Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,314
  Postimet n Bllog
  19

  Tiran: Shteti mundohet t kontrolloj informacionin q ju lexoni e shikoni n media dhe Internet

  Komisioneri Dervishi mbi sfidn e t drejts pr informim n Shqipri

  Emri: Capture-35.jpg

Shikime: 132

Madhsia: 26.3 KB

  E drejta e informimit vazhdon t mbetet nj problem n Shqipri, pavarsisht se garantohet me ligj. Kuvendi miratoi n fund t vitit t kaluar disa ndryshime n legjislacion, megjithat zbatimi vijon t mbetet nj sfid.

  Komisioneri pr t Drejtn e Informimit dhe Mbrojtjen e t Dhnave Personale, Besnik Dervishi tha n nj intervist pr Zrin e Ameriks se ka raste t kufizimit t informacionit pr shkak t trysnis, mungess s profesionalizmit nga ana e punonjsve t institucioneve, por edhe pr shkaqe abuzimi.

  Megithat, zoti Dervishi tha n mbi 70 pr qind t rasteve t trajtuara nga ana e Komisionerit, institucionet kan reaguar duke dhn menjher informacionin.

  Zri i Ameriks: Zoti Dervishi, e drejta e informimit vazhdon t mbetet sfid pr vendin tuaj. Ligji u ndryshua se fundmi, megjithat, rastet e shkeljes s t drejts pr informim po vazhdojn. sht munges e vullnetit politik q autoritetet t jen trasnparente, apo ka arsye t tjera q ndikojn n kt situat?

  Besnik Dervishi: Natyrisht si pr do fush t veprimtaris, si pr do t drejt dhe liri themelore t njeriut, edhe ktu situata sht m komplekse. N kt situat ndikojn shum faktor, shum veprimtari t ndryshme. sht e vrtet q ligji pr t drejtn e informimit dhe kjo besoj se pranohet nga t gjith, sht nj ligj i mir dhe sht prmirsuar m shum me ndryshimet q u bn vitin e kaluar.

  Besoj q pr kt sht br nj proces model i konsultimit publik me t gjitha grupet e interesit, mediat investigative, shoqrin civile pr t patur nj ligj sa m t mir dhe t gjitha sugjerimet e bra gjat ktij procesi t konsultimit publik jan reflektuar. Edhe disa problematike pr t cilat mediat apo shoqria civile nuk ishin dakord, natyrisht q nuk u reflektuan n ndryshimet q u bn. Megjithat, ai mbetet nj nga ligjet m t mira n bot.

  Prsa i prket problematikave t zbatimit, ligji parashikon nj instrument, q sht shum i rndsishm. Ai sht instituti i programit t transparencs, apo transparenca aktive, q sht informacioni publik q vet autoritetet publike, vet institucionet publike duhet t’i japin dhe t’i bjn publike pa krkes t qytetarit apo t kujtdo q sht i interesuar apo t medias n rastin konkret. Natyrisht, ne nuk mund t pretendojm q mrekullira t ndodhin nga sot pr nesr, sepse ajo q pyett, pra se far ndikon: a sht politika, presioni politik? Un do t thoja jo, sepse transparenca n vetvete sht nj kultur. Ne nuk e kemi tradit t trashguar. Kjo sht nj kultur e re, t ciln ne po e kultivojm. Un e kam prmendur edhe nj her tjetr dhe uroj q t mos jem prsrits edhe ktu n tryezn tuaj t nderuar, q ne kemi trashguar nj kultur, ku dika q sht zyrtare nuk sht publike, kur n fakt sht e kundrta. Dika pikrisht se sht zyrtare duhet t jet publike. Dhe natyrisht kjo krkon kohn e vet.

  Un besoj nuk jemi n koh revolucionesh, po me ligjin pr t drejtn e informimit ne jemi shum afr ndryshimit revolucionar t mentalitetit t autoriteteve publike sepse nuk ka m informacion q kufizohet apriori.

  Natyrisht, ka raste t kufizimit t informacionit t padrejt, jo vetm pr shkak t presionit por edhe mungess s profesionalizimit. Kjo ndodh edhe pr shkak t nj lloj ndrojtjeje apo frike q kan vet punonjsit. Natyrisht q ka edhe shkaqe t abuzimit. Por, un mund t’ju garantoj, ne e kemi br edhe publike raportin q ne paraqesim, tek ne vijn nj mij ankesa. Ndrsa krkesat, q i shkojn autoriteteve publike, shkojn m tepr se dhjetfishi i krkesave pr informacion. T paktn prsa i evidentojm ne, sepse mund t ket edhe krkesa t tjera, shum m tepr. Pra, vetm 10 pr qind t tyre. Kjo nuk do t thot se vetm 10 pr qind e informacionit nuk sht dhn. Mund t jet edhe m tepr. Por, n fund, 70 pr qind e ankesave q vijn tek ne, plus minus, menjher me ndrhyrjen e komisionerit vihen n dispozicion. A jan cilsore, a jan m pak cilsore? Natyrisht q edhe ktu ka shum pr t br. Por, ky sht nj proces, kjo sht nj rrug e gjat, q duhet br dhe besoj q n kt rrug, me shoqrin civile, veanrisht me median, median investigative, zyra e komisionerit tashm prej vitesh e ka konfirmuar q sht nj partner, besoj edhe sipas konfirmimeve t tyre, i besuar.

  Zri i Ameriks: Kjo, n fakt, edhe sipas raporteve q ju i keni publikuar, zoti Dervishi, krkesat e gazetarve, kryesisht t mediave investigative, jan ato t cilat n shum raste refuzohen nga ana e institucioneve. Konkretisht, cilat jan institucionet m pak transparente n Shqipri?

  Besnik Dervishi: Nuk sht problemi q ka nj institucion m shum transparent ose m pak transparent. Natyrisht q ne do vit, tashm sht viti i tret, publikojm indeksin e transparencs, e cila mund t konsultohet lehtsisht n faqen e zyrs s komisionerit. Aty reflektohen institucionet, q ne i kemi ndar sipas kategorive, institucione qendrore ose institucione t vetqeverisjes vendore. Pra ato institucione q nprmjet programit t transparencs japin nj informacion m t sakt dhe m t konsoliduar, pr sa i prket asaj q i shrben qytetarve apo medias.

  Un mendoj q kjo nuk sht shum e rndsishme, por nga ana tjetr ne kemi edhe nj indeks tjetr t matjes s puns ton, se sa ndikojm tek paknaqsia e institucioneve publike nga vendimet tona. Kur institucionet reagojn nga vendimmarrja e komisionerit kjo tregon se ne e kemi br punn mir dhe i kemi shrbyer t drejts pr informim.

  Zri i Ameriks: Si i keni trajtuar rastet q kan ardhur para institucionit tuaj?

  Besnik Dervishi: Un prmenda se mbi 70% e ankesave dhe rasteve q vijn tek ne, jepet informacioni i autoriteteve publike menjher sapo fillon procesin e hetimit administrativ zyra e komisionerit, sepse ne bjm nj hetim administrativ. Sa drgon shkresn komisioneri, apo sa drgojm emailin apo sa drgojm inspektort pr t inspektuar pran nj autoriteti publik, natyrisht dhe i ndihmojm autoritetet publike sepse shpesh her duhet vendosur edhe balanca mes t drejts s informimit apo mbrojtjes s t dhnave personale, apo sekretit tregtar, apo kufizimeve t tjera q parashikon ligji.

  N mbi 70% t rasteve informacioni vihet menjher n dispozicion. N raste t tjera, natyrisht ka disa vlersime dhe krkesa q jan jasht objektit t ligjit pr t drejtn e informimit. Nj pjes tjetr ne i orientojm qytetart dhe pr pjesn q mbetet, q nuk ka reagim nga ana e autoriteteve publike, natyrisht q zyra e komisionerit del edhe me vendime urdhrimi.

  Vitin e kaluar ka pasur nj rritje, vendosje t sanksioneve edhe pr shkak t rregullimeve ligjore q iu bn ligjit. Sepse ligji kishte nj problem, nuk e prcaktonte prgjegjsin direkte t npunsit konkret t administrats publike dhe kjo sht nj nga risit kryesore t ligjit. Sot me ndryshimet q iu bn ligjit sanksioni vihet ndaj personit q identifikohet si prgjegjs direkt pr mosdhnien e informacionit.

  Zri i Ameriks: Institucioni q ju drejtoni mbikqyr zbatimin e ligjeve n dy fusha: T drejtn e informimit dhe mbrojtjen e t dhnave personale. Gjat 2 apo 3 viteve t fundit n Shqipri kan ndodhur disa raste t rrjedhjes n publik t t dhnave t qytetarve. far masash keni marr ju prball ktyre ngjarjeve?

  Besnik Dervishi: Kjo sht e lidhur me shum faktor. Nj nga faktort jan zhvillimet teknologjike. Sa m shum zhvillime teknologjike t ket aq m shum rritet edhe rreziku. Ajo q sht thelbsore sht marrja e masave t siguris. Duhet t kesh nj legjislacion t fort dhe n kt pik ne kemi ecur mir, duke miratuar konventn e Kshillit t Evrops.

  Jemi n proces t miratimit t rregullores s prgjithshme t mbrojtjes s t dhnave t Bashkimit Evropian. Por nga ana tjetr krkon investim me burime njerzore, krkon burime financiare, krkon trajnime pafund pr t marr ato masa sigurie t fuqishme pr t cilat kan nevoj sa m shum shrbime online, q sht nj e mir pr qytetarin, aq m shum krkohet edhe marrja e masave t siguris, pr t mbrojtur t dhnat, pr t mbrojtur identitetin e do qytetari.

  VOA

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,314
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Tiran: Shteti mundohet t monipolizoj informacionin q ju lexoni e shikoni n media dhe Inter

  Prralla me dizinformim rus dhe kinez si dizinformim kundr problemit real t vendit

  Shumica socialiste po krkon me buj krijimin e nj komisioni hetimor parlamentar duke pretenduar se disponon informacion pr ndrhyrje t huaja armiqsore n mjedisin informativ shqiptar ndrsa anashkalon problemet reale t medias s vendit. Gjuha pompoze e krkess s socialistve ka shum gjasa q synon nj lloj orientimi t vmendjes s publikut nga problemi real i vendit, korrupsioni sistemik n qeverisje.

  Nga Gjergj Erebara

  Emri: Bledi-Cuci.jpg

Shikime: 114

Madhsia: 40.1 KB
  Kryetari i Grupit Parlamentar Socialist Bledi ui. Foto: LSA

  Nse lexon krkesn e trembdhjet deputetve socialist pr krijimin e nj komisioni hetimor parlamentar, t duket sikur jeton n nj vend me t vrtet t rrezikuar nga fuqi armiqsore t huaja, konkretisht, Rusia dhe Kina. Sipas krkess, s zbardhur nga media, komisioni do t duhet t nxis apo t hetoj rastet e ndrhyrjeve (t mundshme) t huaja t karakterit dizinformues, financimet (e mundshme) t huaja dhe ndikimin keqdashs ekonomik (t mundshm) si dhe do t hartoj propozime t ndryshime ligjore pr t trajtuar problemin. Gjuha e prdorur n propozim n fakt nuk e prmend fjaln “e mundshme”, ajo e bn si fakt t kryer se kto fenomene jan t pranishme n Shqipri. Ndrsa media t ndryshme qeveritare e interpretuan kt gjuh q paragjykon rezultatin e hetimit parlamentar si nj luft kundr portaleve anonime, rublave ruse, etj., etj..

  Deklarata e par e deputetit Bledi ui u pasua nga nj ripostim n Twitter i kryeministrit Edi Rama, i cili tha se kjo sht nj pun “shum e rndsishme” e cila duhet t bhet “menjher”.

  Kur i lexon kto informacione, t duket sikur Shqipria sht qendra e bots, sikur shrbimet sekrete ruse dhe kineze na kan hal n sy dhe po punojn do dit pr t destabilizuar Shqiprin dhe pr t dmtuar qeverin.

  N krye t hers mund t themi se lufta kundr dizinformimit sht nj pun e mirpritur dhe e domosdoshme. Dhe jo vetm lufta kundr disinformimit. Sepse nse do t luftosh dizinformimin, ather nevojitet t luftosh pr informimin. Dhe nse do t luftosh pr informimin, i cili sht parakusht pr t luftuar dizinformimin, nevojitet t krijosh nj mjedis t shndetshm mediatik, t pavarur, t larmishm, me kushte t sigurta dhe me politikan q nuk krijojn nj mjedis armiqsor kundr gazetarve. Dhe n lidhje me zgjedhjet, numri i detyrave q ka vendi, jo thjesht kundr ndrhyrjes dashakeqe t huaj, por para s gjithash, kundr ndrhyjeve dashakeqe t brendshme, t tilla si prznia e gazetarve nga aktivitetet politike, shprndarja e materialeve propagandistike t paraprgatitura apo fakti q sfera mediatike kontrollohet nga nj numr minimal operatorsh me pushtet disproporcional, kto jan t gjitha detyra q parlamenti i ka nga rekomandimet e OSBE/ODIHR pr zgjedhjet e kaluara, t cilat, komisioni i propozuar nuk i shpreh si shqetsime.

  Natyrisht q Shqipria mund t bashkohet me Bashkimin Evropian n imponimin e rregullave pr t ashtuquajturat Platforma Shum t Mdha Online dhe Motort e Krkimit gj pr t ciln, Komisioni Evropian publikoi nj udhrrfyes s fundmi. Udhrrfyesi bn nj dallim t qart mes “platformave” dhe “motorve t krkimit” dhe medias online. Ai v gjithashtu n dukje nevojn q kto platforma dhe motor krkimi t identifikojn sakt reklamuesit, n mnyr q t mos ket reklama pirate n zgjedhje. Dhe mbi t gjitha, krkon q qytetart t jen pronar t t dhnave t tyre personale dhe q kto t dhna t mos prdoren (si bn Partia Socialiste me sistemin e patronazhistve) pr shnjestrimin e tyre individual n fushata zgjedhore.

  Pastaj na duhet t themi se, si duken gjrat, sot pr sot Shqipria nuk ngjan se ka ndonj problem t thekshm pr temn me t ciln socialistt po duan t krijojn komision parlamentar. Nuk ka ndonj gjurm q t sugjeroj ndonj fushat dizinformimi ruse, kineze apo tjetr, n Shqipri. Kjo sht afr mendsh e lidhur me faktin se Shqipria sht nj vend i vogl dhe i parndsishm n konfliktin mes bots demokratike dhe regjimeve autoritariste. Por lidhet edhe me faktin q Shqipria ka qlluar t jet nj vend me popullsi kryesisht homogjene, pa ndonj ndasi t tmerrshme sociale, si sht fjala vjen, marrdhnia racore n SHBA apo partit e t djathts ekstreme n shum vende evropiane.

  Me pak fjal, kushdo q e kupton se si funksionon disinformimi, edhe n rast se do t dshironte t bnte nj fushat dizinformimi n Shqipri, do ta kishte t vshtir q t gjente ndasi sociale pr t galvanizuar prmes informacioneve t rreme t shprndara npr internet.

  Problemi q kan socialistt n nj nism t till sht, gjithashtu, reputacional. Qeverisja socialiste ka ndrmarr nj pafundsi nismash negative pr lirin e shprehjes kshtu q, do nism e saj n kt fush duhet t prezumohet fajtore q n fillim dhe pastaj n fund t shikohet nse sht e pafajshme.

  Dhe pastaj sht problemi tjetr q asnj nga deputett e lists s propozuesve, nuk ka shprehur ndonjher ndonj shqetsim n lidhje me lirin e medias. Asnj prej tyre nuk e konsideroi shqetsim prekjen me duar t nj gazetareje nga kryeministri, asnj nuk u shqetsua kur nj gazetare tjetr u etiketua si e prdal pr shkak se kishte thn t vrtetn.

  Dhe mbi t gjitha, duke par natyrn sistemike t korrupsionit qeveritar, (muaji mars i ktij viti ka gjasa do t shnohet n histori si pika e kthess, me nj ministr t akuzuar krahas drejtorit t rrugve dhe tet drejtorve t Bashkis Tiran) nisma “kundr dizinformimit” ngjan asgj m shum se sa nj tentativ dizinformuese, nj prpjekje e dobt pr t trhequr vmendjen nga korrupsioni sistemik.

  Asnj nga deputett firmtar nuk ka shprehur ndonj habi, as nuk sht tronditur dhe as nuk ka dnuar korrupsionin masiv t drejtorve t bashkis, plot tet t till q kan dhn mbi 20 milion euro tender pr nj kompani nn pronsin e dy drejtorve. As kryeministri, i cili gjeti koh ta konsideronte shtjen e lufts kundr dizinformimit rus apo kinez si shtje t rndsishme dhe urgjente, nuk ka shprehur ndonj habi apo ndonj udi nga prmasat tragjike t korrupsionit t dokumentuar dhe as nuk duket t jen befasuar nga natyra banale e ktij prvetsimi.

  Skandali i drejtorit t rrugve dhe ai i drejtorve t bashkis pati forcn t trondis opinionin publik, nj opinion q sht rregjur fort me skandale korruptive. E megjithat, deputett q kan frik nga sulmet ruse dhe kineze kundr demokracis shqiptare, heshtin. Hesht edhe kryetari i bashkis, i cili, teorikisht dhe praktikisht, duhej t ndjente ndonj far prgjegjsie si politikan, por edhe si qytetar, q dhjetramiliona euro u zhdukn nn hundn e tij, ndrsa duhej t shrbenin pr t furnizuar qytetart me uj e kanalizime.


  BIRN

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,314
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Tiran: Shteti mundohet t kontrolloj informacionin q ju lexoni e shikoni n media dhe Intern

  Komisioni i Dezinformimit, vigjilenc apo krcnim pr lirin e medias

  Ndrsa adresimi i dezinformimit sht nj detyr thelbsore, ekziston shqetsimi se komisioni i ri parlamentar i Shqipris mund t jet thjesht nj mjet tjetr pr t heshtur zrat kritik.

  Nga Blerjana Bino

  Emri: Albanian-parliament-by-parliament-al-1280x720-1.jpg

Shikime: 104

Madhsia: 45.9 KB

  M 28 mars, shtat deputet t Partis Socialiste, n qeverisje n Shqipri q nga viti 2013, propozuan krijimin e nj komisioni t posam parlamentar pr t luftuar dezinformimin dhe ndrhyrjen e huaj n demokraci.

  Komisioni synon t shqyrtoj dezinformimin e medias, financimin e huaj dhe ndikimet e dmshme ekonomike, duke garantuar respektimin e transparencs ligjore n praktikat demokratike, n veanti n financimin elektoral.

  Komision gjithashtu ka pr detyr t sugjeroj strategji pr t rritur prgjegjsin e platforms dhe qartsin e prmbajtjes, si dhe t luftoj aktiviteteve t rreme online, duke mbrojtur fjaln e lir. Kryeministri Rama e mbshteti menjher kt nism.

  Krkesa bazohet n nj Memorandum Mirkuptimi t pazbuluar midis Shqipris dhe SHBA-s, Deklarats Ukrain-Evrop Juglindore dhe nj rekomandimi t BE-s, t cilat t gjitha theksojn nevojn pr t luftuar dezinformimin dhe krcnimet kibernetike pr t kontribuar n stabilitetin global.

  Nprmjet nj procedure t shpejt pa konsultime, m 3 prill, Konferenca e Kryetarve t Parlamentit miratoi krijimin e nj Komisioni t Posam, me vota vetm nga deputett socialist, duke integruar punn e katr komisioneve t tjera: Punve t Jashtme, Ligjeve, Siguris Kombtare, Arsimit dhe Mjeteve t Informimit Publik.

  Deputett e opozits, megjithat, ngritn shqetsime pr qartsin dhe qllimin e komisionit dhe theksuan nevojn pr transparenc dhe krkuan konsultime t hollsishme mbi objektivat e komisionit dhe marrveshjet ndrkombtare.

  Kshilli Shqiptar i Medias ka shprehur shqetsime pr kt komision, duke vn n dukje synimet e tij t paqarta dhe rrezikun e mundshm pr lirin e medias.

  T tjer e shohin at si nj prpjekje pr t larguar vmendjen nga shtje m urgjente si korrupsioni sistemik n qeverisje dhe problemet themelore t medias.

  Formuar me nxitim pa nj konsensus

  Ndrsa nismat pr t adresuar dezinformimin jan t lavdrueshme, shqetsime thelbsore mbeten n lidhje me procesin, qllimin dhe efektivitetin e komisionit t propozuar.

  Krijimi i komisionit u ngut, pa konsensus me baz t gjer, gj q ngre shqetsime pr qndrueshmrin dhe qllimin e tij themelor.

  Qasja standarde pr konsultim publik n Shqipri, e par shpesh si nj formalitet i thjesht, hedh dyshime mbi aftsin e komisionit pr t miratuar ndryshime ligjore dhe administrative vrtet transparente dhe gjithprfshirse.

  Ekziston nj mosprfshirje e dukshme e hulumtimit t pavarur, e cila tregon se edhe pse narrativat pro-Kremlinit ekzistojn n peizazhin mediatik shqiptar, shkalla e tyre nuk justifikon krijimin e nj komisioni t posam – veanrisht kur ekzistojn mekanizma ekzistues dhe kur nj nism e till potencialisht mund t rrezikojn lirin e shprehjes dhe lirin e medias.

  Theksi mbi dezinformimin e huaj, veanrisht nga Rusia, duket i mbivlersuar, duke pasur parasysh se pjesa m e madhe e dezinformatave gjenerohet brenda vendit, kryesisht nga aktor politik vendas pr qllime t brendshme n nj peizazh politik t polarizuar. Nse deputett kan informacione t tjera pr ndrhyrje t huaja n hapsirn informative t Shqipris, ato duhet t zbulohen, pr t garantuar llogaridhnie dhe diskutim publik t informuar.

  Raportet mbi lirin e medias kan nxjerr n pah shqetsime t rndsishme pr prqendrimin e informacionit publik dhe prshkallzimin e propagands qeveritare, t cilat, s bashku me prpjekjet e aktorve politik n nivel lokal dhe qendror, synojn t ln n hije gazetarin autentike me prmbajtje mediatike t parafabrikuar.

  Nisur nga ky sfond, ka shqetsime legjitime n lidhje me komisionin e sapo propozuar, t iniciuar nga socialistt, n lidhje me aftsin e tij pr t mbikqyrur dhe luftuar n mnyr objektive propagandn, duke prfshir do q mund t vij nga vet partia.

  Efikasiteti i ktij komisioni n ruajtjen e paansis dhe adresimin e vrtet t shtjes s propagands sht nn shqyrtim, duke marr parasysh sfidat ekzistuese n peizazhin mediatik dhe aftsit e kufizuara mbikqyrse t parlamentit.

  Nj mandat i gjer rrezikon t mbivendoset me organet ekzistuese

  Emri: AMA-2-1140x824.jpg

Shikime: 106

Madhsia: 54.6 KB
  Ndrtesa e Autoritetit t Mediave Audiovizive. Foto: Autoriteti i Mediave Audiovizive Facebook

  Pr m tepr, mandati i gjer i komisionit, q prfshin gjithka, nga reformat ligjore deri te rregullimi i platforms dhe moderimi i prmbajtjes, duket tepr i shtrir dhe rrezikon t mbivendoset me kornizat ekzistuese.

  Veanrisht, rishikimet e fundit t Kodit t Transmetimeve Audiovizive nga Autoriteti i Medias Audiovizive, t cilat u zhvilluan prmes konsultimeve me shoqrin civile dhe organizatat e medias, trajtojn tashm shum nga shqetsimet q komisioni synon t trajtoj, duke prfshir dezinformimin, gjuhn e urrejtjes dhe promovimin e barazis gjinore n media. Mekanizmat ekzistues parlamentar, si komisioni pr arsimin dhe informimin publik, mund t ofrojn mbikqyrjen dhe angazhimin e nevojshm pa qen nevoja pr nj komision t ri.

  Komisioni synon t rris llogaridhnien pr platforma si Meta, megjithse Shqipris dhe Ballkanit Perndimor i mungon ndikimi i rndsishm mbi kto entitete globale, pr shkak t madhsis s tyre m t vogl t tregut.

  Nj strategji m efektive do t ishte prafrimi me Aktin e Shrbimeve Digjitale t BE-s (DSA), i cili ofron nj korniz gjithprfshirse pr rregullimin e platforms, moderimin e prmbajtjes, reklamimin dhe transparencn algoritmike, duke garantuar q platformat, veanrisht ato m t mdhat, t jen prgjegjse pr rolin e tyre n shprndarjen e dezinformimi dhe ndikimin n proceset zgjedhore.

  Qasja bashkrregulluese e DSA-s, e prforcuar nga Kodi i prditsuar i Praktiks mbi Dezinformimin dhe Udhzuesi i ri i Komisionit, ofron nj rrug t qndrueshme pr Shqiprin. Nj grup pune brenda Ministris s Brendshme tashm po fokusohet n prshtatjen e parimeve t DSA-s me kontekstin shqiptar. Shqipria duhet t garantoj prafrimin me kuadrin evropian pr shtje t tilla si DSA-ja dhe Akti pr Lirin e Medias, q prfshin ndr t tjera masa mbrojtse kundr heqjes s pajustifikuar t prmbajtjes mediatike dhe mbrojtjen e pluralizmit dhe pavarsis s medias nga presionet e pajustifikuara.

  Przgjedhja e ekspertve duhet t jet transparente

  Emri: matt-chesin-xDtiCFu_Z3s-unsplash-1280x720-1-1140x641.jpg

Shikime: 103

Madhsia: 34.2 KB
  Foto ilustruese: Unsplash/Matt Chesin

  Prpjekjet e mparshme t qeveris pr t rregulluar median ngren frikn legjitime se ky komision i ri mund t jet nj mjet tjetr pr t friksuar ose heshtur zrat kritik. Ky model sugjeron nj keqprdorim t mundshm t kornizave rregullatore pr t minuar pavarsin e gazetaris dhe pr t kufizuar lirin e shprehjes prpara zgjedhjeve t prgjithshme q do t mbahen n 2025.

  N Shqipri, mungesa e transparencs n financimin dhe reklamimin e fushatave politike sht nj shqetsim edhe m i madh. Zbatimi i rekomandimeve t ODHIR-it pr t rritur transparencn financiare sht thelbsor, pasi praktikat e turbullta financiare mund t shrbejn si kanale pr fushatat e dezinformimit, duke ndikuar n opinionin publik dhe n rezultatet elektorale. M tej, kushtet sfiduese t puns pr gazetart n Shqipri kontribuojn n autocensurn dhe dobsojn rolin e gazetaris n luftn kundr dezinformimit.

  Synimi i komisionit pr t punuar me ekspert sht nj hap pozitiv, por mungesa e qartsis se si do t zbatohet kjo ngre pikpyetje pr thellsin dhe efektivitetin e ktij bashkpunimi. Q puna e komisionit t bazohet n ekspertiz dhe t informohet nga kndvshtrime t ndryshme, procesi i przgjedhjes dhe bashkpunimit me ekspertt duhet t jet transparent dhe i strukturuar.

  Ne kemi prshkruar disa rekomandime pr procesin e komisionit t posam, duke theksuar nevojn pr t vlersuar kornizat ekzistuese dhe natyrn e dezinformimit, kryesisht vendas, duke ruajtur lirin e shprehjes.

  sht thelbsore q komisioni t funksionoj n mnyr t paanshme, duke shmangur keqprdorimet politike dhe duke u prafruar me shqetsimet e liris s medias. Prfshirja e hulumtimit t pavarur rekomandohet pr t ankoruar veprimet e komisionit n nj qasje t bazuar n prova. Transparenca sht nj aspekt tjetr ky, me nj thirrje pr zbulimin publik t informacionit mbi ndrhyrjet e huaja pr t vrtetuar transparencn, llogaridhnien dhe justifikimin e komisionit. Kornizat ekzistuese ligjore si Kodi i Transmetimit Audiovizual duhet t prdoren pr t parandaluar tepricn.

  Nj proces i vrtet konsultimi do t ishte nj fillim i mir

  S fundi, kshillohet nj proces i mirfillt konsultimi me nj gam t larmishme palsh t interesuara, duke prfshir bashkpunimin e strukturuar t ekspertve, pr t rritur vendimmarrjen, efektivitetin dhe legjitimitetin e komisionit.

  Ne sugjerojm nj qasje gjithprfshirse pr t luftuar dezinformimin n Shqipri, duke nxitur prafrimin me Aktin e Shrbimeve Digjitale t BE-s dhe Aktin e ardhshm t Liris s Medias pr t trajtuar dezinformimin n mnyr efektive.

  Zbatimi i rekomandimeve t ODHIR-it pr transparencn n financimin politik pr t frenuar burimet e dezinformimit sht gjithashtu i rndsishm. Rritja e kushteve gazetareske sht thelbsore pr krijimin e nj mjedisi mediatik rezistent ndaj dezinformimit q promovon shprehjen e lir, duke adresuar shtje si siguria dhe vetcensurimi.

  Ne advokojm pr prforcimin e programeve t edukimit t medias dhe informacionit, inkurajimin e vetrregullimit t medias dhe mbshtetjen e zhvillimit t kapaciteteve t medias dhe gazetarve, duke prfshir qndrueshmrin e siguris kibernetike, pr t forcuar peizazhin mediatik kundr dezinformimit.

  Ne i bjm thirrje komunitetit ndrkombtar t mbshtes raportimin e pavarur t bazuar n fakte n Shqipri, nprmjet rritjes s kapaciteteve t gazetarve n verifikimin e fakteve, raportimin etik, mbshtetjen e aktiviteteve t vetrregullimit dhe ofrimin e aksesit n mjete dhe burime pr t adresuar dezinformimin nga subjekte vendase dhe t huaja.

  Opinionet e shprehura jan vetm ato t autorit dhe jo domosdoshmrish pasqyrojn pikpamjet e BIRN.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 06-01-2023, 22:33
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2022, 17:48
 3. Hotel tlira qe nuk jan ne Internet ne Tiran??
  Nga Jim123 n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-04-2017, 14:52
 4. Shikoni se si media luan me emocionet e nje Muslimani!
  Nga Sayan2003 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-08-2012, 04:12
 5. Shteti i Izraelit hap ambasad t prhershme n Tiran
  Nga shigjeta n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 05-06-2012, 17:47

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •