Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,960
  Postimet n Bllog
  18

  Promovohet libri "Arbresht, shqiptart e Italis" i autorit Fatmir Toi

  Promovohet Arbresht, shqiptart e Italis i Fatmir Toit, libri mbi vendbanimet, kulturn, ritet e historin

  Emri: toce-arbereshet.jpg

Shikime: 102

Madhsia: 26.8 KB

  Arbresht vijn n nj libr t botuesit Fatmri Toi i cili sht marr me vendbanimet dhe kulturn e tyre n ditt tona. Autori dhe t pranishmit u ndaln n detaje t botimit.

  Fatmir Toi ka botuar librin Arbresht, shqiptart e Italis ku merret me vendbanimet, historin, kulturn, ritet dhe objektet e kultit.

  VIDEO

  Studiues t ndryshm nga Shqipria, Kosova e Italia dhan vlersimet e tyre pr botimin.
  Libri sht botim i dyt i pasuruar q Toi sjell pr arbresht.

  (BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,960
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Promovohet libri "Arbresht, shqiptart e Italis" i autorit Fatmir Toi

  ‘Arbresht’, fenomeni i rrall mbi 5 shekullor! Toi, nj botim ‘enciklopedi’: T pathnat pr familjen ‘Durazzo’, 8 pinjoll kryeministra t ish-Republiks s Xhenovs

  U promovua sot n Akademin e Shkencave botimi “Arbresht – shqiptart e Italis”, q studiuesit e konsiderojn si veprn m t plot pr kt komunitet. Autori Fatmir Toi rrfen punn mbi 15-vjeare, q shoqrohet me studime, vizita n komunat arbreshe dhe kontakte t drejtprdrejta me prfaqsues t ktij komuniteti.

  VIDEO

  Nga Anila Dedaj

  Studiuesi Matteo Mandala, e konsideron botimin “Arbresht -Shqiptart e Italis” ku autori Fatmir Toi trajton vendbanimet, historin, kulturn, ritet dhe objektet e kultit t ktij komuniteti, si nj vademekum mjeshtror ku harmonizohet shkenca e rrfimi popullor.

  “sht n radh t par nj pun pasioni edhe nj pun me dashuri t madhe pr nj komunitet q ne shqiptarve na bn dhe duhet t na bj krenar pr historin e tyre t pazakont mbi 500-vjeare”, thot autori e botuesi Fatmir Toi.

  Libri u promovua n Akademin e Shkencave kt t mrkur, me rastin e Panairit Kombtar dhe z fill nga nj pasion e kuriozitet i kahershm i autorit mbi arbresht. Toi si ish-deputet, propozoi dhe udhhoqi ngritjen e nj grupi kuvendor pr marrdhniet me arbresht e Italis, ka i bri m t shpeshta vizitat e tij dhe thelloi njohjen.

  “sht nj fenomen i rrall n Evropn e fundit t Mesjets dhe t kohs moderne q nj komunitet i tr, pjes e nj kombi t tr, ruan elementt m themelor t identitetit t vet, si jan gjuht, zakonet, tradita, riti, dhe t gjith elementt e tjer q prbjn identitetin, duke mos pasur asnj lloj kontakti me vendin “mm” pr gjith kt periudh, dhe kjo m ka tunduar shum dhe m ka br kurioz q para tre dekadave qkur u hoqn kufijt e viteve ’90 pr t qen nj nga vizitort e par, pr t par nj bot shqiptare n lvizje, n zhvillim, pr t njohur nj laborator historik se si ka qen bota shqiptare prpara 5 shekujve n kohn e Sknderbeut dhe n kohn e luftrave t mdha antiosmane q ka zhvilluar vendi jon”, thot Toi.

  Autori ka hulumtuar n arkiva e libra studimor e njherazi ka pasur kontakte t drejtprdrejta me prfaqsues t komunitetit, duke i prekur 50 komunat arbreshe nga afr.

  “Dita-dits, duke njohur njerz, duke pasur kontakte, duke vizituar jo pak por mbi 500 vendbanime q kan qen arbreshe dhe q sot jan rrudhur n 50 zyrtarisht, m bri t ulem (nj periudh q zgjati mbi 15 vjet), dhe n ulje t seleksionoj dhe t bj dy libra, nj prpara tri vjetsh, nj monografi mbi historin dhe kulturn arbreshe, q sht pritur mir nga lexuesi dhe m ka dhn nj nga knaqsit m t mdha dhe libri i dyt, q sht ky dhe q mund ta quaj libri i jets sime”, shton Toi m tej.

  Akademiku Rexhep Qosja e konsideron si veprn m t veant historiografike dhe m t madhen n prmbajtje shkruar pr arbresht. N t preken edhe shtje pak t studiuara m hert, si ajo e familjes Durazzo, q trajtohet prej fundit t shekullit XIV.

  “Nj histori q nga emigrant ran u bn skllevr dhe m pas biznesmen t mdhenj n Republikn e Xhenovs dhe pastaj n saj t aftsive t tyre, sigurisht nj familje e madhe arritn q t bhen deri n kryeministra, jo nj dhe dy, po plot 8 pinjoll t asaj familje . sht nj histori q mua m vjen keq q sht trajtuar shum pak n historiografin ton, po un mendoj q ka botime, ka dokumente q mund t trajtohen . Pavarsisht se far kan br apo far nuk kan br pr vendin e tyre, ata i kan dhn nj vend t madh emrit shqiptar, sepse e mbajtn deri n fund , dhe n ditt tona emrin ‘Durazzo’ , si nj nga familjet m t famshme t gjith Italis”, thot m tej autori.

  N 18 kapituj q synojn t’i ofrojn lexuesit shqiptar nj panoram t plot t komunitetit arbresh, nuk mund t mungonte as familja Castriota, q Toi e sjell gjithashtu t ilustruar prmes t dhnave arkivore por edhe gjurmve t sotme. Hartat, imazhet n 400 fotografi origjinale, pasurojn botimin.

  “Pastaj familjet e tjera si Castriota dhe gjith fisnikt e tjer, sidomos pas vdekjes s Sknderbeut, jan ato q u vendosn kryesisht n Italin e Jugut dhe t veriut, n Republikn e Venedikut. Historit e tyre jan trajtuar pak. Un mendoj se sht nj thesar q t trajtosh historin e secilit prej tyre pr t par klasn feudale shqiptare, e cila n t gjitha kohrat ka qen e barabart n mos n nj nivel shum m t rndsishm historik e kulturor sesa e gjith klasa tjetr feudale e Europs s asaj kohe”, thot m tej Toi.

  Libri ka marr vlersimet maksimale nga studiuesit vendas, mes t cilve Neritan Ceka e konsideron si nj enciklopedi e “gjakut t shprishur” t Arbrit.

  Shqiptarja

Tema t Ngjashme

 1. Promovohet libri i Oliver Jens Schmitt-t, "Arbria Venedike"
  Nga GL_Branch n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 690
  Postimi i Fundit: 20-02-2013, 20:52
 2. Libri "The Shack" tashme ne shqip nen titullin "Streha"
  Nga Matrix n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-06-2010, 04:21
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2009, 03:27
 4. Londr-Promovohet antologjia "Lrmni pak atdhe"
  Nga Shijaksi-London n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-02-2007, 12:36
 5. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-12-2003, 07:37

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •