Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Pse amerikant po bhen m budallenj?

  Pse amerikant po bhen m budallenj?

  I gjith sistemi yn arsimor ka nevoj pr nj revolucion

  Emri: GettyImages-819382468-e1547593693822.jpg

Shikime: 188

Madhsia: 29.6 KB

  Nga Joel Kotkin

  Perandorit e s ardhmes jan perandorit e mendjes, tha Winston Churchill. Dhe duke gjykuar nga gjendja e arsimit n Amerik, duket se t dyja kto perandori s shpejti mund t shemben. Mosfunksionimi sht i dukshm nga lart posht: nga postat e Ivy League deri te shkollat e mesme. T dy po prodhojn nj brez q sht i keqinformuar, analfabet dhe i panumrt. Me fjal t tjera, nj brez gjithnj e m i paprshtatshm pr t funksionuar si qytetar produktiv n nj demokraci.

  Mund t pritet, pra, q krijimi i nj grupi universitetesh dhe shkollash t reja t fokusuara n t br dika ndryshe do t dukej si nj domosdoshmri themelore. N fund t fundit, t rinjt po braktisin kolegjin me shumic, me regjistrime n rnie me 15% gjat dekads s fundit; n klasat e ulta, sht e zakonshme t dgjosh t flitet pr "shkolla zombie", produkt i m shum se 20% t nxnsve q "mungesojn n mnyr kronike".

  E megjithat, shfaqja e ktyre lastarve ende t vegjl e ka tmerruar institucionin arsimor. Disa pretendojn se ndryshimi i theksit drejt klasikve dhe atyre qytetare, q ndodh tani n vende t tilla si Kolegji i Ri i Florids, sht "zhvillim i keq" nga t djathtt e poshtr. N mnyr t ngjashme, sindikatat e msuesve kan rezistuar nj sr lvizjesh pr t krijuar shkolla arter t cilat rrisin zgjedhjen n sistemin publik sepse ato jan pjes e nj lufte kundr shkollave.

  N disa raste, mbrojtja e dshtimit sht befasuese. Shtetet blu si Illinois kan punuar pr t gjith, por kan eliminuar kartat, edhe pse Toka e Lincoln krenohet me 53 shkolla ku asnj student nuk mund t bj matematik n nivelin e klass dhe 30 ku asnj nuk mund ta bj kt n anglisht. Kto shkolla jan n mas drrmuese n ikago, ku nj rritje e konsiderueshme e shpenzimeve pr nxns q nga viti 2019 duket se nuk ka ndikuar.

  Megjithat, dshtimet e ikagos jan trsisht prfaqsuese. Vlersimet m t fundit Kombtare t Progresit Arsimor zbuluan se vetm 27% e nxnsve t klass s tet jan t aft n lexim, 20% n matematik, 22% n gjeografi dhe vetm 13% n Historin e SHBA. Bllokimet e Covid mund t ken prshpejtuar prkeqsimin, por rezultatet kan vazhduar t bien q nga prfundimi i pandemis. Rezultatet e IQ, t cilat ishin rritur pr dekada, tani po bien edhe n mesin e studentve t kolegjit.

  M me ndikim ktu sht radikalizimi gradual i arsimit, i cili e ka origjinn n krye t zinxhirit ushqimor. Tashm n vitin 2018, nj studim i 51 kolegjeve t vlersuara m t larta zbuloi se prqindja e liberalve ndaj konservatorve ishte prgjithsisht t paktn 8 me 1 dhe shpesh deri n 70 me 1. Pes vjet m von, pothuajse tre n pes profesor amerikan pranuan veten -censurimi pr t shmangur ofendimin e administratorve dhe studentve.

  Qndrimi ideologjik i kolegjeve elitare shpesh justifikohet duke iu referuar prkushtimit t tyre t ndritur ndaj drejtsis sociale. Por n realitet, sistemi arsimor sht br m elitar dhe m pak i lidhur me pjesn tjetr t shoqris. Ne jemi shum larg nga zgjerimi masiv i arsimit t lart gjat mesit t shekullit t 20-t, kryesisht prmes Projektligjit t GI dhe m von Aktit t Arsimit t Mbrojtjes Kombtare, si dhe prpjekjeve t paslufts pr t zgjeruar universitetet n MB dhe n mbar Evropn.

  Nj faktor i qart sht kostoja n rritje e nj arsimi universitar n SHBA, e cila, edhe pas prshtatjes me inflacionin, sht rritur me 180% q nga viti 1980. Harvard, Princeton, Stanford dhe Yale regjistrojn kolektivisht m shum student nga familjet n 1% m t lart t Shprndarja e t ardhurave sesa nga familjet n 60%.

  Edhe n nivelin e shkolls s mesme, shum sisteme shtetrore zgjedhin t vendosin shenjat e tyre n indoktrinimin progresiv. Sistemi K-12 i Kalifornis, pr shembull, dshton t edukoj shumicn e studentve t saj: m pak se gjysma prmbush standardet kombtare pr shkrim-leximin, ndrsa vetm nj e treta prmbushin standardet pr matematikn. Zgjidhja e shtetit sht n thelb ulje e standardeve; shum prpara se studentt t ken njohuri mbi bazat dhe metodn shkencore, kurrikula e matematiks prfshin nj theks te "drejtsia sociale" dhe mandaton programe t zhytura n katastrof klimatike.

  Prandaj, nuk sht udi q sistemi arsimor nuk arrin t prodhoj puntort e nevojshm pr pundhnsit. Kta t fundit, n veanti, vn n dukje mungesn e "aftsive t buta" te puntort e rinj, si aftsia pr t menduar n mnyr kritike, si dhe pritshmrit e tyre "joreale" pr punn. Edhe pse shkollat e biznesit, veanrisht ato elitare, shtyjn tema t tilla si teoria kritike e racs, afrsisht gjysma e t gjitha korporatave t mdha tani po eliminojn diplomat e kolegjit si nj kusht pr punsim.
  "Kur i dgjon kto gjra," m thot profesori i shtetit t Arizons, Paul Carrese, "nuk di t qeshsh apo t qash." Megjithat, prkundr gjith ksaj, ai sugjeron gjithashtu se "jemi n fund t nj spiraleje n rnie", ku "humbja e besimit n arsim sht br nj thirrje zgjimi".

  N pjesn m t madhe, institucionet e reja q krkojn t ofrojn nj oaz n shkrettirn arsimore t Ameriks po krijohen n shtete t kuqrremta, duke prfshir Florida, Karolinn e Veriut, Teksas, Tenesi dhe Ohajo. N disa vende, kto funksionojn si departamente; n t tjera si shkolla t veanta paralele. N Universitetin e Teksasit, pr shembull, shkolla e re Civitas krkon t prfitoj nga braktisja me shumic e arsimit qytetar nga profesori.

  Dhe n t tjera, ka lvizje pr t krijuar universitete krejtsisht t veanta, veanrisht Universitetin e Austin (UATX) dhe Kolegjin Ralston me qendr n Savannah. Shfaqja e ktyre institucioneve reflekton n nj mas t madhe tjetrsimin e klass s donatorve; vitet e fundit, shum donator kryesor kan anuluar dhuratat e tyre pr kolegjet elitare dhe n vend t ksaj po financojn shkolla t reja brenda dhe jasht hierarkis aktuale arsimore.

  Nj revolucion paralel po merr form ngadal edhe n nivelin e shkolls s mesme. Pr vite t tra, ka qen e qart se shkollat katolike kan tejkaluar ato publike dhe po kan nj ndikim veanrisht pozitiv tek meshkujt e qytetit. Fmijt q shkonin n kto shkolla kan dy her m shum gjasa t diplomojn nga kolegji se sa kolegt e tyre me mendje m laike, vren sociologia Tulane, Ilana Horwitz. N prgjithsi, nxnsit q ndjekin shkollat katolike gjithashtu i kalojn lehtsisht shkollat publike, me rezultatin e tyre mesatar n klasn e katrt afrsisht 1.5 nivele t klass prpara.

