Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,908

  Njerzit humbn bishtin 25 milion vjet m par. Shkenctart zbulojn pse

  Mund t jet e vshtir t imagjinohet, por miliona vjet m par, paraardhsit tan kishin bisht t gjat ashtu si majmunt sot.
  Duke par mostrat e ADN-s t njerzve, majmunve pa bisht dhe majmunve, shkenctart zbuluan se ktij t fundit i mungon nj pjes e kodit gjenetik t ndar nga t dy t part.

  Kjo ndodhi jo nga mutacioni – termi shkencor pr ndryshimet brenda ADN-s – por nga nj tjetr kod gjenetik “cop” i njohur si AluY, i cili u fut rastsisht te njerzit e hershm dhe majmunt pa bisht gjat kohrave parahistorike, sipas studimit t publikuar pr “Nature”.
  "Ktu autort tregojn se nj mutacion i till ka pasur nj ndikim t thell n specien ton."

  Studiuesit nga Universiteti i Nju Jorkut ”Langone Health” mund t ken msuar m n fund se si njerzit e hershm bn nj hap t madh larg primatve paraardhs n procesin e evolucionit duke mos e rritur m bishtin, 25 milion vjet m par.

  "sht emocionuese t mendosh se sa mutacione t tjera komplekse si kjo mund t ken krijuar tipare t rndsishme gjat gjith evolucionit njerzor." t tilla shpesh mendohet se kan pasoja t kufizuara n evolucion,—tha biologu evolucionist Kirk Lohmueller pr Live Science.
  Megjithat, mbetet e paqart pse dhe si kompozimet e krijesave t lashta prcaktuan se humbja e bishtit ishte m e mira pr mbijetesn evolucionare.

  Eksperimentet me minj zbuluan se humbja e bishtit mund t prkoj gjithashtu me nj rritje t defekteve t tubit nervor, t cilat te njerzit mund t shkaktojn smundje si spina bifida – nj dhimbje kur shtylla kurrizore nuk prputhet si duhet me palcn kurrizore.
  -Paraardhsit tan dikur kishin bisht pr t'i ndihmuar ata t balanconin n pem. Fotografia: Bing AI / Dall-E 3

  https://www.ndtv.com/science/humans-...ut-why-5151184
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 03-03-2024 m 15:59

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-02-2016, 08:18
 2. Shkenctart zbulojn uj n planetin e largt
  Nga Vinjol n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-09-2014, 07:24
 3. Prgjigje: 71
  Postimi i Fundit: 26-07-2012, 14:56
 4. [B]Shkenctart britanik thon se kan krijuar spermn njerzore [/B]
  Nga pendex n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 09-07-2009, 09:37
 5. A kane evoluar njerezit ?
  Nga _picirruki_ n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-01-2008, 14:21

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •