme mes bandave pr kontrollin e lojrave t fatit, q doln jasht ligjit n vitin 2018. Me vendim t shumics socialiste, kumari u ndalua, por ajo q ndodhi n t vrtet ishte nisja e nj lufte mes emrave m t njohur t krimit pr kontrollin e tregut me vler disa qindra miliona dollar.

  Pr her t par, prokurort e SPAK kan mundur t krijojn nj panoram se si u ndan t fortt e Vlors, Tirans, Durrsit, Krujs, Lezhs dhe Shkodrs n prpjekje pr t sunduar tregun e bixhozit. Kshtu n dosjen e SPAK jan prgjimet e SKY ECC q zbulojn aleancn mes dy grupeve t mdha.

  N aleancn e par ishte mes bosit m t madh t kumarit, q kishte trashguar para dhe eksperienc gjat qeverisjes s PD para 2013, Ervis Martinajt dhe ish-deputetit t Partis Socialiste, Arbn Ndoks, me reputacion n Lezh pr kontrollin q kishte mbi institucionet shtetrore t qarkut edhe pas dorheqjes si deputet.

  Ky ishte boshti i aleancs s par, q sipas dosjes s SPAK u “pasurua” edhe me grupe t tjera, q krkonin akses n biznesin e kumarit dhe kontroll lokal n qytetet e tyre. Ishin Avdylajt e Shijakut, t njohur pr publikun pas prgjimeve t dosjes 339, kur ish-kryebashkiaku i Durrsit, Vangjush Dako u krkonte ndihm pr fitoren e Partis Socialiste n zgjedhjet e 2017. Ishte Emiljano Shullazi nga burgu 313, n kohn kur i bhej gjyqi pr gjobvnie dhe vepra t tjera kriminale. Me t njjtin grup u afrua edhe Viktor Ymeri, vlonjat, ish-i dnuar q prfitoi nga “reforma n drejtsi” dhe prmbysi dnimin me burg t prjetshm, pr t’u kthyer srish n bur,g ku pret dnimin pr vrasjen e Vajdin Lames.

  “N qendr t ktyre grupeve kriminale sht grupi kriminal i krijuar dhe drejtuar nga shtetasi Ervis Martinaj, i cili sht n aleanc me grupin kriminal q vepronte n qytetin e Lezhs t drejtuar nga shtetasi Arben Ndoka. Kta dy grupe kriminale, pr arritjen e qllimit kriminal kan kontaktuar antar t nj grupi tjetr kriminal i cili vepronte n qytetin e Durrsit. Gjithashtu, t dy kto grupe kriminale kan rekrutuar vrass me pages t cilt veprojn kryesisht n zonn e Fush – Krujs dhe n zonn e Burrelit. Po kshtu pr t realizuar qllimet kriminale Ervis Martinaj, kontakton shtetasin Viktor Imeri, i cili sapo kishte prfunduar vuajtjen e dnimit me burgim i krkon vrasjen e shtetasit Fatmir Hyseni. N ndihm t grupeve kriminale t drejtuara Ervis Martinaj dhe Arben Ndoka, vijn edhe shtetasit Emiljani Shullazi dhe A.Avdylaj, t cilt edhe pse n kushtet e paraburgimit ndihmojn Ervis Martinaj dhe Arben Ndoka, n realizimin e qllimit kriminal q sht vrasja e Durim Bami, etj.

  Emiljano Shullazi kontakton me t hetuarin T. B., t cilit i krkon vrasjen e Durim Bami. Po kshtu Emiljano Shullazi, siguron informacione pr lvizjet e Durim Bami. Dhe kto informacione i’a v n dispozicion shtetasit Arben Ndoka”, thuhet n njoftimin e SPAK.

  N grupin e dyt, SPAK thot se bn pjes Durim Bami, i forti i Nikls q dikur iu prezantua Ministrit t Brendshm Saimir Tahiri si vrass me pages q kishte marr porosi t vriste Tom Doshin, por q m pas ishte penduar. Bami, i njohur pr ndikimin n Kruj kishte kompanin e tij t basteve dhe refuzonte t’i nnshtrohej monopolit t Ervis Martinajt. Prve tij n grupin e dyt ishte edhe Leonard Duka, i fiksuar pr t vrar Ervis Martinajn, q kur ky i kishte marr peng t atin. I rekrutuar pr t goditur Ervis Martinajn ishte edhe Fatmir Hyseni, i njohur si “Doqja” i Vlors, q mendohet se ishte ekzekutor i Santiago Malkos n Tiran dhe atentor i Inez Hajrulls n Vlor.

  “Nga ana tjetr n zonn e Fush Krujs spikat grupi kriminal i drejtuar nga shtetasi Durim Bami, i cili shfaqet n konflikt t hapur me grupet kriminale t drejtuara nga shtetasit Ervis Martinaj dhe Arben Ndoka. Grupi kriminal i drejtuar nga Durim Bami bn aleanc me nj grup kundrshtar t shtetasit E.M., dhe q drejtohet nga shtetasit Leonard Duka dhe Fatmir Hyseni., persona me precedent t theksuar kriminal me qllim vrasjen e Ervis Martinaj dhe Arben Ndoka dhe antarve t tjer t ktyre grupeve kriminale.”

  Emri: WhatsApp-Image-2024-05-18-at-16.07.52_e9660d34.jpg

Shikime: 67

Madhsia: 55.3 KB

  N njoftimin e SPAK u shprndan disa foto me anta me para, bizhuteri dhe makina me vler deri n 3 milion euro. Por krahasuar me qindra miliona euro q jan qarkulluar kto vite me bastet ilegale, sekuestrimet e policis jan nj pik n oqean.

  Kur vendosi t mbyll lojrat e fatit, n fund t vitit 2018 kryeministri Edi Rama u shpreh se “Me ndalimin e basteve ne kalkulojm nj mesatare 700 milion euro q shkojn nga llumi dhe lumi i basteve n konsumin racional t familjeve”.

  Shifra 700 milion euro q prmendi Rama ishte shum e ekzagjeruar, t paktn nse krahasohej me deklarimet zyrtare t kohs. N vitin 2017, qarkullimi vjetor i bixhozit (kazinove, basteve, loto, bingo, lotari) llogaritej t ishte rreth 132 milion euro.

  Nga 1 Janari i vitit 2018, qeveria Rama e ndaloi me ligj kumarin, prve nj kazinoje n Tiran. N realitet, bastet sportive nuk u ndaln asnjher. Tregu thjesht kaloi n ilegalitet t plot, duke u shndrruar n nj xhungl ku mbijetoi m i forti. N gusht t vitit 2022, familjart e Ervis Martinajt dnoncuan zhdukjen e tij q ende sot mbetet mister.

  LAPSI

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Dosja e SPAK-ut, Berisha: Rama e gradoi Arben Ndokn si drejtues politik, Eduard Ndrecn dhe Rrahman Rrajn i zgjodhi si deputet, e mori me avion Durim Bamin dhe e oi n Vjen te McGonigal

  VIDEO

  Gjat fjals s tij n tubimin qytetar, kryedemokrati Sali Berisha deklaroi se, velloja e zez e censurs ka rn npr studiot televizive, duke prjashtuar ndonj n t rrall.

  Pr Berishn, n asnj studio nuk u lakua emri i padrinos s 7 familjeve mafioze, Edi Rams.

  Berisha ka prshndetur edhe protestn e sotme tek bashkia e Tirans.

  Gjat fjals s tij n tubimin qytetar, Berisha deklaroi se, qytetart protestuan sot n mosbindje civile pr lirimin e Bashkis s Tirans.

  Pjes nga fjala e kreut t PD-s, Sali Berisha:

  Mirmbrma dhe prshndetjet m t przemrta qndrestare dhe qndrestar.

  Misionar t vrtet t kauzs s drejt shqiptare.

  T qytetarve shqiptar, t interesit kombtar.

  Nj prshndetje t przemrt n emr tuaj mikut q kemi sonte midis nesh, zdhnsit m t ndritur t shpirtit t kombit shqiptar.

  Artistit, shkrimtarit, lufttarit t pamposhtur t interesit kombtar t shqiptarve, un Laji.

  Mbart me vete frymzimin pr do shqiptar, krenarin pr do shqiptar q e njeh veten t till dhe q i beson Shqipris dhe kombit ton.

  Sjell Rugovn, kshtjelln e pamposhtur t kombit ton, q i dha kombit burra t mdhenj si Ibrahim Rugova.

  Por edhe shkrimtar t mdhenj si Azem Shkreli.

  Mbi t gjitha i dha kombit historin e kshtjells s prjetshme t pamposhtur t tij.

  Duke shprehur edhe njher mirnjohje t pakufishme pr nderin e madh q na bri me pranin dhe fjaln e tij, le t prshndesim s bashku t gjith ata q protestuan sot n mosbindje civile pr lirimin e Bashkis s Tirans nga fara m e keqe q ka njohur ajo bashki n tr ekzistencn e saj, Erion Veliaj.

  Miqt e mi, mbrm ishte nj nat pa hn pr Shqiprin dhe shqiptart.

  Mbrm n studiot televizive t vendit, pothuajse n t gjitha prej tyre, zri i t vrtets u fik ather kur duhej t ushtonte, kur duhej t buiste m i fuqishm se kurr.

  Mbrm nj velo e rnd e censurs, e autocensurs, m e rnd se veloja e krimit, pushtoi studiot televizive dhe mbar hapsirn e komunikimit n Shqipri.

  T dashur miq, mbrm pothuajse t gjitha studiot kishin si kryetem 51 mandatet e arrestit pr 7 familjet supermafioze t prbr nga vrass serial, prdhunues, pengmarrs, trafikant, njerz t moralit t m t zi njerzor.

  Por n kto 51 mandate, nuk u arrestuan jo bost, por edhe asnj prej antarve t ktyre familjeve.

  Sepse ishin larguar, ishin njoftuar t largoheshin para se t firmoseshin mandatet e arrestit.

  Miqt e mi, mbrm thash se ishte nj nat pa hn sepse n studiot televizive t vendit u fol pr kriminelin Arben Ndoka, soj sorollopin e tij, pr Durim Bamin, pr Rrajat dhe str-rrajat, pr Eduart Ndrecn, pr famziun Mitri dhe t tjer.

  Por mbrm nuk u shqiptua nj her t vetme, nuk u lakua nj her t vetme pothuajse n t gjitha studiot, me ndonj prjashtim t rrall, emri i padrinos s 7 familjeve, i padrinos s mafies shqiptare, i padrinos armik m i rrezikshm i shqiptarve n histori, Edi Rams.

  T dashur qytetar dhe qytetare, t nderuar gazetar dhe gazetare, nata e mbrmshme ishte dshmi e kombinimit t dhuns s tmerrshme t krimit mbi shqiptart dhe vellos s zez t censurs mbi ta.
  Sepse pr do qytetar t ktij vendi, q i thot t vrtets t vrtet, Arben Ndoka, nj prdhunues i shpifur, pasi u przu nga administrata kur u gjetn dokumentet, gjeti streh tek Rilindja e krimit.
  U b deputet i Edi Rams dhe pasi u nxor nga parlamenti mbi baz dokumentash, Edi Rama o t nderuar gazetar dhe gazetare, e emroi kryemafiozin e Lezhs drejtues politik t partis s krimit n Lezh.
  Po pse ju nuk lakoni dot emrin e Edi Rams? far sht kjo censur e tmerrshme? Po Arben Ndoka pasi u zhvesh nga do funksion u lartsua n drejtues politik, komisar t Lezhs dhe u shndrrua n nj nga kriminelt elektoral m t rrezikshm.
  Pr k mblodhi vota Arben Ndoka, miqt e mi?
  Arben Ndoka mblodhi vota pr krimin, pr drogn, pr Edi Ramn, pr pushtetin antishqiptar t tij.
  Arben Ndoka mbrm n studiot televizive nuk ishte asgj tjetr vese hija e Edi Rams.
  Por shqiptart dhe ju m mir se t gjith t tjert t nderuar njerz t medieve, se ai ishte hjeksi i Bajrve dhe Pllumb Gjokos n Torovic.
  Por Altin Dumani mbante dosjen e tij n tavolin. Mbronte hjeksin se mori nj thes me para me urdhr t Edi Rams n mnyr q ai t dhunonte zgjedhjet e Lezhs me bandat e tij.

  Miqt e mi, mbrm n studiot televizive u lakua emri i Eduard Ndrecs, deputetit famzi q zotronte plantacionet m t mdha t kanabisit dhe mbante edhe shtpi bari, shtpi kanabisi.
  Po kush e emroi, kush e zgjodhi Eduard Ndrecn deputet? I cils parti ishte o t nderuar gazetare dhe gazetar?
  Po n qoft se nuk guxojm t’i themi armikut, armik, kriminelit, kriminel, Edi Rams se ti i till je, si mund t shptoj Shqipria prej tij?
  Miqt e mi, un kam respekt pr gazetart, kam respekt pr analistt, por nuk mund t pranojm kurr q ata t flasin pr prdhunues, vrass serial, trafikant sikur i prkasin Ugands dhe jo Shqipris.
  Sikur kan t bjn me Mugolinin dhe jo me Edi Ramn.
  Por e gjith Shqipria e di, dhe m mir se kushdo Kruja, se prfaqson klani mafioz kriminal Rrahman Rraja.
  Mbrm Rrahman dhe Xhelal ishin personazhe t zeza n studiot televizive, por padronit t tyre Edi Rama nuk i lakohej ndonjher emri.
  Po kush e zgjodhi dy her n lista Rrahman Rrajn, kryemafiozin e Shqipris s Mesme? A e zgjodhi Edi Rama o t nderuar qytetar?
  Ather, si mund t censuroni ju nj akt t till n studiot televizive?
  Po kush liroi sadistin e Rrahman Rrajs, q dogji me cigare trupin e viktims? A nuk e liroi Taulant Balla, njeriu me 5 mbiemra?
  Po far sht ai krahasuar me Taulantin?
  M thoni ju miq, a nuk sht kjo nj vello e zez censure mbi mendjen, mbi informacionin n hapsirn shqiptare?
  A nuk shkoi Taulant Balla dhe e rrmbeu nga komisariati kriminelin Rraja? A nuk provoi me kt Taulant Balla se sht thjesht nj ushtar i ktij klani mafioz?
  Miqt e mi, shqiptart prisnin nga ju t dashur gazetar q t’ua numronit nj pr nj n fytyr kriminelve n pushtet se ata t tjert, atje krijuan perandorin e tyre vetm duke ndar pasurit me Edi Ramn.

  T dashur qytetar dhe qytetare.
  T nderuar gazetar dhe gazetare.
  Mbrm n studiot televizive ishte nj personazh i kudogjendshm, Durim Bami.
  Ju kujtohet intervista e famshme e Tom Doshit ndaj Durim Bamit.
  Shum nga ju mund ta mendojn Bamin si njeriun e Doshit dhe nuk sht se ai nuk sht i lidhur me Doshin.
  Por Bami, pr do njeri q i thot t vrtets, t vrtet, sht nj ushtar i Edi Rams.
  A nuk sht Edi Rama q e mori me avion Durim Bamin dhe e oi n Vjen te McGonigal pr t faktuar se ishte porositur t bnte atentat?
  Gazetar dhe gazetare, kto t vrteta jan t vrtetat m tronditse.
  Kto t vrteta tregojn se kriminelt e mdhenj, se bajlozt e krimit jan sot n pushtet.
  Jan ministra, zvendskryeministra dhe kryeministri vet.