  E megjithat, e vrteta sht se shkollat katolike pengohen nga shtjet financiare t kishs dhe prballen me kufizime n zgjerimin e tyre; shkollat private t krishtera, t cilat vazhdojn t gzojn rritje t qndrueshme, jan shum prjashtim. Ndryshuesi i madh i lojs, pra, mund t provoj t jet rritja e shpejt e shkollave charter t financuara nga publiku, numri i t cilave sht dyfishuar q nga viti 2005, ndrsa numri i studentve sht rritur me m shum se trefish. Edhe pse disa nga kto shkolla jan infektuar nga ideologjia progresive, ato kan tejkaluar vazhdimisht rivalt e tyre tradicional t shkollave publike pr sa i prket rezultateve akademike.

  Aktualisht, kto alternativa jan pak m shum se gjilpra n sistemin arsimor t godins kolosale. Megjithat, ata mund t parashikojn fillimin e nj prpjekjeje t prbashkt pr t shptuar arsimin nga edukatort dhe ideologjia e tyre mbizotruese. Universitetet dhe shkollat e mesme dikur ishin motor t lvizshmris dhe kulturs qytetare. Ata duhet t bhen prsri t till - ose t rrezikojn izolimin, rnien dhe, n fund t fundit, t parndsishme.

  Joel Kotkin sht antar presidencial n t ardhmen urbane n Universitetin Chapman dhe drejtor ekzekutiv i Institutit t Reforms Urbane. Libri i tij i ri, ARDHJA E NEO-FEUDALIZMIT, tashm doli nga Encounter.

  Burimi: Unherd

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Jetmiraaa (01-03-2024)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
  Antarsuar
  03-11-2023
  Vendndodhja
  Tok
  Postime
  738

  Pr: Pse amerikant po bhen m budallenj?

  Jo vetm USA,por edhe EUROPA e ka kt problem.
  Sot t rinjt merren me Tik_Tok,jo me studime.
  Shumica prdorin rrjetet sociale pr t ardhurat e tyre.
  Sot rinia sht e prirur drejt krimit.
  Po i vjen fundi njerzimit mesa duket.

 4. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: Pse amerikant po bhen m budallenj?

  disa interpretime prfshijn:

  1. Ndikimi i materializmit: obsesioni pr pasurin materiale dhe prfitimet e jashtme ndikojn n humbjen e kuptimit dhe qllimit t jets. N kt kontekst, interpretohet se rritja e materializmit n shoqrin amerikane po on drejt nj mungese t ndrgjegjsimit dhe qllimit t thell t jets, q nnkupton "budallenj".

  2. Kriza e vlerave: disa tendenca negative n shoqrin amerikane si shenja t nj krize t vlerave morale dhe etike. Nse perceptohet se shoqria po humbet vlerat tradicionale t respektit, t solidaritetit dhe t integritetit moral, shihet si shenj e dobsimit intelektual ose "budallenj".

  3. Paaftsia pr t kuptuar nevojat e thella t shpirtit: Nse shoqria amerikane ka nj trend drejt orientimit t vmendjes s saj vetm n aspektet materiale t jets dhe neglizhon nevojat e thella t shpirtit dhe prparimit personal, kjo interpretohet si nj form e "budallallkut"

 5. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,770
  Postimet n Bllog
  18

  Pr: Pse amerikant po bhen m budallenj?

  EKSKLUZIVE
  Lufta e Ameriks pr t shptuar shkrimin e dors nga zhdukja ndrsa IQ-t fillojn t bien pr her t par dhe msuesit paralajmrojn se disa 20-vjear nuk mund t nnshkruajn m eqe


  - Amerikant raportuan se nuk kishin shkruar nj shnim apo letr personale pr pes vjet
  - Njerzit e kan t vshtir t lexojn dorshkrimin e tyre dhe t t tjerve
  - Studimet tregojn se shkrimi mund t rris aftsit njohse t trurit

  Nga NIKKI GAZETARJA KRYESORE E SHKENCS PR DAILYMAIL.COM

  PUBLIKUAR: 13:09 EDT, 22 prill 2024 | PRDITSUAR: 14:44 EDT, 22 prill 2024

  Disa shtete amerikane po prpiqen t parandalojn zhdukjen e shkrimit t dors, ndrsa klasat gjithnj e m shum ndrrojn stilolapsin dhe letrn me tableta dhe kompjuter.

  Qeveria e SHBA-s e hoqi aftsin nga kurrikula baz n 2010 pr shkak t pretendimeve se krkonte koh dhe nuk do t ishte e dobishme n epokn e teknologjis, gj q nnkuptonte se shkollat ​​mund t prqendroheshin n ort e shtypjes.

  Shkrimi i dors konsiderohet si nj aftsi e shklqyer motorike q stimulon dhe sfidon trurin, por me shkollat ​​q i drejtohen teknologjis, disa msues ankohen se studentt mezi mbajn nj laps, por mund t rrshqitin dhe t klikojn dy her n pajisjet e tyre.


  Nxnsit me aftsi t kufizuara n t nxn si disgrafia - kur fmijt din t lexojn, por kan vshtirsi n shkrimin e letrave - mund t preken gjithashtu sepse metodat e tejkalimit t aftsis s kufizuar krkojn q ata t praktikojn shkrimin me dor.

  Studimet e mparshme kan zbuluar se rezultatet e IQ kan rn pr her t par n nj shekull dhe kan treguar se teknologjia mund t jet fajtore.

  Msuesit, prindrit dhe ekspertt me t cilt foli DailyMail.com than se po shihnin fmij dhe t rinj t cilt nuk din t nnshkruajn emrin e tyre ose t lexojn kursive.

  Emri: 83871941-13273363-image-a-365_1713559435439.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 48.9 KB
  Shkrimi i dors nuk po prdoret n shkolla si dikur, dhe ekspertt thon se kan vn re se nxnsit kan probleme me mbajtjen e lapsit, por jan n gjendje t klikojn dy her ose t rrshqisin n nj pajisje dixhitale.

  Emri: 83871345-13273363-Handwriting_isn_t_being_used_in_schools_like_it_once_was_and_exp-a-3_171379612.jpg

Shikime: 34

Madhsia: 34.8 KB
  Shkrimi i dors nuk po prdoret n shkolla si dikur, dhe ekspertt thon se kan vn re se nxnsit kan probleme me mbajtjen e lapsit, por jan n gjendje t klikojn dy her ose t rrshqitin n nj pajisje dixhitale. hequr nga standardi baz i prbashkt n 2010

  Emri: 83871343-13273363-image-a-361_1713559379549.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 18.0 KB
  Ekspertt u kan krkuar shkollave q t fusin prsri kurrikuln n kurrikul, duke prmendur nevojn pr t kuptuar dokumentet historike. N foto: Kursivi i shkruar prpara se t hiqej nga standardi baz i prbashkt n 2010

  Projektligje t reja legjislative jan miratuar n shtete si Kalifornia dhe Nju Jorku q krkojn nga nxnsit e moshs gjasht deri n 12 vje t msojn shkrimin kursive , por t tjerat jan ende duke avancuar n legjislaturn e shtetit ndrsa disa ende hezitojn t kthehen duke prfshir Kolorado , Nju Meksiko dhe Nevada .

  "Do t doja q [nxnsit] t msonin se si t shkruanin n kursive," tha pr DailyMail.com Tracy Bendish, nj terapiste e autizmit n ABA pr shkollat ​​publike Jefferson.

  "Por sht si telefoni n mur," tha ajo. 'Gjithnj e m pak i prdorur dhe m pas nuk sht m atje'.

  Ekziston nj pabarazi e madhe arsimore midis shkollave q kan lehtsisht akses n pajisje kundrejt atyre q nuk kan, duke shkaktuar at q quhet ndarja dixhitale.

  Studentt q kan akses m t mir n teknologji do t ken sukses m t mir arsimor sesa ata q nuk kan, gj q sht veanrisht shqetsuese pasi m shum msues i drejtohen teknologjis n kurset e tyre.

  "Ndarja dixhitale ka prekur student individual n t njjtn shkoll, si dhe grupe studentsh npr rrethe, duke ulur rezultatet akademike t studentve dhe rretheve me t ardhura t ulta, t pashrbyer", sipas Universitetit Amerikan .

  Vitin e kaluar, studiuesit n Universitetin e Oregon dhe Northwestern raportuan se rezultatet e IQ kishin rn sepse teknologjia shkurton hapsirn e vmendjes dhe zvoglon nevojn pr t menduar thell.

  Ekspertt u kan krkuar qeverive dhe administratorve t shkollave q t rikthejn shkrimin e dors n shkolla, duke prmendur nxnsit e klass s gjasht q kan vshtirsi t mbajn nj laps, por mund t prdorin pajisjet dixhitale me lehtsi.

  Dr. Lori Koerner, ndihms mbikqyrse pr Distriktin Shkollor Qendror t Riverhead n Nju Jork, tha pr DailyMail.com se sht thelbsore q nxnsit e shkollave fillore dhe t mesme t msohen kursive.

  “Megjithse teknologjia ka prfitimet e saj, fmijt duhet t jen n gjendje t lexojn kursive n rast se nj dokument u paraqitet gjat udhtimit t tyre.

  “Ata me siguri, t paktn, duhet t din se si ta nnshkruajn emrin e tyre”, tha Koerner.

  "Kam hasur shum student t mesm dhe kandidat pr punsim q nuk mund t nnshkruajn dokumente n lidhje me procesin e tyre t hyrjes n bord."

  Msuesit dhe kolegt vazhdojn t luftojn me shkrimin e paprshtatshm dhe nj sondazh i vitit 2021 i kryer nga OnePoll n emr t Bic USA Inc. zbuloi se 45 pr qind e amerikanve kan vshtirsi t lexojn shkrimin e tyre, ndrsa nj 70 pr qind tronditse raportuan se kan probleme me leximin e shnimeve ose raporteve. nga kolegt e tyre.

  Disa njerz kan shprehur pikpamje t ngjashme, duke thn se nnshkrimi i dokumenteve t rndsishme do t bhet nj praktik stresuese pa aftsin pr t shkruar kursive.

  “Mbaja ime 20 vjeare lufton pr t nnshkruar nj ek”, tha Kimberly Jacovino nga Monroe, Connecticut.

  “sht shum e rndsishme dhe duhet t kthehet n t gjitha shkollat”, shtoi ajo.

  N vazhdn e kthimit n tastier n vend t shkrimit me dor, edukatort zbuluan se nivelet e IQ-s s studentve po tkurren dhe fajsuan teknologjin n klas, raportoi Psychology Today .

  Hetty Roessingh, nj profesoresh e merituar e arsimit n Universitetin e Calgary-t i bri jehon ksaj ndjenje, duke thn se pesvjeart nuk po prmbushin standardet akademike pr shkak t aksesit t pajisjeve dixhitale.

  Roessingh ka mbrojtur prej kohsh q shkollat ​​t shtyjn shkrimin e dors dhe kursive tek fmijt, sepse sht nj mjet i rndsishm pr t prfshir kompleksin dhe qarkun e trurit t dors q nxit kujtesn dhe marrjen e informacionit q thjesht nuk e bn t shtypurit.

  Nj studim i ri i publikuar n shkurt nga studiuesit n Universitetin Norvegjez t Shkencs dhe Teknologjis (NTNU) zbuloi se shkrimi i dors lidhet me rritjen e funksionit kognitiv t trurit, aftsive motorike dhe kujtess.

  “sht e rndsishme t kuptojm se truri ndjek parimin e 'prdor ose humbas', tha Audrey van der Meer, autori kryesor i studimit dhe profesori i neuropsikologjis n NTNU.

  “Kur shkruani me dor, pjesa m e madhe e trurit sht aktive”, vazhdoi ajo.

  “Kjo krkon q truri t komunikoj midis pjesve t tij aktive, gj q, nga ana tjetr, e vendos trurin n nj gjendje q i ndihmon fmijt dhe t rriturit t msojn m shum dhe t mbajn mend m mir”, tha van der Meer.

  Emri: 83254495-13273363-image-a-281_1713387462077.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 126.2 KB
  Projektligjet e reja legjislative tani po krkojn q studentt e moshs 6 deri n 12 vje t msojn shkrimin kursive dhe ekspertt argumentojn se sht e nevojshme t lexohen dokumente historike si Deklarata e Pavarsis

  Emri: 83254187-13273363-image-a-279_1713387450167.jpg

Shikime: 36

Madhsia: 98.9 KB
  Dokumentet e tjera, si ditari i Anne Frank (n foto), mund t humbasin nse shkollat ​​nuk e mbajn kursin si pjes e kurrikuls.

  Shkollat ​​ndaluan msimin e kursive n vitin 2010, kur shumica e shteteve t SHBA miratuan ato q quhen Standardet e Prbashkta t Shtetit Brtham , t cilat vendosn standarde pr leximin dhe matematikn, por nuk prfshinin kursiven si pjes t kurrikuls s rekomanduar.

  N at koh, kritikt than se prpjekjet e msimdhnies do t shpenzoheshin m mir pr zhvillimin e aftsive t reja si kodimi dhe tastierja, ndrsa t tjert e quajtn stilin e t shkruarit 'mods s vjetr'.

  Kur e hoqn kursiven nga thelbi i prbashkt, ligjvnsit argumentuan se kursive krkon koh dhe nuk do t ishte aq e dobishme sa aftsit e tjera si shkrimi, q do t'u duheshin studentve pr t kaluar n shkolln e mesme dhe t mesme,' nj zdhns i athershm i Departamentit t Gjeorgjis. i Arsimit tha n at koh pr ABC News .

  Kursive gjithashtu nuk ishte n testet q renditnin shkollat ​​sipas ligjit "No Child Left Behind", i cili u vendos nga Administrata Bush n 2002 dhe prfundoi n 2015.

  Shkollat ​​zakonisht do ta prshtatnin kurrikuln e tyre t t msuarit rreth asaj q krkohej n baz t Aktit No Child Left Behind (NCLB) i cili prcakton standardet pr performancn akademike q t gjitha shkollat ​​duhej t prmbushnin.

  Nse vazhdimisht nuk arrinin t prmbushnin standardet e NCLB, shteti kishte t drejt t ndryshonte ekipin drejtues t shkolls apo edhe t mbyllte shkolln.

  Dyzet e nj shtete miratuan kurrikuln baz t prbashkt dhe ndrsa individualisht ata ishin n gjendje t zgjidhnin t jepnin msime kursive, Kalifornia dhe Massachusetts ishin ndr t paktat shtete q u zgjodhn.

  Afrsisht gjasht vjet m von, 14 shtete rifutn stilin e t shkruarit n t gjitha klasat, dhe deri n vitin 2019, ky numr u rrit n 20 shtete.

  Asambleistja demokrate Sharon Quirk-Silva prezantoi nj projekt-ligj n Kaliforni vitin e kaluar, duke prmendur nevojn q studentt jo vetm t jen n gjendje t shkruajn n kursive, por edhe ta lexojn at.

  Projektligji i Kalifornis do t hyj n fuqi pr vitin e ardhshm shkollor 2024-2025, por fatura t ngjashme jan ende n pritje n shtete si Kentaki , ku, nse miratohet, do t zbatohen n vitin akademik 2025-2026.

  Shtytja sht gjithashtu n prgjigje t teknologjis gjithnj n rritje t inteligjencs artificiale, pr t ciln Quirk-Silva besonte se do t'i bnte msuesit t'u kthehen provimeve t eseve t shkruara me dor, duke krkuar aftsin e studentve pr t shkruar n kursive, sepse sht m e shpejt se e shtypur.

  Emri: 83564711-13273363-image-a-104_1712942845277.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 45.8 KB
  Nj studim i ri zbuloi se shkrimi i dors kontribuon n ndjeshmrin dhe kujtesn dhe shkakton nj prgjigje njohse. N foto: Audrey van der Meer, autori kryesor i studimit dhe profesori i neuropsikologjis n NTNU me Katja q teston reagimin kognitiv t trurit t saj ndaj shtypjes kundrejt shkrimit t dors

  Nse shkrimi i dors zhduket, do t ishte nj humbje e madhe pr t kuptuar historin ose pr t'u lidhur me t kaluarn ton, tha Roessingh.

  "Bhet fjal pr njohjen e mishruar dhe qarkun pas mesazheve personale q jan t dobishme si pr personin q e ka shkruar at ashtu edhe pr personin q e lexon," tha ajo.

  Shkrimi i dors, veanrisht kursive, paraqet iden e asaj q quhet njohje e mishruar, q do t thot se vepron si nj els pr t kyur n kujtesn tuaj.

  Kjo e bn gjithnj e m t rndsishme pr fmijt q t shkruajn me dor dhe t msojn kursive, sepse ata jan "qnie n thelb prekse dhe ndijore q marrin botn prmes angazhimit", shpjegoi Roessingh.

  Pr m tepr, nj pjes e historis mund t humbas pr brezat e rinj t cilt nuk jan msuar t lexojn dhe t shkruajn kurv, duke i ln ata t paaft t lexojn dokumente t mdha historike si ditari i Anne Franke, Kushtetuta e SHBA dhe Ligji i t Drejtave.

  Chelsea Hayes, nj nn nga Maryland, tha se pavarsisht se far vendos shkollat, ajo planifikon t sigurohet q vajza e saj trevjeare t dij t shkruaj n kursive kur t rritet.

  'Un mendoj se sht e rndsishme. Jo vetm pr qllime historike, por edhe vetm si aftsi. Un mendoj se sht pothuajse si t msosh nj gjuh tjetr”, tha Hayes.

  Ju nuk u msoni fmijve artin ose muzikn pr shkak t historis, megjithse mendoj se ka nj komponent historik q mund t vendosni atje.

  “sht vetm nj aftsi tjetr q mendoj se ajo duhet t ket. Nse ajo nuk e prdor kurr, oh mir. Nse ajo e bn, shklqyeshm.'


  Burimi: Daily Mail

Tema t Ngjashme

 1. A sht vshtir t bhen animacionet dhe si bhen ato?
  Nga projekti21_dk n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-01-2012, 16:30
 2. Amerikant msojn Islamin
  Nga Explorer n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-08-2009, 17:37
 3. Sllavt e Maqedonis: Hajdut budallenj
  Nga Alienated n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 01-03-2009, 04:21
 4. Si e imagjinojne nje shqiptar/e amerikanet!
  Nga Edvin83 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 20-01-2009, 23:08
 5. Amerikanet qe zbuluan Shqiperine
  Nga Humdinger n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-10-2006, 23:32

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •