Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 55
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Tronditse/ Gazetari italian: Kam dokumente pr prfshirjen e Olsi Rams me kartelet e drogs! Emrin ma dhan magjistratt italian

  Emri: auto_it1713809022.jpg

Shikime: 87

Madhsia: 35.3 KB

  Gazetari italian i RAI3, rrjetit publik italian, u shpreh i tronditur n intervistn pr gazetaren Armela Ferko n SYRI TV, se si lidhjet e krimit kan arritur n nivele kaq t larta n qeverin e Edi Rams.

  Ai thot se emrin e vllait t Edi Rams, Olsi Rams, si njeri i lidhur me kartelet e drogs, ia kan dhn magjistratt italian.

  Ai tha se ka dokumente pr kt gj.

  “Nga dokumentet gjyqsore, nuk sht se i gjeta un, por jan magjistrat q i kan gjetur emrat.

  sht nj emr q m’u prmend q n fillim t investigimit.

  Disa magjistrat, q kan punuar pr vite t tra n Shqipri, i ishin referuar marrdhnieve t vllait t Edi Rams me disa subjekte q i prkasin karteleve t drogs.

  M pas n Shqipri kam gjetur edhe konfirmim t ktyre deklaratave, por gjithmon kam pasur ngurrim dhe frik pr t prmendur emra q kan t bjn me familjen e kryeministrit Rama.

  Dhe m pas arrita t gjej dokumentet dhe pr mendimin tim nuk ka keqkuptime, jan t qart se tregojn marrdhniet e Olsi Rams me kto subjekte q jan dnuar pr narkotrafik.

  Vzhgimi q m ka shqetsuar m shum sht se emri i Olsi Rams nuk sht prmendur aspak n hetime,” tha Giorgio Mottola.

  Videon e RAI3 mund ta shikoni n italisht me titra shqip m posht:
  Syri
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 22-04-2024 m 22:13

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  ATMAN (23-04-2024)

 3. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Korrupsioni e krimi/ Dy eminencat e Anti-mafias italiane, Gratteri e Mandoi 'hedhin n er' propagandn e Rams

  Emri: auto_download-1-5-750x4251713777128.jpg

Shikime: 82

Madhsia: 24.8 KB

  Emisioni investigative “Report” i televizionit publik Italian, Rai3, ka br nj emission t posam pr Shqiprin t dieln e 21 prillit 2024.

  N emisionin e thelluar t Rai, i bhet qilizm propagands s Edi Rams pr Refomn n Drejtsi dhe lufts ndaj korrpsionit.

  Dy nga autoritetet m t njohura italiane dhe europiane t drejtsis, prokurori i natimafias Nikola Gratteri dhe Francesco Mandoi kan thrrmuar propagandn e rilindjes sa i prket drejtsis dhe korrupsionit n Shqipri.

  Dy eminencat m t mir italian t lufts kundr krimit t organizuar dhe mafias, Gratteri dhe Mandoi, kan ‘hedhur n er’ t gjith propagandn e qeveris shqiptare pr suksese n luftn kundr korrupsionit.

  Gratieri, Prokurori i Anti-Mafias n Napoli dhe n nja shnjestrat kryesore lvizse t klanit mafios Ndrangheta, thot se “mafia shqiptare sht e fort, pasi nis nga nj shtet me korrupsion t prhapur gjersisht”.

  Kto komente Gratteri i dha pr emisionin “Report”, t publikuar mbrmjen e s Diels (21 Prill) n Rai3.

  “Organizatat kriminale q vijn nga Shqipria jan t pasura, t forta dhe t fuqishme. Mafia shqiptare tashm sht strukturuar dhe arrin t bashkveproj me Ndrangheta-n”, thot Gratieri.

  Emri: auto_WhatsApp-Image-2024-04-22-at-10.14.17-640x3571713776895.jpg

Shikime: 85

Madhsia: 24.0 KB

  Shefi i Anti-mafias s Napolit vijon m tej me komentet e tij pr grupet kriminale shqiptare. “Prej disa vitesh, mafian shqiptare e shohim n Amerikn e Jugut. Ajo sht e aft q t sjell, n mnyr autonome, tonelata me kokain n Itali dhe n Europ”.

  Ndrsa Francesko Mandoi, nj ish-magjistrat i njohur i Anti-Mafias italiane, i cili gjat viteve t fundit ka shrbyer si nyje lidhse mes autoriteteve gjyqsore shqiptare dhe atyre italiane, pran Ministris s Drejtsis n Tiran, v theksin tek nj tjetr problem i mpreht, q lidhet me mnyrn e zbatimit t Reforms n Drejtsi n Shqipri.

  “Ka dika absurd. Kontrolli i magjistratve nuk bhet nga Kshillat gjyqsor dhe prokurorial. Vetingu i tyre realizohet nga disa trupa, q prdorin informacione policore. Pra, kontrolli i nj prokurori vjen nga polici, i cili, n aspektin procedurial, sht m posht se sa prokurori,”, thot Mandoi pr “Report” n Rai3.

  Emri: auto_WhatsApp-Image-2024-04-22-at-10.14.17-1-640x3471713776895.jpg

Shikime: 84

Madhsia: 17.7 KB

  Sipas tij, Reforma n Drejtsi “ka krijuar nj presion t madh mbi magjistratt” dhe “qeveria ka zhvilluar gjueti shtrigash ndaj magjistratve q nuk i plqejn”.

  Syri

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  VIDEO/ Giorgio Mottola: Rama i ka premtuar BE-s t hap qendra t reja refugjatsh n kufirin Shqipri-Kosov

  Gazetari italian i RAI3, Giorgio Mottola gjat nj intervist t dhn n Edicionin e Mbrmjes n SYRI TV, me moderatoren Armela Ferko, ka treguar se Edi Rama i ka premtuar Bashkimit Europian q t ngrej qendra t reja refugjats edhe n kufirin mes Shqipris dhe Kosovs.

  ‘Thuhet se mund t ket projekte t tjera, pr t sjell emigrant t tjer n zonn mes Shqipris dhe Kosovs, pra n gjith kt rajonin tuaj.

  Zgjidhja e nj problemi europian, pasi Europa nuk do t prballet me kt problem, nuk do t hapet ndaj fluksit t emigrantve, sillet ende si nj kshtjell e mbyllur.

  Kt problem t tyrin, Europa do ta kaloj tek vendet m t dobta. Dhe Shqipria i ka pranuar kto refugjat.

  Pyetja q duhet t shtroni ju, sht se pse qeveria juaj pranon nj zgjidhje t till. Jo vetm sot, por n nj distanc t gjat kohore mund t jet vrtet e rrezikshme dhe mund t sjell pasoja shum t rnda.

  Mund t bj hipoteza dhe supozime, ka arsye politike, publike q mund jen t kuptueshme qartsisht.

  Shqipria ka krkuar q n vitin 2009 t pranohet n BE, dhe qeveria juaj ka ofruar kt ndihm Europs, duke prshpejtuar kt proces. Ky sht mendimi publik q qarkullon’, tha Giorgio Mottola n SYRI TV.

  INTERVISTA E PLOTE: VIDEO


  Syri

 5. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  ‘Bomba’ e reporterit t RAI-t: Agai, avokat i bosve t rndsishm t krimit! Kishte sinjalizime nga antimafia pr t

  Gazetari italian, Giorgio Mottola, n nj intervist pr gazetaren Armela Ferko n SYRI TV, tha se Engjll Agai sht nj figur kryesore e paktit Rama-Meloni pr emigrantt.

  Sipas tij, kjo marrveshje ka ardhur n nj sfond t dyshimt dhe t rrezikshm pasi Agai ka qen avokat i bosve t rndsishm t krimit.

  “Nga kto investigime doln ca aspekte q nuk i njihte askush nga ne, sepse as n Itali, kushtet se si u arrit n kt marrveshje kan mbetur trsisht konfidenciale. Sepse ne dim q Meloni u takua me Ramn n gusht, por nuk e dim se kush ka marr pjes n kto negociata. Ne na u shit sikur Shqipria po i bnte nj nder Italis, pra na u shit prralla e bamirsit.

  Pastaj zbuluam se kishim t bnim me nj marrveshje q nuk zgjidh asgj pr problemin e emigracionit n Itali sepse vitin e kaluar kemi pasur nj fluks prej 150 mij emigrantsh, kurse n Shqipri do vijn vetm 3 mij t paktn pr momentin.

  Por sht edhe m i kuptueshm roli i Shqipris n kt marrveshje. D.m.th n ditn e marrdhnieve mes organizatave kriminale italiane dhe shqiptare, gjithka bhet m e qart. Mund t shohim edhe cili ishte roli i avokatit Agai n Itali, q ka qen avokati i bosve m t rndsishm n Itali, q kan siguruar nj trajtim t veant. Kemi zbuluar se ka pasur sinjalizime nga magjistratt dhe antimafia se si bost e mafies italiane ekstradoheshin me lehtsi n Shqipri, pavarsisht se n Itali kishin marr dnime me 20 vite, kur vinin n Shqipri shlyenin vetm dy-tre vjet apo ndonj muaj dhe m pas dilnin t lir.

  Kshtu q u habitm kur morm vesh q avokati i ktyre bosve ishte Agai,” tha gazetari.

  “Shum her jam prpjekur t kontaktoj Edi Ramn dhe Again. Provova disa her, por pa marr prgjigje. Dua t’u them se Italia dhe Shqipria n kt ngjajn shum, sepse edhe n Itali kam shum vshtirsi t marr intervista pr shtje me rndsishm pr opinionin publik,” shtoi ai.

  Gazetari tha se ka prova absolutisht pr kto q thot pr Again. Sipas tij, historia e marrveshjes pr paktin e emigrantve mund t bhet e rrezikshme.

  Madje ka t dhna pr t tjera kampe refugjatsh n kufirin mes Shqipris dhe Kosovs.

  “Ju shqiptart duhet t’i shtroni pyetjen veten pse duhet kjo marrveshje q n nj distanc kohore mund t sjell pasoja shum t rnda,” tha gazetari.

  Syri

 6. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Gazetari italian: Agai sht figura kryesore e paktit Rama-Meloni! Fuqia dhe pushteti i tij jan t jashtzakonshme

  Gazetari italian, Giorgio Mottola, ishte i ftuari i Armela Ferkos n edicionin e mbrmjes n SYRI TV.

  Gazetari i RAI3 zbuloi se si u arrit te investigimi q ka tronditur themelet e qeveris s Edi Rams.

  “Filloi sigurisht nga protokolli Shqipri-Itali q na gjeti t befasuar t gjith n Itali sepse na vuri para faktit t kryer. Papritur zbuluam se Shqipria dhe Italia kishin nnshkruar nj marrveshje q do t devijonte nj pjes t emigrantve drejt vendit tuaj. Dhe sht nj marrveshje kjo q jo vetm ka nj vler pr Italin, por edhe n nivel evropian sepse sikurse e deklaroi PPE gjat kongresit t fundit, ky model shqiptar, pra modeli i zhvendosjes s emigrantve n vende t treta, mund t prdoret edhe nga vendet e tjera. Pra jemi prpara nj kthese epokale.

  Sigurisht kur bhet nj marrveshje prpiqemi t kuptojm se cilt jan palt. Nse nga pala italiane, interesi ishte i qart, q t prezantoheshin me zgjidhjen e shtjes s emigrimit prpara zgjedhjeve evropiane, pra nse ishte e kuptueshme nga pala italiane interesi, q n fillim ishte shum e ndrlikuar pr t kuptuar se cili do ishte avantazhi pr qeverin shqiptare. Pra pr nj vend t bukur, por me shum probleme.

  Kjo gatishmri pr t pritur nj numr t konsiderueshm, prej t paktn 36 mij emigrantsh, na nxisin pr t nisur investigimin pr t kuptuar se cili sht interesi i qeveris Rama,” tha ai.

  Gazetari italian theksoi se Engjll Agai ka nj rol kryesor n kt marrveshje, por edhe ka nj fuqi t jashtzakonshme n qeverin e Rams.

  “Do t thosha q Agai ka absolutisht nj rol qendror n t gjith kt ngjarje. Nuk e them un kt, e thot nj eksponent i rndsishm i qeveris s Rams, Taulant Balla.

  Q nga momenti q erdha n Shqipri, e kuptova se prtej Edi Rams, kishte nj figur shum qendrore, q sht Engjll Agai. Nisa t bj investigime pr t dhe aty u hap nj bot e tr.

  Sepse pastaj zbulova q fuqia dhe pushteti i Agait brenda qeveris Rama ka nj rol qendror, sidomos marrdhniet e tij me Italin jan t rrnjosura,” tha gazetari.

  Syri

 7. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Skandali/ La Repubblica: Rama sht trbuar, ka telefonuar drejtorin e RAI-t

  Emri: auto_corsini1713859420.jpg

Shikime: 78

Madhsia: 18.5 KB

  Gazeta e madhe italiane, La Repubblica ka zbuluar n nj shkrim se kryeministri shqiptar, Edi Rama sht trbuar pas reportazhit investigues t rrjetit publik italian RAI.

  N nj shkrim pr drejtorin e RAI-t, Paolo Corsini, gazeta shkruan se sikur t mos mjaftonin hallet e tjera q kishte, dje sht detyruar t dgjonte kryeministrin e trbuar shqiptar n telefon.

  Dje, pavarsisht se kishte shum pr t menduar, ai duhej t dgjonte edhe kryeministrin shqiptar Edi Rama, i cili u trbua pr episodin e Report pr paktin mes Shqipris dhe Italis pr emigrantt, shkruan gazeta.

  Kujtojm se reportazhi i RAI-t ka br shum buj n Itali dhe Shqipri, pasi zbuloi se pakti mes Shqipris dhe Italis sht hartuar pr interesa t errta.

  Sipas Report, njeriu ky pas ksaj marrveshje sht Engjll Agai, njeriu q ka shrbyer si avokat i bosve t rndsishm t krimit.

  Po ashtu, media italiane raporton se krimi ka arritur n nivele t larta t qeveris shqiptare, madje edhe vet vllai i Edi Rams, Olsi sht i implikuar me kartelet e drogs.

  Emri: auto_b7a4f874-7bbf-4ffd-9862-ebb2e1e2ba781713873679.jpg

Shikime: 83

Madhsia: 76.5 KB

  Syri

 8. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Rama del jasht kontrollit/ Sulmon te Bolino mediat italiane dhe Syri-n: Na kan inat sukseset, ndaj na sulmojn

  Emri: auto_ramabolino1713872025.jpg

Shikime: 80

Madhsia: 32.2 KB

  Kryeministri Edi Rama sht trbuar nga dokumentari ‘bomb’ i medias publike italiane, RAI3.

  M hert, gazeta m serioze dhe m e madhe n Itali, ‘Repubblica’ raportoi se ai kishte telefonuar i trbuar drejtorin e RAI-t, Paolo Corsini.

  Ndrkoh, teksa gazetart e RAI-t insistojn se kan dokumente pr t provuar gjithka thon, Rama ka vendosur t vazhdoj trbimin te mediat e Karlo Bolinos, italianit q censuroi i pari investigimin e kolegve nga prtej Adriatikut.

  N nj reagim, Rama vendos t shfryj kundr SYRI-t, si e vetmja media n Shqipri q publikoi t plot kt dokumentar q varros prfundimisht qeverisjen e tij si nj organizat kriminale mafioze.

  “Kisha vite pa u skandalizuar me kt qasje kriminale n emr t liris s medias, por e prsris, nuk pata asnj telefonat t trbuar me drejtorin e RAI3, me t cilin munda t flas krejt qetsisht vetm pas gnjeshtre t radhs, q kishte dal edhe n La Repubblica (e cila e fshiu gnjeshtrn) dhe n Syrin e ujrave t zeza t Tirans, ku natyrisht pr vet natyrn e misionin e kanalit, gnjeshtra mbeti me shoqet e saj t panumrta n tubacionin e jashtnxjerrjeve t armiqve t betuar t do suksesi t Shqipris,” shprehet Rama me fyerje dhe mllef.

  Pasi ai dhe Engjll Agai u fshehn nga media italiane pr shkak t investigimit, tani kan nisur t trimrohen n Shqipri duke thn se kan reaguar n koh.

  Nj dit m par, gazetari italian konfirmoi n SYRI TV se ka prova dhe dokumente pr gjithka ka publikuar.


  Syri

 9. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  ‘Italiani i Lalit’ q censuron italiant e RAI-it

  Emri: auto_9dc70b6e-ba7b-446c-a126-5f6124d51e9e1713789566.jpg

Shikime: 81

Madhsia: 67.9 KB

  Nj reportazh investigues i rrjetit publik italian, RAI3, ka br buj jo vetm n Shqipri, por sht cituar masivisht edhe n mediat italiane.

  Por nse n Itali, mediat e mdha dhe serioze kan publikuar pjes nga reportazhi bombastik, n Shqipri ky investigim u censurua kryesisht nga mediat e mdha pran qeveris s Edi Rams.

  M s shumti bie n sy censura q i bri ktij reportazhi, gazetari italian i shqiptarizuar, Karlo Bolino.

  N mediat e tij sht publikuar vetm nj copz nga reportazhi, ajo q flet pr Engjll Again, figurn kryesore q e lidh Edi Ramn me aferat m t mdha brenda dhe jasht vendit.

  Por edhe kjo pjes sht cituar vetm pr t ilustruar reagimin e Engjll Agait, q thot se do t padis median italiane pr kt raportim.

  Vet Agai, i cili u zhduk prpara medias italiane gjat kohs s investigimit, tani po prpiqet t nxjerr kokn n mediat shqiptare pr t br zhurmuesin pr nj nga shkrimet m t rnda pr qeverisjen e Edi Rams.

  Ky investigim shkrmoqi qeverisjen e Edi Rams dhe praktikisht bri hi edhe reformn n drejtsi n vendin ton.

  Nse Shqipria e Edi Rams cilsohet prej kohsh si i vetmi narkoshtet n Europ, ky reportazh duket se i v vuln ktij klasifikimi.

  Por prse ‘italiani i Erion Veliajt’, si njihet Karlo Bolino, vendosi t censuroj kt shkrim q vjen nga media publike, e cila mbahet nga parat e taksapaguesve italian?

  Arsyeja sht e thjesht: mediat q mbahen me parat e taksapaguesve n Itali kan t drejt t krkojn llogari pr do gj q bhet n emr t parave t tyre.

  Kurse mediat e Bolinos n Shqipri bjn do gj pr t prfituar n kurriz t taksapaguesve shqiptar.

  ‘Italiani i Lalit’ duhej t jepte llogari prej kohsh pr at q ka br n shkelje t ligjit n Shqipri, duke prfituar q nga trojet e familjeve t vjetra tiranase, e deri te fondet q merr nga xhepi i shqiptarve.

  Por ai mbrohet pas faktit se regjimi n Tiran, prej t cilit po prfiton edhe ai, sht kryesisht nj diktatur e propagands. Ksaj propagande q u shemb dje n mnyr brutale duke ekspozuar nj regjim t kalbur kriminal, pjes e t cilit sht edhe ‘italiani i Lalit’.

  Syri

 10. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Lajmi pr Ramn, media italiane ”La Reppublica” korrigjon veten. Pranon se nuk pati ”telefonat t trbuar”

  Emri: 1713886844_larepublica.jpg

Shikime: 78

Madhsia: 40.0 KB

  ”La Repubblica”, nj media me emr n Itali, sot publikoi nj lajm, sipas t cilit kryeministri Edi Rama pati nj telefonat t trbuar me drejtorin e RAI 3 lidhur me emisionin “Report”, rezultoi t ishte i pavrtet.

  I pari q hodhi posht lajmin ishte Rama, i cili deklaroi se nuk ka pasur telefonat t trbuar me drejtorin e RAI, por thjesht nj krkes pr telefonat lidhur me shpifjen skandaloze t emisionit Report.

  Media italine e cila ka korrigjuar tekstin e lajmit duke fshir tekstin e “telefonats s trbuar” q nuk ndodhi kurr. RAI konfirmon n artikullin e korrigjuar deklaratn e mparshme t Rams se nga ana e tij pati vetm nj krkes pr t’u dgjuar.

  N versionin e ri t shkrimit, ”La Reppublica” shkruan se drejtori i RAI, “mori edhe nj mesazh nga kryeministri shqiptar Edi Rama me krkesn pr t’u dgjuar n lidhje me episodin e Raportit pr marrveshjen Itali-Shqipri pr shtjen e emigrantve”.

  Emri: 6627d63db818are.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 57.0 KB

  Koha Jone

 11. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Gazetari italian: M shum u shqetsova kur pash se si ishte zhdukur emri i Olsi Rams nga hetimet

  Emri: auto_mottola1713860080.jpg

Shikime: 78

Madhsia: 32.5 KB

  Gazetari italian, Giorgio Mottola, ishte i ftuari i Armela Ferkos n edicionin e mbrmjes dje n SYRI TV. Gazetari i RAI3 zbuloi se si u arrit te investigimi q ka tronditur themelet e qeveris s Edi Rams.

  “Filloi sigurisht nga protokolli Shqipri-Itali q na gjeti t befasuar t gjith n Itali sepse na vuri para faktit t kryer. Papritur zbuluam se Shqipria dhe Italia kishin nnshkruar nj marrveshje q do t devijonte nj pjes t emigrantve drejt vendit tuaj. Dhe sht nj marrveshje kjo q jo vetm ka nj vler pr Italin, por edhe n nivel evropian sepse sikurse e deklaroi PPE gjat kongresit t fundit, ky model shqiptar, pra modeli i zhvendosjes s emigrantve n vende t treta, mund t prdoret edhe nga vendet e tjera. Pra jemi prpara nj kthese epokale.

  Sigurisht kur bhet nj marrveshje prpiqemi t kuptojm se cilt jan palt. Nse nga pala italiane, interesi ishte i qart, q t prezantoheshin me zgjidhjen e shtjes s emigrimit prpara zgjedhjeve evropiane, pra nse ishte e kuptueshme nga pala italiane interesi, q n fillim ishte shum e ndrlikuar pr t kuptuar se cili do ishte avantazhi pr qeverin shqiptare. Pra pr nj vend t bukur, por me shum probleme. Kjo gatishmri pr t pritur nj numr t konsiderueshm, prej t paktn 36 mij emigrantsh, na nxisin pr t nisur investigimin pr t kuptuar se cili sht interesi i qeveris Rama,” tha ai.

  Gazetari italian theksoi se Engjll Agai ka nj rol kryesor n kt marrveshje, por edhe ka nj fuqi t jashtzakonshme n qeverin e Rams.

  “Do t thosha q Agai ka absolutisht nj rol qendror n t gjith kt ngjarje. Nuk e them un kt, e thot nj eksponent i rndsishm i qeveris s Rams, Taulant Balla. Q nga momenti q erdha n Shqipri, e kuptova se prtej Edi Rams, kishte nj figur shum qendrore, q sht Engjll Agai. Nisa t bj investigime pr t dhe aty u hap nj bot e tr. Sepse pastaj zbulova q fuqia dhe pushteti i Agait brenda qeveris Rama ka nj rol qendror, sidomos marrdhniet e tij me Italin jan t rrnjosura,” tha gazetari.

  Sipas tij, kjo marrveshje ka ardhur n nj sfond t dyshimt dhe t rrezikshm pasi Agai ka qen avokat i bosve t rndsishm t krimit.

  “Nga kto investigime doln ca aspekte q nuk i njihte askush nga ne, sepse as n Itali, kushtet se si u arrit n kt marrveshje kan mbetur trsisht konfidenciale. Sepse ne dim q Meloni u takua me Ramn n gusht, por nuk e dim se kush ka marr pjes n kto negociata. Ne na u shit sikur Shqipria po i bnte nj nder Italis, pra na u shit prralla e bamirsit.

  Pastaj zbuluam se kishim t bnim me nj marrveshje q nuk zgjidh asgj pr problemin e emigracionit n Itali sepse vitin e kaluar kemi pasur nj fluks prej 150 mij emigrantsh, kurse n Shqipri do vijn vetm 3 mij t paktn pr momentin.

  Por sht edhe m i kuptueshm roli i Shqipris n kt marrveshje. D.m.th n ditn e marrdhnieve mes organizatave kriminale italiane dhe shqiptare, gjithka bhet m e qart. Mund t shohim edhe cili ishte roli i avokatit Agai n Itali, q ka qen avokati i bosve m t rndsishm n Itali, q kan siguruar nj trajtim t veant. Kemi zbuluar se ka pasur sinjalizime nga magjistratt dhe antimafia se si bost e mafies italiane ekstradoheshin me lehtsi n Shqipri, pavarsisht se n Itali kishin marr dnime me 20 vite, kur vinin n Shqipri shlyenin vetm dy-tre vjet apo ndonj muaj dhe m pas dilnin t lir.

  Kshtu q u habitm kur morm vesh q avokati i ktyre bosve ishte Agai,” tha gazetari.

  “Shum her jam prpjekur t kontaktoj Edi Ramn dhe Again. Provova disa her, por pa marr prgjigje. Dua t’u them se Italia dhe Shqipria n kt ngjajn shum, sepse edhe n Itali kam shum vshtirsi t marr intervista pr shtje me rndsishm pr opinionin publik,” shtoi ai.

  Gazetari tha se ka prova absolutisht pr kto q thot pr Again. Sipas tij, historia e marrveshjes pr paktin e emigrantve mund t bhet e rrezikshme. Madje ka t dhna pr t tjera kampe refugjatsh n kufirin mes Shqipris dhe Kosovs.

  “Ju shqiptart duhet t’i shtroni pyetjen veten pse duhet kjo marrveshje q n nj distanc kohore mund t sjell pasoja shum t rnda,” tha gazetari.

  Gazetari italian i RAI3, rrjetit publik italian, u shpreh i tronditur n intervistn pr gazetaren Armela Ferko n SYRI TV, se si lidhjet e krimit kan arritur n nivele kaq t larta n qeverin e Edi Rams. Ai thot se emrin e vllait t Edi Rams, Olsi Rams, si njeri i lidhur me kartelet e drogs, ia kan dhn magjistratt italian. Ai tha se ka dokumente pr kt gj.

  “Nga dokumentet gjyqsore, nuk sht se i gjeta un, por jan magjistrat q i kan gjetur emrat. sht nj emr q m’u prmend q n fillim t investigimit. Disa magjistrat, q kan punuar pr vite t tra n Shqipri, i ishin referuar marrdhnieve t vllait t Edi Rams me disa subjekte q i prkasin karteleve t drogs.

  M pas n Shqipri kam gjetur edhe konfirmim t ktyre deklaratave, por gjithmon kam pasur ngurrim dhe frik pr t prmendur emra q kan t bjn me familjen e kryeministrit Rama.

  Dhe m pas arrita t gjej dokumentet dhe pr mendimin tim nuk ka keqkuptime, jan t qart se tregojn marrdhniet e Olsi Rams me kto subjekte q jan dnuar pr narkotrafik.

  Vzhgimi q m ka shqetsuar m shum sht se emri i Olsi Rams nuk sht prmendur aspak n hetime,” tha Giorgio Mottola.

  Syri

 12. #11
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,470
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Ama e ka thene edhe televizioni Rai 3, qenka lajm i sigurt, ..., Po te ishte serioz e kishte dhene RAI 1, jo kategorite e treta, kjo thuhej dikur sot blihen te gjitha, apo nuk ka pare non grata!!!!!!!
  Sidomos syri eshte 100% i sigurt.
  Pergjigjen do tja jape populli, po e bindi popullin, i lumte, por nuk ka sy per qabe
  se paku i dolen petet lakrorit pd, eshte parti e extremit te majte (komunist) qe financojne RAI 3.

  i pari saliu te shkoje ne banken e te akuzuarve per ngjarjet e 97
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 23-04-2024 m 14:06
  Duaje te afermin tend si veten

 13. #12

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Emisioni ishte dokumentar serioz investigativ ashtu si duhet bere,nuk kishte asnje pasaktesi. Problemi qendron se ne ate vend asnje nuk revoltohet,sepse jane gjera qe dihen e sterdihen edhe nga populli i thjeshte. Ne keto 30 vjet i kan hequr ati populli edhe mundesine e habitjes dhe indinjaten e reagimit

  I vetmi efekt pozitiv eshte se e nxjerr Ramen dhe qeverisjen e tije ashtu si eshte perballe italianeve,nje qeveri e kryeminister qe jane hajdute e mafioz ordiner.

 14. #13
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,470
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  https://youtu.be/x6Xl9B964Og?t=799

  ja shikoni cili eshte hajduti
  Duaje te afermin tend si veten

 15. #14

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  https://youtu.be/x6Xl9B964Og?t=799

  ja shikoni cili eshte hajduti
  Ne ate vend nuk eshte thjesht problem hajdutrie,ne ate vend shteti eshte zevendesuar nga bandat e ps dhe pd. Nuk ka shtet,ka vetem persona qe krijojne banda nepermjet politikes,per te zhvatur e vjedhur.

  Investimet ne ate vend jane kot,si u investua si nuk u investua ne ekonomine reale nuk ndryshon asgje... Per te mos thene qe shume investime e kane varferuar ate vend,psh te gjitha PPP e Rames jane vjedhje e paster.... Lere pastaj floririn tjeter Berishen qe beri cirk me naften e "Cezin" etj, etj Shqiperia eshte vendi ku edhe nga TAP-i ai vend nuk fiton asgje.

  Dhe TAP-i mbetet investimi me i mire ne ate vend,sepse edhe se nuk fitojme asgje te pakten nuk humbim si ne te gjitha investimet e tjera.

 16. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Autori i ‘Report’ i prgjigjet Rams: Agai ka pranuar vet se ka qen avokat i trafikantve dhe njeriu i marrveshjes, do t nxjerrim bisedn

  Emri: auto_dd212272-f9ff-4a19-9d2e-ad89b576414c1713899085.jpg

Shikime: 76

Madhsia: 41.0 KB

  Autori i programit “Report” t Rai3, i cili publikoi dokumentarin investigativ pr marrveshjen Rama - Meloni pr refugjatt dhe theksoi se Engjll Agai, nj ish-avokat i narkotrafikantve sht personi ky q qndron pas marrveshjes, Edi Rama ka reaguar prmes medias s italianit t tij, t cilin e ka natyralizuar tironc autokton duke i dhuruar pron m mes t kryeqytetit, ka sulmuar programin e Rai, gazetn e madhe italiane La Republika dhe Syrin pr pasqyrimi e plot t ktij investigimi.

  Pasi Rama i ka cilsuar shpifje argumentat dhe faktet e publikuara n dokumentar, ai sht kapur si i mbyturi pas fijes s barit, kur ka thn se gazetari i Rai3 nuk ka publikuar bisedn me Engjllin e tij.

  I menjhershm ka qen reagimi i Sigrfido Ranucci, autor i “Report” dhe njkohsisht zvendspresident i RAI.

  N reagimin e tij n Facebook Ranucci ka perifrazuar reagimin e kryeministrit Rama pr Bollinon e tij dhe ka thn se Engjlli i tij e ka pranuar vet q ka qen avokat i narkotrafikantve dhe se sht njeriu ky i marrveshjes Rama - Meloni, dhe kjo bised,- thot Ranucci, do t publikohet s shpejti. Ashtu si edhe marrveshja pr refugjatt do t vijoj me nj puntat tjetr t emisionit investigativ javn q vjen.

  Me sa duke, Edi Rama, kt her ka rn n ‘usta’ dhe nuk po duket hi e leht pr t q t ensuroj aferat korruptive, lidhjet me krimin dhe kapjen e drejtsis, t gjitha kto t thna nga gjiganti mediatik italian Rai.

  M posht reagimi i autorit t programit dhe zvendspresidentit t RAI-t Sigfrido Ranucci:

  Kryeministri shqiptar Edi Rama sulmon ‘Report’.

  'sht shpifja m skandaloze pr Shqiprin': kshtu e prcakton kryeministri shqiptar Edi Rama investigimin e‘Report’, t transmetuar t dieln (21 prill) n Rai 3, prodhuar nga Giorgio Mottola kushtuar marrveshjes mes Roms dhe Tirans pr ndrtimin e dy qendrave t pritjes pr emigrantt.
  N nj koment pr ‘Shqiptarja.com’, nj nga portalet m t rndsishme informative shqiptare, Rama nnvizon se:‘nj transmetues i paguar nga taksat italiane sht br protagonist i nj episodi t turpshm shpifjeje ndaj Shqipris, si ndodhi n vitet n t cilat u shfaqn shqiptart n mediat italiane vetm si vrass, trafikant, prostituta dhe hajdut, dhe Shqipria u prezantua si djepi i krimit n Europ... ka hedhur nj sr akuzash ndaj qeveris shqiptare, familjes s kryeministrit Rama dhe nj prej bashkpuntorve t tij m t afrt, Engjell Agaci, Sekretar i Prgjithshm i Kshillit t Ministrave.’
  Agaci, i cili deri n vitin 2013, kur mori postin e tij qeveritar, ishte pronar i nj studioje t njohur ligjore n Rom, etiketohej si ‘avokati i besuar i shum trafikantve shqiptar t drogs’, t cilt m pas u kthyen n Shqipri, ku do t kishin vuajti dnime m t ulta se ato t marran Itali.
  Kryeministri shqiptar pretendon se versioni i Agait nuk sht marr n konsiderat nga autort e programit. ‘Sekretarit t Prgjithshm t Kryesis s Kshillit Shqiptar’, sqaron Edi Rama, ‘i jan drguar disa pyetje nga gazetari i ‘Report’, i cili me paturpsi epike nuk ka publikuar asnj nga prgjigjet q i jan drguar me shkrim’, kshtu Agai ka br me dije se ‘do t bhet ankim ndaj shpifsit’.
  ‘Report’ prgjigjet se: Agai n prgjigjet e tij me shkrim pr korrespondentin ton Giorgio Mottola, t cilat do t publikohen n profilin e Report, ka konfirmuar se ka qen avokat i disa trafikantve t drogs dhe se ka bashkpunuar n hartimin e marrveshjes ndrmjet Shqipris dhe Italis. I detyrohem shum n emr t s vrtets, kshtu ne do t'i kthehemi shtjes s emigrantve t dieln e ardhshme. Raporti transmetohet do t diel n Rai 3 n orn 20:55

  Emri: auto_137232b5-4cda-4e07-af17-459e6383d4cf_11713898691.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 65.7 KB

  Syri

 17. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Dokumentari i RAI3, Lubonja: Rama u shfaq lakuriq, shteti sht ndrtuar si nj organizat kriminale

  Emri: auto_lubonja-4-770x4121708638271.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 31.7 KB

  Dokumentari i RAI3 shfaqi mbretin lakuriq, u shpreh analisti Fatos Lubonja, ndrsa theksoi se ky dokumentar provoi se shteti sht ndrtuar si nj organizat kriminale.

  Sipas Lubonjs, fakti q RAI3 flet pr korrupsionin e qeveris Rama tregon se qeverisjes s tij i ka dal boja edhe tek ndrkombtart

  N nj intervist pr rubrikn ‘Opinion’ n News24, Lubonja tha se ne shpesh i dim gjrat m hert nga se e thon t huajt.

  “Artikulli i RAI3 ishte skandaloz. Ktu shteti vet sht ndrtuar si organizat kriminale. Ktu funksionon vetm propaganda. RAI3 e nxorri edhe reformn n drejtsi sesi funksionon. Presioni mbi politikn bhet nga ata q jan n pushtet, jo nga ata q jan t arrestuar. Presion sht q t mos arrestosh Veliajn, edhe kur e di se far ka br. As mos ta thrrassh fare madje. Edhe kur nuk heton as Edi Ramn dhe as nuk e thrret. Presioni ndonjher sht i dukshm dhe i padukshm. Rama ka njerz t tijt n SPAK, q ndoshta bjn presione mbi prokurort. Dasht nuk jan kapur nga brirt, por nga pas.

  Arben Ahmetaj dhe t tjert jan bishtat e dashit. Jetojm n nj vend, ku krimi i organizuar merr shtetin, shkon lart dhe merr parat. Qeveria jon dyshohet se ka lidhje me krimin e organizuar dhe kjo gj duhet hetuar, duhet hetuar edhe korruptimi i t huajve. Mbreti ka dal lakuriq nga skandalet. Tani po iu del boja edhe nga t huajt. Rama mendoi se do marr mbshtetje nga Georgia Meloni, por harroi se n Itali ka opozit dhe ka media t guximshme. Mediat italiane po shohin se ky nuk qenka ai i majti q promovohej. At investigim q bn italiant nuk e bn pr ne, e bjn pr vete. Sistemi q ka ngritur Rama sht kriminal. N nj vend demokratik, kjo qeveri do t binte me koh. Me kapjen e shtetit, edhe drejtsia sht e kapur”, tha Lubonja.

  Ai komentoi edhe deklaratat e kryetarit t Partis s Liris, Ilir Meta n drejtim t kreut t SPAK, Altin Dumani. Lubonja deklaroi se Meta tha disa t vrteta, por se t vrtetat duhen thn m qet.

  “Disa thon se sht mendur Meta. Ilir Meta mund t thoshte gjra q qndrojn, si prsh kapja e drejtsis. Mund t thoshte se drejtsia sht e kapur. Mund t jet q ka humbur ekuilibrin nga tensioni. Sharjet jan t panevojshme kur do t thuash dika t vrtet”, u shpreh Lubonja.

  Syri

 18. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  ATMAN (23-04-2024)

 19. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Kryeministri Rama i prgjigjet gazetarit italian t RAI 3: T gabosh sht njerzore, por t ngulmosh sht djallzore!

  REAGIMI I Edi RAMES

  Emri: Capture-181.jpg

Shikime: 74

Madhsia: 24.2 KB

  Gjyshja ime q m msoi italisht m thoshte shpesh se t gabosh sht njerzore, por t ngulmosh sht djallzore. Ajo q m kujton tani sht ky gabim i mtejshm i Rai3. Reportazhi, mikpritsi i t cilit ngulmon n mnyr t bujshme me t njjtat falsifikime t prfshira tashm n episodin e neveritshm pr Shqiprin.

  Ai thot se sekretari i prgjithshm i Kshillit t Ministrave “e ka vrtetuar me fakte at q kemi thn”! Fatkeqsisht, n episodin q ai mbron pa dobi, jo vetm q nuk u fol pr pyetjen e kryqzuar me shkrim t viktims s sulmit brutal me balt, por para auditorit t Report iu tha se sekretari Agai nuk pranoi t prgjigjej. Sikur t mos mjaftonte kjo gnjeshtr e bujshme, gazetari i tij doli t nesrmen n nj televizion shqiptar pr t riprsritur habin e tij pr faktin se pyetjet e tij nuk kishin marr kurr prgjigje, ndrsa si tregojn faktet ai kishte marr t gjitha prgjigjet, brenda kohs s krkuar.

  M pas, ai vet konfirmon se Report ka gnjyer kur shton se “n email-in e prgjigjes, Agai konfirmoi se ishte avokat i disa trafikantve t drogs”. Nse ky sht shrbim publik, un jam Federico Fellini. Dhe nse pr kt program t Shrbimit Publik, nj avokat penal i nj shteti t s drejts, i cili si rregull nuk jeton duke mbrojtur shenjtort, por duke mbrojtur supozimet kriminale ose kriminel t dnuar, duhet t sulmohet si t ishte vet kriminel, ather ktu pr t gjej nj logjik t ngjashme se sht e pashmangshme t’i drejtohesh kujtimit t Shqipris kur figura e avokatit mbrojts varrosej nga regjimi gjakatar komunist si lebrozt n mesjet.

  Dhe pika e fundit vjen kur ai, mikpritsi, thot, sikur t kishte br nj zbulim befasues, se Agai “konfirmoi se ka kontribuar q kur u b kshilltar ligjor i Rams, n krijimin e protokollit” pr emigrantt midis Italis dhe Shqipris, duke mkatuar edhe pak logjik bruto, pasi Sekretari i Prgjithshm i Kshillit t Ministrave nuk sht kshilltari im ligjor, por ka postin m t rndsishm institucional n Administratn Publike q nga viti 2013, ndrkoh q protokolli daton n vitin 2023.

  Pr respekt pr shrbimin publik dhe gjithashtu pr detyrim ndaj dinjitetit t autorve t ktij episodi shum t gabuar t Report, prpiqem pr momentin t besoj se n do rast gjith kjo furi pr t sulmuar Giorgia Melonin n kurriz t Shqipris nuk ishte nj mkat me keqbesim ndaj vendit tim dhe se edhe importimi i shpifjeve nga Shqipria n Itali (duke prfshir n punt e Shrbimit Publik edhe shpifjen ndaj vllait tim kundr t cilit ai tashm kishte br ankes dhe sht n pritje t fjals s drejtsia) u shfaq vetm si fryt i nj lehtsie t paqndrueshme t qenies, e cila gjithnj e m shpesh n koht e sotme, fatkeqsisht pushton fuqin fisnike t informacionit dhe e shndrron botn e s drejts pr lirin e informacionit n nj bot t shtypjes s lirive dhe t drejtave t njeriut.

  Duke e siguruar mikpritsin se gjyshja ime vazhdon t ket t drejt edhe n vdekje, e kshilloj me dashuri t dgjoj gruan e shenjt dhe t mos ngulmoj n gabimin e atij episodi t tmerrshm, por thjesht t mbyll kt faqe t palavdishme, duke publikuar ndoshta edhe kt kontributin tim t vogl pr shndetin e Shrbimit Publik Italian.

  Koha Jone

 20. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Rama: RAI 3 emision skandaloz. Engjll Agai sht viktim e nj agresioni t pashembullt. Reagon gazetari italian

  Emri: rama-9.jpg

Shikime: 76

Madhsia: 11.7 KB

  Kryeministri Edi Rama, emisionin e transmetuar n Rai 3 me fokus marrveshjen e emigrantve q do t jetojn n Gjadr, e ka komentuar si nj tretje t ekuilibrit mes gnjeshtrs dhe t vrtets. N intervistn pr ”Top Channel”, Rama thot se ”RAI 3” e ktheu sekretarin e prgjithshm t kryeministrit, Engjll Agai n nj viktim t nj agresioni t pashembullt. ”n di t them q e gjitha sht nj menduri e vrtet q nuk ka lidhje fare as me arritjen e fakteve, as me respektin n gazetari, pr lirin e informacionit pr t drejtn e gjithkujt kur merret npr goj, t’i jepet mundsia edhe atij t jap fjaln e vet, sht nj skifo”,-tha Rama.

  Intervista e plot

  Muhamed Veliu: Kryeministr cili ishte impresioni juaj i par pr dokumentarin e Rai3?

  Edi Rama: Nuk kam par dokumentarin, por kam marr nj prmbledhje t shkruar dhe jetojm fatkeqsisht n nj koh dhe nj bot ku ajo shprehja e urt e popullit q kur gnjeshtra ka br xhiron e bots, e vrteta akoma s’ka veshur pantallonat’, sot sht n nj proporcion krejt tjetr, sepse kur e vrteta vesh pantallonat jan 7 gnjeshtra t tjera q bjn xhiron e bots, pra ka humbur dhe tretet do dit ekuilibri midis gnjeshtrs dhe t vrtets n munges t nj fuqie q ka kapacitetin t prmbaj gjith kt lukuni gnjeshtrash q shprndahen me nj shpejtsi marramendse n nj pasqyr t informimit t publikut prmes shum burimesh, miliona dhe miliarda burimesh, t cilat nuk ka asnj mundsi q t mendohet se mund ta filtrojn informacionin, se mund t’i japim publikut n fund at ka sht e vrteta ose normalisht SPAK-u qndrime mes atij q gnjen dhe atij q thot t vrtetat dhe pastaj publiku t gjykoj.

  Muhamed Veliu: Sipas jush cilat jan t pavrtetat n kt dokumentar zoti kryeministr?

  Edi Rama: Nuk e kam ndjekur t gjith dokumentarin, por m mjafton nj fakt shum i thjesht q aty sht trumbetuar q sekretari i prgjithshm i Kryeministris q sht nj figur institucionale dhe i cili ishte viktima e atij agresioni t pashembullt refuzuar t prgjigjet, ndrkoh sekretari i prgjithshm i kryeministris i cili ka refuzuar t prgjigjet ka lajmruar edhe padin penale n gjykatn italiane, sepse Italia ka nj legjislacion shum t ashpr pr shpifjen edhe e ka ende n kodin e vet penal, ka kthyer prgjigje pik pr pik, pyetje pr pyetje, n t njjtn adres nga ato pyetje i kan ardhur dhe n afatin e krkuar nga drguesi n mnyrn m t paimagjinueshme pasi flet n at emision skandaloz, del edhe n kanalet e ujrave t zeza ktu n Shqipri dhe vazhdon t thot q askush nga viktimat e tij nuk i ka dhn asnj prononcim.

  Muhamed Veliu: A ka pasur nj prpjekje nga ana juaj pr t’i telefonuar drejtorit t RAI 3 dhe pr t’i shprehur shqetsimet tuaja pr kt dokumentar?

  Edi Rama: E para ka pasur nj tjetr gnjeshtr q ka marr dhen me shpejtsi t madhe sipas s cils un e kam telefonuar dhe i kam shfryr trbimin. Ndrkoh q un nuk kam pasur telefonat me t, n rastin konkret kur doli kjo gnjeshtr e radhs, por i kam drguar nj mesazh shum normal pr t pasur nj komunikim, ai m ka kthyer nj mesazh q do t t marr mbrapsht dhe telefonata ka ndodhur pak or m par, pa asnj lloj shqetsimi tjetr, prve faktit q kemi t bjm me nj situat anormale ku viktima e nj sulmi skandaloz jo vetm sht denigruar me shum t pavrteta, por edhe paraqitur para publikut si nj person q ka refuzuar t prgjigjet ndrkoh q ai sht prgjigjur nj pr nj dhe kaq.

  Muhamed Veliu: Sipas jush cili ishte qllimi final i prodhimit dhe transmetimit t ktij dokumentari?

  Edi Rama: N mnyr t prsritur po e quan dokumentar, kjo terminologji fyen t gjith dokumentaristt e vrtet dhe t gjith zhanrin e dokumentarit, ai sht nj emision q t kujton kronika dhe emisione q bheshin n kohn kur shqiptart sa her shfaqeshin n mediat italiane ishin ose kriminel, ose trafikant, ose prostituta dhe Shqipria ishte vendi i vrassve dhe t gjith t kqijave t ksaj bote, prej kohsh nuk ishin prballur me kt an t errt t historis s informacionit lidhur me shqiptart dhe mesa un pash fal shqiptarve ktu n Tiran q kishin prgatitur t gjith brumin e ktij emisioni kjo ndodhi prsri. M shum se sa gazetari italian q ka thyer n mnyr flagrante kodin etik t gazetarit dhe q do t prballet n Itali me procesin gjyqsor e kam me shqiptart ktu, shqiptart e njohur e ujrave t zeza, politiks dhe kanaleve t infektuara t informacionit,. Nuk l rast, nuk l mundsi pa i nxjerr kto ujra t zeza t vetvetes kudo ku i jepet nj hapsir edhe mediat ndrkombtare, kjo sht nj fatkeqsi pr Shqiprin, ky sht nj mallkim q Shqiprin e ka ndjekur qysh prej vitit 1912. E njjta kategori ka br t njjtn gj n mnyr t prsritur duke mos pasur ’ti bj gomarit, i ra samarit, ndrkoh q Shqipria sht atdheu yn q nj qeveri e radhs, nj kryeministr i radhs bn diferencn ta mbaj n kurriz pr aq sa i takon.

  Muhamed Veliu: N dijenin time prpara nnshkrimit t marrveshjes me homologen tuaj Meloni, ka qen i ngritur nj grup pune n Shqipri me disa zyrtar t qeveris suaj, por prse RAI 3 atakon kaq dhunshm nj prej njerzve tuaj m t rndsishm si sht Engjll Agai?

  Edi Rama: Duhet t shtoj dhe dika se sht e rndsishme, gazeta “La Repubblica”, e cila dy her u b pruese n fillim i gnjeshtrs s par pastaj gnjeshtrs s dyt n t dyja hert pasi u kontaktua nga zyra jon menjher reagoi dhe i rektifikoi t dyja lajmet, t dyja hert se sht e rndsishme t thuhet edhe kjo. Nuk sht gjithka dhe do gj kshtu. Ndrsa pr sa i prket arsyeve pr t br kt skifo duhet t pyesni ata q e kan br dhe jo mua. Un di t them q e gjitha sht nj menduri e vrtet q nuk ka lidhje fare as me arritjen e fakteve, as me respektin n gazetari, pr lirin e informacionit pr t drejtn e gjithkujt kur merret npr goj, t’i jepet mundsia edhe atij t jap fjaln e vet, sht nj skifo.

  Muhamed Veliu: Kur pritet t mbrrijn emigrantt e par dhe kshtu t marr rrug zbatimi i marrveshjes me homologen Meloni?

  Edi Rama: Ky sht nj proces q sht i gjithi n dorn e pals italiane me t gjitha detyrimet dhe prgjegjsit e veta, Shqipria ka ofruar disponibilitetin e nj hapsire ku pala italiane e ka br t gjithn at q i takon lidhur me t gjith procesin q lidhen me kta njerz q nuk e kaprcejn detin nga dshira, por nga halli dhe q meritojn t mikpriten dhe trajtohen dhe t marrin drejtimin e duhur sipas ligjeve n fuqi t shtetit italian.

  Emri: Capture-142.png

Shikime: 73

Madhsia: 321.3 KB

  Reagon gazetari italian pas intervists s Rams:

  Ktyre akuzave t Rams u sht prgjigjur drejtuesi i emisionit Report, Sigfrido Ranucci. N nj reagim n profilin e tij n Facebook ai thot se t dieln e ardhshme do t ket srish vmendje pr Shqiprin. Ranucci thot se n kt puntat do t transmetohen edhe prgjigjet e Agait q sipas tij konfirmojn se ka qen avokat i narkotrafikantve.

  “Report prgjigjet se Agai n prgjigjet e tij me shkrim pr korrespondentin ton Giorgio Mottola, t cilat do t publikohen n profilin e Report, ka konfirmuar se ka qen avokat i disa trafikantve t drogs dhe se ka bashkpunuar n hartimin e protokollit ndrmjet Shqipris dhe Italis. I detyrohesha shum n emr t s vrtets. Ne do t’i kthehemi shtjes s emigrantve t dieln e ardhshme. Emisioni transmetohet do t diel n Rai3 n orn 20:55” – shkruan gazetari italian.

  Koha Jone

 21. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  Shprthejn lexuesit italian: Tani autokrati Rama krkon t censuroj edhe RAI-n pse thot t vrtetn?!

  Emri: auto_telefonata1713955467.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 52.4 KB

  Lexuesit e gazets m t madhe dhe m t rndsishme n Itali ‘La Repubblica’ kan reaguar me zemrim ndaj raportimit t ksaj gazete, se kryeministri shqiptar, Edi Rama ka telefonuar drejtuesit e televizionit publik italian duke u krkuar llogari pr nj program investigativ.

  Pr gazetn sht skandaloze q kreu i nj qeverie t huaj merr n telefon drejtuesit e medias italiane RAI, duke krkuar madje edhe replik.

  T njjtin mendim ndajn edhe lexuesit e ksaj gazete.

  “Kryeministri i nj vendi t huaj q merr n telefon gazetart e RAI-t dhe q ankohet se kan thn t vrtetn. Dhe Meloni ka br marrveshje me kt njerz? Po sovraniteti yn ku ka prfunduar,” shkruan nj komentues.

  “Tani sht radha e kryeministrit shqiptar q t telefonoj gazetart italian dhe t ndrhyj n shrbimin ton informativ publik”, ankohet nj tjetr.

  “Kjo sht e bukur, tani te RAI ndrhyn edhe censura shqiptare. Po patriott far thon”, thekson nj lexues.

  Kurse nj lexuese thto se kjo sht nj ndrhyrje me metoda autokratike, sidomos kur mendon se RAi paguhet me taksat e italianve.

  “Mund ta kuptoj se sht zemruar dhe q krkon t prgjigjet, por t telefonosh direkt nj drejtor t RAI-t pr t’u ankuar sht nj gabim i rnd dhe tregon metoda autokratike,” shkruan komentuesja.

  Emri: auto_koment21713955460.jpg

Shikime: 104

Madhsia: 46.6 KB

  Emri: auto_koment11713955460.jpg

Shikime: 104

Madhsia: 55.8 KB

  Emri: auto_koment31713955460.jpg

Shikime: 104

Madhsia: 44.5 KB

  Emri: auto_koment41713955460.jpg

Shikime: 101

Madhsia: 61.1 KB

  Syri

 22. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: RAI3 n Itali: Vllai i kryeministrit Rama, Olsi Rama, ka bashkpunuar me kartelet e drogs

  ‘La Repubblica’ fundos Ramn: Kreu i nj qeverie t huaj telefonon drejtuesit e televizionit publik italian

  Emri: auto_ramameloni1713954629.jpg

Shikime: 74

Madhsia: 25.0 KB

  Nga Antonio Fraschilla, La Repubblica

  Nj ndrhyrje e drejtprdrejt e kryeministrit shqiptar Edi Rama ndaj drejtorit t RAI-t, Paolo Corsini. Nj telefonat e vetme: kreu i nj qeverie t huaj telefonon menaxherin e programeve t televizionit publik italian. Nj bised e cilsuar nga kryeministri shqiptar si “e przemrt” me drejtorin e segmentit informativ t televizionit shtetror, pr t krkuar hapsir ​​pr nj prgjigje pas episodit t Report q u transmetua t dieln e kaluar dhe q vendos n epiqendr marrveshjen pr emigrantt mes Italis dhe Shqipris.

  Sepse, sipas asaj q sht raportuar nga gazetari Giorgio Mottola, njeriu ky i marrveshjes sht sekretari i Kshillit t Ministrave n Shqipri, Engjll Agaci, n t kaluarn avokat i disa trafikantve shqiptar t drogs n Itali.

  “sht shpifja m skandaloze ndaj Shqipris”, tha Rama. N nj koment pr Shqiptarja.com, nj nga portalet m t rndsishme informative shqiptare, Rama nnvizon se “nj transmetues i paguar nga taksat italiane sht br protagonist i nj episodi t turpshm shpifjesh ndaj Shqipris, si ndodhi n vitet n t cilat shqiptart u shfaqn n mediat italiane vetm si vrass, trafikant, prostituta dhe hajdut, dhe Shqipria paraqitej si djepi i krimit n Evrop”.

  N raportin e tij, gazetari Mottola - i cili pretendon se kostot pr dy qendrat tashm jan jasht kontrollit dhe se, krahasuar me 650 milion euro t buxhetuara fillimisht pr 5 vjet, shpenzimi i prgjithshm mund t kaloj pragun e nj miliard euro - ai rrfen rolin e qeveris shqiptare, familjes s kryeministrit Rama dhe nj prej bashkpuntorve t tij m t ngusht, Agai, Sekretar i Prgjithshm i Kshillit t Ministrave. Agai, i cili deri n vitin 2013, kur mori postin e tij qeveritar, ishte pronar i nj studio ligjore n Rom, sipas Rams "u etiketua si avokati i besuar i shum trafikantve shqiptar t drogs, t cilt m pas u kthyen n Shqipri, ku kan kryer dnime m t ulta se ato t shqiptuara n Itali”.

  Kryeministri shqiptar pretendon se versioni i Agait nuk sht marr n konsiderat nga autort e programit. Rama shpjegon se sekretarit t prgjithshm t Kryesis s Kshillit Shqiptar i jan drguar disa pyetje nga gazetari i Report, i cili m pas “nuk ka publikuar asnj nga prgjigjet e drguara me shkrim”. Dhe ai bri t ditur se “do t bhet ankes ndaj Report”.

  Por kryeministri shqiptar nuk sht i knaqur. Dhe ai vendos t'i drejtohet drejtprdrejt Corsini-t, drejtorit t televizionit publik n qendr t stuhis ditt e fundit mbi censurn ndaj shkrimtarit Antonio Scurati dhe ngritur tashm n nivel polemikash, sipas disa rikonstruksioneve t pamohueshme nga La Stampa, nga nj telefonat nga kryeministrja italiane Giorgia Meloni. Rama telefonon drejtorin e Rai Insights, drejtor i zons meloniane.

  Repubblica kishte raportuar t hnn pr nj kontakt mes Rams dhe Corsinit: “Vetm nj mesazh me t cilin krkova t diskutonim”. M pas t martn vet Rama konfirmoi se kishte pasur “nj bised krejtsisht t qet” me menaxherin e televizionit publik italian, duke i br t ditur arsyet e tij. Rama pret nj prgjigje qoft edhe me intervist. Dhe ai pret prgjigje nga Corsini pr kt shtje.

  Por drejtori i Report, Sigfrido Ranucci, prgjigjet: “Agai, Sekretar i Prgjithshm i Kshillit t Ministrave dhe bashkpuntor i ngusht i kryeministrit Edi Rama, konfirmoi at q tham n fakt. N email-in e prgjigjes nga Agai, t cilit i kishim krkuar disa fakte, ai konfirmoi se ishte avokat i disa trafikantve t drogs dhe se kishte kontribuar q kur ishte kshilltar ligjor i Rams, n zbatimin e protokollit. Pr m tepr, versioni q u prdor pr konsulenc u dha direkt n mikrofonat tan nga gjeneral Lisi. Gjithka q kemi thn sht n letr dhe sht nga nj burim dokumentar”, prfundon Ranucci, duke njoftuar se ‘Raporti do t kthehet me historin e emigrantve t dieln”.

  Syri

 23. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  ATMAN (24-04-2024)

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-04-2024, 17:07
 2. Vllai i Erdoganit, Edi Rama, vizit zyrtare n Izrael
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-12-2015, 11:26
 3. Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 07-10-2015, 11:50
 4. Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 19-05-2014, 17:27
 5. N pritje t Kryeministrit Edvin Rama
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 12-09-2013, 08:21

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •