Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Feminizmi i ka ln grat e moshs s mesme si un beqare, pa fmij dhe n depresion

  Feminizmi i ka ln grat e moshs s mesme si un beqare, pa fmij dhe n depresion

  Opinion nga Petronella Wyatt

  Emri: Screenshot 2024-04-26 at 1.28.24 AM.jpg

Shikime: 387

Madhsia: 35.7 KB
  Margaret Thatcher besonte se karriera e nj gruaje duhet t ket prparsi mbi marrdhniet e saj - JOHNNY EGGITT/AFP
  Ofrohet nga The Telegraph


  Gjithnj e m shum ndjej se feminizmi ka dshtuar brezin tim. sht nj veori e Perndimit q ai ndahet n grupe q ndryshojn thellsisht n besimet e tyre. Kjo gjendje filloi me Reformacionin dhe q ather sht br m e theksuar. Kishte protestant dhe katolik q ndryshonin thelbsisht jo vetm n besim, por edhe n shtje praktike. Ishte midis komuniteteve protestante q feminizmi u shfaq pr her t par, dhe pikrisht n vendet protestante si Amerika dhe Britania, besimet feministe kan qen n tonin e tyre m t zshm dhe m t fort, si nj fe pa dobsim t agnosticizmit. Margaret Thatcher, edhe pse ajo do ta kishte mohuar, ishte nj feministe de facto dhe asnj vend katolik nuk mund ta kishte prodhuar t till.

  N nj nga ato takime q e bjn jetn msimore, takova Lady Thatcher n shtpin e babait tim t ndjer, kur isha 13 vje. Ajo ishte br kryeministr s fundmi dhe pas prezantimit ton filloi t m drejtohej, si thoshte dikur Mbretresha Victoria pr Gladstone, si nse do t isha nj takim publik. Thelbi i fjalimit t saj do t ishte prshndetur me hosanna nga do feministe e epoks; N prmbledhje, karriera e nj gruaje zvendsoi shum marrdhniet e saj me seksin e kundrt. (Bashkimi i saj mund t ket qen gjithashtu si nj shifr n krahasim me nj bashkshort. N t vrtet, kur Thechers darkuan me ne, Denisi u trhoq n dhomn e pritjes me grat.)

  N shkolln time private, Shkolln e Vajzave t St Paul, ne fmijt e Thatcherit ishim t arsimuar n mnyr t ngjashme pr shkak t martess dhe ndjekjeve t puns. M kujtohet nj rast kur Shirley Conran u prpoq t na qortonte me fjalt: "Paulinas nuk gatuan, mendojn ata". E gjith kjo sht shum mir kur je i ri dhe aspiron pr madhshti. Shekspiri thot: Kur lypsit vdesin, nuk shihen kometa; / Vet qiejt flakrojn vdekjen e princave.
  Historikisht, natyrisht, argumenti feminist kishte pika t vlefshme. N koht e vjetra, kur antart e seksit tim ishin t lidhur fillimisht me baballart e tyre dhe m pas me burrat e tyre, ata padyshim bnin jet t pakndshme. Megjithat, nse nj grua do t kishte nj arsim t mir, ajo mund t bnte nj jet t rehatshme dhe t qndronte e pavarur nga miratimi i mashkullit. Kur dshira pr martes dhe fmij e pushtonte, ajo me siguri do t humbiste punn e saj dhe si pasoj do t lidhej me shtpin e saj, e detyruar t kryente nj mij detyra t parndsishme dhe poshtruese t padenj pr aftsit e saj.

  Por bota ka ndryshuar n nj mnyr q feministja e hershme do ta konsideronte t pakuptueshme dhe groteske n t vrtet, ajo do t'i shihte flamurtart e sotm si asgj t zbrazt dhe absurde. Ndonjher mendoj se Perndimi e ka tejkaluar plotsisht filozofin feministe dhe duhet ta heq at.

  Pr shembull, ku i l grat si un, kur ne kemi mbushur 54 vje, si kam br un, dhe e gjejm veten beqare dhe pa fmij? Prqafimi i veprave t mbledhura t Prustit, apo prfshirja n qndrime t fshehta n pijetore q sjellin kujtime t gjrave t inatosura? Nj n 10 gra britanike n t 50-at e tyre nuk jan martuar kurr dhe jetojn vetm, gj q nuk sht as e kndshme dhe as e shndetshme.

  Sipas nj studimi t fundit nga nj institut mjeksor amerikan, vetmia sht shkaku kryesor i depresionit tek femrat e moshs s mesme. Duhet ta di, pasi koht e fundit rash pre e smundjes mendore t pafalshme. Kjo m ka uar n spital disa her pasi kam prjetuar impulse aq t errta saq miqt u shqetsuan. N nj rast, m kujtohet nj infermiere n A&E q m pyeti pr planet e mia pr t'i dhn fund jets sime dhe u prgjigj se, ashtu si pikpamjet e Keir Starmer pr grat, ato ishin t paformuara.

  Por e vrteta sht se shum nga depresioni im buroi nga nj ekzistenc e vetmuar q do t shmangej nga nj rac macesh rrugicash. Un nuk njoh nj grua t vetme t brezit tim q t jetoj nj jet t till dhe ta plqej at. Gjendja jon sht si ajo e votuesve konservator, ose e disa pakicave prpara reformave liberale t viteve 1960. Njerz t till si un bjn jet n muzg, me frik t dalin jasht gjat dits, duke u mshiruar me njri-tjetrin n privatsin e shtpive tona. Tani, fal Gjenerats Z, ne jemi demografia q nuk guxon t flas emrin e saj. Lexuesit mund t prbuzin, por un kam simpati pr Gjeneratn Z. E kam vrtet. Jo pr kotsin e saj, por pr dshirn e saj pr prmbushje emocionale; pr instinktin e tij q dashuria dhe marrdhniet njerzore jan po aq t rndsishme sa puna, apo edhe m shum.

  Koht e fundit, pasi depresioni im u dobsua, kisha nj studente q jetonte n shtpin time. Ajo ishte 24 vjee dhe kishte flok dhe lkur blu-zez q dukej e ndezur me shklqimin e diellit. Pas nj jave njohjeje, kuptova se ideja pr t mos u martuar dhe pr t lindur para moshs 30-vjeare ishte mallkim pr t, dhe, ashtu si Krishti n kopshtin e Gjetsemanit, ajo dshironte ta hiqte kt kup nga buzt e saj. Me pak fjal, ajo donte ta bnte jetn e saj si nj grua.

  Feminizmi bri gabimin duke na thn t sillemi dhe t mendojm si burra. Ky gabim ishte i rnd dhe gra si un po paguajn pr t, si kumarxhinjt n nj kazino q sht rregulluar. Ne nuk jemi burra, dhe duke jetuar jetn beqare, me takimet e saj t rastsishme, ne luajm pr aksione shum m t larta dhe kemi m shum pr t humbur. Do t doja t mos m kishin msuar t hidhja zarin kaq lart. Edhe princat e Shekspirit kishin nevoj pr dik q t kujdesej pr ta n pleqri.


  Burimi: The Telegraph

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  ATMAN (27-04-2024)

 3. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,469
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Feminizmi i ka ln grat e moshs s mesme si un beqare, pa fmij dhe n depresion

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Feminizmi i ka ln grat e moshs s mesme si un beqare, pa fmij dhe n depresion

  Opinion nga Petronella Wyatt

  Emri: Screenshot 2024-04-26 at 1.28.24 AM.jpg

Shikime: 387

Madhsia: 35.7 KB
  Margaret Thatcher besonte se karriera e nj gruaje duhet t ket prparsi mbi marrdhniet e saj - JOHNNY EGGITT/AFP
  Ofrohet nga The Telegraph


  Gjithnj e m shum ndjej se feminizmi ka dshtuar brezin tim. sht nj veori e Perndimit q ai ndahet n grupe q ndryshojn thellsisht n besimet e tyre. Kjo gjendje filloi me Reformacionin dhe q ather sht br m e theksuar. Kishte protestant dhe katolik q ndryshonin thelbsisht jo vetm n besim, por edhe n shtje praktike. Ishte midis komuniteteve protestante q feminizmi u shfaq pr her t par, dhe pikrisht n vendet protestante si Amerika dhe Britania, besimet feministe kan qen n tonin e tyre m t zshm dhe m t fort, si nj fe pa dobsim t agnosticizmit. Margaret Thatcher, edhe pse ajo do ta kishte mohuar, ishte nj feministe de facto dhe asnj vend katolik nuk mund ta kishte prodhuar t till.

  N nj nga ato takime q e bjn jetn msimore, takova Lady Thatcher n shtpin e babait tim t ndjer, kur isha 13 vje. Ajo ishte br kryeministr s fundmi dhe pas prezantimit ton filloi t m drejtohej, si thoshte dikur Mbretresha Victoria pr Gladstone, si nse do t isha nj takim publik. Thelbi i fjalimit t saj do t ishte prshndetur me hosanna nga do feministe e epoks; N prmbledhje, karriera e nj gruaje zvendsoi shum marrdhniet e saj me seksin e kundrt. (Bashkimi i saj mund t ket qen gjithashtu si nj shifr n krahasim me nj bashkshort. N t vrtet, kur Thechers darkuan me ne, Denisi u trhoq n dhomn e pritjes me grat.)

  N shkolln time private, Shkolln e Vajzave t St Paul, ne fmijt e Thatcherit ishim t arsimuar n mnyr t ngjashme pr shkak t martess dhe ndjekjeve t puns. M kujtohet nj rast kur Shirley Conran u prpoq t na qortonte me fjalt: "Paulinas nuk gatuan, mendojn ata". E gjith kjo sht shum mir kur je i ri dhe aspiron pr madhshti. Shekspiri thot: Kur lypsit vdesin, nuk shihen kometa; / Vet qiejt flakrojn vdekjen e princave.
  Historikisht, natyrisht, argumenti feminist kishte pika t vlefshme. N koht e vjetra, kur antart e seksit tim ishin t lidhur fillimisht me baballart e tyre dhe m pas me burrat e tyre, ata padyshim bnin jet t pakndshme. Megjithat, nse nj grua do t kishte nj arsim t mir, ajo mund t bnte nj jet t rehatshme dhe t qndronte e pavarur nga miratimi i mashkullit. Kur dshira pr martes dhe fmij e pushtonte, ajo me siguri do t humbiste punn e saj dhe si pasoj do t lidhej me shtpin e saj, e detyruar t kryente nj mij detyra t parndsishme dhe poshtruese t padenj pr aftsit e saj.

  Por bota ka ndryshuar n nj mnyr q feministja e hershme do ta konsideronte t pakuptueshme dhe groteske n t vrtet, ajo do t'i shihte flamurtart e sotm si asgj t zbrazt dhe absurde. Ndonjher mendoj se Perndimi e ka tejkaluar plotsisht filozofin feministe dhe duhet ta heq at.

  Pr shembull, ku i l grat si un, kur ne kemi mbushur 54 vje, si kam br un, dhe e gjejm veten beqare dhe pa fmij? Prqafimi i veprave t mbledhura t Prustit, apo prfshirja n qndrime t fshehta n pijetore q sjellin kujtime t gjrave t inatosura? Nj n 10 gra britanike n t 50-at e tyre nuk jan martuar kurr dhe jetojn vetm, gj q nuk sht as e kndshme dhe as e shndetshme.

  Sipas nj studimi t fundit nga nj institut mjeksor amerikan, vetmia sht shkaku kryesor i depresionit tek femrat e moshs s mesme. Duhet ta di, pasi koht e fundit rash pre e smundjes mendore t pafalshme. Kjo m ka uar n spital disa her pasi kam prjetuar impulse aq t errta saq miqt u shqetsuan. N nj rast, m kujtohet nj infermiere n A&E q m pyeti pr planet e mia pr t'i dhn fund jets sime dhe u prgjigj se, ashtu si pikpamjet e Keir Starmer pr grat, ato ishin t paformuara.

  Por e vrteta sht se shum nga depresioni im buroi nga nj ekzistenc e vetmuar q do t shmangej nga nj rac macesh rrugicash. Un nuk njoh nj grua t vetme t brezit tim q t jetoj nj jet t till dhe ta plqej at. Gjendja jon sht si ajo e votuesve konservator, ose e disa pakicave prpara reformave liberale t viteve 1960. Njerz t till si un bjn jet n muzg, me frik t dalin jasht gjat dits, duke u mshiruar me njri-tjetrin n privatsin e shtpive tona. Tani, fal Gjenerats Z, ne jemi demografia q nuk guxon t flas emrin e saj. Lexuesit mund t prbuzin, por un kam simpati pr Gjeneratn Z. E kam vrtet. Jo pr kotsin e saj, por pr dshirn e saj pr prmbushje emocionale; pr instinktin e tij q dashuria dhe marrdhniet njerzore jan po aq t rndsishme sa puna, apo edhe m shum.

  Koht e fundit, pasi depresioni im u dobsua, kisha nj studente q jetonte n shtpin time. Ajo ishte 24 vjee dhe kishte flok dhe lkur blu-zez q dukej e ndezur me shklqimin e diellit. Pas nj jave njohjeje, kuptova se ideja pr t mos u martuar dhe pr t lindur para moshs 30-vjeare ishte mallkim pr t, dhe, ashtu si Krishti n kopshtin e Gjetsemanit, ajo dshironte ta hiqte kt kup nga buzt e saj. Me pak fjal, ajo donte ta bnte jetn e saj si nj grua.

  Feminizmi bri gabimin duke na thn t sillemi dhe t mendojm si burra. Ky gabim ishte i rnd dhe gra si un po paguajn pr t, si kumarxhinjt n nj kazino q sht rregulluar. Ne nuk jemi burra, dhe duke jetuar jetn beqare, me takimet e saj t rastsishme, ne luajm pr aksione shum m t larta dhe kemi m shum pr t humbur. Do t doja t mos m kishin msuar t hidhja zarin kaq lart. Edhe princat e Shekspirit kishin nevoj pr dik q t kujdesej pr ta n pleqri.


  Burimi: The Telegraph
  Feminizmi lufton per arritjen e barazise gjinore, besoj, jo per kundervenie gjinore. Barazia gjinore nuk presupozon lenien beqare dhe ne depresion. Ndoshta ka patur te tjera probleme Theceri dhe i eshte krijuar ideja se ja ka fajin feminizmi.
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,469
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Feminizmi i ka ln grat e moshs s mesme si un beqare, pa fmij dhe n depresion

  Pse luftohet feminizmi nuk e kuptoj dhe me fakte hidheni poshte. Nese ka axhenda te tjera ndryshon puna. A ka nje statut per feminizmin, sepse kam pershtypjen se nuk njihet si teori dhe praktike.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 27-04-2024 m 03:43
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Feminizmi i ka ln grat e moshs s mesme si un beqare, pa fmij dhe n depresion

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Feminizmi lufton per arritjen e barazise gjinore, besoj, jo per kundervenie gjinore. Barazia gjinore nuk presupozon lenien beqare dhe ne depresion. Ndoshta ka patur te tjera probleme Theceri dhe i eshte krijuar ideja se ja ka fajin feminizmi.
  Se pari, duhet t kuptosh q at q lxove m lart, sht mendimi i nj feministeje. N rinin e saj, ajo ishte feministe, dhe besonte n "barazin gjinore", si e zure edhe ti n goj. Dhe ky feminizm ishte qllimi i jets s saj, ishte "feja" e saj, nse mund ta quajm kshtu. Dhe ajo e ndrtoi jetn e saj pikrisht bazuar mbi parimet e feminizmit: arsimohu, punsohu, fito para, bj karrier, ashtu si burrat kan br pr shekuj me rradh. Sot q e gjen veten n moshn e mesme, dhe pasi i bri t gjitha ato m lart, ajo po shijon frytet e farave q mbolli n jetn e saj n rini. Nuk u martua me nj burr, pasi burri sipas feministeve i mban grat t shtypura, sht "tirani". Nuk bri nj fmij, pasi fmija ishte penges pr karriern e saj. Pra ajo u martua me punn e saj. Bri karrier, bri para, bri emr, por sot nuk ka asnj njeri n jetn e saj q t'i ndaj t gjitha kto. Frytet e feminizmit t saj, t fes s saj, jan vetmia dhe depresioni.

  Pse luftohet feminizmi nuk e kuptoj dhe me fakte hidheni poshte. Nese ka axhenda te tjera ndryshon puna. A ka nje statut per feminizmin, sepse kam pershtypjen se nuk njihet si teori dhe praktike.
  Asnjeri nuk e lufton feminizmin, por ato q e urrejn feminizmin m shum jan vet femrat feministe q kthjellohen nga mendja dhe e kuptojn se si u mashtruan n rinin e tyre me ideologjin feministe kur arrijn moshn e thinjave dhe e gjejn veten t vetmuar, pa familje, pa fmij, me ilae depresioni, dhe me dy tre qenr apo mace n shtpi.

  Qllimi i djallit sht shkatrrimi i njeriut. far bekimi i ka dhn Zoti femrs q nuk ia ka dhn mashkullit? Bekimin pr t sjell fmij n jet. I ka dhn edhe durimin q t kujdeset e t'i rriti kta fmij. Feminizmi dhe "barazia gjinore" sht vetm karemi q djalli prdor pr t mashtruar femrn. Mos u martoni me nj burr, por martohuni me karriern tuaj! Mos lindni fmij se fmija sht penges pr t br karrier! Shkollimi e puna do t'iu sigurojn para e pushtet! Do t'ua merrni burrave kt para e pushtet dhe ju do t jeni nj dit t pushtetshme si burrat!

  Ku kemi arritur sot n bot? Martesat e lindjet jan n nivelet m t ulta n histori, n at pik sa shum shtet i paguajn njerzit q t lindin fmij, pasi po u vazhdua me kto rritme, popujt t tr do t shuhen e vdesin.

  Msimi i madh?

  Si t dallojm t mirn nga e keqja?

  Zoti gjithmon bekon e mbron jetn!
  Djalli gjithmon qllimin final n gjith mashtrimet e tij ka vdekjen e njeriut!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-04-2024 m 17:47

 6. #5
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,469
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Feminizmi i ka ln grat e moshs s mesme si un beqare, pa fmij dhe n depresion

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Se pari, duhet t kuptosh q at q lxove m lart, sht mendimi i nj feministeje. N rinin e saj, ajo ishte feministe, dhe besonte n "barazin gjinore", si e zure edhe ti n goj. Dhe ky feminizm ishte qllimi i jets s saj, ishte "feja" e saj, nse mund ta quajm kshtu. Dhe ajo e ndrtoi jetn e saj pikrisht bazuar mbi parimet e feminizmit: arsimohu, punsohu, fito para, bj karrier, ashtu si burrat kan br pr shekuj me rradh. Sot q e gjen veten n moshn e mesme, dhe pasi i bri t gjitha ato m lart, ajo po shijon frytet e farave q mbolli n jetn e saj n rini. Nuk u martua me nj burr, pasi burri sipas feministeve i mban grat t shtypura, sht "tirani". Nuk bri nj fmij, pasi fmija ishte penges pr karriern e saj. Pra ajo u martua me punn e saj. Bri karrier, bri para, bri emr, por sot nuk ka asnj njeri n jetn e saj q t'i ndaj t gjitha kto. Frytet e feminizmit t saj, t fes s saj, jan vetmia dhe depresioni.  Asnjeri nuk e lufton feminizmin, por ato q e urrejn feminizmin m shum jan vet femrat feministe q kthjellohen nga mendja dhe e kuptojn se si u mashtruan n rinin e tyre me ideologjin feministe kur arrijn moshn e thinjave dhe e gjejn veten t vetmuar, pa familje, pa fmij, me ilae depresioni, dhe me dy tre qenr apo mace n shtpi.

  Qllimi i djallit sht shkatrrimi i njeriut. far bekimi i ka dhn Zoti femrs q nuk ia ka dhn mashkullit? Bekimin pr t sjell fmij n jet. I ka dhn edhe durimin q t kujdeset e t'i rriti kta fmij. Feminizmi dhe "barazia gjinore" sht vetm karemi q djalli prdor pr t mashtruar femrn. Mos u martoni me nj burr, por martohuni me karriern tuaj! Mos lindni fmij se fmija sht penges pr t br karrier! Shkollimi e puna do t'iu sigurojn para e pushtet! Do t'ua merrni burrave kt para e pushtet dhe ju do t jeni nj dit t pushtetshme si burrat!

  Ku kemi arritur sot n bot? Martesat e lindjet jan n nivelet m t ulta n histori, n at pik sa shum shtet i paguajn njerzit q t lindin fmij, pasi po u vazhdua me kto rritme, popujt t tr do t shuhen e vdesin.

  Msimi i madh?

  Si t dallojm t mirn nga e keqja?

  Zoti gjithmon bekon e mbron jetn!
  Djalli gjithmon qllimin final n gjith mashtrimet e tij ka vdekjen e njeriut!

  Albo
  Mesa kuptova, edhe pse e the nen rreshta u shprehe kunder barazise gjinore. E the me shume diplomaci por doli qarte. Por, jo, Ungjilli nuk na e meson kete. Ungjilli na meson se duhet te kete barazi te plote mes burrit dhe gruas, sepse me Ungjillezimin e Hyjlindeses dhe me vdekjen ne Kryq, Zoti Krisht ja hoqi mallkimin gruas qe e mbante qysh me mekatin origjinal. Puna karriera, etj., mund te kryhen njekohesisht me martesen dhe femijet nese deshiron, megjithese sipas besimit orthodhoks martesa nuk eshte detyrim. Duket ne postimet e tua nje lloj anakronizmi ne trajtimin e ceshtjeve dhe sidomos te fese. Ti megjithate vazhdo ne mendimin tend. Por une nuk besoj se kjo eshte menyre orthodhokse e te menduarit. Ndihet nje lloj nenvleftesimi nga ana jote e gruas, etj., por kjo nuk ka te beje me orthodhoksine. Ketu thjesht shpreh mendimet e mia, por per keto ceshtje 2 vete nje qendrim nuk e kane. Dhe gjithmone e con problemin tek ulja e popullsise. I nderuar popullsia ne glob po rritet ne menyre marramendese, po afrohet 8 miliardeshit. Dhe permendja e shumte e te ligut, nuk qendron. Por, Theceri ndoshta nuk i ka bere llogarite mire, kur ka menduar te mos martohet, ketu kerkohet kujdes dhe lutje per te kuptuar vetveten dhe vepruar me pergjegjshmeri. Kjo ka dale vete dhe eshte shprehur, por ngul kembe qe fajin nuk e ka barazia gjinore, por mund te kete faktore te tjere. Barazia gjinore eshte barazi dhe nuk ka lidhje me ate qe thua ti, se kjo te meson t`i largohesh burrave e jetes familjare. Prandaj thashe qe nuk ka nje percaktim te sakte per feminizmin dhe keshtu qe abuzohet me fjalen, deri ne gjera qesharake.
  Keshtu qe termi barazi gjinore eshte me i sakte dhe ketu nuk luan dot. Postimet vuajne sic thashe nga nje lloj anakronizmi,ne nje fryme sipas Dhiates se Vjeter, e cila sc dihet u mbyll para 2000 vjeteve. Kjo fryme percmimi dhe akuze ndaj femres eshte e vjeter, ndeshet te shume vete, ne nje kohe qe nuk flitet ne Shqiperi per dhunen ndaj femrave, vrasjet ndaj tyre, patriarkalizmin, qe jane ne gati 90 perqind e popullsise ketu. Por sic thashe fryma e vjeter eshte e forte dhe shpesh eshte veshtire te ndahesh prej saj. Ajo qe nuk kuptoj eshte si eshte e mundur te vazhdoje edhe kur rron ne boten e demokracive qindra vjecare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 27-04-2024 m 20:41
  Duaje te afermin tend si veten

 7. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Feminizmi i ka ln grat e moshs s mesme si un beqare, pa fmij dhe n depresion

  Mesa kuptova, edhe pse e the nen rreshta u shprehe kunder barazise gjinore. E the me shume diplomaci por doli qarte. Por, jo, Ungjilli nuk na e meson kete. Ungjilli na meson se duhet te kete barazi te plote mes burrit dhe gruas, sepse me Ungjillezimin e Hyjlindeses dhe me vdekjen ne Kryq, Zoti Krisht ja hoqi mallkimin gruas qe e mbante qysh me mekatin origjinal.
  Nn kndvshtrimin botror, jo at fetar, "barazia gjinore" sht idiotsia m e madhe q mund t nxjerrsh nga goja. Njerzit n nj shoqri kan personalitetin e vet, dhe si t till, e vetmia barazi pr t cilin mund t flasim, sht barazia ligjore. Ligji m aplikohet mua njsoj, si t aplikohet edhe ty, edhe asaj femrs, edhe asaj gruas, pa marr fare parasysh gjinin apo moshn. Ti je burr, un jam burr. A jemi ne t barabart? Jo, nuk jemi t barabart n asnj drejtim. Ti ke personalitetin tnd, un timin. Ti mendon ndryshe nga un. Ti sillesh ndryshe nga un. Ku sht barazia ktu? T njjtn gj mund ta thuash edhe pr dy femra. Ato nuk jan t barabarta e njsoj me njra-tjetrn. Secili ka personalitetin e vet unik.

  Ekonomistt flasin edhe pr barazi n oportunitet, jo n rezultate. Ekonomistt flasin se n nj shoqri, qytetart duhet t ken t njjtat mundsi pr t hapur nj biznes apo pr tu punsua, por n asnj mnyr ata nuk besojn se t gjith njerzit punojn njsoj dhe prodhojn njsoj. Ka njerz q n t njjtn pun, njri punon m shum se tjetri e prodhon m shum se tjetri. Ky sht realiteti dhe e vrteta. Q t gjith njerzit duhet t ken t njjtat mundsi pr t ar n jet, dhe le t prfitoj ai q sht m i zoti. Kjo nuk sht "barazi".

  Barazia = Komunizm!

  Kur ti flet pr barazi gjinore, ti je duke thn se burri dhe gruaja mund t bjn t njjtat pun njsoj. Pra ti je duke thn se at pun q e bn burri duhet ta bj edhe gruaja. Dhe at pun q e bn gruaja, duhet ta bj edhe burri. N Amerik kjo sht aplikuar pr 50 vjet, dhe a e di se cili sht rezultati? Vajzat i rekrutojn n ushtri dhe i drgojn n luft. Problemi i vetm ishte se vajzat nuk jan fizikisht aq t forta sa meshkujt, dhe nuk i kalonin dot testin e ushtris. Si e zgjidhn problemin? E bn testin fizik t pranimit n ushtri m t leht q edhe femrat ta kalojn. Meshkujt filluan t bjn punt q historikisht i bnin grat. Burrat filluan t bhen infermier. Ku sht problemi thua ti? Problemi sht se burrat nuk jan aq t duruar dhe aq t kujdesshm sa femrat, dhe n shum raste abuzojn me pacientt.

  Gnjeshtra e par e gjarprit pr femrn ishte: Po hngre nga pema e dituris, do t bhesh zot!
  Gnjeshtra e dyte e gjarprit pr femrn sht: Po hoqe dor nga t qnit grua dhe po u bre burr, do jesh aq e pushtetshme sa burri!

  Tani t dalim edhe tek msimi m i madh i jets, si pr burrat edhe pr grat:

  Kush e njeh krijesn m mir se Krijuesi? Askush!

  Dhe Krijuesi q na ka krijuar t gjithve, na ka dhn nj rol natyral pr t luajtur, si burrave dhe grave. Gruas i ka thn q ti nnshtrohet burrit n martese. Burrit i ka thn q ta duash gruan si do veten tnde pasi sht mish i mishit tnd e gjak i gjakut tnd! Dhe t dy shkoni e shumohuni me bekimin tim! Zoti e ka bekuar gruan edhe pr t sjell fmij n jet, nj bekim q nuk e dha pr burrin!

  Sa her q njeriu sht rebeluar kundr natyrs s tij njerzore, rezultati ka qen i njjt: vetshkatrrim.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-04-2024 m 23:14

 8. #7
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,469
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Feminizmi i ka ln grat e moshs s mesme si un beqare, pa fmij dhe n depresion

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Nn kndvshtrimin botror, jo at fetar, "barazia gjinore" sht idiotsia m e madhe q mund t nxjerrsh nga goja. Njerzit n nj shoqri kan personalitetin e vet, dhe si t till, e vetmia barazi pr t cilin mund t flasim, sht barazia ligjore. Ligji m aplikohet mua njsoj, si t aplikohet edhe ty, edhe asaj femrs, edhe asaj gruas, pa marr fare parasysh gjinin apo moshn. Ti je burr, un jam burr. A jemi ne t barabart? Jo, nuk jemi t barabart n asnj drejtim. Ti ke personalitetin tnd, un timin. Ti mendon ndryshe nga un. Ti sillesh ndryshe nga un. Ku sht barazia ktu? T njjtn gj mund ta thuash edhe pr dy femra. Ato nuk jan t barabarta e njsoj me njra-tjetrn. Secili ka personalitetin e vet unik.

  Ekonomistt flasin edhe pr barazi n oportunitet, jo n rezultate. Ekonomistt flasin se n nj shoqri, qytetart duhet t ken t njjtat mundsi pr t hapur nj biznes apo pr tu punsua, por n asnj mnyr ata nuk besojn se t gjith njerzit punojn njsoj dhe prodhojn njsoj. Ka njerz q n t njjtn pun, njri punon m shum se tjetri e prodhon m shum se tjetri. Ky sht realiteti dhe e vrteta. Q t gjith njerzit duhet t ken t njjtat mundsi pr t ar n jet, dhe le t prfitoj ai q sht m i zoti. Kjo nuk sht "barazi".

  Barazia = Komunizm!

  Kur ti flet pr barazi gjinore, ti je duke thn se burri dhe gruaja mund t bjn t njjtat pun njsoj. Pra ti je duke thn se at pun q e bn burri duhet ta bj edhe gruaja. Dhe at pun q e bn gruaja, duhet ta bj edhe burri. N Amerik kjo sht aplikuar pr 50 vjet, dhe a e di se cili sht rezultati? Vajzat i rekrutojn n ushtri dhe i drgojn n luft. Problemi i vetm ishte se vajzat nuk jan fizikisht aq t forta sa meshkujt, dhe nuk i kalonin dot testin e ushtris. Si e zgjidhn problemin? E bn testin fizik t pranimit n ushtri m t leht q edhe femrat ta kalojn. Meshkujt filluan t bjn punt q historikisht i bnin grat. Burrat filluan t bhen infermier. Ku sht problemi thua ti? Problemi sht se burrat nuk jan aq t duruar dhe aq t kujdesshm sa femrat, dhe n shum raste abuzojn me pacientt.

  Gnjeshtra e par e gjarprit pr femrn ishte: Po hngre nga pema e dituris, do t bhesh zot!
  Gnjeshtra e dyte e gjarprit pr femrn sht: Po hoqe dor nga t qnit grua dhe po u bre burr, do jesh aq e pushtetshme sa burri!

  Tani t dalim edhe tek msimi m i madh i jets, si pr burrat edhe pr grat:

  Kush e njeh krijesn m mir se Krijuesi? Askush!

  Dhe Krijuesi q na ka krijuar t gjithve, na ka dhn nj rol natyral pr t luajtur, si burrave dhe grave. Gruas i ka thn q ti nnshtrohet burrit n martese. Burrit i ka thn q ta duash gruan si do veten tnde pasi sht mish i mishit tnd e gjak i gjakut tnd! Dhe t dy shkoni e shumohuni me bekimin tim! Zoti e ka bekuar gruan edhe pr t sjell fmij n jet, nj bekim q nuk e dha pr burrin!

  Sa her q njeriu sht rebeluar kundr natyrs s tij njerzore, rezultati ka qen i njjt: vetshkatrrim.

  Albo
  Meqenese u hap kjo teme po e vazhdoj dhe te siguroj se ne asnje rast nuk do t`i lejoj vetes kundervenie, aq me teper qe sot fillon edhe java e pesimeve. Dhe ne debatin, sidomos ate teologjik, nuk ngul kembe ne asnje menyre, sepse keto zgjidhen nga Kisha dhe nepermjet sinodeve dhe kanoneve apostolike, te cilet gjithesesi ndryshohen here pas here. Por pak njihen ketu.
  me pjesen e pare jam dakord deri diku, se kemi te bejme me barazi ligjore, e cila ne vendet demokratike eshte arritur deri diku. Feminizmi me shume ngul kembe ne zbatimin praktik te kesaj barazie, dhe se pari ne familje por edhe ne shoqeri. Patjeter qe seicili eshte i vetem, dhe i paperseritshem me cilesi te ndryshme dhe ketu futen edhe femrat

  Gruas i ka thn q ti nnshtrohet burrit n martese. Burrit i ka thn q ta duash gruan si do veten tnde pasi sht mish i mishit tnd e gjak i gjakut tnd! Dhe t dy shkoni e shumohuni me bekimin tim! Zoti e ka bekuar gruan edhe pr t sjell fmij n jet, nj bekim q nuk e dha pr burrin! meshkujt. Por asgje nuk eshte absolute se paku ne nivelin intelektual mes tyre, diferenca qendron ne mundesite fizike. Por mos harro se teknologjia pothuajse i ka zeruar keto diferenca.
  Pikerisht kjo eshte fraza qe ngjall debat me shume, problemi eshte se ti nisesh thjesht nga letrat e Shen Pavlit, duke marre fjale per fjale. Ungjilli eshte fryme. Keshtu mendoj une. Dashuria mes bashkeshorteve duhet te jete e dy anshme. Qe me krijimin kur Zoti Perendi krijoi gruan, mori nje nga brinjet e Adamit. Nuk mori pjese nga koka (qe gruaja te mos sundoje) dhe nuk mori nga kembet (qe burri te sundoje). Mori pra nga mesi, gje qe flet per barazi mes tyre dhe perjashtohet fraza "nenshtrim" qe i takon Dhiates se Vjeter, kur gruaja vritej me gure ne rastet e tradhetise. Kjo ndoshta eshte nje menyre te theni diplomatike, per kohen pasi nuk mund te shprehej ne ate kohe per "barazi gjinore" sepse as sot nuk eshte arritur dhe mund te shkaktonte kundervenie sidomos nga judenjte. Keshtu mendoj une, Nuk mund te marrim fraza te shkeputura, apo fjale, por te qendrojme ne frymen e Ungjillit. Sic te permenda edhe me siper frymen anti femer, ose maskiliste, e shikoj ne postimet e tua, gje qe nuk me duket fryme e Ungjillit. Po te fusim brenda nenshtrimin gjithcka rreth kesaj ceshtjeje eshte e kote. Gruaja mbetet nje skllave ose nje prone e burrit.Une personalisht nuk e besoj te jete thene me qellimin literal sic kuptohet sot.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 28-04-2024 m 10:38
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #8
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,329
  Postimet n Bllog
  7

  Pr: Feminizmi i ka ln grat e moshs s mesme si un beqare, pa fmij dhe n depresion

  Feminizmi krkon t fitoj t drejta, privilegje dhe mundsi t barabarta pr grat; t prmirsojn jetn dhe kushtet e tyre t jetess, veanrisht n lidhje me problemet q jan unike pr ta; pr t prodhuar rezultate t barabarta t ktyre politikave, n mnyr q ato t ken nivele t ngjashme fuqie, pasurie, ndikimi dhe respekti me ato q gzojn burrat; dhe pr t ndryshuar qndrimet shoqrore q jan armiqsore, nnmuese, shtypse ose priren t ndrhyjn n ndonj nga sa m sipr.

  Nj feministe sht ajo q prkrah kto ideale.

 10. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Feminizmi i ka ln grat e moshs s mesme si un beqare, pa fmij dhe n depresion

  me pjesen e pare jam dakord deri diku, se kemi te bejme me barazi ligjore, e cila ne vendet demokratike eshte arritur deri diku. Feminizmi me shume ngul kembe ne zbatimin praktik te kesaj barazie, dhe se pari ne familje por edhe ne shoqeri. Patjeter qe seicili eshte i vetem, dhe i paperseritshem me cilesi te ndryshme dhe ketu futen edhe femrat
  Barazia ligjore nuk diskriminon as n aspektin gjinor, as n mosh, as n status social. Pra po ka barazi ligjore, ku t gjith ne trajtohemi njsoj nga ligji, nuk ka nevoj pr ideologji si feminizmi. Dhe kjo sht ajo q ti nuk kupton: feminzmi sht ideologji. Nj ide q lindi n mendjen e nj njeriu, si qllim ka mashtrimin e femrs: voto pr mua, q un t t jap m shum privilegje se burri! Pra sht nj nism n plan t jashtm pr motive politike, ti kthejm femrat n blloqe votash pr t majtt progresist. Por n brendi t saj, qllimi sht m djallzor se kaq: feminizmi kthen femrn n armike t burrit, dhe mbi t gjitha, shkelet me kemb plani i Zotit pr t dy: burrin dhe gruan.

  Dhe pasojat sot t feminizmit jan t dukshme dhe shum tragjike. Pasojat i vuan familja, pasojat i vuan shoqria si e tr q po vdes para syve tan. Dhe viktimat m t mdha jan vet femrat feministe, si kjo q ka shkruajtur mendimin e saj m lart.

  Pikerisht kjo eshte fraza qe ngjall debat me shume, problemi eshte se ti nisesh thjesht nga letrat e Shen Pavlit, duke marre fjale per fjale. Ungjilli eshte fryme. Keshtu mendoj une. Dashuria mes bashkeshorteve duhet te jete e dy anshme. Qe me krijimin kur Zoti Perendi krijoi gruan, mori nje nga brinjet e Adamit. Nuk mori pjese nga koka (qe gruaja te mos sundoje) dhe nuk mori nga kembet (qe burri te sundoje). Mori pra nga mesi, gje qe flet per barazi mes tyre dhe perjashtohet fraza "nenshtrim" qe i takon Dhiates se Vjeter, kur gruaja vritej me gure ne rastet e tradhetise. Kjo ndoshta eshte nje menyre te theni diplomatike, per kohen pasi nuk mund te shprehej ne ate kohe per "barazi gjinore" sepse as sot nuk eshte arritur dhe mund te shkaktonte kundervenie sidomos nga judenjte. Keshtu mendoj une, Nuk mund te marrim fraza te shkeputura, apo fjale, por te qendrojme ne frymen e Ungjillit. Sic te permenda edhe me siper frymen anti femer, ose maskiliste, e shikoj ne postimet e tua, gje qe nuk me duket fryme e Ungjillit. Po te fusim brenda nenshtrimin gjithcka rreth kesaj ceshtjeje eshte e kote. Gruaja mbetet nje skllave ose nje prone e burrit.Une personalisht nuk e besoj te jete thene me qellimin literal sic kuptohet sot.
  M sill nj citat nga Bibla, Dhiata e Vjetr apo e Re ku ti ke msuar q gruaja sht e barabart me burrin, apo flet pr "barazi gjinore" si e quan ti?

  Nuk ke pr t gjetur asnj citat t till. Nuk ke pr t gjetur as edhe nj peshkop orthodhoks n Kish q mund t mbroj iden e "barazis gjinore". Kto jan shpikje t mendjeve t smura e t djallzuara njerzore. Kto t'i i ke msuar nga bota n t ciln jeton, jo nga Kisha n t ciln je pagzuar e shkon. Dhe problemi me ato q ti shpreh nuk sht perspektiva botrore q nuk sht aspak e krishter. Problemi sht q t'i nuk njeh perspektivn orthodhokse p familjen: burrin, gruan, fmijt. Familja tek e fundit, sht kisha e vogl, si na mson Shn Joan Gojarti.

  Zoti n urtsin e Tij t pafund, krijoi gjithka, krijoi edhe burrin e gruan. Zoti krijoi vetm dy gjini. Gjinin mashkullore dhe gjinin femrore. Dhe kt e shohim jo vetm tek njerzit e shohim edhe tek kafsht. Burrit dhe gruas iu caktuan role t ndryshme pr t luajtur brenda familjes nga Zoti. Jo nga njerzit, nga Zoti. Profett e Dhiats s Vjetr e Apostujt e Dhiats s Re pr t cilt ti lexon n Bibl, nuk flasin pr gjra q i prodhoi mendja e tyre, por pr ato gjra q u shfaqi Zoti. Pra ky sht vullneti i Zotit e.jo i njerzve. Tani ti e shum si ti, e lexoni Ungjillin dhe e gjeni veten mes dy zjarresh: bota n t ciln jetoni ju mson jo vetm pr feminizmin, por edhe se ka m shum se dy gjini, bile secili mund t zgjedhi gjinin e vet. Dhe nga ana tjetr prballeni me zjarrin e Ungjillit q t ka dhn Zoti. Ke nj zgjedhje pr t br. Ose do mbash ann e bots, ose do mbash ann e Zotit. Dy kunguj nn sqetull nuk i mban dot. Msimet e bots dalin kundr natyrs njerzore. Gjinia nuk sht karakteristik personale, sht veori e natyrs ton t prbashkt njerzore. Dhe far t thash un m lart: Sa her q njeriu gjat historis ka dal kundr natyrs s tij njerzore, kjo ka sjell vetshkatrrimin e tij.

  Tani t ndalemi edhe tek gnjeshtra tjetr e madhe se pr aq koh sa gruaja i nnshtrohet burrit, ajo do t jet "skllave" e tij. S pari, n krye t tems, ke nj feministe, q nuk iu nnshtrua burrit t saj, pra fitoi "pavarsin" e saj nga burri. Si u katandis n kto 30 vjett e fundit? Pa familje, pa fmij, me ilae depresioni. Ka plot para n bank. Mbase ka bredhur edhe botn. Mbase ka br edhe fam fal karriers s saj. Por asnj nga kto nuk e mbush boshllkun e saj shpirtror. Depresioni sht konstantja n jetn e saj. Pse depresion? Sepse ajo nuk po bn nj jet t prmbushur e t plot pr rolin q i ka caktuar Zoti. Ajo po del kundr asaj q i ka msuar e caktuar Zoti. Ajo po e refuzon bekimin e Zotit me vullnetin e saj t lir! Prandaj ajo sht e depresionuar. Prandaj shpirti i saj nuk njeh gzimin e nj fmije. Ti them kto t kuptosh se si na msoi Krishti: "Pema gjithmon njihet nga frytet q jep!" Dhe frytet e feminizmit n kto 50 vjett e fundit kan qen femra t martuara jo me burra por me karriern e vet, q zgjedhin abortin para lindjes s fmijs, q zgjedhin adhurimin e paras e fams s bots, para bekimit t Zotit.

  Burri i krishter nuk e tiranizon gruan e tij. Djali braktis nn e baba, motr e vlla, pr t lidhur kuror me gruan e tij e pr t krijuar nj familje t re. Pra martesa, e cila sht mister i bekuar nga Zoti, nuk sht nj sakrific vetm e gruas, sht nje sakrific e t dyve. Dhe burri sht ai q kujdeset pr gjith familjen e tij, gruan e fmijt, duke punuar e u lodhur q atyre t mos u mungoj asgj. Si thot nj shoku im me t qeshur: "Nse grat mendojn se sht e vshtir t jesh femr, provoni se do t thot t jesh mashkull!" Dhe t qenit feministe, nuk sht gj tjetr vese nj imitim i keq i t qenit mashkull. Feministet fantazojn n mendjet e tyre iden boshe se po je mashkull je i plotfuqishm. Nuk arrijn t shikojn se t qenit mashkull, e prgjegjsia q ne mbajm mbi supe, sht shum her m e rnd se ajo q Zoti u ka caktuar femrave.

  Prpara Perndis, burri dhe gruaja jan nj. Jo dy njerz, por nj njeri i vetm. Pra martesa sht nj bashkim trupor e shpirtror i burrit e gruas. Dhe jo vetm kaq, martesa sht e shenjt pasi na ndihmon me shptimin e shpirtrave tan. Nj nga shenjtort ka thn: "Ka vetm dy rrug shptimi. Rruga e virgjris e dlirsis dedikuar Zotit q ndjekin murgjit. Dhe martesa q zgjedhin njerzit n bot. Nga kto t dyja rrugt, rruga e murgjris sht ajo m e lehta!" Kjo thnie na mson dy msime t mdha. Msimi i par jan dy rrugs q Zoti pret q ne t marrim pr shptimin e shpirtrave tan. Msimi i dyt, sa e rndsishme sht martesa pr shptimin ton. Dhe sa e vshtir sht t jesh i martuar, si pr burrin e pr gruan. E di nga burojn vshtirsit? I ligu sulmon si murgun edhe njerzit e martuar, pasi qllimi i tij sht t ndali njeriun nga rruga e shptimit. Po at feministen q zgjedh t mos martohet kurr n jetn e saj pasi e shikon burrin si tiran, far e pret? Po at feministen tjetr q "lirohet nga tirania e burrit" duke e divorcuar at, far sht duke br pr shpirtin e saj? far ke lexuar pr gruan e divorcuar n Bibl?

  I ligu gjithmon mundohet ta mashtroj njeriun, si burrin e gruan, e ta largoj nga rruga e drejt e shptimit t shpirtit t tyre. Misioni i burrit e gruas n martes, sht i njjt. Shptimi i shpirtrave t tyre e bashkimi me Perndin pas vdekjes. T fokusohesh n kto pak vite q jetojm mbi tok, e t zgjedhsh pushtetin e prkohshm t bots, para jets s prjetshme t Perndis, sht mbase dritshkurtsia m e madhe pr njerin, si pr burrin, edhe pr gruan.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-04-2024 m 13:54

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-04-2024, 04:58
 2. Nuse shqiptare pr beqar t vjetr maqedonas
  Nga RaPSouL n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 06-07-2011, 17:46
 3. A ekziston feminizmi shqiptar?
  Nga Ullmar Qvick n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 09-12-2007, 07:03
 4. Feminizmi dhe femrat...
  Nga [xeni] n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-10-2004, 06:27
 5. FEMINIZMI (Simone de Beauvoir)
  Nga Dritusha n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 01-05-2003, 19:27

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •