Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Departamenti i Shtetit shkarkon nga detyra njeriun q shpalli Sali Berishn non-grata n SHBA

  DASH shkarkon Gabriel Escobar-in/ Nga mesi i majit sdo t jet m emisar pr rajonin

  Emri: auto_escobar1688976995.jpg

Shikime: 96

Madhsia: 35.6 KB

  Gazetari dhe korrespodenti i Al Jazeera Balkans n Uashington, Ivo Puljic, pretendon t ket msuar nga burime jozyrtare n Departament amerikan t shtetit, se q nga mesi i muajit Zvends Ndihms Sekretari, Gabriel Escobar, nuk do t jet m n at post si emisar pr Ballkanin Perndimor.

  Nga mesi i ktij muaji Gabriel Escobar nuk do t jet m zvendsndihms Sekretari i Shtetit pr Evropn dhe Euroazin apo i drguar pr Ballkanin Perndimor, msova jozyrtarisht n Departamentin e Shtetit. Mesa duket ai do t propozohet pr nj nga postet ambasadore. Ku?, ka shkruar n rrjetin e tij n X.  Pretendimi i Puljic sht transmetuar gjersisht n mediat malazeze edhe si "AntenaM".

  Syri

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Pr: Departamenti i Shtetit shkarkon nga detyra njeriun q shpalli Sali Berishn non-grata n SHBA

  U shkarkua nga detyra/ Escobar mban konferencn e fundit pr mediat

  Emri: auto_escobar1715167049.jpg

Shikime: 84

Madhsia: 31.8 KB

  Zvends Ndihmsi i Sekretarit t Shtetit dhe i drguari i Qeveris Amerikane pr Ballkanin Perndimor, Gabriel Escobar, do ta mbaj sot konferencn e fundit t tij pr shtyp.

  N kt konferenc, Escobar do t flas pr zhvillimet n rajonin e Ballkanit Perndimor prgjat tre viteve kur mbajti kt post.

  “N konferencn e tij t fundit prpara se t largohet nga pozicioni pr detyrn e tij t ardhshme n Shrbimin e Jashtm, Zvends Ndihms Sekretari Escobar do t diskutoj zhvillimet n Ballkanin Perndimor gjat tre viteve t tij n kt rol, si dhe sfidat dhe mundsit n t ardhmen, dhe do t marr pyetje nga gazetart”, thuhet n njoftimin pr media.

  Escobar u shkarkua nga kjo detyr, por DASH tentoi ta zbuste largimin e tij duke thn se do t shkoj n nj detyr tjetr.

  Syri

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Pr: Departamenti i Shtetit shkarkon nga detyra njeriun q shpalli Sali Berishn non-grata n SHBA

  Shkarkimi i Escobar/ Bugajski: Koha q ShBA t emroj nj t drguar t pakorruptuar n Ballkan

  Emri: auto_2rqfs1715015996.jpg

Shikime: 82

Madhsia: 26.7 KB

  Njohsi i shtjeve t Ballkanit, Janusz Bugajski ka komentuar pretendimet n lidhje me shkarkimin e zvendsndihmsit t Sekretarit t Shtetit dhe emisarit pr Ballkanin Perndimor, Gabriel Escobar.

  N nj reagimi n llogarin e tij n “X”, Bugajski ka ndar shkrimin e gazetarit Vudi Xhymshiti ku raporton se Escobar shte shkarkuar nga detyra e tij si i drguar n dialogun Prishtin – Beograd.

  Bugajski shkruan se sht koha pr t emruar t drguar t pakorruptuar q kuptojn Ballkanin dhe mund t merren me Rusin dhe prfaqsuesit e saj n Beograd dhe Banja Luka.

  Postimi i plot:

  Nuk sht udi q Vui mori nj udhtim falas nga administrata e Biden. sht koha pr t emruar t drguar t pakorruptuar q n fakt e kuptojn Ballkanin dhe mund t merren me Rusin dhe prfaqsuesit e saj n Beograd dhe Banja Luka.

  Emri: auto_Screenshot-2024-05-06-1852231715015736.jpg

Shikime: 86

Madhsia: 38.3 KB

  Syri

 4. #4

  Pr: Departamenti i Shtetit shkarkon nga detyra njeriun q shpalli Sali Berishn non-grata n SHBA

  Ne qofte se Amerika ka bere nje gje te vetme te mire ajo e mire eshte shpallja e non grata e Amerikes ndaj shokut Sali. Qeveritesi me i keq mbas Enver Hoxhes . I pari vjen Enver Hoxha dhe i dyti vjen Sali Berisha si keq qeverisje apo shkatrrim-qeverisje se ta quash qeverisje edhe per keq do guxim.

  Edi Rama po i ben te gjitha te keqiat e mundshme por prap eshte zorr te arrij mendurine dhe budallallekun e Sali Berishes. Berisha ka bere mendurira qe edhe mbas 100 vjetesh njerezimi nuk do ti kuptoje,si psh universitetet private qe shisnin diplloma apo ndertimi i kjoskave ne qender te Tiranes etj etj

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Pr: Departamenti i Shtetit shkarkon nga detyra njeriun q shpalli Sali Berishn non-grata n SHBA


 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Pr: Departamenti i Shtetit shkarkon nga detyra njeriun q shpalli Sali Berishn non-grata n SHBA

  Berisha reagon ndaj deklarats s Eskobar: Ata q krkojn opozita t emruara nuk i shrbejn demokracis, por putinizimit!

  Emri: Capture-115.jpg

Shikime: 64

Madhsia: 43.9 KB

  Nga Sali Berisha-

  Reagim ndaj deklarats s Zotit Gabriel Eskobar.

  N nj intervist t tij, dhn gazetares Ilva Tare, Zvends Ndihms Sekretari i Shtetit z. Gabriel Eskobar ndr t tjera ka deklaruar: “Dhe m duhet t them, shpresoj q zgjedhja pr drejtimin t mos jet dikush q na kujton ditt e kqija e t vjetra n Shqiprin e viteve ’90. Kshtu q un shpresoj se prfundimisht partia kryesore opozitare do ta gjej rrugn e saj”.

  Me kt rast i rikujtoj z. Eskobar sa vijon: Koha m e keqe e shqiptarve kan qen ajo kur opozita ishte e ndaluar me ligj dhe m pas ajo q e ktheu opozitn n nj fasad. N nj vend demokratik opozita zgjidhet me vot dhe nuk emrohet me krcnimet e tipit t Enver Hoxhs pr t ngrn bar. Qytetart opozitar me votn e tyre n dy pal zgjedhje pavarsisht manipulimeve, heqjes arbitrare t logos s prfaqsimit, mungess s plot t fondeve, komisionerve dhe numruesve, krcnimeve t turpshme, kan treguar me kurajo se kush sht prfaqsuesi i tyre legjitim. Ata q krkojn opozita t emruara nuk i shrbejn demokracis, por putinizimit.

  Sa pr kujtes vitet ‘90 kan qen vitet e zgjimit dhe daljes nga diktatura. Vitet kur Partia Demokratike udhhoqi revolucionin demokratik t prmbysjes s diktaturs m t egr t Hitlerit shqiptar t pas lufts, Enver Hoxhs dhe kalimin e vendit nga monizmi n demokraci. N at koh James Baker do u thonte shqiptarve: “Ju keni t drejt t zgjidhni lidert tuaj”!

  Sa keq q pas 30 vjetesh nj burokrat u thot atyre se nse zgjidhni at q dshironi do t hani bar! Jam i sigurt q shqiptart dhe demokratt e kan shum t thjesht zgjdhjen mes ktyre dy modeleve.

  Koha Jone

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,392
  Postimet n Bllog
  20

  Pr: Departamenti i Shtetit shkarkon nga detyra njeriun q shpalli Sali Berishn non-grata n SHBA

  Xhymshiti: Berisha u shpall nongrada pr interesa shum t thella, ky vendim duhet t hetohet

  VIDEO

  I ftuar n emisionin A Show n SYRI TV me moderatorin Adi Krasta pr t diskutuar pr shkrimin e Frontline mbi Gabriel Escobar-i, zv/ndihmssekretari i SHBA-s ishte gazetari, Vudi Xhymshiti.

  Xhymishti sht shprehur se deklarimi Nongrada i Berishs ishte pr shpenzime t tjera politike q jan shum t thella dhe ne nga imazhi i par nuk i dallojm dot ato arsye.

  Historia e Nongrads pr hir t integritetit dhe vrtetsis kjo duhet t hetohet kjo shtje.

  Dje kam botuar intervistn q kisha me Berishn n Frontline. Biseda q kisha m liderin e opozits sht se Eskobar sht nj shprfaqje relativisht e dukshme, e nj problemi shum m t madh q qndron brenda DASH.

  Duket qart se deklarimi Nongrada e Berish ishte e orkestruar pr shpenzime t tjera politike q jan shum t thella dhe ne nga imazhi i par nuk i dallojm dot ato arsye.

  Emisioni i plote


  Syri

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-06-2024, 10:37
 2. Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 27-11-2007, 13:21
 3. Qeveria shkarkon nga detyra rektorin e Universitetit t Prishtins
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-08-2005, 03:47
 4. Departamenti i Shtetit paralajmronr qytetart amerikan
  Nga mani n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 17-05-2003, 05:24
 5. Departamenti i Shtetit Amerikan mbi Shqiperine
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-02-2003, 01:04

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •