Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet n Bllog
  19

  Guvernatori i Banks s Shqipris, Gent Sejko, nn hetim nga SPAK pr mashtrime me kredit

  Skema e mashtrimit me kredit on guvernatorin Sejko n SPAK

  Prokuroria e Tirans vlerson se guvernatori i Banks s Shqipris, Gent Sejko duhet t hetohet pr shprdorim detyre nga SPAK, pasi dyshohet se mori masa t vonuara dhe t paprshtatshme pr t frenuar skemn e dyshuar t mashtrimit ndaj mijra qytetarve nga shoqria e mikrokredive MCA.

  Nga Ola Xama

  Emri: gent-Sejko-1536x1220.jpg

Shikime: 31

Madhsia: 32.3 KB
  Guvernatori i Banks s Shqipris, Gent Sejko. Foto: LSA.

  N vitin 2016, Kristo Puleshi nuk e mori seriozisht krkesn e zyrs Albanian Debt Collection Agency, ADCA, pr t paguar nj detyrim prej 58 mij leksh. N shkresn q zyra ligjore i nisi pr llogari t institucionit Micro Credit Albania, MCA, ai njoftohej se rezultonte dorzans i nj kredie t marr nga shoku i tij i fmijris me vler 30 mij lek kredi e cila ishte gati dyfishuar dhe pretendohej se nuk ishte shlyer asnjher.

  N nj kallzim t mvonshm n Prokurori, Puleshi tha se i injoroi shkresat, mesazhet dhe telefonatat pr gjasht vjet me radh, pasi nuk kishte lidhje me kredin dhe atsia n njoftime nuk prkonte me emrin e babait t tij.

  Por n tetor 2022, ai mori nj mesazh q nuk mund ta injoronte: apartamenti i tij n rrugn Myslym Shyri n Tiran, ku banonte me bashkshorten dhe dy fmijt, ishte vendosur nn sekuestro.

  Dokumentet e nj hetimi t kryer nga Prokuroria e Tirans, t cilat BIRN i disponon, tregojn se Puleshi dhe miku i tij i fmijris u prpoqn q t hetonin vet se far kishte ndodhur dhe pasi nuk gjetn zgjidhje, iu drejtuan me nj kallzim organit t akuzs n kryeqytet.

  Prpara hetuesve, ata deklaruan se nuk kan marr ndonjher kredi dhe se procedurat prmbarimore ishin kryer n shkelje t ligjeve. Nj akt ekspertimi i kaligrafis n kontratn e kredis doli gjithashtu n prfundimin se firmat e tyre ishin falsifikuar.

  Kristo Puleshi raportohet se sht vetm nj nga mijra viktimat e nj skeme t dyshuar abuzimi me mikrokredit q vazhdon prej t paktn 9 vitesh n Shqipri. Nj hetim administrativ i kryer nga Ministria e Drejtsis n vitin 2020 zbuloi se rreth 17 mij individ ishin dmtuar me penalitete t padrejta, sekuestrim pronash si dhe shkelje t procedurave prmbarimore.

  Sipas raportit t Ministris s Drejtsis, n skemn e mbledhjes s detyrimeve ishte prfshir shoqria Micro Credit Albania si dhe nj grup zyrash private t prmbarimit, noter dhe shoqri t tjera t lidhura me t.

  Ndrkoh, nj hetim i kryer nga Prokuroria e Tirans vlerson se prgjegjsit mund t shtrihen deri te Banka e Shqipris dhe guvernatori i saj, Gent Sejko.

  Prmes nj vendimi t 17 prillit, Prokuroria e Tirans shpalli moskompetencn dhe i krkoi Prokuroris s Posame, SPAK, q t kryente hetime t mtejshme ndaj guvernatorit t Banks s Shqipris pr veprn e shprdorimit t detyrs dhe shoqris MCA veprat e mashtrimit, fshehjes s t ardhurave dhe pastrimit t produkteve t veprs penale.

  Veprimtaria e MCA shpk rezulton q n mnyr t vazhdueshme ka penalizuar interesat e ligjshme t individve kredimarrs, e cila ka qen n bashkpunim me prmbaruesit gjyqsor si dhe lindin dyshime se mund t ket pasur bashkpunim edhe me punonjs t Banks s Shqipris, thuhet n vendim e shpalljes s moskompetencs.

  E pyetur nga BIRN pr referimin e guvernatorit Sejko n SPAK, Banka e Shqipris tha prmes nj zdhnsi se nuk kishte marr asnj njoftim zyrtar.

  Nse do t kemi komunikim zyrtar prej do organi procedimi penal, Banka e Shqipris do t jet n dispozicion pr t dhn sqarimet dhe informacionet e duhura, tha BSH.

  Shoqria Micro Credit Albania i mohoi akuzat pr mashtrimin dhe penalizimin e kredimarrsve, ndrsa kmbnguli se e kishte bazuar aktivitetin e saj n ligjshmrin e prcaktuar n akte, kontrata dhe vendime gjyqsore.

  Nuk ka dhe nuk mund t ket prgjegjsi penale kur ekziston vendimi i gjykats ; subjekti q vendimi i gjykats e konsideron kreditor t nj detyrimi' nuk mashtron duke u shfaqur si kreditor', sepse nj titull t till ia jep vendimi i gjykats, ndrsa subjekti q vendimi i gjykats e certifikon si debitor' nuk mund t marr pozitn e nj viktime t veprs penale' sado kallzime t nnshkruaj/ depozitoj n Prokurori, pretendoi MCA. [Lexo prgjigjen e plot]

  Biznesi i kredive t kqija

  Emri: Fajde-2.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 38.3 KB
  Nj sasi parash n cash. Foto: Pixabay.

  Micro Credit Albania u themelua n maj t vitit 2014 nga ortakja e vetme, Elda Ibro, nj kontabiliste n profesion, dhe u licensua m pas nga Banka e Shqipris pr kryerjen e aktivitetit t mikrokredis. MCA operoi m pas edhe n tregun e blerjes dhe ekzekutimit t kredive me probleme nga institucione t tjera bankare dhe jobankare.

  Pas ankesave t shumta t qytetarve, Departamenti i Mbikqyrjes n Bankn e Shqipris nisi n korrik t vitit 2020 nj ekzaminim tematik pr shoqrin MCA, ku t katr elementt e vlersimit doln n nivelin m t lart t rrezikshmris t klasifikuar n kategorin 4.

  Sipas raportit t Departamentit t Mbikqyrjes, subjekti MCA operonte n bashkpunim me shoqrin e licensuar n fushn e kredis, Final, zyrn ligjore ADCA dhe shrbimet prmbarimore ZIG, Flash dhe Star.

  Grupi i inspektorve gjeti gjithashtu se n 5 vite t operimit, MCA nuk kishte depozituar asnjher pasqyra financiare t audituara, ndrsa dy shoqri auditimi ndrkombtare kishin refuzuar t jepnin opinion. Deri n korrik t vitit 2020, MCA kishte bler 85 milion euro kredi t pashlyera nga dhjet institucione t ndryshme banka dhe jo banka, duke paguar vetm 2-3% t vlers s tyre dhe m pas kosto e blerjes sht rritur n 10 dhe 20% vitet n vijim.

  Sipas raportit, MCA kishte paguar rreth 5.2 milion euro pr portofolin e kredive prej 85 milion euro dhe kishte rikuperuar nga kredimarrsit rreth 10.7 milion euro, duke siguruar nj fitim operativ dy her m t lart.

  Grupi i inspektorve gjeti gjithashtu se MCA ndoqi nj strategji t mbledhjes s plot t detyrimeve, pa ofruar zbritje, ndrsa vendosi pr paketat e ristrukturimit t kredive t kqija norma penaliteti shum t larta 2% n dit ose 730% n vit.

  Hetimet e kryera nga Prokuroria e Tirans dhe nj hetim administrativ i Ministris s Drejtsis hedhin edhe m tej drit mbi natyrn e biznesit q ndiqte MCA, prmes shtrngimit t kushteve pr t dhn kredi. Pasi blinte kredit e kqija deri n 10% t vlers s tyre, MCA krkonte kthimin n masn 100%, duke vendosur edhe penalitete, kamata dhe tarifa prmbarimore. T gjendur ngusht, kreditorve q u ishin bllokuar pronat, detyroheshin t firmosnin kontrata kredie me norma interesi deri n 25%.

  Pas gjetjeve t Departamentit t Mbikqyrjes n vitin 2020, Banka e Shqipris ndryshoi rregulloren Pr kredin konsumatore dhe hipotekore, duke prcaktuar q masa e penaliteteve t mos kalonte 30% t detyrimit kontraktor. Por edhe pas ktij vendimi dhe rekomandimeve t lna pr shoqrin MCA, shkeljet vazhduan.

  Dyshimet pr rolin e guvernatorit

  Emri: 20210730_195001_300721_5_01-1_R7eE0wy.jpg

Shikime: 23

Madhsia: 36.9 KB
  Nj punonjs policie duke hapur dern e Prokuroris s Posame, SPAK. Foto: LSA

  M 29 dhjetor 2022, guvernatori i Banks s Shqipris, Gent Sejko vendosi t pezulloj licensn e subjektit financiar jo-bank Micro Credit Albania' pr kredidhnien, por i lejoi asaj q t vazhdonte aktivitetin e mbledhjes s detyrimeve pr portofolet e kredive t blera.

  Megjithat, Prokuroria e Tirans vlerson se ky vendim ishte jo vetm i vonuar, por edhe paprshtatshm n raport me shkeljet e konstatuara.

  Hetimi ngre gjithashtu dyshime se masa e pezullimit u parapri nga nj korrespondenc mes shoqris MCA dhe Banks s Shqipris. M 14 dhjetor 2022, ortaku i subjektit Micro Credit Albania i sht drejtuar Guvernatorit t Banks s Shqipris me nj mesazh elektronik, ku parashtrohen prpjekjet e kryera pr realizimin e rekomandimeve, si dhe krkohet q t merren n konsiderat masa alternative, t tilla q t mos bllokojn trsisht aktivitetin e subjektit.

  Masa e marr nuk sht n raport me shkeljet e konstatura nga vet specialistt e Banks s Shqipris dhe shkeljet e kryera n mnyr t prsritur jan t nj karakteri tepr t rnd. Vazhdimsia e aktivitetit t ktij institucioni financiar me problematika dhe shkelje t prsritura sht me pasoja tepr t mdha financiare n dm t qytetarve, thuhet n vendimin e Prokuroris s Tirans.

  Prokuroria vlerson gjithashtu se edhe pse ishte e njohur prej dy vitesh me problematikat e shkaktuara nga MCA, Banka e Shqipris nuk kishte marr m par asnj hap konkret pr t frenuar dhe monitoruar blerjen e kredive tek subjektet e tjera.

  E pyetur n Prokurori, nj punonjse e Banks s Shqipris e justifikoi tolerimin n pezullimin e fundit t MCA me rrezikun e pasojave. Sipas dokumentit, ajo deklaroi se nuk mund t merrej nj mas radikale, pasi rrezikonin q subjekti t ndrpriste deklarimin n regjistrin e kredive, n kohn q kishte ende 20 mij kontrata kredie n administrim.

  Gjithsesi, Prokuroria e Tirans vlerson se Banka e Shqipris nuk disponon t dhna t sakta se sa sht numri i kredive t blera nga MCA dhe se veprimtaria e ksaj t fundit ishte pothuajse jasht monitorimit. Ajo ka ngritur gjithashtu dyshime se shoqria e mikrokredive u favorizua q n fazat e para t licensimit n vitet 2015-2016.

  Banka e Shqipris miratoi n mars t vitit 2016 nj rregullore q mundsonte shitjen e kredive t kqija t bankave, por sipas hetimit, MCA dyshohet se e kryente m prpara kt aktivitet. N maj t vitit 2016, ajo u pajis me nj licens t re, ka sipas Prokuroris ngre dyshime se infrastruktura ligjore u prshtat n funksion t aktivitetit t ksaj shoqrie.

  Punonjsit e Banks Qendrore pretenduan para prokurorve se ndryshimi i rregullores u bazua n Planin e masave pr kredit me probleme, i hartuar nga nj Grupi ndrinstitucional i koordinuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtis dhe Siprmarrjes, i ngritur me urdhr t Kryeministrit n qershor t vitit 2015.

  Bazuar mbi kto t dhna, Prokuroria e Tirans vlersoi se rezulton e nevojshme t hetohen zyrtar t lart si guvernatori i Banks s Shqipris pr veprn penale shprdorimi i detyrs, kompetenc kjo e Prokuroris s Posame kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar.

  Pr shoqrin MCA me administratore Elda Ibro, Prokuroria vlerson se nevojiten hetime pr veprat penale t mashtrimit, fshehjes s t ardhurave dhe pastrimit t produkteve t veprs penale, t dyshuara kto si t kryera n kuadr t grupit t strukturuar kriminal.

  I pyetur nga BIRN nse i kishte marr apo vlersuar aktet e drguara nga Prokuroria e Tirans, SPAK tha prmes nj zdhnseje se nuk ka asnj prgjigje apo koment pr t komunikuar.

  Rrjeti i mikrokredive

  Dokumente t siguruara nga BIRN nga Ministria e Drejtsis, Banka e Shqipris dhe Prokuroria e Tirans tregojn se skema e dyshuar kishte n qendr pronaren e MCA, Elda Ibro dhe bashkshortin e saj, Olsi Ibro q drejtonte studion ligjore, ADCA.

  Gjithashtu, Micro Credit Albania ndrvepronte me institucioni jo-bankar Final dhe zyrat prmbarimore Zig, Flash dhe Star me pronar nj grup personash t lidhur me njri-tjetrin.

  Pas pezullimit t licencs n dhnien e kredive, MCA ka nisur t punoj n nj tjetr drejtim, at marrjes s pronave t patundshme t debitorve. Prokuroria konstaton se disa prmbarues kan dhn vuln me qira pran shoqris MCA, ndrsa kjo e fundit ka kontraktuar ekspert vlersues pr t ulur vlern e pasurive.

  Prokuroria ka administruar dy shkresa t nisura guvernatorit Sejko nga ministri i Drejtsis dhe Dhoma e Prmbaruesve Gjyqsor Privat pr ta vn n dijeni me far po ndodhte, por Banka Qndrore i ka trajtuar kto probleme si t natyrs juridike -civile dhe pse t njjtat gjetje ishin konstatuar nga inspektimet e bra nga vet Banka e Shqipris, thot prokuroria.

  Konstatime pr dyshime t veprimtaris s paligjshme, Banks s Shqipris i kan shkuar dhe nga banka t nivelit t dyt, materiale q administrohen n kt fshikull hetimor, thuhet n relacion.

  Prokuroria ka konstatuar dhe nj numr prmbaruesish privat q kan shkelur rregullat dhe kan bashkpunuar me subjektin MCA, ndrsa ka konstatuar se veprimtaria e monitorimit t shrbimit prmbarimor nga Ministria e Drejtsis nuk sht disiplinuar. Sipas hetimit, nuk disponohen kopje t urdhrave t ekzekutimit, konfirmime pr pagesn e tarifs si dhe nuk sht ndrmarr asnj iniciativ pr t bashkrenduar punn me organet tatimore.

  Shoqria MCA i tha BIRN n prgjigjen me shkrim se gjat 9 viteve t aktivitetit t saj nuk ka marr n posedim asnj pasuri apo send t paluajtshm t debitorve, por pretendoi se ishte prfshir pa vullnetin e saj n nj luft t brendshme brenda llojit mes prmbaruesve q e kishin dmtuar at.

  ..n do rast, debitorit nuk i tjetrsohen pasurit e patundshme sepse asnj debitor nuk sht nxjerr nga shtpia e tij, por i ndalohet nprmjet vnies s sekuestros konservative q ta shes dhe t'i shmanget shlyerjes s detyrimit, tha MCA.

  Pavarsisht falsifikimit t firms dhe kallzimit n Prokurori, njri prej viktimave deklaroi n Prokurori se vazhdoi t prndiqej pr vite me radh pr kredin q nuk e kishte marr asnjher.

  Edhe sot q kan kaluar 17 vjet nga koha e marrjes nga prmbaruesi vijn mesazhe n telefonin tim me tekst; Detyrimi juaj i kredis ende nuk sht shlyer, dshmoi ai.

  Miliona euro n llogarit e Ibros

  Prokuroria e Tirans dyshon se pronarja e shoqris MCA sht larguar jasht Shqipris, por nj pjes e fitimeve t saj ndodhen n Shqipri. Pas verifikimeve t kryera ka rezultuar se Elda Ibro zotronte likujditete banke n vlern e 1.1 milion eurove dhe 224 milion lekve [2.2 miilion euro] n nj bank t nivelit t dyt. N nj bank tjetr t nivelit t dyt, ajo zotronte llogari me vler 60 milion lek, t cilat ia kishte kaluar pronarit t kompanive prmbarimore t angazhuar n mbledhjen e kredive t kqija.
  Sipas Prokuroris s Tirans, vlera t tilla jan shum her m t mdha sesa dividenti prej 141.6 milion leksh [1.4 milion euro] q kjo shoqri kishte shprndar si fitim. Nisur nga kto mosprputhje, hetuesit e Tirans thon se i kan krkuar Drejtoris s Prgjithshme t Tatimeve q t kryejn nj kontroll t thelluar pr shoqrin MCA n mnyr q t ken mundsi q t bjn nj analiz mes t ardhurave dhe shpenzimeve t saj.

  BIRN

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Guvernatori i Banks s Shqipris, Gent Sejko, nn hetim nga SPAK pr mashtrime me kredit

  Sejko i shmanget prgjegjsis pr skemn e mashtrimit me mikrokredit

  Guvernatori i Banks s Shqipris, Gent Sejko, pretendoi t martn se kishte marr t gjitha masat q i lejonte ligji n rastin e shoqris financiare MCA - t prfshir n nj skem t dyshuar t mashtrimit ndaj mijra qytetarve, ndrsa prokuroria po e heton pr “shprdorim detyre”, pasi dyshohet se mori masa t vonuara dhe t paprshtatshme.

  Nga Blerina Gjoka

  Emri: PHOTO-2024-05-21-15-03-08.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 33.1 KB
  Guvernatori Gent Sejko n Kuvend | Foto: LSA

  Guvernatori Gent Sejko u thirr n nj seanc dgjimore n Komisionin parlamentar pr Ekonomin dhe Financat me krkes t deputetve t opozits, ku mohoi prgjegjsit e tij pr skandalin e mikrokredive.

  Nj hetim administrativ i kryer nga Ministria e Drejtsis n vitin 2020, zbuloi se rreth 17 mij individ ishin dmtuar me penalitete t padrejta, sekuestrim pronash si dhe shkelje t procedurave prmbarimore dhe se n skemn e mbledhjes s detyrimeve ishte prfshir shoqria ‘Micro Credit Albania' si dhe nj grup zyrash private t prmbarimit, noter dhe shoqri t tjera t lidhura me t.

  Ndrkoh, nj hetim i kryer nga Prokuroria e Tirans vlersoi se prgjegjsit mund t shtrihen deri te Banka e Shqipris dhe guvernatori i saj pr masa t vonuara ose t paprshtatshme pr t frenuar kt skem.

  Sejko iu referua disa her Ministris s Drejtsis dhe sistemit t prmbarimit apo gjykatave, si aktor t prfshir n procesin e mbledhjes s detyrimeve pr kredit e kqija, madje edhe prokuroris se nuk i kishte informacion pr dyshimet pr “mashtrimin financiar”.

  Guvernatori pretendoi se kishte marr masa t njpasnjshme me synim mbrojtjen e konsumatorit q nga konstatimi i problematiks, por se ajo q po ndodhte me klientt ishte jasht kompetencave t tij.

  Sipas tij, BSH kishte br ekspertizn dhe kishte konstatuar probleme me risk t lart tek shoqria Micro Credit Albania (MCA) n vitin 2020, dhe ishin marr masa rregullatore, si detyrimi i penaliteteve t mos ishte m i madh se 30 pr qind e shums s marr si kredi.

  Por, ai pranoi MCA nuk i kishte zbatuar masat e lna dhe BSH dy vite m pas kishte vendosur pezullimin e liencs.

  “Mos m krkoni mua llogari pr prmbarimin e gjyqsorin”, tha ai, duke shtuar se klientt jan cenuar nga procedurat prmbarimore.

  Sejko tha se masat e tij kishin qen rregullatore, madje dhe ekstraligjore, si ishte rasti i mass pr kufizimin e penalitetit me 30%, pr t ciln iu krkoi deputetve q ta sanksiononin n ligj.

  I pyetur se pse nuk kishte ndrmarr menjher masn e revokimit t liencs, ai tha se “niveli i 4 i rriskut nuk nnkupton revokim t menjhershm t liencs, por plan masash” dhe se kjo gj do t dmtonte konsumatorin.

  “Ne vendosm pezullim t liencs dhe t mos blinte portofole t reja dhe vum re q kishte devijanca”, tha Sejko, ndrsa shtoi se kjo mas u mor q t mos i linin klientt n “dorn e prmbaruesve”.

  “Problemi nuk shuhej me revokim t liencs”, sugjeroi ai.

  Sejko pranoi se situata po ekzaminohet dhe n shoqrin “Final”, e cila sipas tij duket se ka t njjtn problematik, por edhe n kt shoqri ashtu si n rastin e MCA klientt ishin tashm n fazn prmbarimore.

  Ndrsa deputett e mazhorancs bn pyetje pr t adresuar zgjidhjet ligjore ose pr t kuptuar problematikn, deputet nga opozita e vun Sejkon prball akuzave pr moskryerjen e detyrs s tij pr menaxhimin e situats.

  Deputeti Agron Shehaj e akuzoi Sejkon se kishte lejuar MCA t vepronte n paligjshmri duke br q t krijoheshin kushtet pr nj mashtrim financiar n nivele t larta.

  “N t njjtin subjekt ju keni prqendruar veprimtarin e mikrokredis, blerjen e kredive t kqija, dhe aty pastaj kan futur dhe prmbaruesin dhe kjo ka krijuar kushtet q t ndodh ky mashtrim financiar q ka kapur peng 100 mij qytetar shqiptar sot”, iu drejtua ai Sejkos.

  Shehaj e pyeti guvernatorin se pse ai nuk revokoi liencn menjher pasi inspektort e tij konstatuan se MCA ishte me rrezikshmri maksimale dhe se aty po kryhej nj mashtrim financiar. “Ju e lat edhe 4 vjet q ky aktivitet kriminal t vijonte”, akuzoi ai.

  Por guvernatori i quajti opinione pyetjet e deputetit dhe tha se ai kishte zbatuar t gjitha detyrimet e tij ligjore dhe rregullative.

  “Mashtrim financiar nuk e them dot un, e thot prokuroria dhe un pres t ma thot prokuroria”, duke iu referuar nj shkrese t 2022 me t ciln ai tha se ka krkuar informacion nga organi hetimor.

  “Kam marr prgjigje se nuk ka pasur hetim financiar, megjithat banka ka ndrmarr masat e saj”, tha ai.

  N sqarimet e tij Sejko tha se MCA kishte bler kto kredi t kqija edhe pse nuk kishte liens pr kt gj q n fillim.

  Sipas tij kjo nuk ishte antiligjore.

  “Ishin n treg dhe vepronin n baz t kodit civil,” tha ai. “Ne rregulluam tregun pr ta quajtur produkt kredie q ta kishim brenda regjistrit t kredive”, shtoi Sejko.

  Guvernatori iu referua nj shifre 63 mij pr klientt aktual q jan me kredi t kqija, ndrsa n rastin e MCA ai tha se jan 16 mij, 90 pr qind e t cilve kan marr nj vendim gjykate ose jan n proces prmbarimor.

  BIRN

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Guvernatori i Banks s Shqipris, Gent Sejko, nn hetim nga SPAK pr mashtrime me kredit

  Sejko n Kuvend: Problemet me mbledhjen e kredive t kqija krkojn ndryshime ligjore

  Emri: SEJKO.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 39.8 KB

  Guvernatori i Banks s Shqipris, Gent Sejko, ishte sot n nj seanc dgjimore n Komisionin Kuvendor t Ekonomis dhe Financave mbi subjektet financiare jobanka q blejn kredi me probleme.

  Guvernatori Sejko sqaroi se, me ndryshimet rregullative t marsit 2016, blerja e kredis u konsiderua nj form kredidhnieje. Prmes licencimit, aktiviteti i shitblerjes s kredive, i mbshtetur n nenet e siprprmendura t Kodit Civil, rregullohet dhe kontrollohet nga Banka e Shqipris, duke iu nnshtruar t gjitha detyrimeve mbikqyrse, prfshir: raportimin n Regjistrin e Kredive, raportimet periodike, administrimin e rrezikut nprmjet inspektimeve n vend, analizave nga jasht dhe mbikqyrjes s vazhdueshme.

  Sipas Banks s Shqipris, aktualisht jan 5 subjekte, t cilt krahas aktivitetit kredidhns kryejn paralelisht edhe aktivitetin e blerjes se portofoleve t kredive me probleme.

  “Marrdhniet e mtejshme tregtare midis bankave dhe ktyre institucioneve, n lidhje me shitblerjen e portofolit t kredive me probleme, nuk jan kompetenc e Banks s Shqipris. Ato rregullohen prmes kontratave t lidhura midis palve nga Kodi Civil. N vitet q vijuan, zgjerimi i ktij sektori u shoqrua edhe me prmirsimin e mtejshm t kuadrit ligjor e rregullativ. U miratuan krkesa t reja dhe t prmirsuara pr procesin e licencimit dhe provigjionimit t kredive t blera, mbrojtjen e konsumatorit dhe etikn n dhnien e administrimin e kredive n sistem,” tha Sejko.

  Konkretisht, Banka e Shqipris kufizoi penalitetet q i ngarkohen kredimarrsit t kredis konsumatore n masn 30% t shums s detyrimit t papaguar. Kjo erdhi si domosdoshmri, n kushtet kur penalitetet e akumuluara pr kredit me probleme mund t kalojn disa her principalin e kredis. Gjithashtu, u kufizuan normat e interesit t kredis konsumatore, prmes adoptimit t konceptit t “NEI-t maksimal”, si nj kufi i siprm pr normat efektive t interesit. Ky ndryshim synon forcimin e mbrojtjes s konsumatorit ndaj kostove t larta t kredis, t shprndara n interesa, komisione e tarifa.

  Po ashtu, me qllim sigurimin e transparencs dhe mbrojtjen e klientit, jan prditsuar:

  Rregullorja nr. 59, dat 29.08.2008 “Mbi transparencn pr produktet dhe shrbimet bankare e financiare”, e cila prcakton krkesat mbi mnyrn dhe formn e dhnies s informacionit pr klientt mbi produktet dhe shrbimet bankare e financiare t ofruara nga subjektet e ksaj rregullore;

  Rregullorja nr. 48, dat 01.07.2015 “Pr kredin konsumator dhe kredin hipotekare”;

  Aktualisht, pas vendosjes s ktyre kufizimeve, niveli mesatar i norms efektive t interesit q aplikohet nga institucionet financiare jobanka (ku prfshihet interesi, komisionet dhe do lloj tarife tjetr q aplikohet pr kredin konsumatore), sht zvogluar me 3 her, krahasimisht me periudhn prpara hyrjes n fuqi t tyre. Ndrkoh, theksojm q sipas formuls s implementuar, tendenca do t vazhdoj t jet gjithmon n zbritje.

  Sipas Guvernatorit, prej momentit t licencimit, t gjitha kto subjekte u jan nnshtruar n mnyr t rregullt inspektimeve t vazhdueshme t Banks s Shqipris, nga jasht dhe n vend, ekzaminimeve t plota e t pjesshme, si dhe monitorimit 3-mujor t pasqyrave dhe treguesve financiar.

  “Objekt i mbikqyrjes sht do aspekt i veprimtaris s subjekteve q prfshihet brenda tagreve ligjore dhe kompetencave t Banks s Shqipris, t cilat ushtrohen rregullisht kundrejt do subjekti financiar t mbikqyrur prej saj, bank dhe jobank. Konkretisht, subjekti MCA u sht nnshtruar, n mnyr t rregullt, t gjitha inspektimeve t msiprme nga Banka e Shqipris. Pr adresimin e mangsive t evidentuara, subjektit iu lan nj numr rekomandimesh pr ndjekje. N vitin 2022, pas konstatimit se rekomandimet nuk ishin zbatuar dhe problematikat nuk ishin adresuar n mnyr t mjaftueshme, Banka e Shqipris prshkallzoi masat ndaj ktij subjekti duke pezulluar ushtrimin e veprimtaris s kredidhnies (prfshir edhe blerjen e kredive t reja), pr t ciln ishte licencuar. N ekzaminimin e fundit (dhjetor 2023), Banka e Shqipris mori nj mas m t rnd, e cila ndonse e klasifikuar si pezullim, e vendoste MCA-n n kushtet e nj “revokimi faktik” t licencs. Kshtu, MCA-s iu ndalua t ushtronte veprimtarit pr t cilat ishte licencuar, duke iu lejuar vetm shitja e portofolit q administronte tek subjekte t licencuara dhe t mbikqyrura nga Banka e Shqipris, si dhe reflektimi i menjhershm n ulje t detyrimit, i do pagese t kryer nga ana e klientit,” tha ai.

  Sipas tij, pezullimi dhe revokimi i licencs jan masat administrative m t rnda q mund t marr Banka e Shqipris kur konstaton shkelje gjat ushtrimit t funksionit mbikqyrs. Pezullimi kufizon veprimtarit financiare q mund t kryej subjekti i licencuar, deri n ndreqjen e shkeljeve, apo plotsimin e rekomandimeve. Ndrsa revokimi i ndalon prfundimisht subjektit kryerjen e veprimtarive pr t cilat sht licencuar.

  “Revokimi i licencs sht masa e fundit pr nj subjekt, pasi kjo mas e nxjerr automatikisht subjektin jasht juridiksionit mbikqyrs s Banks s Shqipris, duke e rnduar pozicionin e kredimarrsve t tij pr disa arsye: S pari, revokimi nuk i liron kredimarrsit nga shlyerja e detyrimit t tyre; kto detyrime prbjn tituj ekzekutiv dhe, si t till, jan objekt i procedurave t ekzekutimit t detyrueshm nga shrbimi prmbarimor gjyqsor, edhe pasi licensa sht revokuar. S dyti, revokimi i licencs ia bn t pamundur Banks s Shqipris trajtimin e ankesave t klientve ndaj subjekteve, t cilat nuk mbikqyren m dhe ndaj nuk kan m detyrim pr raportim. S treti, revokimi ndrpret do raportim t ktyre kompanive n Regjistrin e Kredive dhe do komunikim t tij me Bankn e Shqipris. Edhe n rast t shlyerjes s plot t detyrimit kundrejt subjektit, statusi i kredimarrsve do t mbetej i paprditsuar n Regjistrin e Kredive, duke i vendosur ata padrejtesisht n nj status penalizues. S fundmi, revokimi i licencs krijon pritshmri t gabuar te kredimarrsit se prmes pushimit t veprimtaris kredidhnse t subjektit, shuhet detyrimi pr shlyerjen e kredis. Kredimarrsit mund t perceptojn q mospagimi i detyrimeve ekziston si opsion, gj e cila sjell rritjen e kredive me probleme n sistemin bankar, dhe rivendos n rrezik kursimet e qytetarve, e rrjedhimisht, stabilitetin financiar t vendit,” tha Guvernatori.

  Sipas tij, pr t gjitha kto arsye, pezullimi i licencs dhe prcaktimi i nj afati pr shitjen e portofolit tek do subjekt tjetr i licencuar, ka pr qllim mbrojtjen e kredimarrsve nga praktikat abuzive dhe problematikat e prmendura m sipr.

  Guvernatori tha se kompania MCA ka n portofolin e saj 15.942 klient kredimarrs. Nga kta, rreth 90 % kan marr nj vendim gjykate dhe/ose jan n proes prmbarimor. Kjo do t thot q pr 90% t rasteve ka nj vendim gjykate q prcakton vlern e detyrimit t kredimarrsit. N total MCA ka bler portofole me nj vler prej 9.6 miliard lek, nga t cilat sht rekuperuar rreth 10% e tij.

  Q nga momenti i licencimit, deri m sot (2016-2024), n Bankn e Shqipris jan depozituar dhe jan trajtuar rreth 85 ankesa ndaj ktij subjekti. Kto ankesa, kan marr nje vmendje maksimale nga Banka e Shqipris dhe jan trajtuar paprjashtimisht t gjitha, n prputhje dhe respektim t plot t kuadrit ligjor dhe rregullator t institucionit.

  “Peshn m t madhe brenda ktyre ankimimeve e zn ato q lidhen me procesin e ekzekutimit t detyrueshm nga shrbimi prmbarimor. Ky proces prbn nj shqetsim edhe pr menaxhimin operacional t bankave pr shkak t numrit tejet t lart t urdhrave t sekuestrove q depozitohen do dit nga shrbimi prmbarimor dhe q detyrojn bllokimin e llogarive t debitorve n afate t paarsyetuara.

  Mandati i Banks s Shqipris sht i prcaktuar qartsisht n ligjin e saj organik i cili, n objektiv t mbrojtjes s stabilitetit financiar t vendit, e sanksionon Bankn e Shqiprise t rregulloj, licencoj dhe mbikqyr subjektet pjes t tregut financiar, vetm brenda tagrave q i njeh ky ligj.

  Veprimtaria e shrbimit prmbarimor gjyqsor nuk licencohet apo mbikqyret nga Banka e Shqipris. Kuadri ligjor nuk i jep Banks s Shqipris kompetencn t urdhroj ndalimin/pezullimin e proceseve t ekzekutimit t detyrimeve dhe as t monitoroje barrn financiare q krijon ky shrbim mbi qytetart. Kjo sht nj kompetenc q ligji ia njeh vetm gjykats. Pr rrjedhoj, veprimtaria e shrbimit prmbarimor gjyqsor nuk sht objekt kontrolli nga Banka e Shqipris.

  N kt pik, theksojm se autoriteti ligjor i Banks s Shqipris prfundon n momentin q gjykata lshon urdhrin e ekzekutimit pr t rikuperuar kredin e pashlyer. do proces prtej ktij momenti (ankandet, vendosja e sekuestrove apo do veprim tjetr procedural i ndrmarr nga shoqria prmbarimore) sht jasht kompetencave ligjore t Banks s Shqipris dhe nuk mund t ndiqet apo t rregullohet prej saj. Banka e Shqiperise nuk mund t ndrhyj as n marrdhniet q MCA ka me subjektet q kontrakton, si sht rasti i shrbimit prmbarimor gjyqsor,” theksoi Guvernatori.

  Sipas pashikimeve t Kodit Civil, t gjitha marrdhniet kontraktuale lidhen me vullnet t lir midis palve dhe pr mosmarrveshjet q mund t lindin gjat ekzekutimit t detyrimeve kontraktore, juridiksionin pr zgjidhen e tyre e kan vetm organet gjyqsore.

  Po ashtu, neni 36 i Kodit t Procedurs Civile, parashikon se asnj institucion tjetr nuk mund t marr n shqyrtim nj mosmarrveshje civile, e cila sht duke u gjykuar nga gjykata.

  Sipas tij, Banka e Shqipris, n vazhdimsi, ka sugjeruar aksione t bashkrenduara pr nj prmirsim t qensishm t t gjith ktij procesi. Por, nga vet natyra e tyre, kto aksione krkojn prfshirjen edhe t palve t tjera.

  “Konkretisht, ne gjykojm se sht e nevojshme t bhen ndryshime n:

  Kodin e Procedurs Civile pr rregullimin e t gjitha veprimeve me karakter procedural t prmbaruesve gjyqsor gjat ekzekutimit t titujve ekzekutiv;

  Hartimin, n bashkpunim me Bankn Botrore, t nj Ligji t posam pr mbrojtjen e konsumatorit n veprimtarin e subjekteve financiare jobanka;

  Prkthimin n ligje t ndryshimeve rregullative t ndrmarra nga Banka e Shqipris, mbi vendosjen e tavaneve pr penalitetet dhe normat e interesit;

  Shndrrimin e t gjitha subjekteve financiare jobanka n shoqri aksionare, me qllim rritjen e kontrollit t brendshm dhe organizimin e drejtimit me 2 nivele;

  Regjistrimin kontabl vetm t principalit dhe interesit n rastin e blerjes s portofoleve, t paktn deri n prcaktimin e tavaneve ligjore pr normat e intereresit,” tha Guvernatori.

  Revista Monitor

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,313
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Guvernatori i Banks s Shqipris, Gent Sejko, nn hetim nga SPAK pr mashtrime me kredit

  Zvarritje dhe zhvatje: Si u zgjerua skandali i mikrokredive pas kallzimeve n Prokurori

  Edhe pse u kallzua q n vitin 2020, skandali i mikrokredive u zgjerua dhe u sofistikua nn hundn e institucioneve ligjzbatuese, duke shkaktuar pasoja tejet serioze pr mijra kredimarrs dhe shtyr drejt vetvrasjes njrin prej tyre.

  Nga Ola Xama

  Emri: 20240508_234825_080524_4_06-1_diKtQU1-1536x1195.jpg

Shikime: 5

Madhsia: 29.6 KB
  Guvernatori i Banks se Shqiperis, Gent Sejko duke folur gjat nj konference pr shtyp. | Foto: LSA

  Nj dit para vdekjes s tij tragjike, Pal Trashaj besonte ende te drejtsia.

  Pas denoncimeve t shpeshta publike dhe zyrtare pr nj skem mashtrimi me mikrokredit, 63- vjeari nga Lezha kaprceu m 2 korrik portn e Prokuroris s Posame n Tiran n krkim t nj takimi me nj oficer t Byros Kombtare t Hetimit. Ai krkonte t dinte se 'kishte ndodhur me denoncimin e tij.

  Sipas nj njoftimi t SPAK, oficeri i informacionit i krkoi Trashajt q t priste. Por Trashaj nuk u kthye m dhe pak or m von piu fostoksin n shenj proteste n oborrin e SPAK – helm q i shkaktoi vdekjen nj dit m pas.

  Kalvari i Trashajt nisi 16 vjet m par me marrjen e nj kredie prej 550 mij leksh n institucionin financiar NOA pr zgjerimin e siprmarrjes s tij t vreshtaris. Por n vitin e katrt t kredis ai humbi punn dhe u prball me vshtirsi pr t paguar.

  N nj letr drguar NOA-s n nntor t vitit 2011 t ciln BIRN e disponon, Trashaj krkonte dshprimisht shtyrjen e pagess s kstit pr shkak se ishte i papun dhe kishte tre fmij n universitet.

  “M duhet t paguaj masterin 65 mij lek t njrit prej fmijve, ndaj krkoj shtyrjen e kstit pr n datat 7-10 dhjetor,” thuhet n letr.

  Edhe pse besonte se e kishte shlyer kredin, Trashaj rezultoi srish debitor n vitin 2018 pr nj vler minimale prej 47 mij leksh bashk me kamat-vonesat. N vitin 2018, kredia e tij u ble nga Micro Credit Albania dhe vlera e saj gati u dhjetfishua n 450 mij lek.

  Gledis Trashaj deklaroi pr mediat pas vdekjes s t atit se ata ishin prndjekur pr vite me radh, duke iu bllokuar llogarit e pagave, shtpia dhe makina.

  “Babai im po krkonte drejtsi pr padrejtsit q i jan br, sepse e kishte paguar kredin. Ka qen njeri parimor dhe ka shkuar n SPAK duke patur shpres se do t marr drejtsi,” tha Gledis Trashaj i revoltuar.

  MCA tha n nj deklarat publike se sekuestrot mbi t ndjerin Trashaj ishin hequr n janar 2023 dhe se shoqria “nuk ka tejkaluar n asnj moment kompetencat e saj”.

  Megjithat, drejtsia vonoi t vinte pr Pal Trashajn dhe mijra qytetar t tjer q po kalojn t njjtin kalvar.

  T dhnat e siguruara nga BIRN prmes nj korrespondence mes Ministris s Drejtsis dhe Kshillit t Ministrave tregojn se pavarsisht se skandali me mikrokredit u zbulua dhe u denoncua t paktn q nga viti 2020, skema jo vetm q nuk u bllokua, por u zgjerua dhe sofistikua, duke rnduar edhe m shum pozitat e mijra viktimave nga do cep i Shqipris.

  T dhnat tregojn gjithashtu se ndrsa nj sr institucionesh bn nj sy qorr n pritje t rezultatit t hetimeve, Prokuroria e Posame dhe ajo e Tirans u prfshin nj nj konflikt kompetencash – ka solli zvarritje t procedimeve dhe arrestime t pjesshme t personave t prfshir vetm katr vite m pas.

  N t njjtn koh, mijra urdhra t reja sekuestroje u ekzekutuan nga nj grup prmbaruesish privat n dm t qytetarve kredimarrs.

  M 23 maj, Prokuroria e Tirans lshoi urdhr arreste ndaj 9 personave t prfshir n skemn e abuzimit me mikrokredit, n qendr t s cilave gjenden institucionet financiare Micro Credit Albania dhe Final, zyra ligjore ADCA dhe disa shrbime prmbarimore. Nj hetim i dyt iu drgua pr kompetenc Prokuroris s Posame pr shkak se vlersohet se prgjegjsit shtrihen deri te guvernatori i Banks s Shqipris, Gent Sejko.

  Sipas vlersimit t Ministris s Drejtsis n qershor t ktij viti, “situata paraqitet tejet serioze dhe krkon adresim t menjhershm n t gjitha instancat ligjzbatuese q jan prgjegjse pr zbatimin e ligjit”.

  E pyetur nga BIRN pr vonesn e hetimeve, Prokuroria e Tirans tha prmes nj zdhnseje se prve shtjes s kompetencs me SPAK, materialet ishin voluminoze dhe prfshinin nj numr t strmadh prej 17 mij subjektesh.

  “…Pr kryerjen e veprimeve hetimore prkatse sht dashur nj koh e konsiderueshme pr verifikimin e t gjitha fakteve,” tha Prokuroria e Tirans.

  Ndrkoh, prgjigja e SPAK ishte m diskrete.

  “Procedimi penal pr t cilin krkoni informacion ndodhet n fazn e hetimeve paraprake, pr kt arsye nuk mund t ndajm asnj informacion me mediat,” tha zdhnsja e SPAK.

  Mijra urdhra sekuestrosh

  Emri: Ulsi-Manja-mbledhja.jpg

Shikime: 5

Madhsia: 20.8 KB
  Ministri i Drejtsis, Ulsi Manja pas mbledhjes s qeveris t mrkurn. Foto: LSA.

  Kompania Micro Credit Albania u b simboli i nj tregu spekulant t shit-blerjes s kredive t kqija prgjat dekads s fundit n Shqipri, n bashkpunim edhe me zyra ligjore apo nj grup zyrash private t prmbarimit gjyqsor.

  Ajo akuzohet se prdori shtrngimin prmes bllokimit t pronave pr t detyruar debitort e falimentuar q t merrnin kredi t reja po te e njjta kompani pr t shlyer t vjetrn, duke krijuar nj zinxhir zhvats.

  Sipas nj kallzimi t ri penal t Ministris s Drejtsis n Prokurorin e Tirans q mban datn 31 maj 2024, hetimet ndaj ksaj skeme masive t abuzimit ishin t vonuara, t pamjaftueshme dhe lan jasht nj grup prmbaruesish gjyqsor, t cilt vazhduan praktikat e bllokimit t pasurive edhe disa vite pas nisjes s hetimeve.

  N letrn drejtuar Prokuroris s Tirans, ministri Ulsi Manja kujton se edhe pse paraardhsja e saj n detyr, Etilda Gjonaj e ka kallzuar skemn q n vitin 2020, abuzimet jo vetm q nuk u ndaln, por u sofistikuan edhe m tej.

  “Rezulton se tashm, personat e kallzuar q n vitin 2020, n vlersimin ton kan vijuar dhe prsosur aktivitetin e tyre, n mnyr edhe m t organizuar, duke prfshir t tjer m pas, e duke sjell dme n mas t gjer pr qytetart dhe shoqrin,” shkruhet n kallzim.

  Ministri i Drejtsis krkon q prokuroria t hedh drit mbi aktivitetin e 14 personave t tjer, 4 subjekteve tregtare dhe 2 kompanive n fushn e ndrtimit, t cilt dyshohet gjithashtu se jan prfshir n skemn e abuzimit edhe pse shtja po hetohej nga Prokuroria.

  Mes provave t dorzuara rezultojn disa shkresa t banks Raiffesen, e cila kishte evidentuar mijra procedura prmbarimore t kryera brenda nj periudhe t shkurtr n vitin 2023 nga disa prmbarues, q vlersohet se ishin fizikisht t pamundura t bheshin nga nj person i vetm.

  Sipas kallzimit, 11.336 urdhra pr vendosjen e sekuestrove prmbajn vuln e prmbaruesit Fatos Alimadhi, ndrsa 1904 urdhra t tjer prmbarimor vuln e Lefter Canajt – t gjitha pr llogari t MCA-s.

  Kallzimi evidenton gjithashtu se ministri i Drejtsis u kishte hequr licencn ktyre prmbaruesve 1 vit m par, por asnjri prej tyre nuk kishte br dorzimin e akteve dhe vulave “duke iu shmangur n mnyr abuzive detyrimit ligjor”.

  Sipas hetimit administrativ t Ministris s Drejtsis, gjat vitit 2023 jan zhvilluar n total 1966 ankande publike pr t shitur pronat e bllokuara t qytetarve, t gjitha t kryera nga zyra e prmbarimit privat “TDR Group” prmes prmbaruesit Rigels Bejko, procedura q dyshohet t jen br nga punonjsit e MCA dhe ADCA.

  “Dyshohet se pas shpalljes s ankandeve pr shitjen e pasurive t paluajtshme, kto pasuri t nxjerra n ankande ku pala debitore nuk kishte dijeni pr zhvillimin e tyre, me nj vlersim t dyshuar fiktiv t prons… sht propozuar m pas marrja n pronsi t kreditorit MCA ose Final kundrejt nj vlere t paprfillshme monetare dhe mbi t gjitha pr vlera detyrimesh t pretenduara,” thuhet n kallzim.

  N nj rast q paraqitet n listn e provave, rezulton nj apartament 70 m2 n Tiran q sht vendosur nn sekuestro pr nj vler detyrimi prej 231 mij leksh dhe sht nxjerr n shitje pr 390 mij lek. Pasi nuk u paraqit asnj ofert, apartamenti kaloi n pronsin e MCA.

  Ministri Manja i krkon prokuroris hetimin e shoqris prmbarimore ‘TDR Group', noteres q ka br nnshkrimet e kontratave t kredive, vlersuesve t pasurive t patundshme, zyrs ligjore ‘ADCA' dhe administratorit t shoqris ‘MCA' dhe atij t ‘TDR'. N padi sugjerohet t shihen dhe veprimet q prmbaruesi i zyrs ‘TDR Group', Florian Shehu, ka kryer me dy kompanit e tjera q zotron n fushn e ndrtimit ‘ABA Enginieering' dhe ‘TREMO 2 ALB', ku ngrihen dyshime pr nj skem pastrimi me parat q prfitoheshin n mnyr t paligjshme nga mikrokredit.

  T pyetur pr akuzat, prmbaruesit Rigels Bejko dhe Florian Shehu mohuan do keqbrje n komunikime t veanta me BIRN.

  Bejko tha se ishte hetuar nga Prokuroria e Tirans pr kto pretendime dhe shtja ishte pushuar sipas tij n prill t ktij viti. “Jam hetuar dhe nuk kam rezultuar fajtor. Po t ishin zhvilluar procedurat n shkelje, nuk do t na lejonte askush t bnim afishimin n bashki e gjykata,” tha Bekjo.

  Edhe Shehu pretendoi se aktiviteti i tij kishte qen i ligjshm, ndrsa shtoi se ishte larguar nga shoqria prmbarimore TDR Group, ku kishte qen m par i punsuar.

  “do punim civil sht kryer me kontrata dhe fatura t rregullta dhe kam patur aktivitet t shkurtr. Sot q flasim, kompanit jan t pezulluara dhe nuk kan lidhje me prmbarimin. far pastrimi parash mund t dyshohet?” pretendoi ai.

  Ministria e Drejtsis i tha BIRN se ndonse kishte br prpjekje t vazhdueshme, “nuk sht br ende i mundur dorzimi i arkivs nga ish-prmbaruesit gjyqsor, dhe pr kt arsye Zyra e Prmbarimit Shtetror Tiran i sht drejtuar Prokuroris Tiran me kallzimin pr ndjekje penale n datn 5 qershor”, ndrsa pr prmbaruesit q kan ende licenc aktive, ka nisur hetimi disiplinor

  Ping-pongu i hetimeve

  Emri: Hyrja-e-Prokurorise-se-Tiranes.-Foto_Nensi-Bogdani.jpg

Shikime: 5

Madhsia: 40.8 KB
  Hyrja e Prokuroris se Tirans | Foto: Nensi Bogdani/ BIRN

  Prej vitit 2020, n Prokurorin e Tirans jan depozituar nj seri kallzimesh penale ndaj Micro Credit Albania dhe kompanive t tjera t lidhura me t, por disa prej shtjeve nuk u filluan apo u drguan pr pushim, ndrsa t tjera u transferuan n prokurorit e rretheve, u pezulluan ose vijojn t jen ende n fazn e hetimeve.

  Prokuroria e Tirans i tha BIRN se aktualisht vijon hetimet pr 5 procedime penale n lidhje me mikrokredit, ku nj pjes e tyre sht bashkuar me procedime t tjera penale.

  N serin e kallzimeve t depozituara, dy prej shtjeve patn m shum jetgjatsi se t tjerat. Njra derivon nga kallzimi prej 700 faqesh i Ministris s Drejtsis i depozituar n vitin 2020, i regjistruar si procedimi penal me nr.2123 dhe shtja tjetr sht procedimi penal me nr. 9037 e regjistruar n vitin 2022.

  Procedimi penal me nr. 2123 u hetua nga prokurort Arben Agovi dhe Ndini Tavani, t ciln konstatuan moskompetenc n vitin 2021 dhe e prcolln dosjen pr n SPAK. Por Prokuroria e Posame nuk ra dakord dhe e ktheu srish dosjen mbrapsht n Prokurorin e Tirans.

  Prokuroria e Tirans i tha BIRN n prgjigje t nj krkese pr koment se “shpallja e moskompetencs n rastin e procedimit penal nr. 2123 t vitit 2020 sht br referuar nenit 75/a, grma a”, i cili parashikon veprat penale q gjykohen nga SPAK, prfshir edhe korrupsionin e zyrtarve publik.

  Pas rikthimit t dosjes n Prokurorin e Tirans, hetimet vazhduan edhe pr tre vjet t tjera, derisa prokurort krkuan n gjykat masa arresti pr pronaren e MCA, Elda Ibro, pronarin e Final, Arben Meskuti dhe shtat personave t tjer t implikuar.

  Edhe procedimi penal me nr.9037 prfundoi n SPAK n prill t vitit 2024, por nuk u kthye m mbrapsht.

  Prokuroria e Tirans shpalli moskompetenc dhe i krkoi Prokuroris s Posame t hetonte prgjegjsi t mundshme t guvernatorit t Banks s Shqipris, Gent Sejko, i cili dyshohet se nuk ka vepruar n koh pr t ndalur abuzimet e MCA. Sipas prokurorve, Sejko ka ndrmarr masa pr bllokimin e pjesshm t aktivitetit t MCA vetm dy vjet pasi inspektort e BSH kishin vrejtur probleme n administrimin e kompanis.

  Sipas SPAK, referimi pr Sejkon ndodhet n fazn paraprake t hetimeve.

  Zvarritja e hetimeve pr mashtrimin me mikrokredit ka vn n lvizje dhe Inspektorin e Lart t Drejtsis.

  “Informacioni i br publik po vlersohet e trajtohet nga ana e ILD n prputhje me pjesn 5, kreu II, t Ligjit pr Statusin e Gjyqtarve dhe Prokurorve,” tha ILD prmes zdhnses.

  N “loj” edhe bankat

  Emri: bkt-tirana.jpg

Shikime: 5

Madhsia: 51.2 KB
  Nj deg e Banks Kombtare Tregtare n Tiran. Foto: Ivana Dervishi/BIRN

  Hetimet e deritanishme kan zbuluar se nj nga format m t mdha t presionit q ushtronin prmbaruesit dhe punonjsit e shoqrive ‘MCA' dhe ‘Final' ishte bllokimi i llogarive bankare, prfshir at t pags, duke cnuar dhe minimumin jetik t kredimarrsve.

  “Qytetart dyshohet se jan mbajtur peng dhe jan imponuar q prmes llogarive t sekuestruara bankare, sidomos llogarive t pags, pa asnj mundsi pr prballimin e jetess s prditshme, t shtrngohen t marrin kredi t re pr t ‘ristrukturuar t vjetrn',” thuhet n kallzimin e ri t ministrit Manja.

  N skemat e abuzimit q evidenton Ministria e Drejtsis sht bllokimi i do prone dhe t ardhure, n mnyr q t pranohet detyrimi i shumfishuar nga subjektet e mbledhjes s borxhit. Sekuestro nuk pranohej t hiqej nse debitori nuk paguante detyrimin e fryr ose t firmoste kontrat pr t marr kredi t re me interesa t larta.

  Ministria e Drejtsis vlerson gjithashtu se problemet me bllokimin jasht do afati t llogarive t klientve t MCA vijojn “n shkelje t rnd t do procedure ligjore”. Ministri Ulsi Manja sugjeron t kryhen veprime hetimore mbi dokumentacionin origjinal q gjendet n bankat e nivelit t dyt e sidomos n bankn ‘BKT', se sa llogari bankare dhe depozita jan sekuestruar dhe vazhdojn t mbahen t tilla nga akte fiktive t prmbaruesve.

  BKT tha n nj prgjigje me shkrim q se vepron n prputhje me ligjet dhe rregulloret n fuqi dhe n prputhje me urdhrat prmbarimor, urdhrat tatimor, urdhrat e gjykats ose do urdhr tjetr t lshuar nga organe t cilat e kan at pushtet nga ligji.

  “Sipas ligjit n fuqi, bankat kan nj rol pasiv dhe nuk kan autoritet pr t interpretuar apo vlersuar legjitimitetin e urdhrave t lshuar nga autoriteti legjitim q lshon kto urdhra. Bankat vendosin sekuestro mbi llogarit me krkes ligjore t prmbaruesit dhe i mban ato deri n ekzekutimin ose urdhrin e heqjes s sekuestros,” tha BKT.

  “Sa her q ndryshon statusi ligjor i nj prmbaruesi, pasardhsi duhet t caktohet nga autoritetet prkatse,” shtoi Banka.

  Ministri i Drejtsis krkon hetime t thelluara pr veprat penale t mashtrimit, prvetsimit t titullit apo detyrs shtetrore, shprdorimit t detyrs, fshehjes s t ardhurave dhe pastrimit t produkteve t veprs penale.

  “Shtrirja reale e pasojave q dyshohet se jan shum t rnda n aspektin social-ekonomik pr mijra qytetar do t duhet t verifikohet gjat hetimit penal t ksaj veprimtarie t dyshuar kriminale t kryer n bashkpunim, pr nj koh relativisht t gjat,” thuhet n kallzim.

  Roli i Banks s Shqipris

  Dy subjektet n qendr t skandalit me mikrokredit, ‘MCA' dhe ‘Final' blen n total rreth 30 mij kontrata kredish t kqija me vlera q nuk kalojn 10% t shums s detyrimit. Por problemet me mbifaturimet dhe abuzimet me debitort nisn thuajse menjher pasi ato u licencuan nga Banka e Shqipris n vitin 2016.

  Gjithsesi, u deshn me dhjetra ankesa dhe disa vite q Banka e Shqipris t'u revokonte atyre licencn. I pyetur pr kt shtje, guvernatori Gent Sejko sqaroi n nj seanc dgjimore n Kuvend se nuk kishte mundsi t vepronte, pr sa koh prokuroria nuk kishte nn akuz asnj nga personat e kallzuar nga Ministria e Drejtsis.

  “Jemi n kushtet kur ata nuk plotsojn m kriterin e reputacionit t lart etik, i cili ndr t tjera konsideron q individi t mos jet n ndjekje penale, n gjykim pr vepra penale dhe i dnuar penalisht” njoftoi banka qndrore pas revokimit t licencave pr dy subjektet ‘MCA' dhe ‘Final'. T dy subjektet kan kundrshtuar vendimin duke krkuar vijimin e aktivitetit.

  Prokuroria e Tirans dyshon se dhnia e t drejts subjekteve pr t mbledhur detyrimet dhe dhn kredi sht br n konflikt interesi dhe se aktiviteti pr shitjen e kredive nga bankat ka nisur prpara se t ndryshohej rregullorja nga ana e banks qendrore.

  N nj prgjigje me shkrim Banka e Shqipris i tha BIRN se edhe pse i ka revokuar licencat e shoqrive ‘Final' dhe ‘Micro Credit Albania', qytetart kredimarrs duhet t vazhdojn t bjn pagesa ndaj ktyre kompanive n prputhje me kushtet dhe termat e kontrats prkatse t lidhur me subjektin, pasi kto detyrime nuk do t jen subjekt faljeje.

  N datn 5 Qershor Kshilli Mbikqyrs i Banks s Shqipris ka miratuar disa ndryshime n rregulloren “Pr licencimin dhe ushtrimin e veprimtaris nga subjektet financiare jo banka”, n t cilat ndr t tjera parashikohet roli dhe kompetencat e likuidatorit t portofolit t kredive t ktyre kompanive.

  Ne lidhje me rastin e t ndjerit Pal Trashaj, Banka e Shqipris shprehu keqardhje dhe shtoi se po grumbullonte informacion pr t analizuar rastin.

  “Pr kt rast, tashm sa sensitiv, por dhe aq kompleks, Banka e Shqipris po grumbullon dhe do t analizoj t gjith informacionin e nevojshm, ne mnyr q t sigurohet nj situat sa m e plot dhe e qart e do hallke t procesit dhe gjithka ka ndodhur brenda secils prej tyre,” prfundoi Banka e Shqipris.


  BIRN

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-05-2021, 13:05
 2. Guvernatori i Bankes Shqiptare duhet te sqaroje 'u be me arin shqiptare.
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 28-05-2016, 16:32
 3. Ish-guvernatori i Banks s Shqipris Fullani shpallet i pafajshm
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-01-2016, 17:38
 4. Prgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 27-09-2014, 03:19
 5. Bedri Hamza, Guvernatori i ri i Banks Qndrore t Kosovs
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-03-2013, 13:46

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •