Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Censusi n Kosov: Fillon regjistrimi i popullsis, proesi do t zgjasi deri m 17 maj

  Censusi n Kosov/ ASK: Gjysm milion qytetar jan regjistruar n dy javt e para

  Emri: Kosove1-3.jpg

Shikime: 59

Madhsia: 58.8 KB

  Mbi gjysm milioni qytetar rezident dhe rreth 36 pr qind e t gjitha objekteve jan regjistruar n dy javt e para t procesit t regjistrimit t popullsis n Kosov, njoftoi Agjencia e Statistikave e Kosovs (ASK) t hnn.

  Kryeshefi ekzekutiv i ASK-s, Avni Kastrati, tha n nj konferenc pr media n Prishtin se procesi sht duke shkuar ashtu si sht planifikuar dhe pa sfida madhore.

  Deri m tani [21 prill] jan regjistruar 530.000 persona, si dhe mbi 36 pr qind e objekteve n Kosov. Po flasim pr popullsin rezidente n Kosov. Stafi sht stabilizuar kto dit, ka filluar intervistat n mnyr masive, tha ai.

  Kastrati theksoi, po ashtu, se ky proces sht duke u zhvilluar n t gjith terrorin e Kosovs, dhe me t gjitha komunitetet, pavarsisht paralajmrimeve pr bojkotimin e procesit nga komuniteti serb.

  T gjitha zonat jan duke marr pjes n regjistrim dhe t gjitha komunitetet jan duke marr pjes n regjistrim. Edhe komuniteti serb sht duke marr pjes n t gjitha zonat dhe komunat. Jo n mas si n zonat e tjera, por ka filluar nj regjistrim sado pak n javn e par dhe presim q t ket regjistrim edhe n at pjes, shtoi ai.

  M 5 prill kur edhe filloi regjistrimi Lista Serbe, partia kryesore e serbve n Kosov e cila gzon mbshtetjen e Beogradit kishte thn se serbt nuk do t merrnin pjes n procesin e regjistrimit t popullsis.

  Regjistrimi i fundit i popullsis n Kosov, n vitin 2011, nuk ishte mbajtur n katr komunat n veri Mitrovic e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zvean t banuara me shumic serbe, ndrsa serbt nga komunat e tjera n jug, me ftes t Beogradit, kryesisht e kishin bojkotuar procesin.

  Sipas Kastratit, deri m tani katr apo pes ekonomi familjare kan refuzuar t regjistrohen. Jemi duke vazhduar me procedurat ligjore, dhe t gjith ata q refuzojn, do t prcillen sipas ligjeve n fuqi, theksoi ai.

  Sipas Ligjit pr regjistrimin e popullsis, ekonomive familjare dhe banesave, do person mund t gjobitet nga 30 deri n 2.000 euro, nse refuzon ti jap informacionet e krkuara nga regjistruesi. Gjobat jan edhe m t mdha, deri n 20.000 euro, pr biznese.

  Liza Gashi, zvendsministre e Punve t Jashtme dhe Diaspors (MPJD), shpalosi t dhnat pr regjistrimin e diaspors.

  Deri m tani kemi 180.000 mij pjestar t diaspors q jan regjistruar n kuadr t procesit, mbi 50 mij jan regjistruar n platformn E-diaspora, prandaj u bj thirrje bashkatdhetarve q t regjistrohen, theksoi ajo.

  Sipas t dhnave zyrtare nga regjistrimi i kaluar i popullsis, numri i prgjithshm i banorve n Kosov sht rreth 1.8 milion, prej t cilve rreth 25.000 jan serb.

  Megjithat, sipas vlersimeve t organizatave joqeveritare serbe n Kosov, n Kosov jetojn rreth 100.000 pjestar t komunitetit serb.

  Regjistrimi i popullsis, ekonomive familjare dhe banesave n Kosov ka nisur nga data 5 prill dhe do t vazhdoj deri m 17 maj.

  Regjistrimi i ri i popullsis ishte menduar t mbahej n vitin 2021, por ai u shty pr shkak t pandemis s virusit korona. Ndrsa, vitin e kaluar sht shtyr edhe dy her t tjera./Rel/

  Balkanweb

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Censusi n Kosov: Fillon regjistrimi i popullsis

  Censusi/ Kurti u bn thirrje komuniteteve t regjistrohen: Jeni vler e identitet i shtetit ton

  Emri: albin-kurti-1.jpg

Shikime: 51

Madhsia: 30.3 KB

  Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti u ka br thirrje komunitetit joshumic q t mos ngurrojn por t’i prgjigjen regjistrimit t popullsis. Sipas tij, regjistrimi i popullsis, ekonomive familjare dhe banesave sht nj ndr ndrmarrjet m t rndsishme pr shtetin ton.

  “Pjesmarrja e secilit nuk sht thjesht nj shnim statistikor; sht nj deklarat e fuqishme e identitetit, t drejtave, dhe vendit t secilit qytetar n shoqrin ton. Regjistrimi i popullsis nuk sht thjesht nj ushtrim burokratik; sht mekanizm prmes t cilit ne formojm politika dhe ndajm burime pr t siguruar q do qytetar, pa marr parasysh etnin apo besimin, do t marr mbshtetjen dhe shrbimet q i takojn. N baz t tij bhet ndarja dhe shprndarja e buxhetit t shtetit. Rezultatet e tij prcaktojn politikat sociale dhe zhvillimore t shtetit, investimet n komunitetet tuaja, subvencionet n mbshtetje tuaj, programet e shrbimet sociale dhe shndetsore”, -tha ai n nj video. Ai u shpreh se regjistrimi sht dokumentim zyrtar i prbrjes s shoqris son.

  “Vetm me nj regjistrim t plot e t sakt do t mund ta dim m s miri se pr sa erdhe e shkolla keni nevoj; se sa hapsira kulturore, rekreative e sportive duhet t planifikohen n shrbim t komuniteteve tuaja; far programe e politika sociale i prgjigjen nevojave tuaja e kshtu me radh. Regjistrimi sht dokumentim zyrtar i prbrjes s shoqris son. T dhnat e tij pastaj bhen pasqyr e politikave tona dhe prgjegjsi e shtetit dhe institucioneve tona. Regjistruesit do t vijn der m der. Mirprisni ata si mikprits t mir q jeni. Komunitetet joshumic jan vler e identitet i shtetit ton. Shoqria jon sht e pasur sepse ju jeni pjes e saj. Andaj, mos ngurroni, regjistrohuni”, u shpreh ai.

  Agjencia e Statistika t Kosovs ka njoftuar se deri n ditn e djeshme jan regjistruar 530 mij qytetar n procesin e Regjistrimit t Popullsis. Po ashtu, mbi 36% e objekteve q jan n Kosov jan regjistruar. Ndrsa, nga diaspora jan regjistruar 180 mij pjestar dhe mbi 50 mij prmes platforms e-diaspora. N Kosov procesi i regjistrimit do t zgjas deri m 17 maj.

  Balkanweb

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,296
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Censusi n Kosov: Fillon regjistrimi i popullsis, proesi do t zgjasi deri m 17 maj

  Qeveria e zgjat procesin e regjistrimit t popullsis

  Qeveria e Kosovs ka marr vendim t premten pr ta zgjatur pr nj jav procesin e regjistrimit t popullsis n vend, duke mbshtetur krkesn e dhjetra komunave, njoftoi Zyra e Kryeministrit.

  N nj njoftim pr media pas nj mbledhjeje elektronike, ajo tha se gjithashtu sht zgjatur deri n fund t gushtit edhe regjistrimi i diaspors.

  Ajo tha se komunat e Dragashit, Prishtins, Prizrenit, Drenasit, Fush Kosovs, Skenderajt, Obiliqit, Ferizajt, Shtrpcs, Kaanikut dhe Gjakovs, kishin krkuar zgjatjen e procesit t regjistrimit t popullsis, ekonomive familjare dhe banesave.

  Regjistrimi – i cili nisi m 5 prill dhe ishte prcaktuar t prfundonte m 17 maj – do t zgjas tani deri m 24 maj 2024, sipas njoftimit.

  “Sipas propozimit t Agjencis s Statistikave t Kosovs, prej dats 18 deri m 24 maj 2024, regjistrimi/intervistat do t zhvillohen vetm nga stafi i rregullt i Agjencis s Statistikave t Kosovs, i cili do t mbuloj tr territorin e Kosovs pr rastet kur identifikohet nj individ apo ekonomi familjare, q pr fardo arsye, nuk mund t regjistroheshin m hert”, thuhet n njoftim.

  Qeveria njoftoi se do t zgjatet gjithashtu edhe procesi i regjistrimit t diaspors, i cili bhet online prmes portalit eDiaspora, deri m 31 gusht 2024, me krkes t Ministris s Punve t Jashtme dhe Diaspors dhe Agjencis s Statistikave t Kosovs (ASK).

  N fillim t ksaj jave, ushtruesi i detyrs s kryeshefit ekzekutiv t ASK-s, Avni Kastrati, kishte paralajmruar krkesn e komunave pr zgjatjen e procesit t regjistrimit.

  ASK-ja tha n fillim t ksaj jave se deri m tani n Kosov jan regjistruar mbi 1 milion e 420 mij banor.

  Ndrsa, mbi 400.000 pjestar t diaspors jan regjistruar prmes plaforms online, sipas saj.

  Sa i prket pjestarve t komuniteteve joshumic, ASK-ja m 13 maj se t gjitha po marrin pjes n regjistrim, por n komunat n veri, t banuara me shumic serbe, ende ka hezitim.

  M 5 prill, kur edhe filloi regjistrimi – Lista Serbe, partia kryesore e serbve n Kosov e cila gzon mbshtetjen e Beogradit – kishte thn se serbt nuk do t merrnin pjes n procesin e regjistrimit t popullsis.

  Regjistrimi i fundit i popullsis n Kosov, n vitin 2011, nuk ishte mbajtur n katr komunat n veri – Mitrovic e Veriut, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zvean – t banuara me shumic serbe, ndrsa serbt nga komunat e tjera n jug, me ftes t Beogradit, kryesisht e kishin bojkotuar procesin.

  Sipas Ligjit pr regjistrimin e popullsis, ekonomive familjare dhe banesave, do person mund t gjobitet nga 30 deri n 2.000 euro, nse refuzon t’i jap informacionet e krkuara nga regjistruesi.

  Gjobat jan edhe m t mdha, deri n 20.000 euro, pr biznese.

  REL

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-09-2016, 16:39
 2. Regjistrimi i popullsis n Kosov
  Nga Davius n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 01-10-2012, 05:56
 3. Regjistrimi i popullsise, Kosov
  Nga mesia4ever n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 16-04-2011, 12:16
 4. Kosov: S shpejti nis procesi i regjistrimit t popullsis
  Nga Kosovelli n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 15-04-2011, 16:56
 5. Kosov, nis regjistrimi i popullsis n 5 komuna
  Nga white-knight n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-10-2008, 16:50

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •