Kto protokolle kan shkaktuar dhe po shkaktojn nj val zemrimi kundr hebrejve n vndet ku banonin, dhe banojn sot hebrejt si n Izrael ashtu dhe n SHBA, vndet e BE e gjetke edhe n ditt e sotme me protestat kundr lufts s Izraelit ndaj Palestinezve.
Protokollet q n fillimet e shekullit t XX e deri kur kulmuan me genocidin ndaj hebrejve n kampet e prqndrimit gjerman n luftn e 2 botrore shkaktuan vrasjen me mmiliona hebrejve dhe popujve t tjer.
N ditt e sotme, luftrat n Ukrain, lufta e Izrelit kundr Palestinezve mesa duket jan nj fillim ugurzi , zgjatja e t cilave mund t konfirmoj strategjine e ktyre t urtve q t afrojn fundin e bots dhe ardhjen e Dexhallit islam apo anti krishtit. Madje disa analist hebrej thon q vet Netaniahu mund t jet nj paraardhs i Dexhallit.
Megjithse shtypi e asaj kohe dhe shtypi i ditve t sotme sht prpjekur t konfirmoj se protokollet e t urtve t Zionit jan nj falsifikim , por t dhnat e ditve t sotme tregojn t kundrtn, sepse po t shihen 24 direktivat e shkruar q n vitin 1903 mund t konfirmojn se ato po zbatohen n koht e sotme n t gjitha vndet ku hebrejt dominojn politikat e vndeve t veanta dhe ato ndrkombtare, madje dhe globalizmi sht nj derivate i njrs nga direktivat e protokolleve t shkruara 121 vite m par pra, nse zbatohen fundi i bots mund t jet afr.
Prmendja e par e njohur e Protokolleve t t Urtve t Zionit ishte n nj artikull t vitit 1902 nga gazetari Menshikov.
N vitin 1903, Protokollet u botuan si nj seri artikujsh n Znamya, nj gazet e `qindsheve t zeza` .Ai u shfaq prsri n 1905 si kapitulli i fundit `I madhi brnda t voglit dhe antikrishti", nj libr nga Sergei Nilus.
N janar 1920, Eyre & Spottisoode botuan prkthimin e par n anglisht t Protokollet e Pleqve t Sionit n Britani nga George Shanks.
N SHBA u prkthye n anglisht nga Natalie de Bogory n qershor 1918 nga Instituti Hoover.
Ideja e nj komploti ndrkombtar hebre pr dominimin e bots, sipas protokollit, u krijua q n vitet 1860. Jacob Brafman, nj ifut lituanez I cili shkroi polemika kundr Talmudit dhe Qahalit (Asamble cifute).
Pipes vren se Protokollet theksojn tema t prsritura t antisemitizmit konspirativ: "Hebrenjt gjithmon bjn skem", "Hebrenjt jan kudo", "Hebrenjt jan pas do institucioni", "Hebrenjt i binden nj autoriteti qendror, "Pleqt" n hije" dhe "Hebrenjt jan afr suksesit (Segel, Binjamin (1995). A Lie and a Libel: The History of the Protocols of the Elders of Zion. Translated by Levy, Richard S. University of Nebraska Press. p. 30. ISBN 0803242433.).
N total Protokollet me gjith sqarimet prbjn mbi 400 faqe, por 24 direktivat jan si m posht dhe kshtu lexuesi mund t shoh ngjashmrit me ditt e sotme.
Protokolloi i t Urtve t Zionit (The Protocols of the Elders of Zion - Wikipedia):
1.Doktrina Themelore: "E drejta qndron n fuqi:" Liria dhe e drejta pr t br far dshron; Autoriteti dhe pushteti; Ar = para
2.Lufta ekonomike dhe organizimi ojn n qeverin ndrkombtare; Komploti ekonomik ndrkombtar politik; Shtypi/Media si mjete
3. Metodat e Pushtimit: Populli hebre, arrogant dhe i korruptuar; Zgjedhja/Zgjedhja; Shrbim public
4. Shkatrrimi i fes nga materializmi. Biznesi si i ftoht dhe i pashpirt; Johebrenjt si skllevr
5. Despotizmi dhe Progresi Modern Etika Hebraike; Marrdhnia e popullit hebre me shoqrin m t madhe
6. Blerja e toks, Nxitja e spekulimeve Pronsia e toks
7. Nj profeci e lufts mbarbotrore: Trazirat dhe mosmarrveshjet e brendshme (kundr sistemit gjyqsor) q ojn n luft kundr Shalom/Paqe
8. Elementi kriminal i qeveris kalimtare
9. Ligji Gjithprfshirs i Propagands; arsimimi; Masoneria
10. Heqja e Kushtetuts; Ngritja e Politiks s Autokracis; Rregulli i shumics; Liberalizmi; Familja
11. Kushtetuta e autokracis dhe sundimi universal i johebrenjve; prfshirja politike e hebrenjve; Masoneria
12. Mbretria e Liris s Shtypit dhe Kontrollit; censura e shtypit; Publikimi
13. Kthimi i mendimit publik nga johebrenjt nga gjrat thelbsore n jothelbsore; Biznesi; Zgjedhja/Zgjedhja; Shtypi dhe censura; Liberalizmi
14. Shkatrrimi i fes si nj prelud i ngritjes s judaizmit t Perndis ifut; Zoti; johebrenjt; Liria; Pornografi
15. Shfrytzimi i Masoneris: Shtypja e pashpirt e armiqve johebrenj; Masoneria; Dijetart e Izraelit; Pushteti dhe autoriteti politik; Mbreti i Izraelit
16. Anulimi i Arsimit Arsimi
17. Fati i Avokatve dhe Juristve t Klerit; Klerik; Krishterimi dhe autoriteti johebre
18. Organizimi i rregullimit t Keqe; t folurit
19. Mirkuptimi i ndrsjell ndrmjet sundimtarit dhe njerzve Thashethemet; Martirizimi
20. Programi Financiar dhe Taksat dhe Taksat e Ndrtimit; Kredi; Obligacionet; Fajde; Dhnia e parave
21. Kredit e brendshme dhe kredit e qeveris Tregjet dhe bursat
22. Prfitimi i sundimit hebre Ari=Parat; Zgjedhja/Zgjedhja
23. Ngulitja e bindjes Bindja ndaj autoritetit; Skllavria; Zgjedhja/Zgjedhja
24. Mbretria e sundimtarit hebre; Dokumenti si fiksion.
Nprmjet ksaj pasqyre t shkurtr duket qart se nuk ka vnd konspiracioni sepse n t vrtet 24 direktivat jan duke u br realitet n ditt e sotme.
Pyetja e fundit sht se kush na qnkrkan zbatuesit pa dashje t t urtve t Zionit? Kta mund t jen formuluesit e Kushtetuts t BE, Sorroistt dhe degt e tyre, ekstremizmi fetar dhe etnik q ka shprthyer mnjher pas shkatrrimit t komunizmit, madje dhe po vazhdon edhe n ditt e sotm n pika t ndryshme t Globit.
Interesant sht fakti se n Kushtetutn e BE nuk sht prmndur roli i kristianizmit n evoluimin e kulturs, arsimimit, progresit, t lirive, dhe rolin e brjes s ligjeve dhe t moralit n shtetet europiane bazuar n Bibl.
Nj nga kritikuesit e demokracive liberale perndimore, dhe mesa duket edhe t direktivave t protokolleve t t urtve t Zionit shkroi: ``Nse do injorojme rregullat morale, ne do injorojme n fund t fundit edhe vet lirine; nse rregullat morale kaprcehen dhe deklarohen relative, do t minohej themeli i vet kndvshtrimit europian t Bots``.