  ORA NEWS

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Kumbari dhe dosja e shtat bandave

  Kumbari sht romani i shumshitur i shkrimtarit amerikan Mario Puzo, n t cilin ai ekspozoi jetn e bandave mafioze t Nju Jorkut. Kritikt letrar kan nj vrejtje shum t arsyeshme pr teknikn e narracionit t Puzo-s, teknik q e paraqet shkrimtarin n pozicionin e Zotit. N botn reale, pes dekada pas, nj dosje e SPAK jep nj mundsi q duket se e sfidon kritikn q iu b Puzo-s: dosja e shtat bandave paraqet krimin e rrfyer nga ata vet, prmes komunikimeve t kryera n aplikacionin Sky ECC.

  Nga Gjergj Erebara

  Emri: kumbari-mario-puzo.jpg

Shikime: 38

Madhsia: 38.2 KB

  N vitin 1969, shkrimtari amerikan Mario Puzo bri goditjen e jets s tij me romanin Kumbari, nj sag mbi nj familje mafioze imagjinare italo-amerikane n Nju Jork. Romani ishte aq i fuqishm pr nga prmbajtja dhe thellsia e njohurive mbi botn e krimit sa, ndrsa u plqye nga shum, u pa me dyshime nga disa. Disa sugjeruan se Puzo ishte vet nj mafioz dhe se po rrfente jetn e tij. Ose se libri, n vetvete, duke paraqitur n roman nj bot krimi, prbnte edhe nj lloj justifikimi moral pr krimin dhe ishte n nj far mnyre, nj fushat pozitive marrdhniesh publike pr grupet mafioze, nj farlloj normalizimi t jets s dhunshme dhe t dhuns mafioze prmes mesazhit t nnkuptuar: jetojm n xhungl, mbijeton m i forti!

  Puzo iu prgjigj kritikve me nj publikim, tre vjet m von, t quajtur The Godfather Papers and Other Confessions, (Letrat e Kumbarit dhe rrfime t tjera) n t cilat shpjegoi punn studimore mbi krimin q ai kishte br para shkrimit t romanit.

  Nj nga kritikat q iu b romanit nga pikpamja e tekniks letrare ishte ajo q disa e quajn “shkrimtari tip zoti”. Shkrimtari tip zoti sht ai q i rrfen ngjarjet nga sipr, pra nga pozicioni i Zotit. Por Puzo e drgon n ekstrem kt teknik, duke rrfyer ngjarjet praktikisht nga dy her. Narracioni zhvillohet n kt mnyr: njri kapitull rrfen, fjala vjen, ngjarje q fillojn t hnn dhe mbarojn t enjten. Ndrsa l pikpyetje pa prgjigje n t, Puzo i jep prgjigjet n kapitullin vijues duke rrfyer t njjtn ngjarje nga kndvshtrimi i nj personazhi tjetr, ku ngjarja ksaj here fillon t mrkurn pr t prfunduar t premten. sht nj teknik letrare aspak bindse. Shkrimtari nuk mund t jet Zot dhe nuk mund t shoh se far bjn personazhe t ndryshme apo kundrshtare n t njjtn koh. Vetm se prmbajtja e romanit t Puzos dhe informacioni q ai jep n t sht aq e fuqishme, nga kjo puna e shkrimtarit tip zoti harrohet shpejt nga lexuesi q zhytet n t.

  N vitin 2024, n Shqipri, prokurort e SPAK dhe partnert perndimor ofruan mundsin q lexuesi i nj dosjeje t tyre q po njihet si “dosja e shtat bandave” t marr, pothuajse, rolin e Zotit dhe aftsin pr t par nga lart ngjarjet e zhvilluara prgjat nj periudhe afro nj vjeare, nga kndvshtrime shum t ndryshme t mbi 50 pjesmarrsve n kto ngjarje, t cilt lan dshmi t punve t tyre prmes komunikimeve q bn prmes nj aplikacioni t cilin e besonin si t paprgjueshm. sht t fakt nj rast unik. Nuk ka shum hetime n t cilat, fjalt e vet t dyshuarve t jen dokumentuar n mnyr kaq solide nga far ata vet than apo shkruan.

  Natyrisht q ndryshe nga Puzo, i cili, nga pozicioni i shkrimtarit tip zoti prshkruante, jo vetm ngjarjet, por edhe ndjenjat dhe mendimet e personazheve t tij, dosja e shtat bandave bart vetm komunikimet faktike t mbi 50 personazhe t bots s krimit. E megjithat, lexuesi i dosjes, e cila vijon t jet teknikisht sekret hetimor pavarsisht se sht publikuar praktikisht e tra npr portalet e lajmeve, ofron nj kndvshtrim prej Zoti, pr aq sa sht e mundur pr njeriun, mbi bandat kriminale dhe luftn mes bandave.

  Pjesa e par e dosjes prshkruan ngjarjet nga celulari sekret i Arben Ndoks, ish-deputetit socialist, drejtues i asaj q mund t quhet mirfilli “familje krimi”. Mes bashkpuntorve t tij t ngusht sht Arian Tuku, i prshkruar nga prokuroria si bashkjetues apo i fejuar i vajzs s Ndoks, nipi i tij (djali i vllait), i riu Samuel Ndoka, (n kohn e ngjarjeve, pra n vitin 2020, vetm 22 vje), apo Vinens Tuku, vllai i Arianit.

  Prgjat t gjith vitit 2020, Ndoka paraqitet nga komunikimet e atij vet si nj njeri i fiksuar pr hakmarrje. Ai ka nj dshir t ethshme t vras Durim Bamin, pr t cilin dyshon se i ka vrar t vllain, si dhe pr t vrar Aleks Ndrekn, pr t cilin dyshon se ka ndihmuar vrassit e t vllait. Ai angazhon s paku katr grupe vrassish dhe s paku pesmbdhjet persona, duke ofruar shuma nga 100 mij euro e m shum pr kokat e armiqve. Ndrsa ai angazhoi katr grupe vrassish, t cilt e ndoqn Bamin n Fush-Kruj, Tiran, Kamz, Dhrmi e Ksamil, vet disa prej t supozuarve si vrass dukej se kishin arsye t shndosha pr t dyshuar se mund t mbeteshin t papaguar ose t vrar pas kryerjes s “puns”. Ndoka gjithashtu kishte rn dakord me Ervis Martinajn q pagesa pr vrassit e Bamit duhej t bhej prej ktij t fundit.

  Vrassit e angazhuar nga Ndoka n mnyr t drejtprdrejt apo indirekte dshtuan n atentatet e kryera ndaj Durim Bamit n nntor 2020 dhe Aleks Ndreks n dhjetor 2020. Kto dshtime, kuptueshm solln plane pr kundrveprim. N nj bot si kjo, ndoshta shprehja e Nietzsche se far nuk t vret, t bn m t fort, sht e vlefshme. N janar 2021, Bami angazhon grupe vrassish kundr Ndoks. Ashtu si Ndoka angazhon disa linja vrassish kundr Bamit, edhe Bami organizon disa pista vrassish kundr Ndoks. Nj prej kartave t Bamit e ka emrin Endrit Dokle, nj personazh i krimit n burg. Nj tjetr e ka emrin Xhelal Rraja, vllai i ish-deputetit socialist Rrahman Rraja.

  Nj ngjarje paralele zhvillohet nga mesi i qershorit t vitit 2020 dhe ka t bj me planet e Elson Reit pr t vrar Preng Gjinin. Planet prfundojn me nj bomb t shprthyer n mes t dits n Tiran, n urn e Tirans s Re mbi Lan, referuar edhe si ura e Nishrak-ut, n t ciln, Gjini u plagos rnd ndrsa bomba e vendosur nn kofanon e ans s pasagjerit nga nj personazh q mund t konsiderohet si vrass profesionist, shkaktoi edhe lndimin e dy qyetarve kalimtar t rastit.

  Nj ngjarje e tret paralele nis n korrik 2020, koh kur Ervis Martinaj planifikon eliminimin e tre kundrshtarve t tij, ku kryesori dukej se ishte Leonard Duka. Dhe po n korrik, Martinaj porosit dy vrasje t tjera.

  T dhnat q fillojn nga qershori 2020 sugjerojn se n fakt Leonard Duka ka planet e tij kundr Martinajt. Ai jo vetm q porosit vrass, por i thot bashkpuntorve t ngusht se duhet t prhapin fjal, sikur ai sht i gatshm t jap, jo shifra te zakonshme pr vrasje, 100 mij apo 200 mij euro, por 1 milion euro. Thashethemet q ai duhet t prhap jan n fakt nj fushat marketingu. Ai sugjeron se duke prhapur informacione t tilla, grupet e banditve do t nuhasin se ai sht m i fuqishm se sa Martinaj e pr rrjedhoj, do t afrohen me t.

  Ndrsa bjn plane t pafundme pr vrasje, t gjitha palt jan t angazhuar n jetn e tyre. Ata merren me trafik droge apo organizojn lojra fati t paligjshme, bien n burg, dalin nga burgu, bjn seks dhe prdorin vajza pr t futur n kurth njri-tjetrin. Disa fshihen nga hasmi, disa t tjer guxojn t shkojn n plazh dhe t shullohen n shezllong pavarsisht se jan n dijeni se jan nn shnjestrn e shum vetave. Ka vrass q prfundojn t vrar dhe kriminel q, n nj episod shfaqen duke ruajtur nj shnjestr pr ta vrar ndrsa n tjetrin, jan duke ruajtur pundhnsin e tyre t mparshm pr llogari t ish-viktims. Apo se si, nj kryetar bande, pr t hequr rrezikun nga vetja, sugjeron prhapjen e thashethemeve t rreme sikur atentatin e ka br nj aleat i tij, jo ai vet. Disa prej personazheve t dosjes jan n burg pr krime t tjera, disa jan n arrati dhe disa jan nn dhe. S paku njri mendohet se sht i zhdukur. Jett e tyre, t treguara nga ata vet, sugjerojn se ata kan po aq pak vlersim pr jetn e vet sa kan edhe vlersim pr jetn e armiqve q planifikojn t vrasin apo i vrasin, bashk me viktimat rastsore t bombave dhe atentateve t goditjeve n publik.

  Me pak fjal, sht nj bot q nuk ka nevoj pr fantazin e Mario Puzo-s sepse aktort e kan shprehur veten me shkrim. Kjo e vendos lexuesin aq afr pozicionit t Zotit mbi ngjarje t tilla sa mund t jet e mundur pr vdekatart.

  BIRN

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Durim Bami, i dyshuar pr tentativ vrasje n grupin e shtat bandave arrestohet n Dubai

  Nj nga figurat m t njohura t bots s krimit, Durim Bami nga Fush-Kruja, u arrestua n Dubai pr llogari t autoriteteve shqiptare, arrestimi m i lart deri tani n shtjen e shtat grupeve kriminale t goditura nga SPAK prmes bisedave t kapura t Sky ECC. Ekstradimi i tij drejt Shqipris sht nj shtje e komplikuar.

  Nga Edmond Hoxha

  Emri: Eurot-e-sekuestruara-.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 58.4 KB
  SPAK sekuestroi pasuri me vler rreth 4.5 milion euro t ndara n para t thata, bizhuteri dhe automjete. Foto kortezi nga SPAK.

  Durim Bami, nj nga krert e shtat bandave t hetuara n dosjen voluminoze t mundsuar fal komunikimeve t kryera n aplikacionin SKY ECC, u arrestua s fundmi n Dubai pr llogari t autoriteteve shqiptare, bri t ditur Policia e Shtetit. Bami, 45 vje, akuzohet pr organizimin dhe porositjen e vrasjes s mbetur n tentativ t ish-deputetit socialist Arben Ndoka, pasi ky i fundit organizoi nj atentat ndaj tij n nntor t vitit 2020.

  SPAK goditi shtat grupe kriminale dhe ngriti akuza kundrejt pesdhjet t dyshuarve n maj t ktij viti, nj nga goditjet m t gjera kundr strukturave t krimit t organizuar n vend, t cilat shtrinin aktivitetin e tyre n nj pjes t madhe t territorit, nga Shkodra n Lezh, Mamurras, Fush-Kruj, Rrshen, Burrel, Tiran, Shijak, Durrs, Fier e Vlor, duke zbardhur tetmbdhjet episode kriminale, hetim q u mundsua fal ndihms s vendeve partnere si dhe institucioneve Eurojust dhe Europol.

  Sipas dosjes, e cila prfshin aktivitete kriminale prej pak m shum se nj vit nga fillimi i vitit 2020 deri n fillimin e vitit 2021, Bami u vu nn shnjestr pr t'u ekzekutuar nga Arben Ndoka, pr shkak se Ndoka dyshonte se ishte organizator i vrasjes s vllait t tij Aleksandr Ndoka. Atentati ndaj Bamit n nntor 2020 dshtoi, gj q solli plane nga ana e Bamit pr t vrar Arben Ndokn.

  Bami, i cili u b i njohur n vitin 2015 pasi ish-deputeti Tom Doshi e prezantoi at n publik dhe para autoriteteve, si nj vrass me pages q kishte marr porosi pr ta vrar Doshin por q kishte vendosur t mos e bnte.

  N dosjen e shtat bandave, Bami paraqitet si nj biznesmen i fuqishm, i cili porosit dhe organizon vrasje, kultivon kanabis n sasi t strmdha dhe n nj territor t gjer nga bregdeti i Adriatikut deri n malsin e Krujs si dhe korrupton polic t ndryshm pr shtje nga m t ndryshmet, nga lejimi i muziks s lart pr lokalin e tij t paraplqyer n Tiran te mosrraportimi i krimeve apo vonesa e inspektimeve kundr kultivimit t drogs.

  Ai paraqitet n nj rast si agjent pronash t patundshme kur nj person i paidentifikuar i krkon ndihm pr t shitur nj mjedis biznesi n Tiran “pr nj nga unat e Anglis” me siprfaqe 240 metra katror dhe m mim 4 mij euro pr metr katror. Komunikimet e Bamit n Sky ECC sugjerojn se ai e gjeti blersin potencial me shpejtsi duke e prezantuar ofertn si shum t mir pasi, n zonn e Komuns s Parisit, ku gjendej prona pr shitje, sipas Bamit, mimet arrijn n 7 mij euro pr metr katror.

  Ekstradimet nga Dubai kan rezultuar t vshtira pr Shqiprin, gj q e ka br kt vend n Lindjen e Mesme destinacion t shum figurave t krimit shqiptar.

  Bami sht nj nga t paktt krer t bandave i cili sht arrestuar deri m tani. Krert e tjer, si Arben Ndoka apo Xhelal Rraja vijojn t mbeten n arrati.

  BIRN

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Arrestohet n Itali Aleks Ndreka, nj nga personazhet e dosjes Metamorfoza

  Emri: lk.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 33.5 KB

  Arrestohet n Itali Aleks Ndreka, i njohur si Leksi i Druve. Ai sht arrestuar n aeroportin e Malpensas n Milano tre dit m par. Ndreka ishte i shpallur n krkim n kuadr t operacionit “Metamorfoza” dhe ishte n masn “arrest n burg” n munges.

  Aleks Ndreka (Deda), i njohur si “Leksi i Druve” ishte mes personave t shpallur n krkim nga SPAK gjat operacionit t koduar “Metamorfoza”, ku u lshuan 51 urdhr-arreste.

  “Leksi i Druve” ka pasur prplasje t forta me ish-deputetin e Partis Socialiste, Arben Ndoka.

  LAPSI

 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Astrit Avdyli, aleati i Arben Ndoks kundr Durim Bamit, arrestohet

  I cilsuar si kreu i nj grupi t strukturuar kriminal me baz n Shijak dhe i njohur m hert si prcaktues i nj deputeti socialist dhe organizator presioni elektoral pr Partin Socialiste, u arrestua t shtunn n banesn e tij pasi ishte shpallur n krkim nga SPAK muajin e kaluar.

  Nga Gjergj Erebara

  Emri: Altin-dhe-Astrit-Avdyliii.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 37.4 KB
  Vllezrit Astrit dhe Altin Avdyli, t cilt akuzohen nga Prokuroria e Krimeve t Rnda pr prfshirje n trafik heroine dhe kokaine.

  Policia e Shtetit njoftoi se arrestoi t shtunn, n banesn e tij n Shijak, shtetasin Astrit Avdyli, i cili akuzohet nga prokuroria se ndihmoi ish-deputetin Arben Ndoka t organizoj vrasjen e Durim Bamit, duke ndrmjetsuar pr vrass me pages dhe duke ofruar lehtsi pr ta, n nj dram q prfshiu shtat grupe kriminale gjat vitit 2020, dram q u zbulua pr shkak se nj pjes e madhe e eksponentve t krimit prdorn aplikacionin SKY E pr t komunikuar me njri-tjetrin, duke besuar gabimisht se po prdornin nj mjet t sigurt.

  Avdyli u b i njohur pr publikun pas operacionit Vol-Vo, i cili, me ndihm t autoriteteve gjermane, solli arrestimin e dhjetra shqiptarve n vitin 2018 t akuzuar pr nj numr veprash penale, prfshir laborator droge. Ai u dnua me 12 vjet burg n vitin 2022, por ndrsa shtja e tij ishte gjykim, ai u la i lir n vitin 2021 pr shkak se skaduan afatet hetimore.

  Ndrsa ishte n burg, ai ndihmoi prgjat vitit 2020 Arben Ndokn pr t gjetur vrass pr Durim Bamin, kreu i nj bande tjetr kriminale q u arrestua s fundmi n Dubai.

  “Shtetasi Astrit Avdyli, ka pasur rolin e siguruesit t personave q do t kryenin vrasjen e shtetasve Durim dhe Valter Bami. Astriti ka angazhuar shtetasit Arben Mrkuri dhe Aldo Avdyli me qllim realizimin e vrasjes pr llogari t shtetasit Arben Ndoka,” shkruhet n vendimin e gjykats pr caktim mase sigurie n dosjen e Shtat Bandave, vendim q caktoi arrest me burg pr Avdylin ndrsa ai ishte n arrati. Ai rekrutoi nipin e tij Aldo Avdyli dhe shtetasin Arben Mrkuri pr t'i vn n dispozicion t Ndoks me qllim vrasjen e Durim Bamit.

  “Arben Ndoka bashkpunon me shtetasin Astrit Avdyli me qllim realizimin e vrasjes s shtetasit Durim Bami dhe marrjen peng t shtetasit Valter Bami. Astrit Avdyli i ka ofruar shtetasit Arben Ndoka nipin e tij shtetasin Aldo Avdyli dhe lidhjen e tij Arben Mrkuri pr mbshtetje me qllim vrasjen e shtetasit Durim Bami. Gjithashtu e ka furnizuar me logjistik duke i siguruar maska plastike q do t prdorin personat q do t kryejn vrasjen,” shnohet n dosjen e SPAK.

  “N periudhn e komunikimeve shtetasi Astrit Avdyli gjendet n ambjentet e burgut dhe pavarsisht se ndodhet n nj burg t siguris s lart ai sht n gjendje q t prdor nj telefon celular dhe aplikacion t enkriptuar si sht SkyE dhe madje t bashkpunoj n kryerjen e vrasjeve,” shkruhet m tej n dosje.

  Avdyli u b i famshm pr publikun kur n vitin 2019, tablloidi gjerman BILD publikoi disa prgjigje, besohet t prokuroris shqiptare, n t cilat, Avdyli dgjohet duke folur me zyrtart socialist t Shijakut pr emrimin e nj deputeti n listat e Partis Socialiste n shkmbim t mbshtetjes s tij pr mobilizimin e votave n favor t PS. N nj prgjim tjetr, ai shfaqet duke krkuar listn e t punsuarve n ndrmarrjen e ujsjellsit t Shijakut, me qllim t dukshm q t'i bnte shantazh t votonin Partin Socialiste ose t pushoheshin nga puna.

  BIRN

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: SPAK pret fletarrestet e 50 individve, pjestar t grupeve kriminale n Shqipri

  Xhelal Rraja, aleat i Durim Bamit kundr Arben Ndoks, arrestohet

  Kreu i nj bande t dyshuar me baz n Nikl dhe vllai i ish-deputetit jetgjat socialist Rrahman Rraja, u arrestua nga policia mesditn e s mrkurs n nj vendndodhje t pacaktuar. Ai ishte shpallur n krkim si pjes e grupit me shtat banda t goditura fal sekuestrimit n Franc t komunikimeve n aplikacionin Sky ECC.

  Nga Gjergj Erebara

  Emri: spak-16-9.jpg

Shikime: 5

Madhsia: 65.5 KB
  Godina e Prokuroris Speciale Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar (SPAK) n Tiran. Foto: SPAK/Facebook

  Arratia e Xhelal Rrajs, kreut t dyshuar t nj bande kriminale me baz n Nikl t Krujs, mori fund mesditn e s mrkurs, pasi policia e arrestoi n nj vendodhje t pacaktuar. Sipas njoftimit t policis, arrestimi i Rrajs u realizua “pas nj pune t mirfillt hetimore”.

  Rraja u b i njohur pr publikun n korrik t vitit t kaluar si organizator i rrahjes s dy qytetarve t zons, nj ngjarje rrqethse q u regjistrua nga vet rrahsit para se t rridhte n media dhe t bhej publike. N video, Nj video [link] disa antar t familjes Rraja dhunojn me shkopa bejsbolli dy kushrinj, pasi i gjetn ata n nj lokal.

  N video dgjohet dikush q brtet “Vrite – Vrite!” ndrsa goditjet e pamshirshme vijojn, n nj akt q dukshm ishte i synuar pr t friksuar viktimat, edhe pasi kta t fundit ishin t rrzuar n dysheme. Arsyeja e dhunimit ishte se kushrinjt ishin ankuar n polici pr shprthimet n nj gurore pran banesave t tyre. Rraja gjithsesi shptoi pa pasoja nga ngjarja, e cila u deklarua nga prokuroria e Tirans si Plagosje e leht me dashje, ndrsa dhunuesit nuk u arrestuan nga policia pasi nuk u gjetn dot.

  Rraja u arrestua t mrkurn pr akuza m t rnda, “Sigurimi i kushteve dhe i mjeteve materiale pr t kryer vrasje” dhe “Pjesmarrje n grup t strukturuar kriminal”. Vepra e par penale dnohet me deri pes vjet burg ndrsa vepra e dyt i shton pes vjet burg dnimit t par, pr nj maksimum deri n dhjet vjet.

  Sipas prokurorve, “shtetasi Xhelal Rraja ka pasur rolin e organizimit t personave q do t kryejn ekzekutimin e shtetasit Arben Ndoka.”

  N nj nga bisedat e tij me shtetasin Durim Bami, Rraja e informoi kt t fundit pr nj vizit q ish-deputeti socialist Arben Ndoka do t bnte n Tiran pr ngushllimin e familjes s nj zyrtari t drejtsis t ndrar nga jeta pr shkaqe natyrore, gj q supozohej se prbnte nj mundsi pr ta vrar. Bami inspektoi vendin ku pritej t bhej atentati pan fakultetit t Gjuh-Letrsis n Rrugn e Elbasanit dhe cakton Marklen Hakn pr t br vrasjen. Plani dshtoi pr shkak se Ndoka nuk vajti pr vizit.

  Dosja e Shtat Bandave prmban 50 t akuzuar pr tetmbdhjet vepra t ndryshme penale dhe u mundsua fal faktit q pjesa m e madhe e t dyshuarve prdornin pr komunikimet e tyre nj aplikacion t veant t quajtur Sky ECC, t cilin besonin se ishte i paprgjueshm. Policia franceze e sekuestroi serverin e aplikacionit duke mundsuar zbardhjen e nj numri t madh aktesh kriminale.

  N rastin e Shtat Bandave, ngjarjet e provuara shtrihen prgjat vitit 2020 dhe fillimit t vitit 2021 dhe paraqesin tentativat e Arben Ndoks pr t vrar Durim Bamin dhe t tjer, si hakmarrje pr vrasjen e t vllait dy vjet m hert. Ndoka prdor shrbime t bandave t tjera aleate me t, ndrsa atentati kundr Bamit dshtoi, duke shkaktuar plane t Bamit pr ta vrar Ndokn.

  Aktualisht Arben Ndoka sht n arrati ndrsa Durim Bami sht arrestuar n Dubai, nj vend i preferuar nga krert e bandave kriminale shqiptare pr shkak se Shqipria nuk ka arritur t ekstradoj asnj t akuzuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe deri m sot.

  Astrit Avdyli, drejtues i nj bande tjetr kriminale i akuzuar se ndihmoi Arben Ndokn n planet pr vrasjen e Durim Bamit, u arrestua pak dit m par n banesn e tij n Shijak.

  Ndr krert e tjer t dyshuar t ktyre grupeve, Ervis Martinaj sht shpallur i zhdukur ndrsa Ilia Ndoka u arrestua n Itali e Leonard Duka u arrestua n Belgjik.


  BIRN

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-03-2024, 17:12
 2. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-12-2023, 14:31
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-04-2021, 12:03
 4. EULEX me aktakuz pr dy ish-pjestar t UK-s
  Nga gimche n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 20-02-2011, 16:45
 5. 50 bandat kriminale m famkeqe n Shqipri
  Nga Davius n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-06-2007, 20:04

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •