Maqedonia e lashtė nuk ka folur greqisht

Tjetėr element ėshtė tė shkruash nė greqishte por tjetėr gjė eshte tė flasėsh nė gjuhėn e vėndit. Dijetarėt e lashtė shkruan nė gjuhėn `ndėrkombėtare`greqishte, por popujt nuk ėshtė e thėnė tė flisnin greqisht. Njėlloj si sot; shkruajmė anglisht por nuk jemi anglezė…..
Historianėt greke dhe ata qė konfirmojnė shkrimet e tyre, e kanė shtrembėruar Historinė qė nga emrat e mbretit tė Parė maqedonas.
Nė gjenealogjinė e tij mitike pėr Maqedoninė tė themeluar qė nė shek 8 pes, poeti na tregon pėr birin e Zeusit dhe princeshės fthiane Thya, tė quajtur Makedon, themeluesi eponim i fisit tė maqedonėve apo maqedonasve.
Sipas Hesiodit, djali tjetėr i Thyas (djali tjeter - Thyas ose shqip - i dyti) ishte Magni, mbreti eponim i fisit Magnetis ?!??? ( Nė fakt me fjalėn MAGNI- grekėt e kanė zėvėndėsuar fjalėn EMATHIA- E MADHE)….
Vėllai i saj Heleni (?!) konsiderohej si paraardhės i fisit tė Dorėve (Dora), Eolėve (EOL-vlon-VALAVITET), Jonėve (E JONA) dhe Akeanėve (KANE QE ose KA), ndėrsa motrat e saj Pandora dhe Protogenia, krijuan racėn e disa fiseve tė tjera tė lashta.
Kėto fise janė me kuptim ne gjuhen shqipe- por historianet greke i quajnė helenė...???!!!
Mbreterit e Pare. Njė grup historianėsh grekė shkruajnė se Mbreti i parė ishte PERDIKA (S) (I PERDITESHMI- CDO DITE); njė palė tjetėr thotė se mbreti i parė ishte TEMEN (OS)- (DHEMBAJTESI).
Njė gojėdhėnė e lashtė thotė se ishte Karanos (QE KA RENE pra, qe sapo ka ardhur), themeluesi i mbretėrisė maqedonase dhe i dinastisė argeade. Karanos thuhet se ishte i biri apo pasardhės i mbretit argiv Temenos, qė u largua nga Argosi pėr tė themeluar mbretėrinė e vet. Thuhet se Karanusi u konsultua me Orakullin e Delfit, i cili i tha atij tė shkonte nė veri drejt zonės sė Emathisė.
Sipas Marsias (Marsi -EMER SHQIP) sė Pelas (Pela-kali femer), Karanosi erdhi gjithashtu nė Emathi me njė grup tė madh grekėsh, duke qenė i udhėzuar nga orakulli pėr tė kėrkuar njė vendbanim nė Maqedoni. Ai zaptoi qytetin e Edesės kur banorėt ndaluan pėr shkak tė njė shiu tė fortė dhe njė mjegulle tė dendur. Ai i dha qytetit tė Edesės emrin Aigai (Egjeu), dhe popullit tė tij emrin Argeadė nė pėrkujtim tė kėtij pėrkushtimi.
Thrasilibi , Tukididi, (Herodoti- ka te dhena kontradiktore i quanteme prejardhje doriane), Demosteni, megjithsese helene -shkruanin se maqedonasit ishin barbare
Gramatikani Athinaias, pėr shembull, etiketonte thesalianėt, beotianėt dhe elianėt si barbarė, pavarėsisht se e dinte mirė qė thesalianėt dhe beotianėt flisnin njė dialekt eolik grek, ndėrsa eleanėt (nga Elis) mikpritėsit e Lojėrave Olimpike, vetė flisnin njė formė dorike. Po kėshtu njė filozof jonian Prodikos, i cili jetonte nė Athinė si ambasador, e quante dialektin e Pitakut tė Mitilenės, njė nga shtatė tė diturit e Greqisė, i cili fliste vetė eolisht, barbar, pėr shkak tė ndryshimit tė Pitakut me stilin atik tė tė folurit. Ai nuk dinte tė dallonte fjalėt saktė, duke qenė nga Lesbosi, dhe duke qenė rritur me njė dialekt barbar
(ėėė.google.com -Maqedonia e lashtė).
Konfirmime qė Maqedonia nuk ka qėnė kurrė greke:
Aleksandri i madh emėr me grup fjalėsh nė shqip-A-KA; LEKS-LEXOJ; ANDR-ĖNDĖR- pra, qė ėshtė lexuar nė ėndra.
Kali i tij Bukefal (is) – buke-fali ( buke qe fal qe jep, per shkak te dhenies nga Aleksandri i madh pasuri te ndryshme ushtareve te tij duke ua dhuruar me kalin e tij).
Qyteti Pellas – Pela ne shqip.
Njė variant tjetėr. Vetė fjala MAQEDONIA sipas Robert D`Angely tek libri i tij `ENIGMA`, shkruan se kjo fjale eshte nje tog fjalesh shqip: MA-MBAJ; KE-QE, KAU; DHONI- DHOI-DHI-CJAP, pra vend blegtor qė mban QE dhe DHI.
Aristoteli e mori me vete Aleksandrin ne Athine per te mesuar greqisht. Pra Aleksandri nuk dinte greqisht (Aristoteli dhe Aleksandri i Madh: ēfarė marrėdhėnie? - Gazeta Shqiptare Online). Ne Shkollen e Aristotelit, Aleksandri mesoi nė mėnyrė “acroamaike” (mėsime tė dhėna gojarisht) dhe “epoptike” (qė lidhen me iniciacionin) dhe qė ata ruhen t’i pėrhapin (Lidhjet e panjohura tė Aristotelit me Aleksandrin e Madh - Albspirit (alb-spirit.com)).
Duhet shtuar se ushtarėt e Aleksandrit te madh ishin me origjine ilire dhe aspak greker. Kjo vertetohet nga PASHTUNET (Bastun- shkop) e Afganistanit, te cilet janė me origjine nga ish ushtaret ilire te Alksandrit te madh, pikerisht se fjalet me te cilat kane emertuar emrat dhe toponimet kuptohen fare lehte se jane shqip si: HUNDEZA, RAKAPOSH, nje lule me emrin BISHA, Disa fėmijė kanė edhe flokė tė kuq. Lart nė male ėshtė njė fis i madh qė quhet KALASH dhe ngjashmėria e tyre me paraardhėsit evropianė tė lė me gojė hapur. Perėnditė e Kalasheve kryesohen nga perėndia Di-Zau (Diell-Zeus). Kalashėt skalisin nė portat e tyre edhe njė gjė qė shpreh origjinėn e tyre tė lashtė ilire dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh: dy brirė dhije (edhe Skėnderbeu dy brirė dhije kishte nė pėrkrenare)..
KDisa fėmijė kanė edhe flokė tė kuq. Lart nė male ėshtė njė fis i madh qė quhet KALASH dhe ngjashmėria e tyre me paraardhėsit evropianė tė lė me gojė hapur. Perėnditė e Kalasheve kryesohen nga perėndia Di-Zau (Diell-Zeus). Kalashėt skalisin nė portat e tyre edhe njė gjė qė shpreh origjinėn e tyre tė lashtė ilire dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh: dy brirė dhije (edhe Skėnderbeu dy brirė dhije kishte nė pėrkrenare).tDisa fėmijė kanė edhe flokė tė kuq. Lart nė male ėshtė njė fis i madh qė quhet KALASH dhe ngjashmėria e tyre me paraardhėsit evropianė tė lė me gojė hapur. Perėnditė e Kalasheve kryesohen nga perėndia Di-Zau (Diell-Zeus). Kalashėt skalisin nė portat e tyre edhe njė gjė qė shpreh origjinėn e tyre tė lashtė ilire dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh: dy brirė dhije (edhe Skėnderbeu dy brirė dhije kishte nė pėrkrenare). e konfirmon edhe Dr. Aristidh Kola. Shkrimi pėr Hundėzėn po e fillojmė me njė pjesė tė marrė nga libri i Aristidh P. Kolės, “Arvanitasit dhe prejardhja e grekėrve, ku shkruhet: “Rreth 6 mijė ushtarė ilirė, pas vrasjes sė Klitit nga Aleksandri i Madh, e veēuan pozicionin e tyre prej tij dhe u endėn nėpėr Braktane, derisa pėrfunduan nė Kafiristanin e sotėm, midis Afganistanit dhe Pakistanit verior. Shumė zakone dhe tradita tė tyre dėshmojnė prejardhjen iliro-helene tė tyre; kėtė e dėshmon edhe Ernesto Skura nė shkrimin e tij, “Ilirėt nė Afganistan” nė gazetėn “Lidhja” tė Antonio Bellushit, maj 1983.
Disa fėmijė kanė edhe flokė tė kuq. Lart nė male ėshtė njė fis i madh qė quhet KALASH dhe ngjashmėria e tyre me paraardhėsit evropianė tė lė me gojė hapur. Perėnditė e Kalasheve kryesohen nga perėndia Di-Zau (Diell-Zeus). Kalashėt skalisin nė portat e tyre edhe njė gjė qė shpreh origjinėn e tyre tė lashtė ilire dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh: dy brirė dhije (edhe Skėnderbeu dy brirė dhije kishte nė pėrkrenare). mesjetDisa fėmijė kanė edhe flokė tė kuq. Lart nė male ėshtė njė fis i madh qė quhet KALASH dhe ngjashmėria e tyre me paraardhėsit evropianė tė lė me gojė hapur. Perėnditė e Kalasheve kryesohen nga perėndia Di-Zau (Diell-Zeus). Kalashėt skalisin nė portat e tyre edhe njė gjė qė shpreh origjinėn e tyre tė lashtė ilire dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh: dy brirė dhije (edhe Skėnderbeu dy brirė dhije kishte nė pėrkrenare). Disa fėmijė kanė edhe flokė tė kuq. Lart nė male ėshtė njė fis i madh qė quhet KALASH dhe ngjashmėria e tyre me paraardhėsit evropianė tė lė me gojė hapur. Perėnditė e Kalasheve kryesohen nga perėndia Di-Zau (Diell-Zeus). Kalashėt skalisin nė portat e tyre edhe njė gjė qė shpreh origjinėn e tyre tė lashtė ilire dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh: dy brirė dhije (edhe Skėnderbeu dy brirė dhije kishte nė pėrkrenare). Skenderbeu shkrovi se jemi Epirote te Mqaedonise. Dhe se te krishteret orthodokse Arber&epirotDisa fėmijė kanė edhe flokė tė kuq. Lart nė male ėshtė njė fis i madh qė quhet KALASH dhe ngjashmėria e tyre me paraardhėsit evropianė tė lė me gojė hapur. Perėnditė e Kalasheve kryesohen nga perėndia Di-Zau (Diell-Zeus). Kalashėt skalisin nė portat e tyre edhe njė gjė qė shpreh origjinėn e tyre tė lashtė ilire dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh: dy brirė dhije (edhe Skėnderbeu dy brirė dhije kishte nė pėrkrenare). tDisa fėmijė kanė edhe flokė tė kuq. Lart nė male ėshtė njė fis i madh qė quhet KALASH dhe ngjashmėria e tyre me paraardhėsit evropianė tė lė me gojė hapur. Perėnditė e Kalasheve kryesohen nga perėndia Di-Zau (Diell-Zeus). Kalashėt skalisin nė portat e tyre edhe njė gjė qė shpreh origjinėn e tyre tė lashtė ilire dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh: dy brirė dhije (edhe Skėnderbeu dy brirė dhije kishte nė pėrkrenare). Disa fėmijė kanė edhe flokė tė kuq. Lart nė male ėshtė njė fis i madh qė quhet KALASH dhe ngjashmėria e tyre me paraardhėsit evropianė tė lė me gojė hapur. Perėnditė e Kalasheve kryesohen nga perėndia Di-Zau (Diell-Zeus). Kalashėt skalisin nė portat e tyre edhe njė gjė qė shpreh origjinėn e tyre tė lashtė ilire dhe lidhjen e tyre me Aleksandrin e Madh: dy brirė dhije (edhe Skėnderbeu dy brirė dhije kishte nė pėrkrenare)
(Aleksandri i Madh, gjuha burashaski dhe Ilirėt e Pakistanit. | *********.com™).
Nė kohėn e Bizantit quheshin Maqedonas ose ilirė. Kujto Reposh Kastrioti qė nė Epitafin e varrit te tij u shkruajt: Reposh Kastrioti - Dux illyricum.
Pas pushtimit Osman- arber & Epirotet qe nuk u larguan, u afruan kishes bullgare te Ohrit duke ruajtur pronat dhe fenė dhe duke harruar gjuhėn dhe etninė dhe u quajten maqedonas dhe jo bullgarė. Njėlloj si Arberit e Kosoves (Dardanise) i u afruan kishes serbe duke ruajtur pronat dhe fene por duke harruar etnine dhe u quajten shkie.
Pas pushtimit Osman nė Konferencėn e Paqes nė Londėr 1913, shteti grek mori Selanikun dhe Janinėn me gjithė rrethinat, dhe pėr tu justifikuar krijoi histori te shtrembėruara dhe madje duke shtrembėruar e shpikur mitologji per Maqedoninė dhe Epirin.
Ėshtė detyrė e Historianėve albanologe dhe Etimologė qė tė konfirmojnė mashtrimet e historianeve grekė dhe atyre qė pėrkrahin kėto ide, madje ēdo dokumentacion grek pėr historine duhet ta shohin me rezerva dhe tė zbulojnė tė vėrtetat qė fshihen nė tekstet e lashtė tė rishkruara nga greket dhe tė deformuara pėrsa i pėrket fjalėve, vėndeve, toponimeve, emrave etj..

priftipirro2017@gmail.com