Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Komuniteti mysliman Rilindjes Satanike: Myslimant nuk pranojn martesat e t njjts gjini!

  Myftinia e Tirans dnon martesn e dy personave t njjts gjini!

  Emri: Capture-112.jpg

Shikime: 37

Madhsia: 33.2 KB

  Njoftimi i Komunitetit Mysliman t Shqipris-Myftinia Tiran:

  Deklarat

  Myftinia Tiran ka prcjell me shqetsim aktin e pabazuar ligjrisht t nj martese mes dy individsh t s njejts gjini t mbajtur n ambientet e nj institucioni shtetror.

  Me t njejtin intensitet, Myftinia Tiran, prcjell edhe shqetsimin e mijra besimtarve dhe qytetareve t Tirans, t cilt ndjehen t irrituar para nj akti t till i cili nuk prfaqeson as botkuptimin, as fen dhe as traditn e shqiptarve.

  Zhvillimi i nj procedure t till n kundrshtim me ligjin shqiptar dhe Kodin e Familjes s Republiks s Shqipris sht nj veprim i rrezikshen pr t legalizuar dhe normalizuar nj proces q tenton t imponohet pa dshir prmes shkatrrimit t familjes dhe kulturs ton kombtare.

  Ne, kshillojm dhe u bjm thirrje institucioneve t jen t kujdesshm ndaj ngjarjeve t tilla duke mos u profilizuar n drejtimin e kundrt me pjesn drrmuese t votuesve dhe taksapaguesve shqiptar.

  Myftinia Tiran, mbetet e angazhuar trsisht dhe fuqimisht n mbshtetjen dhe promovimin e vlerave t familjes si thelbi i shoqrive t krijuara nga Zoti i Lartsuar pr mbarvajtjen e njerzimit.

  Po ashtu mbetet e angazhuar n promovimin e do akti i cili synon lartsimin moral t ndrgjegjes ton kombtare si dhe do siprmarrjeje q on drejt mirqenies ton publike materiale apo shpirtrire qoft ajo.

  Myftinia Tiran

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Pr: Komuniteti mysliman Rilindjes Satanike: Myslimant nuk pranojn martesat e t njjts gjini!

  ‘Martesa' e 2 grave n Bashkin e Tirans’/ Reagon Kumuniteti Mysliman i Shqipris-Myftinia Tiran

  Emri: auto_New_Project_81716213011.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 41.3 KB

  Komuniteti Mysliman i Shqipris-Myftinia Tiran ka reaguar me shqetsim mbi aktin e pabazuar ligjrisht t nj "martese" mes dy individsh t s njejts gjini t mbajtur n ambientet e nj institucioni shtetror.

  N deklaratn e saj publike, Myftinia Tiran i ka br thirrje ‘institucioneve t jen t kujdesshm ndaj ngjarjeve t tilla duke mos u profilizuar n drejtimin e kundrt me pjesn drrmuese t votuesve dhe taksapaguesve shqiptar’, si dhe ka theksuar se ‘zhvillimi i nj procedure t till n kundrshtim me ligjin shqiptar dhe Kodin e Familjes s Republiks s Shqipris sht nj veprim i rrezikshen pr t legalizuar dhe normalizuar nj proces q tenton t imponohet pa dshir prmes shkatrrimit t familjes dhe kulturs ton kombtare’.

  Njoftimi i Komunitetit Mysliman t Shqipris-Myftinia Tiran:

  Deklarat

  Myftinia Tiran ka prcjell me shqetsim aktin e pabazuar ligjrisht t nj "martese" mes dy individsh t s njejts gjini t mbajtur n ambientet e nj institucioni shtetror.

  Me t njejtin intensitet, Myftinia Tiran, prcjell edhe shqetsimin e mijra besimtarve dhe qytetareve t Tirans, t cilt ndjehen t irrituar para nj akti t till i cili nuk prfaqeson as botkuptimin, as fen dhe as traditn e shqiptarve.

  Zhvillimi i nj procedure t till n kundrshtim me ligjin shqiptar dhe Kodin e Familjes s Republiks s Shqipris sht nj veprim i rrezikshen pr t legalizuar dhe normalizuar nj proces q tenton t imponohet pa dshir prmes shkatrrimit t familjes dhe kulturs ton kombtare.

  Ne, kshillojm dhe u bjm thirrje institucioneve t jen t kujdesshm ndaj ngjarjeve t tilla duke mos u profilizuar n drejtimin e kundrt me pjesn drrmuese t votuesve dhe taksapaguesve shqiptar.

  Myftinia Tiran, mbetet e angazhuar trsisht dhe fuqimisht n mbshtetjen dhe promovimin e vlerave t familjes si thelbi i shoqrive t krijuara nga Zoti i Lartsuar pr mbarvajtjen e njerzimit.

  Po ashtu mbetet e angazhuar n promovimin e do akti i cili synon lartsimin moral t ndrgjegjes ton kombtare si dhe do siprmarrjeje q on drejt mirqenies ton publike materiale apo shpirtrire qoft ajo.

  Myftinia Tiran

  Emri: auto_443716175_684077270510897_8571674346260285767_n1716213011.jpg

Shikime: 27

Madhsia: 28.6 KB

  Syri

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Pr: Komuniteti mysliman Rilindjes Satanike: Myslimant nuk pranojn martesat e t njjts gjini!

  Dom Gjergj Meta: Nj provokim pashije n tarracn e nj bashkie

  Nga Dom Gjergj Meta

  Merret vesh leht se ky sht nj provokim, i krkuar, i mirmenduar dhe i mirorganizuar nga lobe t caktuara, q kan nj agjend t tyren, pjes e s cils, si duket sht br edhe nj institucion shtetror. Mundohem t mos jem komplotist pr natyr, por ksaj here e besoj se qoft Bashkia e Tirans, qoft protagonistt e nj shfaqjeje ceremoniale t till, pr interesa t ndryshme kan vn n sken qllimisht nj teatr t shmtuar, duke prdorur edhe veshjet e aktorve madje (fustane nusrie, rroba kleriksh) e deri te fmija q mbajn n krah.

  Jan thn shum gjra dhe nuk dua t’i prsris, sepse nga ana ime sht krejt e qart se far natyre duhet t ket nj martes dhe se ajo duhet t jet vetm heteroseksuale q t quhet e till, pra vetm ndrmjet nj burri e nj gruaje dhe kjo pr gjith jetn, derisa vdekja t mos i ndaj. Ajo q t bn shum prshtypje, sht se si nj institucion publik lejon, madje bhet pjes bashkpunuese e nj provokimi t mirstrukturuar. Se si kjo ndodh pikrisht n kohn kur Kryetari i Bashkis s Tirans nuk sht aty dhe n nj koh kur debati pr familjen dhe shenjtrin e saj po merr prmasa kombtare, prve debateve t tjera t ktyre ditve.

  Kjo m bn t mendoj se Bashkia e Tirans ka nj agjend t caktuar ose se s paku segmente t veanta t saj e mbshtesin kt agjend. Ky institucion nuk merr parasysh ndjesit dhe ligjet e ktij vendi, por abuzon me to, duke i shkelur me t dyja kmbt n mnyr arbitrare, madje edhe cinike, duke i zbukuruar me lule. Ktu shtja nuk sht thjesht politike, por tregon qart se Bashkia e kryeqytetit sht pjes e nj lobimi, i cili po krkon me ngulm t modifikoj konceptin e martess dhe t familjes, duke u dhn atyre ngjyrime t caktuara.

  N fotot e shprndara n median televizive dhe at online, shihet se n kraht e njrs prej zonjave gjendet edhe nj fmij. Un mendoj se ky sht nj abuzim me fmijn, ashtu sikurse sht abuzim kur prindrit q divorcohen i prdorin fmijt kundr njri-tjetrit apo kur fmijt bhen instrumente pr t knaqur egoizmin e prindrve nprmjet surrogacis ose inseminimit artificial, a rendjes drejt bankave anonime t embrioneve. Fmija i mbartur n krah, ndrsa grat puthen s bashku, sht kryekput nj skenar n t cilin ai fmij shrben si nj mjet dhe asgj m shum. Dhe ky sht abuzim.

  Un nuk jam pr linim. Ne jemi t gjith bijt e Hyjit, ama mendimin dhe objeksionin e ndrgjegjes nuk e ndal askush. Nuk e di nse Bashkia e Tirans ka pjes t administrats s vet ndonj katolik. Nse ka, u bj thirrje q t protestojn kundr nj teatri t till, sepse ndrgjegjja e tyre vlen m shum sesa kritikat e shefit/ave t tyre apo larg qoft, largimi i tyre nga puna. Nse aty gjendet dikush q e mendon ndryshe nga ata q e kan inskenuar nj gj t till, t distancohet edhe publikisht.

  Mosbindja civile sht nj vler, kshtu q do t’i bnit nder vetes dhe institucionit duke mos u bindur e duke protestuar, jo vetm pr kt gj, por pr do abuzim pr t cilin jeni dshmitar. Nuk e di nse ndonj prej katolikve q punon n Bashkin e Tirans do t’i lexoj kto rreshta, por nse i lexojn dhe pajtohen me mua, t dalin e ta tregojn publikisht dakordsin e tyre me to e mosdakordsin e tyre me at teatr pashije.

  Koha Jone

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Pr: Komuniteti mysliman Rilindjes Satanike: Myslimant nuk pranojn martesat e t njjts gjini!

  Nj njeri i vetm provokon, nj shtet imponon. Problemi nuk sht dy grat q u martuan dhe inskenimi i saj pr konsum publik n media. Problemi sht shum i madh dhe shum m i rrezikshm se kaq. Kuvendi i Shqipris me votat e mazhorancs ka ligjruar kto martesa homoseksuale. Pse e bn nj gj t till? Politikant dalin e thon: "Kto jan vlerat e Evrops s Bashkuar. Nse duam t bhemi vend antar i Evrops s Bashkuar, duhet t'i prqafojm kto vlera." Me fjal t tjera, q t hyni n BE, duhet t kompromentoni gjith vlerat dhe traditat tuaja si popull q i keni ruajtur e trashguar brez pas brezi pr mijravjear. Kjo duhet t bj do shqiptar q e vlerson dhe ruan traditn, pavarsisht se far tradite fetare t'i prkisni, q t ngrini zrin ne ruajtjen e traditave tona. Edhe pse u prkasim besimeve t ndryshme si popull, familjen secili prej nesh e ka t shenjt. Dhe shnjestra ktu nuk sht vetm institucioni i martess, shnjestra sht familja! far krijon martesa? Martesa krijon familje! Martesa siguron vazhdimsin e jets, lindjen e fmijve.

  Fakti q kto "vlera t reja" nuk i gjejm vetm n Bashkimin Evropian, por n gjith qytetrimin perndimor, tregon se kto zhvillime jan t mirkordinuara nga forcat e s keqes q fshihen n errsir e nuk e nxjerrin kokn. Por blejn e kompromentojn udhheqsit tuaj politik, q kta t zbatojn me prpikmri udhzimet e tyre. Edi Rama dhe Erion Veliajt, njerzit e "Kaballit" ku Xhorxh Soros dhe sorrollopi i tij bn pjes, jan vetm veglat e s keqes. Xhorxh Sorosi me shok jan kapitent e Luciferit mbi tok. Ata nuk adhurojn t njjtin zot q ne adhurojm, ata adhurojn s keqen, ata krkojn pushtetin n kmbim t adhurimit t s keqes. Dhe e keqja pret prej tyre q t zbatojn planet e Luciferit, zotit t tyre. Kto plane variojn n form, por shnjestra sht e njjt: shkatrrimi i familjes, shkatrrimi i njeriut duke e larguar njeriun nga Zoti. Duke e rebeluar njeriun kundr Zotit. Si thot nj fjal e mome shqiptare: "I ligu hedh gurin e fsheh dorn!"

  E keqja e ka nxjerr kokn e fytyrn e saj hapur pr t gjith q ta shikojn. Edhe pse sht dika e frikshme kur mendon se si kemi arritur deri n kt pik. Kjo sht edhe nj zhvillim pozitiv pasi i zgjon njerzit nga gjumi letargjik, ideja se njeriu nuk ka nj dimension shpirtror, dhe nuk e gjen veten n qendr t nj lufte shpirtrore mes t mirs dhe s keqes.

  Albo

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Pr: Komuniteti mysliman Rilindjes Satanike: Myslimant nuk pranojn martesat e t njjts gjini!


 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Pr: Komuniteti mysliman Rilindjes Satanike: Myslimant nuk pranojn martesat e t njjts gjini!

  Gjykata e Lart i refuzon regjistrimin e fmijs iftit t lesbikeve

  Emri: 1716149934_edliramara.jpg

Shikime: 2

Madhsia: 34.7 KB

  Gjykata e Lart rrzon krkesn e Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, ifti i lesbikeve q u martua pak koh m par n Bashkin e Tirans. Ato krkuan q t’i regjistronin dy fmijt me t drejta mmsie t barabarta. Pavarsisht krkess s tyre, Gjykata e Lart rrzoi krkesn.

  ifti u martua n Bashkin e Tirans n nj ceremoni ku merrnin pjes familjart e tyre.

  Lapsi

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 174
  Postimi i Fundit: 16-03-2012, 09:18
 2. Komuniteti Mysliman merr qendrn e Tirans
  Nga Lioness n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-12-2007, 19:09
 3. Pse myslimant nuk pranojn kryqin?
  Nga Antipatrea n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 23-07-2006, 22:33
 4. Komuniteti Mysliman dhe legjislacioni
  Nga Iliriani n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-05-2006, 12:26
 5. Ligji per martesat e te njejtes gjini
  Nga Kingu_Tirones n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 19-05-2003, 23:00

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •