Kryeprokurori i Gjykats Ndrkombtare Penale firmos flet-arrestin pr kryeministrin e Izraelit

Emri:  Capture-111.jpg

Shikime: 14

Madhsia:  22.0 KB

Edhe kjo ndodhi, kryeministri i Izraelit nn akuz penale.

Kryeprokurori i Gjykats Ndrkombtare Penale (GJNP) ka thn se hnn se ka krkuar lshimin e fletarrestimeve pr kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, si dhe pr lidert kryesor t Hamasit, grupit t shpallur terrorist nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Karim Khan tha se beson se Netanyahu, ministri izraelit i Mbrojtjes, Yoav Gallant, dhe tre lider t Hamasit, Yehia Sinwar, Mohammed Deif dhe Ismail Haniyeh, jan prgjegjs pr krime lufte dhe pr krime kundr njerzimit n Rripin e Gazs dhe n Izrael, s paku nga 7 tetori 2023.

Prokurori duhet t krkoj miratimin nga nj panel prej tre gjyqtarsh, t cilve mund tiu duhen deri n dy muaj koh pr ti shqyrtuar provat dhe pr t vendosur nse mund pranohet krkesa.

Koha Jone