Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Izrael: Amerikant i bjn pu ta rrzojn nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian n Siri

  Izraeli sht tronditur nga nata e dyt e protestave pasi turma t mdha zbritn n rrugt e Jerusalemit pr t krkuar largimin e kryeministrit Netanyahu dhe prfundimin e rekrutimit t IDF.

  Policia u prlesh srish dhunshm me demonstruesit sot, ndrsa dhjetra mijra u mblodhn n t gjith vendin pr t ndar zemrimin e tyre ndaj kryeministrit izraelit dhe trajtimit t tij t lufts n Gaza q deri m tani ka ln t vdekur afro 33,000 njerz, shumica e t cilve jan civil.

  Protestuesit treguan gjithashtu zemrimin e tyre ndaj propozimeve pr t ndryshuar politikn ekzistuese t qeveris, e cila u jep hebrenjve ultra-ortodoks prjashtime nga rekrutimi ushtarak.

  Sundimi prej dekadash do t prfundoj sot n nj lvizje t diskutueshme q ka shkaktuar pushim n mesin e pjesve t shoqris izraelite.

  Demonstruesit bllokuan nj rrug pran parlamentit n Jerusalem duke vazhduar nj protest katrditore duke br thirrje pr shprbrjen e qeveris dhe kthimin e pengjeve izraelit q jan mbajtur n Gaza q nga sulmet e Hamasit m 7 tetor.

  Emri: 83119793-13260607-image-a-30_1711998290776.jpg

Shikime: 172

Madhsia: 94.6 KB
  Izraeli sht tronditur nga nj nat e dyt protestash pasi turma t mdha zbritn n rrugt e Jerusalemit (foto: protestuesit ultra-ortodoks n Mea Shearim)

  Emri: 83119767-13260607-image-a-31_1711998300899.jpg

Shikime: 171

Madhsia: 81.8 KB
  Dy protesta t veanta krkuan largimin e kryeministrit Netanyahu dhe prfundimin e rekrutimit t IDF

  Emri: 83120025-13260607-image-a-38_1711998545526.jpg

Shikime: 171

Madhsia: 69.1 KB
  Policia u prlesh dhunshm me demonstruesit (n foto, n Jerusalem) ndrsa dhjetra mijra u mblodhn n t gjith vendin pr t ndar zemrimin e tyre ndaj kryeministrit izraelit dhe trajtimit t tij t lufts n Gaza q ka ln deri m tani rreth 33,000 njerz, shumica e t cilve jan civil , i vdekur

  Emri: 83120033-13260607-image-a-39_1711998547723.jpg

Shikime: 72

Madhsia: 66.0 KB
  Demonstruesit bllokuan nj rrug pran parlamentit n Jerusalem duke vazhduar nj protest katr-ditore duke br thirrje pr shprbrjen e qeveris

  Emri: 83120061-13260607-image-a-42_1711998553883.jpg

Shikime: 74

Madhsia: 77.3 KB
  Oficert u pan duke trhequr zvarr protestuesit, shum prej t cilve mbanin flamuj izraelit, nga rruga e zn, ndrsa forcat e armatosura t siguris qndronin roje aty pran ndrsa tensionet u rritn

  Emri: 83120053-13260607-image-a-40_1711998549693.jpg

Shikime: 73

Madhsia: 71.8 KB
  Protestuesit krkuan gjithashtu kthimin e pengjeve izraelit q jan mbajtur n Gaza q nga sulmet e Hamasit m 7 tetor.

  Emri: 83121687-13260607-image-a-71_1712000889892.jpg

Shikime: 76

Madhsia: 73.4 KB
  Dje rojet e armatosura morn masa ekstreme pr t vn nn kontroll demonstruesit e zemruar n t gjith Izraelin, me fotograft q kapnin momente brutale ku polict trhoqn zvarr demonstruesit npr pist dhe i rrahn pr t'u nnshtruar.

  Emri: 83121691-13260607-image-a-72_1712000893246.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 70.6 KB
  Protestat u mbajtn n qytete duke prfshir Tel Avivin, Jerusalemin dhe Haifn, duke krkuar jo vetm lirimin e rreth 130 personave t mbajtur ende rob q nga 7 tetori, por edhe q Netanyahu t hiqej nga pushteti, pas disa muajsh paknaqsie.

  Emri: 83121699-13260607-image-a-73_1712000896279.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 60.9 KB
  74-vjeari mbrm ishte duke iu nnshtruar nj operacioni pr nj hernie q spitali q e trajtonte sot tha se ishte nj sukses.

  Emri: 83121705-13260607-image-a-74_1712000898788.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 78.9 KB
  Qendra Mjeksore Hadassah n Jerusalem tha se Netanyahu po shrohej, por nuk specifikoi menjher se sa koh mund t zgjas.

  Emri: 83121709-13260607-image-a-75_1712000902199.jpg

Shikime: 72

Madhsia: 77.8 KB
  Por ndrsa rikuperohet, atij do t'i duhet t prballet me prarjet n rritje brenda Izraelit, shum prej t cilave kritikt e tij thon se rrjedhin nga vendimet q ai mori


  Emri: 83121763-13260607-image-a-76_1712000905117.jpg

Shikime: 74

Madhsia: 81.3 KB
  Protestuesit fajsojn Netanyahun pr dshtimet e 7 tetorit dhe thon se prarjet e thella politike rreth prpjekjes pr rinovimin e tij gjyqsor vitin e kaluar e dobsuan Izraelin prpara sulmit.

  Oficert u pan duke trhequr zvarr protestuesit, shum prej t cilve mbanin flamuj izraelit, nga rruga e zn, ndrsa forcat e armatosura t siguris qndronin roje aty pran ndrsa tensionet u rritn.

  Njerzit mund t shiheshin duke u prplasur me daulle dhe duke brtitur prmes megafonve ndrsa prballeshin me policin n zon.

  Kishte skena t ngjashme n Bnei Brak, nj qytet i madh n veriperndim t Jeruzalemit, ku hebrenjt ultra-ortodoks u mblodhn pr t protestuar kundr rekrutimit t tyre t ardhshm n IDF (Forcat e Mbrojtjes s Izraelit).

  Pr her t par n 76 vjet, studimi i Torahut nuk mund t prdoret si nj prjashtim pr t'u hartuar n forcat e armatosura me planet pr nj projektligj m t drejt q do t zbulohet sot.

  Netanyahu, i cili mbshtetet shum n mbshtetjen e partive ultra-ortodokse, javn e kaluar krkoi nj zgjatje t ktij drafti.

  Banka e Izraelit tha n raportin e saj vjetor t dieln se mund t ket dme ekonomike nse nj numr i madh burrash ultra-ortodoks vazhdojn t mos shrbejn n ushtrin e Izraelit.

  Kuajt e policis rrethuan grupe studentsh q bllokonin rrugn n qytetin bregdetar, ndrsa roje t armatosura patrullonin zonn.  Emri: 83120171-13260607-image-a-43_1711998707074.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 88.7 KB
  Protestuesit (n foto, n Bnei Brak) treguan gjithashtu zemrimin e tyre ndaj propozimeve pr t ndryshuar politikn ekzistuese t qeveris q u jep hebrenjve ultra-ortodoks prjashtime nga rekrutimi ushtarak

  Emri: 83120173-13260607-image-a-44_1711998710035.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 86.2 KB
  Rregulli dhjetvjear do t prfundoj sot n nj lvizje t diskutueshme q ka shkaktuar pushim n mesin e pjesve t shoqris izraelite

  Emri: 83120175-13260607-image-a-45_1711998716423.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 82.9 KB
  Kuajt e policis rrethuan grupe studentsh q bllokonin rrugn n qytetin bregdetar ndrsa roje t armatosura patrullonin zonn

  Emri: 83120179-13260607-image-a-46_1711998719178.jpg

Shikime: 67

Madhsia: 64.3 KB
  Disa oficer kan kapur t rinjt pr jak dhe i kan larguar nga vendi i ngjarjes

  Emri: 83120181-13260607-image-a-47_1711998722205.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 55.0 KB
  Netanyahu, i cili mbshtetet shum n mbshtetjen e partive ultra-ortodokse, javn e kaluar krkoi nj zgjatje pr kt draft

  Emri: 83120185-13260607-image-a-48_1711998724312.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 82.3 KB
  Banka e Izraelit tha n raportin e saj vjetor t dieln se mund t ket dme ekonomike nse nj numr i madh burrash ultra-ortodoks vazhdojn t mos shrbejn n ushtrin e Izraelit.

  Emri: 83120191-13260607-image-a-49_1711998726380.jpg

Shikime: 72

Madhsia: 53.0 KB
  N Bnei Brak, nj qytet i madh n veriperndim t Jeruzalemit, hebrenjt ultra-ortodoks u mblodhn pr t protestuar kundr rekrutimit t tyre t ardhshm n IDF (Forcat e Mbrojtjes s Izraelit)

  Kjo vjen pasi nj grup rezervistsh dhe oficersh n pension demonstruan n nj lagje ultra-ortodokse pas paknaqsis n rritje pr prjashtimet pr shrbimin bazuar n baza fetare.

  Antart e Vllezrve dhe Motrave t Armve, t prbr nga antar aktual dhe ish-IDF, u prleshn me hebrenjt ultra-ortodoks n lagjen Mea Shearim t Jerusalemit mbrm.

  Policia u detyrua t ndrhynte pasi antart e t dyja palve filluan prplasjet me njri-tjetrin.

  M hert sot aviont luftarak t dyshuar izraelit bombarduan konsullatn iraniane n Damask, Siri, n nj prshkallzim t mundshm t lufts n Gaza.

  Zyrtart n Iran kan thn se sulmi vrau shtat kshilltar ushtarak, duke prfshir tre komandant t lart.

  Punonjsit e urgjencs u pan duke u ngjitur mbi rrnojat e nj ndrtese t shkatrruar pran ndrtess kryesore t ambasads n kryeqytetin sirian.

  Irani ka premtuar t nis nj hakmarrje 't ashpr' kundr Izraelit pas sulmit ajror

  Q nga 7 tetori, Izraeli ka shtuar sulmet ajrore n Siri kundr milicis s Hezbollahut t Libanit t mbshtetur nga Irani dhe Korpusit t Gards Revolucionare t Iranit (IRGC), t cilat t dyja mbshtesin qeverin e presidentit Bashar al-Assad.

  Ministri i Jashtm i Siris Faisal Mekdad tha: "Ne e dnojm fuqishm kt sulm mizor terrorist q synoi ndrtesn e konsullats iraniane n Damask dhe vrau nj numr t pafajshmve".

  M hert kt mngjes, IDF prfundoi bastisjen e saj dy-javore t spitalit Al-Shifa, kompleksi m i madh spitalor n Gaza.  Qindra njerz u kthyen n zonn prreth pasi forcat u trhoqn dhe gjetn trupa brenda dhe jasht objektit.

  Nuk kishte asnj koment t menjhershm nga ushtria, e cila e prshkroi bastisjen si nj nga operacionet m t suksesshme t konfliktit m t prgjakshm midis saj dhe Hamasit n dekada.

  IDF tha se vrau t paktn 200 lufttar t Hamasit dhe militant t tjer, duke prfshir operativ t lart, dhe se sekuestroi arm, inteligjenc t vlefshme dhe para t gatshme gjat bastisjes n spital.

  Por Al-Shifa, i cili ishte nj nga m pak se nj duzin nga 36 spitalet q ende punonin n Gaza pas shprthimit t lufts midis Izraelit dhe Hamasit, sht ln n grmadha.

  Fotot tregojn fasadat e ndrtesave duke u hedhur plotsisht n er, me xhama t thyer dhe beton n tok rreth tyre.

  Shenjat e djegura mund t shihen t shtrira n ant e ndrtesave mjeksore, dhe oborri qendror, dikur shtpia e nj zone t vogl t gjelbr me nj belveder n mes, sht reduktuar n pak m shum se hi dhe pluhur.

  Nj vendkalim q m par lejonte stafin dhe pacientt t shkonin nga nj ndrtes n tjetrn pa dal jasht, u shkatrrua. Shufrat strukturore metalike q dikur e mbanin ndrtesn s bashku jan ln t grvishtur dhe t prdredhur.

  Dje rojet e armatosura morn masa ekstreme pr t vn nn kontroll demonstruesit e zemruar n t gjith Izraelin, me fotograft q kapn momente brutale ku polict trhoqn zvarr demonstruesit npr pist dhe i rrahn pr t'u nnshtruar.

  Emri: 83101249-13260607-Israel_has_killed_nearly_33_000_people_most_of_whom_are_civilian-a-83_17120012.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 51.5 KB
  Izraeli ka vrar rreth 33,000 njerz, shumica e t cilve jan civil

  Protestat u mbajtn n qytete duke prfshir Tel Avivin, Jerusalemin dhe Haifn, duke krkuar jo vetm lirimin e rreth 130 personave t mbajtur ende t burgosur q nga 7 tetori, por edhe q Netanyahu t hiqej nga pushteti, pas disa muajsh paknaqsie.

  74-vjeari mbrmjen e djeshme po i nnshtrohej nj operacioni pr nj hernie, pr t ciln spitali q e trajtonte sot tha se ishte nj sukses. Qendra Mjeksore Hadassah n Jerusalem tha se Netanyahu po shrohej, por nuk specifikoi menjher se sa koh mund t zgjas.

  Por ndrsa rikuperohet, ai do t duhet t prballet me prarjet n rritje brenda Izraelit, shum prej t cilave kritikt e tij thon se rrjedhin nga vendimet q ai mori.

  Protestuesit fajsojn Netanyahun pr dshtimet e 7 tetorit dhe thon se prarjet e thella politike rreth prpjekjes pr rinovimin e tij gjyqsor vitin e kaluar e dobsuan Izraelin prpara sulmit.

  Netanyahu po prballet me nj sr akuzash korrupsioni, t cilat ngadal po bjn rrugn e tyre npr gjykata dhe kritikt thon se vendimet e tij n lidhje me luftn e prgjakshme n Gaza duket se jan t prqendruara n mbijetesn politike mbi interesin kombtar.

  Shum antar t familjeve t pengjeve, madje edhe vet pengjet, i kan br thirrje atij t jap dorheqjen dhe t lejoj mbajtjen e zgjedhjeve kombtare, pasi m par nuk e denoncuan publikisht Netanyahun pr t shmangur antagonizimin e udhheqjes dhe pr ta br gjendjen e pengjeve nj shtje politike.

  Netanyahu, n nj fjalim televiziv kombtar prpara se t'i nnshtrohej nj operacioni hernie t dieln, tha se e kuptonte dhimbjen e familjeve. Por ai tha se thirrja e zgjedhjeve t reja - n at q ai e prshkroi si nj moment para fitores - do t paralizonte Izraelin pr gjasht deri n tet muaj dhe do t ndalonte bisedimet pr pengjet.

  N fjalimin e tij t s diels, Netanyahu prsriti gjithashtu zotimin e tij pr nj ofensiv ushtarake toksore n Rafah, qyteti jugor i Gazs ku m shum se gjysma e popullsis prej 2.3 milion banorsh t territorit tani strehohet pasi ikn nga luftimet diku tjetr. "Nuk ka fitore pa shkuar n Rafah," tha ai.  Sondazhet e opinionit tregojn se Netanyahu dhe koalicioni i tij mbeten shum pas rivalve t tyre nse zgjedhjet do t mbaheshin sot.

  Por nse koalicioni i tij qeveriss nuk shprbhet m shpejt, Netanyahu nuk do t prballet me zgjedhje deri n pranvern e vitit 2026.

  Lufta filloi kur militantt e udhhequr nga Hamasi sulmuan prtej kufirit m 7 tetor dhe trbuan n t gjith Izraelin jugor, duke vrar rreth 1200 njerz dhe duke trhequr zvarr rreth 250 pengje n Gaza. M shum se 100 robr u liruan vitin e kaluar n kmbim t lirimit t palestinezve t burgosur nga Izraeli.

  Izraeli iu prgjigj sulmit me nj nga fushatat ushtarake m vdekjeprurse dhe m shkatrruese n historin e fundit, e cila ka dbuar rreth 80% t popullsis prej 2.3 milion banorsh t Gazs nga shtpit e tyre.

  Kombet e Bashkuara dhe partnert kan paralajmruar se zia e buks mund t ndodh n Gazn veriore t shkatrruar, kryesisht t izoluar, q n fillim t ktij muaji. Zyrtart humanitar thon se drgesat nga deti dhe ajri nuk jan t mjaftueshme dhe se Izraeli duhet t lejoj shum m tepr ndihma n rrug. Gjykata e lart e OKB-s ka urdhruar Izraelin t hap m shum vendkalime toksore dhe t marr masa t tjera pr t adresuar krizn.

  Ministria e Shndetsis e Gazs tha t dieln se t paktn 32,782 palestinez jan vrar q nga fillimi i lufts, duke prfshir 77 trupat e t cilve u solln n spitale gjat 24 orve t fundit.

  Numrimi i ministris nuk bn dallim midis civilve dhe lufttarve, por ka thn se grat dhe fmijt prbjn rreth dy t tretat e t vrarve.

  Izraeli thot se mbi nj e treta e t vdekurve jan militant, megjithse nuk ka ofruar prova pr ta mbshtetur kt, dhe fajson Hamasin pr viktimat civile, sepse grupi vepron n zona t banuara.

  Shtetet e Bashkuara, Katari dhe Egjipti jan prpjekur t ndrmjetsojn nj tjetr armpushim dhe lirimin e pengjeve q nga janari. Hamasi krkon q do marrveshje e till t oj n prfundimin e lufts dhe trheqjen e t gjitha forcave izraelite.

  Kryeministri Benjamin Netanyahu i ka hedhur posht kto krkesa dhe thot se Izraeli do t vazhdoj t luftoj derisa t shkatrroj aftsit ushtarake dhe qeverisse t Hamasit. Por ai sht nn presion n rritje pr t arritur nj marrveshje nga familjet e pengjeve, disa prej t cilve u jan bashkuar demonstratave masive duke krkuar zgjedhje t parakohshme pr ta zvendsuar at.

  Bisedimet pr armpushimin rifilluan n Kajro t dieln, por ka pak pritje pr ndonj prparim.


  Burimi: Daily Mail

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Izrael: Amerikant i bjn pu ta rrzojn nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian n

  A dshiron Biden t largohet Netanjahu?

  Pavarsisht lidhjeve t tij t thella dhe t gjata me politikn amerikane, kryeministri izraelit duket se ka rn stoku n Uashington.

  Nga Murad Sadygzade , President i Qendrs s Studimeve t Lindjes s Mesme, Ligjrues Vizitues, Universiteti HSE (Mosk).

  Emri: 660aab5585f5403f5b4a6f6a.jpg

Shikime: 59

Madhsia: 28.4 KB
  Presidenti i SHBA Joe Biden (L) dhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu (R). GPO/Getty Images

  Q nga sulmi i grupeve t militarizuara t lidhura me lvizjen palestineze Hamas mbi Izraelin m 7 tetor dhe konflikti i mpasshm n Gaza, vmendje e veant nga media i sht trhequr transformimit t marrdhnieve midis kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe administrats s presidentit amerikan. Joseph Biden.

  Pr ekspertt q analizojn marrdhniet midis Netanyahut dhe autoriteteve amerikane n retrospektiv historike, "ftohja" aktuale nuk ishte nj surpriz e veant. Do t ishte e dobishme t shqyrtohej biografia dhe karriera politike e Netanyahut, e cila sht e lidhur ngusht me SHBA-n.

  Djali amerikan Ben Nitay

  Benjamin Netanyahu, nj figur dominuese n politikn izraelite, ka pasur nj karrier t karakterizuar nga elasticiteti, polemika dhe mprehtsia strategjike. Si kryeministri m jetgjat izraelit, rrugtimi politik i Netanyahu prfshin disa mandate n detyr, duke filluar nga viti 1996 n 1999 dhe m pas nga viti 2009 e tutje, me udhheqjen e tij q vazhdoi prmes koalicioneve dhe klimave t ndryshme politike.

  Netanyahu ka lindur n vitin 1949 n Tel Aviv. Nna e tij, Tzila Segal (19122000), lindi n Jerusalem dhe babai i tij, Benzion Netanyahu me origjin nga Varshava (Mileikowsky; 19102012), ishte nj historian i specializuar n Epokn e Art t Hebrenjve n Spanj. Gjyshi i tij nga babai, Nathan Mileikowsky, ishte nj rabin dhe shkrimtar sionist. Aktivitetet e gjyshit dhe babait t tij patn nj ndikim t rndsishm n formimin e ideve nacionaliste t Netanyahut.

  Midis 1956 dhe 1958, dhe m pas nga viti 1963 deri n 1967, familja e tij jetoi n SHBA n Cheltenham Township, Pensilvani, nj periferi e Filadelfias, ndrsa babai i tij, Benzion Netanyahu, jepte msim n Kolegjin Dropsie. Pas mbarimit t shkolls s mesme n vitin 1967, Netanyahu u kthye n Izrael pr t'u regjistruar n Forcat e Mbrojtjes t Izraelit (IDF), gjat s cils koh ai mori pjes n nj seri operacionesh ushtarake dhe u plagos disa her. N vitin 1972 kreu shrbimin dhe u lirua.

  Netanyahu u kthye n SHBA n fund t po atij viti pr t studiuar arkitektur n Institutin e Teknologjis n Massachusetts (MIT). Pas nj kthimi t shkurtr n Izrael pr t marr pjes n Luftn e Yom Kipurit, ai u kthye n SHBA dhe, nn emrin Ben Nitay, fitoi nj diplom Bachelor t Shkencave n arkitektur n shkurt 1975, e ndjekur nga nj diplom Master Shkencor nga Sloan. Shkolla e Menaxhimit n MIT n qershor 1976.

  Njkohsisht, ai ndoqi doktoraturn n shkenca politike derisa studimet e tij u ndrpren nga lajmi tragjik i vdekjes s vllait t tij n t njjtin vit, i cili kishte marr pjes n bastisjen e Entebes, nj operacion anti-terrorist pr lirimin e pengjeve t marra n fluturim. nga Tel Avivi n Paris n Ugand. Rrethi i ngusht i Netanyahut vuri n dukje se vitet e shrbimit n IDF dhe m pas vdekja e vllait t tij e ashprsuan m tej pozicionin e tij n lidhje me shtjen palestineze.

  Pasi kaloi disa muaj n Izrael, 'Bibi' u kthye prsri n SHBA dhe filloi t punonte si konsulent ekonomik pr Boston Consulting Group, ku u takua dhe u miqsua me Mitt Romney, nj politikan republikan q m von do t shrbente si guvernator i Massachusetts. kundr Barack Obams n zgjedhjet presidenciale t vitit 2012, dhe m pas u b senator i vogl nga Utah n 2019.

  Kshtu, mund t vrehet se para se t fillonte n politikn izraelite, Netanyahu kishte krijuar nj karrier dhe lidhje t rndsishme n SHBA, t cilat m von prcaktuan drejtimet prioritare t politiks s tij t jashtme.

  Ngritja e nj politikani t ri

  N vitin 1978, Netanyahu u kthye n Izrael. Nga viti 1978 deri n vitin 1980, ai drejtoi Institutin Anti-Terrorizmit Jonathan Netanyahu (i quajtur sipas vllait t tij t ndjer), nj organizat joqeveritare e fokusuar n studimin e terrorizmit. Nga viti 1980 deri n vitin 1982, ai ishte drejtor marketingu i Rim Industries n Jerusalem. Gjat ksaj periudhe, ai vendosi lidhjet e tij t para me disa politikan izraelit, duke prfshir Moshe Arens. N vitin 1982, Arens u b ambasador i Izraelit n SHBA dhe mori Netanyahun me vete n Uashington si zvends t tij. Nga viti 1984 deri n vitin 1988, Netanyahu shrbeu si ambasador i Izraelit n OKB.

  N vitin 1988, Netanyahu u kthye n Izrael dhe u zgjodh n Knesset si antar i partis Likud. Ai u ngjit shpejt n radht e partis, duke mbajtur disa poste ministrore, duke prfshir zvendsministrin e punve t jashtme.

  N vitin 1996, Netanyahu u b personi m i ri q ka mbajtur ndonjher postin e kryeministrit t Izraelit, pasi mposhti Shimon Peresin n zgjedhje shum konkurruese. Mandati i tij i par u shnua nga nj qndrim i ashpr pr shtjet e siguris dhe nj qasje e kujdesshme ndaj procesit t paqes me palestinezt, pavarsisht nnshkrimit t marrveshjeve Hebron dhe Wye River, t cilat lehtsuan zbatimin e Marrveshjes s Oslos.

  Pasi humbi zgjedhjet e vitit 1999 nga Ehud Barak dhe mori nj pushim t shkurtr nga udhheqja politike, Netanyahu u kthye me forc t prtrir. Ai shrbeu si ministr i punve t jashtme dhe ministr i financave n qeverin e Ariel Sharon, duke mbrojtur reformat ekonomike dhe nj linj t ashpr kundr intifads palestineze.

  Qndrueshmria politike e Netanyahut u demonstrua plotsisht kur ai rifitoi udhheqjen e Likud-it dhe m pas zyrn e kryeministrit n vitin 2009. M pas ai shrbeu disa mandate radhazi deri n qershor 2021, duke e udhhequr Izraelin prmes sfidave t shumta, duke prfshir krcnimet e siguris, izolimin diplomatik dhe shtjet e brendshme.

  Mandati i Netanyahut sht karakterizuar nga nj qndrim i ashpr pr shtjet e siguris, veanrisht n lidhje me Iranin dhe programin e tij brthamor, si dhe nj politik t fort pr t luftuar terrorizmin. Qeveria e tij zgjeroi vendbanimet izraelite n Bregun Perndimor, duke uar n kritika ndrkombtare dhe tensione me palestinezt. Brenda vendit, Netanyahu ka mbrojtur nj politik ekonomike neoliberale, e cila nxiti rritjen ekonomike, por gjithashtu rriti pabarazin sociale.

  Ai u prball me akuza t shumta pr korrupsion, duke uar n protesta t gjera dhe thirrje pr dorheqjen e tij. Pavarsisht ktyre sfidave, Netanyahu ka dshmuar t jet nj i mbijetuar politik, duke prdorur aftsit e tij diplomatike, prvojn mediatike dhe nj kuptim t thell t shoqris izraelite pr t ruajtur pushtetin e tij.

  Ai u rikthye pr t udhhequr qeverin e vendit n dhjetor 2022. Por kt her, ai vendosi t konsolidoj pushtetin e tij dhe nisi nj reform ligjore n fillim t vitit 2023. Ky veprim ka ngjallur polemika dhe protesta t rndsishme n shoqrin izraelite. Reforma prfshin nj sr ndryshimesh n sistemin gjyqsor izraelit, t cilat mbshtetsit i shpjegojn si t nevojshme pr t forcuar parimet demokratike dhe balancn e pushteteve, ndrsa kritikt e shohin at si nj krcnim pr demokracin dhe pavarsin e sistemit gjyqsor.

  Kataklizmat e marrdhnieve t Bibit me autoritetet amerikane

  Marrdhniet e Netanyahut me SHBA-n kan qen dhe mbeten nj aspekt qendror i karriers s tij politike, duke reflektuar nj ndrveprim kompleks t diplomacis, marrdhniet personale me udhheqsit amerikan dhe nganjher mosmarrveshje t diskutueshme politike. Kto marrdhnie kan shtrir administratat e disa presidentve amerikan, nga Bill Clinton te Joe Biden, dhe jan karakterizuar nga bashkpunimi i ngusht dhe frkimet e dukshme.

  Mandati i par i Netanyahut si kryeministr (1996-1999) prkoi me presidencn e Bill Clinton. T dy udhheqsit kishin nj marrdhnie t vshtir, kryesisht pr shkak t mosmarrveshjeve mbi procesin e paqes me palestinezt dhe politikn e vendbanimeve t Izraelit. SHBA u prpoq t avanconte Marrveshjet e Oslos dhe shpesh ishin n kundrshtim me qasjen e Netanyahut m t orientuar drejt siguris.

  Marrdhniet midis Netanyahut dhe SHBA-s u prmirsuan gjat presidencs s George W. Bush, veanrisht kur Netanyahu ishte ministr i financave. Qndrimi i fort i administrats s Bushit n luftn kundr terrorizmit pas sulmeve t 11 shtatorit ishte n prputhje me politikat e siguris t Netanyahut. Pr m tepr, mbshtetja e Bushit pr t drejtn e Izraelit pr vetmbrojtje rezononte me filozofin qeveritare dhe personale t Netanyahut.

  Tensioni i rndsishm u rrit gjat presidencs s Barack Obams. S pari, Bibi ishte i paknaqur me mbshtetjen e Uashingtonit pr lvizjet protestuese dhe grushtet shtetrore n Lindjen e Mesme gjat Pranvers Arabe. Kryeministri izraelit ishte i bindur se revolucionet do t onin n rnien e pushtetit n vendet arabe n duart e ithtarve t lvizjeve radikale islamike, gj q do t onte n probleme dhe konflikte me vendin e tij. Megjithat, n Shtpin e Bardh, shqetsimet e tij u shprfilln dhe qndrimet e vendeve pr kt shtje ishin diametralisht t kundrta.

  Nj tjetr pik e madhe mosmarrveshjeje ishte marrveshja brthamore me Iranin (JCPOA), t ciln Netanyahu e kundrshtoi me forc, duke pretenduar se nuk do ta pengonte Teheranin t zhvillonte arm brthamore. Duke br nj lvizje t paprecedent q nnvizoi thellsin e ktyre mosmarrveshjeve, Netanyahu iu drejtua Kongresit t SHBA n 2015, duke kritikuar marrveshjen nj veprim i par si nj sfid e drejtprdrejt ndaj politiks s jashtme t Obams dhe nj shkelje e protokollit diplomatik.

  Presidenca e Donald Trump shnoi nj pik t lart n marrdhniet SHBA-Izrael nn Netanyahu. Vendimet e Trump pr t njohur Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit, pr t zhvendosur Ambasadn e SHBA-s atje dhe pr t njohur sovranitetin e Izraelit mbi Lartsit e Golanit ishin ndryshime t rndsishme politike q Netanyahu i mirpriti dhe i festoi.

  Kjo periudh u karakterizua nga nj raport i fort personal midis Netanyahut dhe Trump, me t cilin Bibi ishte br mik gjat kohs s tij si ambasador i Izraelit n OKB n Nju Jork, si dhe prafrimi pr shum shtje politike, duke prfshir nj qndrim t ashpr ndaj Iranit dhe skepticizm t prbashkt. drejt qasjeve tradicionale shumpalshe ndaj paqes dhe siguris. Ishte nn Trump q Netanyahu ishte n gjendje t normalizonte marrdhniet me disa vende arabe prmes Marrveshjeve t Abrahamit; u duk se lidhjet do t ishin t forta me Uashingtonin dhe se marrdhniet me vendet arabe gjithashtu do t prmirsoheshin.

  Duke rishikuar historin e marrdhnieve t Netanyahut me autoritetet amerikane, mund t dallohet lehtsisht nj model. Bibi preferon dhe kupton presidentt republikan, ndrsa me demokratt bien ndesh qart vlerat dhe vizionet. Logjika e marrdhnieve nuk ka ndryshuar me ardhjen e politikanit me prvoj demokrate Joe Biden n Zyrn Ovale.

  Miq t betuar: Netanyahu dhe Demokratt

  Marrdhnia me administratn aktuale demokratike nuk filloi mir, pasi presidenti i ri n detyr i Shtpis s Bardh mendoi t kthehej n JCPOA me Iranin, dnoi politikn e zgjerimit t paligjshm t vendbanimeve izraelite n territoret palestineze, rifilloi financimin pr agjencin e OKB-s pr Lindjen e Mesme pr palestinezt. Organizata e refugjatve dhe punve (UNRWA), dhe mbshteti hapur zgjidhjen me dy shtete. Megjithse Netanyahu dhe Biden ishin njohur nga afr pr m shum se katr dekada, pikpamjet e tyre politike ishin shum t ndryshme.

  Pas nj tjetr prshkallzimi t marrdhnieve midis izraelitve dhe palestinezve n maj 2021 dhe nj sr krizash t brendshme n Izrael, Netanyahu u detyrua t "marr nj pushim" dhe m 13 qershor 2021, qeveria e re e Naftali Bennett dhe Yair Lapid u betua. . Autoritetet e reja u prpoqn t rregullonin marrdhniet me demokratt, por fillimi i operacionit ushtarak t Rusis n Ukrain e pengoi kt. Uashingtoni krkoi q t gjith t'i bashkohen sanksioneve anti-ruse dhe t izolojn Moskn. Izraeli, si t gjith partnert e SHBA-s n Lindjen e Mesme n rajon, nuk ishin dakord.

  Por "ndarja" e Netanyahut nuk ishte e gjat dhe n dhjetor 2022, ai ishte kthyer n Olimpin politik t Izraelit, duke formuar kabinetin m t djatht n dekada. Gjrat me Uashingtonin u prkeqsuan edhe m shum. Bibi dhe qeveria e tij u dnuan pr qndrimin e tyre neutral ndaj konfliktit t Ukrains dhe, pr m tepr, pr reformn e siprprmendur gjyqsore, t ciln SHBA e konsideroi nj "krcnim pr vlerat dhe lirit demokratike n Izrael". M 20 mars 2023, Biden pati nj bised telefonike me Netanyahun, gjat s cils ai ngriti edhe nj her rndsin e demokracis pr marrdhniet SHBA-Izrael dhe ofroi drejtprdrejt mbshtetje pr gjetjen e nj kompromisi pr shtjen e reforms n drejtsi.

  Por kriza vetm u thellua. Pas pezullimit t reforms n drejtsi, Biden u tha mediave se Izraeli "nuk mund t shkoj m n kt rrug" dhe shprehu shpresn se kryeministri izraelit do t braktiste planet e tij. Si prfundim, presidenti amerikan vuri n dukje se ai nuk kishte ndrmend ta ftonte Netanyahun n Shtpin e Bardh "n t ardhmen e afrt", gj q e rndonte at. T nesrmen, Netanyahu u prgjigj: "Izraeli sht nj vend sovran q merr vendimet e tij sipas vullnetit t popullit t tij, jo bazuar n presionin nga jasht, duke prfshir edhe miqt m t mir".

  Ngjarjet e 7 tetorit nuk bn asgj pr t prmirsuar marrdhniet tashm t tensionuara t Netanyahut me Uashingtonin. Administrata Biden mbshteti Izraelin, duke rritur pranin e tij ushtarake n rajon. Dhoma e Prfaqsuesve e SHBA miratoi nj projekt-ligj pr t ndar 14 miliard dollar ndihm pr Izraelin dhe ndihma n municione dhe arm pr Izraelin gjithashtu u rrit ndjeshm. Megjithat, autoritetet amerikane ishin jashtzakonisht t paknaqur me operacionin toksor t IDF n Gaza. Prpjekjet e shumta pr t br presion ndaj Netanyahut dhe pr t prfunduar nj marrveshje armpushimi ishin t pasuksesshme. Kryeministri izraelit shprfilli t gjitha "vijat e kuqe" t administrats Biden .

  Udhtimi i rivalit t Netanyahut Benny Gantz n SHBA m 4 mars dhe negociatat e tij me zyrtart amerikan nuk u koordinuan me kryeministrin. Shum e pan kt si nj prpjekje t SHBA pr t hequr Netanyahun dhe pr ta zvendsuar at me Gantz, gj q vetm sa prkeqsoi mosmarrveshjet midis vendeve.

  Deri m 7 prill, konflikti aktual midis Hamasit dhe Izraelit do t jet gjasht muajsh, por ende nuk ka nj zgjidhje n horizont. Uashingtoni, s bashku me lojtart rajonal Katar dhe Egjipt, u ​​prpoqn t arrinin nj marrveshje armpushimi prpara fillimit t muajit t shenjt mysliman t Ramazanit, por gjithka ishte e kot.

  M 7 mars, n nj bised me senatorin demokrat Michael Bennet, Biden tha: "I thash Bibit: do t kemi nj takim "ejani n Jezusin". N nj intervist me MSNBC m 9 mars, ai shpjegoi se n jug t shtetit t tij t lindjes, Delaware, shprehja "eja te Jezusi" prdoret pr t nnkuptuar "nj takim serioz". "Un e njoh Bibin pr 50 vjet dhe ai e kuptoi se far dua t thoja," tha udhheqsi i SHBA, duke shtuar se "pr mendimin tim, [Netanyahu] i bn m shum dm Izraelit sesa e ndihmoi at, duke br q pjesa tjetr e bots t largohej. kundr asaj q prfaqson Izraeli. Dhe un mendoj se ky sht nj gabim i madh.

  Netanyahu u prgjigj duke thn: "Un nuk e di se far donte t thoshte presidenti, por nse ai donte t thoshte q un po ndjek politika kundr shumics s publikut izraelit dhe se kjo dmton interesat e Izraelit, ather ai gabon n t dyja aspektet." Ne do t shkojm atje. Ne nuk do t trhiqemi nga kjo. E dini, edhe un kam nj 'vij t kuqe'. A e dini cila sht ajo 'vij e kuqe'? Pr t siguruar q 7 tetori t mos ndodh m kurr. Nuk do t ndodh m kurr, shtoi Bibi, duke iu referuar operacionit n qytetin palestinez Rafah, t cilin Uashingtoni e kundrshton.

  N prmbledhje, mund t vrehet se n t vrtet, marrdhniet e Netanyahut me administratn Biden po prkeqsohen n sfondin e lufts n Gaza dhe turbulencave globale. Shtpia e Bardh nuk dshiron t kuptoj se Netanyahu i vendos interesat e qeveris s tij mbi gjithka tjetr, edhe nse ato bien ndesh me interesat amerikane. Ose ndoshta ai e kupton, por nuk sht i gatshm t bj prpjekje pr t gjetur nj kompromis.

  Pavarsisht ftohjes aktuale dhe mosmarrveshjeve t caktuara, interesat e prbashkta strategjike dhe lidhjet afatgjata midis vendeve mbshtesin nj partneritet t fort t aft pr t'i br ball sfidave dhe ndryshimeve n skenn ndrkombtare. Pr vet Netanyahun, SHBA-ja sht nj partner i rndsishm dhe i domosdoshm, me t cilin ai sht i njohur ngusht. Pr m tepr, shum n korridoret izraelite t pushtetit presin nj fitore pr Donald Trump n zgjedhjet e nntorit, duke besuar se nse ai kthehet n detyr, marrdhniet midis vendeve do t rregullohen.

  Burimi: RT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 02-04-2024 m 00:08

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Izrael: Amerikant i bjn pu ta rrzojn nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian n

  Izraeli vret gjeneralin e lart iranian

  Gjenerali i IRGC-s, Mohammad Reza Zahedi, ishte mes t vdekurve n nj sulm ajror n Damask

  Emri: 660aee6585f54045fd699054.jpg

Shikime: 135

Madhsia: 35.6 KB
  Shrbimet e urgjencs punojn n nj ndrtes t shkatrruar t goditur nga nj sulm ajror n Damask, Siri, t hnn, 1 prill 2024. AP Photo/Omar Sanadiki

  Gjeneral brigade Mohammad Reza Zahedi i Korpusit t Gards Revolucionare Islamike t Iranit (IRGC) u vra n nj sulm ajror izraelit n Damask, Siri.

  Sulmi i s hns shkatrroi nj ndrtes ngjitur me ambasadn iraniane n Damask, duke vrar t paktn gjasht persona, sipas Agjencis Arabe Siriane t Lajmeve (SANA). Mediat iraniane e identifikuan ndrtesn si konsullata iraniane dhe rezidenca e ambasadorit. Agjencia iraniane e lajmeve Tasnim identifikoi Zahedi, nj komandant i lart n Forcn Quds t IRGC-s, si n mesin e t vrarve. Msohet se sht vrar edhe zvendsi i tij.

  Sipas nj korrespondenti t Reuters n Damask, konsullata ishte "rrafshuar", n at q u prshkrua si "nj prshkallzim befasues i dukshm i konfliktit n Lindjen e Mesme q do t vinte Izraelin kundr Iranit dhe aleatve t tij".  Izraeli nuk ka komentuar mbi sulmin. Jeruzalemi Perndimor rrall i pranon sulmet e tij ajrore kundr Siris, t cilat Damasku i ka denoncuar vazhdimisht si shkelje t sovranitetit t saj.

  Sulmi n konsullat sht "shkelje e t gjitha konventave ndrkombtare", tha ministri i jashtm iranian Hossein Amir-Abdollahian n nj telefonat me homologun e tij sirian, sipas mediave iraniane. Ai shtoi se Teherani do ta mbaj Izraelin prgjegjs. Ambasadori i Iranit n Siri tha se prgjigja do t jet "e ashpr", sipas Reuters.

  Forca Quds sht krahu i inteligjencs ushtarake dhe operacioneve jokonvencionale t IRGC-s. Zahedi thuhet se ishte n krye t operacioneve t saj n Siri dhe Liban. Komandanti i saj m i famshm, gjenerali Qassem Soleimani, u vra n janar 2020 nga nj dron amerikan, teksa vizitonte Bagdadin, Irak.

  Nj tjetr komandant i Forcave Quds, gjenerali Razi Mousavi, u vra n Damask dhjetorin e kaluar , gjithashtu nga nj sulm ajror izraelit q nuk u pranua zyrtarisht.


  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Izrael: Amerikant i bjn pu ta rrzojn nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian n

  Teherani zotohet t hakmerret pr gjeneralt e vrar

  Irani do t marr "kundrmasa" kundr SHBA-s dhe Izraelit lidhur me sulmin ajror t fundit n Siri

  Irani sht zotuar t hakmerret kundr Izraelit dhe SHBA-s n prgjigje t sulmit ajror n Siri, i cili vrau nj grup komandantsh t lart t Teheranit.

  Korpusi i Gards s Revolucionit Islamik (IRGC) konfirmoi se shtat oficer, duke prfshir gjeneralt brigade Mohammad Reza Zahedi dhe Mohammad Hadi Haji Rahimi, u vran n sulmin ajror n ndrtesn e konsullats iraniane n Damask t hnn. Zahedi ishte nj komandant i lart i Forcave Quds – njsia e IRGC-s e ngarkuar me operacione jasht shtetit – dhe Rahimi ishte zvendsi i tij.

  Zyrtart n Siri dhe Iran kan fajsuar Izraelin pr sulmin. “Republika Islamike e Iranit, ndrkoh q rezervon t drejtat e saj pr t marr kundrmasa, vendos pr llojin e reagimit dhe ndshkimit t agresorit”, tha zdhnsi i Ministris s Jashtme Nasser Kanaani n nj deklarat t cituar nga agjencia e lajmeve IRNA.

  Ministri i Jashtm Hossein Amir-Abdollahian paralajmroi n X (ish-Twitter) se aleati i ngusht i Izraelit, SHBA, "duhet t mbahet prgjegjs".

  Izraeli nuk ka komentuar mbi sulmin. Qeveria izraelite rrallher pranon publikisht sulmet ajrore n Siri, t cilat Damasku i ka denoncuar vazhdimisht si shkelje t sovranitetit t saj.

  Qeveria izraelite ka akuzuar Iranin pr organizimin e sulmit vdekjeprurs t 7 tetorit ndaj qytetarve izraelit, i cili nisi luftn e vazhdueshme me grupin militant palestinez Hamas. Muajin e kaluar, Forcat Mbrojtse t Izraelit (IDF) goditn ata q than se ishin militant t lidhur me Iranin n Liban.

  Teherani sht zotuar t vazhdoj mbshtetjen e tij pr Hamasin dhe grupet e tjera palestineze, por kmbnguli se Hamasi kishte vendosur t pushtonte vet territorin izraelit.


  Burimi: RT

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Izrael: Amerikant i bjn pu ta rrzojn nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian n

  Netanyahu miraton 'planin operativ' pr t sulmuar Rafah n Gaza

  Operacioni n qytetin jugor t Gazs sht i nevojshm pr t "mposhtur" grupin militant t Hamasit, kmbngul kryeministri izraelit.

  Emri: 6609c3c520302761586db8cb.jpg

Shikime: 66

Madhsia: 16.7 KB
  Getty Images / Sean Gallup

  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu prsriti t dieln vendosmrin e tij pr t nisur nj ofensiv t re n Gazn jugore, duke synuar qytetin Rafah. Operacioni i afrt sht absolutisht i nevojshm pr t arritur nj "fitore" mbi Hamasin, kmbnguli ai.

  Kryeministri zbuloi se ai kishte miratuar tashm nj "plan operacional" pr shtyrjen e prtrir n Gazn jugore, duke pretenduar se ushtria izraelite ishte e prgatitur pr "evakuimin e popullsis civile dhe pr ofrimin e ndihms humanitare".

  "Kjo sht gjja e duhur si n aspektin operacional ashtu edhe ndrkombtar," tha ai, duke iu referuar me sa duket presionit n rritje me t cilin po prballet Izraeli koht e fundit pr veprimet e tij n Gaza dhe shkeljet e pretenduara t t drejtave humanitare gjat operacionit.

  “Kjo do t marr koh, por do t bhet. Ne do t hyjm n Rafah dhe do t eliminojm batalionet e Hamasit atje pr nj arsye t thjesht: Nuk ka fitore pa hyr n Rafah dhe nuk ka fitore pa eliminuar batalionet e Hamasit atje”, shpjegoi ai.

  Netanyahu i dha komentet n nj fjalim pas nj takimi me t afrmit e pengjeve izraelite, q ende supozohet se mbahen nga Hamasi n Gaza. Kryeministri kmbnguli se ai ka br mos pr t'i shptuar ata.

  “Ata q thon se nuk po bj gjithka pr t kthyer pengjet, gabojn dhe mashtrojn, dhe ata q e din t vrtetn dhe ende e prsrisin kt gnjeshtr, po shkaktojn pikllim t panevojshm te familjet e pengjeve”, tha ai.

  Netanyahu ka shpallur n mnyr t prsritur gatishmrin e tij pr t sulmuar Rafahun, pavarsisht se far ndodh gjat javs s kaluar, pasi Uashingtoni refuzoi t vr veton ndaj nj rezolute t Kshillit t Sigurimit t OKB-s q bn thirrje pr nj armpushim t menjhershm n Gaza t hnn e kaluar. SHBA e ka paralajmruar vazhdimisht Izraelin kundr sulmit n Rafah, duke argumentuar se masa do t prkeqsonte n mnyr drastike situatn pr civilt palestinez t zhvendosur.

  Izraeli filloi operacionin n Gaza pas nj inkursioni t militantve t Hamasit n pjesn jugore t vendit tetorin e kaluar. Gjat sulmit, mbi 1200 njerz u vran dhe rreth 240 u drguan n Gaza. Fushata izraelite shkaktoi dme t rnda n enklavn palestineze, duke ln t paktn 32,000 njerz t vdekur, sipas Ministris palestineze t Shndetsis.

  Burimi: RT

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Izrael: Amerikant i bjn pu ta rrzojn nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian n

  Bashkshortja e presidentit amerikan krkes Biden: Joe, ndaloje luftn n Gaza!

  Emri: Jill-Biden-JOe.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 34.7 KB

  Jill Biden i ka krkuar privatisht bashkshortit t saj, president i SHBA, Joe Biden q t’i jap fund lufts midis Izraelit dhe Hamasit dhe krizs n Gaza.

  Ndrsa fliste me nj grup lidersh t komunitetit mysliman n Shtpin e Bardh t martn, presidenti thuhet t ket deklaruar se, zonja e par i kishte thn atij: “t ndaloj, ndaloje tani, Joe”.

  Joe Biden thuhet se e bri vrejtjen pasi nj mjek q kishte trajtuar t plagosurit n Gaza i shpjegoi se gruaja e tij nuk donte q ai t merrte pjes n takim, sipas Salima Suswell, themeluese e Kshillit t Lidershipit Musliman, e cila ishte gjithashtu e pranishme n kt takim.

  Presidenti u prgjigj se ndan t njjtat pikpamje me gruan e tij sa i takon konfliktit.

  Suswell i tha NBC News se ajo shnoi deklaratat e presidentit sepse u prek kur dgjoi se zonja e par ishte kaq e shqetsuar pr luftn n Gaza.

  Lutja e zonjs s par vjen pasi organizatat e t drejtave t njeriut paralajmrojn lidert botror se palestinezt e pafajshm po prballen me krcnimet e uris dhe smundjeve dhe kan gjithnj e m pak akses n ndihma humanitare.

  Vetm kt jav, shtat puntor t Kuzhins Qendrore Botrore t cilt po shprndanin ushqim pr civilt n Gaza u vran nga nj sulm ajror izraelit.

  Ndrsa lufta n Gaza po vazhdon, m shum demokrat i kan br presion presidentit Biden q t bj m shum pr t rritur ndihmn humanitare dhe pr t’i dhn fund lufts.

  Ligjvnsit n SHBA po hezitojn t mbshtesin legjislacionin q mbshtet Izraelin pa kufizime dhe krkojn q vendet q marrin ndihmn ushtarake nga SHBA, t respektojn ligjin ndrkombtar.

  Joe Biden ishte nj mbshtets i zjarrt i Izraelit n ditt e para pas sulmit t 7 tetorit, duke drguar ndihm ushtarake n luftn kundr Hamasit. Por n muajt e fundit, mbshtetja e tij sht zbehur pasi konflikti po bhet m i prgjakshm dhe m shum palestinez t pafajshm po vriten.

  Pas vrasjes s shtat puntorve humanitar, Biden filloi kritikn e tij m t ashpr ndaj Izraelit, duke thn se ata “nuk kan br mjaftueshm pr t shmangur sulmet ndaj jetve t pafajshme”.

  Edhe votuesit kan shprehur kundrshtimin ndaj pozicionit t Biden pr luftn n Gaza duke refuzuar t hedhin votat paraprake n favor t tij, n vend t ksaj duke i ln ato bosh.

  Megjithat ajo q Jill Biden i krkon bashkshortit t saj president sht kundrthnse me qndrimet e saj pr prfshirjen amerikane n konfliktet ndrkombtare. Kjo sht pjesrisht edhe pr shkak t shrbimit t Beau Biden n Gardn Kombtare t Ushtris s Delaware n 2003, gj q e oi at t shrbente n Irak n vitin 2008. Beau Biden u nda nga jeta disa vite m par nga tumori n tru.

  Gjithashtu, Zonja e par mbshteti vendimin pr trheqjen e trupave amerikane nga Afganistani.

  Joe Biden do t bisedoj me kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, gjat dits s enjte, pr mundsin e zgjidhjes s konfliktit.

  Balkanweb

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Izrael: Amerikant i bjn pu ta rrzojn nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian n

  Sulmi izraelit n Damask ishte terrorizm - Moska

  Kreu i Shrbimit t Inteligjencs s Jashtme t Rusis e quajti sulmin nj "hap t shmtuar dhe kriminal" t Izraelit

  Emri: 660c081520302769143c9d44.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 31.4 KB
  Rrnojat e nj ndrtese t aneksuar n ambasadn iraniane jan fotografuar nj dit pas nj sulmi ajror n Damask m 2 prill 2024 AFP / Louai Beshara

  Kreu i Shrbimit t Inteligjencs s Jashtme t Rusis (SVR), Sergey Naryshkin, e ka prshkruar sulmin ajror t s hns n Konsullatn iraniane n kryeqytetin sirian si nj sulm terrorist t kryer nga qeveria izraelite.

  Duke folur me gazetart pas nj takimi me homologt e tij bjellorus t martn, shefi i spiunazhit dnoi sulmin, i cili thuhet se vrau disa diplomat iranian si dhe shtat oficer t Gards Revolucionare Islamike t Iranit (IRGC), duke prfshir dy gjeneral - Mohammad Reza Zahedi dhe Mohammad Hadi Haxhi Rahimi.

  Naryshkin e prshkroi sulmin si "nj hap t shmtuar dhe kriminal n lidhje me shtetin sovran t Iranit dhe n lidhje me shtetin sovran t Siris, n territorin e t cilit u krye ky akt terrorist".

  Ai shtoi se SVR ka marr informacione shtes pr incidentin, dhe reagime nga vende t ndryshme, por nuk dha detaje t mtejshme.

  Ministria e Jashtme e Rusis ka dnuar gjithashtu bombardimin e kompleksit iranian n Damask, duke theksuar se do sulm ndaj misioneve diplomatike, t cilat mbrohen sipas konventave t Vjens pr marrdhniet diplomatike, jan t papranueshme.

  Ministria vuri n dukje se sulmi prbnte nj rrezik t lart pr civilt sirian, pasi ndrtesa ndodhet n nj zon banimi dhe paralajmroi se akte t tilla t pacip nga Izraeli mund t shkaktojn nj prshkallzim t madh n rajon.

  Izraeli ende nuk ka komentuar mbi sulmin, por zyrtart kan pranuar m par se kan shnjestruar forcat e lidhura me Iranin n territorin e Siris.

  Burimi: RT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 05-04-2024 m 11:42

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Izrael: Amerikant i bjn pu ta rrzojn nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian n


 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,957
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Izrael: Amerikant i bjn pu ta rrzojn nga pushteti, Njetanjahu vret gjeneralin iranian n

  Antari i kabinetit t lufts izraelite krkon zgjedhje t parakohshme

  Benjamin Netanyahu dhe rivali kryesor Benny Gantz jan prplasur pr qllimet e lufts t Izraelit dhe t ardhmen e Gazs

  Emri: 6658ae6020302716e7207c9f.jpg

Shikime: 4

Madhsia: 17.5 KB
  Benny Gantz mbrrin n Departamentin e Shtetit t SHBA n Uashington DC, 5 mars 2024 AFP / Drew Angerer

  Nj antar i kabinetit t lufts t kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, ka paraqitur nj projekt-ligj q krkon zgjedhje t parakohshme. Partia e Netanyahut e prshkroi projektligjin si nj "kapitullim" ndaj Hamasit.

  Projektligji u dorzua t enjten nga Partia e Unitetit Kombtar t Izraelit, nj bllok i prbr nga partia e qendrs s djatht Blu dhe Bardh, e udhhequr nga Benny Gantz dhe nj numr ligjvnsish t pavarur. Partia tha se Gantz kmbnguli n mbajtjen e zgjedhjeve prpara prvjetorit t par t sulmit t Hamasit ndaj Izraelit kt tetor.

  Partia Likud e Netanyahut ka qen n pushtet q nga viti 2022, e mbshtetur nga gjasht fraksione t ekstremit t djatht dhe ultra-ortodoks, t cilt kan krcnuar vazhdimisht se do t trheqin mbshtetjen e tyre nse Netanyahu u jep palestinezve ndonj lshim, t till si lejimi i ndihms humanitare n Gaza.

  Megjithat, koalicioni i Netanyahut nuk gzonte nj shumic t qndrueshme prpara lufts. Liberalt izraelit mbajtn protesta pothuajse do jav kundr reformave t tij t diskutueshme gjyqsore dhe prfshirjes n skandale t shumta korrupsioni.

  Sapo filluan luftimet n Gaza, kto shqetsime u mnjanuan dhe kryeministri solli Gantz, rivalin e tij kryesor, n kabinetin e tij t lufts me tre persona.

  N fillim t ktij muaji, Gantz krcnoi se do t jepte dorheqjen nga kabineti i lufts nse Netanyahu nuk nxirrte nj plan prej gjasht pikash pr Gazn pas konfliktit. Ndr krkesat e tij ishin kthimi i pengjeve izraelite t mbajtur ende n enklav, rrzimi i Hamasit dhe krijimi i nj "mekanizmi ndrkombtar t qeverisjes civile pr Gazn, duke prfshir element amerikan, evropian, arab dhe palestinez", ndrsa Izraeli do t merrej me sigurin. n territor.

  Krkesa prfundimtare e Gantz sht nj pik pengese pr Netanyahun, i cili ka refuzuar t prjashtoj nj kthim n nj pushtim t plot izraelit t Gazs. Ndrsa ky qndrim ka qetsuar palt e vijs s ashpr n qeverin e tij, ka shkaktuar gjithashtu nj prarje me antarin e tret t kabinetit t tij t lufts, ministrin e Mbrojtjes Yoav Gallant.

  Likud iu prgjigj me tallje projektligjit t Gantz. “Shprbrja e qeveris s unitetit sht nj shprblim pr [udhheqsin e Hamasit n Gaza, Jahja] Sinwar, nj kapitullim ndaj presionit ndrkombtar dhe nj goditje fatale pr prpjekjet pr t liruar pengjet tan,” tha partia.

  Pavarsisht nga popullariteti i tij i mjerueshm para lufts, vlersimi i miratimit t Netanyahut sht rritur javt e fundit. Nj sondazh i publikuar t mrkurn nga Channel 12 i Izraelit zbuloi se 36% e izraelitve zgjodhn Netanyahun dhe 30% zgjodhn Gantz kur u pyetn "kush sht m i prshtatshm pr t shrbyer si kryeministr?"

  Kto shifra prfaqsojn nj ndryshim thuajse total nga muaji i kaluar, kur 35% zgjodhn Gantz dhe 29% mbajtn ann e Netanyahut. Sondazhi i fundit tregoi gjithashtu Netanyahu prpara liderit t opozits qendrore Yair Lapid, 37% me 30%, dhe kryesuesin e ish-kryeministrit Naftali Bennett me 34% me 32%.


  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-03-2022, 13:05
 2. Shkenctari iranian: Kam shpikur makinn q punon me uj
  Nga Vinjol n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-12-2016, 17:25
 3. Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 27-03-2014, 07:47
 4. Francezt rrzojn kushtetutn evropiane n referendum
  Nga Kryeplaku n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 26-06-2005, 14:13
 5. Socialistt rrzojn heqjen e imuniteteve
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-05-2003, 20:37

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •