Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,929

  Zbulime arkeologjike n Durrs: Gjenden objekte ne themelet e shkolls "Gjergj Kastrioti Sknderbeu"  Durrs, zbulime arkeologjike/ Gjenden objekte ne themelet e shkolls Gjergj Kastrioti Sknderbeu

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,929

  Pr: Zbulime arkeologjike n Durrs: Gjenden objekte ne themelet e shkolls "Gjergj Kastrioti Sknde
  Arkeologu: Thesaret 2000 vjeare q u gjetn 7 metra nn dh t varrosura n Durrs|ABC News Albania

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,958
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Zbulime arkeologjike n Durrs: Gjenden objekte ne themelet e shkolls "Gjergj Kastrioti Sknde

  Arkeologt zbulojn nj pishin t shekullit t par n Durrs

  Grmimet n territorin ku ngrihej shkolla “Gjergj Kastrioti” e dmtuar nga trmeti, nxorn n pah nj pishin t zbukuruar me mozaik dhe afreske, q besohet se i prket shekujve 1 e t 2 t ers son.

  Nga Gzim Kabashi

  Emri: PHOTO-2024-05-09-13-52-00.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 67.4 KB
  Zbulrimi arkeologjik n Durrs | Foto: G. Kabashi

  Grmimet arkeologjike n oborrin e shkolls “Gjergj Kastrioti” t Durrsit, e cila pritet t'i nnshtrohet rindrtimit t plot, kan nxjerr n drit fragmentet e nj pishine me dysheme prej mozaiku, si dhe me faqe ansore t pikturuara me afreske.

  Zbulimet e vazhdueshme n kt territor i kan br arkeologt mjaft t ndjeshm pr t ardhmen e t gjith siprfaqes ku tashm sht zbuluar nj vil rezidenciale, e shekullit t 1-2 t ers son.

  “Durrsi i lasht ka qen nj nga pikat e orientimit t Mesdheut, si pr bregdetin Adriatik edhe pr prapatokn ilire”, tha pr BIRN prof. Luan Przhita, i cili drejton gjat krkimeve aktuale nj grup me rreth 20 specialist, arkeolog, skicograf, ekspert t mozaikve e t tjer.

  Profesor Przhita tha se n fillim t mijvjearit t par Durrsi ishte nj pik kontakti pr perandorin Romake. Qyteti jo m kot kishte prerjen e monedhave t veta, apo edhe bankat e veta.

  Me zbulimet e reja specialistt arkeolog jan prqendruar n dy kuadratet e pishins s sapo zbuluar dhe ku siprfaqja e prgjithshme pritet t arrij n 60 metra katror.

  Przhita sht entuziast dhe nnvizon se elementet e mozaikve jan nj tregues i fuqis ekonomike t qytetit, dhe nuk sht habi q kto banesa t jen shfrytzuar edhe gjat vizitave nga perandor romak.

  Por prof. Luani sht i kujdesshm me parashikimet:

  “Jemi n hapin e par me pishinn e zbuluar sot. Ajo i ka t gjitha parametrat e nj pishine t shtruar me mozaik, q ka ngjyr pane t alternuar me pikzime, t cilat krijojn disa kufizime katrorsh n ngjyr t errt apo edhe t bardha. Ky duket t jet edhe nj kolorit pr periudhn e fillim-mijvjearit”, tha ai.

  Sipas arkeologve, n faqet ansore t pishins kemi nj element t ri, si afresku, ndrsa thellsia e pishins ende e pazbuluar plotsisht arrin n 60 cm.

  “Mendoni nj pishin me mozaik dhe me afresk, ka dshmon pr cilsin e rezidencs, pikrisht atje ku ngrihej godina e shkolls s mesme “Gjjergj Kastrioti Sknderbeu”, tha Przhita.

  N kt territor para disa muajsh u zbulua edhe nj banes e shtruar me mozaik me motive floreale. Godina e zbuluar dhe pishina e fundit ndodhen vetm disa qindra metra larg amfiteatrit, dhe duket se niveli i jetess s Durrsit n at koh ishte mjaft i lart.

  “Amfiteatri ishte nj nga burimet m t rndsishme pr ekonomin e Dyrrahut antik dhe zbulimet arkeologjike pran tij jan nj dshmi e dukshme e jets s lulzuar t qytetit”, tha prof. Przhita.

  Njlloj si pran stadiumeve t sotme, edhe ather pran amfiteatrit ngriheshin objekte me qllim tregtimi, argtimi apo bujtina. Nga t dhnat e deri tanishme msohet se qyteti ka jetuar me nj nivel t lart mirqenieje deri n shekullin e katrt.

  Mozaiku i zbuluar gjat punimeve n vendin ku ndodhej shkolla “Gjergj Kastrioti” n Durrs dhe me thellsi prej 5-6 metra, mund t jet m i madhi deri tani n qytetin antik dhe konservimi i tij n t ardhmen mund ti shtoj nj vler t rndsishme objekteve arkeologjike t deritanishme.

  Nj sit i till mund t kthehet n nj objekt t vizitueshm arkeologjik pasi ndodhet shum afr Muzeut Arkeologjik dhe bulevardit “Taulantia”.

  “Megjithse kan kaluar vetm 10 dit nga fillimi i punimeve po kuptojm se kemi t bjm me nj pasuri t jashtzakonshme”, tha pr BIRN prof. Luan Przhita.

  Ekspedita n kt sit do t vijoj pr afro dy muaj t tjer dhe arkeologt shpresojn t kuptojn prej saj se far ndodh n nntokn e siprfaqes ku u ngrit n vitin 1968 shkolla e mesme e prgjithshme “Gjergj Kastrioti Sknderbeu”.

  Godina q u dmtuar gjat trmetit t 26 nntorit 2019 pritet t rindrtohet, pas monitorimin arkeologjik dhe prfundimeve t paraqitura nga grupi i drejtuar nga profesor Przhita.


  BIRN

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,958
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Zbulime arkeologjike n Durrs: Gjenden objekte ne themelet e shkolls "Gjergj Kastrioti Sknde

  Ekspertt bjn thirrje pr ruajtjen e zbulimit arkeologjik n Durrs

  Arkeolog dhe historian shprehen se vila antike e grmuar rishtazi n gjurmn e shkolls s mesme ‘Gjergj Kastrioti’ duhet t ruhet dhe t beht e vizitueshme n t ardhmen.

  Nga Gzim Kabashi

  Emri: IMG_4763-1536x1152.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 73.7 KB
  Grmimi arkeologjik n Durrs | Foto: Gzim Kabashi

  Ekspedita arkeologjike n territorin ku ngrihej shkolla e mesme “Gjergj Kastrioti” n Durrs po i drejtohet prfundimit t saj, ndrsa zbulimi i strukturave t reja vijon sistematikisht.

  E ardhmja e ksaj hapsire prej rreth 1.200 metra katrore ka nisur ti shqetsoj jo vetm arkeologt q punojn ktu q prej nj muaji, por edhe intelektual apo qytetar t tjer durrsak.

  Ata shprehen se i gjith territori mund t kthehet n nj park arkeologjik t vizitueshm, pasi ndodhet thuajse n mes t rrugs nga amfiteatri drejt Muzeut arkeologjik t Durrsit.

  Historiani Dorian Hatibi tha pr BIRN se “duhen pritur konkluzionet e arkeologve dhe nse strukturat e zbuluara deri tani do t prcaktojn edhe natyrn e ndrtimit, ather prpjekjet pr ruajtjen e monumentit duhet t shumfishohen”.

  N Durrs fatkeqsisht, dmtimi i objekteve arkeologjike ka ndodhur jo pak her, por Hatibi kujton rastin pozitiv t zbulimit t Forumit rrethor bizantin, shum pran godins s Teatrit “Moisiu” dhe termave romake.

  “Ishte fundi i viteve 1980 dhe godina e shkolls s vjetr “10 korriku” u prish pr ti hapur rrug ndrtimit t banesave t reja,” shtoi Dorian Hatibi.

  Disa vite m von organizmat qendrore t arkeologjis dhe bashkia e Durrsit bashkrenduan veprimet pr t hapur monumentin e plot, madje u sakrifikua edhe rruga lidhse mes dy akseve kryesore t qytetit.

  Aktualisht, Forumi rrethor s bashku me amfiteatrin jan objektet m t vizituara n qytetin antik.

  Ndrkaq n sheshin e hapur nga misioni arkeologjik vazhdon evidentimi i strukturave t reja, t cilat po analizohen nga specialistt.

  Dy hapsira me mozaik m shum se 60 metra katrore secila, afresket e pishins, termat, etj. ia len vendin njra tjetrs.

  Bashk me prfundimin fillestar se zbulimi ka evidentuar nj vil rezidenciale t shekullit t par, ka lindur hipoteza paralele pr mundsin e prballjes me nj institucion kulti t periudhs antike.

  “Nuk duam t nxitohemi, por po i shqyrtojm me kujdes t dhnat e deritanishme,” tha pr BIRN, prof Luan Przhita, i cili drejton grupin prej 20 specialistsh dhe studentsh n ekspeditn e Durrsit.

  Ai e vlerson pozitivisht kthimin e ktij territori n nj park t vizitueshm arkeologjik.

  “S shpejti do t paraqesim konkluzionet e plota t misionit, ka do t lejoj edhe vendimmarrsit t vendosin pr t ardhmen,” tha prof Przhita.

  N ballkonin e nj prej apartamenteve q e sheh nga sipr punn e ekspedits, dy bashkshort italian q po e kalojn pensionin n Durrs jan entuziast pr zbulimet.

  “sht shum bukur ta ndjeksh nga afr punn e arkeologve. E ndjejm veten me fat,” thot Vanesa. “Uroj q t hapet pr publikun, sidomos pr t rinjt dhe pr fmijt”.

  Oborri i shkolls “Gjergj Kastrioti”, e cila u ngrit n vitin 1968, tashm sht nn pushtetin e arkeologve, por n tabeln e madhe n hyrje jan shkruar t dhnat pr ndrtimin e godins s re, q do t zvendsoj shkolln e dmtuar nga trmeti i vitit 2019.

  N kuadr t programit t Bashkimit Europian EU4SCHOLS ngritja e shkolls pritet t realizohet me nj financim prej 237 milion lek.

  Specialisti Mikel Nushi i sht bashkuar ekspedits arkeologjike dhe i vlerson rezultatet e deritanishme, tw cila sipas tij duhet t njihen nga qytetart dhe turistt.

  “Kthimi i territorit n nj park arkeologjik, do t shtonte nj monument t ri e t rndsishm n qytetin turistik ,” tha Nushi pr BIRN.

  Sipas Nushit shkolla mund t ndrtohet diku tjetr sipas projektit t prcaktuar.

  Disa vite m par, edhe n vendin ku do t ndrtohej shkolla “Eftali Koi” po n Durrs, u zbuluan disa objekte arkeologjike. Ato u ruajtn pjesrisht nj qoshe t oborrit.

  “Por zbulimi n hapsirn e shkolls “Gjergj Kastrioti” sht i nj rndsie t veant historike pr qytetin 3.000-vjear,” tha historiani Dorian Hatibi, duke prfunduar: “Njlloj si ruajtja e tij.”

  BIRN

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,929

  Pr: Zbulime arkeologjike n Durrs: Gjenden objekte ne themelet e shkolls "Gjergj Kastrioti Sknde  Ekskluzive/ Brenda Vils Ilire, t sapozbuluar n Durrs

  Kjo sht Vila Ilire e sapozbuluar n Durrs, duke sjell nj lajm t madh pr arkeologjin n Shqipri. Vila daton n gjysmn e dyt t shekullit t l-r, para ers son. Nj vil buz detit, me mozaik, banja termale, fontana. N shekullin e ll-t, Vila sht djegur. Gjurmt e djegies jan t dukshme pas zbulimit. Pjes t vils prball detit, jan rindrtuar n shekujt lll dhe lV.
  M pas vila shkatrrohet prfundimisht nga trmeti i madh i Durrsit. Pr nj rastsi t uditshme, ishte nj tjetr termet, ai i 2019-s q e nxori viln n drit. Sepse dmtoi shkolln e ngritur mbi t. Kur nisi rindrtimi t zbulohej nj mask. Pas saj gjithka. Stafi i DritareTv ishte n sit n nj dit pune t arkeologve. Nj dit si nj film. Kur Rudina Xhunga intervistonte drejtuesin e projektit zotin Luan Przhita, atje u zbulua nj varr i shekullit t 6-t. Ajo miniere zbulimesh pr Durrsin tregon shum pr t kaluarn ton. Kush kemi qen ne, sht posht toks q shkelim. Ndaj Dritare solli kt tregim ekskluziv, ndrsa djem dhe vajza t talentuar e pasionant shqiptar, punojn nn drejtimin e arkeologut t njohur Luan Przhits pr t nxjerr n drit nj thesar origjine dhe krenarie.

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastrioti - SKNDERBEU (1405-1468)
  Nga biligoa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 312
  Postimi i Fundit: 04-03-2010, 15:58
 2. Gjergj Kastrioti Skenderbeu ishte i gjate 1.98 m
  Nga YlliRiaN n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 13:37
 3. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu dhe Kosova
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-03-2006, 02:19
 4. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu edhe ne Diber
  Nga dodoni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-03-2003, 17:02
 5. Gjergj Kastrioti-Skenderbeu
  Nga Kallmeti n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-08-2002, 14:58

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •