Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Eagle Eye.
  Anėtarėsuar
  23-04-2024
  Postime
  14

  Veēoni Kuranin (fjalen e Zotit) nga ligjeratat e teperta

  Kush ju thote qe leximi i Kuranit dhe shpjegimi i tij duhet bere nga nje i ashtequajtur "dijetar", ta dini mire se po kerkon qe t'ju beje interpretim sipas sektit qe perfaqeson. Kurani eshte shpallur per te gjithe njerezimin. Pjesa me e madhe perbehet nga ajete te qarta dhe te kuptueshme sipas nivelit intelektual te secilit (dmth mund te kuptohet si tregim, si interpretim shkencor, etj...) dhe gjithashtu ajete qe jane me pak te qarta por nuk e humbet thelbin e ēeshtjes moskuptimi i tyre. Pra kushdo eshte ne gjendje te kuptoje kerkesat e Zotit per njerezimin, qe te jene ne rruge te drejte dhe te dallojne te lejuaren nga e ndaluara. Duhet te kuptoni nje gje te rendesishme, ligjeratat e imameve nuk kane per qellim vetem perhapjen e fjales se Zotit, se shpesh here kur i degjoj interpretojne pak vargje te Kuranit, qellimi i tyre eshte te kene ndjekes nder xhamia qe ata te kene punen e sigurte. Pa ndjekes ata mbesin pa pune, kshtuqe ta dini qe nje perqindje e larte e ligjeratave eshte qe t'ju friksojne qe te jeni prezent ne xhamia sepse sipas tyre, aty eshte shpetimi dhe shume pak i orientojne qe shpetimi eshte duke kuptuar dhe zbatuar fjalen e Zotit. Gjithashtu dita e xhuma eshte dite e caktuar per te lene aktivitetin e perditshem, perkohesisht, per t'ju perkushtuar dhe adhuruar Zotin, e jo te degjosh ligjerata te imameve me ore te tera dhe te harrosh kuptimin e vertete te kesaj dite.
  Profetet kane patur detyre te perhapin fjalen e Zotit, jo ti kerkojne njerezve ti imitojne ne cdo veprim te tyre. Keshtuqe perkushtojuni Kuranit sepse aty eshte shpetimi i vertete. Adhuroni Zotin dhe drejtohuni Atij me fjalet me te larta dhe me sinqeritet te plote, ne gjuhen shqipe ose ne gjuhen qe eshte shpallur Kurani, e rendesishme eshte qe fjalet te kene peshen e duhur.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Eagle Eye. : 24-04-2024 mė 00:50

Tema tė Ngjashme

 1. Trajtimi Biblik dhe Kuranor nė lidhje me fjalėn “Jezusi Bir i Zotit”
  Nga tora-bora nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-07-2009, 21:07
 2. Ligjeratat e hoxhallareve tane
  Nga Sefedini_PZ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 23-07-2009, 08:57
 3. Kuranin me sunetin, Kuranin me familjen ose vetėm Kuranin!
  Nga faruk9 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-04-2009, 09:48
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-01-2009, 13:43
 5. Regjisori qe veconi me teper
  Nga dordi1 nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 07-06-2003, 22:39

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •