Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  235

  `Anonimi i Elbasanit` nj zbulim i gjuhtarit Niko Stillo dhe debati nga Ph.d.Teuta Toska

  Prplasja e dy gjuhtarve, i famshmi Niko Stillo ndaj Ph.D. Teuta Toska ku z. Dalipaj nxiti debatin, nuk duhet ln n heshtje sepse tregon realitetin q po ndodh n Shkencn e Gjuhs Shqipe dhe t Albanologjis n Shqipri, nj realitet ku Dishepujt e rrem t Akademis s Shkencave censurojn risit q po zbulohen pas viteve `90 n kto shkenca nga studiues shqiptar madje dhe t huaj q po hapin pett e lakrorit q kan deformuar Historin e Shqiperis dhe t gjuhs Shqipe fal edhe servilizmit t ktyre Dishepujve t rrem. Njw nga kwto wshtw edhe debati pwr twcilwn u pwrgjigj nw gazetwn Tema me titull `Pr zbulimin e radhs t padituris (injorancs)`, nj shkrim nga Ph.D. Teuta Toska pedagoge ne Universitetin e Elbasanit ne gazeten Tema dt.12 mars 2024 nga Teuta Toska), gjuhtare dhe profesore universitare shqiptare n departamentin e gjuhsis t Fakultetit t Shkencave Humane n Universitetin "Aleksandr Xhuvani", Elbasan. Aktualisht punon dhe jeton n Elbasan.
  Problemi i `Anonimit te Elbasanit` sipas Akademikes Teuta Toska, i br i njohur n vitin 1949 prej njoftimit t Dhimitr Shuteriqit n shtypin e kohs e m pas n organet shkencore Dy vjet m von teksti u transliterua, u interpretua nga ana filologjike dhe u b i lexueshm nga kushdo fal puns s injac Zamputit.
  Por shtja e autorsis dhe pr rrjedhoj dhe koha e shkrimit, gjithsesi, mbeti nj mister joshs pr studiues t njohur t kohs, si Mahir Domi, Dhimitr Shuteriqi dhe vet injac Zamputi e m von Robert Elsie, i cili tash e quan t zgjidhur shtjen e misterit t autorsis, duke prqafuar iden e M.Domit (duke e saktsuar iden e tij): autori sht Grigori i Durrsit dhe dorshkrimi i prket gjysms s dyt t shek.XVIII, kohs kur ai ka qen duke shrbyer pran Manastirit t Shn Gjon Vladimirit pran Elbasanit.
  Sipas Akademikes Teuta Toska, autori sht Grigori i Durrsit dhe dorshkrimi i prket gjysms s dyt t shek.XVIII, kohs kur ai ka qen duke shrbyer pran Manastirit t Shn Gjon Vladimirit pran Elbasanit.
  Robert Elsie e quan dorshkrimin The Elbasan Gospel Manuscript (Dorshkrimi elbasanas i ungjijve) dhe sipas tij i prket vitit 1761. Argumentat e Teutes:
  1. Pra, sht gabim trashanik ta quash " anonimati i Elbasanit" Anonimin e Elbasanit. Shpresoj ta kuptoni dallimin.
  2. Nuk sht e vrtet q nuk sht lexuar dhe transliteruar ky dokument, si thot zotria n kt intervist, i pyetur nga tre gazetar q s'kan dijeni pr kto informacionet bazike t studentve t vitit t par. Niveli i tyre i dijes sht m shum se shqetsues.
  3. Studiuesit shqiptar q jan marr me t i keni m sipr. Dhe n fund, jam marr pakz edhe un.
  4. Sigurisht nuk bhet fjal pr nj ungjill. Kush t doj m shum informacion pr prmbajtjen e tij, mund t'i tregoj buletinin ku e kam botuar kt shkrim.
  5. Sasia e pasaktsive fetare t lshuara nga goja e t intervistuarit sht e panumrueshme.
  Nuk di nga t'ia nissh pr t'i treguar se gabohet.Teuta nga Elbasani! *Pedagoge dhe shkrimtare
  Pra Teuta Toska kundrshton sepse ka edhe ajo pjes n punimet e mparshme dhe tani I vjen ndoshta jo mir kur dikush e prmirson problemin.
  Prgjigja e z.Agron Dalipajt jepet me studimin e z.Niko Stillo nj nga gjuhtart m t shquar t gjuhs Shqipe, ndaj t cilit Akademia e Shkencave sht treguar mosprfillse pr studimit e tij Albanologjike. Niko Stillo, (Greqisht: Νίκος Στύλος/Nkos Stlos) sht aktivist, autodidakt, autor am ortodoks nga Greqia. Q nga viti 1973 jeton dhe vepron n Gjermani. Vepra t shkruara t tij jan:
  `Historia e shenjt e arvanitve`
  `Fjalori i marko boarit`
  `Fjalori i panajot kupidorit`
  `Fjalori i damiil voskopojarit`
  `Etrushkishtja toskerishtja` vol pare (Niko Stillo - Wikipedia)
  Prve ksaj Niko Stillo ka br nj studim shum interesant pr `Anonimim e Elbasanit` t cilin e ka drguar n gazetn Tema si reagim ndaj Shkrimit t gjuhtares Ph.D.Teuta Toska, shkrim i cili nuk u botua si replik n Gazetn Tema pr arsye q nuk i dim, por u botua Portalin Historia Shqiptare me dt. 11 prill 2024: https://historiashqiptare.net/debati...ademikes-teuta toska/?fbclid=IAR37B4e8BG9MGsb_nRVsapPPORLVUkdlj1c63jd gcDkHvvbZehuZCOVMF8_aem_AbRTVi0QOjtd4fd06tg_Gb_C00 kCzL-fCFtT1-eUnuAUIUkSDXN1tM-kkOzOQ3OBCBSF-mgKFjTVA6VUj2JiOg.
  Heshtja e mediave tona dhe pr m tepr pr t ardhur keq heshtja e Akademis s Shkencave nuk po prfill asknd tjetr prvec skalionit t kohs s PPSH, por t lsh n heshtje kt studim t z. Niko Stillo q mbetet nj nga gjuhtart dhe studiuesit m t mir t mundshm n ditt e sotme n raport me `akademistt` e sotm gjuhtare dhe albanolog q i quajn punimet e t tjerve t plejads s re si `sharlatan` , po krijohet prshtypja pr her e m shum s n t vrtet sharlatant na qnkan n krye, dhe studiuesit punojn por punt e tyre nuk promovohen sepse u duken ose tepr patriotike sesa shkencore ose sepse u vjen inat dhe cmir q dikush tjetr po u merr meritat sipas tyre, prandaj duke qn n krye pengojn, duke konfirmuar Frazn e famshme t Jezu Krishtit pr Farisenjt q: `ata rrin tek dera e Zotit duke penguar t hyjn t drejtt dhe duke penguar gjithashtu t dalin ata q nuk duan``..
  Nejse, Debati midis PhD Teuta Toska dhe z. Dalipaj mbetet nj debat shum i ult prsa u prket gjuhs s znj Teuta ndaj z. DFalipaj, por m interesantaj sht se z. Dalipaj nasjell nj punim fantastic t z. Niko Stillo, punim i cili duhej botuar urgjentisht nga Akademia e Shkencave Albanologjike si nj nga punimet m t sakta pr gjuhn Shqipe dhe alfabetin e gjetur n kt punim i cili ka 8 grma m tepr se alfabeti yn.
  Pra n kt punim t z. Niko Stillo titulluar ` Debati mbi Anonimin e Elbasanit, albanologu Niko Stillo i prgjigjet akademikes Teuta Toska` botuar tek Portali ``Historia shqiptare` ka zbuluar element t rinj t cilat nuk jan zbuluar nga personalitettet q prmend n artikullin e saj znj Toska por ka zbuluar dika t mahnitshme. Ja far shkruan z. Stillo: `` Pa u br mbrojts pr pasaktsit e t intervistuarit, si e quan zonja Toska, thjesht do t them se dhe shkrimet e zonjs Toska nuk jan t lira nga pasaktsit, sepse, si shkruan ajo, po t kishte trajtuar me t vrtert, dhe m sakt nse teksti n kt dorshkrim ishte dhe sht i njohur pr t, nuk do t kishte shkruar: Sigurisht nuk bhet fjal pr nj ungjill, sepse n kt dorshkrim kemi vetm fragmente nga ungjijt, dhe specifikisht n 14 faqet fillestare, t publikuar nga z. Dalipaj n faqen e tij t internetit, kemi tekst nga nj ungjill i panjohur dhe n 45 faqet e tjera q pasojn edhe pjes nga katr ungjijt e Dhiats s Re, t cilat n disa vende nuk jan identike me Ungjijt e Kishs s Krishter Ortodokse``. `Anonimi i Elbasanit flet pr nj Ungjill t panjohur t shkruar me n shqip por me shkronja t panjohura m par ku prve 36 shkronjave shqip ka edhe 8 shkronja t tjera;

  Kjo sht nj risi pr Gjuhn Shqipe, dhe kt nuk e paskan hasur asgjuhtart `idhuj` t s shkuars t gjuhs Shqipe.
  Po t lexoni se si Niko Stillo e ka prkthyer n shqip shkrimin gjithashtu n shqip por me grmat e siprprmndura t `Anonimit t Elbasanit`, del se `Anonimi i Elbasanit` paska qn shkruar n shqip por me nj alfabet t panjohur, pra sipas Niko Sillo: `` Ky alfabet q gjuhsia shqiptare e injoron, megjithse sht alfabeti m i vjetr tosk i kohve moderne dhe q u krijua nga peshkopi i Durrsit, Kosma Mavroudi ose Mavroidi, i cili ishte peshkop n Durrs pr pak m shum se 8 vjet (08.10.1693 15.01.1702), ku edhe vdiq. Ai ishte i arsimuar gjersisht me studime n Kolegjin Grek t Shn Thanasit n Rom. informacionet pr t i gjejm n shkrimet e Anastasios Michaelit dhe Maqedones t quajtura ndryshe, pr shkak t origjins s tij nga Naoussa. ishte njeri shumgjuhsh dhe gjithashtu i arsimuar gjersisht e i njohur, ndr shum t tjer, pr prkthimin e tij n greqishten e re t Dhiats s Re t botuar n vitin 1710 n Halle, Saksoni, Gjermani, i cili u ribotua n 1810, 1819 dhe 1824 nga British and Foreign Bible Society (BFBS)`.
  Dhe m tej, Niko Stillo zbulon duke pranuar nj pjes t argumentit t Robert Elsie se: ``Alfabeti shfaqet vetm n kt tekst dhe ne mund ta datojm at n vitin 1761.
  Thjesht do t shtoj se sht e pamundur q ky dorshkrim t jet vepr e peshkopit Gregori, duke e ditur nga njra an se Gregori ishte peshkop i Kishs Ortodokse zyrtare dhe nga ana tjetr se n kt dorshkrim ka edhe tekste nga librat fetar apokrif, t cilat jo vetm q u ndaluan nga Patriarkana, por rezultuan edhe me ndshkimin e prdoruesve dhe n shum raste edhe me vdekje``.Dhe m tej : `` Pa hyr n detaje t tjera ktu, thjesht do t prmend pr alfabetin e br nga peshkopi Gregori i Durrsit, edhe pse nuk e kam prfunduar studimin tim mbi t, pr mendimin tim sht i ashtuquajturi alfabet i Elbasanit, t cilin albanologu gjerman J. G. von Hahn e konsideron me shum gjasa krijim t Dhaskal Todrit, t cilin mund ta quajm edhe bashkkohs t peshkopit Gregori i Durrsit, pr t cilin sht e njohur edhe se jetoi n Manastirin e Shn Gjonit n Elbasan.
  Fragmente nga i ashtuquajturi prkthim i Dhiats s Re t Peshkopit Gregori gjenden edhe n t ashtuquajturin ΧΕΙΡОГРАФА Рара Parthemi, nga i cili transferoj fotokopjen e mposhtme, duke dhn pran saj t njjtin tekst, si e gjejm t shkruar n dorshkrimin e Anonimit t Elbasanit``. Kto grma gjnden edhe n Manastirin e Ardenics dhe n n shkrimet e bogomilve nj sekt i krishter heretic Q ka jetuar n shekujt pas shek. X n arbri dhe Epir
  duke supozuar se n dorshkrimin e Anonimit t Elbasanit kemi pjes nga Dhiata e Re e Vogomilve.
  Pra punimi i z. Nika Stillo mbi t cilin u mbshtet z. Dalipaj n debatin me gjuhtaren Teuta Toska sht nj punim me t vrtet i mahnitshm q krkon nj seriozitet dhe kujdes pr tu konfirmuar nga Akademia e Shkencave pr ta publikuar si nj risi n prpjekjet pr t treguar se shqipja shkruhej edhe n koh m te vjetra sesa Meshtari i Gjon Buzukut apo raste t tjera.
  Prfundimisht mund t them se gjuhtart me tituj Profesor dhe Asistent akademist apo dhe prkrahsit e tyre duhet t pranojn studimit e plejads s sotme dhe jo t censurojn, sepse duke censuruar , po censurojm n emr t disa Profesorve t s kaluars vet gjuhn Shqipe, po censurojm n emr t s kaluars zbulimet e reja n filologji dhe albanologji.
  Kjo po reflektohet edhe tek mediat dhe gazetat q nuk botojn replikat apo dhe debatet kur nj VIP i televizioneve, apo VIP diktaturs, apo VIP i portaleve, apo VIP-a q u bn t till nga miqt dhe jo nga veprat, - pasi debatojn, replikat e kundrshtarve nuk botohen por prve ksaj prqeshen.
  Shpresoj se Akademia e Shkencave duhet t kthej syt nga studiuesit e sotm dhe t mos shikoj vetm ezmn nga vijn parat dhe pagesat pr pun pseudo-shkencore dhe llafollogjira pa asnj baz historikoshkencore.


  Niko Stillo gjuhtar jeton n Gjermani por nuk njihet nga Akademia jon.


  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2

  Pr: `Anonimi i Elbasanit` nj zbulim i gjuhtarit Niko Stillo dhe debati nga Ph.d.Teuta Toska

  Per kete tekst behet fjale apo ka dalur ndonje tekst i ri apo ndonje zbulim i ri.

  Megjithate po te jete ne mes Agron Dalipaj ka dika qe nuk shkon jo vetem me gjuhen shqipe por edhe me alfabetin e shqipes....  DH. SHUTERIQI 1979  Emri: 77.jpg

Shikime: 71

Madhsia: 46.8 KB
  Emri: 78.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 79.7 KB
  Emri: 79.jpg

Shikime: 67

Madhsia: 51.3 KB
  Emri: 80.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 83.4 KB
  Emri: 81.jpg

Shikime: 68

Madhsia: 85.9 KB

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 31-05-2018, 23:18
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-08-2013, 05:34
 3. Artiola Toska
  Nga cristal n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 15-01-2012, 15:37
 4. Nga Lediana Stillo Paja: Letra e pannshkruar...
  Nga Kreksi n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-09-2011, 09:33
 5. Lediana Stillo
  Nga Kreksi n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-05-2011, 06:56

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •