Filmi Rrugs i regjisorit kosovar Samir Karahoda, n Festivalin e Kans

Emri:  439115028_979764603517267_6364863744974720250_n.jpg

Shikime: 85

Madhsia:  33.0 KB

Filmi Rrugs i regjisorit nga Kosova, Samir Karahoda, ka arritur t bhet pjes e przgjedhjes zyrtare t Festivalit t Filmit n Kan. Kjo sht hera e dyt q regjisori Samir Karahoda arrin t marr pjes n kt festival, nga m t rndsishmit e kinematografis botrore.

Pas pjesmarrjes n vitin 2021 me filmin Pa Vend, ai kt vit merr pjes me filmin e ri Rrugs, n seksionin e filmit me metrazh t shkurtr, duke u br regjisori i par nga Kosova q ka shfaqur dy filma t ndryshm n Kan.

Filmi Rrugs sht shkruar nga Samiri dhe djali i tij, Mironi, bazuar n nj bised q t dy kan zhvilluar n automjet, prgjat rrugs pr n aeroport. Mironi s bashku me Ylber Mehmetin, luajn dy rolet e vetme n film. Montazhi i filmit sht realizuar prej Enis Sarait.

Rrugs sht mbshtetur nga Qendra Kinematografike e Kosovs, Televizioni Kulturor Europian ARTE dhe Televizioni Finlandez Yle.

Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti, uroi ekipin realizues t ken sa shum suksese n konkurimin e ktij viti. Kryeministri Kurti, n nj mesazh n rrjetet sociale, shkroi se ai vet kishte qen i pranishm n studion e montazhit, n muajin shkurt.

Kt vit Festivali i Kans do t ket edicionin e tij t 77-t.

Balkanweb