U prfshin nnt shtete, si nisi dhe si u ndal vala e sulmeve iraniane ndaj Izraelit. far dihet deri m tani

Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 9.42.58 PM.jpg

Shikime: 63

Madhsia:  26.8 KB

Pr her t par n histori, Irani ka kryer sulme kundr territorit izraelit. N mes t nats s t shtuns, alarmet pr sulm ajror u ngritn n Izrael, ndrsa banorve iu krkua t krkonin strehim. An e mban vendit u dgjuan shprthime ndrsa mbrojtja ajrore u aktivizua.

Sulmet ndriuan qiellin e nats n disa zona t Izraelit, ndrsa shum dron dhe raketa u rrzuan nga aleatt e Izraelit prpara se t arrinin n territorin izraelit. T paktn nnt vende u prfshin n prshkallzimin ushtarak me predha t lshuara nga Irani, Iraku, Siria dhe Jemeni dhe t rrzuara nga Izraeli, SHBA, Britania e Madhe dhe Franca, si dhe Jordania.

Sulmi prfshinte drone, raketa lundrimi dhe raketa balistike

Irani lshoi ​​m shum se 300 dron dhe raketa drejt Izraelit, tha ushtria izraelite t dieln. Sulmi prfshinte 170 dron dhe 30 raketa lundrimi, asnjra prej t cilave nuk hyri n territorin izraelit dhe 110 raketa balistike prej t cilave nj numr i vogl arritn n Izrael, tha zdhnsi ushtarak, Admirali Daniel Hagari n nj deklarat televizive. BBC nuk i ka verifikuar n mnyr t pavarur kto shifra. Distanca m e shkurtr nga Irani n Izrael sht rreth 1000 km n Irak, Siri dhe Jordani.

Bombardimet nga disa vende

T shtunn mbrma, Korpusi i Gards Revolucionare t Iranit (IRGC) tha se kishte lshuar dron dhe raketa. Burime irakiane t siguris i than Reuters se predha jan par duke fluturuar mbi Irak n drejtim t Izraelit. IRGC tha se raketat balistike u lshuan pothuajse nj or pas dronve q lviznin m ngadal, n mnyr q ata t godasin Izraelin afrsisht n t njjtn koh.

Departamenti amerikan i mbrojtjes tha se forcat amerikane kapn dhjetra raketa dhe dron t lshuar nga Irani, Iraku, Siria dhe Jemeni. Grupi Hezbollah n Liban i mbshtetur nga Irani tha gjithashtu se kishte gjuajtur dy breshri raketash n nj baz ushtarake izraelite n Lartsit e pushtuara t Golanit, nj pllaj t ciln Izraeli e ka aneksuar nga Siria n nj lvizje q nuk njihet nga shumica e komunitetit ndrkombtar.

Izraeli dhe aleatt kapin shumicn e dronve dhe raketave

Rreth 99% e breshris n hyrje u kap ose jasht hapsirs ajrore izraelite ose mbi vet vendin, tha adm Hagari. Ato prfshinin t gjith dront dhe raketat e lundrimit, t cilat ndjekin nj trajektore t shesht, dhe shumicn e raketave balistike, t cilat qllohen n nj trajektore harkore q prdor gravitetin pr t arritur shpejtsi shum t larta.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se forcat amerikane ndihmuan Izraelin t rrzonte pothuajse t gjith dront dhe raketat e lshuara nga Irani t dieln. N nj deklarat, ai tha se SHBA kishte lvizur avion dhe anije luftarake n rajon prpara sulmit t paprecedent. Duke operuar nga baza t pazbuluara n rajon, forcat amerikane rrzuan nj numr dronsh iranian mbi Sirin jugore pran kufirit me Jordanin, than burimet e siguris pr Reuters.

Kryeministri i Mbretris s Bashkuar Rishi Sunak ka konfirmuar se aviont e Mbretris s Bashkuar RAF Typhoon kan rrzuar gjithashtu nj numr t dronve sulmues iranian. Zoti Sunak tha se sulmi iranian ishte nj prshkallzim i rrezikshm dhe i panevojshm, t cilin un e kam dnuar me termat m t ashpr. Jordania e cila ka nj traktat paqeje me Izraelin, por ka qen shum kritike pr mnyrn se si e ka kryer luftn e saj kundr grupit palestinez Hamas n Gaza ka kapur gjithashtu objekte fluturuese q hyn n hapsirn e saj ajrore pr t garantuar sigurin e qytetarve t saj, tha kabinetit jordanez n deklarat. Franca ndihmoi n patrullimin e hapsirs ajrore, por ishte e paqart nse ata kishin rrzuar ndonj dron apo raket, tha ushtria izraelite.

Sa raketa kaluan dhe far dmi shkaktuan ato?

N Jerusalem, korrespondentt e BBC-s raportuan se kishin dgjuar sirena dhe kishin par n funksion sistemin e mbrojtjes raketore t Iron Dome t Izraelit, i cili prdor radarin pr t gjurmuar raketat dhe mund t bj dallimin midis atyre q ka t ngjar t godasin zonat e banuar dhe atyre q nuk jan. Raketat interceptore lshohen vetm ndaj raketave q pritet t godasin zonat e populluara. Disa nga raketat balistike kaluan dhe goditn territorin izraelit, tha adm Hagari. Njri prej tyre goditi leht bazn e forcave ajrore Nevatim n shkrettirn Negev n jug t Izraelit. Adm Hagari tha se baza ishte ende duke funksionuar. Agjencia zyrtare e lajmeve iraniane IRNA tha se sulmi i kishte dhn goditje t rnda bazs ajrore. Nj vajz 10-vjeare sht plagosur rnd nga predha, tha kundradm Hagari. Vajza nga nj komunitet arab beduin pran qytetit jugor t Aradit, u raportua se ishte plagosur pasi nj dron iranian u kap nga lart. Ajo ishte n terapi intensive. Jordania tha gjithashtu se disa copza kishin rn n territorin e saj pa shkaktuar ndonj dm t konsiderueshm apo dmtim t qytetarve.

far ndodh tani?

Televizioni izraelit Channel 12 citoi nj zyrtar izraelit t paidentifikuar t thoshte se do t kishte nj prgjigje t rndsishme ndaj sulmit. Hapsira ajrore izraelite sht rihapur si ajo e vendeve fqinje, por ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant tha se konfrontimi me Iranin nuk ka prfunduar ende. Ndrkoh Irani ka paralajmruar Izraelin se prgjigja e tij do t jet shum m e madhe se aksioni ushtarak i mbrmjes s shkuar nse Izraeli hakmerret kundr Iranit, tha shefi i shtabit t forcave t armatosura, gjeneralmajor Mohammad Bagheri pr televizionin shtetror.

Ai tha se bazat amerikane do t sulmoheshin gjithashtu nse SHBA do t merrte pjes n ndonj hakmarrje izraelite. Komandanti i IRGC Hossein Salami tha gjithashtu se Teherani do t hakmerret kundr do sulmi izraelit ndaj interesave, zyrtarve ose qytetarve t tij. Kshilli i Sigurimit i OKB-s do t mblidhet rreth ors 20:00 pr krizn e fundit me krkes t Izraelit. Biden tha se do t mblidhte gjithashtu udhheqsit e grupit G7 t vendeve t pasura t dieln pr t koordinuar nj prgjigje t bashkuar diplomatike ndaj sulmit t pacip t Iranit.

Balkanweb