Pikpamjet e amerikanve pr kompanit teknologjike

Shumica mendojn se kompanit e mediave sociale kan shum ndikim n politik dhe censurojn pikpamjet politike q ata kundrshtojn t dyja ndjenjat po rriten n mesin e demokratve

NGA MONICA ANDERSON

Shumica e amerikanve jan t kujdesshm pr rolin e mediave sociale n politik dhe ndikimin e saj t prgjithshm n vend, dhe kto shqetsime po rriten n mesin e demokratve, sipas nj sondazhi t ri t Qendrs Krkimore Pew me t rriturit amerikan. Megjithat, republikant dallohen n disa masa, me shumicn q besojn se kompanit e mdha t teknologjis jan t njanshme ndaj liberalve.

Sondazhi yn pyeti amerikant pr tre fusha kryesore: Ndikimi i mediave sociale n politik dhe n vend | Censura politike dhe paragjykimi n Big Tech | Rregullimi qeveritar i kompanive teknologjike

Ndikimi i mediave sociale n politik dhe n vend

Q nga viti 2020, m shum amerikan veanrisht demokrat besojn se kompanit e mediave sociale kan shum pushtet politik. Afrsisht tet n dhjet amerikan (78%) thon se kto kompani kan shum pushtet dhe ndikim n politik sot, sipas nj sondazhi t ri t Qendrs Krkimore Pew me 10,133 t rritur amerikan t kryer nga 7-11 shkurt 2024. Kjo sht rritur nga 72 % n 2020.

Nj tjetr 16% thon se kto faqe kan sasin e duhur t ndikimit politik, ndrsa vetm 4% mendojn se nuk kan fuqi t mjaftueshme.

Pikpamjet sipas partis

Republikant dhe t pavarurit q anojn nga Partia Republikane (84%) kan m shum gjasa se demokratt dhe ata demokrat (74%) t mendojn se kto kompani kan shum pushtet politik. Dhe ndrsa opinionet e republikanve kan ndryshuar pak q nga viti 2020, kjo pikpamje sht br m e zakonshme n mesin e demokratve gjat katr viteve t fundit: 74% e demokratve besojn se kompanit e mediave sociale kan shum pushtet dhe ndikim n politik, nga 63% n 2020.

Emri: PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-01.jpg

Shikime: 109

Madhsia: 47.4 KB

far ndikimi kan mediat sociale n vend?

Amerikant kan shum m tepr gjasa t thon se media sociale ka nj ndikim negativ dhe jo pozitiv n vend. Afrsisht dy t tretat (64%) mendojn se media sociale ka nj efekt kryesisht negativ n mnyrn se si po shkojn gjrat n vend sot.

Vetm 10% i prshkruajn mediat sociale se kan nj ndikim kryesisht pozitiv n vend. Dhe rreth nj e katrta thon se kto faqe nuk kan as nj efekt pozitiv dhe as negativ.

Kto shifra t prgjithshme jan pothuajse identike me ato q zbuloi Qendra n vitin 2020 . Pr shembull, pjesa e amerikanve q e shohin ndikimin e mediave sociale n vend si kryesisht negative ka mbetur n 64%.

Pikpamjet sipas partis

Shumica n t dyja partit politike e shohin negativisht ndikimin e mediave sociale n vend, megjithse republikant mbeten m t kujdesshm se demokratt (71% kundrejt 59%). Thn kshtu, nj numr n rritje i demokratve besojn se kto platforma kan nj ndikim kryesisht t keq n vend, duke u rritur n 59% n sondazhin ton aktual, nga 53% n 2020.

Pr krahasim, pjesa e republikanve q thon se media sociale ndikon negativisht n mnyrn se si po shkojn gjrat n vend ka rn nga 78% n 2020 n 71% sot.

Emri: PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-02.jpg

Shikime: 108

Madhsia: 49.6 KB

Censura politike dhe paragjykimi n Big Tech

Ndrsa media sociale sht br nj mnyr kye n t ciln njerzit ndajn lajme dhe informacione, disa ligjvns dhe komentues veanrisht konservatort kan shprehur shqetsime se kto kompani jan t njanshme politikisht dhe kufizojn lirin e fjals .

Sondazhi yn zbulon se shumica e amerikanve mendojn se faqet e mediave sociale censurojn n mnyr aktive pikpamjet politike me t cilat ata nuk pajtohen. Afrsisht tet n dhjet t rritur n SHBA (83%) thon se sht shum ose disi e mundshme q kto platforma t censurojn qllimisht pikpamjet politike q ata i konsiderojn t pakndshme, nga 77% n 2022. Vetm 17% n sondazhin aktual mendojn se kjo nuk ka t ngjar t jet kshtu. .

Pikpamjet sipas partis

Shumica n t dyja partit besojn se censura politike ka t ngjar t ndodh n mediat sociale, por m shum republikan kan kt pikpamje. Plot 93% e republikanve thon se ka t ngjar q faqet e mediave sociale t censurojn qllimisht pikpamjet politike q ata i konsiderojn t pakndshme, duke prfshir 66% q thon se kjo ka shum t ngjar t ndodh.

Pr krahasim, 74% e demokratve mendojn se kjo ka t ngjar t ndodh, me 25% q thon se ka nj mundsi t madhe q kjo t ndodh.

Pikpamjet e republikanve kan mbetur t qndrueshme q nga viti 2022. Por pjesa e demokratve q mendojn se ka t ngjar q faqet e mediave sociale t censurojn qllimisht pikpamjet politike q ata kundrshtojn po rritet 74% e thon kt sot, nga 66% dy vjet m par.

A kan kompanit e mdha t teknologjis paragjykime liberale apo konservatore?
N prgjithsi, amerikant kan m shum gjasa t mendojn se kompanit e Big Tech mbshtesin pikpamjet e liberalve ndaj konservatorve sesa anasjelltas. M shum se katr n dhjet t rritur n SHBA (44%) mendojn se kompanit kryesore t teknologjis mbshtesin pikpamjet e liberalve ndaj konservatorve. Shum m pak - 15% - thon se kto kompani mbshtesin pikpamjet konservatore ndaj atyre liberale. Megjithat, nj pjes e konsiderueshme (37%) mendon se kjo industri vlerson njsoj pikpamjet konservatore dhe liberale.

Emri: PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-03.jpg

Shikime: 110

Madhsia: 60.0 KB

Pikpamjet sipas partis

Republikant besojn gjersisht se kompanit e mdha t teknologjis kan nj paragjykim pro-liberal. Plot 71% e republikanve thon se kompanit e mdha t teknologjis mbshtesin pikpamjet e liberalve ndaj konservatorve. Aksione shum m t vogla besojn se kto kompani mbshtesin pikpamjet e liberalve dhe konservatorve n mnyr t barabart (22%) ose favorizojn besimet konservatore mbi ato liberale (6%).

N t kundrt, pikpamja m e zakonshme midis demokratve sht se kompanit e teknologjis mbshtesin pikpamjet e konservatorve dhe liberalve n mnyr t barabart, me 50% q e thon kt. Prafrsisht nj e katrta e demokratve thon se kto kompani favorizojn pikpamjet e konservatorve mbi liberalt (25%) ose t liberalve mbi konservatort (22%).

Ndrsa ka pasur pak ndryshime n pikpamje q nga viti 2022, ka disa dallime kur krahasojm pikpamjet e sotme me ato n 2018, kur filluam t bnim kto pyetje.

Gjat gjasht viteve t fundit, nj pjes n rritje e republikanve thon se kompanit e mdha t teknologjis favorizojn pikpamjet liberale sesa ato konservatore (71% sot kundrejt 64% n 2018), ndrsa m shum demokrat sot se n t kaluarn mendojn se kto kompani mbshtesin pikpamjet konservatore m shum se ato liberale (25% sot kundrejt 16% n 2018).

Rregullimi qeveritar i kompanive teknologjike

Emri: PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-04.jpg

Shikime: 110

Madhsia: 55.3 KB

Mes shqetsimeve pr fjaln e lir, ndikimin e mediave sociale tek t rinjt dhe terrenin e afrt t inteligjencs artificiale , ligjvnsit dhe avokatt n t dy ant e rrugs politike kan shtyr pr m shum mbikqyrje qeveritare t industris s teknologjis.

Por ka nj debat t gjat se far roli duhet t luaj qeveria n rregullimin e Big Tech. Ne donim t dinim se ku qndrojn amerikant, si kan ndryshuar pikpamjet me kalimin e kohs dhe nse opinionet ndryshojn sipas partive.

Amerikant favorizojn m shum sesa m pak rregullimin e kompanive Big Tech. Kur u pyetn nse qeveria duhet t rregulloj kompanit kryesore t teknologjis m shum, m pak apo n nivelin aktual, 51% besojn se kto kompani duhet t rregullohen m shum se sa jan tani. Shum m pak 16% mendojn se duhet t rregullohen m pak se sa jan tani.

Megjithat, 31% thon se niveli i tyre aktual i rregullimit duhet t qndroj i njjt.

Mbshtetja pr m shum rregullime qeveritare t kompanive t teknologjis sht identike me at q ishte n 2018. Mbshtetja pr m shum rregullime sht rritur dhe rn disi gjat gjasht viteve t fundit, duke filluar nga 44% n 2022 n 56% n 2021. Pjesa e amerikanve q mendojn kto kompani duhet t rregullohen m shum se sa jan tani sht identike me at q ka gjetur Qendra n vitin 2018, kur kemi br pyetjen pr her t par. N t njjtn koh, pjesa q thon se duhet t ket m pak rregullime sht rritur nga 9% n 2018 n 16% sot.

Emri: PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-05.jpg

Shikime: 108

Madhsia: 42.0 KB

Pikpamjet sipas partis

Demokratt jan m mbshtets pr rritjen e mbikqyrjes qeveritare t kompanive t teknologjis sesa republikant. Gjasht n dhjet demokrat thon se qeveria duhet t rregulloj kompanit kryesore t teknologjis m shum se sa sht tani, krahasuar me 45% t republikanve.

Emri: PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-06.jpg

Shikime: 110

Madhsia: 45.1 KB

Hendeku partizan midis demokratve dhe republikanve sht i ngjashm me at t vitit 2022. Por kto dallime nuk kan qen gjithmon t mdha. Pr shembull, pjes t ngjashme t republikanve (48%) dhe demokratve (46%) favorizuan m shum rregullime t kompanive t teknologjis n vitin 2020.

Burimi: Pew Research