Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Kosova ngelet jasht pranimit n Kshillin e Evrops

  Prishtina mori dritn jeshile pr antarsimin, Vui paralajmron luft kundr pranimit t Kosovs n Kshillin e Evrops

  Emri: Screenshot 2024-04-04 at 5.24.36 PM.jpg

Shikime: 146

Madhsia: 20.5 KB

  Presidenti serb Aleksandar Vui, i krkoi t enjten qeveris s tij t themeloj nj grup punues q do t bj gjith far sht e mundur pr t penguar antarsimin e Kosovs n Kshillin e Evrops dhe t angazhohet pr t penguar miratimin e nj rezolute n Asamblen e Prgjithshme t OKB-s pr gjenocidin n Srebrenic.

  Ai tha se do t diskutoj me udhheqs botror pr kto shtje prfshir presidentin francez Emmanuel Macron, m t cilin pritet t takohet t hnn, pr t biseduar mes tjerash forcimin e bashkpunimit n fushn e industris s mbrojtjes.

  Presidenti Vui, thirri nj mbledhje t jashtzakonshme t qeveris serbe pr t diskutuar si tha, sfidat e rnda q ndodhen para Serbis, ndrsa Asambleja Parlamentare e Kshillit t Evrops pritet t votoj pr antarsimin e Kosovs me 16 prill, dhe m pas shtja kalon n Kshillin e Ministrave t ktij mekanizmi.

  Javn e kaluar, Komiteti pr Politik dhe Demokraci i dha dritn jeshile krkess s Kosovs pr antarsim n Kshillin e Evrops. Serbia votoi kundr, ndonse n marrveshjen e arritur nj vit m par n Bruksel dhe n Ohr, t dyja palt jan zotuar se nuk do t pengojn njra tjetrn n proceset integruese.

  Ndonse theksoi se shanset e Serbis jan t pakta, ai krkoi q t luftohet pr t pamundsuar antarsimin e Kosovs dhe q argumenti kryesor t jet mosthemelimi i Asociacionit t komunave me shumic serbe.

  Presidenti serb tha se do t shkoj n Nju Jork, ku me 22 prill mbahet mbledhja e radhs e Kshillit t Sigurimit t OKB-s pr Kosovn dhe pr t vazhduar me prpjekjet pr t siguruar mbshtetje kundr miratimit t nj rezolute t Asambles s Prgjithshme t OKB-s pr gjenocidin n Srebrenic.

  Mbi 8,000 burra dhe djem mysliman boshnjak u ekzekutuan n Srebrenic n korrik t vitit 1995, nga forcat serbe.

  Presidenti serb tha se pret t zhvilloj takime me udhheqs t rndsishm botror prfshir nj takim me presidentin francez t hnn n Paris.

  Ai tha se nga tema do t jet industria e mbrojtjes.

  Serbia, nj kandidate pr tu antarsuar n Bashkimin Evropian q ka nj nga ushtrit m t mdha n Ballkan, ende mbshtetet n aviont sovjetik si aviont MiG-29 dhe helikoptert MI-35, s bashku me raketat dhe tanket ruse. Ajo ka bler gjithashtu raketa kineze kundrajrore dhe dron ushtarak.

  Vendi ballkanik pa dalje n det, mbetet ushtarakisht neutral, por ai iu bashkua programit t Partneritetit pr Paqe t NATO-s, i prshtatur pr vendet q nuk aspirojn t antarsohen n kt aleanc.

  N janar, presidenti Vuiq tha se Serbia do t shpenzoj rreth 740 milion euro pr pajisje t reja ushtarake n vitin 2024. Beogradi po zhvillon bisedime pr blerjen e 12 avionve luftarak Rafale nga Franca, tha ai.

  Beogradi kufizoi bashkpunimin ushtarak me Moskn pasi Rusia filloi agresionin e saj n Ukrain dhe e ka dnuar agresionin. Por, ndryshe nga Bashkimi Evropian dhe vendet e tjera perndimore, ajo nuk ka vendosur sanksione ndaj Mosks, n radh t par pr shkak t mbshtetjes s Kremlinit ndaj pretendimeve serbe mbi Kosovn, e cila shpalli pavarsin e saj n shkurt t vitit 2008, me mbshtetjen e Shteteve t Bashkuara dhe vendeve kryesore perndimore.

  VOA

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Kosova drejt antarsimit n Kshillin e Evrops. Serbia kundr, paralajmron luft

  ‘Asambleja Parlamentare i thot PO Kosovs’/ Kurti: Fitoi demokracia! Vetm 1 hap larg antarsimit n KiE

  Emri: auto_auto_kurti17113572771713290882.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 25.2 KB

  Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti ka reaguar pas votimit n Asamblen Parlamentare, ku krkesa pr antarsimin m Kshillin e Europs mori nj ‘po’.

  ‘Asambleja Parlamentare i thot PO Kosovs. Jemi edhe nj hap m afr dhe vetm nj hap larg antarsimit n Kshillin e Evrops’, shkruan Kurti n Facebook.

  Gjithashtu Kurti theksoi se ‘nga antarsimi i Kosovs n Kshillin e Evrops, fiton demokracia, sundimi i ligjit dhe t drejtat e njeriut. E me Kosovn aty, Kshilli i Evrops fiton nj demokraci t re e t gjall, ku sundon ligji e respektohen t drejtat e njeriut’.

  Postimi i plot:

  Asambleja Parlamentare i thot PO Kosovs. Jemi edhe nj hap m afr dhe vetm nj hap larg antarsimit n Kshillin e Evrops.

  Faza e radhs dhe e fundit q na pret sht ministeriali n muajin maj. Meqense q nga viti 1951, Komiteti i Ministrave nuk ka marr vendim ndryshe nga Opinioni i Asambles Parlamentare t Kshillit t Evrops, besojm q edhe faza e ardhshme do t prmbyllet me sukses. Megjithat, puna jon do t vazhdoj.

  Nga antarsimi i Kosovs n Kshillin e Evrops, fiton demokracia, sundimi i ligjit dhe t drejtat e njeriut. E me Kosovn aty, Kshilli i Evrops fiton nj demokraci t re e t gjall, ku sundon ligji e respektohen t drejtat e njeriut.

  Faleminderit t gjithve. Urime t gjithve!

  Emri: auto_437397823_975843523909375_3728708956941040835_n1713290853.jpg

Shikime: 35

Madhsia: 54.8 KB

  Syri

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Ansambleja jep OK! Kosova drejt antarsimit n Kshillin e Evrops

  Votimi i Asambles Parlamentare pro antarsimit t Kosovs n KiE, Osmani: Moment historik n rrugtimin evropian

  Emri: Screenshot 2024-04-16 at 5.15.36 PM.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 21.1 KB

  Presidentja e Kosovs, Vjosa Osmani, votimin e Asambles parlamentare pro antarsimit t Kosovs n Kshillin e Evrops e ka quajtur moment historik n rrugtimin evropian t vendit ton.

  Osmani ka thn se votimi i sotm n Asamblen e Prgjithshme t Kshillit t Evrops sht nj dshmi e prkushtimit ton pr drejtsi, barazi dhe pr parimet themelore t demokracis.

  “Falnderim nga zemra t gjith atyre q nprmjet vots PR mbshtetn t gjith qytetart e Kosovs dhe kauzn ton pr t drejta t njeriut.

  Urime Kosovs dhe t gjithve q kan kontribuar n kt arritje historike”, ka shkruar Osmani.

  “Edhe nj hap drejt antarsimit t plot!”, ka shkruar Osmani n nj postim n Facebook.

  Shumica e deputetve t Asambles Parlamentare t Kshillit t Evrops mbshteti antarsimin e Kosovs n kt organizat me seli n Strasburg.

  Pr votuan 171 deputet, knder ishin 29 kurse 11 abstenuan.

  Emri: Screenshot 2024-04-16 at 5.17.48 PM.jpg

Shikime: 34

Madhsia: 61.2 KB

  ORA NEWS

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Ansambleja jep OK! Kosova drejt antarsimit n Kshillin e Evrops

  Lista/ Kush votoi kundr Kosovs n Asamblen e Kshillit t Evrops

  Emri: auto_lista1713341745.jpg

Shikime: 28

Madhsia: 38.9 KB

  Kosova mori 131 vota pro n Asamblen e Prgjithshme t Kshillit t Evrops t martn pr t kaluar fazn e parafundit, para antarsimit n kt institucion.

  Kundr ishin 29 deputet dhe 11 abstenuan.

  Nga 29 votat kundr antarsimit t Kosovs n Asamblen e Prgjithshme t Kshillit t Evrops, tet ishin deputet t Spanjs.

  Shtat vota kundr ishin nga Serbia e nga Hungaria ishin katr vota.

  Qiproja, Bosnja, Franca patn nga dy vota kundr.

  Vetm nj prej pes prfaqsuesve t Greqis votoi kundr Kosovs. Nga nj vot kundr e patn edhe prfaqsues t Gjermanis, Italis e Malit t Zi.

  Nga 11 abstenimet, gjasht ishin italian, tre moldav e nga nj prej Malit t Zi dhe Gjermanis.

  Pas votimit nga Asambleja, shtja kalon n duart e ministrave t Jashtm t Kshillit t Evrops, t cilt duhet t vendosin prfundimisht nse Kosova do t bhet antarja m e re e organizats. Kjo mbledhje pritet t mbahet n muajin maj.

  Syri

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Ansambleja jep OK! Kosova drejt antarsimit n Kshillin e Evrops

  Kosova pran antarsimit n KiE, Bakoyannis: Asnj kandidati nuk i jan krkuar kaq shum reforma

  Emri: Screenshot_1-780x439-1.jpg

Shikime: 26

Madhsia: 22.0 KB

  Hartuesja e raportit pozitiv pr antarsimin e Kosovs n Kshillin e Evrops, deputetja greke, Dora Bakoyannis, ka theksuar se asnj kandidati nuk i jan krkuar m shum reforma se Kosovs para diskutimit pr antarsim n kt organizat.

  Bakoyannis, ka thn se “pr t ardhur tek opinioni pozitiv, deputetja greke ka thn se jan dashur 300 dit, misione n Prishtin, Mitrovic t Veriut dhe Bruksel, ekip t specializuar dhe dhjetra takime me qeveritar, ambasador, bashkiak serb, prfaqsues t Kishs Ortodokse Serbe, organizata joqeveritare e organizata ndrkombtare”.

  “Po ashtu raporti ka krkuar nga autoritetet n Prishtin q pas 25 vjetsh t rivendosin pronn e manastirit m t rndsishm serb n rajon, q t trhiqnin nj projektligj pr shpronsimin e pronave serbe dhe t nnshkruanin nj list marrveshjesh pr t drejtat e njeriut, e mbi t gjitha, ta vendosin komunitetin serb nn mbrojtje ndrkombtare”, ka thn Bakoyannis n nj tekst autorial pr “European Western Balkans”.

  “Asnj kandidati nuk i sht krkuar t kryej kaq shum reforma para se t sillet pr diskutim shtja e pranimit t tij n organizat. Kjo me gjas sht arsyeja pse 83 pr qind e Asambles votoi pro raportit”.

  Ajo ka shkruar pr lidhjet e saj “speciale” me popullin serb. Duke mbrojtur raportin e vet me Serbin, Bakoyannis ka thn se raporti i saj pozitiv pr antarsimin e Kosovs n Kshill t Evrops i sht kushtuar “vetm t drejtave t njeriut dhe nevojs pr t’i sjell dy milion evropian nn ombrelln demokratike t KiE-s”.

  “Kjo e fundit ka rndsi t veant pr komunitetin serb n rajon, q pr dekada, i ishte hequr e drejta pr t ndjekur penalisht autoritetet e Prishtins pr shkelje t t drejtave t njeriut, para nj gjykate t njohur ndrkombtarisht”, ka shkruar ajo.

  Deputetja greke Bakoyannis ka prsritur se n raport nuk ka dhn qndrim pr shtetsin e Kosovs duke thn se po t’i krkohej t shprehte mendim pr shtetsin, s’do ta kishte marr prsipr prpilimin e raportit, pasi vjen nga Greqia q nuk e njeh Kosovn. Pavarsisht se shtja e shtetsis s Kosovs nuk sht shtje e raportit pr pranimin e Kosovs, Bakoyannis thot se sht sulmuar nga lidershipi serb.

  Bakoyannis ka komentuar edhe deklaratn e presidentit t Serbis, Aleksandr Vuiq, pr negocimin e korrigjimit t kufijve mes Kosovs dhe Serbis, m 2018.

  “Pavarsisht faktit se negocimi i kufijve presupozon ekzistencn e dy shteteve (nse jo, me k po negocion?), pr ka un e kundrshtoj, e kam konsideruar kt akt trimrie nga presidenti Vuiq dhe jo akt tradhtie. Pragmatizmi sht burim i pakt, por kritik n politik dhe lidert q kan arritur ndonjher promovimin e interesave t shteteve t tyre jan ata q nuk hezitojn t dalin kundr instinkteve baz t imagjinats kombtare”, ka shkruar Bakoyannis.

  Raporti pozitiv i Bakoyannisit pr pranimin e Kosovs n Kshill t Evrops pati marr shumicn e votave n Asamblen Parlamentare n prill. Tani pritet q pr dy jav t mbahet votimi final n Komitetin e Ministrave, ku nevojiten 2/3 e votave pr t’u pranuar si antare e plot.

  Telegrafi

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Ansambleja jep OK! Kosova drejt antarsimit n Kshillin e Evrops

  Kurti kundrshtoi Asociacionin si parakusht pr antarsimin n KiE, ambasadori gjerman n Kosov: Kryeministri e ka ditur qndrimin ton

  Emri: 96121702645458-1536x1023.jpg

Shikime: 24

Madhsia: 27.3 KB

  Ambasadori i Gjermanis n Kosov, Jorn Rohde ka deklaruar se nuk e ka pritur q kryeministri Albin Kurti t befasohet me qndrimin e Gjermanis dhe as t Francs – shtete t cilat thon se Kosova duhet t drgoj draft-statutin e Asociacionit t Komunave me Shumic Serbe n Gjykatn Kushtetuese, si parakusht pr antarsim n Kshillin e Evrops.

  Rohde tha se Kurti ka qen n dijeni q pr Gjermanin dhe Francn drgimi i draftit t Asociacionit n Kushtetuese sht hapi i vetm pr t siguruar shumicn e votave t nevojshme pr t’u antarsuar n Kshillin e Evrops.

  “Edhe un jam i befasuar q ai u befasua. Sepse kryeministri Kurti ka folur me presidentin francez Macron, ai foli me kancelarin tim, ai takoi ministrin tim t jashtm dhjet dit m par n Berlin, dhe ne kishim t njjtin mesazh pr t: Bj dika n Asociacion dhe kjo ndihmon pr t siguruar nj shumic”, tha Rohde pr nj media n Kosov.

  Balkanweb

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,049
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Ansambleja jep OK! Kosova drejt antarsimit n Kshillin e Evrops

  DW: Ku gaboi Kosova q e humbi shansin pr KiE?

  Emri: Capture-140.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 18.9 KB

  Kosova nuk ishte n agjendn e Kshillit t Evrops, megjithse Asambleja Parlamentare e rekomandoi antarsimin e saj. Intervist me historianin dhe ekspertin e Ballkanit Konrad Clewing*.

  DW: Kosova nuk ishte n agjendn e Kshillit t Evrops(KiE), megjithse Asambleja Parlamentare e KiE rekomandoi antarsimin e Kosovs me 82 pr qind. Ku qndron gabimi?

  Konrad Clewing: Kosova bri shum gabime. S pari, u mbshtet n faktin se partnert perndimor t Kosovs, duke par politikn serbe, do t hapnin rrugn pr antarsimin n Kshillin e Evrops. Gabimisht mendoi se tri fuqit e mdha t BE-s do t ndihmonin n minutn e fundit.

  S dyti, qeveria e tanishme dhe ato t mparshme nuk zhvilluan nj plan pr Asociacionin e Komunave pas vendimit t Gjykats Kushtetuese t vitit 2015. T mendosh se kjo shtje do t zgjidhet vetvetiu sht naive dhe nj gabim i madh politik. Kjo u dha hapsir aktorve perndimor – nga Lajčak deri te lidert n Berlin, Paris dhe Rom – pr t ndrhyr. Parakushti pr t paraqitur planin e Lajčak pa negociata t mtejshme me dhe n Kosov n Gjykatn Kushtetuese ishte nj ndrhyrje q meriton kritik. Letra e tre liderve drejtuar Kurtit m 15 maj ishte gjithashtu shum e ashpr. Megjithat: Nse qeveria do t kishte vepruar m hert, kjo mund t ishte shmangur.

  S treti, veprimet e javs s kaluar nga Ministria e Jashtme erdhn shum von dhe pa shum prmbajtje. sht e pakuptueshme se si mund t besohej se n minutn e fundit Gjermania, Franca ose Italia dhe gjith QUINT do t ndryshonin mendjen dhe t pranonin nj plan ende t paprfunduar si ai i Fondacionit FES.

  Kush duhet t mbaj prgjegjsi?

  N Kushtetutn e Kosovs thuhet: presidenti udhheq politikn e jashtme t vendit; qeveria propozon dhe zbaton politikn e jashtme t vendit; kuvendi mbikqyr politikn e jashtme dhe t siguris. sht nj shenj e keqe q presidentja, sipas deklarats s saj, nuk u konsultua pr hapin e rndsishm t ministres s Jashtme. sht gjithashtu nj shenj e keqe q shumica qeverisse n parlament ka pak ekspertiz ndrkombtare. Por sht e qart: Prgjegjsia kryesore pr mungesn e prgatitjes s nj plani pr Asociacionin e Komunave dhe pr prezantimin e dobt t qndrimeve te partnert sht e qeveris. Pra, te Ministria e Jashtme dhe kryeministri. Nse kan kontribuar kshilltar t jashtm, mund t thuhet se nuk bn nj pun t mir. Por prgjegjsia kryesore pr rezultatin e dobt sht te qeveria.

  Ish i ngarkuari i ish-presidentit amerikan Donald Trump pr dialogun Kosov-Serbi, Richard Grenell, ka falnderuar sidomos Melonin n nj postim n X pr letrn q krert e qeverive drguan Kurtit. Si e komentoni?

  Nuk dua t komentoj motivet e z. Grenell. Por pyetja na bn t mendojm se sa e rrezikshme sht pr qeverit evropiane dhe pr ato t vendeve t vogla q t mos shqetsohen pr turbullirat dhe paparashikueshmrin q mund t sjell fitorja e mundshme e Trump-it n vjesht n marrdhniet ndrkombtare.

  Kurti po shqyrton mundsin e zgjedhjeve t parakohsme. far mund t prfitoj kampi i tij nga ky hap?

  Nse kryeministri Kurti e ndjek me vendosmri kt qllim, ai llogarit se ai dhe partia e tij mund t fitojn mbshtetje nga votuesit pr sukseset, veanrisht n dobsimin e institucioneve serbe n veri t vendit dhe n shtje si valuta n t gjith vendin. N planin e brendshm, qeveria ka pak suksese – n luftn kundr korrupsionit, zhvillimin ekonomik dhe prmirsimin e kushteve t prditshme t jetess, performanca sht e dobt. N politikn e jashtme, ai mund t spekuloj se partnert perndimor do t zbusin kritikat e tyre nse rizgjidhet dhe mbetet partneri kryesor n Kosov. Ka gjasa q partnert perndimor t shpresojn pr zgjedhje t reja pr t gjetur nj partner m t prshtatshm. Qeveria aktuale ka shkaktuar shum zemrim te aleatt me qasjen e saj jo diplomatike.

  *Dr. Konrad Clewing ka studiuar histori dhe ekonomi n Mynih, ku msoi edhe shqipen nga Martin Camaj, n Vjen dhe Zagreb. Ai punon si studiues n Institutin e Evrops Lindore dhe Juglindore Leibniz n Regensburg.

Tema t Ngjashme

 1. Dorzohet Serbia: Kosova i ka votat pr pranim n Kshillin e Evrops
  Nga legjenda12 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-12-2014, 11:08
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-06-2014, 12:56
 3. Kosova 80 vjet larg Evrops
  Nga Antiproanti n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-07-2013, 13:19
 4. Topi anulon vizitn n Kshillin e Evrops
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-07-2010, 00:23
 5. Kosova vendi m i varfr i Evrops
  Nga Vicianum n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 30-09-2007, 09:05

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •